ÏÉÉrf Paaschbrood Van der Linden's Bakkerijen w I' de vuurslag BEVEROL SPRINGBOK DONDERDAG 6 APRIL 1939 HA"AREEM'S DAGBLAD De consumptiemelkregeling. Vergadering van dc Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Woensdagavond organiseerde de afdeeling Haarlem van de Hollandsche Maatschappij van landbouw een bijeenkomst in Restaurant Brinkmann. De voorzitter de heer R. C. Schenk opende de vergadering en heette de aan wezigen welkom. De heer J. Kortleve, directeur der consumptie Melkcentraie (C.M.C. sprak over „De con- sumptiemelkrcgeling voorheen en thans". Het is een jaar geleden dat de consumptie- melkcentrale werd opgericht. Het allereerste begin van de centrale ligt in de moeilijke jaren '29. '30. De regeering nam de principieele beslissing om door crisis maatregelen de helpende hand te bieden aan den landbouw. De regeermg dacht dat de crisis maatregelen slechts voor enkele jaren zouden gelden. Doch heden zijn de moeilijkheden even groot zoo niet grooter dan ooit te voren Het buitenland heeft steeds meer maatrege len genomen om onze producten te weren. Het vrije ruilverkeer is voor een lange reeks van jaren van de baan. Aangezien men de crisismaatregelen slechts lapmiddelen achtte kwam de ordenings-ge- dachte naar voren. Een luilekkerland mag echter niet geschapen worden, de drang tot produceeren moet blijven. Op de vraag of door ordening een loonende prijs verkregen kan worden, heeft de regeering niet duidelijk geantwoord. De consumptiemelkcentrale wil door samenwer king een goedkooper en beter product voor den consument verkrijgen. Het afgesloten rayon bevat zeven verkoopbureaux. De centrale is een organisatie van de veehouders zelf. Via de standsorganisaties kunnen de leden invloed uitoefenen op de leiding. De regeering heeft de bepaling van den prijs voor den consument aan zich gehouden. In de tweede plaats be houdt de regeering zich de goedkeuring voor van de basis, waarop den veehouders wordt uitbetaald. Spr. wijdde uit over de met de Algem. Vereeniging voor melkvoorzieuing (de handelaren i getroffen regelingen. Niet alleen van onzen kant maar ook van de zijde der standsorganisaties moet ervoor geijverd worden dat wij niet afhankelijk blij ven van de zuivel waarde, die door de buiten- landsche markt beïnvloed wordt. De regeering heeft aan den handel grooter voordeelen ge- gegeven dan aan de veehouders. De veehou ders zijn gebonden, doch voor den handel eet U dit jaar natuurlijk weer. Laat het vooral lekker Paaschbrood zijn. Lekker Paaschbrood, lang versch blijvend en goed gevuld bakt VAN DER LINDEN. Ook voor Uw Paaschbrood BAKENESSERGRACHT 71 TEL. 13882 HAARLEM W i nk eIs KAMPERSTRAAT 15, DA COSTASTRAAT 46. (Adv. Ingez. Med.) wordt een minimum straatprijs vastgesteld, waar men naar wensch boven kan gaan. In de toekomst moet dit veranderen. Wat heeft de consumptiemelkceriitrale ge daan ter verbetering van het product? Alle leden zijn thans gedwongen om deel te nemen aan de t.b.c. bestrij dings ver eeniging. Dit jaar is 400.000 uitgetrokken voor de t.b.c.-bestrijding en de stalpremies. De vereeniging telt 11500 leden. De jaarproductie is 550.000.000 liter. Spr. stelde tenslotte de vraag: Heeft de C. M. C. voldaan? Het resultaat van den veehou der is onbevredigend. De praktijk van het afgeloopen jaar heeft echter bewezen dat de C.M.C. tot samenwerking met den handel kan geraken, en dat in dit opzicht veel ten bate van de veehouders te bereiken is. Na de lezing bestond gelegenheid om vragen te stellen. Kennemer Fotokring. De Kennemer Fotokring hield Woensdag een propaganda-avond voor leden van de afdee ling Haarlem der Nederlandsche Reisvereeni- ging in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat. De voorzitter van den Kennemer Fotokring, de