Vierde radiorede van minister Steenberghe: Tuinbouw, bloembollen, visscherij. HAARL. VOETBALBOND HILDE ANNE DE VRIES ZATERDAG 22 APRIL 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 12 De heer J. Kamman overleden. Verdienstelijk voorzitter van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. Gisteren overleed na een kortstondige ziekte in den ouderdom van 69 jaren de heer J. Kam man te Heemstede, in leven oud-secretaris van de gemeente Den Helder en voorzitter van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren. De heer Kamman begon zijn ambtelijke loopbaan in de gemeente Kuine en Blanken ham, waar hij 10 jaren als ambtenaar ter secretarie heeft gefungeerd. Daarna diende hij de gemeente Dalfsen ruim 4 jaren in de zelfde functie. Vervolgens werd hij benoemd tot gemeente-secretaris van Delfzijl. Nadat hij die functie 16 jaren en 4 maanden had ver vuld, werd hij in gelijke functie benoemd te Den Helder. Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd werd hij op 1 Mei 1935 op zijn verzoek eervol ontslagen. De overledene bewoog zich veel op het ter rein van het vereenigingsleven. In het bijzon der kan hier gewezen worden op zijn werk voor het Roode Kruis, dat werd erkend door zijn begiftiging met het eerekruis dier ver- eeniging. Vooral heeft hij zich echter gewijd aan de verzorging van de materieele en ideëele belangen der gemeente-ambtenaren. Zoo was hij o.m. gedurende vele jaren lid van de exa mencommissie der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen, terwijl hij tevens ge- ruimen tijd zitting had in het bestuur van de voormalige stichting voor het onderwijs in de bestuurswetenschappen als een der vertegen woordigers van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren. Laatstgenoemde vereeniging verliest in hem een eminent leider. Gedurende een lange reeks van jaren heeft hij zich voor het werk van den bond niet alleen geïnteresseerd, maar waren de heer Kamman en de bond één door de wijze, waarop hij zich met volkomen over gave van zijn persoon aan den bondsarbeid wijdde. Sedert 3 Juni 1923 bekleedde hij het voorzitterschap, in welke functie hij niet al leen de vereeniging zelve, doch ook tallooze gemeente-ambtenaren aan zich heeft ver plicht door de doortastende, intensieve, en steeds waardige wijze, waarop hij de belangen van den bond en zijn leden en die der ge meente-ambtenaren in het algemeen voor stond. Zijn uitnemende eigenschappen van hoofd en hart, zijn rechtvaardigheid, trouw en eerlijkheid maakten, dat de heer Kamman zich tijdens zijn leven zeer veel vrienden heeft verworven. Hare Majesteit de Koningin erkende de ver diensten van den overleden door hem in 1928 te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Maandagmiddag te half drie op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede plaats vinden. TOURNéE VAN MARGUERITE COUPERUS Op 5 Mei zal onze stadgenoote mevr. Mar guerite Couperus een voordracht van het oude lied in Stockholm geven op uitnoodiging van de Zweedsch-Nederlandsche vereeniging al daar. Door de Zweedsche radio is zij uitgenoo- digd om op 14 Mei te Stockholm voor alle Zweedsche zenders een programma te geven van Nederlandsche volksliederen. Op Zondagavond 30 April zingt Marguerite Couperus te Kopenhagen voor de Deensche staats radiozender-s Nederlandsche volksliede ren, waarbij professor Hammerich van de Kopenhaagsche universiteit een inleiding geeft. Door het plotseling overlijden van den voor zitter der Deensch-Nederlandsche vereeniging, den consul-generaal