13 BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 30 MAART 1939 HSA'RL'EM'S DA-.GBEAD HAARLEMMERMEER De a.s. Gemeenteraadsverkiezing. De heer Blommestijn stelt zich niet herkiesbaar. In verband met de a.s. gemeenteraadsver kiezing in Haarlemmermeer, waarvoor de stemming is bepaald op Woensdag 14 Juni, vernemen we, dat de drie kiesdistricten, waarin deze gemeente voor die verkiezing is verdeeld, thans respectievelijk 5, 5 en 6 stern- districten omvatten. Aanvankelijk bedroeg het aantal stern- districten 15, doch met het oog op de sterke uitbreiding van het Noordelijk deel van deze gemeente, werd het wenschelijk geacht stern- district 13 in tweeën te splitsen, waardoor het aantal steeg tot 16. De heer Th. J. Blommestijn (R.K.), die tus- sehentijds tot raadslid benoemd werd ver klaard in plaats van wijlen den heer P. W. Blom, heeft zich niet herkiesbaar gesteld en zal dus na September niet meer in de zaal van den Haarlemmermeerschen gemeente raad terugkeeren. BENNEBROEK AANBESTEDING. Woensdag heeft ten gemeentehuize de aanbe steding plaats gehad van den bouw van zes ar beiderswoningen voor het Gemeentewoningbe drijf. Er waren 21 inschrijvers, te weten: J. P. Schuit, Haai'lem Fa. P. Meijer, IJmuiden B. Silhis, Heemslede Th. v. d. Hoorn, Hillegom N.V. Wijnscheldt, Haarlem B. Imthorn, Hillegom Fa. de Boer en Zwart, IJmuiden Houtkamp, Haarlem Veenman en Vink, Hillegom Fa. Meeuwissen, Sassenheim H. B. Bakker, Nieuw-Vennep P. Appelman, Nieuw-Vennep E. Schuit, Hillegom C. J. Jansen, Hillegom Fa. Bakker en Brandsma Bennebroek f 13.373 Mij. „Polpoort I', Voorburg f 14.197 A. van Varik, Haarlem f 15.165 C. van Dijk en Zoon. Nieuwveen f 14.850 Schreuder en Van Dillen, Wassenaar f 15.439 J. de Korte, Haarlem N. f 14.420 G. Poldermans, Aerdenhout f 17.377 Het werk is gegund aan de laagste inschrijf- ster, de firma Bakker en Brandsma te Benne broek. f 14.300 f 16.499 f 14.480 f 16.493 f 15.888 f 14.774 f 14.899 f 14.500 f 14.553 f 15.000 f 14.418 f 14.860 f 15.730 f 15.! HILLEGOM PATRIMONIUM. Voor de laatste maal in dit seizoen hield Patrimonium" in het eigen gebouw gister avond een goed bezochte vergadering. Na af handeling van eenige huishoudelijke zaken behandelde de heer J. O. Veraneer het onder werp „Barmhartigheid en naastenliefde" Twee elementen, aldus spr., die onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. Aan het einde van deze laatste vergade ring sprak de voorzitter nog een slotwoord. Er is alle reden om tevreden te zim en met dank aan God kan op het afgeloopen seizoen worden teruggezien. Hierna werd de vergadering met dankgebed gesloten. BLOEMENDAAL Nieuw raadslid. Mevrouw Romein-Schols (S.D.A.P.'i moet wegens haar verhuizing naar Haarlem be danken voor het raadslidmaatschap. Haar op volger op de lijst is de heer F. Lanson, gebo ren 6 Juni 1888 te Amsterdam, in dienst van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Hij zal tot September de S. D. A. P. in den raad vertegenwoordigen HEEMSTEDE KUNSTKRING HEEMSTEDE. Als slot van het Winterprogramma hield de kunstkring Heemstede Woensdagavond een bijeenkomst in het gebouw van den Protestan tenbond met als spreker prof. Huib Luns met een causerie over „een wandeling door Lon den" verduidelijkt nog met een fraaie serie lichtbeelden. Spr. ving zijn rede aan met er zijn gehoor op te wijzen, dat zich daar eigenlijk