Haarlems Dagblad Reeds nu Zonnebaden De Toestand in Eur opa. Koning Leopold geeft richtlijnen voor het nieuwe Belgische kabinet aan. Gedeeltelijke vrijstelling van porto. Bruiloftstaarten. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17121 tütgave Lonrens Coster, Maatschappij toot Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienat 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Donderdag 13 April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabnnnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. In de laatste dagen is de gespannen toe stand in Europa er vooral niet duidelijker op geworden. Het feitelijke nieuws is schaarsch en wordt overstemd door geruchten, veronder stellingen en allerlei uitingen van propagan da. Op dit laatste gebied beginnen nu ook de democratische groote mogendheden iets meer te vertoonen, zij het dan niet in den totalitairen stijl. De Fransche ex-minister Laurent Eynac heeft zeer indrukwekkende cijfers ten beste gegeven omtrent den snellen groei van de Britsche en Fransche lucht vloten, die in den loop des jaars de Duitsche en Italiaansche in omvang zouden gaan over treffen. Er zijn ook mededeelingen gedaan omtrent de door de Vereenigde Staten ter uitvoering aangenomen Britsche en Fransche bestellingen van oorlogsmateriaal, geweldige opdrachten waardoor de wereld eraan herin nerd wordt, dat deze mogendheden de midde len en de verbindingen bezitten om zoowel hun bewapening als hun voedselvoorziening uit schier onuitputtelijke bronnen aan te vullen en uit te breiden. Daarbij sluit dan het bericht aan dat men in Engeland een Ministerie van Voorraden zou instellen, den kelijk onder leiding van Winston Churchill, aan wien Lloyd George en Lord Addison als mede-commissarissen voor de controle op de voorraden zouden worden toegevoegd. Het zijn drie namen die wel heel sterke herinne ringen aan den oorlog van 1914-1918 wakker roepen. Zoovele leiders uit dien tijd leven nog! maarschalk Pétain is ook alweer in functie, thans als ambassadeur te Burgos en men vraagt zich bij het lezen hunner na men met des te grooter verbazing af hoe het nu toch mogelijk zou kunnen zijn, dat nog eens zulk een ramp binnen zoo'n kort tijds bestek losbrak. Kort! Ja zeker kort. Wat is een tijdvak van even twintig jaar, waarin Europa zich nog steeds niet van de ramp zalige ontwrichting, die die oorlog teweeg bracht, heeft kunnen herstellen! Een tweede catastrofe van dien aard zou het verlammen, het wellicht voorgoed van zijn leidende po sitie in de wereldmarkt en wereldcultuur be- rooven. Dat besef moet toch ook wel leven in de kanselarijen dier groote mogendheden, waar men thans achter gesloten deuren diplomatiek manoeuvreert en jongleert met de levens der millioenen. Men waagt niet alleen die millioenen, maar ook zichzelf. Men riskeert niet alleen het bestaan der kleine volken, maar ook dat der grootedat van geheel Europa. De houding van de totalitaire grootmachten is nu wel het minst doorzichtig. Mussolini heeft Albanië niet bij Italië ingelijfd maar het ermee verbonden in het meest-losse staats verband dat het volkenrecht kent: de per soneele unie. Victor Emmanuel in, reeds Koning en Keizer, krijgt er nu nog een Ko ningschap bij. Merkwaardig dat aan dezen vorst, dien men noch als heerscher, noch als veldheer ooit op den voorgrond heeft zien treden en wiens kleine gestalte achter den breeden rug van zijn dictator zoozeer schuil gaat, veroveringen en vorstentitels zoo vlot ten deel vallen! Intusschen is deze personeele unie een on miskenbaar verschijnsel van voorzichtigheid van Mussolini's zijde. Hij poogt blijkbaar zijn verdrag met Engeland te redden. Hij spreekt ook weer van terugtrekken der Italiaansche troepen uit Spanje, laat er althans van spre ken. Het is niet heelemaal overtuigend want het zou pas gebeuren na een overwinnings défilé te Madrid op 2 Mei. En dan: Franco moet ertoe besluiten. Ach