I UIT DE O AASTREKEN HAARLEMMERMEER HILLECOM BENNEBROEK ZANDVOORT HEEMSTEDE IJMUIDEN BEVERWIJK VELSEN SANTPOORT INGEZONKEN /TUKKIN BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 5 A" P R I E 1939 H'AA" EE EM'S DAGBEAD n AANRANDINGEN. Bij de politie komen den laaisten tijd ver schillende klachten binnen dat meisjes die van hun werk zich des avonds naar huis be geven door verdachte personen worden lastig gevallen, die de meisjes van hun fietsen trachten te trekken. BURGERLIJKE STAND. Van 24—30 Maart 1939. Geboren: Hilligje, d. v. Chr. Roodenburg en H. van Splunter. Fredericus Johannes Maria, d. v. J. H. M. van Loon en A. T. H. M. de Haas. Gerritje, d. v. J. Kort en J. Plomp. Arie, z. van Joh. van Bergen en M. T. Oudijk. Hen- drika Nicolette, d. v. N. G. Bruijnis en H. van Elderen. Astrid Elisabeth Geertruida, d. van M. C. Maste en W. Schubert. Marinus Arie Laurens, z. v. R. ten Wolde en G. H. Breure. Arie z. v. A. Kapteijn en M. de Leede. Willem z. van W. Nijzink en J. G. Tielen. Teunis Hen drik, z. v. T. van der Staaij en W. van den Heuvel. Josephus Cornells, z. v. Th. C. Suid- geest en A. M. van der Weiden. Johannes, z. v. P. Pols en M. Helmigh. Antje Grietje, d. v. A. Dijkstra en R. de Boer. Tine Jeannette, d. van D. van Wieringen en E. de Groot. Ni- colaas, z. v. J. van der Plas en A. Scherff. Wilhelmina Catharina, d. v. G. J. Bogers en H. M. Mostert. Ondertrouwd: Jacobus Nicolaas Gieske, 30. j. en Margaretha Gorter, 25 j. Gerrit Meijer, 20 j. en Roelina Bazuin, 20 j. Jan Roest 27 jaar, en Geertruida Christiana Hoekman, 22 j. Ci- lius Nieuwkoop, 36 j. en Neeltje Dol, 29 j. Pe trus Boeting, 54 j. en Neeltje de Hertog, 49 j. Getrouwd: Dirk Mulder, 28 j. en Abra Wil helmina Kempe, 25 j. Willem Schering, 29 j. en Trijntje Beukers, 25 j. Hermanus Koopman 25 j. en Jeannette Frija Allegonda Tuning 23 j. Overleden: Maria Magdalena Bonkerk, 68 j., echtg. v. N. A. Tjalma. Cornelia Geertruida Bakker, 68 j., echtg. v. G. M. Hendriks. Aaltje Broertjes, 76 j. wed. v. H. van der Ree. Herme Groeneveld, 64 j., weduwn. van L. van der Blom DE HANZE. In hotel Flora werd gisteravond door De Hanze een zeer goed bezochte vergadering gehouden onder leiding van den heer G. B. Kroon. Naar aanleiding van ingekomen vragen werd een en ander medegedeeld inzake de bepa lingen der omzetbelasting. De kascommissie rapporteerde dat bij de controle alles in orde werd bevonden, waarna de penningmeester onder dankzegging werd gedechargeerd. Op 25 April zal de jaarlijksche feestavond worden gegeven.Tot afgevaardigde naar den Cen- tralen Raad werd benoemd de heer Jong. plaatsvérvanger de heer Van der Zwan. Ver zocht werd het ventverbod nader te doen toe lichten hetgeen werd toegezegd, terwijl over dit verbod hier ter plaatse lang. werd gediscus sieerd, daar de meeningen hierover nogal sterk uiteen liepen. De voorzitter wees vervolgens op de groote actie van Vreemdelingenverkeer om de menschen gedurende den bloeitijd naar Hillegom te trekken ,en wekte de aanwe zigen op deze actie te steunen. Tot slot hield de G. A. een interessant be toog over Katholieke actie in verband met het Katholieke zakenleven. Overleden: Lourens Trimp, oud 66 jaar, wonende te Amsterdam, Johanna M. S. Diest, oud 83 jaar. wonende te Hilversum, Jan Riet vink. oud 76 jaar, wenende te Haarlem, alle verblijf houdende Stichting Vogelenzang. JONGEREN GEMEENSCHAPSBOND. In verband met Paschen wordt er