RONDGANG j°°' Langs de wanden... Het Elgin-marmer gereinigd. ELD.*V ertellim DONDERDAG 30 MAART 1939 HA A'RL" EM'S DAGBEAD 3 tentoonstelling Wat doet U in Uw vrijen tijd We vervolgen onzen rondgang door de ten toonstelling ,,Wat doet U in Uw vrijen tijd?" langs de werkstukken aan den wand. En dan zij bij voorbaat er nog eens op gewezen dat we deze werken niet uit kunstzinnig, doch zuiver uit liefhebberij-oogpunt bezien Liefhebberij is een uiting van menschelijk streven, welke zich uit en in zichzelf recht vaardigt, en dient niet beschouwd te worden als een kunstvorm-onder-de-maat. Ook niet als het om schilderijen en dergelijke gaat. Liefhebberij is liefhebberij. En niet meer. maar ook en vooral niet minder. Als we den gebruikelijken weg langs de geëxposeerde wer ken gaan, rechtsom dus, zien we 't eerst het Hollandsche tafreeltje, dat de heer T. Groen samenstelde door allemaal stukjes hout op te plakken. De linker helft van het tafreel is voor mijn gevoel het meest geslaagd; het perspectief van het huisje is niet zuiver. Doch hoe aardig is het bruggetje! En hoe geslaagd zijn de boompjes. Intusschen vindt ge hier een aardig voorbeeld hoe of mogelijkheden van door de natuur gegeven materiaal toegepast kunnen worden om de bedoelingen van den mënsch vorm te geven. De wolkenwerking in de lucht wordt allerleukst gesuggereerd door de oorspronkelijke houtnerf. En ook de karre- sporen op 't brugpad zijn op die wijze ver wezenlijkt. Het tafreel „De haven van Urk" is zeer stemmingsvol. De heer A. F. van Leuffen heeft de figuren van de boeren en boerinne tjes fijntjes weergegeven. En in de verte breekt de zonneglans de somberheid der wol ken. „De botter" van den heer W. Koch klieft heerlijk door het zilte nat, zóó dat de golfjes op de boeg ervan schuimend uiteen spatten. Een frisch schilderij. Zoo zijn we genaderd tot het werk, dat naar den aard de clou van de expositie vormt, als het ware de kroon op het nationale karakter van de tentoongestel de werkstukken: het schilderij van H.M. de Koningin. Het is een ambtenaar, de heer C. Steffen, die het portret in vrije uren schil derde, en hij heeft dat zeer verdienstelijk ge daan. Het werk geniet dan ook veel belang stelling van het publiek. Het is prettig om te zien dat de bezoekers niet alleen oog hebben voor de schepen en molens en vliegmachines op de tafel, maar ook voor alle werken aan den wand. Men blijft voor elk ervan lang staan, en menigeen maakt meer dan één „rondje" door de tentoonstelling. De volgende twee schilderijen zijn weer van den heer Koch. Het eene is een Hollandsch landschap; groene boompjes buigen zich als het ware onder den druk van de grijze wolken. De weerspiegeling in het water geeft een vroo- lijker beeld, door de dartelheid van het water. Op den voorgrond is een boer aan het werk. Jammer dat de hoop op den voorgrond niet duidelijk, niet écht genoeg, uitkomt. Het an dere werk „Vischkaar" is zeer bijzonder. Hier in heeft de liefhebberij-schilder een fijne na tuurstemming neergelegd. De heer C. Dankelman legt zich in vrije uren erop toe om werken van groote meesters met contépotlood na te teekenen. Twee resul taten hiervan dwingen respect af. De heer A. Blansert maakte met pastel een schip dat er zijn mag, en de heer A. J. van Opzeeland bracht ook een schip, met verf en penseelen, op het doek. Het geheel doet aar dig en frisch aan. De serie van werken-aan- den-wand wordt op waardige wijze afgesloten door een klein maar fijn werk van den heer A. P. de Graaff: een winterlandschapje met een lieflijk-romantische stemming. De wit- gedakte huisjes en de donzige sneeuw gaan schuil onder het zacht-grijze wolkendek, dat zich zoo vaak over ons vaderland beweegt. Zoo zijn we dan aan het eind van onzen rondgang gekomen, een rondgang, dien het ziet er zeker naar uit deze week eenige dui zenden in onze Tijdingzaal zullen maken. Het is prettig .op die manier ons sti'even om de liefhebberij de plaats te geven waarop zij recht heeft, vrucht te zien dragen. Dit kan een ieder verheugen. Temeer waar we bij de gesprekken met menschen-die-hun-vrijen-tijd- benutten (welke in de reportages werden weergegeven) is gebleken dat de ware beoefe naar der liefhebberij zich bewust is van zijn eigen beperkingen, en zich in allen ootmoed buigt voor den dienaar der Kunst. In dit besef ligt zijn grootheid. v. H. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAEL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst te 6.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 7.17 uur. Werkdagen: Zondag: Ochtenddienst te 7.30 uur. Middag en Avonddienst te 6.15 uur. Maandag: Ochtenddienst te 7 uur. Middag- dienst te 12.30 uur. Pesach: Maandagavond te 7.05 uur Ochtenddienst op beide dagen te 8 uur. Middagdienst op beide dagen te 2 uur. Avonddienst bij het invallen van Nacht. Middendagen: Ochtenddienst te t uur. Bwoderdag, middagdienst te 1 uur. Avonddienst bij het invallen van Nacht. Talmoed Torah: Niet. De diensten op Zondag en de Ochtenddienst op Maandag worden verricht in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. Alle overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. VOORTUINTJES WEDSTRIJD De afd. Haarlem van de Kon. Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw- en Plantkunde organiseert ook dit jaar een wedstrijd voor de fraaiste voor tuintjes. Door een deskundige jury zal van el- ken tuin een rapport worden opgemaakt. Voor deelneming kan men zich opgeven bij den heer C. H. Geevers. N. v. d. Laanstraat 18, Haarlem. Eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen. Het station te Haarlem wordt versierd. Onder leiding van de hoofden der verschil- lende Diensten is door het gezamenlijke Spoor wegpersoneel te Haarlem, Haarlem Goederen station, Overveen en Halfweg een Commissie geinstalleerd onder voorzitterschap van den heer L. C. v. Doorn, Stationschef van bovengenoemde Stations en Halten, die zich tot doel zal stellen middelen te beramen om bij gelegenheid van het 100 jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen het Station Haarlem op passende wijze te ver sieren. Daar op 20 September 1839 de eerste trein reed van Amsterdam naar Haarlem, kan dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan en zal het perso neel trachten met eigen middeleen de voor de versiering benoodigde gelden bijeen te brengen. Mocht dit niet ten volle slagen, dan beraamt de Commissie het denkbeeld om hulp van an deren dankbaar te aanvaarden, waartoe te zijner tijd de noodige stappen gedaan zullen worden. Als secretaris der Comimssie treedt op de heer J. L. Pfundt, Onderstationschef alhier, ter wijl als penningmeester fungeert de heer G. J, L. Francot, Chef-Commies van het Station Haarlem. 20-JARIG BESTAAN De afd. Haarlem van den Ned. Bond van Christelijke fabrieks- en transportarbeiders viert Vrijdagavond 31 Maart haar 20-jarig bestaan in het gebouw der H. J. M. V. Een hoofdbestuurder zal een feestrede houden. Verder werkt het Ge reformeerd mannenkoor mede. Vrouwen Vredesgang. Ditmaal zal de Vrouwen Vredesgang op 17 Mei te Rotterdam plaats hebben. Gehoopt wordt dat ook deze, evenals vorige jaren, een groot- sche, zwijgende demonstratie zal worden door vrouwen van alle richtingen en gezindten tégen den op het oogenblik in de wereld heerschenden geest, die drijft naar vernietiging, inplaats naar opbouw, gebaseerd op vrede en recht. Alle vrouwen worden opgewekt om, door mede te gaan, deze edele bedoeling te steunen. Ook, in dien mogelijk, financieel, want zeer veel moet worden gedaan voor de organisatie. Giften wor den gaarne ingewacht op giro 350484 ten name van den heer D. van Abs, Molijnstraat 42 te Haarlem, onder het motto „Vrouwen Vredes gang". Het Plaatselijk Comité bestaat uit de dames: A. M. PenningsGerritse, presidente; A. F. van Wolzogen