ja, Franco zal be slissen wat Mussolini's troepen doen mogen. Overigens houdt de Duce van Griekenland. Geen Grieksch haar zal hij krenken, ook niet op Korfoe, dat hij in 1923 bezette maar thans diep eerbiedigt. Onderhandelt hij met Londen, ergens achter een hermetisch gesloten deur? De dagbladen van Hitier zijn weer vol van Poolsche grensincidenten. Polen's grenzen eijn door Engeland en Frankrijk gewaarborgd. Men zou kunnen praten over dien autoweg door den corridor van Dantzig en over de Duitsche minderheden. Warschau en Berlijn zouden kunnen praten maar doen het voor alsnog niet. Tenminste niet officieel. Wel ergens achter een andere hermetisch-gesloten deur? En de Völkische Beobachter is zeer boos op de News Chronicle, die weer eens beweerd heeft dat Duitschland Nederland zou bedrei gen. Nu bedreigen. Onze regeering ontkent dat ook met beslistheid. Het krantendispuut-over- ons vindt u in dit nummer vermeld. Natuurlijk is de huidige toestand niet al zijn spanningen en onzekerheden zeer onaange naam voor iedereen. Ook voor ons. De geruch ten zijn vaak ontstellend, vooral voor men- schen die gelooven wat de broer van den ver loofde van de dienstbode dewelke broer ergens aan de grens vertoeft van een Duit- scher gehoord heeft. Maar bedenkt u eens even hoeveel geruchten en veronderstellingen er in de laatste tien jaar al volkomen onwaar zijn gebleken. Het loopt in de tienduizenden. Geloof dus niet aan den broer van den ver loofde van de dienstbode. Geloof aan niets dat slechts gerucht is. En bedenk dat staten slechts aan oorlogen plegen te beginnen als zij de zekerheid meenen te bezitten die te zullen winnen. Gelooft u dat ergens die zeker heid bestaat, gezien de thans gegeven garan ties en de daaruit voortvloeiende gevolgen? Ik niet. R. P. STOOP'S BAD, OVERVEEN Goed beschut op onze terrassen. Gratis ligstoelen (Adv. Ingez. Med.) Pierlot opnieuw met de formatie belast. Conferentie in het paleis te Brussel. Woensdagavond is in het koninklijk Paleis te Brussel onder voorzitter schap van koning Leopold een con ferentie gehouden, waaraan o.a. werd deelgenomen door de ministers Pierlot, De Schrijver, Wauters. Gutt en Richard, oud-minister Spaak, den gouverneur van de Nationale Bank, Janssen en burgemeester Max. Later heeft Pierlot, die een onder houd met den koning had gehad, de volgende verklaring tegenover de pers afgelegd: „De koning heeft een uiteenzetting gegeven van zekere beginselen, die den grondslag van het programma der komende regeering moeten vor men. Na de bijeenkomst heeft de koning mij opgedragen een nieuwe regeering te vormen. Ik ben echter niet voornemens onmiddel lijk medewerking te zoeken: Ik zal eerst met een klein aantal persoonlijkheden, be- hoorende tot de verschillende politieke groe pen, besprekingen voeren over de opstelling van het programma. Ik verwacht, dat die voorafgaande faze, indien mijn voorstellen een gunstig onthaal genieten, niet lang zal be hoeven te duren en Vrijdag geëindigd zal zijn. Ik zou dus Zaterdag een begin kunnen maken met besprekingen over de medewer king dergenen, die deel zouden moeten uit maken van de regeering. Het is duidelijk, dat wij er naar moeten streven zonder verwijl tot een resultaat te komen''. Pierlot had in den middag een bespreking met leiders der Roomsch-Katholieke partij en daarna een kort onderhoud met den minister van Defensie, Denis, gehad. De leden der regeering zullen vandaag in kabinetsraad bijeenkomen. Verkiezing van 44 Senatoren verhouding ongewijzigd. Donderdag hebben de provinciale raden 44 senatoren gekozen, buiten de 101 senatoren, die 2 April j.l. rechtstreeks zijn gekozen. Deze 145 senatoren zullen door coöptatie de 22 senatoren aanwijzen, die den senaat com pleet zullen maken. Treinverkeer tusschen Rotterdam en Den Haag gestremd. Ontsporing nabij Delft. Donderdagavond te ongeveer kwart over acht is vlakbij het station Delft op het