Haarlem's Dagblad Hoog Spel. Baantjes. Haarlem's Strijkorkest Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17115 Uitgave ï.ourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 5 Xpril 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het hooge spel dei- groote mogendheden zet zich voort en er zijn geruchten en comm.em taren bij de lezing waarvan velen de schrik om het hart moet slaan. Dit geldt zeker niet het minst ten aanzien van den toon, dien de Duitsche pers tegen Engeland voert. De Duit- sche pers weigert te gelooven dat het „vredes- front" zich zou beperken tot EngeLsch-Fran- sche garanties van de grenzen van een aantal landen voor het geval van Duitsche agressie. Zij ziet' er een doelbewuste omsingeling van Duitschland in en zegt dat die niet geduld zal worden. Tegelijkertijd vaart de Italiaan - sche pers opnieuw uit tegen Frankrijk, dat de onderhandelingen over de door Italië gestelde eischen niet openen wil. Zij zegt dat Italië verklaard heeft te kunnen wachten maar dat dit wachten wel eens heel kort van duur zou kunnen zijn en dat de Franschen nu hun kans moeten nemen en zelf om onderhandelingen gaan vragen. Ik herinner eraan dat zoowel in het geval Engeland-Duitschland als in het geval FrankrijkItalië (bovendien ook in het geval Vereenigde StatenDuitschland) het di plomatieke contact aanmerkelijk bemoeilijkt wordt doordat wederzijds alle ambassadeurs zijn teruggeroepen „om rapport uit te bren gen" en sindsdien niet op hun posten zijn teruggekeerd. Al die posten worden, dus bezet door zaakgelastigden, gemeenlijk in het Fransch aangeduid als „chargés d' affaires' met zeer beperkte bevoegdheden. Wel is de Fransche ambassadeur Robert Coulondre naar Berlijn teruggekeerd, maar niet om er zijn taak te hervatten maar om er zijn zoon te bezoeken, die er in een ziekenhuis is opge nomen. De taal der Berlijnscne bladen vooral is al armeerend, en grof bovendien. Maar men moet. wel bedenken dat deze pers het propaganda- instrument der regeering is, evenals de Ita- liaansche, dat zij dus met bepaalde bedoelin gen gehanteerd wordt en dat haar uitlatingen niet beschouwd kunnen worden als de weer gave van een oorlogszuchtige stemming in het Duitsche volk. Er is geen oorlogszuchtige stem ming onder het Duitsche volk. Daarom is het ook volkomen onjuist, de taal der huidige Duitsche bladen te vergelijken met die van 1914. Toen was de Duitsche pers vrij en gaf in hoogen mate de volksstemming weer. Dat de Duitsche en de Italiaansche regee ringen gereed zouden staan een Europeeschen oorlog te beginnen kan men wel losweg ver onderstellen, maar niet bewijzen en de rede neeringen van het verstand pleiten voor het tegendeel. Immers zou vooral Duitschland, niet beschikkend over voldoende levensmidde len-voorziening voor een oorlog op eenigszins langen termijn, en ook niet over voldoende benzinevoorraden, in een zeer slechte positie komen te verkeeren als het zoowel in het Oos ten als in het Westen moest strijden. Ook Italië's strategische positie zou ongunstig zijn. Het valt niet te loochenen dat de Engelsch- Fransche garantiemaatregelen, waarin ook Rusland betrokken is en waarover met Polen onderhandeld wordt niet alleen hoog spel zijn maar tevens een zeer sterke troef vormen. Blijkbaar beteekent de Engelsche toelichting, „dat zij een tijdelijk karakter dragen", dat men in Londen bereid is tot onderhandelen als Duitschland en Italië een andere houding wil len aannemen. De eerste reactie is er een van woede en daarbij komen dan de berichten om trent Italiaansche troepenconcentraties bij de Albaneesche grens en het opdringen van een Italiaansch protectoraat aan Koning Zogoe van Albanië. Natuurlijk is de situatie op den duur ge vaarlijk, als men niet tot nieuwe onderhande lingen komt. En in dit verband is het zeer zeker van belang wat de Canadees H. G. L. Strange geschreven heeft in een