1 WOENSDAG 19 APRIE 1939 HAAREEM'S DAGBEAD g UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL VERSLAG OVER HET L. O. Aan het verslag over het L. O. in de gemeente Bloemendaal door de Commissie aan den Raad uitgebracht, ontleenen wij het volgende: De heeren Kuiper en Bleeker werden herbe noemd als lid der Commissie van Toezicht. In de vacature mr. Dijstra werd voorzien door de benoeming van mr. J. C. C. W. Hijszeler. Het bureau bestond uit Ds. J. C. Brussaard, voorz. en S. A. Wilson, secretaris. De Commissie van Toezicht spreekt haar waardeering uit over het feit, dat de wethouder van onderwijs herhaaldelijk haar advies heeft gevraagd en blijk heeft gegeven haar oordeel te waardeeren. Adviezen werden uitgebracht inzake school zwemmen en vacanties. Bovendien kwam een enquête inzake het bioscoopbezoek door school gaande kinderen ter sprake. De toestand van gebouwen en terreinen was over het algemeen zeer goed. Het aantal 1.1. op 31 Dec. 1938 bedroeg 2736, bij het vorig jaar vergeleken een vermindering van 17 1.1. of 0.6 pet. Deze vermindering, de eerste sinds 1924, wordt wel verklaard door de opening van een openb. school door Haarlem in Overveen. Bloemendaal telde 1322 1.1., (48 pet), Overveen 627 (22.9 pet.), Aerder.hout 599 (21.9 pet.) en Vogelenzang 188 (6.9 pet.) Openbaar onderwijs volgden 1029 1.1. (57 1.1. minder of 5.25 pet.), bijzonder onderwijs 1707 (vermeerdering 2.24 pet.), Christelijk onderwijs 423 (vei-meerdering 6.5 pet.), R.-K. onderwijs 924 (vermeerdering 0.7 pet.); neutraal bijz. ond. 360 (vermeerdering 6 pet.) Bijzonder onderwijs werd gegeven aan 1707 1.1. of 62.4 pet. van het totaal; openbaar onder wijs aan 1029 1.1. of 37.6 pet., bijzonder onderwijs op religieuze ngrondslag wei-d gegeven aan 1347 1.1. (39 pet.), bijzonder neutraal onderwijs aan 360 1.1. (13.2 pet). U.L.O. ondei-wijs volgden 361 1.1., een vermeerdering van 22 1.1. of 6.5 pet. Op 3 der 16 scholen zijn klassen met 40 of meer 1.1. Het hoogste aantal bedroeg 44 voor de R.-K. school te Vogelenzang. Het gemiddelde aatnal 1.1. per onderwijzer over de geheele gemeente bedroeg per 31 Dec. 26. Dit gunstige gemiddelde werd mede verkre gen door de werkzaamheid van 15 kweekelin- gen met acte. TUINBOUWVERGADERING. Dinsdagavond hield de afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij., voor Tuin bouw en Plantkunde een druk bezochte ver gadering in Rusthoek. Deze groote belangstelling was toe te schrij ven aan een filmvertooning met toelichting van de firma G. A. van Rossem N.V. te Naar- den van haar bedrijf. Deze film vertoonde een duidelijk beeld over het kweeken van allerlei vruchbboomen, ap pels, peren, perziken, pruimen en verder bes sen, frambozen enz. Verder de grondbe werking, oculeeren, enten, snoeien, enz. Andere gedeelten vertoonden de resultaten in bloeiende en vruchtdragende boomen en weelderige boomgaarden in Utrecht, de Be tuwe, Bangerd, enz. Zeer fraai was de gekleurde rozenfilm in de kweekerij en in parken en villatuinen. Met de grootste aandacht werd de vertoo ning gevolgd en na afloop volgde een harte lijk applaus. De vooi-zitter Mr. J. D. v. d. Plaats sprak enkele woorden van hartelijken dank. Eveneens spx-ak hij hartelijke woorden tot den heer H. Boegschoten naar aanleiding van diens 25-jarig jubileum als tuinbaas van hui ze Careol en wees op diens groote