Haarlem's Dagblad H. F. C. HalfhoecJjes. Ciano houdt vandaag een rede. Foto-tentoonstelling in onze Tijdingzaal. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17123 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 15 April 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Morgen moet onze oudste voetbalclub, de oudste des lands, een beslissenden strijd leve ren. Als zij daarin de overwinning behaalt is het zeker dat H. F. C. tweedeklasser blijft. Het zal velen misschien wat vreemd aan doen dat op deze plaats in dit blad, in dezen tijd waarin zulke geweldige en dreigende con flicten de wereld beroeren, ineens geschreven wordt over de lotgevallen van een voetbal club. Dat is nu toch wel een heel klein aan gelegenheidje vergeleken bij wat er rondom ons in de groote wereld gebeurt. Ja. Maar het wordt niet zonder opzet gedaan. Met- dezen opzet namelijk, dat wij onze aandacht ook zullen blijven geven aan de dingen die in eigen kleine omgeving gebeuren, die voor de jeugd zich veel minder bewust van den diepen ernst der wereldgebeurtenissen boeiend en vooral ook „spannend" zijn en die voor onszelf een weldadige afleiding betee- kenen. Het is buitendien nutteloos zich voort durend in zware gesprekken over de conflic ten tusschen „de as" en de democratische grootmachten te begeven en diepzinnig te doen over diplomatieke bijbedoelingen die men niet kent. Het is nutteloos en het ver duistert de lentezon. Welnu dan. Er zijn zoo veel mensehen die zich interesseeren voor het lot van H. F. C. Waarom zouden zij dat niet doen. „Voor H. F. C. zijn" is een veel opwek- kender grondslag-van-gesprek dan voor-den een-of-anderen-staat redeneeren. Temeer omdat H. F. C. zich in de laatste maanden zoo goed hersteld en zooveel krachtiger ge weerd heeft, zoodat de kansen heel goed staan dat het morgen van O. S. V. wint en de laat ste plaats definitief ontvliedt. Is dat eenmaal geschied, dan zal de toekomst zich opwek kend doen aanzien, dan is de crisis voorbij en kan de oude club zich zorgeloos voorbereiden op de viering van haar zestigjarig bestaan in September. Er zijn veelbelovende jonge spe lers genoeg om met vertrouwen een tijd van grooter succes te verwachten. Als het alleen jeugdige voetballers waren wier hart voor H. F. C. klopte zou het een pure jongens-aangelegenheid zijn. Maar dat is niet zoo. Er zijn vele duizenden oud H. F. C.'ers, in Nederland en in Indië en ook in andere landen, die vol spanning den uitslag afwachten. Want die drie letters zijn voor hen een symbool van mooie jeugdherinne ringen aan de Spanjaardslaan, waar de sport goed en eerlijk en de sfeer vriendschappelijk is. In die mooie omgeving, op die frisch-groe- ne velden tegen het hooge, donkere geboomte van den Hout, hebben zij echt genoten van jeugd en goede kameraadschap. Zij hebben er gestreden voor dë oude club, soms met succes en soms vergeefs, maar de nederlaag is met een vroolijk woord vergeten en de onderlinge critiek is wel onomwonden maar nooit bitter geweest, want winnen wou ieder altijd graag, maar de sport en de H. F. C.- sfeer bleven toch hoofdzaak. En van verlie zen leerde je ook veel: zelfbeheersching en streven naar team-spirit, naar dien vorm van onbaatzuchtigheid die in het groote leven zooveel waard is en die het eigen Ik opzij weet te zetten. Dat hebben de drie toover- letters H. F. C. aan zooveel geslachten van jeugdige voetballers bijgebracht; dat heeft hun een lesje voor het leven meegegeven naast al die andere goede lessen; vechten voor je club, doorzetten ook als het tegen loopt, niet bang wezen als er wat hard ge speeld wordt, altijd fair play geven, want dat eischt de traditie der drie toovex'letters bo