I Verkiezing Prov. Staten BURGERLIJKE STAND. VRIJDSG 31 MAART 1939 H'AAREEM'S DAGBCAD' T3 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Wederom een debat over den aanleg van een plantsoen. Donderdagavond acht uur kwam de gemeen teraad van Heemstede in openbare vergade ring bijeen. Voorzitter: Jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester. Alle leden zijn aanwezig. Ingekomen stukken en mcde- deelingen. Aan mej. M. Boudewijn wordt op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. school aan den Voorweg met in gang van 16 Mei a.s. Ingekomen is een brief van P. L. Marnette, waarin hij een laag electriciteitstarief vraagt voor het gebruik van een electrisch fornuis. B. en W. stellen voor, dit in hun handen ter afdoening te stellen, met de bedoeling te onder zoeken, of er een bevredigende oplossing voor gevonden kan worden. De raad vereenigt zich hiermede. Naar aanleiding van het jaarverslag over 1938 van de Commissie van toezicht op het L.O. ves tigt de heer Rijk es (lib.) er de aandacht op, dat de speelruimte van de school aan den Voor weg veel te klein is; ook is het wenschelijk, dat verbeteringen aan de fietsenbergplaats worden aangebracht. De voorzitter antwoordt, dat de te kleine speelruimte te wijten is aan het feit, dat de school zoo ingebouwd is. Intusschen heeft deze kwestie de aandacht van B. en W. en van de Onderwijscommissie. Plantsoen Johan Wagenaarlaan. In de vorige vergadering werd op voorstel van den heer Kromhout (C.D.U.) aange houden het voorstel van B. en W. tot aanleg van een plantsoen aan de Johan Wagenaarlaan. Eén der bezwaren (ook van andere leden) was, dat het voorstel niet eerst voor prae-advies aan de Plantsoenencommissie was gezonden. Thane komt dit voorstel opnieuw in behande ling. De heer Voors (Chr.-Hist.) handhaaft zijn bezwaren. Hij wil de Johan Wagenaarlaan be houden als een breede laan. Door aanleg van het plantsoen wordt het lijnenspel onderbroken. De aanliggende perceelen komen niet aan een rij weg te liggen, maar aan een voetpad; dit kan aanleiding tot moeilijkheden geven. Het ontbre ken van een plantsoen kan men volgens spre ker niet als een leemte beschouwen. Uit steden bouwkundig oogpunt is spreker tegen den aan leg van een plantsoen. De heer Van der Erf (R.-K.) is het met 'den heer Voors eens. Er is geen enkel gemeen tebelang mee gemoeid. Aan dit plantsoen bestaat geen behoefte. Het zou de gemeente bovendien f 3500 kosten, wat onnoodig is. Het zal geen ver betering blijken te zijn. De heer Audretsch (vrijz.) begrijpt deze oppositie-niet. Door de verkaveling wordt een punt van het terrein afgesneden; het wordt bo vendien om niet aan de gemeente aangeboden. De Commissie voor Openbare Werken heeft het goed bestudeerd. De heer Jonckbloedt (R.-K.) vindt het juist wèl. aardig, als een straat door een plant soen onderbroken wordt. De heeren van de plantsoenencommissie moesten het juist toejui chen, als er een plantsoen komt. De huizenbouw zou daar erg eentonig worden. Spreker acht het in het belang van de gemeente, als in een straat wat variatie wordt aangebracht. Hij zou verwerpen van het voorstel van B. en W. ten zeerste betreuren. De heer R ij k e s (lib.) onderschrijft volkomen de woorden van den heer Jonckbloedt. Aan den heer Voors vraagt hij wat spreker met villabouw bedoelt. De heer Voors; „Villa's van forsch for maat". De heer Disselkoen (S.D.A.P.) kan zich met den gedachtengang van den heer Voors ver eenigen. Maar als er een plantsoen moet ko men, dan hoopt spreker, dat het geen klein plantsoen wordt, want er is een bedrag van f 3500 mee gemoeid. Wethouder Dr. Droog (R.