vlugschrift, dat wij in ons vorige nummer (op pag. 5) uitt- voerig hebben geciteerd. Onder den titel „Ex porteeren of sterven", het woord dat Hitier kort geleden tot het Duitsche volk richtte, ver geleek hij daarin de groote tarwe-leveranties van Canada aan Duitschland in de jaren 1924 1929 met den huidigen toestand. Hij vestigde er de aandacht op dat zoowel Canada als de Vereenigde. Staten, Australië en Argentinië op het oogenblik enorme hoeveelheden tarwe, bo ter, vleesch en andere voedingsmiddelen over houden, evenals zulke belangrijke grondstof fen als katoen, wol, olie enz. Die overschotten drukken de prijzen in die landen. Maar Duitschland en Italië kunnen ze niet afnemen omdat de hooge invoertarieven in die grond stoffen-centra het beletten er voldoende aan te leveren. Het heeft geen buitenlandsche de- - viezen genoeg en Canada, de V.S., Argentinië en Australië weigeren betaling in papieren geld te aanvaarden. Zij willen alleen betaling in hun eigen munt accepteeren. i Terecht verklaart Strange in zijn betoog, dat de wereldgeschiedenis leert dat volken die geen kans zagen voldoende voedsel te krijgen steeds naar het zwaard hebben gegrepen om het met geweld te verwerven. Dat is zeer zeker een groot gevaar en hier wordt een andere zijde van het Duitsch- Italiaansche vraagstuk scherp belicht. De noodlottige economische ontwrichting der we reld zou de getroffen volken in een toestand van wanhoop kunnen brengen. Ik heb meer malen op deze plaats dergelijke overwegingen naar voren gebracht en de noodzaak aange voerd, ieder volk zijn volle bestaansmogelijk heden te gunnen. Strange eindigt zijn betoog in hoopvollen trant. Aldus: Majoor Strange acht den toestand wèl ernstig, doch niet hopeloos. Bij het examineer en van kellners voor den gemeentelijken herscho lingscursus te Haarlem zal in een der groote restaurants een maal tijd worden aangericht, waarbij de candidaten de leden der examen commissie zullen bedienen). Toen ik nog maar net mijn entree had gedaan, In 't nog naar mijn meening eenvoudig bestaan, Toen placht ik m' al gauw in gepeins te verliezen, Op 't vraagstuk welk baantje ik later zou Mijn jongst ideaal was koetsier op de tram, Ik kon met bewondering op zien naar hem, Die trotsch op het voorbalcon leidsels hanteerde En eiken dag heel den dag rijdend verkeerde. Toen 'k later wat meer van het reisverkeer wist, Verliet ik de tram en koos spoormachinist, Zoo'n man, die het snuivende monster deed rijden, Die leek mij toch wel bovenal te benijden. Daarna, maar ik weet niet precies meer hoe lang, Kreeg ik naar muziek een bijzonderen hang, Een aanleiding voor mij om over te zwaaien, Naar hem, die het orgel mocht duwen en draaien. Het duurde maar kort, dat ik dit wilde zijn, Er kwam een illusie van scheepskapitein; Waarna ik weer aviateur wilde worden, Dit baantje kwam toen voor het eerst aan de orde. Er volgden nog verdere droomen der jeugd, Waarvan mij de aard zoo precies niet meer heugt, Alleen ligt nog vast in mijn zwakke memorie, Het rijmelaarsvak leek me nimmer een glorie. En nu is mijn jeugd vele jaren voorbij, Maar steeds nog ben ik van illusies niet vrij, Nog droom 'k soms van baantjes en heden met name Vanlid der commissie voor 't kellnersexamen. P. GASUS. „Het is nog niet te laat, om gedaan onrecht te herstellen. Het is niet on waarschijnlijk, dat Canada den eersten stap zal ondernemen om de grove fouten van Versailles uit de wereld te helpen n.l. door een wereldconferentie bijeen te roepen, waarop de landen met een belangrijk overschot aan voe dingsmiddelen en grondstoffen ertoe zullen overgaan, de landen die niets bezitten te helpen door het verlagen van de tarieven en het uit den weg ruimen van alle mogelijke belemme ringen. En het is zoo goed als zeker dat de geheele wereld er baat bij zal hebben: het Duitsche (en het Italiaansche) volk zal geen reden meer hebben zich te ergeren; men zal een eind kunnen maken aan den bewapeningswedloop en de vredestaak zal er wèl bij varen." Merkwaardig is dat noch de Duitsche en Italiaansche pers, noch de leiders der regee ringen deze overwegingen op den voorgrond plaatsen en op deze gronden een beroep op de wereld doen, dat zeker weerklank zou vin den en de sympathie voor hun volken wek ken, die thans zoo verzwakt is door de agres sieve houding van hun leiders. Waarom ver klaart men niet openlijk en duidelijker waai de schoen wringt? Zakelijk en duidelijk? R. P. Weer een boete van 300.