venal. En die traditie heeft iedere jonge H. F. C.'er altijd gevoeld. De ouderen hebben ook nooit nagelaten hem eraan te herinne ren en zoo kent de tegenwoordige voetbal- jeugd aan de Spanjaardslaan de taal van een dr. Spoelder, van Karei Lotsy en ook nog altijd van den immer-enthousiasten Willem Muiier, den vader van de Nederlandsche voet balsport maar ook en vooral van H. F. C. En wanneer die hun woordje gaan spreken wordt er eerbiedig geluisterd en „voel je toch ergens van binnen dat er meer in zit dan alleen maar aan sport doen", zooals een van de spclers-van-nu mij dezer dagen nog zei. Het is dus heelemaal niet zoo vreemd dat wij ouderen de H. F. C. zoo trouw in onze belangstelling en toewijding blijven houden. Natuurlijk zit er wel wat jongensachtigs in, maar is iedere man niet in zijn hart blij dat hij dat heeft mogen behouden, dat hij nog met echte vreugde een moedigen strijd van zijn oude club kan beleven of met echte span ning de radio aanzetten om den uitslag te hoor en?wellicht ergens ver-weg in den vreemde, waar hij heelemaal alleen is met zijn gedachten aan zijn oude club en aan dat fijne veld, dat hem het mooiste plekje ter wereld toeschijnt? 1 Er zijn ook heel velen die nooit H.F.C.'er geweest zijn, die de oude club het beste toe- wenschen en hopen dat zij zich morgen handhaven zal. Zoovelen die de H. F. C.- traditie erkennen, dat er overal in Neder land morgen blijdschap zal gevoeld worden als het gelukt is. Ik geloof dat wij van de elf enthousiaste jongens, die nu de eer heb ben de drie tooverletters te vertegenwoordi gen, verwachten mogen dat het lukken zal. Dan zal deze sport-crisis voor hen voorbij zijn. En allemaal zullen ze weer eens geleerd hebben, dat met volharding, moed en ver trouwen crises overwonnen worden. Tot hun voordeel in hun verder leven. (Volgens modeberichten uit Parijs worden daar thans door de groote magazijnen imitaties van dure modeldameshoeden gelanceerd, die goedkoop kunnen zijn, doordat zij eenvoudig gehalveerd zijn). Dit is weer een heel nieuw idee Van altijd vindingrijke lieden, Om voor een halve portmonnaie, Ook halve hoedjes aan te bieden. Halfhempies waren er al lang, Voor wie geen heele konden „dragen" Halfhoedjes komen nu in zwang, En blijken naar men zegt, te slagen- Er is natuurlijk een verschil, Dit worde wel in acht genomen, En waar ik toch op wijzen wil, Als u er zelf niet op mocht komen. De hempieshalfheid zie je niet, Je kunt het. grif als heel vermoeden. Terwijl je heel de halfheid ziet, Van gehalveerde dameshoeden. Daartegenover staat dan wel, Dat men 't eenvoudig kan erkennen, Als een volledig nieuw model, Je leert aan hoedendwaasheid wennen. Tenslotte kun je 't zoo bezien: Een heele hoed in twee verdeelen, Maakt dat de helften ook misschien Maar half zoo dwaas zijn als een heele. P. GASUS. „Iminoreele voorstellen" aan de Balkanlanden. De Boersenzeitung richt een waarschuwing tot Griekenland en Turkije. BERLIJN. 15 April (Reuter) In een officieel geïnspireerd artikel waarschuwt de „Börsenzeitung" Griekenland en Turkije tegen het aanvaarden van de „immoreele voorstel len" van Groot Brittannië en Frankrijk. Het blad schrijft dat in geval van oorlog de kleine staten het eerst getroffen zullen worden in hun bestaan, terwijl in vredestijd hun finan- cieele, economische en strategische afhanke lijkheid van de groote mogendheden zou beteekenen, dat hun economische betrekkin gen inschrompelen of geheel vernield worden. Op de rede van Roosevelt wordt scherpe cri tiek geleverd en verscheidene bladen verkla ren dat deze rede is gehouden „in opdracht van Londen". HAOHA TEGENWOORDIG BIJ DE VIERING VAN HITLER;S VERJAARDAG. De vroegere president