NATIONALE Ik ontdek Amerika BEVEROL Het Paasehcongres Valsche munters Vechtpartij met doodelijken afloop. DINSDAG 11 APRIL' 1939 HAARLEM'? DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam eandidaatstelling is herkozen. Spr. week hier bij af van de agenda om de gelegenheid te hebben, den heer Woudenberg te huldigen, daar deze thans tien jaren de functie van se cretaris-penningmeester bekleed heeft. Spr. sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog lange jaren zijn krachten zal wijden aan de partij. De heer Vorrink nam afscheid van twee leden, die niet in het nieuwe partij-bestuur zullen terugkeeren en wel de heeren dr. W. Banning en W. H. Vliegen. De heer Vorrink wilde echter eerst zijn dank betuigen aan prof. Bonger voor het werk, in dienst van de partij gedaan. Prof. Bonger werd benoemd tot bui tengewoon lid van den partijraad. Spr. schetste het werk van dr. W. Banning, die wegens tijdsgebrek genoopt is geen nieuwe candidatuur Ie aanvaarden. Hem zal schrifte lijk de dank van de partij worden overge bracht. Vervolgens wijdde spr. een beschouwing aan het werk van den heer Vliegen, die in 1894 de stichtingsvergadering van de S. D. A. P. te Zwolle presideerde. Ook de heer Vliegen werd benoemd tot bui tengewoon lid van den partijraad. De heer Vliegen sprak daarna zijn laatste woorden op een congres. Er is thans een stre ven in de beweging om jongeren in het be stuur op te nemen. Spr. is toch al 12 jaar boven de leeftijdsgrens van 65 jaar. De heer Vliegen voelde zich niet heelemaal een reformist, want hij heeft werkelijk revolutionaire nei gingen gehad. Doch hij was, werkend voor de sociaal democratie, tot de overtuiging geko men, dat extremistische standpunten nooit eenheid brengen. En aan eenheid is gebrek. Spr. hecht er veel aan, dat men hem een goed sociaal-democraat noemt. Spr. eindigde zijn woorden met een aansporing aan allen om. trouw te blijven aan de roode vaan zoolang het hart klopt. Daarna werd de uitslag van de bestuursver kiezing bekend gemaakt. Uitgebracht werden 1765 stemmen. De volstrekte meerderheid be droeg 883 stemmen. 34 stemmen waren van onwaarde. Gekozen werden ir. J. W. Albarda met 1676 stemmen, mr. N. v. d. Goes van Naters met 1'623 stemmen, J. v. d. Kieft met 1496 stemmen, J. E. Stokvis met 1383 stem men, A. E. J. de VriesBruins met 1491 stem men, W. Drees met 1676 stemmen. Herstem ming had plaats tusschen de heeren Waslan- der, De Zeeuw. Tuin en Reinalda. Na hei-opening van de vergadering deelde de voorzitter de uitslag van de herstemming mede. Uitgebracht werden 1931 stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 866 stemmen. Gekozen werden de heeren A. B. de Zeeuw met 882 stemmen en J. Tuin met 866 stemmen. De voorzitter gaf hierna het woord aan ir. J. W. Albarda voor het uitspreken van zijn rede over „de internationale en nationale politieke toestand". Spr. zeide o.m.: Indien het lukt nu een oor log te voorkomen, dan staat de verbetering misschien dichtbij. Doch de moeilijkheden zul len ontzaglijk groot zijn. De grootste vraag stukken zijn die van de internationale rechts orde en die van de ontwapening. Het ontwa- peningsvraagstuk heeft twee zijden: inkrim ping der bewapening en compensatie. Ter compensatie dient een groot internationaal plan van den arbeid opgezet te worden. In deze wereld hebben wij ons werk te verrich ten in het binnenland. Wij willen, dat Neder land zal zijn een factor ten goede Dan moet het Nederlandsche volk vrij zijn en welvarend worden. Ook als minderheid is een nationaal- sorialistische beweging gevaarlijk voor ons volk. Op een meerderheid zal zij niet behoeven te rekenen. Doch zij is een voorhoede voor vreemde machten. In andere landen hebben we dat gezien. Men doet half werk, wanneer rneir het nationaal-socialisme niet volledig be strijdt. Do voorzitter, de heer