BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 13 APR! 12 1939 H A A R L E M'S D A G B A D 12 BENNEBROEK GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad gehouden op Donderdag 27 April, des namiddags te 8 uur, ten Raadhuize. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel tot het aangaan van een geldlee- ning groot f 19.750. onder intrekking van een gelijk besluit van 15 December 1938. Voorstel tot wijziging van de Vleeschkeu- ringsverordening. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. Voorstel tot intrekking van het besluit van 25 Juli 1930. (Verordening op de invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting.). Vaststelling gemeenschappelijke regeling met de omliggende Gemeenten inzake een op te richten psychiatrischen dienst. Voorstellen inzake een gemeenschappelijke regeling inzake een gewestelijk uitbreidings plan. Voorstel tot den aankoop van een strook grond van de Woningvereeniging „Benne- broeks Bloei" en van een gedeelte van weg 16, ten behoeve van een te stichten openbare lagere school. Behandeling van het voorstel van de raads leden P. J. Smit. C. Stijger, J. Dubbis en C. de Vries tot het bouwen van een openbare lagere school. Behandeling van het voorstel van de raads leden J. Dubbis, C. Stijger en C. de Vries tot instelling van een Burgerlijk Armbestuur met prae-advies van Burgemeester en Wethouders. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen Binnenweg 25. Laan 16 en Rijks straatweg 63. Behandeling van het yerzoek van F. van Bruggen te Heemstede om opheffing van de onbewoonbaarverklaring van de perceelen Schoollaan 96 en 98. Behandeling van het verzoek van N. van der Meer te Bennebroek om inzage van een rap port inzake de woningen Binnenweg 25 en 27. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van perceel Reek 30. Behandeling van het verzoekschrift van H. Jansen, te Heemstede, om betaling van een schadeloossstelling wegens huurderving ten aanzien van het perceel Reek 13. DE OOIEVAAR GEARRIVEERD! Naar wij vernemen is de ooievaar alhier gearriveerd. HILLECOM Vergadering R.-K. Staatspartij. Candidatenlijst voor den Gemeenteraad vastgesteld. Woensdagavond hield de R.K. Kiesvereeni- ging in Hotel Sistermans onder leiding van den heer C. Seysener een goed bezochte ver gadering. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord dat ondanks het naderen der stemming in het algemeen rust heerscht, het geen zeer verheugend is omdat juist nu de tijd is» waarop eenheid in Nederland zoo ge biedend noodzakelijk is. Het belangrijkste punt der agenda was de candidaatstelling voor den gemeenteraad. Een groep van meer dan dertig personen, be staande uit Patroons, Middenstanders en Ar beiders heeft getracht op zoo goed moge lijke wijze een groslijst samen te stellen. De heeren A. Th, Goemans en J. v. d. Aar hebben gemeend hun zetel beschikbaar te moeten stellen. De lijst luidt als volgt: 1. P. Klaver, 2. B. N. Loerakker. 3. J. B. Meskers, 4. F. C. van Lierop, 5. G. W. J. Mathot. 6. C. W. van Dam. 7. C. Ph. Freriks, 8. G. Pijnaker, 9. G. B. Kroon. 10 J. v. d. Aar. 11. P. J. v. d. Klugt, 12. C. Weijers. 13 P. N. Jonkheer, 14. Th. Bakker. 