RENAULT KACi BRINKMANN HET ECONOMISCH INSTITUUT Ivoor den Middenstand.1 Tentoonstelling Jan Visser CRETHA DE BRUYN Haarlem's Muziek Instituut £3100 ZATERDAG 22 APRIL 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD 8 HET Economisch Instituut voor den Mid denstand is een der belangrijkste cen tra van onderzoeik naar den geheelen Neder la nidschen middenstand. Het is een stichting, welke dateert uit het jaar 1930 en tot stand kwam op initiatief van den toen- maligen Minister van Economische Zaken en Arbeid, in samenwerking met de Kamers van Koophandel en Fabrieken en de landelijke middenstandsbonden. Zooals velen in ons land bij voorbaat al ietwat sceptisch staan tegenover iets nieuws, zoo was dat ook hier het geval. Intusschen is door de wijze waarop dit Instituut zich langzamerhand heeft weten in te burgeren en vooral door het zeer be langrijke materiaal, hetwelk ter beschikking kwam deze vrees hoe langer hoe meer ver dwenen, al zou men daaruit niet mogen con- cludeeren. dat de sympathie en medewerking reeds over de geheele linie is verkregen. Vooral in den tegenwoordigen tijd met zijn felle con currentie wordt bij herhaling gedemonstreerd, dat het zaken-doen geen spel is. dat op goed geluk af kan worden gespeeld. Deugdelijk cijfermateriaal is een der grondslagen, waar op het moderne bedrijf rust. De perfect in zet van de deelnemers aan de vorige statis- gerichte boekhouding dient een getrouwe af spiegeling te zijn der bedrijfsresultaten. Con trole in allerhande voren is niet alleen gewenscht, doch noodzakelijk. De schomme lingen in omzet en kosten dienen zoo nauw keurig mogelijk onder de loupe genomen en daaronder gehouden te worden. Het toezicht op de voorraden kan er toe leiden, dat men deze inkrimpt, dan wel doet uitbreiden. Zoo is 't dan de taak van het Economisch Instituut voor den Middenstand zijn bemiddeling te verleenen en de cijfers, welke het ter beschik king krijgt, oordeelkundig te verwerken en te groepeeren en zoo meteen weder ter be drijf sgenooten, ópdat deze daarmede hun schikking te stellen der deelnemende be voordeel kunnen doen. Juist deze methode van werken noopt ook tot eigen-studie. Menige deelnemer moge aanvankelijk nog wat on wennig staan tegenover het rapport, hetwelk hem ter beschikking wordt gesteld en hem in den aanvang misschien weinig animeeren het grondig te bestudeeren. maar allengs wordt die terughoudendheid overwonnen en zoodra blijkt, dat hij er „iets aan heeft" is het ijs uit den aard der zaak gebroken. Nog een andere vrees openbaarde zich in den aan vang, n.l. deze, dat men als deelnemer bang was, dat de concurrent op de hoogte gesteld zou worden van materiaal, waarmede hij zijn voordeel zou kunnen doen. Zoo is het even wel niet. Het Instituut garandeert de noodige discretie. De namen der deelnemers worden aan derden niet bekend gemaakt. Zoo gaat het ook met het cijfermateriaal. Het inge zonden materiaal op dit gebied wordt op zoo danige wijze verwerkt, dat uw eigen cijfers alleen door uzelf herkend kunnen worden. De noodige waarborgen zijn dus in voldoende mate aanwezig. Aan de gemiddelde cijfers der geheele branche kan iedere deelnemer zijn eigen prestaties toetsen en uit die cijfers kan hij waarschijnlijk ook wel eenige con clusies trekken. Aan alle zelfstandige midden standers wordt dus door het Instituut voor zoover dit een onderzoek heeft ingesteld de gelegenheid geboden om ae resultaten van de eigen bedrijfs-exploitatie, in details gesplitst met de resultaten van anderen te vergelijken. Het Instituut zelf is natuurlijk aangewezen op de noodige medewerking dei- bed rijf sgenooten. Zij moeten het materiaal verstrekken, hetwelk ten slotte op deskun dige wijze verwerkt moet worden. Zoo zijn geleidelijk de bedrijfsstatistieken opgebouwd, voor het slagers-, kruideniers-, schoenwinkel