— voor wilde bus-ondernemer. Hitler's 50ste verjaardag. Uitnoodigingen naar de Randstaten. KAUNAS 5 April (Reuter). Van betrouw bare zijde wordt vernomen, dat de opperbevel hebber van het Litausche leger, generaal Rashtikis en de burgemeester van Kaunas, Merkis, zijn uitgenoodigd, 20 April naar Ber lijn te komen voor den verjaardag van den Führér. Ook vertegenwoordigers van Letland en Estland zouden zijn uitgenoodigd. Overtreding van het R. A. P. Tot f 300 boete of 1 maand hechtenis veroor deelde de Kantonrechter hedenmorgen een Haarlemschen autobusondernemer wegens over treding van het R.A.P. Het betrof een wilden autobusdienst tusschen Haarlem en Den Haag. Er werd om de 2 uur gereden en voor een en kele reis betaalde men 50 ct. en voor een retour 85 ct. Daar de ondernemer zelf niet verschenen was duurde de behandeling van deze zaak maar kort. Nadat twee chauffeurs waren gehoord hield de Ambtenaar zijn requisitoir waarin hy er op wees, dat deze ondernemer geen recht op cle mentie kon doen gelden daar hij zijn materiaal slecht onderhoudt. De Ambtenaar vroeg tenslotte twee geldboeten van f 400 elk sub. 1 maand, daar de dienst met twee motorrijtuigen wordt onderhouden. De kantonrechter legde hierna de bovenvermeldde straf op. Ontploffing op een Noorsch tankschip. Dsie opvarenden gedood. OSLO 5 April (D. N. B./A. N. P.). In den Sandefjord heeft zich aan boord van het 10.000 ton groote tankschip „Katy", door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak een ontploffing voor- Drie leden der bemanning werden gedood en verscheidene zwaar gewond. Aanslag op de Duitsche ambassade in Chili. Daders wisten te ontkomen. Op het gebouw van de Duitsche ambassade te Santiagio is een bomaanslag gepleegd, waardoor de tuinpoort en alle vensters ver nield werden. De daders konden ontkomen zonder her kend te zijn. De Duitsche gezant verklaarde den United Press-correspondent dat „de bomaanslag slechts een logisch gevolg is van de woedende pershetze, die gedurende den laatsten tijd tegen ons wordt gevoerd. Ik ben niet verbaasd en heb reeds lang hiervoor gevreesd". De politie deelde mede dat zij van oordeel is dat de dader van den bomaanslag geen Chileen is. Rijksprotector Von Neuratk te Praag. Verwelkomd door Henlein en generaal Blaskowitz. PRAAG, 5 April (D.N.B.) De Rijksprotec tor voor Bohemen en Moravië, freiherr von Neurath, is vanmorgen in Praag aangeko men. Hij werd verwelkomd door generaal Blaskowitz en gouwleider Henlein. Generaal von Brauchitsch heeft na zijn aankomst op de Praagsche burcht beSiprekingen gevoerd met de bevelvoerende generaals. Daarna bracht hij een bezoek aan oud-president Hacha. Ter gelegenheid van de aankomst van den rijksprotector zijn de straten ver sierd. Blijde gebeurtenis aan het Albaansche Hof. Een prins geboren. TIRANA, 5 April. Reuter-A.N.P.) Koningin Geraldine heeft het leven geschonken aan een zoon. De geboorte van den kroonprins werd be kend gemaakt door een salvo van 101 kanon schoten. Onmiddellijk vulden de straten zich met een geestdriftige menigte, die koning Zogoe en koningin Geraldine bejubelde. Gedurende drie dagen zal feest worden ge vierd, op de toppen der bergen zullen vreug devuren worden ontstoken. Op verscheidene plaatsen zijn te Madrid hulpposten ingesteld, waar de bevolking van voedsel wordt