15 J. Topper, 16. A. v. d. Hulst. Bij een bespreking met het bestuur der voormalige K.D.P. is men overeengekomen den heer Pijnaker een verkiesbare plaats te geven. Na eenige besprekingen werd deze lijst onveranderd goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. VERKIEZINGSVERGADERING C.D.U. Woensdagavond hield de Chr. Dem. Unie in het café ..Zomerzorg" een propaganda-avond onder leiding van den heer W. Peet, welke ver gadering goed bezocht was. Als spreker trad op de candidaat voor de Statenverkiezing, de heer J. Janze te 's-Gravenhage. De C.D.U. maakt een zeer moeilijken tijd door omdat zy in ons land nu nog slechts de eenige partij is welke vasthoudt aan het een maal ingenomen anti-militaristische stand punt dat zij ook in deze dagen niet wenscht los te laten, zooals de Vrijz. Democraten en Socialisten hebben gedaan. De vlucht in het geweld baat niet voor ons volk. want wij zullen nooit in staat zijn een aanval uit het Oosten te weerstaan en dit zou een in den dood drij ven beteekenen van de geheele burgerbevol king. De C.D.U. tracht door haar boodschap een zedelijk weerbaar volk te maken en daar door een nationaal volksbewustzijn zoodanig vast te leggen dat het onvatbaar wordt voor een blijvende onderdrukking. Een volledige her-oriënteering van de mo netaire, budgetaire en handelspolitiek is nood zakelijk. Dat de werkloosheid zou zijn verminderd is niet waar, duizenden jonge mannen zijn door verlenging van militairen diensttijd en ver hooging van het militaire contingent uit de rijen der werkloozen verdwenen, maar in de laatste zes maanden van 1937 steeg het a!an tal werkloozen met 126.853 tegen 132.133 in de laatste vier maanden van 1938. Hoewel spr. veel critiek heeft op het plan- Westhoff. als zijnde te eenzijdig, hoopt hij toch op spoedige uitvoering omdat het in elk geval iets doet. Maar onder minister Romme is spoedige uitvoering zeer problematisch. De door de C.D.U. te volgen politiek is ge baseerd op het met en voor elkander leven als ware christenen en om dit te bereiken wekte spr. de aanwezigen op zijn partij bij e stem bus te steunen. BLOEMENDAAL TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. Op Dinsdagavond 18 April houdt de afd Bloemendaal en O. van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde een ledenvergade ring in café Rusthoek. Om. zal aan de orde komen de vertooning van een door de fa G. A. van Rossem N.V. te Naarden van haar be drijf vervaardigde film. welke gaat over het kweekon van vruchtboomen. grondhewerkina en ziektebestrijding in de kweekerij. bloeiende en dragende vruchtboomen. het kweeken van rozen en de rozen als versiering van tuinen en parken. ZANDVOORT Eenheid door Democratie. Woensdagavond belegde deNed. Beweging voor Eenheid door Democratie in Monopole een goed bezochte verkiezings-propaganda- vergadering. Na een kort openingswoord door den voor zitter van E.D.D. Ir. Van Kuyk, kreeg me vrouw W. A. L. RosVrijman het woord, die sprak over het behoud van de democratie. In de eerste plaats, zoo begon spreekster, wil ik even nagaan wat we bezitten en dus verliezen kunnen. We bezitten vrijheid van Godsdienst, vrijheid op elk gebied van het Staatkundig Maatschappelijk leven, bescha ving, wetenschap, kunst, cultuur en een vor stenhuis met Koningin Wilhelmina. De democratie heeft fouten, doch ook an dere stelsels hebben die. Laten wij de handen in elkaar slaan dan zal onze hechte demo cratie onder alle omstandigheden een licht zijn voor de geheele wereld. Hierna sprak de heer J. Hollestelle over .Macht of Recht". Spreker zei o.a.: Er is moed en kracht noodig om de toekomst te gemoet te gaan, doch laten wij niet passief blijven, maar actief optreden als bewakers van geestelijke vrijheden. Spreker verklaarde den groei der totali taire stroomingen uit de geestelijke ontred dering van onzen tijd. In de totalitaire staten wordt het recht on dergeschikt gemaakt aan de macht. Men heeft daar minachting voor het volken recht waardoor een voortdurend gevaar voor den vrede ontstaat. Met een opwekking