bedrijf enz. Maar ook de klein-industrie en het ambacht zijn in de werkingssfeer van het Instituut betrokken. De uitgebrachte rappor ten over het wasscherij- en het zilversmidsbe drijf zijn daarvan een tweetal voorbeelden. Daarnaast moge gewezen worden op de on derzoekingen bij de kleine confectiefabrieken en de kleine schoenfabrieken. Zoo kunnen de stands- en vakorganisaties op het terrein van den middenstand zich tot het Instituut wenden met het verzoek een be paald onderzoek in te stellen en wanneer men dan bijv. kennis neemt van den inhoud van het laatstverschenen Jaarverslag krijgt men een beeld van den omvang der werk-, zaamheden. Dat de verrichte arbeid hoe lan ger hoe meer belangstelling geniet, kan o.m. blijken uit het feit. dat het aantal verkochte publicaties van het Instituut, hetwelk in 1937 circa 4400 bedroeg, in 1938 de 6000 heeft over schreden. Maar ook het aantal aanvragen om een bepaalde enquête te doen houden was in 1938 zeer beduidend. Gunstig werd be schikt op de verzoeken afkomstig van de schilders, den planohandel en de maalderijen. Vooral de nog steeds grooter wordende deel neming aan de bedrijfsstatistieken stemt wel tot buitengewone voldoening. Zoo steeg het aantal deelnemers aan de statistiek voor het Kruideniersbedrijf V van 100 tot 138. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt, dat de gemid delde omzet der deelnemers van thans ruim 7.7 procent minder is dan de gemiddelde om- tiek. Intusschen leert deze Kruideniers-sta tistiek nog veel meer. Het blijkt bijv., dat bij een omzet van 30- tot 35 duizend gulden niet slechts de totale kosten met inbegrip van het gewaardeerde loon worden gedekt, maar bovendien nog een economisch over schot wordt bereikt. Van het totaal aantal deelnemers aan deze statistiek kwam meer dan de helft, n.l. 74, nog niet aan een bruto winst van 15 proceent. Slechts in 39 van de 136 gevallen werd een gunstig resultaat be reikt. Ook voor de statistiek voor het Wasscherij- bedrijf bleek in 1938 een groote belangstel ling te bestaan. Het aantal deelnemers was het dubbele. Vergeleken bij het vorige boek jaar bleek een vermindering in de wasch- opbrengst vast te stellen van ongeveer 2>/2 procent, tegenover een vermeerdering van het aantal te verwerken K.G. waschgoed van circa 3 procent. Deze verschuiving is in hoofd zaak een gevolg van tariefsverlaging. Intusschen is wel gebleken, dat dit middel meer dan eens uiterst onvoorzichtig werd werd toegepast, zoodat een groot aantal be drijven een totaal kostencijfer had boven de honderd procent der ontvangen waschgelden. Uit de vierde statistiek van het slagersbe- drijf blijkt, dat ondanks de stijging van den g-eldomzet, het economische resultaat ongun stiger is dan in het vorige jaar. In hoofdzaak is dat een gevolg van de hooge veeprijzen. De slagers stelden hun verkoopprijzen zoo laag mogelijk om hun omzet op peil te houden. De bruto-winst is over het algemeen 1 tot 3 procent lager dan in het vorige jaar. Van de 124 deelnemers waren er 46 die een gun stiger en 78 die een ongunstiger resultaat hadden dan het vorige jaar. Bij deze 46 be drijven was de omzet een weinig gestegen, de brutowinst daalde echter. Van groot belang zijn ook de gegevens uit de statistiek voor den detailhandel in textiel- waren, waarin het materiaal is verwerkt van 148 verkoopplaatsen toebehoorende aan 119 on dernemingen. Zoo blijkt dat die ondernemin gen, welke hun artikelen per auto laten be zorgen, weliswaar hooge kosten hebben voor onderhoud van vervoermiddelen, doch in andere rubrieken van deze statistiek gunsti ger cijfers vertoonen. Gemiddeld is het be drijfskapitaal in deze zaken gestoken iets meer dan 50 pCt. van den omzet. Merkwaar dig is zeker, dat hoe kleiner de gemeente is, waar de onderneming is gevestigd, des te grooter is het