Haarlem's Dagblad Htemt's verpakte KOFFIE en THEE In liet Elvsée. Andere snelheden. Lebrun herkozen. NAAR DE BOLLEN... Wie het eerst komt... ...die het eerst maalt Italianen verlaten Albanië. wÊÊÊÊmÈÊmmöÊmm 56e Jaargang No. 17116 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 6 Xpril 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Ad verten tiën i 1.5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regel. Regclabonnementstarïeven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Albert. Lebrun blijft in het Elysée. Dat heeft de Assemblee Nationale, de ver- eenigde vergadering van Senaat en Kamer met haar ruim 90 leden, die gisteren in het historische Chateau de Versailles bijeenkwam om den nieuwen President der Republiek te kiezen, beslist. De nood der tijden heeft tot dit besluit gedreven. President Lebrun heeft in de met weinig machtsbevoegdheden be- kleede, maar niettemin moeilijke en delicate positie zoozeer voldaan, dat de Senaat en de aanhang van het kabinet-Daladier de gele genheid schoon vonden om „continuïteit in het bewind" te verwerven. Natuurlijk acht men dat in ernstige tijdsomstandigheden in ieder land gewenscht, als men overtuigd is over uitstekende krachten op de hoogste pos ten te beschikken. Dan is het al heel weinig aanlokkelijk, proefnemingen te gaan doen met anderen. Lebrun kent het ambt hu uit zevenjarige ervaring. Evenals zijn voor gangers Jules Grévy, Emile Loubet, Armand Fallières, Raymond Poincaré en Gaston Doumergue heeft hij een vollen ambtstermijn als President der Republiek voltooid. Maar van al zijn voorgangers was Jules Grévy de eenige die ooit herkozen werd en een jaar later was deze president genoodzaakt tot aftreden wegens knoeierijen van zijn schoon zoon, die hem, als eersten burger des lands, compromitteerden. Lebrun heeft zich lang tegen herbenoeming verzet. Ondanks het precedent-Grévy achtte hij die niet in overeenstemming met den geest van de Grondwet. De letter van de Grondwet veroorloofde het; omtrent den geest kan men natuurlijk van meening ver schillen. De geleerden bleken het er niet over eens en de politici natuurlijk niet. Tenslotte gaf de op Lebrun uitgeoefende aandrang den doorslag en aanvaardde hij de candidatuur in 's lands belang. Want van machtswellust kan hier geen sprake zijn, van ljdelheid heeft men dezen eenvoudigen maar waardigen man nooit beticht en voor zijn genoegen heeft hij het zeker niet gegaan. Evenals zijn voor gangers moet hij menigmaal gezucht hebben onder de strenge étiquette en de weinige be wegingsvrijheid in dat ouderwetsche paleis aan den Faubourg St. Honoré, met zijn tuinen grenzend aan de Place de la Concorde: het Elysée. Koningen worden in paleizen geboren en dat maakt een groot verschil. Eenvoudige burgers zooals Lebrun, die in het Neder- landsch heel alledaagsch De Bruin zou hee- ten, kunnen zich niet licht gelukkig gevoelen in een sfeer als die van het Elysée, met zijn kille, hooge zalen, zijn achttiende eeuwsche meubileering en pompeuse lichtkronen, zijn statigheid en formaliteit. Men pleegt dat te beseffen als men zulke paleizen als tourist bezoekt en zich eens even tracht voor te stel len, dat men erin zou moeten wonen. Het is eenzaam op de hoogste toppen en het Fran- sche presidentschap maakt daarop geen uit zondering. De republikeinsche Franschman pleegt dat dan ook wel te begrijpen; vanouds heeft- het Elysée bij hem den bijnaam van ,4a cage dorée" de vergulde kooi en als men met hem over den President der Repu bliek praat, geeft hij vaak uiting aan een soort gemoedelijk medelijden met het dage- lijksch leven van zijn staatshoofd. Hij benijdt hem niet. Het Elysée doet hem allerminst denken aan het Elysium der oude Grieken, dat vol gens hun voorstelling de verblijfplaats was van die dooden, aan wie een leven-in-zalig- heid in het hiernamaals ten deel viel. Ook president Albert Lebrun kan niet ge dacht hebben aan Homerus' schitterende be schrijving van het Elysium in zijn Odyssee, toen hij vernam hoe de communisten giste ren zijn herkiezing