om te stemmen voor het recht en niet voor de macht, besloot s>pre ker zijn rede. Ds. M. C. v. Wijhe. sprak daarna over het onderwerp: ..Nederland houdt het roer vast te midden van de bfranding". Spreker wekte de aanwezigen op te offe ren en te werken voor de democratie. Als ieder der aanwezigen slechts een stem van vroe gere tegenstanders wist te winnen, zou er in Zandvoort geen enkele verkeerde stem meer worden uitgebracht. Het grootste gevaar dreigde volgens spre ker niet van 't binnen-, maar van het buiten land en hij vroeg zich af hoe 't mogelijk was, dat er nog iemand werd gevonden, die van de Nederlandsche vrijheid profiteerde om bepaalde dingen goed te praten. Laten wij schouder aan schouder staan, aldus besloot spr. om het roer van het Ne derlandsche schip van Staat in eigen han den te houden. Hierna sloot de voorzitter met enkele woorden van dank de vergadering. EEN VERMIST JONGETJE. De tienjarige J. K. uit Zandvoort was Dins dagavond met eenige vriendjes uitgegaan en niet thuis gekomen. Toen het laat begon te worden werden zijn ouders natuurlijk on gerust; zij waarschuwden de politie en de Zandvoortsche Reddingsbrigade, die den ge- heelen nacht het strand afzochten, maar zonder resultaat. Woensdagmorgen vroeg staakte men het zoeken. De heer K. van der Meije. lid der Brigade, die zijn huis binnen wilde gaan, zag den jongen plotseling uit een •chuurtje te voorschijn komen. Het bleek, dat hij daar den vorigen avond in slaap was ge vallen. Het laat zich begrijpen, hoe verheugd de ouders waren, toen ze hun zoontje gezond en wel terug kregen. ONDERLING HULPBETOON. Door omstandigheden moest de jaarvergade ring van de Werkliedenvereeniging „Onderling Hulpbetoon" verzet worden van Maandag 17 April op Dinsdag 18 April a.s. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. De V. V. V. vestigt de aandacht op de vol gende evenementen te Zandvoort. Op Zaterdag 6 Mei a.s. zal de traditioneel geworden ontmoeting tusschen de vertegen woordigende ploegen van den Kennemer Turnkring, den Turnkring Alkmaar en Om streken en het Noordhollandsch Zuiderkwar tier plaats hebben in de zaal van Groot Bad huis. De wedstrijden zullen te 8 uur beginnen on der leiding van den heer P. Dijkstra. Op Zondag 18 Juni zal de Kennemer Turn kring te Zandvoort een groote openlucht-uit voering geven ter gelegenheid van het 35-ja- rig bestaan van de gymnastiekvereeniging ..Oefening Staalt Spieren". De eigenlijke uitvoering wordt des middags gegeven, die zal worden voorafgegaan door een generale repetitie en een optocht met officieele ontvangst van de vertegenwoordi gers der deelnemende vereenigingen door het gemeentebestuur van Zandvoort. SCHOOI/VOETBAL. In het Paaschtournooi won Woensdagmor gen op het terrein van de voetbalvereeniging Zandvoort de Wilhelminaschool van de school Brederodestraat met 50. School B. won van school D met 90. School B., school C. en de Wilhelmina school hebben thans elk 4 punten verzameld zoodat het aan de noodige spanning bij deze ontmoetingen niet ontbreekt. HEEMSTEDE VERGADERING ZIEKENHIJISVERPLEGING. Woensdagavond vergaderde in café „Berg en Dai" de Vereeniging Ziekenhuisverpleging „Ben- nebroek en omstreken". De heer J. Lenzen, voorzitter opende de ver gadering. De ingekomen stukken waren grootendeels gewijd aan de kwestie van de nieuwe regeling voor ziekenhuisverpleging. Ook was een schrij ven ontvangen van het gemeentebestuur van Hillegom dat geen subsidie kon worden gege ven. Uit het jaarverslag van den secretaiüs bleek o.m. dat 449 leden waren toegetreden en 224 af geschreven, zoodat het ledental bestond uit 4915 betalende