c Personeele Unie met Italië L±J Victor Emanuel koning van Albanië De Italianen in Spanje. Grieksche regeering is optimistisch. Het Engelsche kabinet op patrouille. RADIO, __L"L DONDERDAG 13 A PR IC 1939 H A'A R E E M'S DAGBEAD S Het nieuwe statuut van Albanië naast de Italiaansche vlag heeft gewap perd (nieuwe toejuichingen). Albanië zal dan eindelijk zijn land modern georganiseerd zien en zal met behulp van de Italiaansche regeering openbare werken hebben, alsmede geestelijke en stoffelijke voordeelen, en vooral zijn eigen scholen, die het analfabetisme zullen wegvagen en aan het volk de vereischte ontwikkeling verzekeren." In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda, dat het besluit der Albaneesche constitueerende ver gadering, de integriteit en de nationale indivi dualiteit van Albanië handhaaft en een krach tige vereeniging van arbeid en oriëntatie tusschen beide landen mogelijk maakt. Koning Victor Emanuel. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: „De constitueerende vergadering van Albanië heeft vanmiddag eenstemmig een motie aangenomen, waarin het vol gende wordt gezegd: Het bestaande régime wordt afgeschaft en de daarop berustende grondwet in getrokken. De vergadering benoemt een regeering, die de beschikking over vol machten heeft. Zij verklaart, dat alle Albaneezen erkentelijk zijn voor het opbouwende werk van den Duce en het fascistische Italië voor de ontwikkeling en het welzijn van Albanië en besluit het leven en lot van Albanië nauwer te binden aan het leven en lot van het fascistische Italië door ban den van de grootste solidariteit. Tusschen beide landen zullen in dezen geest van solidariteit overeenkomsten worden gesloten. De constitueerende vergadering ver tolkt den eensgezinden wil tot hernieu wing van het Albaneesche volk en be sluit als plechtig pand daarvoor de kroon van Albanië in den vorm van een personeele unie aan te bieden aan Victor Emanuel, koning van Italië en keizer van Abessynië, voor hem en zijn konink lijke afstammelingen. De vergadering heeft verder de samenstelling van het nieuwe Albaneesche kabinet, voor welks vorming zij opdracht had gegeven aan Verlaci, die premier en minister van onderwijs is, goed gekeurd. De leden van het nieuwe kabinet zijn onmid dellijk na de vergadering in het Italiaansche ge zantschapsgebouw ontvangen door den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, Ciano. Deze verscheen daarna op het balkon cn noo- digde het publiek uit den koning-keizer en den Duce te huldigen." Stefani meldt nader, dat naar aan leiding van 't besluit der constitueeren de Albaneesche vergadering de Groote Fascistische Raad is bijeengeroepen voor hedenavond 10 uur, de ministerraad voor Vrijdagmorgen 10 uur, de Kamer van fasces en corporaties voor Zaterdag 4 uur en de senaat voor Zaterdagavond 6 uur. Mussolini heeft voorts bepaald, dat ter viering van de unie tusschen Italië en Albanië Zondag 16 April van zonsop komst tot zonsondergang de vlaggen van beide landen moeten worden uitge stoken. „Reeds lang op het bevrijdende Italiaansche leger gewacht." De bijeenkomst van de Nationale Vergadering, waaraan 120 afgevaardigden uit alle deelen van het land deelnamen, werd Woensdagmiddag om 4 uur geopend door den voorzitter van de voor- loopige, door graaf Ciano gevormde, regeerings- commissie, Piafer Ypi. Ypi hield een toespraak, waarin hij, aldus Stefani, beschuldigingen richtte tot het vorige regime, dat „aan de geheele wereld getoond heeft, dat Albanië niet in staat was zichzelf te besturen en dat het land naar een chaos voerde, in weerwil van het feit, dat het land voortdu rend den edelmoedigen steun van het fascisti sche Italië ontving." „Geheel Albanië, aldus zeide Ypi, „heeft sinds geruimen tijd met open armen het bevrijdende Italiaansche leger