-K.) verdedigt het voorstel. Hij vindt het geen bezwaar, dat auto's niet onmiddellijk bij de huizen kunnen komen. Het is niets erg, als de bewoners een eindje moeten loopen, eer ze bij hun auto komen. Dat is aan de Van Merlenlaan óók het geval. Het perspectief van de straat zal ook niet geschaad worden. De raad moet intusschen maar uitma ken, of het plantsoen er al dan niet moet ko men. Spreker zou het echter betreuren, als de gemeente het terrein voor den aanleg van het plantsoen niet zou accepteeren. Na de replieken wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Goedgekeurd worden de voorstellen tot ver- leenen van een voorschot op de exploitatiever goeding over 1939 van eenige bijzondere scho len en van vakonderwijzers, alsmede tot vast stelling van het uitgegeven bedrag per leerling aan vakonderwijzers en het agendapunt betref fende de kasgeldleening. Ook worden goedgekeurd de voorstellen tot vaststelling der rooilijn langs den Glipperweg ten zuiden van de Glipperbrug, tot rooien van boomen langs den Heerenweg van de grens van Haarlem tot aan de Koediefslaan, en tot ver koop van 1200 M2. grond, gelegen aan de Mel- chior Treublaan in het Grotstuk voor f 6000 aan den makelaar C. L. Kwak. De heer Audretsch vraagt, of er geen nieuwe boomen op den Heerenweg komen. Hij zou het betreuren, als dit niet gebeurde. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat dit niet in de bedoeling van den Rijkswaterstaat ligt. De heer De T e 11 o (S.D.A.P.) zou willen, dat de asphalteeringswerkzaamheden niet midden in het drukke seizoen gebeuren. Dat is erg hin derlijk voor het verkeer. De Voorzitter zal trachten te bevorde ren, dat aan den wensch van den heer De Tello tegemoet wordt gekomen. Naar aanleiding van bezwaren van Ged. Sta ten tegen het vaststellen der herziening XLVIb van het uitbreidingsplan voor terreinen nabij de Heemsteedsche Dreef ten noorden van de Lanckhorstlaan, stellen B. en W. voor, het ont- werp-plan, na daarin eenige noodzakelijke wij zigingen te hebben aangebracht, opnieuw voor een ieder ter inzage neer te leggen. Aldus wordt besloten. Psychiatrische voor- en nazorg voor geesteszieken. In de Raadsvergadering van 24 November 1938, werden B. en W. gemachtigd, onder nader door hen overeen te komen voorwaarden, de ge meente gebruik te doen maken van den door de gemeente Haarlem op te richten psychiatrischen dienst, tegen een jaarlijksche vergoeding van f 0.04 per inwoner. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag, deze aangelegenheid te regelen bij overeenkomst blijkt het bij nadere overweging beter, daar voor een gemeenschappelijke regeling, als be doeld in artikel 129 der Gemeentewet, te treffen. B. en W. stellen voor, aldus te besluiten. De raad vereenigt zich hiermede. Geheime zitting. Bij het agendapunt: „Gemeenschappelijke re geling betreffende het streekplan Kennemer- land-Zuid", gaat de raad in geheime zitting. De bedoeling van dit voorstel is B. en W. te machtigen hun medewerking te verleenen voor het voorbereiden van maatregelen, welke kun nen leiden tot het tot stand komen van een streekplan voor Kennemerlanö Zuid, wa; Heemstede zal zijn opgenomen. Na heropening der zitting werd dit voorstel goedgekeurd. Hierna werd de vergadering gesloten. EMM ABLO EMC OLLECTE Op Zaterdag 1 April zal te Heemstede wor den