Pod ik 'I Hod ICO'O'to HET SPORTGESPREK IV R IJ D A G 7 A P RIK 1939 HXXRCEM'S D AGBEAD Het internationale coss-country-kamploenschapJack Holden wint voor den vierden keerFrankrijk eerste in het ploegenklassementDe taak van den aanvoerderKleine attenties verhoogen de vriendschap De inter-academiale athletiek-wedstrijdenIerland Britsch hockey-kampioen Het succes der Zeemeeuwen-reserves. Geheel volgens de verwachtingen heeft de Fransche ploeg bij het internationale cross country kampioenschap, dat in de nabijheid van Cardiff werd gehouden, gezegevierd, ter wijl de Engelschman Jack Holden den indi- vidueelen titel heeft gewonnen. Holden heeft daarmede een wereldrecord gevestigd, want het is de vierde maal, dat hij zich de snelste van allen toonde. Zijn 3 eerste successen boek te hij in 1933. '34 en '35, zoodat hij zich thans zes jaar onder de allerbeste athleten van Europa heeft kunnen handhaven, wat een prestatie op zichzelf is. In 1911 en de twee volgende jaren vierde de beroemde Fransche looper Jean Bouin zijn triomfen in deze internationale race, diens record is dus gedurende meer dan een kwart eeuw onaangetast gebleven. De Engelsche ploeg moest te Cardiff met niet minder dan 59 punten verschil de meer derheid der Franschen erkennen; in laatst genoemd team speelden de Algerijnen ook nu weer een groote rol. Deze Afrikanen schij nen bizonderen aanleg te hebben voor cross country en andere lange afstandraces en men zal zich herinneren, hoe bij de Olympische spelen te Amsterdam de Algerijn El Ouafi de Marathon won. De ook in ons land bekende Belgische loo per Van Rumst nam voor de elfde maal aan de race deel en bezette de vijfde plaats, wat, gezien de sterke concurrentie, een goed resul taat mag worden genoemd. Het eindklassement der landen luidde: 1. Frankrijk met 36 punten; 2. Engeland met 95 punten; 3 België, 4 Schotland, 5 Wales, 6 Noord-Ierland. 7 Eire. Dat der loopers afzon derlijk; 1. Holden in 47 min. 19 sec.; 2 El Ghazi, 3 Amrouche, 4 Letisserand, derhalve drie Franschen, die door de Belgen Van Rumst en Chappelle werden gevolgd. De vraag is gewettigd, of het geen aanbe veling zou verdienen, het volgend jaar, wan neer deze race in Schotland plaats vindt, eens een Nederlandsche ploeg af te vaardigen. Weliswaar zullen onze landgenooten zich niet onmiddellijk met kans op succes met de beste Europeesche cross-c ountry-loopers kunnen meten, maar ze zouden zonder twijfel zeer veel routine opdoen in dezen interessanten lak van sport., terwijl bij geregelde deelname van een Hollandsch team deze belangrijke internationale sportgebeurtenis ook in ons land zou worden vastgesteld. De tijd. dat de aanvoerder van een voetbal elftal zijn taak als zoodanig met het raden bij den opgooi als volbracht beschouwde, is voorbij. Tegenwoordig weet elke captain, dat er van hem iets meer wordt geëischt en al zijn maar weinigen in staat, dank zij routine, inzicht in het spel en de kunst om zijn mede spelers tot de beste prestatie aan te zetten, om het team in het veld leiding te geven, toch tracht het meerendeel een zoo goed mo gelijk voorbeeld voor het elftal te zijn. Er is echter een klein onderdeel van de aanvoerderstaak, waarop wij hier de aan dacht willen vestigen. Uiteraard komt de captain van alle spelers het meest in contact met den referee; reeds voor het spel een aan vang neemt, krijgt hij bij den opgooi instruc ties van den scheidsrechter. Nu heeft het ons bij verschillende wedstrijden voor de hoogere klassen van den K. N. V. B. en zelfs bij een Interlandmatch getroffen, dat geen der bei de aanvoerders de beleefdheid had, r a den toss het daarbij gebruikte geldstuk op te ra pen en den arbiter weer ter hand te stellen. In H. V. B.