afgewacht en niemand heeft zich verzet, met uitzondering van eenige ban dieten". „Ik ben zeer verheugd," zoo vervolgde hij, naar United Press meldt „dal Albanië, dat snel zijn ontbinding te gemoet ging en het ern stige risico van een onvermijdelijke ineen storting liep, ten slotte de strijdkrachten van den Duce en het fascisme op zijn grond wel kom mocht heeten. In de 25 jaar, gedurende welke Albanië getracht heeft zichzelf te bestu ren, leed het land aan verwarring. Het volk leefde in groote ontbering en had gebrek aan brood. Dit volk heeft nimmer de kans gehad, te weten, wat onafhankelijkheid beteekent. De1 bestuurders hebben hun post verlaten en zijnl gevlucht: aan het welzijn van hun volk hebber zij niet gedacht." Naar Stefani meldt, legde Ypi daarna de vol gende verklaring af: „De beste oplossing van de crisis, waarin het land verkeert, is deze: de kroon van Albanië aan te bieden aan koning Victor Emanuel III (geestdrif tige toejuichingen). De macht van Italië is de veiligste verdediging van de Alba neesche grenzen. De verdediging van dc nationale eenheid en de Albaneesche souvereiniteit is zoodoende verzekerd. Albanië zal zijn vlag behouden, die steeds Datum der repatriëering aan Mussolini medegedeeld. Naar Stefani meldt heeft Mus solini gisteren generaal Gambara, den commandant der Italiaansche vrijwilligers in Spanje ontvangen. Gambara bracht verslag uit over vraagstuken betreffende de repa- trieering en den datum van repa- trieering der Italianen. In antwoord op zekere commentaren in de Engelsche en Fransche pers betreffende het vraagstuk der Italiaansche legion na rissen in Spanje, verklaart de Italiaansche Telegrafo dat het de taak van Franco is te beslissen over het oogenblik, waarop die troepen gere patrieerd zullen worden. Het blad wijst er op dat de in Spanje gebleven Italiaansche vrij willigers „weinig talrijk zijn" en voegt hier aan toe: Er moet aan herinnerd worden, dat ten op zichte van hun vertrek uit Spanje de Duce in een openbaar document een noot in de Informazione Diplomatica het aan Franco heeft overgelaten te beslissen. De Italiaan sche legioensoldaten zullen vertrekken, wan neer Franco hen zal wegzenden". Uit Burgos wordt aan de Deutsche Allge- meine Zeitung gemeld, dat de plechtige marsch, die het einde van den burgeroorlog zal vieren, op 2 Mei zal worden gehouden in Madrid voor generaal Franco en met deel neming van alle Spaansche strijdkrachten d.w.z. 500.000 manschappen en 700 vliegtuigen. De Italiaansche troepen, welker hoofdkwar tier te Alicante is gevestigd en de Duitsche vrijwilligers zullen aan het défilé deelnemen. Het bericht van genoemd blad zou de strekking hebben aan te toonen, dat de Italiaansche en Duitsche troepen niet uit Spanje zullen wor den teruggetrokken voor 2 Mei. Het blad geeft echter toe, dat een be langrijk deel van de buitenlandsche troepen na dien datum zal kunnen worden teruggeroepen. Volgens berichten uit Madrid, die niet van officieelen aard zijn en die in Madrid de ronde doen. zou de demobilisatie van de buitenlandsche vrijwilligers, die in Spanje hebben gestreden, beginnen na de „over- winningsmarsch". Franco zou voornemens zijn onmiddellijk zes lichtingen te demobiliseeren d.w.z. ongeveer 5000 man. Vijf lichtingen zou den onder de wapens blijven en zouden ge leidelijk worden gedemobiliseerd naar mate van de behoeften der industrie. Geen nieuwe Duitsche voorstellen aan Polen? Poolsche gezant terug te Berlijn. Havas meldt uit Berlijn: De Poolsche ambassadeur te Ber lijn. Lipski. heeft naar in Duitsche en Poolsche kringen wordt vernomen, geen Duitsche voorstellen meegeno men naar Warschau. Men veronderstelt, dat de geruchten dienaangaande zijn ontstaan door een ver keerd uitleggen van een artikel in de Völki- sche Beobachter. Sedert zijn laatste onder houd met