spoorwegemplacement een ongeval gebeurd tengevolge waarvan het trein verkeer tusschen Rotterdam en Den Haag over deze lijn geheeL werd ge stagneerd. Een goederentrein, die uit Delft naar Rotter dam vertrok is even buiten het station in zijde- lingsche botsing gekomen met een ledigen goe derenwagon, welke op het rangeeremplacement stond en niet ver genoeg was opgetrokken. Deze wagen werd met geweld uit de rails geworpen en tegen een mast geslingerd van de electrische bovenleiding, welke mast afknapte en evenals de electrische draden op de beide hoofdsporen terecht kwam. Aangezien hierdoor een levens gevaarlijke situatie ontstond heeft de storings dienst van de spoorwegen aanstonds den stroom uitgeschakeld. Daar de lijn door een en ander geheel versperd was, moest het treinverkeer tusschen Rotterdam en de Residentie geheel worden stilgelegd. De reizigers ,die zich aan het station Delft meldden, werden op kosten der spoorwegen per bus, tram of taxi naar de plaats hunner be stemming of naar de stations te Den Haag of Rotterdam vervoerd, vanwaar zij hun reis dan pér trein konden vervolgen. Voor het reizigersvervoer AmsterdamRot terdam v.v. werd een pendeldienst tusschen Den Haag en Amsterdam ingesteld, waarbij de pas sagiers van Den Haag met den electrischen trein naar het station Rotterdam-Hofplein wer den vervoerd. Ook van Rotterdam uit werd het personenvervoer over de lijn van de vroegere Zuid-Hollandsche Electrische Spoorwegmaat schappij naar Den Haag geleid. In verband met de ontsporing werd de Par ij- sche trein, welke om 20.52 uur van Amsterdam C.S. vertrekt, via Breukelen naar Rotterdam- Maas gedirigeerd, terwijl de binnenkomende trein uit Parijs, welke om 21.34 te Amsterdam C.S. moet arriveeren, eveneens via Breukelen werd verlegd. De boottrein naar Hoek van Hol land bereikte via de lijn naar Rotterdam-Hof plein zijn bestemming. De dienst was vanochtend weer vrij- wel normaal Wel moesten de electri sche treinen ten zuiden van het station Delft over een afstand van ongeveer vijfhonderd meter nog zonder stroom rijden. Gekozen zijn 17 socialisten, 15 Katholieken, 6 liberalen, 3 Vlaamsch-nationalisten en drie rexisten. De partijverhouding is precies de zelfde als in 1936. Voor in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen. Tot nadere beschikking wordt vrij stelling van pox-t verleend voor de ver zending door en aan in werkelijken dienst zijnde vrijwillig dienenden en dienstplichtigen beneden den rang van tweeden luitenant (luitenant ter zee der 3e klas) en de met hen in rang gelijk gestelden, van: a. briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent handels zaken of bestellingen of aanbiedingen van handels- of fabrieksgoederen be vatten. b. nieuwsbladen en bijvoegsels, welke voldoen aan de in artikel 1 van de postwet voor deze stukken gegeven om schrijving, niet zwaarder dan 100 gram. Spanje binnenkort uit den Volkenbond. Officiëele mededeeling spoedig verwacht. Volgens berichten uit Italiaansche bron zal Spanje zich binnenkort uit den Volkenbond terugtrekken. In een telegram, dat uit Parijs ge dateerd wordt, schrijft de „Giornale d'Italia: „Het bericht is nog niet gepubliceerd, doch wij meenen het hier te kunnen geven: Spanje zal zich binnenkort uit den Volkenbond terugtrekken, hetgeen nog beter de gevoelens en richtlijnen van het na tionale Spanje zal verduidelijken". Ernstige ontploffing te Saksen- Altenburg. Veertien dooden. BERLIJN, 12 April. Tengevolge van een ontploffing van steenkoolstof te SaksenAltenburg zijn 14 men- schen om het leven gekomen en tal rijke gewond. Koning Carol naar Joego-Slavië. Gespreking met prins-regent Paul over de positie der Balkanlanden. Volgens kringen, die het Rocmecnsche Hof na staan, zal koning Carol ever een paar dagen een bezoek brengen aan prins Paul van Joego-SIavïë. Koning Carol zal met prins Paul den internationalen toestand bespreken, vooral de positie