en 338 niet-betalende leden. Er waren 175 leden opgenomen met een to taal van 4010 verpleegdagen. Het reservefonds is gedaald van f 9885.80 tot f 8278.92. Door de gemeenten Bloemendaal, Heemstede en Bennebroek was voor dit jaar weer subsidie toe gezegd, terwiil d«? eemeente Hillegom afwijzend hnd beschikt. Het uitvoerige jaarverslag werd met applaus beloond, waarna de heer J. Bonkenburg het fi nancieel verslag uitbracht. Door het nieuwe kaartsysteem was het hem thans mogelijk een geheel overzicht te geven van het ledental: Ren ~brock 1367. Bloemendaal 973. Heemstede 1287. Hillegom 565. Haarlemmermeer 512. Zilk 84, di versen 127. totaal 4915. Yan de uitgaven waren het belangrijkst de ziekenhuiskosten 13.381.60 (vorig j. f 10.633.25) De inkomsten waren aan contributie f 12548.65 aan subsidie f 1831.65, rente f 146.96, totaal f 14527,26. De totaal uitgaven bedroegen f 16.134,14, zoodat er een verlies was van f 1606.88. Namens de kascommissie bracht de heer J. Lafleur verslag uit en deelde mede dat alle be scheiden in orde waren bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren P. v. Aalst en W. Bulten herkozen. In de plaats van den heer J. Lafleur werd in de kascommissie gekozen de heer C. v. Beek. Een voorstel om de contributie met 1 cent te verhoogen werd aangenomen. De entreegelden zullen dit jaar komen te ver vallen. Aan de patiënten zal vrij vervoer per ziekenauto of taxi worden verleend. DE NACHTEGAAL IS ER WEER Hedenmorgen is de nachtegaal weer in Groe- nendaal gehoord. Dit is 2 weken vroeger dan in het vorige jaar. JEUGDIGE ZWERVER AANGEHOUDEN. De Heemsteedsche politie heeft Dinsdag in die gemeente een tienjarige jongen uit Am sterdam zwervende aangetroffen. Hij bleek in het bezit van een pistool te zijn. Daarom werd hij naar het bureau genomen, waar hij vertelde, van zijn moeder vijftig cent te heb ben gekregen voor een retour met de auto bus Amsterdam-Heemstede. Omdat hij dit kaartje verloren had, kon hij echter niet naar Amsterdam terugkeeren. Ook vertelde hij in het bezit van een portemonnaie met geld te zijn geweest, die hij nabij den Her tenkamp te Heemstede zou hebben verstopt. Die portemonnaie was reeds door een inwo ner van Heemstede gevonden en bij de politie gedeponeerd. Er zat een briefje met het adres van den eigenaar in. Het is aan de Amsterdamsche politie ge bleken, dat alles wat de jongen verteld had, op onwaarheid berustte. Hij had trouwens ook een valschen naam opgegeven, maar de politie heeft toch kunnen uitvinden, waar hij thuis hoort. De bewuste portemonnaie bleek een half jaar geleden door een inwoner van Amsterdam verloren en door dien jongen ge vonden te zijn. De drie gulden, die er in zaten, heeft hij blijkbaar gebruikt voor het koopen van het pistool. Dit is door de politie in beslag genomen en het avontuurlijke jongetje werd aan zijn ouders teruggegeven. TENTOONSTELLING WERKSTUKKEN CURSUS WERKLOOZEN GEOPEND. Hedenmorgen had de officieele opening plaats van de tentoonstelling van werkstukken (vervaardigd op de cursus die uitging van het Algemeen Comité tot ontwikkeling en ontspan ning voor werkloozen) die tot Zondag gehouden wordt in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Heerenweg. Onder de zeer velen die in de cafézaal aan wezig waren, waar de officieele opening plaats had merkten wij o.m. op burgemeester Jhr. J. P. v. Doorn, wethouder Jhr. A. v. d. Poll. de gemeentesecretaris de heer N. Vos, Pastoor C. v. Mierlo, enige raadsleden, inspecteur van po litie A. Berentse, besturen en leden van de Ver eeniging voor huishoudelijke voorlichting en Maatschappelijk Hulpbetoon, het