den minister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop op 7 April heeft Lipski jeen bezoek meer aan het ministerie ge bracht. Naar verluidt moet dit onderhoud, waarbij werd gesproken over de militaire maatregelen van Polen, zeer stormachtig ver- loopen zijn. Lipsky is gisteravond weer uit Warschau vertrokken om zich naar zijn standplaats te begeven. Tevoren had hij een onderhoud met minis ter Beck, die hem instructies gaf over de op vattingen der Poolsche regeering nopens de Poolsch-Duitsche kwesties. Anderzijds ver wacht men heden den Duitschen ambassa deur Von Moltke te Warschau terug. Tenslotte bevinden zich volgens berichten uit goede Poolsche bron, die echter niet van officieele zijde bevestigd zijn, verschéidene leden van het Poolsche consulaire corps in Duitschland thans te Warschau. Zij heb ben de Poolsche regeering verslag uitgebracht over de tegenwoordige situatie in Duitsch land, met name van den toestand der Pool sche minderheid. Duitschers naar Dantzig uitgeweken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Aan de Poolsch-Dantzigsche grens is het tot schandalen gekomen, tij dens welke ongeveer 100 Duitschers uit Polen over de grens naar Dantzig zijn gevlucht. Zij werden naar Praust overgebracht, in de school onderge bracht en door de nationaal-socia listische volkswelvaart verzorgd. Volgens verklaringen der vluchte lingen, aldus het D.N.B.. gaan de vervolgin gen der Duitschers in hoofdzaak uit van de „Polnische Westmarken Verein", die zich van oudsher bijzonder heeft onderscheiden door een anti-Duitsche politiek. De vluchtelingen vertellen, dat het den laatsten tijd in de grensgebieden vaak tot excessen is geko men, waarbij zelfs branden werden gesticht. Nieuw tijdperk van vreedzame samenwerking in het verschiet. Dankbetuiging aan Rome voor de toezeggingen. De Grieksche gezant te Rome heeft giste ren op het Palazzo Chigi een nota overhan digd, waarin hij namens den Griekschen •premier zijn dank uitspreekt voor de op 10 April bij monde van den Italiaanschen zaak gelastigde te Athene gegeven verzekering der Italiaansche regeering, dat deze de on schendbaarheid van Griekenland, zoowel wat de landgrenzen als de zeegrenzen betreft, zal eerbiedigen. Minister-president Metaxas spreekt de stellige overtuiging uit dat zich geen enkele gebeurtenis zal voordoen, die de traditio- neele vriendschap tusschen de beide landen zou kunnen verstoren en dat hij een nieuw tijdperk van hartelijkheid voor de voort zetting van deze vreedzame samenwerking ziet aanbreken. CHAMBERLAIN ZAL HEDEN AAN HET ACCOORD MET ITALIË HERINNEREN. Italië wenschte geen wijziging in den status quo der Middel landsche Zee. VERKLARING IN HET LAGERHUIS. Volgens de laatste aanwijzingen, waarover Reuter beschikt, verwacht men te Londen, dat Chamberlain vanmiddag gedurende ongeveer een uur in het Lagerhuis zal spreken. Voorts verwacht men, dat zijn rede beperkt zal blijven tot de Albaneesche situatie en de positie in de Middel landsche Zee in het algemeen. Het optreden van Italië in Albanië heeft de clausules van het Britsch-Italiaansche ac- coord op den voorgrond gebracht, waarin Italië verklaarde dat het geen wijziging wenschte in den status quo in de Middelland- sche Zee. Men kan daarom verwachten, dat de premier de aandacht van het Lagerhuis op dit gedeelte van het accoord zal vestigen en duidelijk zal maken welke de houding der regeering is en haar opvattingen ten aan zien van de handhaving van het behoud van den status quo in de Middellandsche Zee in de toekomst. Een tweede factor in de Middellandsche Zee, die, naar men gelooft, door Chamberlain behandeld zal worden, is de terugtrekking van de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje. Drukte in het Foreign Office. Zoowel in Downingstreet 10 als in het Fo reign