voorzien. Godart handhaaft zijn candidatuur voor het Fransche presidentschap. Fernand Bouisson trekt zich terug. Fernand Bouisson. De senator van het departement van de Rhone, Justin Godart, heeft verklaard dat hij zijn candidatuur bij de presidentsver kiezingen voor de Fransche Republiek hand haaft, aangezien president Lebrun zich can- didaat heeft laten stellen en niet zichzelf can- didaat heeft gesteld. Indien Lebrun zou hebben verklaard van meening te zijn dat het zijn plicht was zich wederom candidaat te stellen, zou de senator zich bedacht hebben. Hernieuwing van het mandaat van president der republiek is tegen den geest van de grond' wet. Fernand Bouisson heeft de pers medege' deeld dat hij geen candidaat voor het presi dentschap meer is. Bcdouce socialistisch candidaat. PARIJS 5 April (Havas). Vanochtend heeft de socialistische parlementsfractie onder voor zitterschap van Léon Blum vergaderd in het Palais Bourbon. Eenstemmig is de afgevaardigde van het departement van de Haute Garonne, Bedouce, oud-minister van openbare werken, aangewezen tot socialistisch candidaat bij de presidents verkiezingen. Het woord is aan. opent het programma. Zeer goed van uitvoering was het Concert in Es voor Piano en Strijk orkest van J. Chr. Bach. Dat Concert bracht een prettige stem ming te weeg, en die bleef in de Serenata notturna, K.V. 239 van Mozart, bewaard. Dat schreef de heer Karei de Jong in „Haarlem's Dagblad" naar aanleiding van het concert, dat Haarlem's Strijk orkest o.l.v. Felix de Nobel onlangs gaf. De Serenata Notturna van Mozart zult U ook op onzen Vrije-Tijd Avond Woens dag 12 April in den Stadsschouwburg kunnen hooren. Donderdagmiddag van 35 uur begint de kaartverkoop en de plaatsbespreking in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad. Vrijdagmorgen van 1012 en Dinsdagmiddag 11 April van 35 uur wordt de kaartverkoop voort gezet. De prijzen der plaatsen zijn 50 ct. (Zaal. Balcon en Loge) en 30 ct. (Gaan derij en Amphitheater). Haalt Uw kaar ten dus vlug dan bent U verzekerd van de beste plaatsen! Plaatsbespreken en een alleraardigst programmaboekje ont vangt U gratis! Italië en Albanië. Geruchten over Duitsche troepenconcentraties aan de Italiaansche en Joego-Slavische grens. LONDEN, 5 April (Havas). De berichten in de Britsche pers over de betrekkingen tusschen Italië en Al banië waarover men op pag. 5 'bijzonderheden kan vinden zijn nog te verwarrend om een juist oordeel te vestigen over den toestand. Wel blijkt er uit, dat de actie van Italië zich richt tegen de kust van de Adriatische Zee en de Balkan, De Daily Telegraph schrijft, dat gisteravond in niet-officieele Britsche kringen het gerucht de ronde deed, dat Duitschland troepen con centreerde aan de grenzen van Italië en Joego-Slavië en dat ook Italië troepen con centreerde aan de grens van Duitschland en Joego-Slavië. Ook ging het gerucht, dat Italië er sterk bij koning Zogoe op aan had gedron gen. dat hij een formeel protectoraat van Italië zou aanvaarden. De regeering van Rome zou stappen hebben gedaan te Belgrado om zich te verzekeren, dat dez-e actie geen vijan delijkheden van Joego-Slavië tengevolge zou hebben. De Times meent, dat koning Zogoe heeft- voorgesteld sommige punten van het verdrag tusschen belde landen te wijzigen en dat er geen reden is om aan te nemen, dat Italië overweegt een protectoraat over Albanië af te kondigen. De Daily Herald schrijft, dat koning Zogoe op aandringen van Italië er in heeft toege stemd den bijstand van Italië te verzoeker en een protectoraat tegen denkbeeldige ge varen. Indien hij dit niet zou hebben gedaan, dan zou hij beschuldigd worden van 't- voeren van communistische intriges, waardoor de on afhankelijkheid van zijn land in gevaar zou worden gebracht en hij onttroond zou wor den,. Vondel: De zaeck quam met den iiaem wel zomtijds overeen. Ook de Italiaansche