heer J. C. Uhlenbroek, opende den avond met een korte uiteenzetting van de beteekenis van een vereeniging voor amateur-fotografen. Van de honderd amateur-fotografen zijn er namelijk vijf die eenig idee hebben van de compositie van een foto. De meesten die bijv. op reis plegen te fotografeeren, slagen er slechts in een belicht negatief te produceeren, die echter met een foto weinig te maken heb ben. Wil een amateur goede foto's maken, dan is leiding daarbij onontbeerlijk. Die leiding is het gemakkelijkst en goedkoopst te verkrijgen bij een amateur-fotografcnvereeniging. Hier kan de amateur zijn werk vergelijken met de foto's van meer ervaren amateurs. Spr. besloot met een opwekking om ais lid tot den Kennemer Fotokring toe te treden. Hierna werd een uitgebreide collectie lan taarnplaatjes vertoond, die liet zien wat de tourist op reis met fotografeeren kan bereiken. Het waren drie fraaie series reisfoto's, ver vaardigd door de heeren W. P. Woutersen en J. Stoelman, beiden leden van den Kring, en van wijlen den heer P. H. Cool, den vroegeren voorzitter van den Kennemer Fotokring. EXAMENS. Academische Opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot arts de heeren A. G. Berk- hemer. Kediri, W. H. Struben. Amsterdam, E. J. A. M. Blomjous. Tilburg. J. Koomen. Win kel en J. W. Botterman. Amsterdam; geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de heeren W. B J. Gerrits. Amsterdam en J. H. van Dijk Amsterdam. Geslaagd voor het examen N. VIH mej. Btuivenberg te Haarlem. of de bus goed verzegeld is Bone fide garagehouders wij; zen daar trouwens meestal zelf op. Losse olie wordt nog geen Beverol als men ze in onze bussen doet. Zorg dal U Olie van Oliespecialisten krijgt lAdv. Ingez. Med.) Uit een oud boekje. Heemstede in 1854 en 1939. In 1854 heeft de heer H. H. B. Binnewiertz, onderwijzer, een boekje geschreven over de ge schiedenis van Heemstede. Daarin staan verschil lende feiten gememoreerd die aardig zijn om te vergelijken bij den tegenwoordigen toestand. Heemstede had destijds 2745 inwoners, welk aantal nu niettegenstaande Haarlem in dien tijd eenige keeren grondgebied van Heemstede annexeerde gestegen is tot bijna 20.000. Nu wordt gerekend dat elk gezin gemiddeld uit 4 personen bestaat, 85 jaar geleden was het bijna 5V:. De Ouchtgesteldheid wordt door den historie schrijver ongestadig genoemd, veelal koud en vochtig, dat hij toeschrijft aan de nabijheid der Noordzee en het drooggemaakte Haarlemmer meer. Nu hebben de Heemstedenaars niet de overtuiging meer dat zij wat de luchtgesteld heid betreft, achtergesteld zijn bij de andere be woners van Kennemerland. Ook hoort men nu gelukkig niet meer de klacht die in 1854 geuit werd, dat in het voorjaar veeltijds „de tusschen- poozende koortsen" heerschen. Heemstede heeft thans weinig industrie, het is geheel een voorgemeente voor forensen ge worden. In 1854 was er veel klein-industrie en niet minder dan 24 beroemde kleerbleekerijen. Ook de zanderijen leverden voor velen een be staan op. 85 jaar geleden waren er 3 barbiers. 1 bloemist, 2 tuiniers, 9 bakkers, 11 kruideniers, 2 slagers, 2 manufacturenwinkeliers en23 herbergiers. Het aantal herbergiers is in ver houding der bevolking zeer sterk verminderd, maar ditzelfde is niet te zeggen van het aantal slagers en kappers. In dien tijd waren er slechts 74 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 106 voor den Gemeenteraad. Daaruit blijkt wel hoe veeleischend men toen was om tot het kie zerscorps te worden toegelaten. 