Instüntine KREYMBORG Jonge vrouw zwaar gewond. HaKty2- mijhhaw7 AsJLpt! C.A.O. voor typografen verbindend. ai/ti&h Palestina-Diorama 's Het Lyrische Lier viert feest. donderdag 30 maart 1939 hxsree m's dagbcad 3 Ernstige steekpartij in donker Amsterdam. Dader korten tijd later gegrepen. Omstreeks het middernachtelijk uur heeft een 30-jarige Oost-Indiër uit Su matra op den hoek van den Zeedijk en de Sint-Olofsteeg in donker Amsterdam een 23-jarige vrouw, waarmede hij een verhouding heeft gehad, met een drietal messteken dermate gewond, dat het slachtoffer in zeer ernstigen toestand naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd. Hoewel de directe oorzaak van dit liefdes drama nog niet is kunnen worden vastgesteld, mag worden aangenomen, dat tusschen den man en de vrouw, terwijl zij op den Zeedijk liepen, een twistgesprek ontstond. De vrouw verweet den Indiër ontrouw, in verband waarmede de man, die reeds diverse cafés had bezocht, blijk baar zoo razend werd, dat hij ter hoogte van de Sint Olofsteeg plotseling een mes uit zijn zak haalde en daarmede de vrouw te lijf ging. Zij kreeg drie diepe en hevig bloedende steekwon den in buik, borst en nek, tengevolge waarvan zij ineen zeeg. De dader wist aanvankelijk te ontkomen, doch reeds ongeveer een half uur later slaagde de po litie van het bureau Warmoesstraat er in hem te arresteeren. De recherche kreeg reeds dade lijk een spoor, dat naar de Tweede Helmersstraat leidde en toen een tweetal rechercheurs zich met een auto in die richting begaf, zagen zij den man in genoemde straat loopen. Hij werd aan gehouden en naar het bureau Warmoesstraat overgebracht, waar hij onmiddellijk een volle dige bekentenis heeft afgelegd. vo.M- Per ituk 5 ef. 12 jtuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Medj Amsterdamsche Bank keert vijf procent uit. Vorig jaar 6 In de vergadering van den raad van commis sarissen der Amsterdamsche Bank is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen over 1938 een dividend uit te keeren van vijf procent op de gewone aandeelen en zulks na af schrijving van i' 162.799.87 op onroerende goede ren en verhooging van de algemeene debiteuren reserve met f 500.000, waarna f 190.368.20 op nieuwe rekening zal kunnen worden overge bracht Balans op 31 December 1938. Actief: Kas, kassiers en daggeldleeningen f 63.296.382,59 Nederlandsch schatkistpapier f 21.880.001.53 Ander overheidspapier f 11.832.080,56 Wissels f 3.774.359,08 Bankiers in binnen- en buiten land f 31.012.881,84 Effecten en syndicaten f 28.193.759,88 Prolongatiën en voorschriften tegen effecten f 32.177.928,74 Debiteuren f 91.584.434,90 Deelnemingen (incl. voorschot ten) f 4.885.961,— Onroerende goederen f 4.000.000, Vorderingen wegens verstrekte borgtochten f 21.860.628,97 Debiteuren wegens op termijn verkochte vreemde munt f 91.880.370,74 Saldo op termijn te vorderen vreemde munt f 36.313,88 Actief: Kapitaal Reservefonds Deposito's op termijn Crediteuren Geaccepteerde wissels Door derden geaccepteerd Verstrekte borgtochten Crediteuren wegens op termijn gekochte vreemde munt Saldo op termijn verschuldigde vreemde munt Winst en verlies f 411.361.103,71 f 55.010.000,— f 48.000.000,— f 3.086.103,67 f 180.168.930,67 f 4.902.704,67 f 3.419.318,86 f 21.806.628,97 f 78.715.642,48 f 13.008.226,88 f 3.243.547,51 f 411.361.103,71 Debet: Algemeene onkosten f 5.853.285,80 Pensioen- en ondersteunings fonds voor de beambten f 488.517,86 Algemeene debiteurenreserve f 500.000 Afschrijving onroerende goederen f 162.799,87 Reserve dividend- en tantiène- belasting f 330.000, Saldo winst, te verdeelen als volgt: Dividend: 4 pCt. voor de preferent en 5 pCt. voor de gewone aan- deelen f 2.750.400,— Tantièmes vol gens art 49 dei- statuten f 302.779,31 Saldo op nieuwe rekening f 190.368,20 f 3.243.547,51 f 10.578.151,04 Credit: Saldo van 1937 f 201.012.61 Interest en wissels f 6.464.901,62 Provisie, effecten en syndicaten f 3.912.236.81 f 10.578.151,04 GALAVOORSTELLING VAN DE „NATIONALE FILM". Onder auspiciën van het comité „De Nationale Film 18981938" is Woensdagavond in het Me- tropolepalace te 's-Gravenhage een gala-voor- stelling van de film „Veertigjaren" gegeven. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben dezen avond bijgewoond. De vorstelijke gasten werden ontvangen door jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter, en mr. E. E. Menten, penningmeester van het comité. Hel moderne pijnstillende middel 't is van n 'iïayeïH (Adv. Ingez. Med.) De regeeringspevsdienst meldt: In de Nederlandsche Staatscourant van Woensdag is opgenomen de beschikking van den minister van Sociale Zaken van 29 Maart 1939, no. 932, afdeeling ar beid, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekdrukkers- en rasterdiep- drukbedrijf algemeen verbindend zijn verklaard voor de werkgevers en arbei ders in dat bedrijf. De verbindendver klaring is geschied voor het tijdvak van 1 Mei 1939 tot en met 31 Maart 1940. Bij het departement van Sociale Za ken zijn afdrukken van bedoelde be schikking verkrijgbaar. Aan belang hebbenden, die daartoe den wensch te kennen geven, zal, zoolang de voorraad strekt, gratis een exemplaar worden toegezonden. Veilingsadvertenties met misleidend karakter. Makelaar door Justitie vervolgd. De makelaar A. H. Z. hield in Den Haag vei lingen van inboedels, waarbij hij door adver tenties in de bladen aankondigde, dat de goe deren afkomstig waren van de geliquideerde N.V. Meubileer-inrichting „De Woning". Het bleek evenwel, dat het grootste gedeelte dei- goederen elders vandaan kwamen, z.g. „inge bracht" werden, zoodat er van „De Woning" nog slechts enkele stuks aanwezig waren. Andere firma's zagen hierin een misleidende aankondiging en diende een klacht tegen Z. in. De rechtbank veroordeelde Z. wegens oneer lijke mededinging tot een geldboete van f 50 sub. 50 dagen hechtenis. Van dit vonnis teeken- de hij hooger beroep aan. Deze zaak werd Woensdag voor het Haagsche gerechtshof be handeld. Bij het verhoor ter terechtzitting bleek, dat „De Woning" een zeer goeden naam bij het publiek had, waarvan Z. handig gebruik maak te. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Vermeu len achtte de in de dagbladen geplaatste adver tenties zeer misleidend. Het publiek krijgt ge heel den indruk, dat alleen goederen van „De Woning'' werden geveild. Behalve deze strafzaak, kan de zaak nog wel verdere gevolgen hebben, nl. men kan nog on derzoeken, of verdachte wel als makelaar kan gehandhaafd blijven. Spr. achtte het vonnis van de rechtbank zeer mild gewezen. Hij vroeg be vestiging" daarvan, doch gaf het Hof in overwe ging de boete tot f 300 te verhoogen. Verdachte voerde hierna zelf zijn verdedi ging, waarbij hij o.a. naar voren bracht, dat hij alles had gedaan om misleiding te voorkomen. De naam „De Woning" had hij gebruikt als „blikvanger", meer niet. Voorts betwistte hij, dat de mcnschen door de advertentie bewogen waren om hoogere prij zen te betalen. Diefstal ven verdoovende middelen verijdeld. Dank zij de voorzorgsmaatregelen van de politie van het Bureau Linnaeusstraat te Amsterdam, onder leiding van commissaris E. C. J. Staal, is het gelukt de hand to leggen op een complot, dat zich den diefstal van verdoovende middelen ten deel stelde. Gearresteerd zijn een 31-jarige loonslager uit de Indische buurt te Amsterdam, een 33- jarige bakker uit de Dapperbuurt, bij wien bij huiszoeking een distilleerapparaat voor het maken van alcohol werd aangetroffen, een 27-jarige metselaar, wonende in de om geving can het Oosterpark, die beiden indirect bij de inbraak waren betrokken, een 17-jarige; jongen, die werkzaam was op de chemische fabriek en zich herhaalde malen aan diefstal van verdoovende middelen had schuldig ge maakt en een 35-jarigei koopman op de Prinsengracht, bij wien in samenwerking met den politiedeskundige den heer C. van Ledden Hulsebosch, huiszoeking werd verricht. Ook deze koopman werd gearrestered. verdacht van overtreding van de opiumwet. Steun aan markttuinders en telers-kleinhamlelaars. De minister van Economische zaken heeft be sloten, uit