Haarlems Dagblad Engelsche garantie Geruststellende mededeelingen van dr. Colijn. Colijn's Toespraak. Zonneweelde. Oproepen van onze dienstplichtigen een overgangsmaatregel. voor Griekenland en Turkije? Verwachting van de Engelsche pers aST0PpeM ONZE GRENZEN worden beter beveiligd Hef Belangrijkste 56e Jaargang No. 17119 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcm. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. l'ostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 11 April 1939 Abonnementen per werk f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelabomiementstarieven op uanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes sie rubriek. Onze regeering heeft het noodig geacht het personeel van de afzonderlijke grensbataljons onder de wapenen te roepen ter versterking van de reeds aanwezige bataljons der lichting die onder de wapenen is. Dat is dus dezelfde maatregel die in September genomen werd en de minister-president heeft hem vanmor gen in een toespraak per radio toegelicht. De toon van die toespraak was bovenal gerust stellend. Dr. Colijn zei met grooten nadruk dat de regeering niet beducht is voor een directe bedreiging van ons land en dat de verhouding met alle mogendheden goed is. Ik geloof dat hij ook de bange lieden een hart onder den riem heeft gestoken: zijn woord was rustig, eenvoudig en vaderlijk als immer, er straalde de klank van eigen overtuiging in door en er was die gemoedelijkheid in, die den Nederlander zooveel meer vertrouwen inboezemt dan het pathos, waarmee regee- ririgsleiders in verscheidene andere landen zich tot de massa des volks plegen te richten. Eenige herhalingen verhoogden de uitwer king. Geen direct gevaar voor ons land en eigen lijk ook geen gebeurtenissen van de laatste dagen hebben de regeering tot het nemen van extra-veiligheidsmaatregelen genoopt. Maar wel de toestand van latente interna tionale spanningen, waarin Europa verkeert. Dat is duidelijk. De toelichting verduidelijkte verder. In ons huidig Iegerstelsel en bij het zeer snelle verloop, dat de krijgshandelingen in onzen tijd kenmerkt, is de normale sterkte van ons leger op vredesvoet onvoldoende om de zekerheid te scheppen dat een totale mo bilisatie als die ooit noodig zou blijken ongestoord zal verloopen. Maatregelen wor den voorbereid om in deze leemte op doel treffende wijze te voorzien en ter overbrug ging van die periode zijn thans de afzonder lijke grensbataljons opgeroepen. Deze passages uit dr. Colijn's rede behelzen iets nieuws.Er blijkt uit dat de regeering wijzi ging, uitbreiding wil toepassen op de organi satie van ons leger in vredestijd. Er zijn voor zieningen op til die een meer permanent ka rakter dragen. Welke? Dat heeft dr. Colijn nog niet nader verklaard. Maar we zullen het wel heel spoe dig vernemen en in afwachting raad ik u aan, geen geloof aan geruchten te schenken. Want die zijn niets waard. Mogelijk zijn eenige wettelijke maatregelen op komst, maar er is nog niets van bekend. In elk geval ontbreekt alle aanleiding tot ongerustheid als volgende veiligheidsmaatregelen worden aangekondigd, want wij weten nu al dat ze op komst zijn. „Wij duchten van niemand eenige vijande lijke handeling tegen Nederland, maar wij willen tegenover ieder onzen duidelijken wil toonen, dat wij onze beproefde zelfstandig- heidspolitiek en onze onzijdigheid met alle ons ten dienste staande middelen willen handhaven", heeft de minister-president ver klaard. Deze woorden zullen niet alleen in ons land maar ook daarbuiten verstaan worden. In ons land zullen zij veeleer een geruststellende uitwerking hebben dan het tegendeel. In het buitenland zullen zij het besef versterken dat Nederland niet tot de kleine landen behoort die men kan binnenwandelen en in beslag nemen. Ook heeft dr. Colijn verklaard, dat de re geering den internationalen toestand wel met gespannen aandacht gadeslaat, maar dat dat Iets anders is dan beduchtheid voor onze eigen onmiddellijke veiligheid. Ik veronderstel dat velen dit verschil bij zichzelf hebben kun nen waarnemen en behoor tot hen. Mijn ge spannen aandacht heeft, wat de laatste da gen betreft, overigens meer verschijnselen Van