Office is gisteren een stroom van be zoekers geweest. Churchill, Attlee, Halifax, Chatfield en andere ministers en hoogge plaatste ambtenaren confereerden met Cham berlain. In het Foreign Office werden ontvan gen de Fransche. Poolsche en Turksche am bassadeurs, de Hongaarsche en Grieksche ministers. De hooge commissarissen der do minions confereerden met- Inskip in het de partement voor de dominions. Ook de Amerikaansche zaakgelastigde heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Office. Duitsclie pers keert zicli scherp tegen beweringen van Engelsch blad. De Völkische Beobachter „Duitschland heeft geen enkele soldaat gereed staan tegen het bevriende Nederland." BERLIJN, 13 April. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat de Duitsche pers zich fel keert tegen het bericht van het Londensche blad „News Chro nicle", waarin gezegd wordt, dat Duitschland voorbereidende maatrege len trof voor een aanval op Nederland. De „Völkische Beobachter" verlangt van het Londensche blad. dat het den naam zal noe men van de „officieele Duitsche instantie", welke deze berichten heeft medegedeeld In dien het blad hiertoe niet in staat is dan zal het voor de geheele wereld gebrandmerkt zijn als een gemeene leugenaar en met het blad zijn opdrachtgevers in Londen. Een regeerings- systeem evenwel, dat een dergelijke schandaal- pers rustig laat voortgaan, mag er zich niet over verwonderen, wanneer men het dit be wust dulden en bevorderen van de ophitsing van het volk door de journalistiek kwalijk neemt. Tenslotte merkt de „Völkische Beobachter" op. dat het niet noodig is te zeggen, dat Duitschland geen enkele soldaat gereed heeft staan tegen het bevriende Nederland. De ..Berliner Börsenzeitung" schrijft dat de vraag zich opdringt of de bewering dat Duitschland een inval zou willen doen in Ne derland niet is ingegeven door het verlangen Nederland tegen Duitschland op te hitsen in het kader van de omsingelings-politiek. Kort geleden heeft men iets dergelijks getracht met Griekenland. Het blad noemt het opmerkelijk, dat de militaire voorzorgsmaatregelen van de Nederlandsche regeering niet alleen zijn ge nomen aan de landgrenzen van Nederland, doch ook aan de kust, waar de havens niet liggen in de richting van Duitschland, doch in de richting van het land. waar men zich thans zoo ontzaglijk bezorgd maakt voor de onaantastbaarheid van Nederland en het blad vraagt zich af of de Nederlanders zelf niet hun eigen meening hebben over het „onbaatzuch tige" aanbod van Engeland tot bescherming, welke meening sterk afwijkt van die van de „News Chronicle". De Berlijnsche correspondent van het „Ham burger Fremdenblatt" schrijft dat er voldoen de redenen zijn om te gelooven dat de onge gronde bezorgdheid van de Nederlandsche regeering is opgewekt door die Britsche krin gen. die niettegenstaande alle tot nu toe ge maakte fouten, hun hoogste wijsheid zoeken in de omsingeling van Duitschland. Hier moet men ook de bron van de onwaarheden zoe ken. welke steeds weer door de „News Chro nicle" v/orden verspreid, zoolang niet in En geland autoriteiten komen, die een einde ma ken aan deze ophitsing tot oorlog. "De ..Deutscher Dienst" uit het vermoeden, dat achter dergelijke bèrichten zeer bepaal de semi-officieele Engelsche instanties staan". Politiek van verzoening jegens Italië nog niet opgegeven. Onze Londensche correspondent meldt: ALS steeds wanneer het spant zijn of ficieele kringen in Londen zeer ge sloten. De aanduidingen over de lij nen. waarlangs de gedachten in het Britsche kabinet zich bewegen, komen meer uit Parijs en uit Rome dan uit Whitehall. Zij doen veronderstellen dat de bijzondere in vloed van Sir John Simon zich in de beraad slagingen der Paaschdagen weer sterker heeft doen gelden. Sir John Simon was de vader van de