-wedstrijden is men in dit op zicht hoffelijker: men heeft daar, dank zij den velen cursussen en lezingen, door onzen plaatselijken bond georganiseerd, reeds lang geleerd, dat deze kleine beleefdheid tegenover den scheidsrechter, die tenslotte toch als lei der van het spel boven de partijen staat, on ontbeerlijk is en zoowel op den arbiter als op het publiek een prettigen indruk maakt. Bij de tiende inter-academiale athletiek- wedstrijden is weer eens gebleken, dat de prestaties van de studenten toch nog zeer matig blijven, een enkele uitzondering daar gelaten. Zoo legde de winnaar van de 800 Meter hardloopen den afstand af in 2 min. 18 sec., terwijl reeds in 1928 op de Olympische Spelen te Amsterdam de winnares van het zelfde nummer voor dames, de Duitsche Frau Radtke, er slechts 2 min. 16 sec. voor noodig had. Het zou aanbeveling verdienen, wanneer de Nederlandsche studenten niet slechts belang stelling kregen voor het deelnemen aan athletiekwcdstrijden, maar zich tevens zou den toeleggen op de zoo noodzakelijke regel matige training onder deskundige leiding. Ook dit is een onderdeel van de Lichamelijke Opvoeding, waaraan nog veel aandacht moet worden besteed. Wat in Engeland en Amerika kan, om van de Skandinavische landen nog niet eens te spre ken, moet toch in ons land ook mogelijk zijn. De athletiek-meetings der Britsche universi teiten zijn sportieve gebeurtenissen van den eersten rang, waarnaar duizenden komen kijken. Wellicht brengen we het in Nederland ook nog eens zoo ver! Door een 2-0 overwinning op Schotland is het Iersche hockey-elftal voor de derde achtereenvolgende maal kampioen van Groot-Brittannië geworden. Tevoren was Wales met dezelfde cijfers verslagen, terwijl, zooals men weet, Engeland met een 1-0 ne derlaag naar huis was gezonden. De eind stand van de „internationale" halve compe titie luidt: Ierland 3 3 0 0 5—0 6 Engeland 3 2 0 1 52 4 Schotland 3 1 0 2 2—4 2 Wales 3 0 0 3 2 8 Aan de hand van dit ranglijstje zou men den moed kunnen hebben, een goed resultaat van het Nederlandsch elftal tegen de Schot ten te voorspellen; het is echter de vraag of de voorhoede in deze samenstelling tot groote daden in staat mag worden geacht, althans wat het binnentrio betreft. Dat er in de hoogste klasse van den Haar- lemschen Voetbalbond goed wordt gespeeld, blijkt wel uit het succes, dat naar den K. N. V, B. promoveerende clubs in hun afdeeling boeken. Het tweede elftal van Zeemeeuwen, dat twee jaar geleden kampioen van den H. V. B. werd en naar den Nederlandschen Bond over ging, heeft thans reeds het afdeelingskam- pioenschap van een der reserve-secties be haald door den beslissingswedstrijd tegen A. F. C. IV te winnen. Ook de Vliegende Vogels, die zich vorig seizoen de sterksten in den H. V. B. toonde, heeft in de vierde klasse van den landsbond tevreden stellende resultaten bereikt. Zullen Droste en D. C. O; het thans even eens tot een kampioenschap brengen, of gaan Haarlem in en Bloemendaal II met de eer strijken? De laatste matches, die rijk aan spanning zullen zijn. moeten de beslissing daaromtrent brengen. HOCKEY. NEDERLAND-SCHOTLAND. Zaterdagmiddag 3 uur wordt in het hockey- stadion te Amstelveen de langverbeide