comité tot ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen en de leiders der cursus. Nadat de voorzitter, den heer C. A. M. Jonck- bloedt den burgemeester en de aanwezige da mes en heeren welkom had geheeten, gaf hij een overzicht van hetgeen dezen winter ver vaardigd is: 21 groote- en kinderledikanten, 19 tafels, 12 kasten, 8 tuinstoelen en banken 6 dressoirs, 4 leeslampen, rookfauteiuls, 3 thee meubels. konijnenhokken." kruiwagens, biljart en sjoelbakken, en nog vele andere voorwerpen van verschillenden aard, benevens een 60-tal werkstukken in koper, waaronder kolenkitten, groote en kleine lampen, kaarshouders, bloemen- bak, een fraai wandbord en nog talrijke voor werpen van anderen aard. En al deze voorwer pen worden na de tentoonstelling het eigendom der makers. De burgemeester opende de tentoonstelling Spr. zeide dat het tot vreugde stemt dat er zulk aen goede geest heeft geheerscht; die is den geest die H. M. de Koningin in haar radio rede over geestelijke en moreele herbewapening naar voren heeft gebracht. Met den wensch dat velen, de fraaie tentoonstelling zullen be zoeken, en het voor andere- gemeenten aanlei ding moge zijn in denzelfden geest te arbeiden voor haar werkeloozen opende de burgemees ter de expositie. Wie die gordijnen niet heeft kan bij den boek handelaar speciaal in den handel gebracht zwart verduisteringspapier koopen. Hiervan kan een rolgordijn worden gemaakt of met eenig latwerk een luik vervaardigd worden dat met wervels tegen het raam kan worden aangebracht. Men kan zich overtuigen van deze wijzen van licht- afscherming in de model-woning van de Afdee- ling Velsen van de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescherming aan de Corverslaan No. 110 te Velsen (N.) Ook kan men maatregelen treffen aan de lamp zelve, hetzij door aanschaffing van speciale ver duisteringlampen van Philips, Bikkers of door zelf kapjes of hoezen om de lampen te maken, die slechts zeer weinig licht en dan nog slechts naar beneden mogen doorlaten. Verwacht wordt, dat houders van café's en der gelijke de lichtafscherming van hun lokalen ter dege zullen controleeren, aangezien bij de vorige verduisteringsoefeningen is gebleken, dat hier aan nog veel mankeerde. IJMUIDEN Ligthart damkampioen van Keimemerland. Voor de hoofdklasse werd Dinsdagavond de zoo belangrijke partij LigthartMertens ge speeld, een partij, waarvan de uitslag de beslis sing inzake het kampioenschap inhield. Alleen bij een overwinning kon Mertens den titel veroveren en begrijpelijkerwijze speelde hij onder deze omstandigheden een onregelmatige partij. Wel kreeg Mertens nog. iets voordeel in het vergevorderd middenspel, doch met een fraai en onverwacht offer forceerde Ligthart remise. Hierdoor behaalde Ligthart het kampioenschap van Kennemerland. De tweede en derde plaats werden bezet door Dukel en Mertens terwijl vierde werd de Boer, zoodat deze spelers in de finale om het dam kampioenschap van Noord-Holland, tevens voor wedstrijden om den meestertitel zullen uitkomen. De eindstand van het Kennemer tournooi luidt: Ligthart 11 pnt., Dukel en Mertens 10 pnt., De Boer 7 pnt., v. d. Heijde 6 pnt, Spanjaard 6 pnt. Bais 5 pnt., de Jong 3 pnt. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) Tarbot 6856 ct. per K.G. Tong 9462 ct. per K.G. Heilbot 1.06—0.90 ct. per K.G. Griet f35—18 per 50 K.G. Groote schol f 17—11 per 50 K.G. Middel schol f 137.50 per 50 K.G. Zetschol f 10—1.40 per 50 K.G. Groote schelvisch f 1412 per 50 K.G. - Middel schelvisch f 1411.