der Nederlanden, de heer Rietbergen, is de nationale feestelijke voor drachtavond in Kopenhagen voor deze ver eeniging op 29 April, ter gelegenheid van Prinses Juliana's verjaardag, tot een volgend seizoen uitgesteld. DOOPSGEZIND JONGERENLEVEN. De Doopsgezinde jongeren zijn landelijk georganiseerd in den D. J. Z., waarvan voor zitter is de heer H. Deinum te Kampen. De D. J. B. telt zijn afdeelingen in het ge- heele land. Hoogtepunt van het Bondsleven vormen wel de algemeene jongerendagen, wel ke jaarlijks in de maanden Juni en Augustus gehouden worden in het Doopsgezind Broe derschapshuis te Elspeet op de Veluwe Wat er nu alzoo te Elspeet plaats vindt, als mede alles wat er gebeurt in de plaatselijke Bondsafdeelingen, is in beeld gebracht in de documentaire film, die van hqt Bondsleven is gemaakt, welke film Dinsdagavond hier ter stede wordt vertoond in de Doopsgezinde kerk en waarbij ieder welkom is. die belang stelt in het leven en streven der Doopsgezinde jonge ren. Ds. Yntema zal op dezen avond een korte toespraak houden. SCHEIDSRECHTERSKAARTEN. Maandag 24 April 1939 (van 8 tot 8.30 uur) voor den lichtwedstrijd Haarlem—D. W. S. op Woensdag 26 April a.s.: Groep A tot en met Z. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 23 APRIL. H.V.B.-beker. RipperdaBeverw., 10.30 u., A. A. Peterse THBZandvoort, 10.30 uur, J. Fortgens. Haarlem 2HVB-Elftal, 10 u., J. Joosten (grensrechters: J. Otten en J. Steffens) Beslissingswedstrijd Kampioenschap Afd. IA. In zijn laatste radiorede omtrent de land- bouw-crisispolitiek besprak de minister van economische zaken den tuinbouw, de sierteelt, de pluimveehouderij en de visscherij. Tuinbouw. Daar de tuinbouw zich hier te lande in de jaren voor de crisis juist sterk had uitgebreid, was de slag, dien deze bedrijfstak door de uit- voerbelemmeringen ondervond, wel zeer groot: in 1935 bedroeg de uitvoerwaarde van groenten en fruit, welke in 1929 bijna 90 millioen gulden beliep, nog slechts 27 millioen gulden, een ach teruitgang dus tot 1/3. Werd aanvankelijk getracht door overgangs maatregelen als credietverleening en eenige steunuitkeering, hulp te bieden, in 1933 was het wel duidelijk, dat hiermede niet kon worden volstaan en alleen een geheel samenstel van maatregelen den tuinbouw kon iedden. Om te beginnen werd de teelt van groenten beperkt, ten einde althans vermeerdering van den aanvoer te voorkomen. Dat men daarmede het aanbod precies naar de vraag zou regelen, was bij een product als groente, dat zoo wissel vallig van opbrengst is, natuurlijk niet mogelijk. Bovendien werd door nieuwe maatregelen van het buitenland het evenwicht steeds meer ver stoord. Ten einde te zorgen, dat de tuinders voor hun producten nog 'een eenigszins redelijken prijs zouden ontvangen, werden maatregelen genomen met betrekking tot den afzet van groen ten. Voorgeschreven werd dat alle producten moesten worden geveild, terwijl voor den ver koop op de veiling minimumprijzen werden in gesteld, dat zijn prijzen, die de producten minstens moeten opbrengen om verkocht te kunnen worden. Werden deze prijzen niet bereikt, dan werd de groente „doorgedraaid". Teneinde de vernietiging, die hiervan het gevolg zou zijn, zooveel mogelijk te voorkomen, worden dezë groenten aan een aantal gemeen ten ter beschikking gesteld voor distributie onder werkloozen, terwijl zij ook meer en meer worden bestemd voor verduurzaming. Behalve de bepaling van minimumprijzen was het stellen van kwaliteitseischen een belangrijke maatregel, die den tuinbouw