KührBorel, le secretaresse; N. N. Schoor 1Wiersma, 2e secretaresse; mej. Cap- pelle en H. van AbsMeyer, penningm.se In het Plaatselijk Comité van aanbeveling te Haarlem hebben de volgende dames zitting ge nomen; Mej. Dra. C. M. Burger, Haarlem; mevr. W. BlombergZeeman, Haarlem; mevr. J. v. d. Bergh van EysingaElias, Bloemendaal; mevr. Chr. J. Cohen TervaertKoch, Overveen; mevr. J, W. DeinumBuijs, Haarlem; mevr. N. Dyse- rinckVan Gilse van der Pais. Aerdenhout; mevr. A. D. FokkerKessler, Santpoort Sta tion; mej. N. G. Faber, Arts, Haarlem; mevr. A. M. HazevoetRenout, Arts, Haarlem; mevr. B. LangeveldHebbenaar Haarlem; mevr. J. M. LeendertzWaardenburg, Haarlem; mevr. M. MaarschallKomin, Haarlem; mevr. A. E. v, Marselis HartsinckSchuyt van Castricum, Haarlem; mevr. A. M. NienhuysVersteegh, Bloemendaal; mej. H. Pothoff, Haarlem; mevr. H. Roland Holstvan der Schalk, Bloeinendaal; mevr. J. RoordaHouwing, Haarlem; mevr, Mr. E. A. J. ScheltemaConradi, Haarlem; mevr. A. Sillevis SmittBlokhuis, Haarlem; mevr. M. SlingenbergWessels, Haarlem; mevr. C. Snel lenten Bosch, Bloemendaal; mevr. Th. Thiel— Wehrbein, Haarlem; mevr. J. baronesse De Vos van SteenwijkVan Royen, Haarlem: mevr. A. de Vletter, Bloemendaal; mevr. M. Voorzanger, Haarlem; mej. E. de Vries, adj. Leger des Heils, Haarlem; mevr. Ir. M. WaardenburgLindeyer, Haarlem; mevr. A. M. WeenerKnottenbelt, Haarlem en mej, H. E. C. van der Werff, Haarlem. JUBILEUM A. LAN GEREIS. Heden was de heer A. Langereis vijf-en- twintig jaar werkzaam op de zetterij der Opr. Haarl. Crt. Hij werd vanmorgen door twee collega's per auto van zijn woning ge haald en naar de af deeling zetterij gebracht. Toen de machines tot stilstand waren ge bracht sprak de heer C. C. van den Bergh hem in tegenwoordigheid van het voltallig tech nisch personeel op hartelijke wijze toe. Dit ging vergezeld van een kampeerstel en een mand met fruit. Vervolgens werd de jubi laris in de directiekamer door den directeur hoofdredacteur, den heer Ph. A. Mees, gecom plimenteerd, waarbij hem een geschenk onder enveloppe werd overhandigd. Het ver dere gedeelte van den dag mocht de heer Langereis in den huiselijken kring doorbren gen. Het Praagsche publiek wordt door middel van groote opschriften op de trams de invoering van het rechts-houden medegedeeld. Een te grondige beurt volgens de Britsche deskundigen. Onze Londensche correspondent schrijft ons: LORD ELGIN, een Engelsch diplomaat, generaal en kunstliefhebber, die 98 jaar geleden gestorven is, heeft in de eerste jaren van de vorige eeuw zoo wat 50.000 besteed om zich in het bezit te kunnen stellen van marmeren platen van het Parthenon te Athene met haar klassiek beeld houwwerk in diep relief. Men was in dien tijd niet algemeen van de hooge kunstwaarde van deze stukken overtuigd en velen betoog den ook dat ze moesten blijven waar ze waren en de Lord Elgin een vandaal was. Het laatste kan in het midden gelaten worden. De kunst waarde van de „Elgin Marbles" is inmiddels zeer hoog gerezen. In verscheidene figuren meent men de hand van Pheidias te herken nen. Lord Elgin heeft ze in de jaren 1801-1803 naar Engeland overgebracht. En in 1816 wer den ze voor de natie gekocht voor 30.000 en in het Britsch Museum geplaatst. Ze zijn nog al beschadigd. Maar dat is de Venus van Milo ook. De artistieke zoowel als de historische beteekenis verandert er weinig -nee. De vermaarde kunstkooper en kunstminnaar Lord Duveen heeft indertijd een bedrag van 80.000 beschikbaar gesteld om de Elgin Mar bles een waardig tehuis in het Britsch Mu seum te verschaffen. De zaal is juist gereed gekomen en zal binnenkort plechtig worden geopend. Het was een goede gelegenheid het beeldhouwwerk een extra beurt te geven. Dat is naar deskundig oordeel te grondig gedaan. Het bestuur zelf van .het Britsch Museum is er verlegen mee. De .figuren van de Grieksche knapen "en maagden, soms te