verdien sten voor de afdeeling als bestuurslid en als regelmatig inzender van uitmuntend ge kweekte bloemen en planten. De nieuwgekozen penningmeester de heer Kool, werd door den voorzitter aan de verga dering voorgesteld en verwelkomd. De volgende punten en belooningen werden door de jury toegekend: Groep Calceolaria Hybrida 9 p., Barnhoorn; Coclogyne Ochiacea, Lof der Jury, Plukker. Groep Narcis 8 p., A. Tabernal, Iris Bucharia An. Jager, lof der Jury; Sla, Meikoningin 10 p., An. Jager; Raphiolepus ovata en Libonia Penihosiensis, Gem. Kwee kerij, lof der Jury. HILLECOM OUDERAVOND „TEMOTHEUS" EN „VRIENDENSCHAAR". Dinsdag werd in het Nutsgebouw een ouder- avond georganiseerd door de Chr. Jongelieden- vereeniging „Timotheus" en de Chr. Jongens club „De Vriendenschaai1", waarvoor veel be langstelling jjestond. In zijn openingswoord deelde de leider de heer G. Verkei'k mede dat het voorzitterschap van den Leidei-skring was overgegaan op den heer E. Nijholt, die dan ook na de pauze de leiding der vergadering overnam. Voor de pauze hield de heer Nijholt een inleiding over het onderwerp „Bondsleven", waarin hij uitvoerig besprak hoe in het Verbond dit bondsleven wordt opgevat. Speciaal werd stilgestaan bij den arbeid op het gebied der werkloosheid onder de leden. Na de pauze hield de heer L. S. Baas een refei-aat over „Jongensleven". Hij bezag het jongensleven in vei'band met het Chr. Vereeni- gingsleven en ging den invloed hiervan op de jongensziel na. Beide inleidingen gaven aanleiding tot het stellen van verschillende vragen die beantwoord werden. SPAARNDAM AUTOBOTSING. Hedenmorgen om 7 uur had een aanrijding plaats op den hoek Nieuwe RijwegSlaper dijk. Een luxe auto komende uit de richting Haai-lem, wilde rechtsaf in de richting Am sterdam rijden. Hierin waren gezeten eenige employés van de Fordfabrieken. Tegelijker tijd naderde een zware vrachtauto geladen met bussen melk uit Amsterdam en reed in de richting Santpoort. Op den hoek botsen de wagens op elkaar. Beide auto's werden be schadigd. Twee der passagiers van den luxe auto werden gewond. Een had een gebroken pols de ander een hoofdwonde. Met een wagen van den heer Kok werden ze naar dr. Deggeler vervoerd. De overigen kwamen met de schi-ik vrij. De toestand ter plaatse waar het ongeval is gebeurd is zeer slecht. Komende W. N. Rij weg heeft men zoo goed als geen uitzicht terwijl, men dan een tamelijk steile helling moet nemen om op den dijk tekomen. men. De luxe wagen moest per kraanwagen wor den weggesleept. De vrachtwagen werd in beslag genomen om door de politie te worden gekeurd. De vracht werd overgeladen op een andei-en wagen. Dcor de botsing vlogen vele buseen van de wagen, een belangrijke hoeveel heid melk ging verloren. MOTORRIJWIEL GEVONDEN. Hedenmorgen vond de heer J. V. toen hij naar Amsterdam reed een motorrijwiel aan den Spaarndammerweg. Aangifte is gedaan bij de politie, die de zaak zal onderzoeken. HAARLEMMERMEER TWEE RIJWIELDIE VEN GESNAPT. De politie uit Haarlemmermeer is er dezen keer wel op bijzondere wijze in geslaagd een tweetal rijwieldieven in te rekenen. Het zal ongeveer een maand geleden zijn, dat bij een tweetal bewoners van Hoofddorp een rijwiel was ontvreemd en dezen deden daarvan aangifte. Op voorstel van de politie ging de heer M. (een* der benadeelden) Zon dag j.l. naar