Vorrink, dankte den heer Albarda en sloot te half vijf het Paasch- congres met een korte rede. Landelijke demonstratie van N.V.V. en S.D.A.P. Uit alle deelen van het land waren Maandag leden en aanhangers der S.D A.P. in het Zui derpark te 's-Gravenhage bijeengekomen om een „nationale demonstratie voor werk en wel vaart" te houden. Extra-treinen en autobussen hadden vele tienduizenden naar de residentie gebracht en verder waren duizenden per fiets of per tram uit den omtrek naar deze door N.V.V. en S.D.A.P. georganiseerde betooging gegaan. ïn de stralende lentezon werden op het ter rein des ochtends de meetinggangers bezig gehouden door de Arbeiders Jeugd Centrale en den Nederlandschen Arbeiders Sportbond. Om 12 uur opende de heer C. Woudenberg met een kort woord de betooging. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. constateerde dat nog steeds 360.000 arbeiders werkloos zijn en herinnerde aan het Plan van den Arbeid, waarvoor de regeering en parle ment de noodige millioenen niet beschikbaar hebben willen stellen. Thans moeten voor de defensie vele millioe nen extra worden uitgegeven en als motief voert de regeering daarbij aan, dat hierdoor een massa werk wordt verschaft. Thans komt men met het plan-Westhoff, dat voornamelijk op het platteland aan 100.000 menschen direct en aan 40.000 indirect werk kan brengen. De regeering heeft nu voor 1939 en 1940 118.000.000 aangevraagd ten behoeve van cultuurtech nische werken. Indien het der regeering ernst is met de bestrijding van de werkloosheid, dan zullen nog vele millioenen guldens meer moe ten worden uitgetrokken voor dit doel. Het is de moderne vakbeweging, die hierop jaar in jaar uit heeft aangedrongen en daarom wekte spreker allen op, deze vakbeweging en de S.D.A.P. bij de aanstaande verkiezingen krach tig te stemmen. De voorzitter van de S.D.AP., de heer Koos Vorrink, wees o.a. op de vele tegenstrijdig heden, welke men in de wereld kan waarne men. Nog pas is aldus spreker Albanië het slachtoffer geworden van een misdadigen aanval. Wij leven in een bezeten wereld, waarin de idealen der democratie op allerlei manieren worden miskend. In Nederland gaat alles in een sukkelgang omdat men denkt „na mij de zondvloed". Welnu, die zondvloed is, aldus spr., vandaag gekomen in den vorm van deze massale be tooging. Vervolgens stelden de betoogers zich op om met muziek, vlaggen en banieren in twee lange stoeten voor een demonstratieven op tocht af te marcheeren. Waarom kan Waarborg-Kleeding zoo billijk in prijs zijn? Omdat KREYMBORG zoo scherp CONCURREERT Waarborg-Kleeding alléén bij KREYMBORG Op 31 December 1938 was bfj de Nationale verzekerd 607 millioen gulden de prerrve-reserve 207 millioen gulden (Adv. Ingez. Med.) Ondergrondsch hangen. lederen dag hang ik wind en regen dienen de een uur onder den grond. Een troost is dat ik niet de eenige ben en dat er nog een stuk of vijf millioen met mij, naast mij, tegenover mij en tegen mij aan hangen. Want de onder- grondsehe spoorweg vervoert per etmaal negen millioen menschen en er is nog niet voor de helft zitplaats. Maar de New-Yorker is geduldig en niet verwend. De New-Yorker is veel minder verwend dan de Nederlander. Dat merkt ge bij iederen stap dien ge doet en bij iederen hap dien ge eet. Er zijn heel veel dingen die de New- Yorker geweldig, reusachtig, prachtig en „only in the world" vindt, waar wij niet meer naar omkijken. Daarom vindt een Nederlander zijn blanken broeder uit New-York wel „kinderlijk". Er zijn interieurs van dure restaurants, waar een goede Nederlandsche stationsrestauratie voor zou blozen. Er zijn bioscoopzalen die volgens uw buurman wondermooi zijn en die voor onze be grippen erg veel lijken op een schiettent of op de noga-kraam van het onsterfelijke geslacht Stuvé. Er zijn voorstellingen van musical plays, die twee jaar