NASSAU-BANK N.V. SPAARBANK ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Financieel-economisch Weekoverzicht. z A T F.RD-AG 8-APRIL 1939 HAASLE M'S DAGBLAD 4 Het is wel diep-beschamend. dat in dit jaar getijde van levensopbloei de gedachten der wereld zich concentreeren op de mogelijkheid van levensvernietiging op nimmer geëvenaarde schaal. Aan alle kanten ontwaart men machts ontplooiing. bluf, provocatie, vreesaan jaging, vrees. Hoe kan in zulk een verfoeilijke sfeer het geestelijk en materieel welzijn der volkeren nog naar behooren worden behartigd? Vrees, zoo luidt de leuze der beurs terecht, is de slechtste raadgeefster. Toch zou men het althans kunnen begrijpen, dat velen in angst bi; die duistere raadgeefster zouden aankloppen, nu nog steeds geen verfrisschende wind de dreigende donder koppen aan den politieken hemel heeft wegge vaagd. Welnu, het is een pluim op den hoed van de Europeesche beurzen, dat zij in al die reeksen van crisis weken, die wij nu reeds achter den rug hebben, een bezonnenheid hebben getoond als nog nimmer tevoren onder soortgelijke om standigheden Zij hebben zich haast volkomen kunnen onttrekken aan den invloed van New York. Indien vroeger d.w.z. in normale tijden, New York met aanzienlijke lagere koersen sloot, dan kon men er steevast op rekenen, dat Londen en Amsterdam den volgenden dag op overeen komstig lager peil zouden openen. Die invloed is thans nagenoeg weggevallen. Men heeft de overtuiging gekregen dat New York uit hoofde van den grooten afstand, de min of meer sensa tioneel aangelegde Amerikaansche pers, de vaak tendentieuze berichtgeving en het in 't algemeen geringe inzicht van den Amerikaan in Europee sche aangelegenheden, bij lange na niet zoo goed is geïnformeerd over de politieke ontwikkeling in het oude werelddeel als wij. Vandaar dat Londen, Parijs en Amsterdam in 't algemeen weinig acht slaan op de vaak krampachtige liquidaties in New York en rustig hun eigen weg gaan. Zoo kon het voorkomen, dat de Dow-Jones index voor industrieelen tusschen 27 Maart en 5 April is gedaald met ruim 7 pet., terwijl de door „De Telegraaf" samengestelde index van Nederlandsche industrieelen in die periode slechts met 4 pet. is gedaald. Men moet bij deze rustige houding van de Amsterdamsche beurs en bij het ontbreken van hevige liquidaties (vrij willig of gedwongen) natuurlijk wel in aan merking nemen, dat de crisis zich, met tusschen- po'ozen, nu reeds meer dan een jaar voortsleept. D.w.z.dat geleidelijk reeds liquidaties hebben plaats gevonden, de zwakkere broeders zich meerendeels reeds van t hun bezit hebben ont daan. de hausseposities zeer gering van omvang zijn, de omvang der baisseposities daarentegen de beurs een intrinsiek groote kracht verleent. Daarenboven schijnen er op lage limites vrij behoorlijke kooporders bij banken en commis- sionnairs te liggen, terwijl ten aanzien van Ne derlandsche staatsfondsen aanzienlijk steun wordt verleend door het Beleggersfront, dat op de verlaagde koersen de gelegenheid waarneemt, een deel van zijn onbelegde gelden te herbe- leggen. worden verklaard. Bovendien beperkt die ver minderde werkloosheid zich niet tot de be- wapeningsindustrieën, doch strekt zich uit over nagenoeg de geheele nijverheid. Ook de Britsche spoorwegen beginnen teekenen van herstel te vertoonenvoor het eerst sinds bijna een jaar hebben de ontvangstcijfers dei- spoorwegen de