Amsterdam, waar hij bij een ver- kooping zijn rijwiel te midden van andere ontdekte, hoewel dit van bnxiix in zwart was omgelakt. Onmiddellijk maakte M. een praatje; hij wilde zijn eigen karretje koopen doch ging het eerst eens probeeren, hetgeen de verkooper toestond. Niet zoodra had M. zijn fiets terug of hij reed naar het dichtstbij zijnde politiebureau. De eigenaar, die meende met een dief te doen te hebben holde hem nog na en schreeuwde „Houdt den dief!". M. deed in- tusschen zijn vex-slag bij de politie, die op haar beurt de Rijkspolitie hiervan in kennis stelde. Weldra was de fietsenverkooper, zekere G. Zw. uit Amsterdam gearresteerd en deze legde na een scherp verhoor een bekentenis af. Ook het tweede rijwiel kon daarop nog worden in beslag genomen. Dit gaf aanleiding tot een tweede arrestatie nl. van zekeren H. een varensgezel uit Am sterdam, die de vorige week aan den Sloter- weg in Haarlemmermeer een tweetal rijwielen ten nadeele van de weduwe V. ontvreemdde. Uit het verhoor kwam vast te staan dat H. zich ook in and pre gemeenten schuldig had gemaakt aan diefstal, hetgeen nog nader wordt onderzocht. De twee verdachten zijn te Hoofddorp inge sloten. VELSEN Dienstweigeraar aangehouden. De politie alhier heeft aangehouden den dienstweigeraar de V. Hij werd op transport gesteld naar zijn garnizoensplaats te Ede. Vijftigjarige Echtvereeniging. Op 2 Mei a.s. hoopt het echtpaar H. Ver- duin en M. Verduin—Tiebie den dag te her denken dat zij 50 jaren in den echt verbon den zijn. Het bruidspaar is reeds meer dan veertig jaar woonachtig in de Kalverstraat alhier. Zij zijn afKomstig uit Akersloot en bij het bouwen van eeii eersten vischafslag naar IJmuiden gekomen waar de bruidegom als timmei'man te werk gesteld werd. De beide oudjes zijxx 76 jaar oud en genieten nog een goede gezoxxdheid. De bxniid is slecht ter beeix. maar de bruidegom werkt zelfs nog als tim- mermaxx bij de fircna H. C. van Heijst, waar hij al bijna twixxtig jaar ixx betrekking is. Het geziene bruidspaar wacht dexx 2den Mei ongetwijfeld eexx drukke en blijde dag. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: A. Stolting-Poldermans, d., Rijks weg 424, Santpoort. E. v. Tongeren-Rood, z., Velserduinweg 298, IJmuiden. S. M. D. Bin- nekade-Hoedeman. d., Ratelsstraat 8, IJmuiden. J. Keux>Sloot, d., Pr. Hendrikstraat 33, IJmui den. M. A. Th. Bolt-Gomes, d., W. Barendsz- sti'aat 18, IJmuiden. J. Stam-de Graaff, d., Stephensonstraat 40, IJmuiden. W. M. van Leeuwen-Boeter, z., Sirenestraat 8. IJmuiden. A. C. Brouwer-Heeremans, z., Wüstelaan 36, Santpoort. C. J. v. d. Nieuwendijk-v. d. Lin de, d., Willemsbeekweg 46, IJmuiden. Overleden: H. Wessel, 74 jaren, echtgenoot van P. Slot, de Rijpstraat 49, IJmuiden. J. Baltes, 21 j., ongelxuwd, Beverwijk. S. C. Brands, 26 j., echtgenoote van H. A. Meijjes, Nw. Schulpweg, 312, Velsen N. IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Witte Zee IJM 167. vangst: 55 manden plat- visch, 55 manden wolf en poon, 15 manden wij ting, 25 manden diversen. Totaal 150 manden, benevens 475 st, ijskabeljauw eix 460 st. stijve kabeljauw. Utrecht IJM 73. vangst: 65 manden platvisch, 100 manden koolvisch, 40 manden schar en wij ting. totaal 205 manden. Caroline IJM 26, cangst: 500 manden haring; 100 kistjes haring. Utrecht IJM 73. 