van de Balkanlanden na den inval van Italië in Albanië Albanië een personeele unie met Italië. Victor Emanuel koning van Albanië. De nieuwe Albaneesche Nationale Vergade ring heeft de kroon van Albanië aangeboden aan koning Victor Emanuel. Albanië blijft volgens de officieele mede deeling een afzonderlijke staat met een eigen regeering en eigen vlag, doch is voortaan door een personeele unie verbonden met Italië, dat de Albaneesche grenzen zal beschermen. Men zie voor uitvoerige bijzonderheden pag. 5) Aan de grens neergeschoten. >Ian weigerde op sommatie af te stappen. SLENAKEN, 13 April. Vannacht omstreeks een uur probeerde een onbekende persoon langs de bij Hoogcruts aanwezige grensver- sperring per fiets Nederland binnen te drin gen. Aan het herhaald verzoek van de militaire grenswacht om af te stappen, gaf de man geen gehoor, zoodat de wacht een schot op hem loste. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Naar verluidt was de getroffene niet in het bezit van een nationaliteitsbewijs. 'De Nederlandsche banketbakkers organiseeren bijna over het ge- heele land een bruidsweek, welke van 28 April tot 5 Mei zal duren en de propageering van de bruids taart beoogt De brave bakkers van 't banket Hebben nu iets op touw gezet, En met z'n bijna allen; Dat, als ik mij niet sterk vergis, Wel naar den smaak van velen is, En er goed in zal vallen. De leuze is vermelding waard: Bij elke bruiloft hoort een taart, De jonge bruid ter eere; Daarbij hoort, wat vanzelve sprak: Wij zijn de mannen van het vak. Om die te fabriceeren Zij constateeren tot hun spijt, Een overmaat van soberheid. In bruiloftsplechtigheden; En pleiten daarom voor meer zwier, Verhoog met taarten het plezier. Zooals ze vroeger deden. Zij hebben, vind ik, groot gelijk, Helaas is onze tijd zoo rijk Aan zorgen en aan nooden, Dat daarom juist een bruiloftsfeest, In extra luisterrijken geest, Mag worden aangeboden. Want ook het jonggetrouwde stel, Zal in het leven al te snel, Den strijd en zorg ontmoeten; 't Is uit dat oogpunt ook wat waard. Om het den aanvang met een taart Nog extra te verzoeten P. GASUS Motorrijder rijdt in op groep militairen. Zeven gewonden, waarvan één ernstig. DEN BOSCH, 13 April, Onder de gemeente Langenboom (N. Br.) heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij een zevental personen min of meer ernstig werd ge wond. De verzekeringsagent Van der V. uit Schijn- del. kwam per motorfiets uit de richting Mill. In de bocht ter hoogte van Bisschops naderde uit tegenovergestelde richting een auto. be stuurd door den heer Dodemont uit Den Bosch. De motorrijder, die met zeer groote vaart reed. nam de bocht verkeerd en zag pas op het laatste moment de hem tegemoet komende auto. Hij wilde een aanrijding voor komen en wierp het stuur om met het gevolg dat hij van den weg afvloog en het bosch inreed. Juist op deze plaats bevond zich een hon derdtal militairen, die hier uitrustten, wach tende op hun inkwartiering. De motorrijder reed over eenige van hen heen, kwam ten slotte te vallen en bleef bewusteloos liggen. Onder de militairen ontstond groote consternatie. Het bleek dat zes perso nen waren gewond. Een militair uit Maastricht was er ernstig aan toe, een onderdeel van den motor had hem in den buik getroffen. Een tweede had een bloedende wonde aan het hoofd, terwijl vier anderen schaafwonden hadden opgeloopen. Onmiddellijk werd een militair arts gewaar schuwd, die de eerste geneeskundige hulp verleende en den ernstig gewonde naar het ziekenhuis liet overbrengen. De overigen kon den ter plaatse worden verbonden. De toe stand van den motorrijder viel ten slotte mee. Na tot bewustzijn te zijn gekomen, kon hij naar zijn woning worden overgebracht. Weer bomaanslagen in Engeland Aantal personen licht gekwetst. LONDEN. 