aantal uitstaande vorderingen, terwijl in de kleinste gemeenten de aange houden voorraden het grootst gebleken te zijn. Aan deze statistiek werd in het vorige jaar door 106 zaken deelgenomen en daarvan waren 31 filialen. Deze zelfde groep deed ook aan de laatste statistiek mede. Vergelijkt men nu de resultaten dan blijkt, dat de fili alen een omzet vermindering boekten van 0.97 procent. De 75 op zich zelf staande zaken had den 1.26 procent minder ontvangsten. Ten slotte moge nog een enkele opmerking volgen over de statistiek voor het Centrale Verwarmingsbedrijf. De medewerking aan deze statistiek is feitelijk onvoldoende. In hoofd- zaaJk is dat een gevolg van het feit, dat voor al de ondernemers op dit gebied, die een ge mengd bedrijf hebben, gewoonlijk geen ge specificeerde overzichten bezitten, welke een beeld geven van den gang van zaken in de verschillende bedrjjfsonderdeelen. In het al gemeen ontbreekt het in deze branche aan deugdelijke administratie. Als gevolg daarvan werd door het Economisch Instituut voor den Middenstand in overleg met de desbetref fende organisatie besloten voorloopig het on derzoek stop te zetben. Het werk van dit belangrijke Instituut is natuurlijk nog lang niet ten einde. De grond slag is gelegd voor een verzameling hoogst belangx-ijk middenstandsmateriaal. Dit mate riaal moet bijgehouden en uitgebreid worden. Kennisneming der publicaties is uit den aard der zaak van het allergrootste belang. In dat opzicht is er ook een verbetering vast te stel len, al is het voldoende bekend, dat versprei ding in nog veel ruimeren kring door de leiders van het Instituut zeer gewaardeerd zou wor den. MOLLERUS. Concert van het Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers". Op Vrijdag 28 April. Het concert van „Die Spaerne-Sanghers", dat gegeven zal worden op Vrijdag 28 April a.s. in de Gem. Concertzaal, zal een groote tegenstel ling vormen met het najaarsconeert, dat, ge heel gewijd was aan werken van Lieven Duvosel en waaraan vele solisten en de zeer versterkte Haarl. Orkestvereeniging meewerkten. Het a.s. concert zal een a Cappellaconcert zijn, waarvoor de dirigent. Lieven Duvosel, weer een zeer in teressant programma heeft samengesteld, waar aan, behalve de bekende altzangeres Annie Hennes en de Haarlemsche pianiste Corrie Kop pen, het Haarlem's Vrouwenkoor zijn medewer king verleent. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Vrouwenkoor zal dit koor den avond openen met de volledige vertolking van de vijfdeelige mis van Caplet, zulks op verzoek van enkele muziekminnaars hier ter stede. Deze mis werd hier te Haarlem nog nimmer in zijn geheel uit gevoerd zoodat hiermede iets interessants wordt geboden. Hierbij zal Annie Hermes zich aansluiten met „Les prières" eveneens van Caplet. Het man nenkoor zal volgen met Richard Wagner's „Pil- gerchor'' en zal het eerste deel van het pro gramma afsluiten met „Alleluah" uit Peter Be- noit's Drama Christi. Na de pauze zingen Die Spaerne-Sanghers het mooie „Magnificat" van Fr. Riga, met tenorsolo, die door Jan Hensen wordt gezongen en waar de bas M. V. de bas- solo zal vertolken. Het vrouwenkoor zingt daar na een 3-tal geestige koortjes van Samuel. Rich. Wagner en Dr. Joh. Wagenaar, waarna de avond wordt besloten met eenige geestelijke liederen uit de Schat van de Kerk der Eeuwen, getoon zet door Lieven Duvosel, voor gemengd koor. Een alleszins interessant programma. LUCHTBESCHERMTNGSOEFENINGEN TE ALKMAAR. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Alkmaar verzoekt ons het volgende mede te deelen: Bestuurders van motorrijtuigen en mo torrijwielen en van andere rij- en voertuigen en rijwielen welke in den avond van 24 April 1939 na zonsondergang Alkmaar binnenkomen, wor den attent gemaakt op de luehtbeschermings- oefeningen, welke daar dien avond worden ge houden. Het is verboden eenig licht te voeren. Stagnatie aan den ingang van de stad is niet uitgesloten. Men rijdt voor eigen risico. kKUN/T EN IETTEREN SCHILDERKUNST. in het Frans Halsmuseum. Vrijdagmiddag is onder zeer groote belang stelling in het Frans Halsmuseum de eere-ten- toonstelling geopend die, ter herdenking van Visser's zestigsten verjaardag door het genoot schap Kunst Zij Ons Doel werd ingericht. Ze werd door den schilder H. F. Boot, voorzitter van K.Z.O.D. geopend met een improvisatie, vol geest en hartelijkheid, waarin allerlei belevenis sen met Jan Visser, als medeschilderend Vijf hoekslid, als vice-voorzitter der Onafhankelij- ken en in nog zoo vele andere hoedanigheden meer werden afgewisseld door betuiging van vriendschappelijk respect en wel gemeenden goeden raad bij 't ouder worden. Ook Boot's op volger. de schilder Bart Peizel, die namens Sint Lucas kwam gelukwenschen, verdiepte zich in de histoire anecdotique der thans-zestïgers, waar na de schilder Jan de Boer, de kunstenaars-ver- eeniging Rembrandt vertegenwoordigend aan het woord kwam, die begon met te vertellen dat hij als redenaar niet in Boofs schaduw kon staan, doch daarna van wal stak in een gelijk matig stroomend tempo hetwelk aan den be roemden „vader van de bruid, die de gave des woords bezit" herinnerde. Toen hij het weer los liet, werd het opgevangen door het jongste bestuurslid van de jongste kunstenaarsvereeni- ging De Brug, den schilder Hubert van Lith, die zakelijk en kort aangebonden als jonge men- schen nu eenmaal zijn, maar daarom niet min der hartelijk, den jubilaris de beste wenschen der Bruggewachters overbracht en daarbij den toehoorders tenslotte een practischen wenk gaf die wij voor Jan Visser hopen dat duidelijk ver staan cn opgevolgd mag worden, en die daarop neerkomt dat een goed deel van het geëxposeer de werk van dezen bedachtzamen Visser per Snelle Visser naar de verschillende behuizingen van schoonheidsvisschers getransporteerd moge worden. Het dankwoord door Jan Visser uitgesproken was eenvoudig, zonder frase of rhetoriek, eer lijk en dus: goed. Misschien even te eenvoudig, waar hij schilderen en schieten als gelijksoor tige begaafdheden noemde, meer gave dan be gaafdheid zelfs; en het is niet onmogelijk dat deze op het eerste gezicht vreemde vergelijking onbewust ontstond, toen de kunstenaar op zijn groote expositie van vandaag gezien had, hoe zeer hij in zijn werk in den loop der jaren was opgeschoten. Dat een deel van zijn dankbaar heid daarvoor door den schilder aan zijn echt- genoote gewijd werd, was een voor beiden in nemend gebaar. Wij hebben te vaak over Visser's kunst hier geschreven om niet overtuigd te zijn dat daar niet veel nieuws meer aan toe te voegen is. Bij een royaal overzicht als hij ons thans biedt, en waarbij wij werk zoowel uit 1912 als uit dit jaar 39 aantreffen, is het verblijdend dat uit muntende bloemstukken als de nrs. 30, 19 en 42 in de laatste jaren ontstonden. Er is een staage groei in dit werk geweest en men zou geneigd zijn Jan Visser het eerst als bloemenvertolker te waardeeren. Zijn wezen openbaart zich daarbij in romantische geaardheid die overal het nuch tere uit den weg gaat en zelfs in het eenvou dige, blankblozende „Oranjeroode begonia's", (nr. 3, een prachtstukje) vol muzikaliteit blijft. De roode en witte begonia's (nr. 17) komen daar in welgeslaagdheid dicht bij, en daar vlak naast hervindt men het aardige „konijn" dat met het Wintertuintje (23) eene gevoeligheid verraadt die beheerscht blijft en nergens senti menteel wordt. Jan Visser heeft geruimen tijd een neiging voor het schilderen van de zee gehad doch daar aan de laatste tien, vijftien jaar niet meer toe gegeven. Althans naar wat hier geëxposeerd wordt, zou men dat kunnen vermoeden. Mocht hij nog