van Tsjecho-Slowakije Hacha, zal de feestelijkheden ter gelegen heid van den 50sten verjaardag van Hitier bijwonen. Op 19 April zal hij met minister Havelka naar Berlijn vertrekken. Deensche socialisten winnen vier zetels. KOPENHAGEN, 14 April. De op 3 April gekozen kiesmannen hebben heden het Landsting gekozen. De sociaal-democraten wonnen vier zetels de radicalen een. De con servatieven verloren twee, de Venstre-partij verloor vier zetels. (D.N.B.). Dank zij het zachte weer in de ajgeloopen week zijn de bolgewassen aanzienlijk in bloei toegenomen. Dit stuk hyacinten-weelde kan men tusschen Bennebroek en Hillegom be wonderen. Voor Hillegom toordt aanbevolen auto's te parkeeren en langs de Veenenburgerlaan een wandeling te maken. Vooral de velden aan den Kennemerbeék- weg, die men daar in de diepte ziet liggen, en de velden midden in het dorp aan de Benne- broekerlaan zijn prachtig. De E.H.B.O. te Hillegom zal een hoofdpost betrekken in het Politie-bureau, tenv\jl fiet sende colonnes geregeld langs de wegen zul len patrouilleeren. Steil een bezoek niet uit, want het is den kweekers niet om de bloemen, doch om de bollen te doen; zoodra dus de bloemen tot vollen wasdom zijn gekomen, worden zij on herroepelijk afgesneden, opdat, de bol onge stoord verder kan groeien. Ernstige ontploffing te Liverpool. Menschen werden uit hun bed geslingerd. LONDEN, 15 April (Havas). In een tele fooncel te Liverpool is een bom ontploft, waardoor een persoon werd gewond. In een andere telefooncel heeft de politie een nog niet ontplofte bom ontdekt. De explosie was de tweede binnen vier dagen. Zij werd op een afstand van acht kilometer nog gehoord en binnen een straal van vijf honderd meter werden talrijke ruiten vernield. Door de schok werden men schen uit hun bed geslingerd en een vrouw moest, door de schrik overmeesterd, naar het ziekenhuis worden gebracht. Waarschijnlijk zal de Italiaansche minister de garanties aan Joego slavië nog eens bevestigen. ROME, 15 April. (Havas) Met levendige be langstelling wordt de rede, welke de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. vandaag zal houden, tegemoet gezien. Vermoedelijk zal Ciano, na een uiteenzetting van de Albaneesehe kwestie spreken over de buitenlandsche politiek en nogmaals den nadruk leggen op de garanties aan Belgrado en Athene en herinneren aan de Italiaansche diplomatie van den laatsten tijd. Vermoedelijk zal hij ook spreken over de Ita- liaansch-Duitsche samenwerking en misschien zal hij de militaire maatregelen van Italië nader omschrijven en mededeelingen doen over de be sprekingen van de Duitsche en Italiaansche ge neraals vóór de verovering van Albanië. Hedenmiddag wordt in onze tijdingzaal een tentoonstelling van fotowerken ge opend, waar zeer belangrijke dingen te zien zijn. De Haarlemsche Am at eu r-F o- tografen V ar eeniging, die deze tentoonstelling heeft georganiseerd, heeft zich de medeioerking verschaft van den- bekenden amateur-fotograaf Aug. Gr é- g oir e te Voorburg, voorzitter van de Haagsche Amateur-Fotograf enver- eeniging. Onder den titel Honderd j ar en Fotografie is een verzame ling foto's geëxposeerd, die een over zicht geeft van hetgeen bereikt werd in de eerste jaren van de zioart-ioitte kunst tot de meest moderne fotowerken van heden toe. Men vind Daguerrotypieën in verschil lende stadia, kleurenfoto's met de bij- behoorende clichés, infra-rood-foto's politie-foto's, alsmede afdrukken van zeer speciale foto's die opgenomen zijn met snelheden die met een gewone camera niet te bereiken zijn. Het meest zal de bezoeker echter ge boeid zijn door de prestaties van dege nen die naam gemaakt hebben als kunst fotograaf,Frans