gehouden de Emmabloemcollecte ten bate der tuberculoselijders. De vereeniging tot bestrijding der tubercu lose alhier richt tot de ingezetenen een drin gende oproeping hieraan te willen geven en zoo mogelijk nog meer dan vroeger reeds werd gedaan. Men make er zich niet af door te zeggen: ,A1 weer een collecte". Er worden inderdaad te genwoordig veel collectes gehouden, maar de Emmabloem heeft een oud recht en komt alle gezindten ten goede. Zij vraagt ons een oogenblik na te denken over het leed van ve len, die niet kunnen wat een gezond mensch kan, die soms jaren van hun leven moeten geven om ..van hun ziekte te herstellen. Zij kunnen dit bereiken door zorgvuldig te kuren, maar dit kuren, het verblijf in een sa natorium, kost geld. Door de vele opnemingen zelfs in een gemeente als Heemstede, is er aan dit laatste gebrek en is elke gift, hoe klein ook, uiterst welkom. Zaterdag 1 April gaan de collectrices rond en mocht de bewoner zelf niet thuis zijn, dan hoopt het bestuur dat de gift wordt klaarge legd, op dat hij of zij naderhand geen spijt zal voelen de gelegenheid om te geven, voorbij te hebben laten gaan. BLOEMEN DAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bijIng. Bis- pincklaan 20, Bloemendaal, een bruin leeren handschoen; Postkantoor Óverveen, een vul penhouder; Luijks, Regen tesselaan 26, Haarlem, een vulpenhouder; Drieman, O. Nassaulaan 100, een riempje; Rauwens, Bloe- mendaalscheweg 122, een beursje met inhoud; Van Rooij, Rompvloedslaan 45. een oorbel met parel; Walbrecht, Bloemendaalscheweg 125, een trein-abonnement; Postma, Bosch laan 12. een kinderschoen. Bijvoet. Juliana- laan 318 Haarlem een rozenkrans in etui; Politiebureau Óverveen (Alleen op werkda gen van 1012 uur v.m.)Pakje wol. paar wollen handschoenen, dameshoed, hand schoen. BURGERLIJKE STAND Bevallen: H. L. Dorhout Mees—Diemer Kool, z. M. A. K. F. HaanappelRexjners, d. C. C. J. CasseeFaase, d. Ondertrouwd: J. C. van Wessem en L. M. Schuster, J. Th. Hom en G. K. I. Ostendorf. Getrouwd: J. Voerman en H. W. Timmers. Overleden: J. B. Osendarp wed. van J. Beckers 74 j. overl. te Noordwijk; B. G. Mudde, 74 j. J. H. van Kersbergen 72 j. H. J. Nolthenius 75 j. HAARLEMMERMEER HAARLEMMERMEERSCHE SUCCESSEN. De Haarlemmermeersche veeboeren hebben op de tot nog toe gehouden Paaschveetentoonstel- lingen een bijzonder figuur geslagen. Te Zaan dam kreeg de heer P. de Koning te Hoofddorp het kampioenschap in de afdeeling fijnste en best gemeste os. J. J. Meyer uit Hoofddorp werd no. 1 met de fijnste en best gemeste vaars; O. de Kok met fijnst en best gemeste schot, tevens kreeg hij de door de jury beschikbaar gestelde zilveren wisselbeker voor de beste koe. Verder verwierf hij in de rubriek dikbilrunderen den kampioensprijs met de fijnste en best gemeste schot. Te Schagen leverde de heer J. M. Knoop uit Niéuw Vennep het beste dier, waarvoor hij een verguld zilveren kampioensmedaille ontving. In de rubriek ossen kwamen de prijzen resp. aan D. v. Leeuwen, I. Pruissen en Gebr. v. Slooten allen uit Haarlemmermeer. De hoogst geplaatsten in de rubriek 2-jarige ossen werden I. Pruissen en D. v. Leeuwen. I. Pruissen kreeg tevens den kwaliteitsprijs. In de rubriek koeien met 6 breede tanden kwamen A. Pruissen en O. de Kok achter elkaar. Met niet gewisselde dik- bil-koeien werd J. M. Knoop uit Nieuw Ven nep eerste en kampioen van de tentoonstelling. A. Pruissen werd tweede. Met een vaars tot 2 tanden verwierf A. Pruissen den