vorige week een vermeerdering laten zien tegenover de cijfers van de over eenkomstige week van het vorig jaar In België heeft de gunstige rust-herstellende uitkomst der verkiezingen den grondslag ge legd voor een geleidelijke industrieele expansie. Frankrijk vertoont een ongekende sociale rust en een merkwaardige versteviging van 's lands financiën. Nog zelden heeft de Fransche Schatkist zoo dik in haar middelen gezeten. De vlottende schuld is aanzienlijk toegenomen, zonder dat de geldmarkt hiervan de onaan gename gevolgen heeft behoeven te ondervin den. De belastingen vertoonen 'n stijging van aanzienlijke afmetingen, de Fransche franc staat als een rots in de branding, terwijl ka pitaal nog steeds uit het buitenland terug vloeit. Productie en export nemen toe en het geheele economische leven vertoont een mate van vertrouwen, zooals men die in jaren niet in Frankrijk heeft aanschouwd. Van over den Oceaan evenwel luiden die economische berichten veel minder gunstig. Evenals het vorig jaar ziet het er opnieuw naar uit, dat de met veel bombast door lei dende zakenlieden en politici aangekondigde voorjaarsopleving weer zal uitblijven. Zoo ontwikkelt de bedrijvigheid in de staal industrie zich ver beneden de verwachtingen, terwijl de automobielverkoopen een plotse linge daling aan den dag hebben gelegd. Al mag men de schuld natuurlijk gedeeltelijk op de politieke factoren werpen, de conclusie ligt voor de hand, dat het„doorsteken van de pomp", d.i. de uitgavenpolitiek en de kunst matige verhooging der koopkracht, opnieuw zijn impotentie heeft laten blijken. Men kan nu eenmaal de conjunctuur niet stimuleeren met zuiver technische middelen, wanneer de vertrouwensbasis ontbreekt. En hoe kan dit vertrouwen gedijen, wanneer de door den nieuwen Minister van Handel Hudson met veel ophef aangekondigde politiek van verzoening tusschen administratie en zakenleven wordt ondermijnd en in de practijk derhalve van die verzoeningsgezindheid nagenoeg niets is gebleken? De Vereenigde Staten maken zich ook uitermate bezorgd over de aanhoudende toestrooming van goud. In het eerste kwartaal beliep de stroom $650 millioen en, behoudens nog het voor buitenlandsdhe rekening „ge-earanarked" goud, bedraagt de monetaire goudvoorraad thans 15.300.000.000.een fantastisch to taal, dat theoretisch en volgens de oude theo rieën tot een ontzaglijke inflatie zou kunnen aanleiding geven. Doch zelfs zulk een on geëvenaarde credietbasis is tot machteloos heid gedoemd wanneer het crediet, het ver trouwen zelf, ontbreekt. De tusschen Frankrijk, België en Nederland gesloten overeenkomst ten aanzien van de Rijnscheepvaart heeft in de Belgische en Nederlandsche pers sterk de aandacht ge trokken. Uit het feit, dat men noch in België nog in Nederland bijzonder geestdriftig is over de verkregen resultaten, mag men opmaken, dat. een middenweg is gekozen, die zooveel mogelijk met alle belangen rekening houdt. Voor Nederland is het alleen een voldoening dat principieel beslist is, dat de heffing der Fransche surtaxes op den duur niet slechts ten nadeele van Nederland zal kunnen ge schieden en over een periode van 10 jaar een egalisatie zal plaats vinden. Wat betreft de Belgische Rijnvaart premies zullen wij ons er bij moeten neerleggen dat voorloopig van een verlaging geen sprake zal zijn. Het is verheugend dat binnenkort besprekingen over een nivelleering der Belgische en