voet, soms te paard, zien er kouder uit dan vroeger omdat ze in de schoonmaak hun patina hebben ver loren .Toen Pheidias of wie ook hun werk klaar hadden en het in de friezen van het Parthenon hadden geplaatst, was dat patina er natuurlijk ook niet. Patina is een lp,agje bescherming, dat de tijd legt op die schoone dingen, waarvan hij niet wil dat zijn tand ze bederft. Een propere huisvrouw zou het misschien zoo'n mooien naam niet geven, maar het eenvoudig vuil noemen. Dat is waarschijnlijk ook het inzicht geweest van de personen ,aan wie de reiniging der stukken was opgedragen. Zij wilden hun werk goed verrichten. Zij hebben het helaas te goed gedaan en de figuren in onnatuurlijk, kil wit gezet. Toen Pheidias nog leefde moet dat wit goed hebben gestaan. Maar de figu ren waren toen onafscheidelijk van een stuk architectuur, dat opbloeide in de lichte, klare, warme lucht van Hellas. Ze leefden onder gansch andere omstandigheden dan thans in dat grijze Britsch Museum, grijs van de grijze Londensche lucht. Misschien is dat patina er pas de laatste eeuw op gekomen, is het er op gelegd door de Londensche natuur om het beeldhouwwerk bij haar te doen aanpassen. Wij hebben de Elgin Marbles in den nieuwen toon nog niet gezien. Van vroeger herinne ren wij ons wel dat het patina heel fijn van tint was, goudgeel, hier heel licht, daar wat donkerder. Het verleende zeker een lieflijke warmte aan het marmer. Het Elgin Marmer dateert van de vijfde eeuw voor Christus. De Grieken hebben wat zij noemen hun moreel recht op deze stukken nooit prijsgegeven. Lord Elgin kreeg indertijd verlof van de Turksche autoriteiten, Grieken land was toen onder Turksche heerschappij, de stukken in Engeland in veiligheid te brengen en te bewaren. Een kwart-eeuw met de E. S. M. gereisd. Hartelijke huldiging bij de halte Tempeliersstraat. De Haarlemsche tramdirectie weet haar trouwe passagiers te waardeeren! Wederom was de directeur der N.Z.H.T.M., ir. W. J. Burgersdijk, hedenmorgen in de ge legenheid, één van de trouwe passagiers, die vandaag al vijf-en-twintig jaar per E.S.M. van Haarlem naar Amsterdam reist, te hul digen. Dat is de heer H. Hesse, die eiken morgen met de tram van 9.25 van de halte Tempeliersstraat bij den Koninginneweg naar de hoofdstad vertrekt. De heer P. M. Gieske, chef van den uitvoe renden dienst, haalde den .heer en mevrouw Hesse vanmorgen per auto van hun woning en bracht hen naar het haltegebouw aan de Tempeliersstraat, omdat de heer Burgersdijk niet het risico wilde loopen, dat de voorge nomen huldiging wegens gebrek aan tijd niet zou kunnen doorgaan. In tegenwoordigheid van de heeren Gieske, ir. B. Nugteren, chef van exploitatie, en Geers, haltechef, sprak de directeur den jubileeren den trampassagier, die van deze huldiging geheel onkundig was gelaten, op een har telijke wijze toe. „Tot ons groot genoegen hebben wij ge merkt, dat u nu al vijfentwintig jaar zulk een trouwe klant van onze tram bent. Hier mag derhalve van een soort huwelijk worden ge sproken en dus bent u de bruidegom. Ik heb wel eens gehoord, dat men tegenwoordig ge makkelijker de tram, dan zijn vrouw trouw blijft. Dat is gelukkig met u niet het geval; u blijft het aan beide. Er zijn wel passagiers die geruimen tijd met de tram reizen, maar er dan om een of andere reden mee ophou den. Toch keeren ze dan weer naar hun eer ste liefde terug. U bent echter de tram ab soluut een kwart eeuw trouw gebleven-, daar dank ik u hartelijk voor. We hebben nooit eerder van u gehoord; dus we hoorden van u ook nooit woorden van misnoegen of genoe gen. En dat vind ik eigenlijk wel prettig, want een mensch is in den regel altijd gauwer ge neigd tot klagen, dan tot prijzen. We hebben dan ook gemeend, dezen dag voor u niet on opgemerkt te moeten laten voorgaan en onze blijdschap te moeten omzetten in het aan bieden van een kleinigheid. Ik hoop, dat u die even trouw zult