opklaring dan van verdere verduistering van den politieken hemel waargenomen. „Hoe kalmer wij den toestand onder oogen zien, hoe rustiger wij allen ons dagelijksch - werk blijven verrichten, hoe beter het is voor ons zelf en hoe gunstiger indruk wij in het buitenland zullen maken", zeide Colijn. Ja, dat is waarheid. In dezen tijd is al meer malen gebleken dat buitenlanders de rustige houding van het Nederlandsche volk met een tikje verwondering maar tevens met veel be wondering hadden waargenomen. Laat dat ons een vingerwijzing zijn, ook in onze persoon lijke uitlatingen tegenover buitenlanders. Deze houding verhoogt ons crediet niet alleen maar boezemt ontzag in bovendien. Zij getuigt van moed en vertrouwen. En het ware een licht vaardig mensch die niet tenvolle het slotwoord van den minister-president beamen zou: dat het lot ook van ons land uiteindelijk niet in de hand van menschen ligtj niet van den wil eens menschen afhankelijk is, maar dat God Almachtig de wereld regeert. R. iP. Turkije voelt zich sterk. Buitenlandsch beleid blijft ongewijzigd. ANKARA, 11 April (Reuter-A.N.P.) Minister-president Saydan heeft in een ver klaring tot de groote nationale vergadering gezegd dat Turkije dank zij zijn krachtig leger in staat is elk gevaar en iederen aanval af" te weren. Hij voegde hieraan toe dat de buitenlandsche politiek van Turkije niet is gewijzigd. Turkije blijft trouw aan zijn vrien den. zijn gegeven woord van trouw en onder- teekeningen en zal met vast vertrouwen voort gaan de zaak van den vrede te dienen. Wij voelen, dat de toekomst is verborgen. Achter de sluiers van een nieuwen morgen, Nabij of ver, maar ons nog onbekend, En in het zorglijk oog van velen grauw: Het Paaschfeest is aan ons voorbijgegleden. Met nieuwe blijken van een rustloos heden. Maar één ding is er dat ons vreugde zendt. De zon schijnt helder en de lucht is blauw. Er zijn veel eieren voor geld gekozen. En menig pad ging niet bepaald op rozen. Er rezen spanningen in West en Oost, En veler harten raakten in het nauw, Door angst en twijfel aan der menschen streven, De wereld mag niet zonder zorgen leven. Maar er is toch ook wel iets dat ons troost, De zon schijnt helder en de lucht is blauw. Wij mogen ons niet laten nederdrukken, Wij moeten niet voor booze angsten bukken, Want ondanks alles is de wereld mooi, Al toont haar beeld zich dikwijls hard en rauw, Wij mogen niet verlamd gaan zitten kniezen, Wij moeten werken, niet den moed verliezen, Maar licht erkennen in den voor j aars tooi, De zon schijnt helder en de lucht is blauw. P. GASUS. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. Versche Holl. Roomboter per pond 74 ets. Extra kwaliteit Javarijst per pond 12 ets. Slaolie (Arachide) p. flesch a 6'omaatje 45 ets- Bak- en Braadvet per pond 38 ets. Thee per ons 21 ets. Koffie per pond 21 ets. Goudsche kaas met smaak per pond 30 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) OPLEIDING MIDDENSTANDS-EXAMENS VESTIGINGSWET (November 1939) D. W. VAN HOUT DRS. HANDELSWETENSCHAPPEN EXAMINATOR. HEERENSINGEL 7 HAARLEM. (Adv. ingez. Med.) En nu met de schoonmaak neem ik meteen 'n nieuw behangvan BAKKER natuurlijk. H. M. BAKKER - Gen. Cronjéstraat 135, TELEF. 11657. Vertrouwde, vakkundige behangers beschik baar. Huiseigenaren korting. (Adv. Ingez. Med.) VERVOER N.Z.H. De vervoeropbrengst van de Noord-Zuid-Hol- laridsche Tramweg Maatschappij is gedurende Maart 1939 voor alle lijnen f 227.701, tegen f 231.694, in dezelfde maand van 1938. Hedenmorgen te 10 uur heeft de voorzitter van den raad van ministers, dr. H. Colijn, de volgende toespraak tot het Nederlandsche volk gericht over de drie omroepzenders: In verband met de buitengewone tijdsom standigheden heeft de regeering zich ander maal verplicht gezien in het belang van het vaderland bijzondere maatregelen te treffen. In den afgeloopen nacht is n.l. overgaan tot het onder de wapenen roepen van het personeel behoorende tot de bataljons die be stemd zijn voor de z.g. grensbeveiliging. Ten einde onnoodige bezorgdheid bij de bevolking te voorkomen wil ik thans door de radio een kort word tot u richten om de be- teekenis van dezen maatregel in het juiste