Nederland sche haventarieven zal plaats vinden. Nadruk verboden mevrouw? Een gulden cadeau? Nou.dat is kras hoor! Hoe kan dat maar zoo? Nee,niet cadeau.nee, ik heb hem gespaard: Van ai wat persil maakt, heb'k zegels bewaard Cl. D. (Adv. ingez. MedJ GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 12 April 1939 des namiddags om 2 uur zoo noodig voort te zetten des avonds om 8 uur, hi de Statenzaal. De agenda vermeldt: 1. Mededeelüigen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Aangaan enz. geld leening en ten behoeve Aid. Haarlem van de Noordhollandsche Ver- eeniging „Het Witte Kruis". 3. Uitneming uit het woningbedrijf van perceel Jacobij nestraat 26. 4. Vaststelling uitkeeringen ingevolge art 104 Lager Onderwijswet 1920. 5. Verleenen medewerking aanschaffing leermiddelen Bijzondere school Dreef 20. 6. Verbetering inrichting Jan Ligbhart- school (Botermarkt 8). 7. Verbetering aanleg Frederikspark, enz. 8 Verbetering electrische installatie ge meentelijk Concertgebouw. 9. Afkoop jaarlijksche uitkeering aan Pro vincie terzake brug over de Ringvaart Haar lemmermeerpolder 10. Verkoop grond: a. Gonnetstraat (N.V. Ketel-Storkhaard)b. Claes van Ruyven- straat (B. Ooms) c. Gijsbr. v. Aemstelstraat (Bosma en Bovenkamp). 11. Aanleg openbare speelweide aan Ohmstraat. 12. Aankoop perceelen Ged. Oude Gracht nos. 20 22 en 24. 13. Wijze van beheer en exploitatie 16 in aanbouw zijnde woningen voor Ouden van Dagen. 14. Gemeenschappelijke regeling inzake psychiatrische vóór- en nazorg. 15. Beschikbaarstelling schoolgebouw Over- tonstraat voor het Bijzonder lager- en uit gebreid onderwijs. 16. Instelling Ouderraad als bedoeld in ar tikel 20, 2e lid der L.O. wet 1920. 17. Wijziging reglementen rechtspositie gemeente-personeel. 18. Wijziging reglement Schoonheidscom missie. 19. Aanvulling Algemeene Politieverorde ning. Benoeming: a. Leden hoofdstembureaux. b. Leden Commissie Werkloosheidsbestrij ding. c. Tijd. leerares Middelbare School voor Meisjes met 5-j.c. Dankbaarheid van vluchtelingen. De dankbaarheid voor de liefdevolle hulp aan de Tsjechische vluchtelingen op het station te Oldenzaal verleend, uit zich thans in vele telegrammen en brieven, welke bur gemeester G. H. P. Bloemen, van alle zijden ontvangt. In een schrijven uit Vlissingen, door twin tig Tsjechische vluchtelingen onderteekend. wordt gezegd, dat zij nooit en nimmer de vriendschappelijke opneming en hartelijkheid, die hun is ten deel gevallen, zullen vergeten. Uit Haarlem ontving de heer Bloemen een soortgelijk schrijven. Een Joodsche handelaar uit Amsterdam zond den burgemeester een gulden. Hij schreef o.a.: .,een kleine gift voor de armen uwer gemeente, van een kleinen koopman die op deze manier zijn bewondering en achting uitdrukt voor hetgeen voor de vluchtelingen is gedaan". Het comité van bijzondere nooden te Am sterdam- zond eveneens een dankbetuiging. Moderne plooirokken. Na het slanke rechte silhouet heeft de mode zich thans plotseling bekeerd voor wijde klokkende of geplooide rokken. Deze zijn kort en zeer wijd. Slanke jonge figuren kunnen deze nieuwe rokken heel goed dragen, maar ook de vrouw, die iets forscher van bouw is, ziet er aardig in uit, mits zij het met overleg toepast. Het japonnetje op onze afbeelding is ge maakt met zoo'n wijden rok; verder is het model erg eenvoudig. Benoodigd materiaal: 2.75 meter van 140 cM. breedte. Het patroon ise te verkrijgen in maat 46: bovenwijdte: 107 centimeter, tail lewijdte: 90 cM. en heupwijdte 120 cM. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad Grcote Houtraat 93 en Soendaplein 37. Het Prinselijk Paar ter kerke. BAARN, 8 A-pril. Vrijdagochtend hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard den kerk dienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk, waarin ds. E. H. Blaauwen-draad in den dienst RENTE (tot f 3000.-) 2.64 pCt. COULANTE TERUGBETALING, als regel tot f 500.- direct. (Adv. Ingez. Med.) Dit alles neemt niet weg, dat het gemiddelde koerspeil zich ten onzent beweegt rondom dat van den „zwarten dag" vóór „München" en dat de omvang van den handel doorgaans allerbe droevendst is. De beursvacantiedagen met Pa- schen hebben natuurlijk hiertoe het hunne bij gedragen, aangezien in dit tijdperk, nu de poli tieke toestand als het ware met het uur kan veranderen, niemand het aandurft bijzondere posities op te bouwen, die hij niet onmiddellijk weer zou kunnen liquideeren. Het is ook geen wonder dat men nog steeds geen oog heeft voor economische berichten. Behalve de vrees voor een gewapend conflict geldt hierbij het zich meer en meer opdringend bewustzijn, dat de volken bezig zijn zich financieele lasten ten behoeve hunner verdediging op den rug te stapelen, die practisch nauwelijks te dragen zullen blijken. Wanneer eens de nachtmerrie van het heden zal zijn weggevaagd, zullen de oogen opengaan en zal een nieuw schrikbeeld, dat van dreigend staatsbankroet, de wereld vervolgen. Indien de vrede hiermede kan worden gekocht is zelfs staatsbankroet een niet te hooge prijs. Toch is het nuttig, de gedachten niet geheel bij de politiek te doen verwijlen. Tenslotte is de kans op behoud van vrede grooter dan die op het uit breken van oorlog en daarom moet toch alle aan dacht ook aan economische vraagstukken worden gewijd. Zoo is het opvallend, dat de economische toestand in Europa nog betrekkelijk gunstig is te noemen. In Nederland is van een scherpe inzin king der bedrijvigheid niets merkbaar. De bouw- bedrijvigheid beweegt zich zelfs in stijgende lijn. De jaarverslagen en financieele resultaten en di videnden gaan in vele gevallen zelfs de verwach tingen te boven. Dit geldt speciaal voor scheeps bouwbedrijven (bijv. Rotterdamsche Droogdok), constructiebedrijven (bijv. Werkspoor en kabelfa- brieken (Nederlandsche Kabel en Draka). Zelfs de financieele resultaten der Amsterdamsche Bank, die haar dividend met 1 pet. tot 5 pet. heeft verlaagd, vallen nog mee, de reusachtige liquiditeit ten spijt. Binnenkort zullen de plan tagemaatschappijen met haar verslagen voor het voetlicht treden. Hier zullen de uitkomsten na tuurlijk minder gunstig zijn, doch in het alge meen zeer zeker niet zoodanig, dat het huidig lage koerspeil gerechtvaardigd zou moeten wor den geacht: het gemiddelde rendement van Ne derlandsche aandeelen is op het oogenblik buiten alle verhoudingen hoog te noemen. De tabakaandeelen staan wel onder zeer sterken druk. Zij hebben te lijden van den kwalitatief vrij slechten oogst, die thans aan de markt is en van de vermindering der Duitsche aankoopen met 16 pet. De resultaten der eerste Sumatra- inschrijving zijn niettemin nog kennelijk bevre digend te noemen en het is dan ook waarschijn lijk, dat de Sumatra-aandeelen belangrijk on dergewaardeerd zijn. Ook In Engeland is de economische toestand verre van