met geloei en met den kreet „Aftreden!" begroetten. Misschien heeft hij er met weemoed aan gedacht. En ook aan de strofen van den dichter Pindarus: „daar omzweven winden uit zee de zaligen, gulden bloemen glanzenkransen vlech ten zij om handen en slapenVoor hen straalt daarginds de zon, als het hier nacht is, hun stad ligt op weiden met purperen rozenheerlijke geuren verspreiden zich daar, waar zij in gelukkig lot het smarteloos einde plukken" Het Elysée aan den Faubourg St. Honoré staat middenin de harde, aardsche werkelijk heid en zijn bewogen geschiedenis getuigt daarvan. Weinig vreemdelingen bezoeken het. Alle paleis-belangstelling van toeristen in Parijs is gericht op het nog oudere kasteel van Versailles. Het Elysée heeft toch een niet minder stormachtig, afwisselend en hevig verleden. In 1718 bouwde de architect Molet het voor den graaf d'Evreux, due de la Tour d'Auverg- ne. Het heette aanvankelijk hötel d'Evreux. In de 18e eeuw werd het verder bewoond door de markiezin de Pompadour, daarna door haar broeder, den markies de Marigny, die het aan den Koning verkocht. De Revolutie maakte er zich van meester, vestigde er in 1792 delandsdrukkerij in en degradeerde het vijf jaar later nog wat verder: tot open bare dansgelegenheid. Maar daarna steeg het onder de Bonapartes tot nieuwe glorie. Joachim Murat bewoonde het tot hij koning van Napels werd. Daarna werd het eigendom van den grooten Napoleon zelf. die er af en toe in verbleef en er op 22 Juli 1815 zijn acte van afstand van den troon teekende. Toen werd het staatseigendom en van 1848-1852, tijdens het korte leven van de Tweede Repu- (Een Amerikaansch sterrenkundige heeft berekend, dat sommige ster ren zich met een snelheid van 1800 K.M. per seconde verplaatsen en dat er zelfs een groep is met een snelheid van 25000 KJi. per seconde). Achttienhonderd kilometer Per seconde, dat is snel, Andre doen het nog veel beier Vijfentwintigduizend wel. En die astronoom laat weten. Dat hij nog aan d' aanvang staat, Met zijn hemelsch snelheid meten. Straks volgt nader resultaat. Van misschien nog sneller suizend Hemellichaam materiaal, Dan blijkt vijfentwintigduizend Per seconde nog banaal. Met "t heelal valt niet te spotten. Voor het menschelijke brein Zijn dit cijfers, die tenslotte Niet meer te omvatten zijn. Onze menschelijke sterren (Sterren is een gangbaar woord! Blijven toch wel heel erg verre Achter bij de echte soort. Dat 's geen reden ons te schamen. Maar vooral in dezen tijd, Mag dit ons toch weieens samen, Manen tot bescheidenheid En wanneer w' ons weer beroemen, Op een krachttoer juist verricht, Moesten wij 't geen ster meer noemen, Maar veeleer eenachterlicht. P. GASUS. DAAR BUITEN DE NATUUR FRISSCHE, HELDERE KLEUREN MAAR HOE IS HET BI) U IN DE KAMER? Vraagt U eens onze staalboeken ter inzage, waaruit U zonder moeite een keus kunt doen, deze behangsels zijn van Ned. Fabrikaat, en gedrukt met die mooie frissche kleuren, welke in Uw huis een aangename sfeer scheppen, want zelfs in de goedkoopste papieren vindt U een ruime sorteering. HART'S BEHANGSELPAPIERHANDEL, De oudste firma hier ter stede, al 23 jaar alleen gevestigd: KLEINE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) bliek, woonde de eenige president dier Repu bliek, prins Louis Napoleon Bonaparte, erin. In het Elysée werd dan ook de staatsgreep voorbereid, die hem ln 1852 op den troon bracht als Napoleon Hl. Toen bleef het weer negentien jaar onbewoond. Maar na den \al van dezen Napoleon keerde de Republiek, nu de derde, er in 1871 in terug en .sindsdien, nu achtenzestig jaar lang, is het de ambtswoning geweest van alle Presidenten. Lebrun is de veertiende President der Der de Republiek. Zijn voorgangers waren: Adoplhe Thiers 1871-1873, maarschalk Mac Mahon 1873-1879, Jules Grévy 1879-1887. Sadi Carriot 1887-1894, Casimir Périer 1894-1895, Felix Faure 1895- 1899, Emile Loubet 1899-1906, Armand Fal lières 1906-1913, Raymond Poincaré 1913-1920, Paul Deschanel 1920, Alexandre Millerand 1920-1924, Gaston Doumergue 