kwaliteitsprijs. FILMAVOND. De afd. Hoofddorp van de S. D. A. P. houdt Maandag 3 April een filmavond in hotel de Landbouw. PAARD OP HOL GESLAGEN. Omstreeks twaalf uur reed een beladen vrachtauto met stroo een stilstaande paard en wagen van den koopman J. uit Haarlem op den Spieringsweg voorbij. Toen de auto het bespannen voertuig enkele meters gespasseerd was, vond het paard het blijkbaar vervelend te blijven staan en ging met het wagentje op hol. Een eindje verder kwam het dier met het karretje in een sloot terecht, waar de eigenaar het gespan terug vond. Hij deed ijlings aan gifte van de politie, omdat hij meende, dat de beladen auto zijn gespan in de sloot gere den had, doch getuigen hadden gezien dat hiervan geen sprake was en het beest uit zichzelf aan den haal was gegaan. ÓVERVEEN LEZING OVER POSITIEVE OPVOEDING. In de aula van het Kennemer Lyceum sprak Donderdag voor een groot aantal belangstellen den mevr. Dr. Phil en Med. Lidïa Sicher, vroe ger hoofd-assistente van prof. Alfred Adler. Spreekster had als onderwerp gekozen: de po sitieve opvoeding. Allereerst schetste zij de oudere wijze van op voeden, die voornamelijk tot doel had zulke kinderen, die door hun houding: gehoorzamen, goede manieren, hun onbeduidendheid tegen over ouderen, enz. enz. de ouders geen last ver oorzaken en de familie een eer aandoen. Deze opvoeding was niet meer dan dressuur. In dit stelsel mag een kind zijn eigen zin niet volgen en wordt alles, wat moeilijk of ietwat gevaarlijk is verboden terrein. Het gevolg is, dat het kind mislukkingen in wat het onderneemt niet ziet als iets heel na tuurlijks maar als iets minderwaardigs en hier door loopt het kind gevaar de kamp met het le ven op te geven. Tegenover deze negatieve houding, die dus de opvoeders bevorderen, stelt spr. de positieve houding. Men geeft aan de kinderen het leven zooals het is, om het aan te pakken en er van te maken, wat er van te maken is. Daartoe moet men het kind dus midden in het volle leven een min of meer beperkte omge ving stellen en het de moeilijkheden aan ten pakken, het in spel en wex*k ernstig nemen, mislukkingen als gewoon beschouwen, alleen dwalingen van het kind corrigeeren. Het kind is dan niet langer een object, maar een volwaardig medelid, dat de consequenties van eigen handelingen ondervindt en leert dra gen. Door samen met het kind de wereld te veroveren krijgt het leven voor het kind waarde, en deze waarde brengt het verder op den moei lijken weg de wereld te veroveren. De rede, met voorbeelden verhelderd, werd met groote aandacht gevolgd. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen. ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE IIANDELSVEREENIGING. Donderdagavond hield de Z.H.V. in Bodega Mustert een vergadering onder voorzitterschap van den heer E. Brokmeier. Medgedeeld werd, dat in de komende weken reclame-films gedraaid zullen worden in ver band met de reis-actie. Het vex*zoek van de vereeniging van hotel-, restaurant-, koffiehuishouders en slijters „Ons Belang'' om een subsidie in verband met het a.s. congres, werd voor nader onderzoek naar de be stuursvergadering teruggewezen. In verband met verschillende belangrijke ge beurtenissen in de maand Juni en begin Juli, o.a. het congres van Ons Belang, de nationale sport- feesten van O.S.S., de Landdag van den Vrij- willigen Landstorm, werd besloten gedurende dien tijd een etalagewedstrijd te organiseeren en het dorp door vlaggen en illuminatie een feeste lijk