ten goede is ge komen. Om den uitvoer zoo doelmatig mogelijk te doen geschieden, werd een groot deel daarvan in handen gelegd van de Nederlandsche Groen te- en Fruitcentrale, een door de regeering in gesteld lichaam. Ook met betrekking tot den invoer van groen ten en fruit zijn maatregelen genomen. Wat de toekomst van den tuinbouw betreft, vestigde de minister de aandacht op den toe genomen afzet in eigen land. Grootere afzet is echter zeker nog mogelijk, terwijl alle energie moet worden aangewend om nieuwe afzetge bieden te vinden, waarbij verbetering van de kwaliteit en doeltreffende samenwerking tus- schen telers en exporteurs noodig zijn. De sierteelt. Ook bij de bloembollenteelt, de boom- en bloemkweekerij lag de oorzaak van den achter uitgang tijdens de crisisjaren hoofdzakelijk in de sterke vermindering van den uitvoer. In deze bedrijfstakken werden eveneens de oppervlak ten waar men mag telen beperkt. Voorts wer den ten aanzien van de bloembollen minimum prijzen voor binnen- en buitenland vastgesteld. Door toeneming van den uitvoer is de positie van de bloembollenteelt de laatste jaren iets verbeterd en er is goede kans, dat de maatre gelen voor dit bedrijf spoedig door de regeering kunnen worden overgedragen aan het bedrijf. De pluimveehouderij. Ook voor de pluimveehouderij werd het 6 a 7 jaar geleden noodig, hulp te bieden. Een teelt regeling was hier ook al daarom geboden, aan gezien de pluimveehouderij, althans het onderdeel daarvan dat zich met het kunstmatig uitbroeden van eieren bezig houdt, als het ware uit haai- krachten dreigde te groeien. De erkende fokkers staan onder regelmatig toezicht, door selectie van de dieren wordt zoo veel mogelijk bevorderd, dat alleen het goede pluimvee wordt aangehouden. De toestand in de pluimveeteelt is de laatste jaren niet ongunstig, hetgeen vooral te danken is aan het herstel van den uitvoer, welke in 1938 zelfs grooter was dan ooit te voren. De visscherij. Achtereenvolgens zijn de laatste 5 jaar voor de verschillende vormen van visscherij regelingen getroffen. De minister gaf voor enkele van de bedrijfstakken een korte uiteenzetting daarvan. In zake de zeevisscherij, voor het grootste deel in IJmuiden geconcentreerd, herinnerde spreker aan bepaalde moeilijkheden, die reeds voor de crisisjaren bestonden, en zich sterker deden gelden toen omstreeks 1934 tal van be lemmeringen den uitvoer in den weg werden gelegd. Daar het voor een zeer wisselvallig bedrijf als de visscherij noodig is over een ruim afzet gebied met zeer uïteenloopende eischen te be schikken, bracht het verlies van buïtenlandsch afzetgebied voor dit bedrijf bijzondere bezwaren mede. Bij de steunmaatregelen is ervan uitgegaan, dat de vloot, waarvan de gemiddelde leeftijd zeer hoog ligt, gemoderniseerd moest worden ter ver laging van de bedrijfskosten. Daartoe zijn zeer oude en reeds lang opgelegde visschersschepen uit de vaart genomen en later gesloopt, waar voor uit het landbouw-crisisfonds een sloop- premie werd verleend. In zake den bouw van nieuwe visschersschepen pleegt de regeering nog overleg. Ook bij de visscherij werd steun op het pro duct verleend: de reeders ontvangen een kleinen toeslag op de besomming ter tegemoetkoming in de bedrijfskosten. Kennelijk doelende op het vaak gehoorde bezwaar, dat visgh zoo duur is, wees de minister erop, dat dit bezwaar in min der sterke mate gevoeld zou worden, indien de vraag der consumenten zich meer richtte op de soorten-, welke op een bepaalden dag in voldoende mate verkrijgbaar