1924-1931 en Paul Doumer 1931-1932. Hierboven heb ik al de zes presidenten ge noemd, die den ambtstermijn van zeven jaar voltooiden. Vijf anderen, namelijk Thiers (die overigens maar voor drie jaar gekozen was), Mac Mahon, Casimir Périer, Millerand en Deschanel traden tusschentijds af. Carnot en Doumer werden vermoord en Felix Faure was de eenige die als president een natuurlijken dood stierf. Lebrun is nu 67. Hij heeft zeven magere jaren achter den rug. Zullen er zeven vette jaren volgen? Het ziet er nog niet naar uit. Het vermiste jongetje nog steeds niet gevonden. De politie en de dienst Openbare Werken van Heemstede hebben tot dusver wel alles gedaan wat maar eenigszins mogelijk was, om te trach ten het 4' Harig zoontje van de familie De Groot dat sinds Zaterdagavond vermist wordt, te vin den. De inspecteur van politie, de heer A. Be- rentsen, deelde ons mede, nu wel de overtuiging te hebben dat het kind verdronken is, ook omdat het zesjarig speelkameraadje teruggekomen is op zijn verklaring, dat het kind uit angst voor straf in de richting van de Heemsteedsche Dreef zou zijn weggeloopen. Thans verklaart het vriendje gezien te hebben, dat het kind in het water van de Haven is gevallen en gezonken. Van Zondag af is er aanhoudend aldaar en in de omgeving gedregd: hierbij is o.a. een twaalf meter breede sleepdreg van het Havenwezen ge bruikt, helaas zonder het gewenschte resultaat. Militair overleg tusschen Duitschland en Italië. Bijeenkomst te Innsbrück. De chef van het opperbevel der Duit- sche weermacht, generaal Keitel, heeft thans te Innsbrück een tweedaagsche samenkomst met generaal Parian!, on derstaatssecretaris van het Italiaan- sche ministerie van oorlog en chef van den generalcn staf (Adv. Ingez. Med.) Tot President van de Fransche Republiek. Albert Lebrun is herkozen tot president van de Fransche repu bliek. Bij de Donderdag gehouden ver kiezing in de gemeenschappelijke bijeenkomst van Kamer en Senaat, vereenigde hij bij eerste stemming 506 van de 904 uitgebrachte stem men op zich, waarmede hij dus de absolute meerderheid behaalde. (Voor verdere bijzonderheden zie men pagina 5.) Met de Paaschdagen is er echter nog niet veel te zien. Onze correspondent te Hillegom schrijft: Woensdag hebben wij een tocht gemaakt door de bloembollenstreek in zuidelijke rich ting, maar van bloemen is nog zeer weinig te bespeuren. Sporadisch hier en daar een veldje gele narcissen, terwijl tusschen Noordwijker- hout en Noordwijk op een zeer beschut plekje een paar hyacinten in vollen bloei zijn. De crocussen hebben van den slagregen geleden zoodat daarvan met de Paschen niet veel meer over zal zijn. Er zal dus met de Paaschdagen in de streek niet veel te bewonderen zijn en men kan zijn bezoek gerust nog even uit stellen. Dat is een oud Hollandsch spreek woord en het geldt zeer zeker óók voor hen, die zoo verstandig zijn om spoedig hun plaatsbewijzen voor den „Vrijen- Tijd-Avond" op Woensdag 12 April in den Stadsschouwburg te halen. Hedenmiddag van 35 uur, Vrijdag morgen van 810 uur en als er nog plaatsbewijzen zijn Dinsdagmiddag 11 April van 35 uur, hebt u daartoe in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad de gelegenheid. De prijzen kunnen u niet weerhouden. 50 ct. (Zaal, Balcon en Loge) en 30 ct. (Gaanderij en Amphi theater Plaatsbespreking en fraai geïllustreerd programmaboekje gratis. Tooneel, muziek, dansen, goochelen, marionetten eneen Illusionistische Séance vormen het programma. Na tuurlijk wilt u dat ook zien. Hoe eer der u uw plaatsbewijzen haalt des te be ter plaatsbewijzen kunt u kiezen. Wacht dus niet tot den laatsten dag! Albanië zou zich tegen eventueele militaire maatregelen van Italië met geweld verzetten. De United Press correspondent Packard schrijft uit Tirana, 6 April: Met uitzondering vn de diplomaten en het personeel van het Italiaansche gezanetschap verlaten thans alle in Albanië wonende Italianen het land. De meeste Italianen zoowel als de Italiaansche militaire instructeurs van het Albaansche leger zijn gister