19 lustwaranden verkeerden in 1854 nog in grooten luister, nu zijn er nog slechts enkele over, de andere zijn verkaveld voor bouwterrein. In dien tijd kwamen 's jaarlijks vele familiën uit Amsterdam, Rotterdam en elders, gedurende de maanden Juny, July en Augustus, zich in de lommerrijke dreven verlustigen en kozen dan hun intrek in de drie welgelegen en met roem bekende logementen „Het wapen van Heemstede" „Het Heerenlogement" en „Het wapen van Am sterdam". Heemstede was oudtijds een ambachtsheer lijkheid, de oorsprong ligt in het duister, alleen is het bekend, dat de heerlijkheid al in de 9de eeuw bekend was. Volgens een overlevering heeft vrouwe Jo hanna van Braband, weduwe van graaf Willem IV, te Heemstede, in 1345 een kapel gesticht tot lafenis van zijn ziel, welke kapel door Willem V tot een kerspel (parochiekerk) werd verheven. In 1575 werd deze kerk verwoest. 49 jaar is de kerk toen ongebruikt gebleven, toen is zij dooi de Ned. Herv. Kerk in gebruik genomen. Een oud document getuigt: „den 15 Juny 1622 is in deze vervallen muren voor het eerst gepredikt". Later werd op dezelfde plaats (Wilhelminaplein) een nieuw bedehuis voor deze kerkelijke gemeen te gebouwd. Heemstede had in 1854, hoewel er toen 2000 R.K. woonden, nog geen R.K. kerk. De R.K. wa ren kerkelijk ingedeeld onder de heerlijkheid Berkenrode, die wel een kerk bezat, ook al was die in een oude schuur -gevestigd. In de advertentie „THE LADY SHOP" geplaatst in ons blad van gisteren stond o.a. voor sport- en winterkleding naar GR. HOUTSTRAAT 179. Dit moet echter zijn voor Sport- en Wandelkleding. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE VRIJDAG 7 APRIL Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Radio PTT Nord 11.20 Parijs Radio 12.10 Radio PTT Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 2.50 Parijs Radio 3.15 Pauze 3.20 Keulen 4.20 London Regional 6.20 Ned. Brussel 6.35 Fransch Brussel 6.50 Ned. Brussel 7.20 Diversen of Gramofoonmuziek 8.20 London Regional 9.20 Keulen 9.40 Diversen of Gramofoonmuziek pl.m. 9.55 Keulen (Leipzig) 11.20 Munchen of Diversen. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Parijs Radio 9.30 Diversen 10.35 Droitwich, 12.50 London Re gional pl.m. 2.Droitwich, pl.m. 10.25 Ned. Brussel, 11.20 Parijs Radio. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconceft. „Elck wat Wills". 1. Marching along together, Billy Reid. 2. Het meisje van de overhaal. Bob Scholte. 3. Hot Dog, Sydney Torch. 4. Zigeunermuziek, Zigeunerorkest. 5. Gershwin Foxtrot Medley, 2 vleugels. 6. Das Land des Lachelns Hippmann. 7. Waldteufel Reigen, Groot Orkest. 8. Daddy, Joe Petersen. 9. Potp. v. Peter Kreuder Melodiën. Erhard Bauschke. 10. Poppies for Remembrance, Fodens Motor Works Band. 11. Treur "dan maar niet, Bob Scholte. 12. Dance of the Blue Marionettes, Sydney Torch. 13. Pal of my dreams, Billy Reid. 14. Just a little grey-haired lady, Joe Petersen 8.0012.00 Diversen. De gezondheidstoestand in de Haarlemmermeer. In 1938 niet ongunstig. Verschenen is het verslag van de plaatse lijke gezondheidscommissie te Haarlemmer meer over 1938. Het aantal inwoners van het ambtsgebied is in het verslagjaar met 672 toegenomen. Het aantal levend geborenen per 1000 der gemiddelde bevolking in 1938 bedroeg in Haar lemmermeer 23 4 en de sterfte per 1000 inwo ners der gemiddelde bevolking 6.6. Het geboorte-overschot per 1000 der gemid delde bevolking is in Haarlemmermeer 16.8. Voor het geheele land waren deze cijfers in 1937 achtereenvolgens 19.8, 8.8 en 11. (Voor het jaar 1938 zijn de cijfers nog niet bekend). De zuigelingensterfte (d.i. de sterfte bene den den leeftijd van één jaar) was in Haar lemmermeer per 1000 levend geborenen 25.33 Voor het geheele land was dit cijfer in 1937 38.1. De hierboven voor de gemeente Haarlem mermeer genoemde cijfers zijn dus, in verge lijking met die van het geheele land, zeer gunstig te noemen. De algemeene gezondheidstoestand van de bevolking der gemeente bleef in het verslag jaar