lang volle zalen trekken en de „hit of the town" zijn die door Fritz Hirsch, me vrouw Bouwmeester en Lou Bandy verre over troffen worden en de wereldtentoonstelling, „the world of tomorrow", „the fifty-five-million-dol- lar-fair"nu, ik heb voor de opening het terrein verkendmaar hoe mooi en interes sant die ook zal worden, de wereldtentoonstel ling in Parijs was veel en veel grooter. Waarmede ik dus maar zeggen wil. dat de New-Yorkers minder verwend en dus gemakke lijker zijn dan wij en dat zij het ondergrond- sche hangen als de gewoonste zaak van de we reld beschouwen en dit uitzonderlijke ongemak met de grootste gelatenheid ondergaan, terwijl als wij in het goede vaderland zoo voortdurend en zoo ongemakkelijk moesten hangen, de inge zonden stukken als een wolkbreuk op de krant zouden neerstroomen en professor Goudriaan geen ï-ustig oogenblik meer zou hebben. Derhalve: ik hang, gij hangt, wij hangen, zij hangen onder den grond in New-York. Wanneer ge een beetje romantisch zijt aan gelegd heeft dit wel zijn bekoring. Krampach tig uw nickel in de vuist klemmend werpt ge u in den stroom der onder-den-grond-duikers en laat u meesleuren van de trap en door de gan gen. Een oogenblik stuit ge tegen het tourniquet, maar snel duwt ge dat nikkelen stuivertje in den gleuf, ge rikketikt door het draaiding heen en dan wordt ge op het ondergrondsche perron ge dreven. Ge staat, leunt, drijft op en neer in den stroom van lichamen en wanneer de Broadway- Seventh-Avenue-Express komt binnengesneld en stopt en, floep, zijn deuren opent dan wordt ge naai- binnengezogen en geduwd, ge grijpt een lus de deuren gaan floep weer dicht en ge race't hengende en bungelende met ijzing wekkende vaart naar de plaats uwer bestem ming. Een sardine heeft het beter in zijn blik. Een sardine kan nog op z'n gemak liggen. En sardines kunnen precies in die blikken ruimte, netjes afgepast. Geen sardine te weinig. Geen sardine te veel. Maar een New-Yorker moet hangen. En er hangt er altijd een te veel. Het is niet onromantisch. Ge hangt tegen een heer, die, al hangende, een Grieksche krant tracht te lezen. Ge denkt; dat is een Griek. Ik heb dezen Griek nog nim mer ontmoet. Hij is een vreemde. Ik zal hem nooit weer ontmoeten. Hij duwt zijn Grieksche hangbuik in mijn Hollandsche lendenen, zijn Grieksche hiel staat op mijn Nederlandsche tee- nen. Deze Griek, dien ik nooit gezien heb en dien ook nooit weer zal zien heeft zijn eigen zorgen en problemen en binnenpretjes. Deze Nederlander die hier als een vod hangt heeft zijn eigen zorgen en problemen en binnenpret jes. Wij zijn op elkaar gestooten. Onze levens, onze lendenen, buiken, darmen en nieren han gen plotseling aan een lus. Speciaal Grieksche zorgen en speciaal Neder landsche vraagstukken bengelen schuddend en botsend tegen elkaar. Deze man heeft een vrouw, die hem opwacht met olijven en olie en zwarte koffie. Daar hangt deze man heen te racen. En ik heb een vrouw die mij opwacht met echt- Hollandsche gebakken aardappeltjes en een po ging tot vaderlandsche biefstuk en thee. En daar race ik heen te bengelen. Wij weten niets van elkaar. Wij zullen nimmer iets van elkaar weten. Maar wij hangen buik-aan-rug aan één en dezelfde lus. Meneer Diamantopoulos met zijn vrouw, zijn olijven, en zijn zorgen. Meneer Elïas met zijn zorgen, zijn biefstuk en zijn vrouw. Ik denk dat hij professor is in Homeros Misschien denkt hij dat ik professor ben in Rembrandt, in fietsen of in klompen maken. Of ik hang naast een dame. Gos, wat een knappe dame. Met zoo'n hoedje. Met bloedroode nagels. Met geen wenkbrauwen. Met wél een zilvervos. Een prinses. Een hangende prinses. We hangen elleboog aan elleboog en schouder aan schouder. En ik denk: wanneer ik in de bioscoop per ongeluk zoo met mijn schouder den prin- sesseschouder raakte, dan zou ze kwaad kijken en