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 11—8.90 p. 50 K.G Kleine schelvisch f 108.10 per 50 K.G. Groote gul f 7.50—4.10 per 50 K.G. Wijting f 41.50 per 50 K.G. Makreel f 3.20—2.05 per 50 K.G. Versche haring f 5.901.S0 per 50 K.G. Kabeljauw f 34—9.10 per 125 K.G. Leng f 1.301.per stuk. Koolvisch f 0.40—0.07 per stuk. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 420 Betje R.O. 16 f 1430 800 Hercules IJM. 196f 3300 1000 Walrus IJM. 24 f 2700 Loggers: KW. 4 f 730, KW. 78 f 1300. Aanvoer van versche haring 756 kisten. AERDENHOUT AERDENHOUT'S TOONEEL ENSEMBLE. Bovengenoemde tooneelvereeniging zal op Vrijdagavond 21 April in den Stadsschouwburg te Haarlem een opvoering geven van „Villa De Vreugd", van den auteur Jan Fabricius. De netto-opbrengst dezer opvoering is be stemd voor het Bloemendaalsch Comité voor geestelijke en moreele herbewapening. Ter wille van het mooie doel heeft zich een comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit de heeren Jhr Mr. C. J. A. den Tex. bur gemeester van Bloemendaal. Ir. J. Ouwehand, wethouder van Bloemendaal, Jhr. G. C. Quar- les van Ufford, lid van den gemeenteraad. H. Meinesz, voorzitter van het Bloemendaaach Steuncomité, ds. J. C. van Dijk, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal en K. Tinholt, oud-hoofd eener school te Bloemen daal. Het Aerdenhout's Tooneel Ensemble is reeds eenige keeren optgetreden in den Stadsschouw burg. Zoo voerde het op 6 Jan. j.i. op „De Ebbenhouten olifant", welke opvoering een gunstige beoordeeling vond in de plaatselijke pers, evenals „De rechte lijn" van Johan Fa bricius, in 't vorige seizoen ten tooneele ge bracht. Als bijzonderheid kunnen we nog vermel den, dat de opvoering van „Villa de Vreugd" voor Haarlem de première zal zijn. VELSEN Binnenkort weer een verduisteringsoef cning. Naar het hoofd van den Luchtbeschermings dienst ons meedeelt ligt het in het voornemen, binnenkort een verduisteringsoefening te hou den. Reeds thans wordt met nadruk aan iederen inwoner verzocht, eigener beweging op een avond te controleeren of hij wel de verantwoording kan dragen voor de veiligheid van zijn gezin, te be reiken o.m. door voldoende afschermingsmaatre gelen van de verlichting. Dit kan op verschillende wijzen bereikt worden Wie beschikt over zware gordijnen aan de vensters van de kamers die verlicht moeten blij ven, zonder dat kieren boven of aan de zijkanten blijven vestaan. behoeft voor die kamers geen verdere maatregelen te treffen. Deze afsluiting is echter zelden zoo goed als hier verondersteld wordt. Men controleere dat dus van buiten af als de lichten branden Honderd millioen dollar voor openbare werken. WASHINGTON, 12 April (Reuter) De Senaat heeft een wet aangenomen waarbij 100 millioen dollar ter beschikking wordt ge steld voor openbare werken, nadat een voor stel dit bedrag te verhoogen tot 150 millioen dollar was verworpen. Chineezen dringen de voorsteden van Kaifeng binnen. SJANGHAI, 12 April (D.N.B.-A.N.P.) De Chineesche troepen hebben hedenochtend het verwachte offensief tegen de in de pro vincie Honan, aan den Loenghaispoorweg ge legen stad Kaifeng ingezet. Gesteund door guerilla troepen drongen de Chineezen volgens een Japanseh bericht door tot in de voorste den van Kaifeng, waar op het oogenblik ver bitterd gestreden wordt. Enkele stoottroepen kwamen tot in de omgeving van het station. De ontvreemde 45.000.—. AMSTERDAM, 12 April. De vrouw en haar vriend uit Groningen, die erMan worden verdacht een ouden heer uit dezelfde stad, met wie de vrouw in de hoofdstad een dagje heeft gelogeerd voor f 45.000 te hebben opgelicht, zijn na ver hoor thans op last van den rechter-commissaris ingesloten. AANTAL INWONERS VAN HAARLEM. Gedurende het le kwartaal van 1939 ver meerderde het aantal inwoners der gemeente Haarlem met 383 zielen. Het aantal inwoners bedroeg op 31 Maart 1939 137.887. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) De nationaal-socialistische actie in Argentinië. BUENOS AIRES, 12 April. (Havas) Het hoofd der politie van Tucuman heeft een com missaris ontslagen, omdat deze te weinig ijver toonde bij het onderzoek naar de actie der na- tionaal-socialisten. De politie zoekt verder naar een Duitschen vlieger, die te Anatuya was gearresteerd, ver dacht over verboden terrein te hebben gevlogen, doch die later wist te ontvluchten. De man heeft bekend dat hij een aantal foto grafen aan boord van zijn vliegtuig heeft ver voerd, die, naar hij zeide, opnamen voor een studio hebben gemaakt. VOOR DEN KANTONRECHTER Bij zevende herhaling. Bij derde herhaling, dat komt nog wel eens voor, maar bij zevendeDat is een zeld zaamheid. Een bakker had zijn knechten laten werken op een tijdstip, dat ze nog niet aan het broodbakken behoorden toe te zijn. Half zeven was de begintijd en vijf uur waren ze al aan het werk geweest. Bovendien was er nog een knecht op een anderen dag ook op een verboden uur aan het werk geweest. De ambtenaar vroeg, ge zien de 7de herhaling drie en twee dagen hech tenis. Mr. A. H. van Namen uit Amsterdam zette uiteen, dat de bakker den vorigen dag uit was geweest en de knechts uit eigen beweging den volgenden moi-gen vroeger waren opgestaan. De patroon had dus slapende de arbeidswet over treden. Men mag dus wel aannemen, dat hier misschien van schuld doch in geen geval van opzet sprake is. De kantonrechter was het hier mede wel eens doch hij vond de vele herha lingen aanleiding om twee hechtenisstraffen van 3 en 1 dag op te leggen. Vervolgens stond een directeur van een bak kerij terecht omdat het bruin- en wittebrood, dat werd verkocht, niet voldeed aan de eischen der warenwet. Het brood was verscheidene ma len gewogen en telkens te licht bevonden. De ambtenaar vond deze overtreding zeer ernstig en eischte twee geldboeten een voer het witte en een voor het bruinbrood elk van f 40 subs. 20 dagen. Mr. van Namen betoogde, dat de directeur niet verantwoordelijk kon worden ge steld omdat hij door zijn vele bezigheden niet in staat was alles persoonlijk te controleeren. Hij moest dit aan zijn bedrijfschefs overlaten. Daarom vroeg de verdediger ontslag van rechts vervolging. De kantonrechter legde tenslotte twee geldboeten van f 25 op. Dronken achter het stuur. De zooveelste autobestuurder, die „onder invloed" een auto had bestuurd verscheen voor den Kantonrechter. Men hoeft bij deze over tredingen van art. 22 B bij den Haarlemschen Kantonrechter niet meer te raden wats voor straf er opgelegd zal worden. Dat is altijd hech- tenisstraf. Ditmaal was het een 43-jarige mon teur, die slingerend over den Rijksstraatweg had gereden. Een hoofdagent van politie was door een autobus-chauffeur gewaarschuwd en had den monteur, die ruiterlijk bekende veel gedronken te hebben, aangehouden. Hij hing half tegen een vrouw op, die bij hem in den wa gen zat. Tien dagen hechtenis en 1 jaar ontzeg ging vorderde de ambtenaar. De monteur werd tot 7 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van het rijbewijs ver oordeeld Inbraak bij den Nederlandscben Typografenbond te Amsterdam. AMSTERDAM 12 April. Toen men van morgen in het gebouw van den Nederlandschen Typografenbond op de Leliegracht het kantooi op de eerste verdieping binnenkwam, vond men er alles overhoop gehaald. De brandkast was omgekeerd op de tafel gelegd