blijven, als onze tram". De heer Burgersdijk overhandigde den heer Hesse als herinnering een fraaie portefeuille met Inscriptie. De heer Hesse dankte, ten zeerste ver rast, voor deze vriendelijke attentie. Hij be greep niet, wie dit op zichzelf onbelangrijke feit aan de tramdirectie ter kennis had ge bracht, maar hij gaf de verzekering, dat hij altijd met veel genoegen met de tram ge reisd had en hoopte dit nog lang te mogen doen. Hij werd hierop door den heer Bur gersdijk naar de Inmiddels gearriveerde tram geleid, waar de heeren met een handdruk af scheid van elkaar namen. Dit laatste kan men op bijgaande afbeelding zien. De q-i.veldige ontploffing in de Belgische wapenfabriek te Herstal heeft een aantal slachtoffers geëischt, terwijl verscheidene zwaar gewonden ir> levensgevaar verkeeren. De plaats van de catastrophe WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.8113/16 Berlijn 75.57>/2 Parijs 4.99 Brussel 31.70. Zwitserland 42.33 New York 1.88 3-'8 OUDERAVOND JAN PZN. COENSCHOOL. Dinsdag had in de gymnastiekzaal van de Jan Pzn. Coenschool een druk bezochte Ouder avond plaats. De heer J. P. Strijbos hield een causerie over „Onze Waddeneilanden', verlucht met licht beelden en gevolgd door twee mooie films over het vogelleven op deze eilanden. Als lid van de Oudercommissie werd gekozen mevrouw C. A. Romijn. Na afloop was er gelegenheid tot het bezichti gen van de op school vervaardigde handwer ken. Revolverterreur door HAN GOOSSENS. ER lag een opengevouwen krant op tafel'. De man, die bij den burgerlijken stand stond ingeschreven als Hendrik Cornells de Haan, doch op wiens visitekaartje gedrukt was „Court Philipp Zondervan, particulier detective", liep met afgemeten passen het vertrek op en neer. Toen bleef hij plotseling stilstaan, kruiste de armen voor de borst, stak de onderkin enkele centi meters naar voren en sprak op mysterieuzen toon deze gedenkwaardige woorden: „Court Philpp, hier moet spoedig gehandeld wor- Daarna zette hij zich aan de eiken tafel, schoof met een nonchalante beweging alle paperassen van zich af, nam de krant ter hand en trok, terwijl een diepe rimpel zijn voorhoofd groefde, met een dik rood potlood een vierkant rond een berichtje, dat den vol genden inhoud had: Revolverheldin terroriseert Zandwijk aan Zee. „Het vriendelijke plaatsje Zandwijk aan Zee wordt onveilig gemaakt door een brutale avonturierster. Het is een slanke, blonde vrouw met een zuidelijk accent en een kleine revol ver („slechte stijl", mompelde de heer Zonder van), die afgelegen villa's binnendringt om alleenwonende heeren te berooven. Na haar slachtoffers, die zij met het genoemde vuur wapen in bedwang houdt, van hun geld en andere kostbaarheden zooveel mogelijk te hebben ontlast, pleegt zij hen in een kast op te sluiten, teneinde tijd genoeg te winnen om zich uit de voeten te maken Zoover gekomen, staakte de particulier detec tive het lezen. „Een gevaarlijk vrouwspersoon", constateerde hij luid voor zich uit. „Neen.... hier mag inderdaad geen minuut verloren worden." Hetgeen toen volgde, geschiedde in record tempo. Hij bereikte na drie zeer vlugge pas sen het telefoontoestel, dat geheimzinnig en toepasselijk in een der laden van het schrijf bureau was verborgen. „Stuur mij oogenblik- kelijk een taxi", commandeerde hij, toen het gevraagde nummer antwoordde „Maar snel alstublieft", voegde hij er aan toe. Hierna mon sterde hij zichzelf in den spiegel. Zoo, met z'n stijve boord en z'n gestreepte colbertje, kon hij in geen geval aan het werk. „Het rare shirt, de geruite das en mijn jas met vier kante schouders", besloot hij Het was een energieke meneer Zondervan, die enkele minuten later over den drempel van z'n huisdeur struikelde, toen hij in Osen- darp-stijl den afstand tusschen de kantoor kamer en de reeds wachtende taxi wilde af leggen. „Het is niets, beste man, zorg jij maar, dat we vlug in