licht te stellen. Ik begin dan met te zeggen wat men er n i e t in moet zien. Men moet er niet in zien, men moet er niet uit lezen, dat de regeering beducht is voor een directe bedreiging van ons land. Voor zulk een opvatting is geen enkele aan leiding aanwezig.. Onze betrekkingen met het buitenland laten niets te wenschen over. Met alle mogendheid is de verhouding goed. Daarom kon ik zeggen, dat de regeering niet beducht is voor een directe bedreiging van 's lands veiligheid en de genomen maat regel dus niet in dat licht mag worden gezien. Nu komt echter van zelf de vraag naar voren wat men er dan wel in moet zien. En het antwoord daarop is: men moet er een zuivere voorzorgs maatregel in zien, in verband met den algemeenen toestand in Europa. Ons werelddeel verkeert in een toestand van latente internationale spanningen die ons verplicht er rekening mee te houdlen dat die spanningen zich kunnen ontladen in vijan delijkheden. En als dit. geval zich mocht gaan voordoen dan moeten we niet slechts in woor den doch metterdaad in staat zijn op afdoende wijze blijk te geven van onzen vasten wil onze zelfstandigheid en onzijdigheid te handha ven. Te handhaven onder allle omstandighe den en naar alle zijden. Om dit effectief te kunnen doén, wanneer de noodzaak er van zou blijken, moet onze geheele weermacht tenslotte gemobiliseerd worden. Maar, in ons huidig Iegerstelsel en bij LONDEN. 11 April (Reuter). De Engelsche bladen bespreken de ver gadering van den Ministerraad, wel ke gisteren is gehouden en zij ver welkomen het bijeenroepen van het Parlement op Dondei'dag as. De Times schi-ijft dat de regeering vermoedelijk een garantie zal geven ten aanzien van het oostelijke bek ken der Middellandsche Zee, vooral wat betreft het Grieksche en Turk- sche gebied. Het schijnt dat alleen de definitieve vorm van deze verklaring nog moet worden vastgesteld na het raadplegen van de andere betrokken regeeringen, Geen bedreiging van de onaantastbaarheid van Griekenland en Turkije kan worden geduld. In de afgeloopen jaren, zoo vervolgt de Times, is de Turksche politiek in het nabije oosten stabiel geweest en men kan verwach ten dat dit zoo zal blijven. Engeland moet be lang stellen in de Balkan of het wil of niet, want het heeft te groote belangen in het Oos ten der Middellandsche zee. Het zoekt hier geen exclusieve positie, doch het is besloten haar positie, welke niemand bedreigt, te handhaven en de vrijheid van den interna tionalen handelsweg te bewaren. De Financial News schrijft, dat niet te sterk kan worden aangedrongen op een garantie voor Griekenland en zoo snel mogelijk moet het plan tot collectieve veiligheid worden doorgedreven. Het blad dringt er verder op aan dat nauw zal worden samengewerkt met de Sovjet Unie. De ..News Chronicle" schrijft, dat de ga rantie aan Polen niet voldoende is en op zich zelf een gevaarlijke consequentie meebrengt Gelijke garanties moeten onmiddellijk wor den besproken met Griekenland en andere Balkanlanden, die thans hun onafhankelijk heid bedreigd voelen. Het blad betreurt dat de Sovjet Unie op den achtergrond wordt gela ten en verklaart, dat het toetreden van de Sovjet Unie tot de collectieve veiligheid nood zakelijk is, indien men succes wil hebben en indien een oorlog voorkomen moet worden is de Sovjet Unie een even groote factor als Frankrijk. De „Manchester Guardian" is van oordeel dat het opzeggen van het Britsch-Italiaan- sche verdrag gelijk zou staan met het in de kaart spelen van Mussolini. Het verdrag i: verbroken, doch men moet het aan de dicta tors overlaten het op te zeggen. Het blad be groet verder de mogelijke garanties aan Grie kenland en Turkije. De Fransche pers aan het woord. PARIJS, 11 April (Havas). Saint Brice schrijft in „Le Journal" dat de internationale toestand aanmerkelijk is ontspannen, hoewel hij nog ernstig is. Bailby schrijft daarentegen in de „Jour" en de „Echo de Paris" dat Euro pa door een ware paniek is getroffen. Hij vraagt waarom de Italianen voortgaan met het zenden van zooveel troepen en materieel naar Albanië en waarom zij troepen concen- treeren op de Dodecanesos en Rhodos. Wor den Saloniki en het Suezkanaal bedreigd? Dominique