zeggen: „Meneer waddenkuwel". Maar hier hangen we niet als heer en dame. Zelfs niet als man en vrouw. Maar als twee poppen, of worsten, of zakken-met-zemelen. Twee dingen. Twee voorwerpen. De dame weet niet dat ik ik ben. En ik weet niet dat de dame zij is. Zoo konden wij ook in een speelgoedwin kel hangen of in een slagerij: twee ziellooze, hartelooze, gevoellooze bungelende dingen, ver pakt in een lange doos op wielen, vervoerd naar ons adres. Twee stuks mensch. Maar professor Diamantopoulos denkt aan olijven en olie. Ên de dame denkt aan het snuitige hoedje dat zij op Fifth-Avenue heeft zien hangen. Zoo blijft de menschheid raadselachtig in haar verscheidenheid. Loopend, schrijvend, werkend en hangend. Is dat niet romantisch? Mr. E. ELIAS. Opeiiluclitkerkdienst inzet van het Paaschfeest. Door samenwerking van vrijwel alle Pro- testantsche kerkgenootschappen en Christe lijke gemeenten is Zondagmorgen als inzet van het Paaschfeest een plechtige liturgische dienst gehouden op den Dam te Amsterdam. Ongeveer tienduizend personen waren op diezen prachtigen lenteochtend op het plein samengekomen om de indrukwekkende en voor ons land unieke plechtigheid mede te maken. Nadat gezamenlije het Paasohlied ,Daar juicht een toon, dat klinkt een stem" was gezongen, begeleid door den beiaardier J. Vin cent, die het carillon van het Koninklijk Pa leis bespeelde en het muziekkorps van het Leger des Heils, werd een minuut stilte in acht genomen voor het gebed. De apostolische geloofbelijdenis werd uitgesproken door ds. R. Dijkstra, Hervormd Predikant te Amster dam. Nadat de heer Vincent een kort tusschen- spel ten gehoore had gebracht, werd het Te Deum, Gezang drie vers één, gezongen, ge volgd door Psalm 89 vers 7. De Gereformeerde predikant ds. IJ. van der Zee bad daarna het „Onze Vader". De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van Psalm 72 vers 11, waarna de com mandant van het Leger des Heils, de heer Bouwe Vlas den zegen uitsprak. plaatsten wij over ons heele land. Deze service stel» u in staat benzine te tanken waar in Beverol tweetakt olie is opgelost, die minder koolkorst geeft dan eenige andere oüel OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. ingez. Med.) Goederentrein reed door onveilig signaal. Materiecle schade niet al te groot. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij Willemsdorp (gemeente Dubbeldam) een goe derentrein uit Dordrecht door onveilig sig naal gereden en als gevolg daarvan in botsing gekomen met een anderen op dezelfde lijn stilstaanden goederentrein. Vijf wagons wer den door de botsing uit de rails geworpen. Dientengevolge werd de lijn Breda-Dordrecht versperd. Onmiddellijk werd uit Dordrecht materiaal aangevoerd voor het opruimingswerk en nog gedurende den nacht kon de lijn geheel wor den vrijgemaakt. De dienst kon Zondagochtend normaal over beide sporen worden geleid. Bij de botsing werd de begeleider van den stilstaanden goederentrein, de heer J. A. Stek uit Eindhoven, niet ernstig gewond. Hij is naar het Diaconessenhuis te Dordrecht vervoerd en daar opgenomen. LANDBOUWSCHOOL OP HET LANDGOED EERDE. Naar wij vernemen zal op het landgoed Eerde bij Ommen, een landbouwschool worden gevestigd in de op dat landgoed staande mo delboerderij. ENGELSCHEN BEZOEKEN ONS LAND. Een gezelschap van het reisbureau Robin son's Tours uit Leeds, bestaande uit 40 Engel- schen, bevindt zich voor enkele dagen ln Ne derland. Bezocht worden de steden Rotterdam, Den Haag, Amsterdam (en Volendam), Hilver sum, Utrecht, Breda en natuurlijk de bloem- bollenvelden der S.D.A.P. I^a afloop een groote demonstratie. Het congres der S. D. A. P.. dat Zaterdag en Zondag te 's-Gravenhage in de groote zaal van den Dierentuin werd gehouden, heeft zich langdurig en uitvoerig bezig gehouden met al lerlei zaken, het beleid van het