avond vertrokken. Het grootste hotel van Titana werd besloten daar de eigenaars en het personeel Italianen zijn. Zij allen keerden naar Italië te rug. Gisteravond is onder voorzitterschap van koning Zogoe het Albaansche kabinet bijeen geroepen om de Italiaansche onderhande lingen te bespreken. Het resultaat van deze kabinetszitting is nog niet bekend. Volgens berichten van ingelichte kringen zouden er bij de onderhandelingen moeilijkheden zijn ontstaan daar de Italianen meer verlangen dan Albanië wenscht te geven. Een woord voerder van het Albaansche ministerie van buitenlandsche zaïken verklaarde tegenover den correspondent- dat een nieuw handels-, financieel- en miltair vei-drag met Italië be sproken werd, maar dat het instellen van een Italiaansch protectoraat over Albanië nog niet besproken was. „Op dit oogenblik", zoo verklaarde de woordvoerder, „bestaat er geen aanleiding om op grond van het verdrag van 1927 aan Italië om het zenden van militairen hulp te ver zoeken". Men veronderstelt in Albaansche kringen alhier dat de Albaansche re geering zich tegen een poging van Italië om in Albanië troepen aan land te zetten met geweld zal verzetten. Er gaan dan ook geruchten dat het garni zoen van de Zuid-Albaansche stad Valona, om welke reden het eiland Saseno, dat door Italianen tot vesting is verbouwd, wordt ver sterkt. Het Albaansche volk is van dit alles zeer onder den Indruk en de vreugde over de geboorte van een troonopvolger wordt er door vergald. Naar United Press uit Belgrado ver neemt wordt in ambtelijke kringen aldaar verklaard, dat de Italiaansche regeering aan de Joego-Slavische re geering zou hebben medegedeeld „dat Italië in verband met den onzekeren toestand in Alibanië en de bestaande moeilijkheden met dat land maat regelen zou nemen om zijn belangen te beschermen". Men neemt hier aan. dat deze mededeeling het afkondi gen van een protectoraat over Albanië bedoeld wordt. Joega-Slavië heeft geen maatrege len genomen om een eventueele mi litaire bezetting van Albanië te voor komen. Anti-ltaliaansche betoogingen te Tirana? PARIJS, 6 April. (Havas). De Europeesche editie van de .New-York Herald" bericht van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat te Tirana anti-ltaliaansche betoogingen zijn ge houden. Ook zouden Italiaansche land- en zee strijdkrachten zijn samengetrokken bij Bari en Brindisi. De betoogingen te Tirana zouden een gevolg zijn van de mededeeling van Radio-Bari Maan dagavond. dat tusschen Rome en Tirana wordt onderhandeld over een herziening van het ver drag tusschen beide landen. „Le Matin" publiceert een bericht van de „Daily Mail", waarin wordt gezegd, dat het be richt over de mogelijkheid van het ontschepen van Italiaansche troepen op de Albaansche kust in Albanië veel onrust heeft gewekt De mi nisterraad heeft tot laat in den avond vergaderd en in officieele kringen wordt medegedeeld, dat doeltreffende militaire voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Koning Zogoe zou gisteren verklaard hebben, dat de Albaneezen zoo noodig tot den laatsten man zullen strijden Overtreding van de Loterijwet. Bestuursleden van „Fatum" tot maximumstraf veroordeeld. 's GRAVENHAGE 6 April. Op 23 Maart stonden voor den Haagschen kantonrechter mr. B. J. A. A. ter Veer de drie bestuursleden van de Société Anonyme „Fatum", gevestigd te Etterbeek bij Brussel, terecht. Door middel van spaarstroken, welke hier te lande werden uit gegeven door de spaarbriefbank „De Toekomst", zou „Fatum" de wet tot regeling van de staats loterij ontduiken. De gemachtigde van de drie verdachten, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn ontkende in zijn uit voerig pleidooi dat de betaling hier te lande ge schiedde, hetgeen ten laste was gelegd. Voorts betoogde pl. dat slechts de verdachte C. H. voor vervolging in aanmerking kwam en niet de verdachten C. H.D. en J. Heden heeft de kantonrechter schriftelijk vonnis gewezen. Hierin wordt het verweer, als zouden de afkoopsommen alleen te Brussel be taald zijn geworden, verworpen, daar