a.s. Za terdag geen bijeenkomst gehouden door de Jon geren gemeenschappenbond. De eerstvolgende samenkomst heeft plaats op Zaterdag 15 April in gebouw Brugstraat 15. Dan zal de kampfilm van de V. C. J. C. worden gedraaid Verder is er op den tweeden Paaschdag een jeugdkerkdienst. Dinsdag hielden de hoofden van scholen onder leiding van den wethouder van on derwijs ten raadhuize een bespreking met den heer Van IJzendoom, adjunct-inspecteur van politie, alhier, om gezamenlijk de eischen te bespreken voor een in te stellen verkeersexa- men voor de jeugd. Besloten werd in het vervolg ieder jaar een verkeersexamen af te nemen aan de leerlin gen der hoogste klassen. Het examen zal uit een schriftelijk en een practisch gedeelte be staan. Geboren: Brigitte Cornelia, dochter van G. Bakkenhoven en B. C. Otto, Seinpostweg 1; Ondertrouwd: J. F. Kroes en Th. J. Wort- anann. Zandvoortschelaan 291. Gehuwd: F. Bouman en L. Harder, Oranje straat 180 Haarlem. Overleden: Th. R. E. Schwarzschild, wed. van G. Kaufmann, oud 62 jaren; H. H. Woll- ring. oud 70 jaren; W. van Soolingen, oud 80 Jaren. SPEELTUINWERK. Dinsdag 11 April zal de R.K. speeltuin „Kin dervreugd'' weer geopend worden en tijdens de Paaschvacantie eiken dag weer toegang geven voor de kinderen der leden. Na de Paaschvacantie is de speeltuin ïederen Woensdag- en Zaterdagmiddag geopend; tijdens de groote vacantie weer iederen dag. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Ruiter, Heemsteedsche Dreef 170. pakje postzegels: Erens, Slotlaan 1, jonge hond; Postagentschap J. v. Goyenstraat, bruine aktetasch: W. Nagelhout, Iepenlaan 7, parte - monnaie met inhoud; Bureau van politie, ceintuur, gummi bal, damestaschje autoband: Postkantoor Raadhuisstraat, hondje (speel goed; en roede sjaal; G. Grondhoud, Beet- bovenlaan 40, knipmes; Bureau Openbare Werken, 2 zilveren lepeltjes; Duinker, bak kerij Franken, Binnenweg, damespolshorloge; J. de Ruiter, Heemsteedsche Dreef 170, porte- monnaie met inhoud; Collet, Havenstraat 51 broche; v. Gunteren, Zandvoortschelaan 55, wit hondje. VOOR KIPPENLIEFHEBBERS. De Pluimveevereeniging „De Eendracht" houdt Vrijdag 14 April in het R.-K. Verenigingsge bouw aan den Heerenweg een openbare bijeen komst. Er zal een dierenfilm vertoond worden, waarna de heer Ten Kulve, bekende leghorn keurmeester uit Haarlem, een causerie zal hou den over het opfokken en behandelen van kip pen. TENTOONSTELLING WERKSTUKKEN VAN WERKLOOZEN. Nu de cursussen van het Comité voor ontwik keling en ontspanning voor werkloozen ten ein de loopen, heeft het Comité besloten ook dit jaar weer de vervaardigde werkstukken tentoon te stellen, vooral om de ingezetenen, die dit werk financieel steunden, eens te laten zien hoe nut tig deze gelden besteed zijn. De officieele opening door den burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. v. Doorn, heeft plaats op Donderdag 13 April a.s. des morgens half elf in het R.