inter land-wedstrijd tegen Schotland gespeeld. De Schotten staan bekend als hockey'ers pur-sang: hun ploeg wordt gelijkwaardig geacht met het officieele Engelsche elftal. Hun techniek en hun combinatie-spel moeten een lust zijn om te zien Nederland komt uit tegen deze vermaardp ploeg, in eigen omgeving en zal er dus alles op zetten om thans een zoo eervol mogelijk resul taat te bereiken; vooral na het ongunstige re sultaat tegen België, toen Nederland beneden zijn kunnen speelde en na de niet onverdiende nederlaag tegen Engeland. Na het teleurstellende resultaat tegen België heeft de Nederlandsche ploeg tegen Engeland een wiet onbelangrijke wijziging ondergaan. Kee per, mid-half, linkshalf en links-binnen werden vervangen. En nu is na den wedstrijd tegen En geland de Hollandsche ploeg andermaal gewij zigd. Keeper en verdediging zijn thans gehand haafd; het trio Koelesmidt, De Waal en Postma heeft zijn deugdelijkheid tegen Engeland dan ook wel bewezen. De halflinïe is echter opnieuw gewijzigd. De rechtshalf De Looper komt op de spilplaats en Smit (T.O.G.O.), die in Nederland BBelgië B opviel, speelt rechtshalf; Ankersmit, de links half, is gehandhaafd. In de voorhoede zijn eveneens veranderingen aangebracht, mede noodig geworden door het niet beschikbaar zijn van Schnitger. De spil Caviët is naar voren geschoven op de rechts binnenplaats; op de linksbinnenplaats is Hey- broek vervangen door Van der Dol, die in En- geland midvoor speelde en aanvalsleider is smoor, 'l nu opgesteld A. de Roos, die dus zijn ren tree in de nationale ploeg doet. De Bloe mendaler is na een ge dwongen rustperiode weer eenige weken ac tief. maar zijn ouden goeden vorm heeft hij nog niet. Zijn spel in Nederland BBelgië B was ook nog niet van dien aard, dat reeds nu een verkiezing van hem te verwachten was, zoo dat zijn wederopneming wel als een verrassing komt. Moge het een aangename worden, vooral ook voor de tal. A. DE ROOS. looze Haarlemmers, die nu ongetwijfeld Zaterdagmiddag naar Amster dam zullen gaan. Het Nederlandsche elftal is dus als volgt sa mengesteld; Doel: Koelesmidt (Amsterdam). Achter: De Waal (Amsterdam) en Postma (Zutfen). Midden: Smit (T.O.G.O.). De Looper (Hilver sum) en Ankersmit (H.D.M.) Vóór: Roodenburgh (Amsterdam), Caviët, (Gooi), De Roo? (B.M.H.C.), Van der Doll (H. D.M.) en Esser (T.O.G.O.) Reserves zijn: Bom (Zwart Wit), en Heybroek (Amsterdam). Wat de Schotten betreft, die zijn praktisch even sterk als de Ieren en de Engelschen. In technisch opzicht moeten het meesters zijn; men kan er zeker van zijn, dat zij in Amster dam iets bijzonders laten zien. De kans is groot dat Nederland zal verliezen, maar de Schotten zullen dan toch alles moeten geven, want de Nederlandsche ploeg is thuis-spelend zeer sterk. De opstelling van het Schotsche elftal luidt: Mac Ewan, Mason, Kirkcaldie, Lair, Other, Balmer, Young, Anderson, Bruce, Dundas, Kerr. PROGRAMMA VOOR TWEEDEN PAASOHDAG Promotie-degradatié-wedstrijden. Promotie/eerste klasse: StudentenB.H.V. Tweede.Promotieklasse, Afdeeling A: ZandvoortH.H.IJ.C. 2. Derde/Tweede klasse, afdeeling A: V C.L.—B.M.H.C. 3. H.O.C. 4—H.DAI 5. Vierde Derde klasse, afdeeling B: H.D.M. 7Leiden 4. Alliance 2—B.M.H.C. 6. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Hoofdklasse. LunenburgKroon 11 OlijMeure 20 LunenburgOlij 20 KroonFabel 20 SluiterVan Looij 20 LunenburgMeure 11 Eerste klasse. MolDienske 20 BakkerSchijvenaar 02 MiedemaVroolijk 20 D. SchrijnemakersPh. Schrijnemakers 02 RisseeuwElstgeest 0--2 Tweede klasse. C. J. OudhofPoots 11 BoerkoelDinkla 02 VosDijkhof 02 VosBoerkoel 02 De hoofdklasse speelt 11 April in „Het Hof m Holland". De eerste klasse speelt 11 April in café Suisse. De tweede en derde klas is uitgesteld tot 22 Mei. (Adv Ingez. Med.) VOETBAL. HET ENGELSCHE ELFTAL VOOR DE CONTINENTALE TOURNEE. Het Engelsche elftal, dat op 13 Mei te Mi laan tegen Italië, op 18 Mei te Belgrado tegen Joego Slavië en op 24 Mei te Boekarest tegen Roemenië een wedstrijd zal spelen is als volgt samengesteld: Doel: Woodley (Chelsea). Achter: Morris (Wolverhampton Wande rers) en Hapgood (Arsenal). Midden: Willingham (Huddersfield Town) Cullis (Wolverhampton Wanderers) en Cop ping (Leeds United). Vóór: Mathews (Stoke City), Hall (Totten ham Hotspur), Lawton (Everton), Stephen son (Leeds United) en Mc. Guire (Wolver hampton Wanderers). Als reserves zijn aangewezen: Male (Arse nal), Galley (Woiverhampton Wanderers) en Broome (Aston Villa). HAARL. VOETBALBOND Schoolwedstrijden. Voetbal met regendruppels. Het was wel erg jammer voor de ochtendwed strijden, dat zij in een zacht regentje moesten worden gespeeld. Het is mogelijk, dat de enthou siaste voetballers in de laagste afdeeling niet eens hebben gemerkt, dat het tijdens de wed strijden regende (behalve de doelmannen mis schien)! Ze speelden tenminste met een ijver, die, als hij ook zoo aan den dag gelegd wordt binnen de schoolmuren, het onderwijzend personeel slechts voldoening kan schenken! Afd. B. noteerde weer hooge uitslagen. De Duinwijkschool uit Beverwijk kreeg er stevig van langs in de B-afd., waarvoor ze toch te zwak bleek, Jammer, maar volgens den leeftijd kon ze toch ook niet in een lagere afdeeling uit komen. U.L.O. C 2 kreeg tegen het. eerste elftal van de U.L.O. A ook geen kans. Een goede in druk maakte de Hartenlustschool uit Bloemen daal, waarvan men nog wel meer zal hooren. De C-afdeeling noteerde een paar normale uitslagen. Daar moet de spanning nog komen. In de D-afdeeling liepen in enkele wedstrij den de krachtsverhoudingen ook nogal uiteen, hoewel men dit toch niet direct zou verwachten. Afd. E leverde weinig verrassingen. De Heem- steedsche scholen werkten zich allemaal in de volgende ronde. De uitslagen waren als volgt: Afd. B. Lyceum I 010 Duinwijkschool (Beverwijk)Kennemer U.L.O. A I—U.L.O. C 2 7—0 Bosch en HovenschoolHartenlustschool 16 (Heemstede) (Bloemendaal) Bronsteestool I (H'stede)Gymnasium I 24 DreefschoolKon. Wilhelminaschool 15 Afd. C. U.L.O. A 3—U.L.O. B 2 0—2 Gymnasium 3U.L.O. A 4 30 Kon. Wilhelminaschool 2le H.B.S. B 3 12 Afd. D. Bronsteeschool 3 (H'stede)le H.B.S. B 5 30 2e H.B.S. B 4—U.L.O. B 6 6—0 U.L.O. B 5—H.B.S. A 6 8—0 Gymnasium 4le H.B.S. B 6 31 Afd. E. Montessorischool (Bakkerstraat) Nassau- school 02 (Nassauschool wint). Juliana v. StolbergschoolP. H. v. d. Leyschool 04 Da CostaleerschoolRijksleerschool 02 FuhropschoolPrinsenschool 31 TeylerschoolHoutmanschool 15 Tetterodeschool—Linschotenschool 14 Dreefschool (H'stede)Frans Halsschool 42 Voorwegschool (H'stede)Mr. Bruch- school 50 JunoschoolNic. Beetsschool (H'stede) 04 HANDBAL. RAPIDITAS. Het programma voor den 2den Paaschdag luidt: Heeren: 9.15 Rapiditas—D.O.S. 11.— Turn- lust—Sport Vereent. Dames: 10.15 Sport VereentRapiditas. 12.15 D. O. S.—Turnlust. Heeren 1— Verliezersronde. Dames 2.15 Verliezersronde. Dames 3.