61 manden platvisch, 100 manden koolvisch, 40 manden schar en wijting, totaal 205 manden. Middensluifc liclit beschadigd. Wind dreef schepen er tegen aan. De Engelsche stoojxxschepen Plawsworth en Mai, beide uitgaande ïxaar Rotterdam, zijn Diixsdagmiddag bij het invarexx, door den hevigeix wind tegen de middeixsluis geduwd, teixgevolge waarvan deze sluis is beschadigd. Na cautie-stelling waarvan het bedrag voor de ..Mai" 275 en voor de „Plawsworth" 150 bedraagt, zijn beide schepen ïxaar Rotterdam vertrokken. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 19 April (A.NP.) Tarbot 56—46 ct. per kilo. Tong f 1.20—f 0.72 idem. Heilbot 9064 ct. idem. Griet f 30— f 12 per 50 kilo. Groote schol f 21f 16 idem. Middel schol f 19f 17 idem. «Zetschol f 17f 11 idem. Schar f 9.50—f 6 idem. Tongschar f 19—f 12.50 idem. Poontjes f 6f 3 idem. Groote schelvisch f 15.50f 15 idem. Middel schelvisch f 16.50f 13 idem. Kleinmiddel schelvisch f 15f 10 idem. Kleine schelvisch f 12.50—f 8 idem. Groote gul f 7.50f 5.50 idem. Kleine gul f 9.00—f 5.50 idem. Wijting f 7.60—f 3.30 idem. Makreel f 3.90f 2.20 idem. Versche haring f 6.00f 2.20 idem. Kabeljauw f 25f 8.50 per 125 kilo. Vleet f 1.60 per stuk. Leng f 1.35—f 0.50 idem. Koolvisch f 0.55f 0.15 idem. Rog f 14.50f 13 per koop. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers, 370 Beatrix IJm. 117 f 2240. 1000 Norma Maria IJm. 6 f 2870. 130 Rotterdam IJm. 111 f 1160. 725 Schoorl IJm. 39 f 2620. 1000 Maria van Hattem IJm. 1 f 5070. 100 Utrecht IJm. 72 f 1240 70 Raaf IJm. 432 f 1090. 900 Malrus IJm. 24 f 2360. 200 Bloemendaal IJm. 70 f 1230. 100 Martha IJm. 165 f 1480. 485 Anxsterdam IJm. 58 f 2970. 725 Ewald IJm. 48 f 1800. 1200 Delft IJm. 17 f 3570. 305 Maria Elisabeth IJnx. 112 f 2120. Loggers: K.W. 110 f 360. K.W. 3 f 370. K.W. 74 f 290. K.W. 177 t 490. K.W. 163 f 310 TOERISTENBEZOEK VERVALLEN. Duitsche s.s. „Steuben" niet naar onze haven. Naar wij vernemen zal het Duitsche s.s. „Steu ben", dat op 11 Juni a.s. een bezoek aan onze haven zou brengen om de passagiers in de gele genheid te stellen iets van Holland te zien, in verband met bijzondere omstandigheden, IJmui den niet aanloopen. BEVERWIJK De jubileumdraverij in Augustus. Duizend gulden uitgeloofd. De Harddraverijvereeniging „Prins Bernhard" hield gisteravond in café „De Groentenbeurs" een ledenvergadering. De voorzitter, de heer Blonx, was wegens ziekte verhindex'd. Daarom berustte de leiding van deze vergadering bij den secretaris, den heer Joh. N. Tromp. Medegedeeld wei'd, dat voor het in de jaar- vei-gadering verleende crediet van f 528 aan 100 kinderen gedurende 10 weken warme maaltij den konden worden verstrekt. De directie van de Beverwijksche Conservenfabriek voegde daar aan nog 1 week gratis voedsel toe. In totaal zijn voor rekening van de vereeni- ging 3827 porties verorberd. Hierna kwam in bespreking een voorstel van het bestuur om als onderdeel vaix de jubileum viering een 800 M. course te houden op de baan te Schoorl. De leden zouden dan met autobus sen naar deze mooie omgeving worden vervoerd. De vergadering gaf de voorkeur aan een ju bileum-herdenking in onze eigen plaats. Het be stuur zal dit plan dan ook niet verder uitwerken. Voor de op 24 Augustus te houden draverij om het kampioenschap van Nedei-land stelde het bestuur voor uit te loven een lstexx prijs van f 600. waarvan f 