De Tentoonstelling van KUNST ZIJ ONS DOEL £0ü5ü£Ilj§{ ariiu firn BtüCUïtN DINSDAG II APRIL 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD Begrafenis ir. A. G. von Baumhauer Zeer groote belangstelling. In tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden had Zaterdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ir. A. G. von Baum hauer, ingenieur bij den Rijksluchtvaart dienst, die om het leven is gekomen bij het ongeluk met de Boeing Stratoliner in de Vereen. Staten. Het stoffelijk overschot van ir. A G Baumhauer, die bij het vliegtuigongeluk in Amerika om het leven kwam, is Zaterdag te Haarlem te. aarde aesteld. Tijdens de droeve plechtigheid op de Algemeene Begraafplaats Onder de talrijke aanwezigen waren o.a.: de heeren S. L. Hof, hoofdinspecteur van den Rijksluchtvaartdienst, die de Minister van Wa terstaat vertegenwoordigde; J. v. d. Heyden en A. P. Dekker, inspecteurs van genoemden dienst; mr. H Daniels, referendaris bij het Dep. van Buitenlandsche Zaken; de gep. vice- admiraal L. J. Quant, voorzitter van het In stituut voor Zweefvliegen; mr. W. J. Blaisse en de heer F. J. Albracht namens de Amster- damsche Club voor Zweefvliegen: de heer J. M. Kramer, hoofdofficier van den Marine- Stoomvaartdienst; de heer A. F. Postma, in structeur van de Nationale Luchtvaartschool; jhr. J. L. v. d. Berch van Heemstede, oud-voor zitter van de Kon. Ned. Vereen voor de Lucht vaart; dr. P. C. Reeringh, juridisch adviseur van de Fokkerfabrieken; de heer J. E. van Tijen, onderdirecteur dier fabrieken; prof. Th. Stomps, te Amsterdam; ir. H. Sangster. ver tegenwoordiger van het Kon. Instituut van Ingenieurs; de heer Hans Martin, onderdirec teur van de K L M. en de gezagvoerders W. van Veenendaal en A. Abspoel van de K.L.M.; de heer U. F. M. Dellaert, havenmeester van Schiphol; de heer II. Steensma, inspecteur van de K.L.M.; de heer P. de Winter, namens de Keuringscommissie voor de Luchtvaart; jhr. mr. W. W. Feith, rechter in de Arr. Rechtbank te Groningen: de heer W. B. J. Hofman, direc teur der gemeentetram te Amsterdam; de heer T. de Meester, namens de Ned.-Ameri- kaansche Kamer van Koophandel en de heer H. Fischer, namens de Deutsche Lufthansa en de Deutsche Academie der Luftfahrtforschung. waarvan ir. van Baumhauer lid was. Het aantal kransen en bloemstukken was buitengenwoon groot; o.a. waren er kransen van den Minister van Waterstaat, de directie der K.L.M., den Rijksluchtvaartdienst, de K.N.I.L.M., de Nat. Luchtvaarschool, de Kool hoven-fabrieken N.V., en van de „Friends at Curtiss" (N. Am.) (Propeller Division). In het Mausoleum, waar de kist opgesteld stond, voerden verschillende sprekers het woord. De heer S. L. Hof, hoofdinspecteur van den Rijksluchtvaartdienst en vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, gewaagde namens het personeel van den Luchtvaart dienst van het groote leed. dat ieder die bij de Nederlandsche luchtvaart betrokken is, ge voelt nu ir. von Baumhauer is heengegaan. Hij was een man van groote gaven, die zeer veel heeft gedaan ter bevordering van de veilig heid der luchtvaart; groot waren zijn energie en zijn werkkracht. De Nederlandsche lucht vaart heeft zeer veel aan hem te danken en had nog groote verwachtingen van hem. Zij zal de nagedachtenis van dezen eerlijken en hoogst bekwamen man, dezen harden werker, in hooge eere houden. De heer P. de Winter sprak namens de Keu ringscommissie voor de Luchtvaart woorden van hulde en waardeering voor het vele goede werk, door den heer von Baumhauer verricht. Hij was een man van een rechtschapen karak ter, groote kennis en openhartigheid Zijn voorbeeld zal opwekken tot navolging. „Wij hebben", aldus spr.. „de overtuiging, dat je geest zal voortleven in de school, door jou ge vormd". Namens vele „vliegende vrienden" voerde de heer P. Cuypers het woord en prees den groo- ten werklust van den overledene, die zoo gaarne uit zijn rijke gaven aan anderen mede deelde. De heer R. Th. Bijleveld. een studievriend van ir. von Baumhauer, vestigde in het bij zonder de aandacht op wat deze voor zijn ge zin en voor zijn vriendenkring heeft betee- kend. De oudste broeder van den overledene