13 April (Havasi Gisteravond hebben terroristen van het Iersche R-epubli- keinsche Leger elf bomaanslagen gepleegd, nJ. zes in Londen, vier in Coventry en één in Birmingham. De aangerichte schade is betrekkelijk ge ring. doch een aantal personen werd licht gekwetst. De Bollenvelden. Er valt reeds veel te zien. Het zachte, zonnige weer. dat Paschen als een hoogst welkome verrassing bracht en dat ook daarna is blijven aanhouden, heeft den groei van de bolgewassen verhaast. Voor de toeristen is er thans al heel wat te zien: van de narcissen zijn de z.g. „Trompet"- sporten. zoowel de gele als de tweekleurige fgecl en Wit) in vollen bloei en van de Poetaz- soorten, met haar mooie trossen van kleine bloe men. komen er steeds meer tot volkomen ont wikkeling. De sprekende kleuren der hyacinten boeien thans volop het oog; haar zoete geuren zweven over de velden en wegen Van de vroege tulpen komen de kelken met de helder gele, vurig roo- de, zacht rose en zuiver witte kleuren met het uur meer uit. Op de velden tusschen Wassenaar en Katwijk steekt het prachtige lichtblauw van het be- scheldenbolgewasje „Scilla Amoena" hier en daar heerlijk af tegen het fel geel van narcissen of het malsche groen der weiden. Behalve het gedeelte van de bollenstreek tus schen Den Haag en Haarlem, valt er ook in het bollenland tusschen Beverwijk en Schoorl veel te genieten, waartoe het bekoorlijke landschap daar zeker niet weinig toe bijdraagt. Het woord is aan.... Garfield Een pond moed is meer waard dan een ton geluk. 'ooium Waariem (Adv. tngez. Med.) Bethesda-Sarepta en Meer en Bosch. De nieuwe voorzitter van het bestuur. In de plaats van wijlen Ds. C. J. van Paas- sen is benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Christelijke Vereeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte (die de stichtingen Bethesda-Sarepta" te Haarlem en „Meer en Bosch" te Heemstede exploiteert) be noemd ds. J, C. van Dijk, Hervormd predikant te Bloemendaal, voorheen reeds waarnemend- voorzitter. Ds. J. C. VAN DIJK. Ds. Van Dijk werd 24 Januari 1882 te Arnhem geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Gro ningen en studeerde ook aan de universiteit te Groningen. In 1907 werd hij tot predikant in Rozendaal bij Velp bevestigd, waarna hij in 1921 tot pre dikant van de vereeniging „Volhouden" te Den Haag benoemd werd. Sinds 1923 dient Ds. Van Dijk de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Honderd jaar Fotografie. Tentoonstelling in de Tiidingzaal van Haarlem's Dagblad. Zooals we reeds mededeelden zal de Haarlem- sche Amateur-Fotografen-Vereeniging van Za terdag 15 tot en met Woensdag 20 April het honderdjarig bestaan der fotografie herdenken met het organiseeren van de tentoonstelling Honderd jaar fotografie (collectie Grégoire) Deze tentoonstelling zal een duidelijk beeld geven van den ontwikkelingsgang welke de fo tografie in een eeuw heeft doorgebracht. De tentoonstelling, waaraan tevens de „Leden- Fotoschouw 1939" aan verbonden is, zal worden gehouden in de Tijdingzaal van Haarlem's Dag blad. De opening vindt plaats Zaterdagmiddag a.s. te half vier. HEDEN14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. De gemeenteraad van Haarlem verbiedt speelautomaten in cafê's en winkels: be sluit tot instelling van een psychiatrische voor- en nazorg. 9 BUITENLAND. Koning Victor Emanuel koning van Al banië. i en 5 Chamberlain zal heden in het Lagerhuis de positie van Engeland in de Middellandsche Zee bespreken. 5 Albanië wordt een personeele unie met Italië. 5 SPORT. Schaakrubriek. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: De toestand in Europa. 1 J. B. Schuil: Vrije-Tijd Avond in den Stads schouwburg. 2 Dr. E. van Raalte: Personeele Unie tusschen Albanië en Italië. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Het Engelsche kabinet op patrouille. 5 G. J. Kalt: Bond van Gemengde- en Man- nenkwartetten. 0 Voor de Vrouw g Van onzen Londenschen correspondent: Een Engelsche vraag. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1