het landbouw-crisisfonds aan hen, die bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale als marktuinder of als teler-kleinhandelaar zijn aangesloten steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 150.000, en wel in den vorm van een toeslag per hoeveelheid geveilde pro ducten Vragen over de Duitsche sportbetrekkingen. Tet Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop, heeft aan den minister van algemeene zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Wil de minister mededeelen. wie de bevoegde officieele instanties zijn bedoeld in het bericht van den regeeringspersdienst over de sport-be- sprekingen tusschen Nederland en Duitschland die tot een bevredigende conclusie zouden heb ben geleid? Wil de minister ook mededeelen wat de met de Duitsche instanties overeengekomen voor waarden zijn waardoor thans aan het sportver- keer met Duitschland geen belemmering meer in den weg staan? COR VAN DER LUGT MELSERT OFFICIER DE L'ACADEMIE. AMSTERDAM. 29 Maart. De heer Cor van der Lugt Melsert, directeur van het Ne derlandsch Tooneel, is door de Fransche re geering benoemd tot Officier de l'Académie. Zorgvolle toestand van den tuinbouw. Samenwerking hoognoodig geoordeeld. Vandaag is te Rotterdam de algemeene jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Het centraal bureau van de tuinbouwveilin gen in Nederland". De voorzitter, de heer F. V. Valstar. opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van den zorgvollen toestand, waarin de tuinbouw nog steeds verkeert. De geringe stijging van de veilingomzetten in de laatste drie jaren en de ruimere steunverleening hebben wel gunstig gewerkt, maar waren niet toereikend om de moeilijkheden van den tuinbouw op te heffen. Weerstand heeft de tuinbouw niet meer. Daar bij komt nog de slag, welke den tuinbouw eind December door de vorst trof. Het stemt tot dankbaarheid, dat uit de jongste steunuitkee- ring is gebleken hoe de regeering voor de ont stane situatie een open oog heeft, maar des ondanks blijft de toestand zorgvol. Hoewel het verklaarbaar is. dat de roep om steun duizendvoudig herhaald opklinkt, kan de overheid in verband met allerlei maat regelen van het buitenland de moeilijkheden niet geheel op heffen en afwenden, doch slechts verzachten. De gevolgen van de ver hooging van het tarief van invoerrechten, waartoe de regeering ten slotte wel moest overgaan, zijn voor den tuinbouwexport nog niet te overzien, maar zullen zonder twijfel leiden tot inschrompeling hiervan. In den achteruitgang van den uitvoer naar Duitsch land en in het onbevredigend verloop van den export naar andere landen kan niet worden berust. Het bericht, dat andermaal het beta lingscontingent voor groenten en fruit voor het eerstvolgende kwartaal belangrijk tnoest worden verminderd, kan de tuinbouw niet aanvaarden. Een betere afzet is voor de toe komst van den tuinbouw in zijn huidigen om vang de eenige bestaansmogelijkheid. Spr. wees op het belang van de nauwe samenwerking met den handel en voelde niets voor zelfexport. Ook in het coöperatief ver werken der producten zal de tuinbouw geen heil moeten zoeken, zoo lang de noodzaak daartoe niet dwingt. Spr. drong in het bijzonder aan op verbete ring van de kwaliteit van het fruit, in welk geval de afzet niet de minste moeilijkheden zal opleveren. Het te stichten strijdfonds voor den afzet zal de middelen verstrekken om deze actie te doen slagen. Voor alles zal echter noodig zijn het ver trouwen en de medewerking van alle veilingen er» de geheele organisatie. Zware binnenbrand. Schade op 20.000 geschat. Omstreeks kwart voor vier is hedenmiddag brand ontstaan in een loods van 1000 M2. op pervlakte op het Calandplein te 's Graven- hage, waarin gevestigd is de firma Jac. van der Veen, die electrische artikelen maakt. Vermoedelijk is de brand entstaan door een vonk. die op een ballonnetje van cellu loid is gevallen. Het vuur breidde zich snel uit. De brandweer werd gealarmeerd en ver scheen met twee spuiten spoedig ter plaatse. In een half uur was het voornaamste