partijbestuur, van de Kamerfracties, van de redactie der „Ar beiderspers" en andere meer of minder interne aangelegenheden. Over het algemeen bleek er waardeering te bestaan voor het beleid van het partijbestuur, al werd er van meer dan één zijde aandrang uitgeoefend om actievere werkloosheidsbestrij ding te stimuleeren en was niet iedere afdee- liug het eens met de weifelende houding ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Er klonk nogal eens spijtigheid, dat het plan van den arbeid in het gedrang dreigt te komen aoor het rapport-Westhoff. Over het ledenver lies van ruim 7000 personen was de vergade ring niet bijzonder pessimistisch. Een voorstel-Amsterdam beoogde voor te schrijven dat in tijden van ernstige nationale en/of internationale politieke spanningen, de partijraad met spoed wordt bijeengeroepen, ten einde een gedragslijn te bepalen en, zoo mogelijk, een parool uit te geven. De vergade ring was niet eenstemmig in haar oordeel over de vraag of het, gelijk in de spannende Sep- temperdagen 1938 is geschied, wenschelijk is, dat in de Arbeiderspers polemieken worden ge voerd over vraagstukken als het accoord van München. Den Haag wilde hieraan een einde maken en wees er op, dat twistgeschrijf als toen tusschen prof. Bonger en den heer Winkler heeft plaats gevonden, partijgenooten heeft vervreemd en zelfs af gestooten. Het par tijbestuur moet tijdig ingrijpen in dergelijke gevallen en zorgen, dat een vaste lijn wordt ge volgd. Iedere weifeling kan gevaarlijk zijn voor de partij, werd er van meer dan één zijde ge waarschuwd. Ir Albarda beantwoordde de verschillende sprekers. Na enkele opmerkingen te hebben gewijd aan het tijdschrift „Socialisme en De mocratie" waarbij hij zijn groote erkente lijkheid uitte voor den arbeid van prof. Bon ger als redacteur van „De Socialistische Gids" besprak de heer Albarda het voorstel, dat strekt tot vaststellen van de wenschelijkheid om in dagen van spanning den partijraad bij een te roepen. Spr. erkende de wenschelijk heid, betwijfelde de mogelijkheid in verband met de snelle ontwikkeling van internationale verwikkelingen. Ten aanzien van de tegenstelling collectieve veiligheid absolute neutraliteit zeide spr., dat slechts van een gemeenschappelijk optre den van de Oslo-staten heil kan worden ver- wacht. Spr. kon de meening van een afgevaardigde ten aanzien van de rede van de Koningin (deze afgevaardigde was van oordeel, dat het staatshoofd zich van ieder initiatief op politiek terrein moet onthouden) niet deelen. Wanneer iemand aanhanger is van geestelijke herbewa- pening, dan heeft hij het recht, daarvoor uit te komen; het feit, dat die persoon Koningin is, doet hieraan niets af. Als ieder ander Ne derlander heeft de Koningin het recht voor haar meening' ten deze uit te komen. (Teeke nen van instemming). De Koningin heeft ge- lijke persoonlijke vrijheid als ieder ander Ne- j derlander. Voor haar persoonlijke daad is geen minister verantwoordelijk. Het zou verkeerd zijn geweest, als de Kamerfractie aanmerkin- gen had gemaakt op het persoonlijk woord van de Koningin. De secretaris-penningmeester van het par tijbestuur. de heer Woudenberg, verklaarde dat men inzake het anti-poliep-comité waak zaam is geweest. Spr. gingj vervolgens uitvoerig de partij - propaganda na. Spr. achtte het een fout, dat de rechtspositie van de arbeiders in de werk verschaffing op het congres ter sprake wordt gebracht op de wijze, als thans heeft plaats gehad. Deze kwestie ligt op den weg van het N. V. V. Spr. verklaarde voorts, dat het partijbestuur diligent is ten aanzien van de algemeen werk- j loozenzorg. Spr. verzekerde, dat de actie op het platte- land niet incidenteel wordt gevoerd. Deze actie wordt permanent voortgezet. Het partijbestuur wijst echter de vorming van een boerenorga- I nisatie af. Dit is niet de taak van een