bevredigend. Besmettelijke ziekten zijn echter vrij veel voorgekomen: vooral in de buutschap Lisser broek kwam veel diphterie voor. Bedoelde gevallen van diphtherie zijn alle voorgekomen bij niet-geïmmuniseerde kinde ren. Van de 36, in het jaar 1933 voorgekomen ge vallen van roodvonk, kwamen er 26 en van de 43. in het jaar 1930 voorgekomen roodvonk- gevallen, kwamen 36 gevallen voor in het zuidelijk deel der gemeente. Zooals reeds in vorige jaarverslagen is ge memoreerd. wordt juist in dat gedeelte der ge meente, ondanks de aanmoedigingen der com missie, verreweg het minst gebruik gemaakt van de diro-inspuitingen. Wellicht zal men ook daar nu toch lang zamerhand wel het groote belang, dat gelegen is in de deelneming aan deze immunisatie gaan inzien. Poliomyelitis anterior acuta heeft zich, be houdens eenige verspreide gevallen, voorge daan in het noord-oostelijk deel der gemeente, n.l. te Badhoevedorp en Aalsmeerderbuurt. waar 13 gevallen zijn geconstateerd. Deze besmettelijke ziekte had over het al gemeen geen kwaadaradig karakter, maar toch zijn er hier. voor zoover de commissie bekend is, nog twee kinderen aan ten offer gevallen. In het jaar 1938 is weer een flink aantal nieuwe woningen gebouwd: vooral de dorpen Badhoevedorp, Zwanenburg en Hoofddorp zijn niet onbelangrijk uitgebreid. Ook kon met voldoening worden geconsta teerd, dat in het verslagjaar veel bestaande perceelen zijn verbeterd. De commissie is er van overtuigd, dat de onbewoonbaarverklaringen in de laatste jaren, waarbij wel zeer omzichtig te werk is gegaan, toch stimuleerend hebben gewerkt op het aanbrengen van verbeteringen aan vele per ceelen. (Adv. ingez. Med.) Jk v -J0 CoPr'.gKl P. I. a Bo, 6 Coponhogon Natuurlijk bemerkte de hond niet, dat de uit het zakje loopende grutjes den weg naar het huis van zijn meester precies aan gaven, van hat slot al tot aan het raam, waar hf met de doorheen moest springen. Maar den volgenden ochtend zagen de koning en de koningin die reeds heel vroeg, vergezeld door een lijfwacht, waren opge staan, waar de prinaw geweest was, De grutjes hadden hun plicht gedaan. Even later was de soldaat gsnrre^eerd e« Mj werd. ondanks zijn pretesten, dooi' twee soldaten naar de gevangenis overgebracht. (Wordt vervolgd). SPRINGBOK XipAfl Goeie tyding van die Kaap Die Springbok is die oes van 'n ryk en weelderige druiwejaar, aan die Kaap. Daarom sal 1939 'n ongekende Springbokjaar wees want Springbok is die suiwere Kaapse Muskadeldruif self. 'n Baie goeie soet muskadelwynl E.nig Imp.WED. G. OUD P»n. Co. - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Tijdens de oefenuren van de Haarleansche Reddingsbrigade voor Drenkelingen op de Woensdagen 26 April en 3 Mei zullen on derlinge wedstrijden worden gehouden waar aan door alle leden van de H.RB. kan wor den deelgenomen. Het uitvoeren van de medische opdracht wordt beoordeeld door dr. D. Heymans; het zwemmen en popduiken door mevr. A. Perry- Meyer en mevr. C. E. Schmidt-Müsler, leden van de Technische Commissie van den N. B. R. D. Het zwemmen wordt zoowel op tijd als op punten beoordeeld. DOOR INSPANNING UITSPANNING Voor het nog resteerende seizoen van „Door Inspanning Uitspanning" is thans het volgende programma vastgesteld. Zaterdag 22 April en Zaterdag 10 Juni: twee vroolijke avonden in den H. K. B. met bal on der leiding van den heer W. Schroder, waarbij telkens eenige éénacters voor het voetlicht zul len worden gebracht. Momenteel is in studie het nieuwste stuk van den bekenden Hollandschen schrijver A. den Hertog, een comedie in 3 be drijven „Grensincident", hetwelk half Mei in den Stadsschouwburg zal worden opgevoerd. Zondag 9 April verzorgt „Door Inspanning Uitspanning" nog den feestavond van de Z. V. V. „De Zeemeeuwen" in