blus- schingswerk geschied. Korten tijd later was ook de na-blussching achter den rug. De eigenaar schatte de schade op het eerste gezicht op minstens 20.000 gulden. Geen verbindend verklaring van de C.A.O. in het stucadoorsbedrijf. Minister acht normale loonpeil overschreden. De minister van Sociale Zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den bedrijfsraad voor het stucadoorsbe drijf tot verbindendverklaring van be palingen van de collectieve arbeids overeenkomst, afgesloten tusschen den Nederlandschen stucadoorspatroonsbond en den Nederlandschen R.K. Bond van stucadoorspatroons „St. Anthonius" eenerzijds en den algemeenen Neder landschen Stucadoorsbond, den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en den Nederl. Christelijken Bouwar- beidersbond anderzijds. Naar aanleiding van ingediende bezwaren, welke betreffen de artikelen 13, 14 en 15 der collectieve arbeidsovereenkomst, waarin eischen zijn gesteld ten aanzien van de toelating en op leiding van leerlingen, heeft de minister over wogen, dat bedoelde leerlingenregeling van groot nut is te achten en de daartegen aange voerde bezwaren niet gegrond kunnen worden geoordeeld. Verder is overwogen, dat de in de collectieve arbeidsovereenkomst vastgestelde uurloonen voor vrijwel alle gemeenten des rijks niet onbelang rijk uitgaan boven die van arbeiders in andere bedrijven, die gelijkwaardigen arbeid verrichten, met name arbeiders in het bouwbedrijf en het schildersbedrijf en dat dit loonverschil nog ver sterkt wordt doordat in het stucadoorsbedrijf veel in tarief pleegt te worden gewerkt. Deze overschrijding van het normale loonpeil kan naar het oordeel van den minister niet ge motiveerd worden geacht, met het oog waarop bezwaar bestaat, de bedoelde uurloonen en de daarop gebaseerde tarieven algemeen verbin dend te verklaren. Ook heeft de minister overwogen, dat de rege ling inzake de verstrekking van vacantiebons, neergelegd in artikel 6 der collectieve arbeids overeenkomst, niet voldoet aan het bepaalde bij artikel 1637 s van het Burgerlijk Wetboek en derhalve niet voor verbindendverklaring in aan merking komt. Ten slotte is overwogen, dat tegen verbin dendverklaring van de overige daartoe voorge dragen bepalingen der collectieve arbeidsover eenkomst geen, althans geen overwegend, be zwaar bestaat, doch dat die verbindendverklaring in verband met het tijdstip, waarop de onderha vige collectieve arbeidsovereenkomst afloopt, geen effect zou sorteeren. (Adv. Ingez. Med.) Mejuffr. MARY POS schreef er over Men komt in een half duistere zaal, staart verbaasd om zich heen, maar dan opeens springt er licht aan in den linkerhoek der zaal, men ziet daar een kleine, kleurige ruimte Doch 't wordt meer, beelden ziet men er in opdoemen tegen den fantastisch groenen nachthemel, die staat boven een onherberg zame plek „de woestijn van Juda"! enz. 40 minuten is U in groote spanning. SCHOTERSINGEL 117 A. - Van 35 en 79 uur, eiken werkdag (behalve Vrijdag). Toegang 10 cent, Dinsdag 20 cent. (Adv. Ingez. Med.) Tot het laatste oogenhlik door het ongeluk achtervolgd. Weensche vluchtelingen op weg naar de boot verongelukt. Woensdag had op den Rijswijkscheweg op den hoek van de Broekslootkade te 's-Gravenhage een aanrijding plaats tusschen een personen- atuo, bestuurd door den 40-jarigen B. P. uit Amsterdam en een vrachtauto met oplegger, be stuurd door den 30-jarigen H. M„ eveneens uit Amsterdam. In de personenauto was gezeten het echtpaar S., dat uit Weenen afkomstig was en op weg was naar Australië. Woensdagmiddag zou hun boot uit Rotterdam vertrekken. De 56-jarige heer S. S. brak beide knieën en kreeg een hersenschudding. Hij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Zijn echtgenoote kwam met den schrik vrij. Het ongeval werd veroorzaakt door onvoorzichtig rijden van den vrachtautobestuurder. De perso nenauto werd vrijwel geheel vernield. A. N. W. B.-hotelbons weer verkrijgbaar. Bij den aanvang van het voorjaarsseizoen, met ingang van 1 April a.s. zullen wederom de A. N.W.B.