twee steden hebben ontwikkeld, n.l. Londen en Westminster, met tenslotte nog 27 andere plaatsen of voorsteden, zich uitstrek kende over een groote oppervlakte. Londen dateert al van de eerste eeuw na Christus, toen Lynn-den genaamd. Pas uit de 9e eeuw dateerden de vrijheden der stad, wat ook tot gevolg had de ontwik keling van het kloosterleven en de stichting van kloosters. Hiervan zijn er twee overge bleven, n.m. het Karthuizerklooster en de „Temple", in een stadsdeel dat genoemd werd de stad van het recht, en waar zich ontspon de strijd tusschen Lancaster en York. De roode en witte rozen bloeien er nog steeds als een oude herinnering. Een beeld van de St. Paul's Cathedral doet zien. dat deze kathedraal zeer oud is, ze da teert ook al uit de 12de eeuw. Over de archi tectuur en vele bijzonderheden gaf spr. een uitvoerige beschouwing. Als fraai bouwwerk noemde spr. den Tower. EMMABLOEM-COLLECTE. Zaterdag 1 April zal hier in Heemstede de jaarlïjksche verkoop van het Emmabloempje plaats hebben. BURGERLIJKE STAND. 28 Maart 1939. Ondertrouwd: J. W. Smits en J. M. van Duin. Getrouwd: A. W. Sitsen en J. Feenstra. Bevallen: A. Treffers—Roest d.. H. Meijer- Wilts z. Overleden: E. Kopjes Nieman 47 j. geh. met G. Breeuwer; C. Th. M. Boester 43 j.. ongeh. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de onderlinge tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en O. een le denvergadering in „Hof van Heemstede". Na een kort welkomstwoord van den voorzitter den heer H. van Gurp en voorlezing der notu len volgde allereerst een uitvoerige gedach- tenwisseling over de gehouden huisbroeiten- toonstelling. Met eenige toepasselijke woor den werd wederom een nieuw lid geïnstal leerd. De heer B. Nieuwenhuis, die een schitte rende collectie Cineraria's ter keuring had ingezonden hield vervolgens een causerie over het kweeken dezer schitterende voorjaars bloemen. Voor het ingezondene kende de keurings commissie 10 punten met lof toe, het hoogste wat te bereiken is. De heer K. Goudzwaard hield een causerie over „Practische tuinbouw en wetenschap". Zeer uitvoerig schetste spr. de vele vindin gen om het vervroegen of verlaten der bloei tijden van verschillende planten en vruch ten, zoowel bij de korte als lange dagplanten te bewerken, door bijv. planten aan licht te onttrekken, of kunstlicht toe te joegen, wat de bloeitijd soms enkele maanden kan wij zigen. Tenslotte behandelde spr. verschillende on derwerpen aan de practijk getoetst. Na deze causerie, die nog verduidelijkt was door microscopische foto's werden ver schillende vragen gesteld door den inleider beantwoord. ZANDVOORT WIJDING SDIENST. Vrijdag. 7 April wordt in gebouw Brugstraat 15 door de gemengde zangvereeniging ..Credo Canto" onder leiding van Felix de Nobel en met medewerking van Harry van Oss een wijdingsdienst gehouden. Uitgevoerd wordt de Johannes Passion van Schütz. VOLKSONDERWIJS. De afdeeling Zandvoort van de vereeniging Volksonderwijs hield Woensdagavond in Ons Huis haar jaarvergadering. De heer G. Sterrenburg, die" bij ontstentenis van den voorzitter, de vergadering leidde, heette de aanwezigen hartelijk welkom en deed daarna nog eenige mededeehngen be treffende de propaganda, die in de komende maanden gevoerd zal worden. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de afdeeling voor haar leden o.a. een twee tal zeer interessante lezingen had laten houden, de Artisfilm had laten vertoonen en een tentoonstelling voor werkstukken van kinderen had georganiseerd. Het ledenaantal was met een kleine vooruitgang vrijwel con stant gebleven. De penningmeesteresse, die een overzicht van de inkomsten en uitgaven gaf, kon besluiten met het noemen van een behoorlijk batig saldo. De kascommissie verklaarde gaarne, dat zij de kas en boeken prima in orde had bevon den. Tot leden van de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heeren H. Volger en A. Paap. Bij de bestuursverkiezingen in de plaats van de heeren van de Flier, Hofstra en Planting, werd de heer H. J, Herreburgh tot voorzit ter en de heeren A. Paap en J. West tot be stuursleden gekozen. De heer A. J. v. d. Moolen, die het vorige jaar als afgevaardigde de Landelijke Verga dering had bezocht, was dezen avond verhin derd, zoodat geen verslag van de Lande lijke Vergadering van Volksonderwijs uitge bracht kon worden. Na de pauze kreeg de heer Van Rc-oy het woord, die de aanwezigen 't een en ander vertelde over filmstrooktoestellen en film strook-projectie. Ten slotte vertoonde hij eenige zeer interessante filmstrooken. die bij uitstek geschikt bleken als hulpmiddel bij het onderwijs op de lagere scholen. Het was een aardige en leerzame avond. FEESTAVOND „ONS TOONEEL". De tooneelvereeniging „Ons Tooneei" vierde in Ons Huis haar drie-jarig bestaan. Het feest werd voorafgegaan door een kort zake lijk gedeelte, waaruit evenwel zeer duidelijk bleek, dat de vereeniging financieel en wat de geest onder de leden betreft, kern gezond is. Het feestelijk deel van het programma waar bij de heer J. Levie als conferencier optrad en S Levie voor de muziek zorgde, werd met minder spGed afgehandeld. In de beste stem ming bleef men tot drie uur bijeen. VERKIEZINGS-PROPAGANDA. Met het oog op de a.s. verkiezingen houdt de afd. Zandvoort van de Ned. Beweging voor Eenheid door Democratie op Woensdag 12 April een groote propaganda-vergadering in Monopole. De heer J. Hollestelle zal spreken over: „Macht of recht"; mevrouw W. A. RosVrij man spreekt over het onderwerp: „Om het behoud van de democratie" en Ds. M. C. Wyhe heeft als onderwerp gekozen: „Neder land houd het roer vast te midden van de branding". IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 480 Schoorl IJM. 39 f 2700 200 Uiver IJM. 384 f 2280 660 Hercules IJM. 196 f 3700 750 Walrus IJM, 24 f 3080 Loggers: Adjowico RO f 1630 KW 3 f 890 KW 114 f 470 KW 42 f 440. IJMUIDEN 30 Maart 1939 Tarbot 11272 cent per K.G. Tong 13490 cent per K.G. Heilbot 112—88 cent per K.G. Griet f 36 per 50 K.G. Groote schol f 33 per 50 K.G. Middel schol f31—f26 per 50 K.G. Zetschol f37—f33 per 50 K.G. Kleinschol f31—f 10 per 50 K.G. Bot f 16—f 6,50 per 50 K.G. Schar f 17—f4 per 50 K.G. Poontjes f 8f 4.60 per 50 K.G. Groote schelvïsch f 18I 13 per 50 K.G. Middel schelvïsch f20f 16 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvïsch f18f 15,50 per 50 K.G. Kliene schelvisch f 17,50f7,30 per 50 K.G. Groote gul f 11,50—f9,50 per 50 K.G. Kleine gul f 13—f 8 per 50 K.G. Wijting f5,10—f 1,65 per 50 K.G. Makreel f 10,50—f3,30 per 50 K.G. Versche haring f 5,80f 4,40 per 50 K.G. Kabeljauw f42—f 18 per 125 K.G Vleet f2,70—f 1,10 per stuk Leng f 1,70f 0,90 per stuk Koolvisch f 0,80f 0,20 per stuk A.V.R.O.