verzoeningspolitiek. Hij is. naar men weet. indertijd minister van buitenlandsche zaken geweest en dat feit is voor Chamber lain een goede rechtvaardiging hem in het bijzonder te raadplegen sinds het zwaarte punt van het buitenlandsch beleid naar Downing Street werd verlegd. De raadpleging had al plaats vóór Eden's vertrek uit het Fo reign Office en ze kan gemakkelijk geschie den omdat Sir John Simon op no. 11 en de premier op no. 10 in Downing Street woont. Er is een verbindingsdeur tusschen de beide huizen. Aan de hooge beteekenis, die de premier hecht aan het oordeel van zijn kanselier van de Schatkist in zaken, die met de Schatkist als zoodanig weinig te maken hebben, zal moeten worden toegeschreven dat naar allen schijn het pad op het Internationaal terrein, dat met de stappen der verzoeningspolitiek reeds plat is getreden, opnieuw wordt afge zocht zonder nochtans het nieuw gekozen l weer prijs te geven. Het kabinet is als een patrouille die. haar doel zoekend tot nog toe zonder opvallende doortastendheid langs den nieuwen weg van een verdedi gende en preventieve vredesalliantie, eenige manschappen terugstuurt om den ouden weg. waarvan ze meende dat hij naar het doel kon leiden, opnieuw te verkennen. Er is nooit eenstemmigheid geweest aan de vermaarde kabinetstafel in Downing Street over de garantie aan Polen en de afspraak deze tot een verdedigend verbond te maken. In dit geval hebben Lord Halifax en de mi nisters voor de weermacht-departementen gezegevierd. Deze ministers hebben het kabi net in de Paaschdagen trachten te bewegen naar aanleiding van den aanval op Albanië (die zij beschouwen als het voorspel voor po litieke en militaire actie met het doel den j heelen Balkan onder de heerschappij van de J spil-landen te brengen^ concrete strategische maatregelen te nemen teneinde die landen te doen beseffen dat de voorgenomen over- heersching in den Balkan die nest den vorm zou kunnen aannemen van volledige inlijving niet kan worden geduld. Het ka binet in zijn geheel zou het niet kunnen dul den, omdat de vrije beweging van alle Brit sche schepen in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee. noodzakelijk voor het bestaan van het Britsche Rijk, gehandhaafd moet blijven. De leden van het Britsche kabinet, die voor- loopig blijven letten op de mogelijkheden van een terugkeer naar de oude verzoenings politiek, vinden dat de kans zich heeft voor gedaan met de plechtige verklaring, door Rome in drie of vier achtereenvolgende vor men gegeven dat Italië er niet aan denkt Griekenland aan te randen en dat het er ook niet aan denkt zijn macht en heerschappij over de grenzen van Albanië te ontplooien. Sir John Simon en zijn aanhang in het ka binet schijnen te willen dat aan deze Ita liaansche verklaringen alsnog geloof zal wor den gehecht. Zij hebben een vijandelijk Duitschland aanvaard maar houden nog vast aan hun hoop dat Italië niet vijandelijk is en het niet behoeft te worden. Deze hoop hebben zij klaarblijkelijk overgebracht op het meerendeel van hun mede-ministers. Er is verschil van inzicht tusschen offi cieel Engeland en officieel Frankrijk. Want in Parijs heeft men technische maatregelen genomen, die gebaseerd zijn op de overtuiging oat Italië kwade bedoelingen heeft. Voor Engeland moet alsnog het bewijs van Musso lini's onbetrouwbaarheid geleverd worden. Men zou die hebben indien de Italiaansche troepen geen aanstalten maken uit Spanje te vertrekken. De practische beteekenis van dit verschil in zienswijze tusschen de politiek en militair zoo nauw samenwerkende groote democra tieën in het Westen is niet belangrijk. Het is noch onredelijk noch kortzichtig van Enge land de aankondiging van zijn volstrekt ver lies aan vertrouwen in Italië uit te stellen totdat het overtuigend bewijs van de Ita liaansche