-hotelbons verkrijgbaar zijn, die een paar jaar geleden door den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W B.. in overleg en samenwerking met den Bond van Hotelhouders „Horecaf" werden inge steld en die, blijkens het drukke gebruik dat van deze „zwerfbons" gemaakt wordt, zoowel bij het publiek als bij de hotelhouders gewaardeerd worden, omdat ze voor den rondtrekkenden toe rist een groot gemak en een besparing zijn. Invoerprijsverschil Malta aardappelen e.a. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken het invoerprijsverschil voor aardappelen vastgesteld op f 3 per 100 K.G netto voor het tijdvak 1 April—10 Juni 1939 en op f 5 per 100 K G. netto voor het tijdvak 11 Juni31 Juli 1939. NIEUWE REGELING VOOR HET GIDSEN- WEZEN TE AMSTERDAM TE WACHTEN. Ten stadhuize te Amsterdam is geïnstalleerd de gemeentelijke gidsencommissie. welke vol gens een desbetreffend besluit van burgemeester en wethouders een onderzoek zal instellen naar het gidsenwezen te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur, binnenkort een scheiding door te voe ren tusschen de gidsen, die hun verdiensten op den openbaren weg aanbieden, en de bestellers pakjesdragers, welke categorieën tot nu toe ver een igd waren. Gestreefd zal worden naar een geleidelijke verhooging van de bekwaamheid der gidsen. Elke gids zal in de toekomst voorzien zijn van een vastgesteld tarief in vier talen, dat aan ieder die van hun diensten gebruik wenscht te ma ken, vooraf zal moeten worden aangeboden. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. In de op 28 Maart in „KrasnapoLsky" te Am sterdam gehouden vergadering van den Neder landschen Tuindersbond is een motie aangeno men waarin wordt gesteld, dat de huidige toe passing van de tariefmachtigingwet funest moet worden geacht voor den export van tuinbouw- gewassen en de zoo noodzakelijke uitbreiding daarvan. De bond spreekt uit dien hoofde daar over zijn groote ongerustheid en teleurstelling uit. De motie is o.m. ter kennis gebracht van den minister van Economische Zaken. Een en ander rond de ,,Pallieter-Revue". De blavetuurdichter schreef in zijn berijmde geschiedenis over Lier het volgende versje: „O Lier, Op u ben ik fier. Want gij ligt onder 't gesternte „De Lier" Die zit tusschen „Hercuul" en de „Zwaan" Van die „Lier" komt invloed vandaan; En daarom is het te verstaan, dat er zooveel aan 't dichten zijn gegaan." Men zou het gelooven, als men die schitteren de pleiade artiesten toute la Lyre laat voorbijtrekken. Artiesten van naam en faam zullen gedurende een viertal weken te Lier het schoone stedeke van Felix Timmermans, dat tusschen Antwerpen en Brussel ligt, een grandiooze Pallieter-Revue opvoeren; „een re vue, die zal uitgroeien tot een schouwspel dat alle vroegere prestaties moet in den schaduw stellen" schrijft het bestuur van Lyra mij. Voor de liefhebbers van de Pallieter-stad en voor hen. die deze idyllische, pittoreske plaats nog niet kennen, een uitzonderlijke gelegenheid daarheen tusschen 11 April en 1 Mei hun touristische escapades te maken. Want, eenmaal in Lier (daar komt ge bijna niet uitgekeken!) hebt ge wat uitstapje betreft ..embarras du choix". Maar, laten we in Lier zelf blijven: Haarlem mers, dit historische kunststadje biedt u zeer veel merkwaardigheden, die getuigen van vroe gere grootheid en kunstsmaak: de Gothische Col legiale kerk van den H. Gummarus, uit de XVe eeuw, met zijn fantastisch doksaal en de belang rijke verzameling schilder en beeldhouwwerken van beroemde Vlaamsche kunstenaars. Het Begijnhof, een der oudste en schoonste van Vlaanderenland. De Zimmertoren, het 13e wereldwonder, waar in de beste astronomische werken van Lod. Zim- mer zijn ondergebracht. Het Folklore-museum, met de oude Liersche reuzenfamilie en een schat van oudheden. Het museum Wuyts van Campen, met een merkwaardige verzameling doeken van Liersche en andere wereldberoemde meesters, en den na gelaten kunstschat van baron Caroly, enz. enz, En nu nog enkele bijzonderheden uit de Pal- li eter-Revue: ln de Pallieterstad zijn