-K Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg 101. De tentoonstelling, die gratis te bezichtigen is, zal voor het publiek geopend zijn Donderdag 13, Vrijdag 14 en Zaterdag 15 April van 105 uur en Zondag 16 April van 125 uur. HET VERMISTE KINDJE NOG NIET GEVONDEN. Ook Dinsdag is er den geheelen dag gezocht naar het vermiste jongetje. Tot zes uur 's avonds werd elk plekje afgezocht, doch zon der resultaat. Ook vandaag zullen de pogingen worden voortgezet. Jaarverslag Ziekenfonds „Velseroord" Hel ledental steeg In 8 maanden van 6660 op 6858. Het 24e jaarverslag (op 12 April 1940 bestaat het fonds 25 jaar) van het ziekenfonds „Velser oord" handelt over een tijdvak van acht maan den in verband met het in de jaarvergadering van 20 Juli genomen besluit, het boekjaar in overeenstemming te brengen met het kalender jaar. Het bestuur zegt, dankbaar melding te kunnen maken van vooruitgang, zoowel in ledental als ook wat de financiën betreft. Het ledental, dat op 1 Mei 1938, 6660 bedroeg, steeg tot 6858 of met 198. De ontvangsten bedroegen: Contributie f42475.05 diversen f 177.82, totaal f 42652.87. De uitgaven bedroegen o.a.: Honoraria genees- heeren en apothekers f 15899.29, honoraria tand artsen f 3531.50, polikliniek f 3635.69, specialis tenconsulten f 225, Röntgenfoto's en bestraling f 1032.95, ziekenhuisverpleging en ziekentrans- f 11050.44, bodeloonen f 2617.89, administratie kosten en vergoedingen bestuur f 1663.18, brillen f 519.29 enz. Totaal der uitgaven f 41986.32. Het saldo was dus f 666.55. De exploitatierekening van het Bouwfonds sloot met een voordeelig saldo van f 905.39. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 580 Antje RO. 15 f 3280 650 Claesje RO. 46f 2130 1000 Alkmaar IJM. 31 f 4420 130 Olympia IJM. 111 f 1550 60 Amstelstroom IJM. 91f 1550 720 Prinses Beatrix IJM. 117f 4540 720 Amsterdam IJM. 58f 4990 660 Rotterdam IJM. 112f 4570 460 Alma IJM. 44 f 3840 950 Erin IJM. 12f 1720 1400 Haarlem IJM. 9f 2240 20 Dolfijn IJM. 103 f 1990 MARKTBERICHT IJMUIDEN. Versche visch.) IJmuiden, 5 April 1939 (A.N.P.) Tarbot 150—114 ct. per K.G. Tong 10072 ct. per K.G. Heilbot 170—130 ct. per K.G. Griet f 36—20 per 50 K.G. Groote schol f 25.50 per 50 K.G. Middel schol f 30 per 50 K.G. Zetschol f 3224 per 50 K.G. Kleinschol f 30—7.10 per 50 K.G. Bot f 10—6 per 50 K.G. Schar f 104 per 50 K.G. Tongschar f 35—18 per 50 K.G. Poontjes f 10.506 per 50 K.G. Groote schelvisch f 157.50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 158 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 10—6.95 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 146.90 per 50 K.G. Groote gul f 107.20 per 50 K.G. Kleine gul f 13.508.50 per 50 K.G. Wijting f 6.20—2.80 per 50 K.G. Makreel f 11.503.80 per 50 K.G. Versche haring f 51.60 per 50 K.G Kleinmiddel heek f 24 per 50 K.G. Kleine heek f 10 per 50 K.G. Kabeljauw f 52—13 per 125 K.G. Vleet f 3.80—3 per stuk. Leng f 2—0.45 per stuk. Koolvisch f 0.80—0.15 per stuk. Rog f 13.50 per koop. ONGEVALLEN IN DE VISSCHERSHAVEN. Gisteren had de Noord wij ksche chauffeur D. v. Duin bij het aanboord gaan van den in de Visschershaven liggenden stoomtrawler Am sterdam IJM. 58 't ongeluk met zijn hand tus- schen de verschansing en een meerpaal be klemd te geraken, waardoor twee van zijn vingers gespleten werden. Hedenmorgen overkwam zekeren J. Wijker eenzelfde ongeval aan boord van de Libra IJM. 98, waardoor de top van een zijner vin gers afgekneld werd. Hij werd in het gebouw Zeemansrust verbonden. Nu weer groote aanvoer van schelvisch. In het visscherijbedrijf staat men steeds voor de grootste verrassingen. De grootste verrassing van dezen tijd is wel de groote aanvoer van ha ring, die nu al bijna twee maanden duurt. Van den verrassenden aanvoer van tong door de log gers maakten wij reeds melding en nu moeten we de aandacht vestigen op den grooten aanvoer van schelvisch, die