schrijft in de „République" dat de huidige toestand eischt. dat Frankrijk een waarlijk civiele mobilisatie doorvoert, terwijl de Engelschen den militairen dienstplich' moeten invoeren. In de ..Figaro" bericht Boutelleau uit Lon den dat in sommige welingelichte kringen het gerucht gaat. dat Mussolini in de laatste 43 uur een brief heeft geschreven aan minis ter-president Chamberlain, waarin hij belof ten heeft gedaan, waaruit zou blijken, dat de .Italianen neutraal zouden willen blijven. Bou tel'.eau vraagt zich ai of dit verlangen op recht is, dan wel of de Italiaansche regeering in de kaart van Berlijn speelt en de Britsche actie poogt te verlammen. het zeer snelle verloop, dat de krijgshande lingen in onzen tijd kenmerkt, is de nor male sterkte van ons leger op vredesvoet on genoegzaam om de zekerheid te scheppen dat die mobilisatie ongestoord zal verloopen. Daarom is het een eisch van voorzichtïg- beleid de voorwaarden te scheppen die het ongestoord verloop eener mobilisatie kunnen waarborgen. Maatregelen worden voorbereid om, zoolang de rust in Europa niet is weergekeerd, in deze leemte op doeltreffende wijze te voorzien. Maar daarmede is eenigen tijd gemoeid en daarom heeft de regeering, ter overbrugging van die periode, besloten het personeel van de afzonderlijke grensbataljons evenals in September onder de wapenen te roepen, ter versterking van de reeds aanwezige bataljons van de onder de wapenen zijnde lichting. De normale toestand is volstrekt onbevredi gend voor regeering en volk beide. Telkens wanneer de internationale spanningen een acuut karakter krijgen staat de regeering voor de moeilijke vraag: moeten we bijzondere maatregelen treffen of kunnen we ze nog achterwege laten. En telkens wanneer zulke omstandigheden zich voordoen rijst ook onder ons volk soortgelijke vraag, waarmede dan on gerustheid pleegt gepaard te gaan. Daarom is het noodig voorzieningen te tref fen die een meer permanent karakter dragen en van zoodanigen aard zijn dat niet-telken male tot het treffen van bijzondere maat regelen behoeft te worden overgegaan en men de ontwikkeling der gebeurtenissen dus met meer gerustheid kan afwachten dan thans het geval is. De n u genomen maatregel is, zooals ik reeds zeide, te zien als een overbrugging van den tijd die noodzakelijk verloopen moet tot aan het oogenblik, dat de meer permanente maatregelen effectief kunnen werken. Ik herhaal nog eens wat ik in den be ginne reeds gezegd heb: we duchten van nie mand eenige vijandelijke handeling tegen Ne derland, maar we willen tegenover ieder on zen duidelijken wil toonen, dat we onze be proefde zelfstandigheidspolitiek en onze onzij digheid met alle ons ten dienste staande mid delen willen handhaven. Dat en dat alleen is de strekking van den thans genomen maatregel. Maar, omdat dit zoo is mag ik aan wat ik gezegd heb nu ook een raad vastknoopen. Deze raad n.l., dat er geen enkele reden aanwezig is voor bijzondere ongerustheid. Natuurlijk houdt de toestand in de wereld ook onze aan dacht gespannen. Maar dat is heel wat an ders dan beduchtheid voor onze eigen onmid dellijke veiligheid. Voor zulk een beduchtheid ik herhaal dit acht ik geen enkelen grond aanwezig. Hoe kalmer we den toestand onder de oogen zien, hoe rustiger wij allen ons dagelij ksch werk blijven verrichten hoe beter dit is voor ons zelf en hoe gunstiger indruk dit naar bui ten zal maken. En voorts belijden we, ook als volk, in diepen ernst, dat het lot ook van ons land, uiteinde lijk niet in de hand van menschen ligt, niet van den wil eens menschen afhankelijk is, maar dat God Almachtig de wereld regeert. In dat geloof schuilt kracht; het schept vast heid van wil aan 's menschen zijde en het voorkomt dat men als een riet door den wind heen en weer bewogen wordt. De werkloosheid te Haarlem. Een ongunstige week. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 126. Dit zou een goede verbetering van de arbeidsmarkt zijn als dat een normale werkvermeerdering was. maai de daling is uitsluitend een gevolg van het feit, dat na 1 April de menschen die bij de Werk verschaffing geplaatst zijn niet meer bij de werkloozen geteld worden. Dit geeft een ver schil van ruim 200. zoodat de afgeloopen week feitelijk een vermeerdering van het aantal werkloozen van 80 gaf. Het aantal werkloozen is nu 5408. Dit is 118 minder dan in 1938. 