de menschen van de „Kluizewijk" druk in de weer: Pallieter zal te rug zijn geboortestad komen bezoeken! Een co mité is gevormd om hem met de noodige eer en hulde te ontvangen. De ontvangst kan niet grootsch en kostelijk genoeg zijn. Tot in het rijk der dolste fantasie wordt er gezocht, zonder evenwel het geschikte programma te vinden. Een treffend bewijs dat de geest van eenvoud, de echte Pallietergeest uit de menschen heenging. En zooals men oude ge bouwen moet restaureeren, om hen voor ver brokkeling te vrijwaren, zoo moet ook de men- schelijke geest hernieuwd, heropgebouwd worden. Recht uit het Land van Beloften verschijnt daar Pallieter, de gezonde, joviale en toch zoo eenvoudige Pallieter! Zoo eenvoudig zelfs, dat het de moderne, drukdoende menschen haast ontstemt. In eenvoud kan men niet tevree en ge lukkig zijn, beweren ze en zullen Pallieter hun nieuwste doenwijze toonen, waarop Pallieter van zijn kant, de traditie getrouw blijvend, den geest van vroeger zal laten zien! ende toeschou wer zal oordeelen. De revue bestaat uit drie deelen en zal ver rassen door de grootsche opzet, de artistieke en opvoedkundige elementen, door spel en bonte afwisseling. Een en ander is in handen van Lyra, Wie of wat is Lyra? Lyra doet aan voetbal, tur nen, tennis, zwemsport en dies meer. Lyra heeft ook tooneel-, orkest en ballet afd. Op den 2en Paaschdag viert Lyra zijn jaarfeest. Uitvoeriger commentaneeren is niet doenlijk. Inlichtingen wil ondergeteekende gaarne schriftelijk geven. Ik wil eindigen met een enkel woordje van Felix Timmermans, de groote Vlaamsche schrij ver, de „dichter" van Pallieter: En nu is er iemand, een droomer (die droomer is de heer W. Sehuermans, schrijver van de „Pallieter-Revue") die gedroomd heeft, dat Pallieter toch teruggekomen is. Hij laat hem weer terugkomen omringd van zang, muziek en dans. Symbolen van de seizoenen, van de Nethe, van de jeugd en de vreugd komen hem groeten. De beiaard speelt, de toren trilt, en veel is niet genoeg. Hij komt weer tusschen zijn typen en menschen. Zij die zuur van karakter zijn ver staan er geenen djanter van, maar voor hen, die één kruimel levenslust in hun hart hebben kun nen houden, komt er een nieuwe kermis dan, en ze loopen met Pallieter mee. Het is, helaas, maar een droom, Mejuffrouw Lyra, maar een droom kan óók schoon zijn, en daarom ga ik toch eens luisteren en zien. Gij toch ook, zeker?" CORNEEL SCHNEIDER. NEDERLANDSC HE MAATSCHAPPIJ TOT HET VERRICHTEN VAN MIJNBOUWKl'NDIGE WERKEN N.V. Het bestuur van bovengenoemde maatschappij stelt voor over het boekjaar 1938 een dividend van 5 procent uit te keeren. De zaak tegen den geschorsten agent te Weesp. Nog steeds verzet tegen de dagvaarding. In Januari j.l. dagvaardde de Officier van Justitie een agent van politie te Weesp om te recht te staan voor de rechtbank voor vijf feiten, waaronder meineed, gevallen van mishandeling, en beleediging. De agent, die geschorst is, teekende verzet aan tegen de rauwelings uitgebrachte dagvaarding. De rechtbank verwees de zaak naar den rech- ter-commissaris voor een instructie, nadat de Raadkamer hem voor één feit, n.l. de ten laste gelegde beleediging buiten vervolging had ge steld. Tijdens de instructie werd een ander licht op de zaak geworpen en de Raadkamer van de rechtbank stelde hem, nadat opnieuw verzet was gedaan tegen de dagvaarding in drie zaken, bui ten vervolging, n.l. ten aanzien van de meineed, een beleediging en mishandeling. Nu bleef nog over één feit. n.l. een mishande ling, waarvoor verd. naar de openbare zitting werd verwezen. De Officier van Justitie was echter van meening, dat de agent wel degelijk terecht behoort te staan voor de vier feiten en teekende appèl aan tegen de beslissing van de Raadkamer. De verdediger van den agent, mr. Th. Muller Massïs, is van oordeel, dat de agent in het geheel niet terecht behoort te staan, ook niet voor het eene feit, de mishandeling en ook hij is van de beschikking van de Raadkamer in hooger be roep gegaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5