— Winnaarsronde. Heeren 4— Winnaarsronde. MOEDER, mag ik Sport kousen aan want ik heb het zoo warm!! Dat klinkt dagelijks in Uw ooren. KAAN heeft ze voor Uw kinderen in een ongekende verschei denheid tegen extra lage prijzen. Sportkousen in elk genre voor elke leeftijd Gen. Cronjéstraat 129, Tel. 11385 (Adv. Ingez. Med.) WATERPOLO. OM DEN KEES LEENHEER-BEKER. Voor het jeugd-waterpolotournooi om den Kees Leenheer-beker, dat zal worden gehouden op tweeden Paaschdag, des middags twaalf uur, in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam, be staat groote belangstelling. Dertien vereenigingen hebben aan de uitnoodiging van de zwemver- eeniging Het IJ gevolg gegeven. Deelnemende clubs zijn: Amsterdamsche Zwemclub 1870: HVGB. Haarlem. VZV Velsen; Dolfijn Amster dam; Haagsche Zwem- en Poloclub: Heem- steedsche Polo Club; Nereus, Koop Zaandijk DJK, Amsterdam: DWR. Haarlem; UZC, Utrecht Zwemclub Haarlem; R.K. Zwemclub De Amstel Amsterdam en de organiseerende vereeniging Het IJ. De loting. De voorzitter van den K. N. Z. B. de heer J. de Vries, heeft Donderdag de loting verricht voor dit waterpolotournooi. Het resultaat was, dat de volgende clubs tegen elkaar zullen uitkomen: H.P.C.—H.V.G.B., Het IJ—Nereus, Zwem club Haarlem—Dolfijn, U.Z.C.—D.W.R., V.Z.V.— R.K. Zwemvereeniging Amstel, H.Z. en P.C. A.Z.C. D.J.K. heeft voor de eerste ronde vrijgeloot. POSTDUIVEN. HAARL. POSTDUIVENBOND. De Haarlemsche Bond heeft zijn voorjaars vergadering gehouden, waarin voornamelijk punten zijn behandeld, betrekking hebbende op het vliegseizoen. De vergadering had een vlot verloop, de In gekomen voorstellen zijn volgens het praeadvies van het bestuur vastgesteld. Verder is het werk dei- Federatie besproken, waardoor de leden een indruk hebben gekregen van het nut der in stelling VAN DE WEEK W. J. P. Ente. De heer Ente tien jaar leider van het schoolvoetbaltournooi. Voor de twaalfde maal is het schoolvoet baltournooi van den H.V.B. weer begonnen, voor het tiende jaar onder leiding van den lieer W. P. J. Ente, den secretaris der com missie. Welken geleden zijn de jongens reeds met hun voorbereidingen begonnen, dagen voor het begin werd over niets anders meer ge sproken dan over „het" tournooi en het enthousiasme werd steeds grooter. Zoo moei het ook, want het doel van dit jaar lij ksche sportfeest is in de eerste plaats, aan de jongens '11 prettige vacantie te bezorgen en hen zoodoende van de straat en van het uit halen van kattekwaad te houden. Het pro- paganda-motief spreekt voor zichzelf; het gevolg van schoolwedstrijden is geweest, dat het adspiranten-voetbal bij de H.VB.-ver eenigingen zeer in beteekenis is toegenomen. De heer Ente zegt dan ook terecht: „Wie voetbal op zijn best wil zien, als spel voor de jeugd, ga kijken bij de laagste af deelingen van deze wedstrijd serie. Daar kan men voor de voetbalsport gewonnen worden. Natuurlijk laat de techniek bij velen nog alles te wen- schen over, maar de hoofdzaak is toch de uiting van gezonde levensvreugde van de jeugd. „Het is jammer, dat de belangstelling, die bij deze wedstrijden voor het voetbalspel groeit, later soms vermindert. Het is niet het spel, dat daaraan schuldig is, doch wel de uitvoering er van. Een goed verstaander heeft een half woord noodig. Persoonlijk kan ik best begrij pen, dat de aardig heid eir bij vele jongelui op ouderen leeftijd af gaat. „Toen ik de leiding van het tournooi op mij nam, had ik niet het idee, dat het aantal deelnemende elftallen zulk een sterke