zijn. Ook de haringvisscherij, welke zoowel voor versche als gezouten haring voor een groot deel op den uitvoer aangewezen is, behoefde steun toen in 1933 de prijzen daalden, terwijl de capa citeit van de haringvloot juist was uitgebreid. De productie werd daarom beperkt, terwijl credieten werden verleend om bij groote na jaarsvangsten haring lijdelijk uit de markt te nemen ter voorkoming van een plotselinge inzinking. Verder is het uitvaren der schepen zoodanig geregeld, dat de aanvoer van nieuwe haring geleidelijk geschiedt. Ook hier zal het van de ontwikkeling van den uitvoer afhangen of de haringvisscherij weer betere tijden zal beleven. Door instelling van het verkoopkantoor voor garnalen werd aan de moeilijkheden bij de garnalenvisscherij het hoofd geboden. Door middel hiervan wordt aan de visschers onder bepaalde voorwaarden een minimumprijs en een steuntoeslag voor de afgeleverde consumptie garnalen gegarandeerd. De minister eindigde deze vierde rede met den wensch, dat hij er in geslaagd zou zijn, dui delijk te maken, dat de landbouwcrisismaat regelen voor ons volksbestaan noodzakelijk zijn geweest en nog zijn. (Adv Ingez. Med.) Bonnet heeft goede verwachtingen van de besprekingen met Rusland. Bevredigend resultaat spoedig tegemoet gezien. Na afloop van de bijeenkomst der Fransche senaatscommissie van buitenlandsche zaken is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat minister Bonnet geantwoord heeft op de vragenlijst die hem tevoren door de commissie was voorgelegd. Hij heeft een vol ledig en nauwkeurig overzicht van den in ternationalen toestand en de Fransche buitenlandsche politiek gegeven. De regeering, zeide hij. streeft er naar de vriendschappelijke betrekkingen, die met Spanje altijd hebben bestaan, op ieder gebied te herstellen. Bonnet gaf een uiteenzetting van de diplomatieke besprekingen met Enge land voor de handhaving van de veiligheid en den vrede in Europa. Hij constateerde op nieuw de volledige eensgezindheid tusschen Londen en Parijs en verklaarde verheugd te zijn over de resultaten der besprekingen. Na de strekking der verklaringen betreffende Roemenië, Griekenland en Polen nauwkeurig te hebben aangegeven deelde hij mede, dat de onderhandelingen met de Sovjet-Unie en Turkije zeer actief worden voorgezet. Hij sprak de verwachting uit, dat zij binnenkort tot bevredigende resultaten zullen leiden. De boodschap van Roosevelt had hem tot groote voldoening gestemd. Tenslotte merkte hij c-p dat de maatregelen, door Frankrijk geno men met het oog op den internationalen toestand zuiver defensieff zijn en niemand bedreigen. Engelsche handelsmissie heden naar Roemenië. Sir Frederick Leith Ross treedt als leider op. De Britsche handelsmissie, die een bezoek zal brengen aan Roemenië, zal vandaag uit Londen vertrekken en Maandag te Boekarest aankomen. De voornaamste economische raadsman van de regeering. Sir Frederick Leith Ross, en tien functionarissen van de ver schillende afdeelingen van het ministerie van: handel maken deel uit van de commissie. Sir Frederick Leith Ross bevindt zich op het oogenblik te Brussel en zal zich daar bij de overige leden van de delegatie voegen. Weer een SIowaakseh-Hongaarseh incident. Slowaken zouden Hongaarschen grenspost beschoten hebben. Reuter meldt uit Boedapest: Volgens een officieele mededeeling hebben Slowaken een Hongaarsche grenspost met geweervuur aan gevallen en den aanval daarop met behulp van artillerie herhaald. De Hongaren beant woordden het vuur. Aan de zijde der Hongaren