-avond in Thalia. Met Snip, Snap Co. Weer was een nieuw legioen van 500 luister vinken present om Woensdag in den Thalia Schouwburg den Avro-avond van Snip en Snap bij te wonen en met deze twee komieken „op stap" te gaan. De voorstelling was geheel gelijk aan die, welke omstreeks half Februari onder groote be langstelling hier ter stede gegeven werd en waardoor de Avro-leïding zich genoopt zag te beloven nog eens terug te komen, omdat honder den luistervinken teruggezonden hadden moeten worden wegens het uitverkochte huis. Ook nu was de zaal tot aan den nok gevuld toen het scherm opging en daarmee de Snip en Snap- show een aanvang nam. Over deze avonden zoowel te IJmuiden als te Beverwijk gegeven zijn reeds drie waardee- rende verslagen verschenen en voor de fines ses van zulk een verslag willen we volstaan met te verwijzen naar dat van gisteren in ons blad over den avond te Beverwijk, waar de redactie reeds enthousiast over schreef. Snip (Willy Walden) en Snap (Piet Muyse- laar), Cisca Harms, Mimi Matthijssen (wie dacht niet aan haar Viktoria van verleden jaar bij de IJmuider Operette Vereeniging?), Jean du Béla en Gerard Walden hebben het publiek voor een paar uur de zorgen van den dag geheel doen vergeten. Bijgestaan door de Anita-dansgroep onder lei ding van Ankïe Heukers en een straffe regie van Renée Sleeswijk, die voor een uitstekend tempo van deze show zorgde, werd de bonte „Woensdag- avondtrein" den opgetogen luistervinken voorge- tooverd. De uitnemende muzikale leiding van Pïm de la Fuente, die met den regisseur als „gangmakers" op de locomotief fungeerden, mo gen we in dit verband zeker roemen. Het gebruikelijke propaganda-speechje, dat de avonden van den omroep altijd begeleidt, werd gesproken door den heer G. de Clerq, voor zitter van het instituut, die de bezoekers op wekte toch vooral de A. V. R. O. te blijven steu nen of, voor hen die dit nog niet deden, als luis tervink tot dezen omroep toe te treden. Om het damkampioenschap van Kemiemerland. Ligthart wint van Dukel. Deze week is de zesde ronde gespeeld van het tournooi om het damkampioenschap van Kennemerland. De uitslagen luiden: LigthartDukel 20 MertensDe Boer 11 Spanjaardv. d. Heijde 20 De JongBais 11 Aanvankelijk kreeg Dukel belangrijk voor deel, doch hij liet zich verrassen door een offer, hetgeen de kansen deed keeren. Na nog een foutieve zet van Dukel, die hem een- stuk kostte, verlöor deze na een lang eind spel. Door deze overwinning is Dukel vrijwel uitgeschakeld en zijn Ligthart's kansen aanmer kelijk gestegen. Deze moet nog spelen tegen De Jong en dan zal de partij Mertens-Ligthart wel den door slag geven. De stand luidt: Mertens 6 gesp. 9 pnt„ Ligt hart 5 gesp. 8 pnt., Dukel 6 gesp. 8 pnt., De Boer 6 gesp. 5 pnt., Spanjaard 6 gesp. 5 pnt., Bais 6 gesp. 4 pnt, v. d.-ffpijde 6 gesp. 4 pnt, De Jong 4 gesp. 1 pnt. De Gemeenteraadsverkiezing. De candidaten der O.-K. Kies- vereeniging. In de gisteravond in het O. K. Vereenigings- gebouw gehouden jaarvergadering van de Oud- Katholieke Kiesvereeniging, welke zeer goed bezocht was en waar het voltallige bestuur aan wezig was, werd de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld. In volgorde zullen de navolgende candidaten worden gesteld: 1 G. Heykoop, 2 A. J. van Kleef, 3 P. C. Tol, 4 W. D. Wiljouw, 5 A. Vis, 6 A. A. van Pel en 7 G. Prins Pzn. NOG VEEL HARING TE VERWACHTEN. Het is vrij zeker, dat de eerste dagen een groote aanvoer van versche haring verwacht kan worden. Eenige trawlers, die pas naar de Silver Pit zijn vertrokken, geven reeds groote vangsten op, varieerende van 350 tot 600 mnd. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Dirkje RO 53. Vangstr 750 m. haring. VELSEN Het gasverbruik in 1938. Ruim 150.000 M5 grooter dan verleden jaar. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft in 1938 geleverd 5.187.228 M3. gas. tegen het vorig jaar 5.030.801 M3. zoodat in 1938 een stijging van het verbruik valt waar te nemen" van 156.427 M3. VERKEERSONGEVAL OP DEN WIJKER- STRAATWEG. Op den Wijkerstraatweg ter hoogte van de Pelsstraat had Woensdagmiddag een verkeers ongeluk plaats, dat dank zij de tegenwoordig heid van geest van den betrokken chauffeur en de goed werkende remmen van de auto goed afliep. Twee meisjes fietsten in de richting van het pontveer, vielen vlak voor een auto van een roggebroodfabriek in Amsterdam. De chauffeur slaagde er juist bijtijds in, de auto tot stilstand te brengen. Een der meisjes kreeg ontvellingen, doch kon, na door een verpleegster te zijn on derzocht. haar tocht vervolgen. Beide rijwielen waren onbeschadigd, doch van de auto werd één der koplampen vernield. (Is reeds In een deel eener vorige oplage opgenomen.) Thans Duitsche handels besprekingen met Joego-Slavië. BERLIJN 29 Maart. Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat een Joego Slavische handelsmissie tegen het einde dezer week naar Berlijn zal ver trekken teneinde de mogelijkheid van uitbreiding van den Duitsch-Joego Slavischen handel te bespreken. Tegelijkertijd wordt vernomen, dat prins regent Paul plannen heeft om volgende week naar Miinchen te reizen. Deze reis zou een par ticulier karakter dragen, de prins zou zijn schoonzuster gravin Störring gaan bezoeken. Van doorgaans goed ingelichte bronnen wordt echter vernomen, dat de regent mogelijkerwijze van de gelegenheid gebruik zou maken om leden van de Duitsche regeering te ontmoeten, zoodat in dit laatste geval het bezoek een belangrijk karakter zou hebben. Ten eerste met het oog op de Duitsche pogingen tot een economische pene tratie in Joego Slavië, ten tweede met het oog op de recente „avances" ten gunste van Duitsch- land die door den leidei- van de Kroatische autonomisten Matsjek worden gesteund. (United Press) Ook Zweden versterkt zijn defensie. STOCKHOLM, 29 Maart. (D.N.B.) De regeering heeft gisteren in den Rijksdag het wetsontwerp inzake de versterking van de defensie ingediend. Het ontwerp beoogt o.a een verlenging van den diensttijd bij de Ma rine van 200 tot 340 dagen en beschikbaar stelling van een speciaal crediet van 58 mil- lioen kronen voor de aanschaffing van mate riaal. Hiervan zijn 18,6 millioen bestemd voor het leger, 11 millioen voor de marine en 23.4 millioen voor de luchtmacht. Joden zoeken nieuw bestaan in het Verre Oosten. FRANKFORT a.d. MAIN, 29 Maart (Reu ter). Zeshonderd Joden met vrouwen en kinderen uit Frankfort en omgeving, schepen zich vandaag te Genua in op de Conté Bian- camano", dat hen naar Singapore, Sjanghai en andere plaatsen in het verre oosten zal brengen. De meesten dezer emigranten zijn jong of van middelbaren leeftijd. Alle beroe pen zijn vertegenwoordigd. Zij worden gehol pen door de verschillende