onbetrouwbaarheid zal zijn geleverd in Spanje. Inmiddels, mag men aannemen, weten Ita lië en Duitschland dat een aanranding van Griekenland en Turkije gelijk zou staan met een aanranding van Engeland. In Whitehall is dit niet openlijk verklaard. Men heeft er zelfs niet op gezinspeeld. Maar de snelheid waarmede Italië heeft getuigd van zijn eer bied voor Griekenland's onafhankelijkheid en de wijze waarop Griekenland zelf heeft getuigd van zijn vertrouwen in zijn positie zijn voldoende aanwijzingen voor het bestaan van stellige Britsche toezeggingen aan dat land. De bewegingen van de Britsche oor logsschepen in de Middellandsche Zee mogen volgens Whitehall niet worden uitgelegd als technische maatregelen tegen verdere Ita liaansche veroveringsplannen om de ooste lijke Middellandsche Zee. hoogstens als een middel om mogelijke wijving tusschen Italia nen en Britsche matrozen in Italiaansche ha vens te voorkomen. De officieele houding zou niet te rijmen zijn met (verklaarde) concre te maatregelen tegen Italië. Men mag echter wellicht de verzameling van Britsche oor logsschepen in de Oude Wereldzee als zoo'n (onverklaarde) maatregel beschouwen. Met dat al treedt er hier ongerustheid aan den dag over de symptomen van een nieuwe afwachtende houding en een verzwakking van de politiek, die leidde tot het Engelsch- Poolsch vergelijk. Het werk voor de „Groote Alliantie" staat stil. En deze alliantie wordt door velen beschouwd als het eenige middel dat de „germaniseering" en de „italianisee- ring" van den Balkan 'om voorloopig bij dit gebied te blijven» kan voorkomen. In het feit dat voor de veiligheid van Italië en voor de handhaving van de orde een legermacht naar Albanië is gebracht, die veel grooter is dan voor her uitgesproken doel noodig zou zijn, ziet men hier een bewijs dat Albanië voorbe stemd is een wapenmagazijn en een verza melpunt te worden voor legers, die veel am- bitieuser oogmerken hebben. Ook wordt hier overal behalve in officieele kringen, die. zooals gezegd, in dit stadium slechts niets zeggende verklaringen afgeven gevreesd dat de kansen voor het verdedigend front met den dag. en met den indruk dat Enge land blijft wachten en aarzelen, slechter worden. A. K. VAN R. PPOEBAMMA VRIJDAG 14 APRIL Frankrijk'* houding tegenover (le politieke vraagstukken. Verklaring van Daladicr wordt niet per radio uitgezonden. De Fransche ministerraad is Woensdag bijeen geweest. Minister-president Daladier heeft tij dens de zitting een overzicht gegeven van den algemeenen toestand en van de militaire maat regelen, welke noodig zijn geweest. Ook keurde de ministerraad dc maatregelen goed, welke in erband met de gebeurtenissen in het buitenland genomen worden. De minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, gaf een overzicht van de diplo matieke actie van Frankrijk tijdens de jongste crisis cn toonde aan, dat de Fransche diplomatie voortdurend nauw samenwerkte met de Britsche. Bonnet zette tevens de houding van Frankrijk uiteen. Vervolgens keurde de ministerraad de verkla ring, welke de minister-president heden zal af leggen, goed. De minister van binnenlandsche zaken, Sarraut heeft een drietal decreten inzake de controle op reemdelingen aan den ministerraad voorgelegd welke werden aangenomen. Na het verlaten van het ministerie van oorlog, waar de vergadering werd gehouden, zeide de minister-president tot de pers. dat zijn rede niet per radio zal worden uitgezonden. De verklaring zal slechts kort zijn en de» houding van Frankrijk jegens de buitenlandsche pro blemen uiteenzetten. De minister-presi dent voegde hieraan toe, dat de rede aan de Britsche regeering zal worden bekend gemaakt, alvorens zij aan de pers zal worden medegedeeld. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berich ten) 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie 12.Berichten 12.15 Het Peregrinos- orkest (12.451.00 Gramofoonmuziek) 1.30 Gra mofoonmuziek 1.35 De KRO-New Style Artists. 2.05 Gramofoonmuziek 2.15 Orgelconcert en gramofoonmuziek 3.15 Gramofoonmuziek 4. Zang met pianobegeleiding (4.154.30 Gramo foonmuziek) 4.45 Gramofoonmuziek 5.15 KRO- orkest 6.006.20 Land- en tuinbouwcauserie 6.25 KRO-Melodisten en solist (ca. 6.30 Berichten). 6.45 Berichten 7.Z.Exc. Min, Mr. M. P. L. Steenberghe: Landbouwcrisispolitiek (II. De ak kerbouw) 7.30 Luchtvaartcauserie 7.50 Gramo foonmuziek 8.Berichten ANP 8.15 Gramo- foonmuziek 8.45 KRO-orkest 9.15 Koninklijke Militaire Kapel. 9.45 KRO-Melodisten en solist 10.15 Koninklijke Militaire Kapel. 10.30 Berich ten ANP 10.40 Bela Kiss en zijn orkest 11.00 12.-- Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Orgelspel 10.50 De clamatie 11.10 Gramofoonmuziek 11.20 VARA- orkest 12.De Palladians (Om 12.15 Berichten) 12.50 Gramofoonmuziek 1.10 AVRO-Amuse- mentsorkest. 2.Causerie „Zaaien en planten" 2.30 AVRO-Kinderkoor met pianobegeleiding 3.15 Gramofoonmuziek 3.30 De AVRO-Dance Band 4.Gramofoonmuziek 5.Voor de kin deren. 5.30 Esmeralda 6.20 Gramofoonmuziek 6.28 Berichten 6.30 Causerie „Socialisme en hu manisme" 6.50 Berichten ANP 7.Zie Hilver sum 1. 7.30 Berichten 7.35 Causerie „Geestelijke leiding voor de moderne jeugd". 8.Neder- landsch strijkkwartet. 8.30 Causerie „Vrijzinnige Protestanten in andere landen" 9.Fragmen ten uit de operette „Zigeunerliebe". 10.15 Cau serie „Schuldig of onschuldig?" 10.20 Gramofoon muziek 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwij ding. 11.Viola d'amore en cembalo 11.30 Jazz muziek (gr. pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.35 Bobby Howell en zijn Band 12.10 Orgelconcert 12.35 Brian Lawrance en zijn sextet en solisten 1.20 Cause rieën „Empire Exchange" 1.35 Trioconcert 2,20 BBC-Schotsch orkest. 3 05 Declamatie. 3.20 Het Carlton Hotel-orkest 4.05 Gramofoonmuziek 4.40 Radiotooneel 5.20 Gramofoonmuziek 5.50 Gilbert Stacey en zijn sextet 6.20 Berichten 6.45 Piano voordracht 7.05 Uit Amerika: Toespraak door President Roosevelt 8.05 Gramofoonmuziek 8.20 Radiotooneel 9.20 Berichten 9.45 Het Londensch Symphonie-orkest en soliste 10.50 Fransche causerie „Lettre de Paris" 11.05 Het Victor Olof sextet. 11.35 Jack Harris en zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. en 1.05 Gramofoonmuziek 11.20 Derveaux- orkest. 12.30 Zang 1.25 Jane Evrard's damesor kest 2.35 Zang 3.05, 3.30 en 4.45 Gramofoonmu ziek 5.05 Zang 5.25 Kamermuziek 6,35 Pianovoor dracht 7.20 Cassard-orkest 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Nachtcon cert mmv. solist KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Herm. Ha- gestedt's Amusementsorkest. 11.20 Fabrieksor- kest 12 35 Gramofoonmuziek 1.30 Populair con cert 3.20 Het Danziger Landesorkest. Schupo-or- kest 7.50 Cabaretprogramma. 8.50 Omroeporkest en solist 9.40 Gramofoonmuziek 9.5011.20 Leip- ziger Symphonie-orkest en solisten. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1 50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Kamer muziek 6.20; 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Pianovoordracht 8.50 Radiotooneel 9.50 Matro- zenkoor „Hofstads Koorknapen" 10.30 Omroep- dansorkest 11.0511.20 Gramofoonmuziek BRUSSEL. 484 M. 12.20, 1.302.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 5.32 Pianovoordracht 5.50 Gramofoonmuziek 6 50 Ra dio-orkest 8.20—11.30 „Le Chemineau", opera (8 559.10 Gramofoonmuziek). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Berlijnsch Philharmonisch orkest en solist (opn.) 8.20 Orkest van de Luchtmacht 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert 10.05 Berichten 10.20—11.30 Concert (opn.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9