werd niemand gedood of gewond. Slowaken geven tegengestelde lezing. In tegenstelling met het bovenstaande mel den de Slowaken dat Hongaarsche soldaten op drie punten bij Mihalovice de grens ge passeerd zijn en zonder waarschuwing ge schoten hebben op de Slowaaksche grenswach ten. Dezen antwoordden niet en de Hongaren trokken terug. Voorts wordt van Slowaaksche zijde gemeld, dat dezelfde feiten zich later weer hebben voorgedaan: de Hongaren vuur den gedurende een kwartier op de Slowaaksche grenswachten. Het Slowaaksche protest bij den Hongaarschen Consul-generaal te Bra tislava verklaart, dat dergelijke daden een schending vormen van het Hongaarsch-Slo- waaksche verdrag, dat voorziet in een neutrale zone van drie kilometer langs de gemeen schappelijke grens. Voorstel van Engelsch Lagerhuislid aan Chamberlain Noodig Hitler en Mussolini voor conferentie te Londen uit. Het conservatieve lid van het Engelsche La gerhuis sir Smedley Crook, zal Dinsdag den minister-president vragen of hij, in Verband met de boodschap van Roosevelt en het werkelijk verlangen naar vrede van de mogendheden, de mogelijkheird wil overwe gen Hitler en Mussolini uit te noodigen naar Londen te komen om hun verlangens te be spreken, teneinde het wantrouwen weg te ne men, dat in den geest van deze dictatoren zou 1 kunnen bestaan. zee- en luchtvaartverzekeringswet 1939. Blijkens dc memorie van antwoord inzake de zee- en luchtvaartverzekeringswet 1939 is de minister van economische zaken ervan overtuigd, dat de wijze waarop de regeling welke in de periode 19141918 werd toegepast in ruimen kring voldoening heeft geschonken Inderdaad ligt het dan ook in het voornemen in groote trekken de rcgeilng te volgen welke in die periode heeft gegolden. Hetzelfde geldt ook voor de positie der makelaars. Bij nadere overweging is twijfel gerezen over de vraag of de omschrijving van de ge vallen, waarin de minister bevoegd is een ver zekeringsovereenkomst, als bij dit wetsont werp voorzien, aan te gaan, wel ruim genoes is. Met name kan betwyfeld worden, of de trampvaart wel onder die omschrijving valt Met het oc<g daarop is bij nota van wijziging een ruimere omschrijving gegeven. Van Cauwelaert voorzitter van de Belgische Kamer. De Katholieke minister van Staat, Van Cauwelaert is bij de derde verkiezingsronde tot voorzitter van de Kamer gekozen. Schoten 2Bloemendaal 2 (terr. EDO), 10 uur, M. Seubring (grensrechters: C. J. Hunik en C. J. de Voogd). Promotie competitie 2e klasse. Zandvoort 3THB 2 (terrein Heem stede), 10 uur, S. Tulen (grensrechters J. F. Ploeg en L. van der Ven). Beslissingscompetitie Afd. 3 D. DeCeODIO 3 (terr. Droste), 10 uur, W. F. Ie Lèbre (grensrechters: B. van Dijk en G. van 't Hul). HUIDVERJONGING is schijnbaar even onmogelijk als verjonging van den mensch zelf, en toch is het de moderne wetenschap gelukt, in Sulfoderm- poeder een middel om de huid jong te houden en te verjeugdigen te scheppen. Dagelijksche huidverzorging met Sulfoderm-poeder waar borgt niet slechts het behoud van een jeugdige huid, maar doet ook kleine oneffenheden van de huid verdwijnen. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Het feest van de „Wilhelmina- school". Vrijdagavond vierde de „Wilhelminaschool" te Zandvoort feest. En daar was alle reden voor. Want het was dezer dagen twaalf en een half jaar geleden, dat het prachtige schoolgebouw in gebruik werd genomen. De Schoolvereeniging zelf bestaat al langer, maar den eersten tijd wer den de lessen gegeven in gebouwen, die zich daartoe al heel slecht leenden. Over de moei lijkheden, die dat opleverde, vertelde Ds. D. Tromp, de voorzitter der Hervormde Schoolver eeniging, op geestige wijze in zijn openingsrede tal van interessante staaltjes. Als men nu deze school bezoekt, met de frissche, ruime lokalen aan de zonzijde gebouwd en de aan alle eischen voldoende gymnastiekzaal, dan kan men zich niet meer indenken, hoe primitief het een en ander nog slechts betrekkelijk kort geleden toe ging! Hoe de onderwijzers in aangrenzende klas sen vaak beter verstaan werden, dan in hun eigen klas. Die „goeie-ouwe-tijd" was dan ook een dankbaar onderwerp voor de heeren Knop- per en Van Wgk, om een komisch tooneelstukje samen te stellen, dat met veel succes opgevoerd werd door de oudste leerlingen. Behalve beide genoemde heeren, die dezen avond bergen werk verzet hebben, verdienen hier vooral de lange meester en de koster, die hun lang niet gemak kelijke rollen keurig speelden, een pluim. Goed op elkaar ingesteld, in de stampvolle zaal over al goed te verstaan, goed verzorgde grime; het was alles èf. Maar ook de andere nummers waren op het zelfde hooge peil. Wat de dames De Jong, Van Dalen en Jansen bereikten met zangstukjes voor de kleinsten, was in één woord uitmuntend. Wat een voorbereiding zal hiervoor noodig zijn ge weest! Voor de pauze deden alle klassen met korte nummertjes mee aan een gymnastiekdemonstra- tie, op voortreffelijke wijze begeleid door den heer Zuidema. Daarna kwam Ds. Tromp weer aan het woord, die warme woorden van dank sprak tot de schenkers van het fraaie jubileum geschenk: een projectietoestel, geschikt om lan taarnplaatjes maar ook films te vertoonen. Met zeer waardeerende woorden voor het hoofd der school, den heer J. A. Wagtendonk, werd hét toestel aan hem overgedragen. Slagvaardig repliceerde de heer Wagtendonk, dat men aan een toestel alléén niet veel heeft, met het gevolg dat de conférencier (de heer Dam, de penningmeester, vervulde deze rol, als of het zijn dagelijksch werk was!) onder alge meene vroolijkbeid in korten tijd een mooi be drag kon ontvangen. De heeren Bakels en Brokmeyer hielden de kinderen, die niet behoefden op te treden, in aangrenzende lokalen met films bezig. Genoten hebben ze, niet alleen om de film T.I.W.Zandvoort en andere voetbalwedstrij den. maar ook om de prettige manier, waarop deze heeren hun fraaie films wisten toe te lich ten. En dan niet te vérgeten de rijkelijke trac- taties. Maar ook de ouders hebben genoten. Dat bleek wel uit het applaus, waarmee elk nummer van het rijk gevarieerde programma beloond werd. Het was alleen aan de vlotte afwerking te dan ken, dat het einde nog vóór het middernachte lijk uur kwam. Bestuur en personeel, ouders en leerlingen, zij allen zullen nog lang terug den ken aan dit zoo goed geslaagde feest. De heer Zwemmer zorgde voor de feestver lichting en de nooit-haperende tooneelverlich- ting. toonef.lvereen. phoenix. Zaterdag 29 April geeft de tooneelvereeni- ging Phoenix haar laatste uitvoering in Groot Badhuis. Opgevoerd wordt: De ridder van den Kouseband, een klucht in drie be drijven van Henk Bakker. tooneelvereen. de schakel. Zondag 30 April geeft, de tooneelv.ereeni- ging De Schakel een uitvoering in Groot Bad huis. Opgevoerd wordt „De Meid" van Her man Heijermans. Na afloop bal. OUDERAVOND. Dinsdagavond 25 April, wordt in school C een ouderavond gehouden waar mejuffrouw Mr. Dr. Lekkerkerker een lezing zal houden over het onderwerp: Moeilijke kinderen, Ver der zal een nieuwe oudercommissie gekozen