aanzien te geven. Voor dekking der kosten zal een verloting worden gehouden. Nog werd medegedeeld, dat aan het eind van de volgende maand een feestavond zal worden gehouden. Hierna hield de heer Kruyt, directeur van de V.V.V., een causerie over 't werk van de V.V.V. Allereerst memoreerde hij wat door de V.V.V. in het afgeloopen seizoen was gedaan, om ver volgens te vertellen wat er alzoo in het volgen de seizoen gebeuren gaat. Een actie wordt gevoerd voor vestiging te Zandvoort. Door middel ven folders, kaarten en gidsen wordt een zeer uitgebreide reclame voor de badplaats gemaakt. Van de attracties en bijzondere gebeurtenissen, waardoor Zandvoort tevens een grootere be kendheid zou krijgen noemde spreker: het con gres van Ons Belang, den Landdag van Bijz. Vrijw. Landstorm, harddraverijen, reddingsde monstraties. vuurwerken, Politie-wandelmarsch, turnfeesten. zwemwedstrijden, int schermwed- sti-ijden, auto-races, het wielercriterium en de motorraces. Na een kleine pauze sprak de heer Chr. Rouffaer over het onderwerp: Kijk uw polis na! Spreker begon met een uiteenzetting over ver zekering op beurspolis en verzekering bij ver schillende maatschappijen. Van beide verzeke ringen werden de voor- en nadeelen belicht. Nadat spreker nog verschillende minder gun stige bepalingen, die in verzekeringspolissen kunnen voorkomen, had besproken, beant- wooi-dde hij. nog een aantal vragen, die door de aanwezigen werden gesteld. Met enkele woox'den van dank sloot de voor zitter hierna de vergadering. VISSCHERIJ-FILM. Op tfe feestelijke jaarvergadering van de Z. R.B. die hedenavond in Bodega Mustert wordt gehouden, zal de heer A. Bakels de film van de Commissie voor 't vischverbruik in Nederland, de zoogenaamde visscherij-film, vertoonen De mooie film werd in opdracht van boven genoemde commissie door den heer A. Bakels vervaardigd en gedeeltelijk ook in Zandvoort opgenomen. VERKEERSONDERWIJS. Nu in Zandvoort gedurende eenige jaren ver- keersonderwijs is gegeven op de lagere scholen acht men den tijd gekomen om ook een ver- keersexamen voor de kinderen in te stellen. Dinsdag a.s. wordt ten raadhuïze een bespre king gehouden tusschen de politie en de hoofden van scholen betreffende de eischen, die aan dit examen moeten worden gesteld. HILLEGOM Vergadering afd. Hillegom van Bloembollencultuur. Donderdagavond hield de Hillegomsche af deeling in hotel Sistermans een matig be zochte vergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer W. Jonkheer, een over zicht van den huidigen toestand, welke hij verre van rooskleurig noemde. Uit het jaar verslag van den secretaris vernamen wij. dat het aantal leden op 31 Dec. 1938 432 be droeg met 9 donateurs en 15 lid-leerlingen. Het ledental beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Beschouwingen werden ge houden over het veel te goede gewas in 1938. zoodat er veel bollen overbleven. Een groot deel werd gebruikt als reclamebeplanting in verschillende plaatsen en landen met de hoop dat dit ook de kooplust zal aanwakkeren. Door ziekte was de penningmeester afwe zig en werd de behandeling van zijn verslag uitgesteld tot een volgende vergadering. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur dat dit niet kon ingaan op het verzoek der afdeeling om, indien de Beursdag op een Katholieken Zondag valt, de Beurs een dag later te houden. Sprekers van verschillende richting voerden hierover het woord en de heer de Brabander kondigde nu een voorstel aan over dit onderwerp voor de volgende vergadering. Tot leden der Beurscommissie werden vol gens de voordracht dier commissie benoemd de heeren B. Rijnveld en C. Schrama. Een woord van warme hulde en dank bracht de heer Jonkheer aan den scheidenden voor zitter dier commissie, den heer K. Veithuys voor de vele gewichtige diensten als zoodanig bewezen. Aan den Rijkstuinbouwwintercursus werd f 40 subsidie toegestaan. Tot afgevaardiglen naar de algemeene ver gadering te Haarlem werden benoemd de heeren W. Murk en H. 't Mannetje, plaats vervangers de heeren D. E. Nieuwenhuis en de Brabander. Bij de rekening en verantwoording over 1938 der Algem. Vereeniging werd de verbazing geuit over de belangrijke overschrijding van den post onvoorzien van f 315 op f 2102 met de bijzonder magere-omschrijving. Inlichtin gen zullen worden verzocht. De arbitrage-clausule in het Handelsregle ment ten behoeve van het scheidsgerecht werd aangenomen. Het voorstel der afdeeling Haarlem om in het orgaan de uitspraken van het scheidsge recht zeer verkort op te nemen en de openval lende ruimte met vaktechnische lectuur te vullen werd verworpen. Bij de rondvraag sneed de heer B. Rijn veld het onderwerp „Bloembollenraad" aan en zette uitvoerig uiteen de gevaren aan het be noemen van leden van Bloembollencultuur in dien Raad, die tevens lid zijn van een standsorganisatie. Tenslotte werd na lange discussie besloten dexi afgevaardigden op te dragen een woord van protest te doen hooren tegen het in stellen van dien Raad én de wijze waarop de leden daarvan zullen worden benoemd. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 800 Dirkje RO 53 f 2380 550 Adelante IJM. 19 f 1590 750 L. S. Groen IJM. 130 f I860 Loggers: SCH 89 f 1050, KW 4 f 1520, KW 59 f 930. MARKTBERICHT. (Versche vischL IJmuiden, 31 Maart 1939 (A.N.P.) Tarbot f 1.14—f 1.06 per kilo. Tong f 1.30—f 0.86 ct. per kilo. Griet f 36—f 30 per 50 kilo. Middel schol f 25 per 50 kilo. Zetschol f 28 per 50 kilo. Kleine schol f 27—f 12 per 50 kilo. Bot f 14—f 14.50 per 50 kilo. Schar f 17—f 3 per 50 kilo. Wijting f 4.70—f 1.60 per 50 kilo. Versche haring f 4.50f 2.60 per 50 kilo. Kabeljauw f 60—f 21.50 per 125 kilo. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt; Protinus IJM. 85. Vangst: 600 m. gul, kabel jauw en platvisch en 600 st. stijve kabeljauw. CASTRICUM Inbraak aan den Duinr en Bosch weg. Politie stelt een onderzoek in. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben ongewenschte indringers een bezoek gebracht in huize „Beveland" aan den Duin en Boschweg. De inbrekers hebben op verscheidene plaat sen getracht het huis binnen te dringen. Ten slotte zijn zij er in geslaagd in de voorerker de openslaande deuren te forceeren. Natuur lijk ging dit met eenig gerucht gepaard, maar de vrouw des huizes heeft hierop geen acht geslagen. Ook twee hondjes hebben evenmin iets van zich laten hooren, zoodat de indrin gers vrijwel ongestoord aan den nachtelijken arbeid bezig zijn geweest. Geld wordt er niet vermist; wel zijn er eenige kleedingstukken verdwenen. De politie van Castricum heeft een nauw gezet onderzoek ingesteld naar de bedrijvers van deze inbraak. SANTPOORT GEERT DILS OP BEZOEK. Gisteravond trad Geert Dils, bekend als slotvoogd van Assumburg en als bard, op in „De Toorts", waar hij, met begeleiding van luitmuziek, oud-Hollandsche liederen kwam voordragen. Na een inieidingswoord van den heer Groot, waarin deze er op wees, dat het bestuur van het Instituut