Ziegler met eenige foto's van het Vorstelijk Huis valt al dadelijk op, Bernard Eilers, Gottfried de Groot, W. C. van Dijk, P. Clausing, Mevr. ArensTepe, Mart. Coppens en niet te vergeten H. Berssenbrugge zijn vertegenwoordigd. Verder vindt men zeer sterke vergroo tingen van Leica-opnamen, o.a. van P. Schuitema. Al met al is de tentoonstel ling een bezoek overwaard en werkelijk niet alleen voor amateur-fotograf en. Een der wanden is gereserveerd voor de foto's van de Haarlemsche Amateur- Fotografen Vereeniging. De expositie is geopend heden, Zaterdag van 3.305 uur en van 710 uur, Zon dag van 105 uur, Maandag en Dinsdag van 105 uur en van 710 uur, Woens dag van 105 uur Z\j is gratis toe gankelijk. De heer C. Verdouw vierde gisteren in Heemstede zijn 25-jarig jubileum in dienst der Gem. Gas-, Duinwater- en Electriciteitsbedrijven aldaar. De jubilaris werd gelukgewenscht door den burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn. Rechts de directeur, ir. W. J. A. Duijnstee. Het Rioleeringsplan voor Haarlem Uitvoering van het eerste gedeelte wordt aanbesteed. Het is onzen lezers bekend, dat tusschen het gemeentebestuur van Haarlem en het bestuur van het Werkfonds eenigen tijd geleden overeenstemming verkregen is over de uit voering van het groote rioleeringsplan voor deze gemeente. Haarlem dat tot heden voor den afvoer van de riolen voor een deel ge bruik maakt van de singels en vaarten gaat een centraal rioolstelsel bouwen, terwijl aan het Noorder Spaarne inrichtingen gemaakt zullen worden voor de reiniging van het riool water Met de uitvoering van dit werk is een kapitaal van 5 millioen gulden gemoeid. Het werk zal in verschillende gedeelten worden gemaakt, waarschijnlijk zal de ver deeling over 8 jaren plaats hebben. Maandag 1 Mei zal de directeur van Open- oare Werken de uitvoering van een eerste ge deelte aanbesteden, namelijk het maken van rioieerlngen in de Gedempte Oude Gracht (van de KI. Houtstraat tot de Zijlstraat). Raaks en Jacobstraat. De aannemer moet leggen 1658 Meter rioolbuis van verschillend profiel, wisselend van 40/60 c.M. en 80/120 c M. Verder het ma ken van 48 toegangskokers, het aanbrengen van huis- en kolkaansluitingen op de riolee- rrngen, het sloopen van 1500 meter be staande rioleering. het gedeeltelijk sloopen van brandputten, het met beton vullen van brandriolen en de overblijvende gedeelten van de brandputten. Uit de bijgevoegde teekeningen blijkt, dat in den grond van de Ged. Oude Gracht ver schillende brandputten en brandriolen liggen. In de voorschriften is bepaald: Bij den op zet van het werkplan moet worden gelet op de belangen van het verkeer. De aannemer moet bij de uitvoering van het werk rekening houden met de belangen der eigenaren of huurders van de omliggende per- ceelen. De toegang tot die perceelen moet steeds worden vrijgehouden. In het bijzon der geldt dit voor bedrijven en opslagplaat sen. Op door de directie van Openbare Werken aan te wijzen plaatsen moeten overbruggin gen voor voetgangers over de sleuven, breed tenminste 1 M voorzien van leuningen en borden met opschrift „Wielrijders afstappen" worden gelegd. Welke arbeiders er zullen werken. De aannemer is verplicht de tewerk te stel len arbeiders te betrekken door tusschenkomst van de organen van de Openbare Arbeidsbe middeling te Haarlem. Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmerking arbeiders van Ne derlandsche of Belgische nationaliteit, die op het tijdstip van aanbesteding van dit werk: a. bij bovengenoemde organen zijn inge schreven; b. minstens 3 maanden werkloos zijn; c. gedurende minstens twee jaar ononder broken in de gemeente Haarlem gevestigd zijn. Van de arbeiders zullen voor daarvoor in aanmerking komende werkzaamheden door- eengenomen 15 pet. jeugdige arbeiders moe ten zijn, onder wie worden verstaan arbeiders, die voor zoover het vaklieden betreft, den 22- jarigen en, voor zoover het niet-vaklieden be treft den 20-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt De löonen die betaald zullen worden zijn voor de groepen 1. 2 en 3 60. 56 en 54 cent per uur. verder voor stratenmakers 60 cent en voor straatopperman 56 cent. De jeugdige arbeiders verdienen gedeelten van dit loon naar gelang van hun ouderdom, de percentages zijn 14 jaar 10 pet., 15 jaar 15 pet., 16 jaar 20 pet. 17 jaar 30 pet., 18 jaar 45 pet.. 19 jaar 60 pet. 20 jaar 75 pet., 21 jaar 90 pet. Het gehecle werk moet uiterlijk 5 maanden na den dag der gunning vol tooid zijn en in gebruik genomen kunnen worden. Lindbergh te New-York. NEW-YORK, 15 April (Havas) Lind bergh is aan boord van de „Aquitania" aan gekomen. Hij weigerde een verklaring aan de pers af te leggen. Dinsdag of Woensdag zal hij voor de commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden verschijnen. Het woord is aan Lessing: Er is niets dat zulke groote levens vormt als vertrouwen. Anti-Italiaansclie betoogingen in Syrië. Mohammedanen uiten scherpe protesten tegwn het gebeurde op den Balkan. Havas meldt uit Beyroeth, 14 April: Van daag zijn na de Vrijdagsgebeden in de voor naamste steden in Syrië en den Libanon protestbetoogingen gehouden tegen de bezet ting van Albanië. In Damascus kwamen on geveer 30.000 personen bijeen in de Moskee der Omayyaden, waar verscheidene sprekers fel de Italiaansche agressie tegen Albanië aan de kaak stelden. Bij het uitgaan van de moskee werd een optocht gevormd, die door de stad trek en kreten uitte als „er is maar één God en Mussolini is zijn vijand". Ook in de moskee van Aleppo en in die van Beyroeth werden redevoeringen uitge sproken. De Arabische pers vertolkt het streven van een beweging tot boycot jegens Italiaan sche goederen. In Beyroeth zijn vlugschrif ten verspreid onder de bevolking, die even eens aandringen op boycot. 23 APRIL HOLLAND—BELGIË. Het Stadion te klein? geen nood! Centr. Radio moet U verlangen. Om elk gebeuren, klein en groot. Van A tot Z op te vangen. CENTR. RADIO ONTV. HAARLEM - Tel. 10010 (Adv. ingez Med.i WIELRIJDERS!! Voor een MERKRIJWIEL slaagt U het best in het RIJ WIELM AG AZIJN „ALBA", GROOTE HOUTSTRAAT 158. Prijzen vanaf 34.50 le klas REPARATIE-INRICHTING. (Adv. Ingez. Med.) HEPEN lft PAGINA'S BINNENLAND. Pag- Drie voorontwerpen van wet Inzake bestrij ding van de jeugdwerkloosheid zijn by den Hoogen Raad van Arbeid. 3 Bioscopen 8 BUITENLAND. Roosevelt heeft in een rede voor de Pan- Amerikaansche Unie gezegd, dat dc Ver. Staten opkomen voor alle Amerikaansche naties indien deze ook door economi sche agressie bedreigd mochten wor den. S Verwacht wordt dat ook Turkije waarborgen aan Roemenië en Griekenland zal geven. 5 De datum van de terugtrekking der Italiaan sche troepen uit Spanje is nog niet defini tief vastgesteld. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: H. F. C. 1 Mr. E. Elias: Oom Sam op zijn uitkijkpost 2 P. v. d. Hem: Dessert of Hors d'Oeuvre. 3 Prof. dr. N. B. Tenhaeff: Een afscheid tus schen twee volken: 19 April 1839. 4 Van een technischen medewerker: Tunnel bouw in Nederland. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 v. H. Reclasseering in de film. 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: De heerschende onzekerheid en het streven naar liquiditeit. 9 K. de Jong: Muziekavond te Bloemendaal. 15 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op u

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1