100 wordt bijgedragen door de Kon. Ned. Harddraverij- en Renvereeniging, be nevens een medaille van deze instelling en een plateelbord van den Bond van harddraverijver- eenigingen. De tweede prijs za! f 250 bedragen, de derde f 100 en de vierde f 50. In totaal zal dus f 1000 worden uitgeloofd. Met bijna algemeene stemmen werd dit voor stel aangenomen. De toestemming voor de verloting 1939 is aan gevraagd. Verwacht wordt, dat deze spoedig zal worden verleend. ZANDVOORT ONDERLING HULPBETOON. Dinsdagavond hield de werkliedenvereeni- ging „Oixderling Hulpbetooxx" haar jaarver gadering ixx Oxxs Huis. De voorzitter de heer A. J. Hollenberg wees in zijn openingswoord op verschillende moei- lijkhedexx, waarmede de vereeniging nog had te kampen en waarvoor een oplossing gevon den moest wordeix. Medegedeeld werd, dat de periodiek aftre dende bestuursleden, de heeren A. Kalff. pen ningmeester, A. Paap en A. Keesman, commis sarissen, bij enkele candidaatstelling waren herkozen, terwijl in de vacature J. J. Dijkstra, commissaris, bij exxkele candidaatstelling is gekozen de heer D. Keur Czn. De bode. de heer J. Schaap, is weer voor een jaar herbenoemd. De subsidies aan gemeente en provincie zijn aangevraagd. Nog werd medegedeeld, dat met de Specia listen vereeniging was overeengekomen, dat voor iederen te behandelen patient f 10— zou worden bijgedragen. Voor de vereerxiging be- teekende dit een belangrijke uitgave, doch het was de voordeeligste overeenkomst, die met de Specialistenvereeniging af te sluiten was. In het jaarverslag van den secretaris wox-dt o.a. lof gebracht aan Dr. Dippel, voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Het ledental verminderde met 22 en bedroeg 1068. Aan 32 leden werd ziekenhuisverpleging ge geven gedui'ende totaal 792 dagen. Ziekengeld werd uitgekeerd aan 223 leden gedurende totaal 913 wekexx. Aan 5 van deze leden werd, nadat zij reglementair waren uit getrokken, gedurende 40 weken een toelage uit het fonds voor langer uitkeering verstrekt. In verschillende inrichtingen werden ten laste van O. H. tien t.b.c.-patiënten verpleegd tot een totaal van 2324 dagen. De penningmeester legde er den nadruk op dat door de besluiten op de vorige algemeexxe vergadering genomexx, de verhouding tusschen inkomst-en "en uitgaven wel was verbeterd Toch moest er nog bezuinigd worden, om de financiën in evenwicht te brengen. De kascommissie bestaande uit de heeren G de Leeuw. p. Oud en B. P. Oudkerk had de boeken en bescheiden keurig ixx orde bevonden, doch maakte in haar verslag de opmerking dat de administratie zeer ingewikkeld was en drong aan op vereenvoudiging Het bestuur had hiervoor reeds de noodige stappen gedaan Het voorstel van het bestuur om art. 15 te wijzigen werd met bijna algemeene stemmen aangexxomen. Bij de rondvraag werden nog enkele punten besproken o.a. de samenwerking met de Vrou- wenafdeeling en het aanvragen van een ge meentelijke subsidie. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. Heemstede. 