politieke partij. Naar spr.'s meening stelt men de bestrijding van het communisme niet achter bij die van het fascisme. Spr. bestreed ten slotte de bezwaren, die ge uit waren tegen het voorstel om om de twee jaar te congresseeren. De uitgaven van het congres hebben grooten invloed op het tekort, dat ieder jaar f 10.000 bedraagt. De partij-in komsten hebben ernstig geleden onder de cri sis. Het is niet meer verantwoord ieder jaar 7000 gulden uit te geven aan een congres, in- dien dit niet strikt noodzakelijk is. Spr. drong er op aan de gevraagde machtiging te ver leen en. Besloten werd een commissie hierover te laten adviseeren. Tot slot deelde de voorzitter, de heer 'Vor rink mede, dat het partijbestuur zonder tegen- r~ DE AANHOUDER WINT MET DAGBLADRECLAME. Een eigenaar van een thans goed lendeerende drogisterij in een Noord- holiandsche stad schrijft, hoe hij zijn zaak omhoog werkte met behulp van systematische dagbladreclame. Zes jaar geleden nam hij een bijna ver- loopen handeltje over. Hij besloot een kiein bedrag uit te trekken voor re clame in een dagblad. „Mijn omzet toonde na een jaar een stijging van 10 Na twee jaren een stijging van ca. 15 en in het afge- loopen jaar 1938 vergeleken met 1937 een stijging van 20 zoo schrijft hij. Ondertusschen kon hij zijn budget voor advertenties verdubbelen. En deze voortvarende zakenman be sluit: „Resumeerende kan ik met zeker heid zeggen, dat mijn stijgende omzet voor een groot deel toe te schrijven is aan deze courantenreclame, die dan ook m.i. voor elke zaak beslist onont beerlijk is. Regelmatige reclame is het beste middel om koopers voor een zaak te trekken. Het door mij bestede bedrag is voor mij een solide beleg ging gebleken en ik ben dan ook vast van plan om bij voortgaande omzet stijging mijn reclame-campagne naar verhouding uit te breiden." V_ maakten uitstekend valsch geld' Alleen de Nederlandsche Bank kon het herkennen. Na een minutieus onderzoek is het de Rot- terdamsche politie gelukt de daders op te spo ren, die Rotterdam en omgeving hebben over stroomd met een groot aantal men spreekt van duizenden valsche guldens en rijks daalders, De daders hebben ook nog eenigen tijd kwartjes vervaardigd, maar daarmee zijn zij opgehouden. De 47-jarige koopman G. J. B., en diens broer, de 45-jarige broodbezorger J. W. B., beiden wonende in het Oostelijke stadsdeel, zijn te dezer zake gearresteerd. J. W. B. werd aangehouden in een winkel, waar hij een kleinigheid kocht en met een vaLschen gulden betaalde. Zijn broer werd aangetrof fen, toen twee rechercheurs van de valsch- geldafdeeling een onderzoek in de woning van J. W. B. instelden. Een volledig ingerichte installatie om valsch geld op groote schaal te vervaardigen werd in de woning van J. W. B. in een kast aangetrof fen. terwijl zijn broer degene was, die het gefabriceerde geld aan den man bracht. In 1933 zijn deze mannen reeds veroordeeld we gens eenzelfde feit, maar toen was het ge makkelijker hen in te rekenen. De politie noemde het toen gemaakte geld armzalig, maar thans zijn de productiemethoden van J.W.B. geperfectionneerd en alleen de Neder landsche Bank was in staat het geld te onder kennen van het door den staat uitgegevene. Zelfs Rotterdamsche banken vlogen er in. De mannen hebben het ten laste gelegde feit niet bekend. Zij zwijgen als het graf, on danks de vele ingrediënten, die in beslag zijn genomen. De guldens en rijksdaalders zijn bij nauwkeurig onderzoek iets dikker gebleken, terwijl het randsschrift iets slechter was dan van het geld, dat door den staat wordt uit gegeven. De klank was echter bedriegelijk goed. J. W. B. heeft een geheel nieuwe, geniale methode gevonden, om het randschrift in zijn geld te drukken. Zij gebruikten gipsen matrij zen, terwijl ook proeven werden genomen om het geld te vervaardigen langs galvanischen