stijging zou vertoonen; men zag echter het nut in, om de jongelui bezig houden. Ook bij zondere scholen tra den toe. „Wat nu de organisatie betreft, na de voor bereidende vergaderingen der commissie, het sluiten van den inschrijvingstermijn en de loting, begint eigenlijk het werk voor mij. Eerst het in elkaar zetten van het wedstrijd- rooster, waarbij men natuurlijk met allerlei factoren rekening moet houden. Zoo krijgen niet alle scholen gelijk vacantie en de bij zondere scholen laat ik nooit op Goeden Vrijdag spelen. „De door den H.V.B. aangevraagde en door de aangesloten vereenigingen beschikbaar gestelde terreinen zijn mij inmiddels bekend; ik moet nu de wedstrijden over de verschil lende velden verdeelen en ze zooveel mogelijk centraliseeren, daarbij rekening houdend met het stadsgedeelte, waar de jongelui van de betrokken scholen wonen. Voorts dient er op te worden gelet, dat de spelers voldoende rust krijgen, dat ze dus nooit twee wedstrijden op één dag hebben en dat de elftallen, die matches van anderhalf uur spelen, na elke ontmoeting een rustdag hebben. Bij het vast stellen van de tweede ronde moet worden voorkomen, dat twee elftalen van dezelfde school tegen elkaar moeten spelen. „Al deze overwegingen leiden er toe, dat ik voor het opmaken van het wedstrijdirooster vijf dagen noodig heb. „Volgt dan nog de controle van de door de scholen ingezonden namen en leeftijden der spelers. Van dit werk heb ik steeds voldoe ning, omdat het een dankbaar werk is. Ik verheug me in de vreugde van de jongens, zoowel vóór als gedurende het tournooi. Bo vendien heb ik veel medewerking van het Gemeentebestuur, den H.V.B. en de clubs. Alleen vind ik het jammer, dat het publiek, vooral op de niet omheinde terreinen, zich niet steeds van den aangenaamsten kant doet kennen en dat het zoo weinig zin voor orde en regel onontbeerlijke factoren op een sportveld toont. „Toen de schoolwedstrijden in 1928 voor de eerste maal werden georganiseerd onder lei ding van den heer Dankelman namen er 27 elftallen deel, in 1930, toen ik de leiding over nam, waren er reeds 72 van de partij, en ditmaal hebben 137 teams ingeschreven. „De eerste jaren ging het zeer gemoedelijk toe, er werd op de vier Gemeentevelden aan den Middenweg (thans helaas verdwenen) en op de terreinen van R.C.H., Haarlem en van de Polite gespeeld. Deze lagen alle dicht bij el kaar en dat vergemakkelijkte de organisatie. Nu is alles te veel gedecentraliseerd en dat is te betreuren. Vroeger was er altijd wel een scheidsrechter aanwezig om de matches te leiden, thans zijn er vele arbiters noodig. Maar de zaak loopt goed en dat is de hoofd zaak", aldus eindigde de heer Ente. KEGELEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN HAARL. KEGELBOND. We ontvingen het programma van de na tionale kegelwedstrijden, die door den Haarl. Kegelbond ter gelegenheid van zijn veertig jarig bestaan van 23 tot 30 April In het ge bouw aan de Tempeliersstraat georganiseerd worden en waarover we dezer dagen uitvoe rige mededeelingen publiceerden. Het con cours wordt Zondag 23 April, des middags één uur, door Dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk, burgemeester van Haarlem, in de groote feestzaal van het gebouw geopend. Op dien zelfden Zondag, des namiddags van 4—5 uur houdt het bestuur receptie. KAMPEEREN OP DE HEI 15 FUN MAAR 5TEED5 MET VUUR, VOORZICHTIG NEPEDL- v HE-IPEMy

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14