pers signaleert „omsingelingspolitiek". ROME 5 April. (Stefani). In hun corres pondenties uit de voornaamste hoofdsteden wijzen de bladen, zoo schrijft Stefani, op de politieke manoeuvre van Engeland en Frank rijk om een nieuwe „heilige alliantie" op te rich ten ten dienste van de belangen der democra tieën en tegen de expansie en de natuurlijke eischen van de as. De bladen doen uitkomen dat Duitschland tot een tegenaanval bereid is ten einde de Britsche omsingeling te verhinderen. Ingeval Groot Brittannië, schrijft de Berlijn- sche correspondent van de „Messagero" er in zou slagen de omsingeling van Duitschland te verwezenlijken, zou dit land terstond tot een tegenaanval overgaan door een intensieve diplomatieke en economische actie en vooral door epn propaganda onder de bevolking der Britsche koloniën, protectoraten en dominions. Vervolgens zou Duitschland niet slechts terstond het vlootverdrag opzeggen, maar ook het rhyt- me van zijn bewapening, vooral wat den vlieg tuigbouw betreft, zoodanig opvoeren, dat het zijn superioriteit kan consolideeren. Nog steeds ontploffingen in Engeland. Materiëele schade, geen gewonden. LONDEN, 5 April (Reuter) Vanochtend vroeg zijn te Birmingham drie bommen ont ploft, welke alleen materieele schade aanricht ten. Kort voor de eerste ontploffing heeft een straatveger een geïmproviseerde boni gevon den en naar het politiebureau gebracht waar het projectiel onschadelijk werd gemaakt. Ook te Liverpool is een bom ontploft nabij een sportpark. Een aantal boomen en struiken werd beschadigd. Blijkbaar was de bom be vestigd aan de takken van een boom. Een vijfde bom is hedenochtend ontploft te Coventry. Het projectiel was bevestigd aan een paal van het net der electrische tram, blijk baar met het doel den tramdienst te ont wrichten. Niemand werd gewond. Neulralitcitswet heden in het Ainerikaansche Congres. Aanneming verwacht na langdurige debatten. WASHINGTON, 5 April. Men voorziet dat in het Congres hevig zal worden gestreden over het voorstel tot herziening van de tegenwoordige neutraliteitswet van de Vereenigde Staten. Vol gens de ervaren leden van het Congres zal de regeering al haar kracht moeten aanwenden om het voorstel van senator Pittman, waardoor de uitvoer van wapenen en munitie in oorlogstijd alleen afhankelijk zal worden van het principe van contante betaling, te doen aannemen. Al gemeen verwacht men dat de wijzigingswet zal worden aangenomen, echter niet dan na langdu rige debatten in het Congres. De besprekingen over de wijziging van de neutraliteitswet beginnen heden. Een verrassing is de verdediging van het voorstel dooi' den vroegeren republikeinschen minister Stimson, die naar men verwacht Pittman's ontwerp zal ondersteunen. Andere voorstanders zullen wel zijn Huil, Welles, admiraal Leahy en Woodring. (United Press). EEN eenvoudiger, sneller, goed- kooper, kortom beter manier om iets te vragen of aan te bieden dan een GROENTJE in Haarlem's Dagblad. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Particuliere bewakingsdiensten worden on der controle van den Commissaris van Po litie gesteld. BINNENLAND. In Rotterdam krijgen de leerlingen van M. O. scholen 's Zaterdags en 's Zondags vrij van huiswerk. 2 Duitschland blijft in ons land eieren koopen 3 De kwestie van den electrischen kabel den HaagRotterdam. 3 BUITENLAND. Volgens berichten uit verschillende Europee- sehe hoofdsteden zou Italië een soort pro tectoraat over Albanië verlangen. 5 Te Mosoel in Irak is gisteren de Engelsche consul door een opgewonden menigte ver moord. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Hoog Spel. j J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 J. B. Schuil over het A. B. C.-Cabaret. 7 Mr. E. Elias: Amerika's inzichten omtrent Europa 7 K, de Jong over de Matthaeus-passion van Schütz. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1