18 April 1939. Ondertrouwd: H. KleijnM. Meeuwig. Gertrouwd. A. J. GlerumA. Goede, L. KlompeW. C. v. Oosten. Bevallen: J. S. v. Grinsvenv. Stijn, d., A. Goedhart.v. d. Pol, d., M. P. v. Weenen— Staphorst, z„ H. PolakConxbée, d. Overleden: E. Th. Smeelexx, wed. J. v. Steijn 77 j„ A. L. van der Zon, 83 j. oxxgeh. (Is reeds in een deel eener vorige oolage opgenomen.) Koeling door Japansche troepen bezet. Chineezen bij Kanton in den aanval. TOKIO, 18 April (Reuter). Japaxxsche strijdkrachten hebben Koeling, het bekende vacantieoord in de bergen bij de Jangtse bezet. De Chineesche troepen om Koeling zijn verstrooid. Gedurende twaalf maanden is Koeling een Chineesch eiland achter de Ja pansche linies geweest. Uit Honkong meldt United Press, dat mexx het aantal Chineezen. dat thans om Kaxx ton staat, op 120.000 schat. In de buiten- landsche wijk Sjamiexx kon mexx gisteren vrijwel uit alle richtingen het kanongebulder hoor en. Op de Parelrivier heerschte een groote be drijvigheid; gedux'ig kwamen nieuwe verster kingen voor het Japansche garnizoen van Kanton aan. Dit laatste is slechts 15.000 man sterk. In alle voorsteden hadden gevechten plaats tusschen de Japansche troepeix exx de guerilla- troepen der Chiixeezexx, doch het is de Chi neesche hoofdnxacht nog niet gelukt voeling hxet deze troepen te krijgen. De Chineezen zijn blijkbaar uitstekexxd met moderixe wapenen exx munitie uitgerust. Zij staan onder het commando vaix dexx in Europa getraindeix zeer bekwamen gexxeraai Tsjang Fat Kwei. Op het oogenblik is het hoofdtooneei van den strijd het zeer gewichtige spoorweg station Sekloeng aan de Kanton-Kauloen- spoorlijix. Sjekloexxg ligt ongeveer 70 K.M ten oosten van Kanton op een eiland in het Oosten van de rivier. Gisteren gelukte het den Chineezen tweemaal de rivier over te steken exx de stad Sjekloeng birmeix te dringexx, doch beide malen wei'den zij door het sterke artil lerievuur der Japamxers teruggeworpen. Italiaaiisclie Senaat ach! duurzame samenwerking met Engeland mogelijk. Aan de eischen tegenover Frankrijk wordt vastgehouden. ROME 17 April (Havas-A. N. P.). De se naat heeft heden het adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. In dit adres woi'dt ge zegd, dat de unie tusschen Italië en Albanië de veiligheid en vrijheid van beweging van Italië zal versterken. Verder wordt de nadruk gelegd op de voordeelen van de spil Rome-Berlijn, „een constructie, die belangrijker en stabieler is dan een bondgenootschap". Het Britsch Italiaansche accooi'd van April 1938 heelt de vraagstukken beti-effende alle gebieden buiten Europa, waarbij beide landen belang hebben, geregeld en heeft een duurzame periode van normale en vruchtbare betrekkingen tusschen Italië en Engeland mogelijk gemaakt. Ten aanzien van de Fransch-Italiaansche be trekkingen zegt het adres woordelijk: „Wat Frankrijk betreft, blijven er nu de ovex-een- komsten van 1936 op 17 December door Italië zijn opgezegd wegens niet-nakomxng van de zijde van Fx-ankrijk belangrijke koloniale vraag stukken te regelen, die de Duce heeft gepreci seerd door hun de namen Tunis, Dzjiboeti en Suez te geven. Het eerste antwoord van Frank rijk was negatief. De Duce heeft reeds de ge dragslijn aangegeven, die ons land zou volgen indien deze houding niet zou woi'den gewijzigd. De kloof tusschen beide landen zal breeder wor den en onherstelbaar kunnen worden. Wij zullen daarvoor niet verantwoordelijk zijn. In af wachting van de voldoening, waarop het recht heeft, weigert Italië elke internationale ver plichting tot bepei'king der wapening te onder teekenen". Het adres zegt verder, dat Italië „de Vrucht bare samenwei'king met Spanje, welke