Zandwijk aan Zee komen", hoorde de verbaasd kijkende chauffeur zich toevoegen. De rit naar Zandwijk behoorde tot de groote momenten uit het leven van dezen voort varenden speurder. De zingende motor deed den glanzenden wagen met een 100 kilometer vaartje over de wegen suizen. En het gaf den heer Zondervan die'niet vergat bij iedere bocht met een wijzende arm verandering van richting aan te duiden een ongekend gevoel van triomf, dat ergens op 'n hoek zijn vroegere chef van de secretarie voor de voorbij jagende auto van z'n fiets moest, stappen. Nu was het de heer Zondervan, die z'n ex-collega (een nauwgezet ambtenaar jegens zijn minderen) een strengen blik toewierp. En zoo verkeerde de man, die op dien ge- denkwaardigen dag met dribbelpasjes van de taxi naar een melksalon dribbelde, in het aanvangsstadium van een overwinningsroes. „Breng mij een zwarte koffie, een platte grond van dit stadje, alsmede de plaatselijke nieuwsbladen, meisjelief", verzocht hij de dienster. In afwachting van het bestelde liet detec tive Zondervan "zijn blikken doordringend door het vertrek gaan. Het was slechts een klein melksalonnetje. Behalve zijn persoon en en kele minder belangrijke gasten, bevatte het op dit oogenblik slechts een ongeveer vijf en twintigjarige vrouw en een klein meisje, dat voortdurend met ondeugend glinsterende oogen de omgeving bespiedde. Zoo op het oog dus een vrij onschuldig ge zelschap, maar detective Zondervan wilde zich daardoor niet bij voorbaat laten misleiden. „Een vrouwén zij is blond en slank", mompelde hij zachtjes„Vertrouw nie mand, verdenk iedereen", zoo luidt immers het eerste der tien geboden van den succesvollen particulieren detective! En toen scheen er iets te gebeuren, dat zijn voorzichtige vermoedens recht zou doen weder varen. Want tusschen de moeder en het meisje scheen iets heel bijzonders voor te vallen, Er was een kleine strijd ontbrandhet kind greep steeds naar moeder's tasch en de blonde massa weerde de bewegingen van die kleine handen af met een angstige gelaatsuitdruk king. „Verdacht, heel verdacht", concludeerde de amateur-speurder. En zijn argwaan werd er niet minder op, toen hij merkte, dat de moe der haar angstige blikken verdeelde tusschen het meisje, de tasch enzijn persoontje. Met langzame, vooral niet opvallende bewe gingen vouwde hij zijn krant dicht. Hij zou eens langs dat tweetal wandelen... En toen kreeg de geschiedenis een verwar rende snelheid 1 De man, die Zandwijk aan Zee van de ter reur eener revolverheldin wilde verlossen, was bij het verdachte tafeltje gekomen. En.... staarde in de dofzwarte loop van een kleine revolverVerstijfd van schrik zag hij, hoe het kleine meisje, met een duivelsche glinste ring in de oogen, het wapen op hem gericht hield. Om hem heen vergleden de dingen In wazige contouren,Dit is het einde", be greep hij nog. Toen verloor hij het bewust zijn Op dit moment trad eindelijk de moeder in actie. Met een snelle beweging trok zij het meisje naar zich toe: „Ondeugend kind, heb ik je niet verboden, dat nare ding op vreemde menschen te richtengeef hier zeg ik Te laat! Een dun straaltje, dat vredig langs den slaap van den particulieren detective naar beneden droop, liet zien dat het schot uit het water pistool raak geweest was. Entoen de zwaar getroffen heer Zon dervan, die nog heel wat water over het voor hoofd had moeten ontvangen alvorens hij uit zijn appelflauwte ontwaakt was, des anderen daags zich als een zieke schooljongen mocht koesteren in de zorgen van zijn liefdevolle vrouw, ontving hij uit haar mond de schok kende mededeeling, dat de oorzaak van al deze narigheid: het alarmeerende kranten berichtje, in werkelijkheid eenslordig ge lezen bioscoopadvertentie wasI De heer de Haan heeft nu nieuwe visite kaartjes. Met zijn eigen naam erop. (Auteursrecht voorbehouden Nadruk verboden):.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14