Maandag na een periode van schaarschte plaats vond en die zich de volgende dagen voortzette. Sommige trawlers hadden vangsten van 300 a 400 manden, waarvan een groot deel uit grove visch bestond. Deze groote schelvischvangst is een der oorzaken van de mooie besommingen. Leerlingen der lagere scholen bezoeken de Nijverheidsschool. De Nijverheidsschool is de toekomst voor vele leerlingen van de lagere scholen in onze ge meente en daarom mag het een goed denkbeeld worden genoemd, dat de hoogste klassen van de lagere scholen in de gelegenheid worden ge steld, de nijverheidsschool te bezichtigen. Van deze gelegenheid hebben Maandag de leerlingen van de 6e en de 7e klas van de Co- mitéschool en Dinsdag leerlingen van de 6e en 7e klas van school H gebruik gemaakt die onder leiding van hunne hoofden resp. de heeren C. Lijnzaad en P. de Mooy de school bezochten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat door de N.V. Jan Klauwers en Zoo (Stcomwassche- rij „Hoek en Vaart") te Santpoort, beroep is ingesteld tegen hun besluit van den 7 Maart 1939, ingevolge artikel 17 der Hinderwet ge nomen, waarbij aan haar een nieuwe voor waarde werd opgelegd. TWEE JONGENS GEWOND BIJ VERKEERS ONGEVALLEN. Op het C. H. Moensplein kwam een jongetje spelenderwijze in aanraking met het achterwiel van een achteruitrijdende auto. Het knaapje werd aan het hoofd gewond. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig, maar gelukkig ble ken de gevolgen van de aanrijding niet van ernstigen aard te zijn. Ernstiger gevolgen had een verkeersongeval op den Alkmaarscheweg. Hier liep een jongen die onvoorzichtig de straat overstak tegen een passeerende auto op. De knaap werd ernstig gewond. De spoedig aanwezige geneesheer constateerde o.a. een hersenschudding. De jongen werd ter verpleging in het Roode Kruis ziekenhuis opgenomen. De marechaussée stelt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. H. Grootvan Oosbree, z., Geel- vinckstraat 23, Velsen (N.); E. van Veelenvan Es, d., Wijk aan Zeeërweg 120, IJmuiden; C. H. J. Gerritsende Groot, z., Duinlustparkweg 56 rd. Santpoort; J. M. G. de Quartel—Simons, d„ Kruidbergerweg 42, Santpoort; D. F. Klep perScheffer, d., Pres. Steijnstraat 36, IJmui den; L. KorbeeKlinkenberg, z„ Huijgens- straat 45, IJmuiden; K. StamHogeland, z„ Frogerstraat 42 rd., IJmuiden; E. van Duijn Fidder, d., Tusschenbeeksweg 57, IJmuiden (O.); J. R. PlokkerBlom, z., Oosterduinplein 78, IJmuiden (O.). Overleden: Tallina C. Sparrius, echtgen. v. H. J. van 't Geloof, 25 j., Alex. Bellstraat 15, IJmui den; Marinus van Ginkel, echtgen. v. C. Swarts, 65 j„ Rijksweg 312, Santpoort; Johannes H. Goëbel, weduwn. v. C. W. Arer.ds, 77 j., Duin lustparkweg 59, Santpoort. KWARTETTEN-CONCERT. Op Woensdag 12 April staat den zangiief- hebbers iets bijzonders te wachten. De Haar- lemsche Kwartetten Bond heeft de organisatie van een concert opgedragen aan de bestu ren onzer beide plaatselijke kwartetten, die „Zomerlust" hebben uitverkoren als de plaats waar een 11-tal bij den Bond aangesloten kwartetten zich zal doen hooren. Wie hieronder de namen der deelnemende kwartetten leest en geen vreemde in de zan gerswereld is, zal het met ons eens zijn, dat de bezoekers van dit concert iets moois op het gebied der vocale kunst wacht. Er zijn zelfs kwartetten onder we denken o.a. aan „Inter Nos" en „Santp. Gem. Dubb. Kwartet die zich met succes met sterke buitenlandsche