eens daartoe terugkeeren dan zou waar schijnlijk de arbeid der laatste jaren zijn in vloed daarop doen gelden. Van dat oudere werk behoort vermoedelijk een „grijze avondzee" (nr. 37) tot het beste. MET OP RACKETS 10 EN OP ALLE ANDERE TEN NIS ARTIKELEN 15% KORTINC UITZONDERING VAN TENNISBALLEN SPORTMACAZIJN TWIJNDERSLAAN 7, TELEFOON 15116 (Adv. Ingez. Med.J De uitvaart van wijlen mevrouw Mann Bouwmeester heeft Vrijdag plaats gehad. De rouwstoet bij het verlaten van den Stadsschouwburg te Amsterdam. - Naast den lijkwagen onderscheidt men links van voor naar achter: mevr. Annie van der Lugt Melsert van Ees, Lily Bouwmeester en Wiesje Bouwmeester; rechts van voor naar achter: mevr. Julia Cuypers en mevr. Frenkel Over Visser's beteekenis als teekenaar en li thograaf is nog onlangs hier gesproken. Wij kun nen ons er dus toe beperken een bezoek aan deze expositie die tot den laatsten April geopend blijft te brengen. Men kan er zoowel met de veelzijdigheid van den schilder als met de zich vaak uitende fijngevoeligheid in de werkwijze kennis maken. J. H. DE BOIS. MUZIEK. In Odeon had Vrijdagavond de 35ste leerlin genuitvoering van Haarl.'s Muz. Inst. plaats. Proeven van bekwaamheid werden door piano- en door vioolleerlingen afgelegd; samenspel, van een trio vóór de pauze, van de jeugd orkestklasse aan het einde van den avond, be sloot de twee afdeelingen van het programma. Zoowel uit het betrekkelijk groote aantal leer lingenuitvoeringen, die jaarlijks door piano- paedagogen georganiseerd worden als uit het numeriek overwicht der pianoleerlingen op uit voeringen van universeel georiënteerde muziek instellingen kan men de conclusie trekken, dat de piano nog steeds het meest geliefde en be oefende instrument voor den huiselijken kring is, en het ziet er niet naar uit, dat ze die bevoor rechte positie vooralsnog zal moeten prijsgeven, te minder, omdat, zooals men telkens weer kan constateeren, de degelijkheid van het onderricht tegenwoordig over 't algemeen veel grooter is dan b.v. een halve eeuw geleden. Nieuwere in zichten hebben hun werking doen gelden, maar vooral de instelling der muziekexamens heeft de vroeger veel voox-komende beunhazerij op den achtergrond gedrongen, zoodat men gerust kan zeggen dat het muziekonderricht tegen woordig meerendeels zeer goed is. Nu zou het verkeerd zijn hieruit de gevolg trekking te maken, dat een goed paedagoog elke leei-ling, die normale physieke dispositie en goeden wil bezit, tot instrumentaal virtuoos zou kunnen vormen. Hiervoor is een speciale aanleg noodig, en dien bezitten de meeste leerlingen niet. Aanleg, wil en gelegenheid dus ook de beschikking over veel tijd zijn en blijven ook op het gebied der Kunst de drie voorwaax'den om het tot een hoogen trap van ontwikkeling te brengen. De „bekwaamheid" waarvan op leerlingen- uitvoeringen proeven worden afgelegd, moet men dan ook met een korreltje zout nemen. De meeste proeven bewijzen alleen de degelijkheid van het onderwijs; bij zeer enkele ontdekt men meer dan gewonen individueelen aanleg. Zoo was 't natuurlijk ook op dezen avond. Het waren nog geen vergevorderden, die hier speel den, maar zelfs in een relatief elementair sta dium kunnen de bewegingen der handen, het gevoel voor klank, rythme, maat en nuanceering zich onderscheiden boven het gemiddelde dier factoren. Dit was het geval bij een jong piano- leerlingetje van den heer D. v. d. Stam. Een leerlingetje van den heer N. Hoogerwerf liet aardig pedaalgebruik hooren, en een van den heer Joh. Vierveyzer speelde een Introduction en Rondo van Dancla zuiver en glad. Het meest aantrekkelijk is op zulke avonden altijd het samenspel, omdat dit het schoonste doel van het muziekonderwijs: de beoefening der ensemblemuziek in huiselijken kring, voorbe reidt. Zoo hoorde ik met genoegen het „Kinder - trio" van Julius Klengel. De vermaax'de cellist heeft in dit werkje aan de cello geen belangrijke partij toebedeeld: meerendeels versterkt die, evenals in de Trio's van Haydn, alleen maar de bas der piano. Maar de drie deelen van zijn Kindex-trio zijn goed gevormd en nergens kinder achtig of plat. Zulke muziek'is even prettig voor de executanten als voor de luisterenden. Een andere vorm van samenspel, maar een die niet voor den huiselijken kring geschikt zou zijn ,is het Jeugdorkest. Dat van den heer Hoo gerwerf telt 30 leden. Twee vleugels, violen (lste en 2de), cello's accordeon, trompet, tkoe koek- en blokfluiten en slagwerk zijn de samen stellenden instrumenten. Met dit ensemble voer de de heer Hoogerwerf eex'st een opgewekte „Kindersymfonie" van R: Thiele en vervolgens een werkje van Campana uit. In dit laatste zong een jongen de sopraanpartij. Beide nummers waren door den heer H. speciaal voor de samen stelling van dit jeugdorkest bewerkt. Meerdere instrumenten, vooral de koekoekfluit en de trom pet hadden er belangrijke obligaten in. Het was aardig te zien met welk een ernst de jeugdige orkestleden hun partijen speelden en het resul taat was dan ook zeer bevredigend. Op de uitvoeringen van 25 April en 5 Mei a.s. zullen deze orkestnummers herhaald worden. K. DE JONG. Het Rijk aandeelhouder der Ned. Spoorwegen? Een middel om het spoorwegtekort weg te werken. In het financieel-economisch kwartaal- ovex-zicht der Amsterdamsche Bank N. V., schrijft Dr. H. v. Manen, oud-directeur der Ned. Spoorwegen een artikel over de Spoor wegorganisatie van 1938. Hij schrijft daarin o.a.: ..Worden' de voorgestelde coöi'dinatiewets- ontwerpen geen wet of wordt den spoorweg bij de uitvoering dier wet geen voldoende werk gebied toegewezen, dan zal de Regeering er toe moeten overgaan de voorwaarden, waar onder de verschillende takken van vervoer hun bedrijf uitoefenen, gelijk te maken. Dan zullen de kosten van vervoer te water en over den weg zoodanig stijgen of die van vervoer per rail zoodanig dalen, dat aanmerkelijk vroeger dan thans het punt bereikt wordt, waarop het spoorwegvervoer het goedkoopste is. Mochten ook tegen die gelijkmaking on- overkomenlijke bezwaren bestaan dan zal men de hoop op een voldoende toeneming van de spooi-wegopbrengsten moeten opgeven en op een jaarlijksch, door het Rijk te dekken bedrijf stekort der N.V. Nederlandsche Spoor wegen moeten rekenen. Vermoedelijk zal het dan aanbeveling vredienen het werkt im mers verkeerd en is op den duur fuikend voor alle energie, in dien een bedrijf geenerlei uit zicht heeft op een goed resultaat de vaste lasten der N.V. verder te verlichten door de volle f 290 millioen. waarover de N.V. aan het Rijk rente en aflossing moet betalen en die zij dus als het ware van het Rijk ter leen ontvangen heeft, in aandeelen om te zet ten. Het Rijk zal dat onder de aangenomen omstandigheden niets kosten; evenveel als het minder aan rente zal ontvangen, zal het min der tot dekking van het bedrijf stekort behoe ven te betalen en de spoorwegrekening zal er bijna f 9 millioen beter uitzien. Misschien zal zij dan zelfs sluiten, hetgeen ieder vader lander de N.V. Nederlandsche Spoorwegen zeker van harte toewenscht." KIND DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagochtend is het vijfjarig zoontje van de familie Beerkens te Venray vóór de woning door een auto gegrepen. Het kind was onmiddelijk dood. ZEER COMFORTABEL ONGELOOFLIJK SNEL EN UITERST VEILIG De bijzonder breede Viva Grand Sport carrosserie biedt den inzittenden een ongekend comfort. Drie personen vinden ook op de voorbank zeer ruim plaats. De snelheid van deze echte luxe wagen is ontzaglijk: 145 KM. per uur. En toch is de Viva Grand Sport door de be roemde Renault mechanische Servo-rem de veiligste wagen ter wereld. Wie zich dan ook een wagen wil aan schaffen die in alle opzichten aan de aller hoogste eischen'voldoet make een proef rit met de Renault Viva Grand Sport. 