internationale ver- eenigingen voor steunverleening aan Jood- sche vluchtelingen. De meesten hunner gaan naar Sjanghai. Misleiding van den Militairen Keuringsraad. AMSTERDAM 29 Maart. De vierde Kamer van de rechtbank heeft vandaag uitspraak ge daan in de strafzaak tegen den 42-jarigen diamantbewerker S. G. en den 20-jarigen koop man L. L„ die samen terecht hebben gestaan, omdat zij dokter ten C. een schriftelijke ge neeskundige verklaring over bij den koopman bestaande gebreken valschelijk hebben doen opmaken, met het oogmerk om het openbaar gezag en wel den keuringsraad voor de als dienstplichtigen ingeschreven personen te mis leiden. De rechtbank veroordeelde den jeugdigen koopman L. tot een gevangenisstraf van een jaar (conform den eisch), door te brengen in de jeugdgevangenis. De 42-jarige diamantbewerker werd tot de maximumstraf, n.l. drie jaar gevangenisstraf, veroordeeld. Ex-premier W itos in Polen terug. De vroegere Poolsche minister-president Witos, leider der volksbeweging de Poolsche boerenbeweging is in Polen teruggekeerd na meer dan acht jaar in ballingschap geleefd te hebben. Na de laatste gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije had hij zich in verbinding gesteld met het Poolsch gezantschap, dat hem een paspoort heeft verschaft. Witos is Dinsdagmiddag bij Bohoelin over de grens gekomen. Men weet nog niet, welke plan nen de Poolsche autoriteiten met hem hebben. Man zal zich herinneren, dat Witos in 1930 beschuldigd werd van deelneming aan een sa menzwering tegen de veiligheid van den staat en deswege tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld werd. Hij nam toen het besluit naar Tsjecho Slowakije te vluchten. SANTPOORT NUT EN GENOEGEN. Maandag 10 April (2en Paaschdag) geeft de gemengde tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen" te Santpoort een tooneelavond met bal in café „Zomerlust". Opgevoerd wordt „De Lij densweg", dat bij een vorige vertooning veel succes had. SCHAKEN De wedstrijd „Santpoort II" legen „Heem stede VI", gespeeld in het Jeupgdhuis te Sant poort, eindigde in een 55 gelijk spel KORPS MOTORDIENST. Aan den heer W. L. Verschragen, onderoffi cier bij het K. M. D. te Haarlem, zal op 1 April het onderscheidingsteeken voor 24-jarigen dienst worden uitgereikt. Deze uitreiking zal geschie den door den kapitein J. A. Claessen. Voorts zal aan de heeren J. M. v. d. Kamp onderofficier bij 3-K. M. D. te Apeldoorn en J. P. Braggaar onderofficier bij 4-K. M. D. te 's Hertogenbosch, eveneens op 1 April, het on derscheidingsteeken voor 24-jarigen dienst worden uitgereikt door hun compagnies-com mandant Met ingang van 1 April a.s. worden aange steld tot dienstplichtig sergeant-titulair de vol gende dienstplichtige- en vrijwillig-dienstplich- tige korporaals, leerlingen der officiersopleiding bij het korps: E. J. S. Arnoti, J. van den Berg, R. J. M. Bootz, L. van den Broek, D. J. Bruijn, P. H. Cohen de Boer, C. F. Cramer, R. F. van Daalen Wetters, S. Duinker, H. Eebes, J van Effen, A. G. Everard, L. J. Flinterman,, F. Furnée, D. van Gelderen, J. P. Gravesteijn, W. Groenendal, A A. Homburg, II. Huisman, F. A. der Kinderen, Th. C. M. van der Korft, L. Ligtvoet, II. A. Mees, C. A. van Meeuwen, J. Negrijn, H. M. C. van Oosterzee, J. Th. Oudemans. A. A. Schepers, W. B. Schrage, C. Sisselaar, A F. J. Stoppelman. U. Twijnstra, A. Wieberdink. Twee ontploffingen te Londen. LONDEN. 