654 minder dan in 1937. 947 minder dan in 1936 en 52 minder dan in 1935. Bij al die verschillen moet evenwel ruim 200 worden afgetrokken om een zuivere ver gelijking te krijgen. Uit alles blijkt, dat de spanning in den Europeeschen toestand een slechten invloed heeft op de arbeidsmarkt. Postzegelteiiloonstelling in de Tijdingzaal. Woensdag 12 en Donderdag 13 April wordt des morgens een tentoonstelling gehouden van het werk der leden van de Postzegel rubriek van Haarlem's Dagblad in onze Tij dingzaal, Groote Houtstraat. 93. Alle rubriekers kunnen daar hun albums laten zien en voor het netste werk worden punten gegeven, ter wijl voor het beste werk met de meeste punten fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld. Donderdags is er om 11 uur een verloting onder de aanwezigen, bestaande uit postzegels en p'ni".. tijdschriften. Mevr. A K. heeft ver schillende fraaie series beschikbaar gesteld. Ook belangstellinden hebben vrijen toegang om het werk in oogenschouw te nemen. Het woord is aan Novalis: De teeg tot de rust gaat alleen door het gebied der alles omvattende werkzaam heid. -1 kaarten, (Adv. De regeeringspersdienst meldt: Bij Koninklijk Besluit van 10 April is bepaald, dat de tegen woordige buitengewone omstan digheden inhouden oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt. Krachtens dit besluit is opge roepen het personeel van de ba taljons voor de grensbeveiliging. Deze verklaring en oproeping zijn niet te beschouwen als een recht- streeksch gevolg van de gebeur tenissen der laatste dagen. De algemeene toestand in Europa heeft de regeering de wensche- lijkheid doen gevoelen, dat onze grenzen beter dan tot dusver beveiligd worden, ter verzekering van onze politiek van zelfstandig heid. De verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen zal dienten gevolge met meer gerustheid kunnen worden afgewacht. Koninklijke besluiten betreffende oproeping van personeel voor de grensbeveiliging. 's-GRAVENHAGE. 11 April. De gister avond verschenen buitengewone staatscourant bevat de te gelijkertijd verschenen staats bladen no. 181 en 182. betreffende de toe stand van oorlogsgevaar en de oproeping van het personeel voor de grensbeveiliging. Beide besluiten bevatten de overweging dat de heerschende internationale verhoudingen medebrengen een voortdurend latent oorlogs gevaar. en dat het daarom los van iedere onmiddellijke dreiging noodig is. dat de regeering kan beschikken over de bevoegd heden tot het nemen van buitengewone maat regelen, zooals in de wetten des lands voor zien. teneinde onder alle omstandigheden de zelfstandigheid en de volstrekte onzijdigheid des lands te waarborgen. Besluit no. 181 bepaalt dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden Inhouden oor logsgevaar in den zin, waarin dat woord In 's lands wetten voorkomt. Besluit no. 182 bepaalt het volgende: Al het personeel, bestemd voor buitenge wone oproeping uitwendige veiligheid wordt onverwijld in werkelijken dienst geroepen. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Dp spanning in Europa heeft een ongun- stigen invloed op de arbeidsmarkt. BINNENLAND. Onze landsgrenzen worden beter beveiligd 1 Het Paaschcongres der S. D. A. P. 8 BUITENLAND. Graaf Ciano heeft in Albanië een nieuw be wind ingesteld. 9 Volgens Italiaansche berichten is Albanië vrijwel geheel door de Italianen bezet. 9 De Amerikaansche rcgecring heeft het op treden van Italië scherp veroordeeld. 9 De Italiaansche regeering heeft Engeland verzekerd, dat de actie op den Balkan tot Albanië beperkt blijft. 9 ARTIKELEN, enz. R. P.: Colon's toespraak 1 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 J. II. de Bois over de tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel". 4 J. B. Schuil: Kennemer Tooneelclub. 8 Een bijzondere medewerker over Duke El lington. 8 H. M.: De gesehiedenis der Albancesche onafhankelijkheid. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op J1

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1