en er waren dui delijke sporen, dat gepoogd was de achterzijde met carbidbranders te openen. Dit is echtei niet gelukt en daarmede is den heeren een groot bedrag aan geld, dat in de branfkast was geborgen, ontgaan. Zij hebben zich tevreden moeten stellen met den inhoud van een spaarbusje ten bedrage van vijf gulden en een postzegelkas met tien gulden, welke gcr-aKi elijkcr te bemachtigen waren Het is duidelijk te zien, dat hier geen beroeps werkers van een eereten rang aan den arbrid zijn geweest en deze i "«braak vertoont dan ook geen overeenkomst met die van het reisbureau Lissone in de Leidschestiaat. Het geheele kan toor was door het gebruik van de carbidbranders zwart gewilmd. Honderdzestig Britsche en Fransche oorlogsschepen in de Grieksclie wateren? ATHENE, 12 April. Er gaan pertinente ge ruchten, waarvan echter totnogtoe geen bevesti ging kon worden verkregen, dat 160 Britsche en Fransche oorlogsschepen thans voor de Ioni sche eilanden kruisen. (United Press.) Drastiseh optreden der Japanners te Kanton. KANTON. 12 April (Reuter). - De Japansche autoriteiten alhier hebben 41 Chineezen, die schuldig bevonden waren aan plundering, laten terecht stellen. De executies vormen een on derdeel eener krachtige actie tegen misdadige elementen in Kanton De autoriteiten hebben aangekon hgd, dat zij een .politiebelasting ;ullen heffen voor handhaving van de groeiende politiemacht in de stad HAARLEM, 12 April. Ondertrouwd: 12 April: J. Fenge en G. Jan sen; G. C. P. Horsten en M. Gaszen; P. J. P. T. Menger en T. J. A. M. de Neyn van Hoog- werff; W. Bruinsma en H. M. de Kruif; D. Schouten en H. L. Vink; H. Goebert en C. J. Platei; J. C. van Andel en C. M. van Tol; G. L. F. van Aalst en A. R. F. Lind; L. A. Ger- ritse en E. Been; H. Munsterman en M. Tig- gelman; J. E. Strengers en J. M. J. Rijs; P. Vernout en J. P. Scholten; R. Kraan en W. Veltman; G. A. Schoonderwoerd en C. de Graaf; J. J. Koedooder en A. M. Zuiderveld; W. C. Laven en J. Harms; P. P. W. Baljet en A. J. M. Kemperman; H. M. A. J. J. van Schie en C A. Wolvers; G. Jansen en N. Boontjes. Getrouwd: 12 April: F. A. M. van der Peijl en G. J. Schriever; F. W. A. Tillemans en J. P. M. Christiaans; J. Commandeur en T. Weichert; C. G. van Houten en J. T. H. de Vries; D. Baas en H. A. B. van Meurs; B. J. Glas en J. L. C. Fielmich; A. J. Spoor en E, E. Benkei; E. Brink en A. H. de Vink; H. Freudenthal en K. E. Spinner; C. Markman en C. Weijers; J. J. M. Beerenhout en E. Mesman; J. E. T. B. Driesen en H C. M. Jonckbioedt; C. Koek en M. Ruijg- voorn. J. S. van Straten en M. J. Arnoldus; H. van Dijk en B. M. Springveld; J. Kroon en B. E. Lindeman; C. P. Visser en H. C. van Berkum; H. M. Rooijens en J. A. G. Bergfeld; J. H. Zwarts en G. Bouw; J. P. H. Bismeijer en H. v. d. Heeft; G. van Wijnen en J. van Mars bergen; J. C. Ruijgh en J. L. Polfliet; A. J. Gruijters en J. Deen; J. J. Loerakker en K. R. Bolten. Bevallen 7 April: M. Knolvan Emrik, z.; 8 April: A. C. van BalenKeijsper, z.; A. M. J. van Hiltende Vuijst, z.; S. C. Trompert Duivenvoorden, z.; 9 April: A. Onderweegsde Jong. d.; 10 April: E. van HeesBuijzenaars, d.; S. J. van Veen—Vmgt, z.; W. A. A. Hovinga ter Horst, z.; J. H. WehnesJoubij, z11 April: H. P. HulseboschSchackman, d.; W. van der JagtDaudeij, d. en. z.; J. M. Reeu- wijk—Hartveld, d.; 12 April: F. N. van Duij- venbode—Erzsébet, d. Overleden 11 April: E. de Wilde—van Duin, 88 j., Witte Heerenstraat: A. Schoone, 21 j., Rijksstraatweg; H. van Damme, 78 j„ van Marumstraat; J. W. Scholten, 72 j., Rozema- rijnsteeg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8