van Arbeidersontwikkeling over het bezoek van de avonden in dezen winter niet tevreden was, wat hij weet aan de tijds omstandigheden, gaf hij het woord aan Geert Dils. Deze gaf eerst een korte inleiding over de liederen, welke hij dezen avond ten gehoore zou brengen. Hierna liet Geert Dils o.m. hooren: „Er waren twee ConincksKinderen", „Er staat een slot in Oostenrijk". „Ik voer er iaatst uit Hol land". .De Scheresliep", gevolgd door een aantal lente-liederen. Voor de pauze besloot hij met het decla- meeren van „Mensch zijn" van René de Clerq, dat diepen indruk maakt, Na de pauze zong Geert Dils liederen van „luim en lente". CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS Gisteravond hield de Ver. voor Chr. Nat. Schoolondei-wijs in het gymnastieklokaal van de School met den Bijbel onder leiding van den heer Max*kex*ink haar jaarvergadering. Nadat de heer Markerink op de gebruikelijke wijze geopend had werden dc jaarverslagen van secretaris en penningmeester voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Hierna was het woord aan den heer J. Ver- kruyssen, het hoofd van de School met den B*ij- bel. Deze gaf een overzicht van diverse zaken de school betreffende. Bij de bestuursverkiezing, die hierna aan de. orde was, werden de heeren G. de Jonge, J. Scheelbeek, Fred. O. Touber en A. Eikelenboorn herkozen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren Blaauwboer en Harmsen. VERTELAVOND Gisteravond werd in de Ned. Herv. Kapel de laatste vertelavond gehouden. Ook nu was de belangstelling van de zijde der jeugd weer zee: groot. De heer Schoneveld vei'telde dezen avond het verhaal „Jessica" en verluchtte ook ditmaal hel gesproken woord met lichtbeelden. De heer Harmse deelde mede, dat aan dezen vertelavond een opstelwedstx-ijd was verbonden De mooiste opstellen zullen met een prijs be kroond worden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: Het aantal stemgerechtigden voor de verkie zing van ieden voor de Provinciale Staten, welke op 19 April a.s. zal worden gehouden bedraagt voor het geheele land 4.623.414, Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 was het aantal kiezers 4.462.859, waar van toen 4.212.903. zijnde 94,40 procent, aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten, gehouden in April 1935. bedroeg het aan tal kiezers 4,238.446, van wie 3 945.456, zijnde 93,09 procent, aan den stemplicht hebben vol daan. Zigeunerin paste wisseltruc toe. HAARLEM Donderdag. Op vreemde wijze had een 45-jarige vrouw uit een woonwagenkamp in Haarlem in IJmui den „gewinkeld". Ze had eerst bij een melk handelaar op 28 Febrauvi een pakje boter ge kocht. Ze betaalde met een rijksdaalder, doch toen de wixxkelier een beurs met wisselgeld haalde en deze op de toonbank uitstortte, schoot haar te binnen, dat ze nog een pakje boter wilde hebben. Daarbij vroeg ze of er nog oude centen bij het geld waren en ze grabbelde daar toe meteen door de vele geldstukken, die de jeugdige melkhandelaar voor haar had uitge strooid. Even later kwam echter ook de eige nares van den winkel binnen en ze wees er haar zoon meteen op, dat men niet het geld zoo maar voor de klanten tentoon moest spreiden. Later bleek, dat ze dit wel zeer goed had ingezien, want toen de klant den winkel had verlaten en men het geld natelde miste men drie gulden. Eenige dagen later verscheen dezelfde vrouw bij een sigaren-, koffie- en theehandelaar in IJmuiden en ook nu bestelde ze eerst weer één pakje