moeten worden daar de bestaande commis sie, mede in verband met het nieuwe regle ment op de Ouderavonden, ontheffing van haar taak vraagt. BLOEMENDAAL Bevallen: A. M. E. Niehe—Spieikeitman d„ E. M. Röuielingh—van der Loo d. Ondertrouwd: S. Zwarts en A. A. M. l. Treffner; A. van Dijkhuizen en Th. van der Werff; R. Snel en C. A. M. Witmering; P. M. A. Janssen en M. G. Koelemeijer; N. A. M. Plouright en W. A. van Bueren; H. D. Groene- wez en E. C. Robijn; L. Meiland en A. Brouwer Getrouwd: B. H. Bolsenbroek en W. de Vries Lentsch. Overleden: J. E. van der Vliet 74 j. HEEMSTEDE TOONEELUITVOERING AMICITIA Zondagavond geeft de tooneelvereeniging „Amicitia"' onderaf deeling dr. St. Jozefgezellen haar laatste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt „De roman van een krantenjongen". Spel van ernst en luim in 4 bedrijven van Peter G. Meeuwisse. De opvoering heeft in het R.K. Vereenigings- gebouw plaats. ONDERLING WATERPOLOTOURNOOI VAN H.P.C. De Heemsteedsche Poloclub heeft besloten, ook dit jaar een onderling waterpolotournooi te organiseeren op Maandag 24 April in het Sportfondsenbad te Haarlem. In totaal zul len er negen zeventallen aan deelnemen. Tevens zal gespeeld worden de finale tusschen de adspirantenploegen, die zich in de adspi- rantencompetitie in den eindstrijd hebben ge plaatst. Albanië onder Italiaansch douanebestuur. Tusschen den ambassadeur Jacomini voor Italië en den minister van financiën Alizoti voor Albanië, is een economische-, douane- en monetaire overeenkomst ge teekend, aldus meldt Stefani. Wat de douane betreft bepaalt de overeenkomst dat het grondgebied der beide landen beschouwd wordt als één enkel gebied, dat staat onder het Italiaansche douanebestuur. Wat de valuta betreft bevestigt de overeenkomst, dat de koers van den Alba- neeschen franc gelijk gesteld wordt aan 6.25 Italiaansche lires. Albanië richt een monopolie op voor den valuta- en wisselhandel, dat zal worden toe vertrouwd aan de Nationale Bank van Al banië. Op economisch gebied voorziet de overeenkomst in reobtstreeksche afspraken teneinde de verwezenlijking' te vergemakkelij ken van elk initiatief, dat dient om de han delsmogelijkheden tusschen beide landen te. vergemakkelijken. De invoer van goederen in Albanië wordt ondergeschikt gemaakt aan het afstaan van deviezen door de bank van Albanië. Volgens de richtsnoeren van Mus solini verwezenlijkt deze overeenkomst, zoo besluit Stefani, het plan voor Italië's econo- mischen bijstand aan Albanië. Ciano voert, heden besprekingen met den Joego-Sïavisclien minister van buitenlandsche zaken. Ook de betrekkingen tusschen Hongarije en Joego-Slavië komen in behandeling. In officieele Joego Slavische kringen merkt men op dat het onderhoud, dat de Italiaansche en Joego Slavisch ministers van buitenlandsche zaken, graaf Ciano en Mavkovitsj, vandaag te Venetië zullen hebben, beide ministers voor al les in de gelegenheid zal stellen te spreken over het onmiddellijk gevolg van de gebeurtenissen in Albanië. Thans moet worden vastgesteld in hoeverre de in 1937 te Belgrado gesloten verdragen tusschen Italië en Joego Slavië van toepassing zijn op den nieuw geschapen toestand in Albanië Ook zal gesproken worden over de verhou ding tusschen Hongarije en Joego Slavië, in aan sluiting op de besprekingèn tusschen graaf Ciano en Stojadinowitsj in Januari van dit jaai\ In welingelichte Joego Slavische leringen acht men volgens Havas de geruchten over een non- agressie-verdrag tusschen Hongarije en Joego Slavië nog voortijdig. De