kwartetten hebben gemeten. Het concert wordt verzorgd door twee ge mengde kwartetten, n.l. „Kunst en Vriend schap" uit Haarlem, directeur N. de Zwager en „Santpoort's Gem. Dubb. Kwartet", directeur H. J. Arisz, 2 solo-kwartetten, t.w. „Euphonia" uit Haarlem, directeur Nico Hoogerwerf en „Orpheus", eveneens uit Haarlem, directeur N. de Zwager, en 7 dubbel-mannenkwartetten, n.l. „Amicitia" uit Santpoort, directeur H. J. Arisz, „Aurora" uit Haarlem, directeur K. Zeilmaker, „Bel Canto" uit Haarlem, direc teur T. de Vries, „Euterpe", Haarlem, direc teur Joh. van 't Vlie, „Harmonie", Haarlem, directeur H. J. Arisz, „Inter Nos", Haarlem, directeur Nico Hoogerwerf en „Onderling Kunstgenot", Nieuw-Vennep, directeur M. G. van Staveren. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Terug naar Versailles". Duitsche pers keert zich scherp tegen den nieuwen Engelschen koers. BERLIJN, 4 April (D.N.B.) De Deutsche dienst schrijft over de van daag door Chamberlain afgelegde verklaring o.m. het volgende: De recente verklaring van Cham berlain in het Lagerhuis bewijst op nieuw, dat Engeland meent een zwenking in de buitenlandsche poli tiek in de richting van Versailles te kunnen voltrekken op grond van ge ruchten en paniekzaaierij. Het betreft een politiek van gemoedsaan doeningen, die zelfs niet eens meer naar den uiterlijken schijn gedragen wordt door de gedachte de pacificatie van Europa tot stand te brengen. Door Engeland moge het met de schoonste vredesfrases verdekt worden, voor Duitschland kan uit deze politiek slechts de gevolgtrekking worden gemaakt, dat Enge land al zijn krachten inspant om in den geest van Versailles zich met een omsingelingspoli- tiek te keeren tegen de vitale belangen van Duitschland op het vasteland. De .Berliner Börsenzeitung" schrijft: Wanneer het doel van deze rede geweest is, de ..innerlijke verandering" aan te toonen, wel ke de leider van de Britsche politiek heeft ondergaan, dan kan men niet beweren, dat Chamberlain erin geslaagd is de logische juist heid van deze verandering te bewijzen. Chamberlain heeft voor de aankondiging van zijn wijziging gewichtig klinkende woor den gekozen. Hij vergist zich als hij denkt, dat zulke woorden indruk op ons maken. Zij Parlementsverkiezingen in Denemarken, Socialisten verliezen vier zetels. KOPENHAGEN, 4 April (Havas-A.N.P.) De uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer van Denemarken luidt als volgt: Boerenpartij 4 zetels, verlies 1 zetel. Communisten 3 zetels, winst 1 zetel. Rechten van den Mensch 3 zetels, verlies 1 zetel. Conservatieven 26 zetels, onveranderd. Nat. socialisten 3 zetels, winst 3 zetels. Radicalen 14 zetels, onveranderd. Socialisten 64 zetels, verlies 4 zetels. Liberalen 30 zetels, winst 2 zetels. Duitsche minderheid Sleeswijk 1 zetel, on veranderd. versterken in ons slechts de zekerheid, dat het krachtiger worden van Duitschland in- druischt tegen de voornemens van Engeland om over het continent te beschikken. De Engelschen, met Chamberlain aan het hoofd, hebben den zin voor het eenvoudigste Duitsche levens recht verloren. Voor ons blijft de grondslag waarop wij staan de ver klaring van den Führer in zijn rede te Wilhelmshafen, dat de veiligheid van het Duitsche volk in zijn kracht ligt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Hoewel men moet toegeven, dat de betrek kingen van Sovjet-Rusland tot vele staten nogal gecompliceerd