de hou ders van de spaarstroken tegen inlevering daar van te 'sGravenhage een bepaald bedrag aan geld ontvingen. Ook het verweer, dat de ver dachten Ch.D. en J. niet strafbaar zouden zijn, daar zij slechts in naam medebestuurderen zou den zijn, wordt ongegrond verklaard, daar niet gebleken is, dat het feit buiten toedoen van deze I personen is geschied, hetgeen vereischt is. Conform den eisch van den ambtenaar van het O M. zijn de drie verdachten veroordeeld tot een geldboete van drie duizend gulden of drie maanden hechtenis. Het woord is aan Abbe Trublet: Goed uit oude dingen kie zen is haast nieuwe uitvin den. Dienst in de Hitlerjeugd wordt verplicht. Rijksjeugdleider krijgt de geheele jeugdopleiding onder zich. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat twee verordeningen zijn uit gevaardigd op de wet op de Hitlerjeugd. volgens welke thans ook de dienst in de Hitlerjeugd verplicht gesteld wordt. Alle aangelegenheden der jeugdoplei ding gaan van het rijksministerie van opvoeding over op den rijksjeugdleider. Voor jongelieden, wier ouders of vader be hoort tot de Deensche of Poolsche volksgroep, zijn uitzonderingen mogelijk gemaakt. De dienst plicht geldt ook voor jongelieden van Duitsche nationaliteit, die in het buitenland wonen of voor zoover zij slechts tijdelijk in Duitschland verblijven. Er zijn strafbepalingen opgenomen voor personen, die als ouders geen gevolg ge ven aan de voorschriften omtrent de aanmel ding of die moedwillig jongelieden trachten af te houden van den dienst m de Hitlerjeugd. Inwoner van Utrecht vermist. Op 30 Maart van huis gegaan en niet teruggekeerd. UTRECHT, 6 April. Reeds eenige dagen tracht de Utrechtsche politie de verblijfplaats te ontdekken van den 50-jarigen P. E. Iseger. Daar misdrijf niet uitgesloten wordt geacht verzoekt de commissaris van politie van de eerste afdeeling een ieder, die nadere mededeelingen kan verstrekken of eenige aanwijzingen zou kunnen geven, die eventueel kun nen leiden tot het ontdekken van dc verblijfplaats van den vermiste, zicV met hem in verbinding te stellen. De vermiste is boekhouder van beroep a geruimen tijd werkloos. Den laatsten tijd v hij wel werkzaam op het bureau van een kar toorbedlendenbond. waarvan hij lid was. D^ man is ongehuwd en was op kamers in een pension aan de Oudegracht nr. 50bis te Utrecht. Op 30 Maart j.l., des middags drie uur, werd hij telefonisch gewaarschuwd voor een spoedeischende vergadering, zooals hij aan zijn hospita mededeelde. Hij verliet ijlings zijn kosthuis en begaf zich per rijwiel naar onbekende bestemming. Sindsdien is de man niet meer in zijn kosthuis teruggekeerd. Men heeft hem nog tegen half zes op den Jutphaaschenweg gezien, eerst rijdende in de richting Vreeswijk, doch later wederom op den terugweg naar Utrecht, doch verder ont breekt ieder spoor. Wel werd des avonds zijn hospita wederom opgebeld en haar medege deeld, dat Iseger niet thuis kwam om te eten. Verdere uitleg bleef evenwel achterwege Het signalement van den vermiste luidt: Lang 1.80 m., donkere oogen, blond haar, blauw colbert-costuum met een fijn streepje, beige gabardine regenjas, beige hoed. zwarte schoenen, wit overhemd met blauwe das en ri,jwiel met terry-zadel en bagagedrager, waar aan een tasch KWALITEIT KENMERKT Mill VRAAGT UWEN LEVERANCIER tAdn Ingez. Me dj HEDEN 16 PAGINA'S BINNENLAND. Pag- Valt een service-station onder de vesti gingswet? 3 Studentenwereld richt zich tot de Koningin. 7 BUITENLAND. Albert Lebrun Is herkozen tot president van Frankrijk. 5 Het Britsch-Poolsche hondgenootsehap vrij wel een voldongen feit. 5 Van onzen Londenschen correspondent: De Iersche terroristen en hun vernielingsplan. 5 Van onzen correspondent te Boedapest: Hon garije krijgt er 45.000 inwoners bij. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: In het Elysée. j Vr. S.: In Engeland. 3 K. de Jong: Leerlingen Uitvoeringen 6 G. J. Kalt: Leerlingenuitvoering Muziek school. van Toonkunst. q De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1