betrekkingen tusschen Boedapest en Belgrado zijn voortreffelijk op weg naar verbetering, doch het is nog te vroeg om deze in een verdrag vast te leggen. De toenade ring tusschen Hongarije en Joego-Slavië moet. in verband met dc vriendschapsbetrekkingen tusschen Joego Slavië en Roemenië, zich gelijk ontwikkelen met de toenadering tusschen Roe menië en Hongarije. Te Belgrado verklaart men dat de toestand thans zoodanig, dat men een spoedig herstel van de normale betrekkingen tusschen Boedapest, Boekarest en Belgrado mag verwachten. Markovitsj 26 April naar Berlijn. In bevoegde kringen wordt vernomen, dat de Joego-Slavische minister van buitel, z. Mar kovitsj. zich op 26 dezer naar Berlijn zal be geven. waar hij een onderhoud met Von Rib- bentrop zal hebben. Het bezoek, dat op initia tief van Duitschland plaats vindt, zal van In formatieven aard zijn. Promotie competitie 3e klasse. Groep B: Waterloo 2VI. Vogels 2 (terr. Spaarn- dam), 10 uur, A. Kuyper (grensrech ters: A. Bras en T. Post). Hillegom 4Waterloo 1 (terr. HFC), -0 uur, F. Keerwolf Jr. (grensrechters: H. H, Kraneveld en A. G. Peperkoorn) Competitie. 2B BrederodeDSK, 10 uur, J. N. Spierdijk 3B RCH 10—Heemstede 2, 10 u., M. Kruijff. Spaarnevogels 3—Hillinen 4, 10 uur C. v. d. Pol. 3F RCH 12—DKT, 10 uur, J. C. Luiten. DSK 2Zandvoort 6, 10 uur. K. Bergmann. 4A DeCeO 5—VI. Vogels 3, 10 uur, J Th. Jordan Jr. 4C DeCeO 4—Halfweg 4, 12 uur. J. F. Kroonsberg. 4D VI. Vogels 4WB 3, 10 uur, G. Wiedijk. Junioren - competitie. A Schoten aHaarlem a, 10 u., L. Menist. Beverwijk aKennemers a. 12 uur, Th. Verhoef. Bloemendaal aHFC a (terr. HFC), 10 uur, J M. P Giebels. B Stormvogels bKinheim a. 12 uur, G. van Dijk. RCH b—Haarlem b. 10 u„ W. de Groot Jr. DIOKeimem. b, 11.30 uur, C. J. Scheffer. C WH—Hillinen, 10 uur, W. Goulooze. RCH c—Haarlem c. 12 uur. Th. Portegies. D RCH dDOA, 12 uur, S. J. de Vries. E DSK—HFC d, 12 uur, H. J. Jore. RCH e—Schoten b, 12 uur, P. Kok. Haarlem eEHS, 10 uur, J. W. Hogendijk. R. C. H.—XERXES. R.C.H. speelt Zondagmorgen tien uur in het Heemsteedsche Sportpark een vriendschappe- lijken voetbalwedstrijd tegen Xerxes. e. d. o. n—d. w. s. n Zooals men weet, moet E. D. O. II haar plaats in de reserve-eerste klasse verdedigen tegen Kennemers II, Vriendenschaar II en D. W. S. II. A.s. Zondag half elf speelt E. D. O. II haar eersten degradatie-wedstrijd in het Noorder Sportpark. ZANDVOORT BEGRAFENIS VAN DEN HEER P. L. DE VRIES. Vrijdagmiddag werd onder groote belang stelling het stoffelijk overschot van den heer P. L. de Vries, oud-gemeente-secretaris alhier ter aarde besteld. Onder de vele belangstellenden zagen we o.a. Jhr Speelman, gemeente-ontvanger, den heer Jellema, gemeente-secretaris en den heer P. v. d. Mije, als afgevaardigden van het se- cretariepersoneel, den heer G. Kiefer, afge vaardigde van V. V. V-. de heeren Mustert en Sprengcrs, namens de Zandv. Handelsvereen. en den heer Haan. directeur van het Post kantoor. Aan de groeve werd gesproken door Ds. Brink naar aanleiding van Psalm 23. De schoonzoon van den overledene, de heer Knipscheer, dankte voor de vele bewijzen van deelneming en belangstelling. Onder de vele bloemstukken, die de baar dekten zagen we die van de K. L. M., de Zandv. Handelsvereeniging. de V.V.V. de gebr. Martin, den heer Gunters. Dr. Gerke en het badhuis Zeeduin. NED. MEISJESCLUBS. Woensdag 26 April zullen de Streepjes- en Driehoekgroep in de Wilhelminaschool een propaganda-feestavond houden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12