29 Maart (Reuter). Te een uur vannacht zijn op de Hammersmithbrug over de Theems te Londen twee bommen ontploft, waardoor de brug licht is beschadigd, zoodat zij tijdelijk voor het verkeer moest worden gesloten. De ontploffing werd tot op grooten afstand gehoord en de ruiten in de omgeving zijn ge sprongen. Personen werden niet getroffen. Men heeft reden om aan te nemen, dat deze ontploffingen zijn veroorzaakt door tijdbom men, welke werden geplaatst door aan hangers van het Iersche republikeinsche leger met het doel de minachting te toonen voor de vonnissen, welke gisteren tegen den van dit yeger in Old Bailey werden geveld. De politie heeft twee personen gear resteerd en in twee huizen huiszoeking ge daan. De berichten over Britsch-Fransclie garantie voor Nederland en Zwitserland. „Dwaze plannen," zegt de Frankfurter Zeitung. In verband met de berichten over oen Fransch Britsche garantie voor het grondgebied van Zwitserland en Nederland schrijft de Frank furter Zeitung in een hoofdartikel o.a.: „De Britsche en Fransche regeering hebben in Ekm Haag en in Bern niet lang gevraagd of deze garantie daar ook welkom is. Zij hebben haar eenvoudig opgesteld. Men kan zich voor stellen. hoe pijnlijk in de beide betrokken lan den de gevoelens van vele menschen daarbij moeten zijn, hoeveel men in Parijs en Londen ook mag spreken over garantie. In werkelijk heid immers kunnen de kleine landen bij der gelijke plannen nauwelijks iets anders zijn dan de opmarschgebieden voor de Engelsch-Fran- sche generale staven. Daarmede echter zou de lang behoede onafhankelijke positie van deze landen uiteengeslagen worden. Zij, die verder zien, moeten bovendien de volkomen dwaasheid van deze plannen doorzien. Aan deze plannen ontbreekt aan feitelijke basis vrijwel alles. Er staat tegenover de belofte van Hitier, er staat tegenover de bijzonderheid van ligging der beide landen, er staat tenslotte tegenover de welover wogen onverschilligheid van Duitschland jegens het Europeesche westen". Wilde-autobiisexploitant thans tot 75 boete veroordeeld. HAARLEM, Woensdag. Voor de tweede maal had de autobus-exploi tant L Kors uit Heemstede zich hedenmorgen voor den Kantonrechter te verantwoorden we gens het exploiteeren van een wilden busdienst tusschen Haarlem en Amsterdam. De Ambtenaar van het O.M. had deze zaak aangebracht met een eenigszins gewijzigde dagvaarding. Hij had namelijk een bepaalden rit uitgezocht en niet zooals veelal gebruikelijk is een serie ritten ten laste gelegd, zooals ook de vorige maal was ge schied. In verband hiermede waren ook geen getuigen opgeroepen. De Ambtenaar stelde in zijn requisitoir de vraag of men gelet op de gewijzigde dagvaar ding, nu nog kan spreken van een autodienst. Volgens spr. was dit niet het geval. We hebben hier te doen met een touringrit zooals ook sub sidiair ten laste is gelegd. In verband met de principieele zijde van deze zaak vroeg spr. een boete van f 100 of 25 dagen. De verdediger mr. O. H. van Wijk meende, dat nu in de dagvaarding de autobusdienst niet duidelijk is omschreven, men ook niet kan spre ken van een toerwagen-rit. Een autobusdienst is tenslotte geen samenstelsel van tourwagen rit ten. Op art. 39 van het R.A.P. wilde de verdedi ger niet meer ingaan daar de Kantonrechter dit al verbindend heeft