wees op diens hooge opvatting van de plichten jegens zijn gezin, dat nu zoo zwaar getroffen is en sprak ook woorden van dank tot den vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat. Ds. G. Hulsman, uit Drempt. sprak een tref fend slotwoord. Daarna werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. Aan de groeve bad ds. Hulsman het Onze Vader. Namens de Loge „Nos Vinxit Libertas" te Amsterdam iegde de heer Brouwer drie witte rozen, symbolen van wijsheid, kracht en schoonheid, op het graf De oudste zoon dankte voor de belang stelling. VACANTIEMIDDAG VOOR DE KINDEREN IN ST. BAVO. Op Woensdag 12 April a.s. komt de alom bekende Prof. Antonini voor de kinderen goocheltoeren verrichten, waarbij de kinderen hem behulpzaam mogen zijn. De Professor komt verder met zijn sprekende, zingende en loopende pop August en tot besluit geeft Prof. Antonini een poppenkastvertooning van de geschiedenis van Jan Klaasen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 11 APRIL 1939. Pro.gr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum II. 7.008.00 Eigen gramofconplaten. Operafragmenten. 1. Faust Selectie, Band of the Goldstream Guards. 2. Tosca. Alfred Piccaver 3. Ouverture Oberon, Berliner Phiiharmo- niker en Lè Ludwig. 4. Querschnitt durch Mignon, Sopraan, kooi den orkest. 5. Cavalleria Rusticana, Sopraan, koor en orkest. 6. Alceste Ouverture, Willem Mengelberg. 7. Le Barbier de Seville. Mezzo-sopraan. ikoor, orkest. 8. Hongaarsche Marsch, Willem Mengelberg 8.0012.00 Diversen PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 12 .APRIL 1939. Programma I Jaarsveld en Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Radio P.T.T. Nord. 11.20 Keulen, 12.20 London Re gional. 12.50 Ned. Brussel. 2.20 Droitwich. 3.20 Keulen. 4.20 London Regional. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brussel. 6.20 Diversen. 6.35 Keulen. 7.30 Boedapest of Diversen. 8.20 Fransch Brussel. 8.35 Straatsburg of Diversen. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Weenen. 11.20 Danmarks Radio of diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 London Regionala 12.05 Droit wich. 1,35 London Regional. 4.20 Droitwich. 6.35 Fransch Brussel. 6.50 Ned. Brussel. 7.05 Droitwich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1 You must have been a beautiful baby, Tommy Dorsey. 2. Heart and soul, Jay Wilbur. 3. I got love. Ambrose. 4. Hold my hand, Terry Shand. 5. Tu-li-tulip time. Nat Gonella. 6. The Umbrella Man, Organ, danceband.me 7. Why doesn 't somebody tell me these thongs, Jack Hylton. 8. Says my heart, Tommy Dorsey. 9. The Snoop, The Six Swingers. 10. Sentimental gentleman from Georgia, Washboard Rhythm Kings 11. Stop beatin* round the mulberry bush. Tommy Dorsey. 12. Blue skies are round the corner. Jay Wilbur. 13. Daydremming, Ambrose. 14. Let's break the good news, Terry Shand. 15. Honey Chile, Nat Gonella. 16. There's a new apple Tree, Organ danseband, me. 17. Don't let that moon gat away, Jack Hylton. 18. Yop couldn 't be cuter, Tommy Dorsey. 19. So you left me for the leader of a swing band, The Six Swingers. 20. It don 't mean a thing, Washboard Rhythm Kings. 8.0012.00 Diversen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité voor Opwekkingssamenkomsten, dat gedurende de maand April zijn wekelijk- sche bijeenkomsten iederen Donderdagavond in het gebouw van het „Blauwe Kruis" aa.i de Oude Groenmarkt No. 20 houdt, heeft een tweetal sprekers uitgenoodigd een tijrede te houden, waarin de huidige gebeurtenissen en hun ontwikkeling in het licht der Bijbelsche Frofetiën worden beschouwd. De eerste vindt plaats op Donderdag 13 April. Spreker is de Evangelist J. Kits, leider van de Openlucht-Evangelisatie te Zeist met het onderwerp: „De Morgenster en de Anti- 'christ". Het zangkoor ASAF zal dien avond zijn medewerking verleenen. De tweede lezing wordt op 20 April gehouden door ds. A. M. Berkhoff, vrij-evangelisch pre dikant te Groningen, die in verband met een uitspraak van Mussolini tot titel voor zijn onderwerp koos: „Een eeuwigdurende vrede een ramp voor de menschheid?" (Adv Ingez. Med.) SCHILDERKUNST. BOND VAN VRIJWILLIGE VERKEERS- INSPECTIES