koffie, betaalde met een rijksdaalder en vroeg daarna, toen ze het wisselgeld gekregen had om nog een pakje. Op de toonbank stond een glazen bakje met ongeveer 67 gulden en toen de vrouw verdwenen was, zat er nog maar f 42 in. Ter terechtzitting kon de vrouw zich van al les niets meer herinneren. De Officier zei in zijn requisitoir, dat ze één, twee, drie klaveraas met guldens speelde. De handen van de verdachte komen steeds bij het geld en als ze dan weg is blijkt er weer iets te zijn verdwenen. Negen maanden gevangenisstraf eischte de Officier. De verdediger mr. dr. Smit uit Amsterdam, vond het bewijs in de twee ten laste gelegde ge vallen niet zoo sterk. Hij besprak verder den avontuurlijken, levensloop van de vrouw, die aanvankelijk koorddanseres was en later in zeer behoeftige omstandigheden kwam te verkeeren. Ze kan lezen noch schrijven en indien ze al tot diefstal is ovex-gegaan dan heeft ze dat uit ar moede gedaan. Spr. drong dan ook met aandrang op clementie aan. Uitspraak over 14 dagen. De reis van Mussolini naar Italië. COSENZA. 30 Maart (Stefani-A.N.P Mussoiini heeft hier een korte rede gehouden, waarin hij, na erop te hebben gewezen, dat de „dolzinnige en armzalige voorspellingen van de linkschcn ten aanzien van Spanje door den wil en het geloof van het Italiaansche volk waren geloochenstraft", zeidc, dat Italië geenszins de bedoeling heeft, in de Middel- landsche zee gevangen te blijven. Volgens United Press zeidc Mussolini in zijix rede nog, dat Italië voor zijn eischen in dc Middellandschc Zee zal opkomen. „Redevoeringen zijn slechts woorden, wanneer zij niet door daden vergezeld gaan". Mussolini zal in Calabrië den landbouw en de schapenteelt inspecteeren. De speciale trein van Mussolini is, naar United Press meldt, dat een radio-installatie voorzien, zoodat hij gedurende zijn reis steeds op de hoogte gebracht wordt van de nieuw ste gebeurtenissen. Uit Rome wordt verder vernomen, dat Goering tot 4 April te San Remo zal blijven en dan een bezoek aan Rome zal brengen, bij welke gelegen heid hij Mussolini zal ontmoeten. Er gaan geruchten, dat ook generaal Franco aan deze besprekingen zou deelnemen. EXAMENS MOORE'S SCHOOL OF COMMERCE. Voor de examens van Moore's School. Frans Halsstraat No. 1 te Haarlem, slaagden 24 der aangemelde Candida ten en wel voor: Machlneschrijven, de dames: H. Stolten, A. Ouwerkerk, H. Floor, H. Wagner, R. Donse, R. Habiegt. B Maandag en dc heeren J. Jacobs. F. J. Veldman en J. H. Timmer. Steno-typist(e). de dames G. Pesman, L. Koning, N. Kuipers, L. van Ravenberg, G. Douma. G. van der Velde en de heeren W. van Lienden en J. H. Teljeur. Kantoor-stenograaf: de dames M. de Rid der, G. Bakkenhoven. D. Stuit, M. Calvelage en S. B. Wempe. Stenografie Duitsch: Mej. C. J. Nijssen; allen leerlingen van bovenvermeld instituut. Afgewezen canidaten 4. HAARLEM. 30 Maart. Ondertrouwd 30 Maart: J. Müller en C. Hinloopen; T. D. Hetem en G. M. Haase Getrouwd 30 Maart; P. ter Plegt en H M Thuis. Bevallen 28 Maart: W. G. v. Schcrpenzeel— Starink, d.; 29 Maart: P. E. Schous—Jansen, z.; P. van SlootenZwiersen, d.; 30 Maart* S. M. Bakker—de Jong, d.; P. Jutjens—Blcek- man, z. Overleden 27 Maart J. E. M. Brinkman, 60 j., Karei van Manderstraat; 28 Maart* G MeineszKeverling, 86 j., Wagenweg- 29 Maart: G. LehmanKruiswijk, 56 j„ Haze- paterslaan; A. A. SarotBargeas. 81 j GasthuissingelJ. H. van Ton, 82 j., Maerten van Heemskerkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7