verklaard. Mr. Van Wijk merkte nog op. dat het er niet om gaat hoe het O. M. het feit wenscht te zien maar hoe het feit is. De Kantonrechter deed na re- en du pliek onmiddellijk uitspraak en verklaarde het noch met den Ambtenaar noch met den verde diger eens te zijn. Naar zijn meening was het primair in de dagvaarding ten laste gelegde het rijden van een autobusdienst strafbaar en daarom legde hij een boete op van f 75 of 20 dagen. Mr. Rost van Tonnmgen wederom tot boete veroordeeld. Smaadschrift tegen minister Goseling. Het Haagsche gerechtshof heeft evenals de rechtbank dakr ter stede gedaan heeft, den hoofdredacteur van het Nationale Dagblad Mr. M. M. Rost van Tonningen, we gens smaadschrift tegen minister Goseling veroordeeld tot een geldboete van f 200, subs. 50 dagen hechtenis. Het betrof hier het in het Nationale Dag blad van 13 April van het voi-ig jaar versche nen artikel, getiteld ..De beruchte zedenschan- dalen te Oss". waarin het beleid van den mi nister van Justitie scherp werd gecritiseerd. De advocaat-generaal heeft bevestiging van het vonnis van de rechtbank gevraagd. VOETBAL. E. D. O.—H. F. C. Deze wedstrijd, die resp. over kampioenschap en over degradatie kan beslissen, wordt Zondag a.s. gespeeld. Natuurlijk bestaat reeds nu voor dezen wedstrijd zeer groote belangstelling. Er zijn bereids uitgebreide maatregelen getroffen, zoodat iedere bezoeker rustig den wedstrijd kan zien. Het bestuur van E. D. O. heeft gemeend, ook nu weer de werkloozen in de gelegenheid te moeten stellen tegen 15 ct. dezen wedstrijd bij te wonen. Alleen wordt verlangd, dat zij aan het terrein Beurskaart en Bondsboekje toonen; zon der deze wordt geen toegang verleend. Er is voorverkoop aan de bekende adressen. HAARLEM, 29 Maart. Ondertrouwd 29 Maart: H. van Dijk en B. M. Springveld; G. van Wijnen en J. van Marsbergen; J. Schabbing en E. Tromp; F. W. A. Tillemans en J P, M. Christlaans; B. J. Glas en J. L. C. Fieimich; J. J. M. Beeren- hout en E. Mesman; H. M. Rooijens en J. A. G. Bergfeld; J. Commandeur en T. Welchert; J. J. Loerakker en K. R. Bolten; J. E. T. B. Driesen en H. C. M. Jonckbloedt; C. Koek en M. Ruijgvoorn; A. J. Gruijters en J. Deen; J. H. Zwarts en G. Bouw; J. C. Ruljgh en J. L. Polfliet; J. S. van Straten en M. J. Arnol- dus; C. P. Visser en II. C. van Berkum; J. P. H. Bismeijer en H. van der Heeft; J. Kroon en B. E. Lindeman; F. A. M. van der Peijl en G. J. Schriever; C. G. van Houten en J. T. H. de Vries; D. Baas en H. A. B. van Meurs. Getrouwd 29 Maart: O. A. Ellam en K. Weber: B. Bosboom en A. Mok; L. Nijman en J. Boelé; B. Homburg en A. J. van der Maat; C. de Leeuw en A. van Dam: C. Sprockel en W G. van Dijk; E. de Jong en C. M W. van Looij; J. Zijlstra en N Rietveld; C. Smit en W. C. Bakker; A. Wernik en C. Knuf; A. Olie- mans en P. C. van Son; A. D. van der Matten en A. J. Mosseveld; P. c. van Leeuwen en J. Bon; S. Hogendoorn en G. Reijn; W. J M. van der Eisen en J. T. Hoes. Bevallen 26 Maart: G. J. Rienstra—van der Veldt, d.; 27 Maart: G. Taams—Edel, z C Hogeveen—Lamerls. z.; 28 Maart: L. T Kor- nellssen—Waning, z.; W. Box—Verhagen, z. Overleden 25 Maart: A. Ploeg, 79 j. Ripper- dapark; 27 Maan J. Bruyn, 53 j Hazepaters laan 28 Maart: M. PrinsAchenbach, 77 j Nieuwe Gracht; M. C. Breda Kleijncnberg.' RH j., Dreef.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7