begonnen is in den aanvang van den vrijheidsoorlog, za] voortzetten. Italië wenscht den vrede, maar is ook vastbesloten sterk te zijn om als vriend ge zocht en als vijand gevreesd te worden". EXAMENS. Heden slaagden na een 6-daagsch examen van den Mode Vakbond te 's Gravenhage voor het diploma a (costumière): mevr. Dalmeyer mej. Cooke, nxej. E. van Duyn, mej. E. van Duyn 'Bloemendaal) en mej. M. Vereist Voor het diploma b. (coupeuse): mej T Barens, A. v. d. Brink, B. Bouckaert, G v Buchem, B. Otsen, L. Wornxsbecher. L. v d Woude, mevr. v. Zeeland. De geslaagden ontvingen hun opleiding :i mej. S. H. Hunkelaar. leerares van den Ned Mode Vakbond Politieke vergadering ontaardde in vechtpartij. 'S-GRAVENHAGE, 18 April. Gisteravond had de N.S.N.A.P. in de zaal „Arena" in de Nleuwstraat alhier een vergadering belegd, waarin o.a. de leider van deze partij, majoor Kruyt, als spreker optrad. Blijkbaar waren er onder de ongeveer honderd aanwezigen vele N. S. B.-ers en communisten. Er ont stond een vechtpartij en deze nam een zooda- nigen omvang aan dat de in de zaal aanwezige politie, mede op verzoek van den eigenaar, die blijkbaar voor den inventaris van zijn lokali teit vreesde, het raadzaam oordeelde, aan de vergadering een eind te maken en de aanwe zigen uit de zaal zette. Hierbij moesten enkele agenten van den sabel gebruik maken. Er zijn geen gewonden bij gevallen en geen pro cessen-verbaal opgemaakt. „Roosevelt's boodschap had een propagandistisch oogmerk." BERLIJN. 18 April. D.N.B.) De „Völkïscher Beobachter" plaatst tegenover het telegram van Roosevelt aan Hitler en Mussolini de volgende drie feiten: 1. Deze nota. welke de Fiihrer en de Duce in den namiddag van 15 April ontvangen hebben, is op denzelfden dag reeds om 1 uur des middags door het ministerie van buitenlandsche zaken in Parijs aan de Fransche pers verstrekt. Ook de Russische radio kon haar reeds voor in den middag publiceeren en tezelfder tijd, dat het Amerikaansche pamflet in Berlijn en Rome voor het eerst kon worden doorgelezen, begon de de mocratische wereldpers reeds stemming te ma ken. Hieruit blijkt duidelijk dat Roosevelt's boodschap niet op diplomatieke doelmatigheid, doch uitsluitend op propagandistische massawer king berekend was. 2. Het eerste staatshoofd, dat op Roosevelt gereageerd heeft, was de president der Sowjet- Unie, Kalinan. hetgeen doet vermoeden, dat deze „Coup de theatre' door Washington niet alleen met Parijs en Londen, maar met Moskou was afgesproken. 3. Terwijl het pamflet van Roosevelt en de jongste redevoeringen van Chamberlain en Da- ladier het trachtten te doen voorkomen, alsof langs den weg van onderhandelingen de wen- schcn der Middellandsche Zee-mogendheden konden worden bevredigd, verbergt hun pers in het geheel niet. dat het in werkelijkheid om heel iets anders gaat en wel om de kneveling van het Duitsche en Italiaansche volk Deze drie dingen kenschetsen den toestand van het oogenblik, en daaraan houden wij ons, zegt de „Völkischer". Een telegram van Benesj aan Roosevelt. CHICAGO. 