zijn, maakt men in Lon den den rooden geallieerde weer tot spil van het geheele voorgenomen stelsel. Is nog een duidelijker bewijs noodig voor den boosaardi- gen kringloop waarin Engeland zich be weegt. De „Völkischer Beobachter" zegt: Het Nationaal-Socialistische Duitschland is thans niet bereid vriendschap te sluiten met dit Groot-Brittannië. dat gekenteekend wordt door den in Londensche regeeringsbureaux en redactiekamers heerschenden geest. Hoe kellners geëxamineerd worden. Kleermakers die proeven van bekwaamheid afleggen kunnen een costuum maken om aan te toonen dat zi.i hun vak verstaan, bakkers wor den aan den oven gezet om eenige brooden of een taart te bakken, maar het stuit op bezwaren voor een commissie kellners te examineeren. Men kan een candidaat niet met een blad met denkbeeldige dranken laten bedienen, of tafel gasten van een schotel denkbeeldige hazepeper laten genieten. Men zou nog wijn door water kunnen laten vervangen, maar als hazepeper of reebout moet worden voorgesteld door een in schijven gezaagd blokje hout, gaat alles wat naar echtheid zweemt verloren. Dus niet om zelf te genieten van een lekker diner, maar alleen om de candidaten naar be- hooren te examineeren, heeft de commissie die proeven van bekwaamheid moet zien van de kellners die te Haarlem den gemeentelijken her scholingscursus van kellners volgden, besloten een maaltijd te organiseeren. Vermoedelijk zal dit examen binnenkort in een van de groote restaurants hier ter stede plaats hebben. De lei der van den cursus, de examinatoren en de le den van de commissie die het toezicht op den cursus hadden, zullen aan tafel gaan zitten en zich laten bedienen. Het zal zijn als bij een ge woon diner, alleen zullen tafelredevoeringcn vervangen worden door vragen van de examina toren en antwoorden van de candidaten. Als bij een gewoon diner zullen de kellners moeten bedienen, maar zij moeten niet vreemd op kijken als een der examinatoren hen over valt met de vraag: „u geeft hier wijnsaus op dit gerecht, maar waarmee is het ook nog op te dienen?" Zoo'n vraag van een tafelgast by een gewoon diner zou heel wonderlijk klinken, maar bij deze gelegenheid kunnen de kellners nog wel voor vreemder dingen komen te staan. Aan de exami natoren is natuurlijk alles geoorloofd om de candidaten te toetsen of zij zich onder alle om standigheden als voorbeeldige kellners gedra gen. Door de langdurige werkloosheid hadden verscheidenen hun vakbekwaamheid ten deele verloren. Op den herscholingscursus hebben zij die leemte aangevuld, zoodat zij, als ze nu bij dit diner een goed figuur maken, zich weer met een gerust geweten kunnen aanbieden als een volslagen kellner. De Nutsspaarbank in 1938. Aan het jaarverslag 1938 van de Nuts spaarbank te Haarlem ontleenen wij het vol gende: x In totaal overtrof de inleg de terugbetaling met ruim 500.000, zijnde 412 pCt, van het inleegerskapitaal. Het aantal inleggers steeg met 1655 of 5 pCt. De stijging van de posten van inleg is ont staan door de vermeerdering van de inlagen van bedragen beneden 25, terwijl de inleg- posten boven 1000, die veelal het karakter van deposito's hebben, met 15 pCt. verminder den. In het nieuwe bijkantoor aan den Rijks straatweg werden 751 boekjes uitgegeven, terwijl er in ruim 12.000 posten ruim 550.000 is ingeleid. Het aantal boekjes beliep in totaal 3698, terwijl het in omloop zijnde aantal Spaarbus- jes toenam met 