6 CYL. GESLOTEN 275Q 6 CYL. CABRIOLET vanaf VIVA GRAND SPORT Hoofdagent Haax-lem en Omstreken SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TELEFOON 11025 ONDERDEELEN STOCK (Adv. ingez. Med.) JA /fUEEP/ 'TJMNCENi HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nieuw Amsterdam, 22 v. Rott. n. N.-York. Lochgoil, Vancr. n. Rott. 20 v. Cristobal. Lochkratrine, Rott. n. Vancr. 20 v. Bermuda Volendam 20 v. Bermuda te New-York. Zaandam 24 (2.30 van.) v. Philadelphia te Rotterdam verwacht. Lochmonar, Rott, v. Vanc. 20 te Newport. Delftdijk Vanc. n. Rott. 19 v. San Franc. HALCYON LIJN. Rozenburg 20 van Susa n. Stad Zwolle 20 v. Salta Caballa n. Vaard. Flensburg 21 v. Narvik te Vlaax'dingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meerkerk (uitr.) 21 te Newcastle (N.W.Z.) HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (uitreis) 21 van Port Sudan. Heemskerk (uitreis) pass. 21 Palmas. Meliskerk (thuireis) 20 v. Marseille. Jagersfontein (uitreis) 20 v. Kaapstad. Randfontein (thuisreis) 21 v. Dar es Salaam HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitreis) 20 van Lagos. Leto 21 van Amsterdam te Hamburg. Nigerstroom (uitreis) pass. 21 Ouessant. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk 21 van Antwerpen te Hamburg vertrekt 24 van Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Ceres (thuisreis) 21 van Ceara. Westland 20 v. Rott. te Hamburg. Eemland 20 v. Amsterdam te Bremen. Montferland (thuisreis) 18 te Santos. Salland (uitr.) 21 van Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ariadne, Livorno n. Amst. p. 21 (1.45 nm.)' Lydd. Tiberius 20 van Patras naar Malta. Nereus 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Ox-pheus 21 v. Amsterdam n. Gothenburg. Euterpe 21 v. Amstex-dam naar Danzig. Irene 21 April v. Rott. n. Lissabon. Trajanus 21 April v. Rotterdam n. Tunis. Ajax Amsterdam n. Kopenhagen p. 21 Hol- tenau. Berenice 20 van Rotterdam te Bilboa. Fauna 20 van Rotterdam te Hamburg. Helder 19 van Antofagasta naar Pisco. Juno 20 van Alexandrië te Piraeus. Oberon 21 van Amsterdam te Rotterdam. Odysseus 20 van Danzig te Stettin. Orion 20 van Stamboul naar Bourgas. Saturnus 21 van Rotterdam te Amsterdam, Simon Bolivar Amsterdam n. Barbados 19 van Madeira. Stella 21 van Hamburg te Amsterdam. Titus, Barcelona n. Amsterdam p. 21 Ouessant. Venus 21 van Lissabon te Genua. Luna 21 van New-York naar Port au Princek Baarn 19 van Iquique naar Antofagasta. KONINKLIJKE SHELL Agatha 19 te Singapore. Agnita 18 te Havre n. Rotterdam, 22 verw. Chama 11 v. Curacao n. Las Palmas, Bar bados v.o. Mirza p. 19 Gibr. n. St. Kitts v.o. MEIJER CO.'S SCHEEPVAART-MIJ. Maron, Batavia n. Amsterdam 20 te Havre. City of Lincoln, Honkong n. Rotterdam 20 te Manilla. Glennaffaric 18 van Kobe naar Rotterdam. Glenroy, Dairen n. Rotterdam 21 v. Pt. Said Myrmidon, Batavia n. Amst., 21 v. Pt. Said. Theseus, Japan n. Rotterdam 21 te Penang. Ajax, Japan n. Rott. '20 v. Singapore. Memnon, Japan n. Rott. 20 v. Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 21 van Gibraltar. Siantar 20 v. Rotterdam te Hamburg. Weltevreden (uitr.) 21 v. Pt. Said. Tapanoeli (uitr.) p. 21 Gibraltar. Sibajak (thuisr.) 21 v. Singapore. Dempo (uitreis) 20 v. Colombo. Blitar 21 v. Batavia te Rotterdam. Buitenzorg (thuisreis) 21 v. Sabang. Kota Baroe (thuisreis) p. 20 Perim. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (uitreis) 20 te Genua. Tarakan 21 van Amsterdam te Batavia. Christiaan Huygens (th.) 10 v. Colombo. WIJKLIJN. Randwijk, Panderma n. Rotterdam p. 20 Finis terre. Zonnewijk 20 v. Pepel n. Rott.-Vlaardingen

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10