18 April (Havas). Oud-presi dent Benesj heeft president Roosevelt een te legram gezonden, waarin hij zegt: „Ik dank u voor uw boodschap aan de leiders der regee ringen van Italië en Duitschland. Sprekende uit naam van alle Tsjechen en Slowaken, die vrij zijn gebleven en als oud-president van de republiek, verzeker ik u, dat het vrije Tsjecho-Slowakije met. groote voldoening uw oproep zal volgen en nxet alle kracht zal stre ven naar den vrede, welke het doel van uw boodschap is". DE BUITENGEWONE MILITAIRE MAATREGELEN. De heer Van Vessem heeft aan den minis ter van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, en aan den minister vaix Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben de ministers zich volledige re- keixschap gegeven van de zware maatschap pelijke en geldelijke offers, die gevergd wor den van de dienstplichtigen, die in den te- genwoordigen moeilijken tijd ten behoeve van de buitengewone militaire maatregelen onder de wapenen worden geroepen? 2. Zijn de ministers niet. van meening dat, aangezien blijkens de door den voorzitter van den raad van ministers op Dinsdag 11 April j.l. gehouden radioi'ede deze buitenge wone militaire maatregelen geexx enkele aaix- leiding vinden in beduchtheid voor een di recte bedreiging van ons land, daar onze be trekkingen xxxet het buitenland niets te wen- schen overlaten en onze verhouding met alle mogendhedeix goed is en door de regeeriixg van niemand eenige vijandelijke handeling tegen Nederland geducht wordt, doch deze maatregelen slechts strekken als overgangs maatregel ter voorziening in de „normale" onvoldoende sterkte van ons leger op vredes- voet, deze buitengewone maatregelen een gevolg zijn van onvoldoende zorg voor de weermacht in het verleden? 3. Zoo ja, zijn de ministers dan ook niet van meening, dat de opgeroepen dienstplich tigen niet het slachtoffer mogen worden van deze onvoldoende zorg voor de weermacht en dat onverwijld maatregelen moeten worden getroffen onx dezen dienstplichtigen na de vervulling van hun militairen plicht terug keer op hun rechtmatige plaats in de maat schappij en vergoeding van geleden schade te verzekeren? DE ZEDEN-MISDRIJVEN IN INDIë. BATAVIA, 18 April (Aneta-A.P.P.) De Raad van Justitie veroordeelde een Euro- peesch ambtenaar tot vijftien maanden ge vangenisstraf. Tegen een ander Europeaan werd anderhalf jaar geëischt en tegen een derden twee jaar. Verder werd de zaak tegen een Europeaan uitgesteld. In afwachting van de verdere be handeling is beklaagde op vrije voetexx ge steld. De officier van justitie heeft nog een Euro peaan uit Merxado in verband met de zeden misdrijven preventief laten stellen. De volkshoofden van Bali hebben, naar aanleiding van de recente zedeixschandalen, de regeering verzocht te willen besluiten tot uitwijzing van ongewenschte elementen, op dat terugkeer naar Bali, ook na expiratie van de straf, uitgesloten zal zijn. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 18 April. Getrouwd 17 April: A. Remijn en S. van Dijk. Bevallen 14 April: J. G. M. van Leuven- van den Berg, z.; 16 April: M. J. van den NouwlandAlsema, d.; 17 April: G. B. H Vosshard—Dijkstra, d.; C. C. M. Post—Foet, z.: J. F. MolleeTimmer, z. Overleden 15 April: J. Hacquebard, 59 J„ Hazepaterslaan16 April: H. Groenings—van Det. 65 j.. Tempeliersstraat; J. W. Penne, 70 j., Jansstraat; C. Hirs—Sala, 84 j„ Gasthuis- vest; A. Verzandvoort, 67 j., Maerten van Heemskerkstraat; 17 April: J. J. 't Hoen, 67 j., Maerten van Heemskerksti-aat; B. vaix Braam' 42 j„ Hazepaterslaan; A. Roder—Kuijper, 50 j.„ Tulpenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7