337. De inleg in totaal bedroeg 6 616.378.58 terwijl de terugbetaling 6.110.763.07 beliep. Met de bijgeschreven rente steeg het tegoed der inleggers met 759.416.63. De financieele uitkomst van het bedrijf wijst na aftrek van alle bedrijf sonkosten een saldo aan van 80.979.77. Na de noodige afschrijvingen op onroerend goed en kantoorinrichting en bij schrijving op de pensioenrekening, kan een bedrag van 61.869.47 worden toegevoegd aan de reserve, welke dan 1.241.022.80 be draagt. Gouden jubileum K. N. V. B. Aanbieding van een geschenk door alle clubs? In Hotel „Terminus" te Utrecht heeft een be spreking plaats gehad tusschen het bestuur der Federatie der Eerste Klassers en het bestuur der Federatie van 2e, 3e en 4e klassers, inzake de mogelijkheid om te geraken tot de aanbiding van een nader te bepalen geschenk aan den K. N. V B., ter gelegenheid van het a.s. gouden jubileum in December 1939, door alle clubs in Neder land gezamenlijk. Terzake werd overeenstem ming bereikt. Met de voorbereiding van de uitvoering van dit plan werden belast de heeren J. W. L. Scher- penhuizen (secretaris Federatie 2e, 3e en 4e klassers) en W. Chr. Suwerink (secretaris Fe deratie Eerste klassers). Handelsbesprekingen tusschen Engeland en Zweden. STOCKHOLM, 4 April. (Havasi Na het bezoek van den Britschen minister van overzeeschen handel, Hudson, aan Stockholm is een communiqué uitgegeven, waarin wordt aangekondigd, dat een delegatie van Brit sche en Zweedsche industrieele onderhande lingen zal voeren over de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Een Zweedsche delegatie zal naar Engeland komen en ook zal een Britsche delegatie naar Zweden gaan. Ontploffing in vuurwerkfabriek. LEIDEN. 4 April. In de kunstvuurwerkfa briek van de firma Kat te Leiden heeft zich vanochtend omstreeks kwart voor twaalf een ontploffing voorgedaan, waardoor de 59-jarige arbeider W. de Jong uit de Amaliastraat ern stige brandwonden aan gelaat en armen be kwam. In zorgwekkende toestand is het slacht offer naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis over gebracht. MARGUERITE COUPERUS IN DENEMARKEN Op haar Europa-tournée is de Nederland- sche voordrachtkunstenares Marguerite Cou perus ook door de Deensche Staatsradio uit- genoodigd op Zondagavond 30 April a.s. te Kopenhagen voor de korte en lange golfzen- ders van Kopenhagen en Kalundborg een pro gramma van Nederlandsche zangen te geven. Treinontsporing bij Ressen— Bemmel. NIJMEGEN. 4 April. Gisteravond te onge veer kwart voor elf zijn dicht voor de aftakking van de Vork vier wagons van een goederentrein uit Nijmegen bij Ressen-Bemmel ontspoord. Te 22.30 uur was de goederentrein uit Nijme gen naar Amsterdam vertrokken. Nabij Ressen- Bemmel moest de trein stoppen wegens een blokstoring en reeds had de machine aanzienlijk vaart geminderd, toen een viertal rijtuigen van den goederen trein uit de rails liep. Dit was ge lukkigenvijs op het oogenblik, dat de trein reeds een vrije geringe vaart had, waardoor de mate- rieele schade niet zeer groot bleek te zijn. Het opruimingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen en omstreeks half vier vannacht was men zoover gevorderd, dat één spoor weer bruikbaar werd. Dientengevolge moest heden het geheele verkeer tusschen Nijmegen en Zet- ten-Andelst en tusschen NijmegenEist over één spoor worden geleid. Tusschen Nijmegen en Kesteren is het localei personenverkeer