onbevredigend De werkloosheid over Maart is zeer aanzienlijk gedaald, in veel sterker mate dan uit de seizoeninvloeden kan voorging. Het Prinselijk paar nam mede deel aan het Heilig Avondmaal. Ministers Colijn en Van Dijk onderbreken Paaschuitstapje. Naar wij vernemen, zijn de ministers Colijn en Van Dijk, die gezamenlijk een Paasch-uit- stapje per auto in de Ardennen hoopten te ma ken en zich reeds onderweg bevonden, op het vernemen van de berichten uit Albanië naar den Haag teruggekeerd, waar zij Vrijdagavond zijn aangekomen. iM ICUEEBV HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk 7 van Rott. n. New York. Nieuw Amsterdam 7 v. Rott. n. Wight. Breedijk Baltimore n. Rott. 6 te Albany (NY). Edam 6 v. Rotterdam te Vera Cruz. HALCYON LIJN Stad Haarlem 6 v. Genua n. Morphoubaai. Flensburg 7 van Vlaardingen naar Narvik. Stad Schiedam. Pepel n. Vlaard. p. 6 Ouessant. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk 7 van Hamburg te Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisreis) 5 van Port Bouet. JAVA—NEW YORK LIJN. Soekaboemi 7 van New York te Batavia. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Bennekom 7 van Hamburg te Antwerpen. Boskoop 5 van Arica naar Mollendo. Costa Rica, Amst. n. Barbados 6 v. Madeira. Deucalion 7 van Thessaloniki te Stamboul. Douro 6 van Cristobal n. Puerto Barrios. Fauna 6 van Piraeus naar Algiers. Helder 6 van Calao te Valparaiso. Hercules 7 van Amst. te Rotterdam. Hermes 6 van Puaeus naar Alexandrië. Irene 6 van Napels te Lissabon. Nereus 6 van Pasajcs naar Bilbao. Odysseus 6 van Danzig naar Amsterdam. Perseus. Kopenhagen n. Amst. p 7 Brunsbuttel. Pluto, Amst. n. Kopenhagen p. 7 Holtenau. Tiberius 6 van Varna te Constantza. Titus 6 van Catania naar Messina. Venus 7 van Amsterdam te Rotterdam. Aurora 7 van Genua te Rotterdam. Hebe 7 van Hamburg te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland 6 var Amst. te B. Aires. Eemland 7 (8 n.m.) v. Ceara te Hull verw. Ceres (uitreis) 6 te Santos. MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ. Phrontis, Liverpool n. Java 7 van Liverpool. Maron. Batavia n. Amst. 7 van Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli 7 van Batavia te Rotterdam. Tosari (thuisr.) 6 te Londen vertr. 7 (n.m.) van Londen. Kota Radja (thuisr.) p. 6 Pt. de Galle. Kota Baroe (thuisr.) 7 van Singapore. ROTT.—ZUID AMERIKA LIJN. Alwaki (th.) p. 6 Madeira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix (th.) 7 van Port Said. Saleier (uitreis) 7 van Suez. Moena 7 van Hamburg te Amsterdam. WIJK LIJN. Katwijk 6 van Susak naar Monastir. Beverwijk, Sfax n. Ipswich p. 6 Algiers. Zijlstraat 61, Haarlem Copyright P. L 8. 601 6 Coponhogoo Don volgenden morgen zag de soldaat, toen hij voor het tralie venster op straat keek, dat iedereen klaarblijkelijk op de hoogte was van zijn doodvonnis. Het volk haastte zich naar de plaats, waar hij opgehangen zou worden en welke een eindje buiten de stad lag Even later hoorde hij trommen roftelen en zag hij oen troep soldaten voorbij isaMfcooMa. ook ai «g weg naar de plaats, waar (Wordt vervolgd). Wall Street's invloed op de Europeesche beurzen bijna verdwenenGunstige resultaten in het Ne derlandsche bedrijfsleven. - Ook Engeland en vooral Frankrijk in sterke economische positie. Blijft de Amerikaansche voorjaarsopleving opnieuw uit? 'Adv. ingez Med.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6