IN NEDERLAND. In de te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van den bond van vrijwillige ver- keersinspecties in Nederland onder voorzitter schap van mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, werd tot ontbinding van den bond besloten in verband met het feit, dat de procureur-generaal namens den minister van justitie der provinciale vrijwillige verkeers- inspecties in ons land had laten weten, dat geen politiepersoneel meer kon worden be schikbaar gesteld voor de controle-ritten der inspectie, daar dit personeel noodig is voor het rij ksverkeerstoezicht Besloten werd het kassaldo van den bond te schenken aan het verbond van vereenigingen voor veilig verkeer. TWEE BOERDERIJEN EN EEN ARBEIDERS WONING AFGEBRAND. Zaterdagavond zijn bij een brand in het dorp Lith twee boerderijen, van'de landbou wers Van der Veer en Van den Berg. en een woning van den landarbeider Coenen dooi het vuur verwoest. |Laat er niets van verloren gaan en L w motor geregeld Iverzorgcn door een bekwaam vakman. L'w garagehouder; j (Adv Inqez. Med.) Aan den groeten zaalwand ln het Frans Halsmuseum wordt door een drietal omvang rijke doeken een zeker relief verleend en wordt het geheel verhoogd ln belangrijkheid. Het groote stilleven van H. F. Boot is niet slechts een kenmerkend staal van de kunst van dezen schilder, het is tevens in diens productie een buitengewoon geslaagd specimen. Misschien slaagde Bast cr zelden zóó goed in als dit maal in de opzettelijke wanordelijkheid zijner voorstelling zoc. prachtige coloristlsche orde te scheppen, zoodat door het geheele grootp doek met al zijn rommel één fijn-afgestemde kleurverbondenheid rondwaart, die de meest onverwachte nuances van rose en blauwe doozen en grijze pleisterkop ln zich opneemt en tot een éénheid verwerkt. Zoo Haarlem een museum voor de levende kunst rijk ware, zou dit werk van Boot hem. naar mijn inzicht daar volkomen als individueel artist vertegen woordigen. Od eenieen afstand van dit schil derij aan weerszüden. hebben Piet van Es- mond en Janus Wagenmaker ieder een Kat- wiiksche visschersvrouw geolaatst gekresen Beide doeken bezitten het vermogen te bceien beide ziin het werken van echte schilders en in beide is ook een littera;r element aanwez'* waardoor ge aan het nannetie soeo van Esthe de Boer van Riik herinnerd zoudt kunnen worden. Desondanks behouden de oicturalp Vwalit.eiten de overhand en kunt ge die blilven genieten zonder er ,.De visch wordt duur be taald" bij te halen. Fen lezende damp. door Maria Romoelman bezit expressiviteit, de dame leert inderdaad met geheel haar wezen- vlot en markant i zoo'n figuur eeceven. dat het technisch en oo een afstand een weinig aan Manet'c aan zetten doet denken, kan een compliment ziin Een o-ezicht op Tunis door G. Huvsser is than= actueel, de witte stad onder blauwe lucht wordt hier met die nuchtere klaarte voorop steld die bij een wellicht historisch do- eument. past. Huvsser'c schildertrant. vraagt zoo te zeggen. om reproductie en het lijkt mr zeker, dat van het Gezicht op Tunis een uitmuntende kleurproductie te maken zou ziin. Kamp stuurde een dier knappe apuarel len. die men van hem kent: thans een In terieur van een kerk in Noord-Holland, waarin weer alles verantwoord is.... een tegenstel ling met een aauarel door G. Kroc.ne een stuk oud-Amsterdam vorostellend waarin met die verantwoordelijkheid nog al wreed de hand wordt gelicht. In zwart en wit zijn er nog al wat aardige teekeningen ingezonden: de twee werelden, die door verschillende kinderschoentjes ge representeerd worden (door mevr. Woutersen Copyright P. I 8 8oi 6 Coponhooen Alle menschen liepen denzelfden kant uit. Onder hen was ook een schoenmakersjongen, met e«n schootsvel voor en pantoffels aan de voeten. Die liep heel erg hard Juist toen hij het tralievenster voorbjj rende, verloor hij één van zijn pantoffels. „Hé. schoenmakersjongen", riep de sold-iat, „je behoeft niet zoo'n haast te maken. Er gebeurt toch niets voor dat ik er ben. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. MedJ van Doesburg) een suggestief, vaag portretje, door Verboog, een pittig Straatje in Besangon,: door mevr. Giesberts, een romantisch ver- droomd landschap door Daan de Lange, en tenslotte een fijn-omschreven meisjeskopje' door M. P. J. van der Weiden vertoonen op gelukkige wijs dat l'art du dessin, bij de Doe listen allerminst verwaarloosd wordt. Zeker lijk niet ook door G. Kerkhoff, die steeds blijft dóór-experimenteeren en ze nu voor zijni laatste vinding pyro-plano-procédé, prepa reert. Van de stillevens bleef een klein boeken- stilleven van mej. Verheus in het geheugen hangen om de niet onaantrekkelijke manier waarop een rood boekomslag als hoofdkleur werd doorgevoerd: het konijnenschedeltje er naast had misschien iets scherper gedefi nieerd kunnen zijn. Jac. van den Bosch nummert zijn stillevens eenvoudig; een zakelijke manier die een vaat weinig zeggende, of teveel zeggende, titula tuur uit den weg gaat. In dit Stilleven no. 50,. is een harmonieuse gebondenheid bereikt. Die mist men te zeer in Heuperman's bloempot ten etc., in schuur; een ernstige studie die ech ter pointe mist en uit verschillende stillevens zonder samenvatting bestaat. Dat met de Uien door Van Euwijk Ls wat dat bet££ft gelukkiger. Over Dr. Hoogeveen's werk werd hier nog zeer onlangs gesproken: ook het! thans geëxposeerde heeft de kwaliteiten, die wij toen konden loven. Heiloo. mej. Honig, L. van Dijk, Van Os, zonden stillevens, die tot geen bijzondere opmerking aanleiding geven.i Heeft K. C. van Tilburg veel buiten, naar de natuur geschilderd? Zijn „najaar" doet een beetje huiskamer-achtig aan en mist bijvoor beeld de frischheid van Miolée's Vierhouten-i sche landschap. Als wij nu nog een meisjes portret door S. de Heer, een damesportret1 door Rees en een studie van een Zeeman, door Waalko Dingemans gememoreerd heb ben, dan kunnen we meen ik besluiten; met de beide beeldhouwsters te vermelden die deze voorjaarsexpositie opluisteren: Mej. Nel Bakema met een paar aantrekkelijke kinder kopjes in gips, en mevr. Loeff met een mar-' merrelief, waarvan zoowel de lineatuur als de bewerking vol distinctie zijn. De expositie blijft tot en met Zondag 16 April geopend en is op de werkdagen der vol gende week ook des avonds te bezichtigen. J. H. DE BOIS. (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK VEREENIGING. Op 23, 29, 30 Maart en 5 April werden on derlinge wedstrijden gehouden voor de ad- spiranten-afdelingen Bloemendaal en Over-! veen. De uitslagen waren: Meisjes afd. Bloemendaal op 23 Maart: le gr.: 1. Gretha Klay 32 p., 2. Carla ten Haaf; 31 pnt.; 2e gr. 1. Cobi Menet 31 pnt., 2. Jopie v. d. Wal 30 pnt.; 3e gr. 1. Gitta Kroezen 28%i pnt.; 2. Anneke Bordes 28 pnt. Jongens afd. gehouden 29 Maart: le gr.: 1. Jan Pronk 32 pnt.. 2. Dick Kassenberg 27% pnt.; 2e gr. 1. Jelle Hoekstra en Theo Nattery 28'2 pnt.; 2. Theo Timmer en Gartjan Verwers 27' o P»t.; 3e gr. 1. Ockie van Batenburg 30 pnt.; 2. Ruttie Tibbert en Bram Dierendonck,1 26% pnt. Meisjes afd. Overveen, 30 Maart: le gr. 1. Elly Schirrmann 51 pnt.; 2. Frieda Heynis 50 pnt.; 2e gr. 1. E. Tuynman 42% p.; 2. A. Snijder 39% pnt.; 3e gr. 1. Marie Roozen; 45% pnt., 2. Willy Lagerwerf 43 p.; 4e gr. 1. Tonie Kars en J. Sibie 41 pnt., 2. Corrie Poo- ters 40% pnt. Jongens afd. Overveen 5 April: le gr. 1. Eddy Damstra 46% pnt.; 2. Piet Loerakker 43 pnt.; 2e gr. 1. A. Tuynman 44 pnt. 2. Dick Luikel 43% pnt.: 3e gr.: 1. Gijs Posma 38 pnt.; 2. Jan Vriezen 37 pnt. VERBETERING IN HET GEM. CONCERTGEBOUW. Het is noodzakelijk de schakelborden, opge steld in de gang naast het podium in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw geheel te vernieuwen, omdat zij totaal ver ouderd zijn. De kosten zullen 900 bedragen. B. en W. stellen den raad voor dit crediet beschikbaar te stellen. Je kunt best even een boodschap voor me doen Maar dan moet II je snel zijn. Hier heb je een kwartje, loop even naar _mijn huis en haal mijn vuurslag op." De schoenmakersjongen bedacht zich niet lang, want een kwartje kun je niet eiken dag verdienen. (Wordt vervolgd), MARKTBERICHT. Boter. 1325 kisten van Vz k.g. Groothandel: 6567kleinhandel: 72%—'75. Kippeneieren.- groothandel 3.50—3.70. Eendeneieren: 2.60.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6