weg, met koperen matrijzen. Dat de heeren groote plannen hadden, blijkt wel uit het feit. dat de politie vier vol slagen schuitjes tin in beslag heeft genomen, terwijl een aanzienlijke hoeveelheid valsch geld in alle stadia werd aangetroffen. De broeders hadden een geschreven prac- tische handleiding ontvangen van ex-collega's die zich noemden „de ex-valsche munters". Zooals reeds gezegd is het geld slechts in Rotterdam en omgeving, zooals Schiedam Vlaardingen. Gouda en Dordrecht uitgege ven. terwijl enkeie geldstukken natuurlijk verder het ^and zijn ingegaan. (Adv. ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Jordaner liep schedelfractuur op. Zondagavond laat heeft een dronke mansruzie het leven geëischt van een 27-jarigen Jordaner uit de Bloem- straat te Amsterdam. Deze man, die sterk onder den invloed van alcohol verkeerde, kreeg in genoemde straat ruzie met een 24-jarigen buurtgenoot. De hieruit volgende vechtpartij had voor den eersten een noodlottig verloop. De man werd tegen den grond geslagen en kwam zoo onge lukkig terecht, dat hij in den loop van Maan dagochtend, in het Wilhelminagasthuis, waar heen hij was overgebracht, is overleden. De doodsoorzaak is waarschijnlijk een sche delfractuur, doch deze moet nog nader bij de lijkschouwing worden vastgesteld. De dader, die bij de politie als een vechters baas bekend staat, is Maandagochtend in zijn woning gearresteerd. Hij verklaarde tegenover de politie, dat hij uit zelfverdediging heeft ge handeld. Er zou volgens zijn zeggen een ruzie tusschen twee vrouwen zijn ontstaan. Hij was tusschenbeide gekomen en zou toen door den verslagene zijn aangevallen. Hij heeft dezen een duw gegeven, waarbij de man op den grond kwam te vallen. Prins Bernhard aan de grenzen. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Bernhard, vergezeld door den kolonel van den generalen staf M. W. L. van Alphen, directeur van de hoogere krijgsschool. Zondagmiddag en Maandag een bezoek bracht aan de troepen van de grensbeveiliging in Westelijk Noord- Brabant en in Overijsel, die aldaar gedurende de Paaschdagen hun taak verrichtten. De aanranding te Ginneken. Toestand van het meisje naar omstandigheden goed. Naar wij vernemen is de toestand van het vijfjarig dochtertje van den tandarts S. te Breda, dat de vorige week het slachtoffer is geworden van een gruwelijke aanranding in het Mastbosch. naar omstandigheden goed De dader is nog onbekend. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Zoo hang ik. een uur per dag. En er zijn New-Yorkers die zoo drie uur per dag hangen. Zoo race ik zestig kilometer per dag. En er zijn er die zoo tweehonderd kilometer per dag racen. Zooveel millioen collies mensch, zooveel mil liard kilometer. Dat is romantisch en het stemt tot beschei- henheid. Daarom klagen New-Yorkers niet om hun hangen. Maar een Nederlander is verwend. Hij zegt: „Ik ben ik en als ik er voor betaal wil ik niet hangen". Daarom denkt deze Nederlander, bungelend tusschen een Griek en een dame: „Mijnheer de redacteur, beelefd verzoek ik u onderstaande in ;iw veelgelezen blad te willen opnemen, bij voor baat mijn dank". Fabriekseigenaar van brand stichting verdacht. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een felle brand gewoed In de fabrieksgebouwen der Nordhauser rultabaksfabriek. gelegen aan den Roermondschen weg te Tegelen De brandweer van Tegelen wist het vuur. dat was uitgebroken in de tabaks- en sauskamer, r.a anderhalf uur te bedwingen. Drie afdeelingen der fabriek zijn verwoest. Een groote hoeveel heid tabak ging verloren. De machines bleven evenwel in tact. De schade loopt in de duizen den. Maandag arriveerde het parket uit Roer mond De eigenaar van de fabriek is in ver band met dezen brand op last van den officier van justitie gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5