tijdelijk opgeheven, terwijl de sneltreinen er stoppen om in de verkeersbehoefte te voorzien. Aan het herstel van het spoor wordt hard ge werkt, zoodat men hoopt in den loop van den dag het spoorwegverkeer in zijn normalen toe stand te kunnen herstellen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich met verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst oj met geplaatst, wordt de kopij den Inzender niet HET BROKKENHUIS Geachte lezers, Het gaat tot heden goed en we kunnen niet al te veel klagen, maar stuurt heel veel, want er is veel noodig. Weliswaar krijgen we geen ongewasschen kousen en geen blouses met afgeknipte knoo- pen en vuile kranten meer met niets er bij, maar het komt nog wel eens voor, dat er bor den of kopjes bij zijn, of oudgediende, trouwe theepotten, zonder neuzen en daar koopen we dan graag een gummi tuitje voor. Ook de kopjes zonder oortjes zijn nog welkom en de messen, vorken en lepels, die we met zand, zeep en soda en veel goeden wil netjes oppoet sen. De kookpannen, die met half vergane restjes aankomen en de eierdopjes met het geel van het laatste ei eraan zoowel als de verdroogde mosterdpotjes, die krijgen een weldoend en welverdiend bad en later herkent niemand meer hun afkomst en hun treurige aankomst in het Brokkenhuis. Tafels krijgen bij één lammen poot. waar mee ze komen, er drie flinke bij. De oude ta felbladen worden met een leuk zeiltje en de leelijke kussens worden met een nieuw cre tonne overtrokken; de kopjes zonder schotel krijgen een alleenstaand schoteltje Wat zal ik u meer vertellen? Van het sprookje dat er ook geefsters zijn. die de schoenen eerst laten verzolen, eer ze ze stu ren, of het sprookje van de gebreide trui waar een kluwentje wol aanhangt om mee te re- pareeren, of het sprookje van iemand, die bij de leege wieg een pakje kindermeel gelegd heeft, ja, of iemand die er een trommeltje lekkers bij stuurde om de menschen van de uitdeeling iets vriendelijks aan te doen ter wijl ze wachtenJa, dat zijn dingen, die wel eens gebeuren en die we dankbaar aan vaarden. Heerlijk vinden we het sturen van kleeren en meubels (laatste week 10 stoelen van één persoon en allemaal goede), veel huisraad, bedden, kussens, ledikanten en wat dies meer zij. Het kapotte goed wordt graag vermaakt, dus daarvoor hoeft niemand het te laten. Daar we alle weken 25 a 30 gezinnen te verzorgen hebben begrijpt u dat er veel om gaat in het Brokkenhuis en iedereen, die er meer of het juiste er van wil weten (er wordt zooveel gefantaseerd, juist over deze in stelling) wordt vriendelijk verzocht nadere in lichtingen te vragen aan de presidente S. R. B. HAARLEM, 4 April. Ondertrouwd 4 April: L. B. Biesheuvel en L. C. Brand. Getrouwd 4 April: H. J. Slingenberg en H. S. C. Mouthaan. Bevallen 1 April: A. SpoelstraBrinks, d.; C. M. BeerlhuizenGieliam, d.; G. Smits Kozielski, d.; 2 April G. J. Bouwens'Kuijl, z.; M. M. PassmannNieuwenhuijse, Z.; C. C. Groen—Pieters, d.; 3 April: H. R. Hartsuijker —Park, z.: H. B. W. KoningTerhoeven, z.; J. H. Felicianvan Dijk, d.; J. J. de Haan Dolstra, z.; G. M. Kroonsberg—Pcrukel. a.; 4 April: E. H. J. C. RanBon, z.; J. C. van den ElshoutSchoen, z.; J. C. F. Augustin— Hln, z.; Overleden l April: J. van Nes, 81 j.. Wester- houtpark; 3 April: W. Hansen. 56 J„ Tafel bergstraat; A. I., 9 m., d. v. H. van Rees, Ha- zepa terslaan. I

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13