Groot-Badhuis te Zand- voort, met een herhaling van „Emigranten" (Smith) comedie in 4 bedr. door W. Somerset Maugham. Regie Arie Mourik. „DE VOORZORG". De Woningbouwvereienging „De Voorzorg" hield haar jaarvergadering. De jaarverslagen van Secretaris en penningmeester zijn goedgekeurd. Mr. P. E. Barbas is herbenoemd tot lid van den Raad van Commissarissen. Bij acclamatie is de heer J. van Daale gekozen als voorzitter en den heer A. v. d. Vecht tot bestuurder. VEREENIGING TOT BEV. DER GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN De afd. Haarlem van bovengenoémde Vereeni ging hield dezer dagen haar jaarvergadering. De voorzitter gaf in zijn openingswoord een overzicht van het ledental, de donaties waren opgevoerd met 123. Dit resultaat is in hoofd zaak te danken aan het ijverig en energieke wer ken van een dames-comité. Jaarverslagen secretaris en penningmeester worden goedgekeurd en vervolgens wordt over gegaan tot het uitbrengen van het verslag der Commissie tot het nazien der boeken. Bij monde van den heer F. le Febre werd den penningmees ter dank gebracht voor zijn accuraat beheer. In de nieuwe commissie tot nazien der boe ken werden benoemd de heeren F. le Febre, H. Wijnands, en J. M. v. Deenen. Bij de bestuursvei'kiezing werden de aftreden de le secretaris, 2e penningmeester en commis saris herkozen. Het voorstel van het bestuur, uit breiding van het bestuur met 2 leden werd goed gekeurd en alzoo werden gekozen Mej. S. Honig, en de heer H. J. Kloek. Alvorens de vergadering te sluiten sprak de voorzitter waardeerende woorden voor allen die zich in het afgeloopen boekjaar verdienstelijk hebben gemaakt voor de Vereeniging: beant- wooi'dde enkele vragenstellers en sloot onder dankzegging voor de betoonde belangstelling de vergadering. ALGEMEENE NED. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN De afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond hield Woensdagmiddag haar jaarverga dering in een der zalen van het gebouw „De Nij verheid" onder voorzitterschap van den heer H. Plant, die bij de opening eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van hen die de afdeeling in het afgeloopen jaar wegens over lijden zijn ontvallen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der afdeeling steeds vooruit gaat en dat de belangstelling onder de gepen- sionneerden steeds toeneemt. De rekening van de penningmeesteres, die sloot met een flink batig saldo, werd na verifica tie door drie leden, door de vergadering goed gekeurd. Bij de bestuux-sverkiezing, waarbij moest wor den voorzien in de vacature, ontstaan wegens periodieke aftreding van den heer H. Bunt en regens vertrek van den heer W. H. van Riet- schote. werd eerstgenoemde bij acclamatie her kozen terwijl de heer R. Jansen tot nieuw be stuurslid werd benoemd. Tot lid en plaatsvervangend lid van den Bondsraad werden herkozen de heer H. Bunt en Mej. H. M. M. Pols. Eenige voorstellen voor de aanstaande verga dering van den Bondsraad betreffende aanspraak op weduwen-pensioen voor hen, die na hun ont slag uit overheidsdienst een huwelijk aangaan, werden met algemeene stemmen aangenomen waarna een bespreking volgde over de moge lijkheid van het verleenen van een toeslag van de Stichting tot toekenning van uitkeeringen aan door het Rijk gepensionneerden wier pensioen steunt op de regelingen van voor 1919. Besloten werd, dat belanghebbende leden die meenen voor een toeslag in aanmerking te kun nen komen, zich hiervoor in verbinding kunnen stellen met den secretaris der afdeeling de heer H. Bunt, Molenaerstraat 41 te Haarlem. Na de rondvraag, waarby door het bestuur de gevraagde inlichtingen werden verstrekt, sloot de vooi'zitter de vergadering.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6