1 BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 22 APR IE 1939 H A A R E E M'S DAGBCAB 17 UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK Het Maatschappij Ziekenfonds 1938. Uit het jaarverslag van het „Maatschappij Ziekenfonds" samengesteld door de adminis tratrice, mevr. G. v. d. Werff—Mooij, blijkt dat de ontvangsten bedroegen f 150894.97 en de uitgaven f 150894.97 waarin een batig saldo van f 464.56, dat in het reservefonds is ge stort. Dit gunstige verschijnsel komt stellig door het groote aantal verzekerden, dat dit jaar weer toenam en ook doordat de verzeker den meer en meer doordrongen zijn van het feit, dat er geen contributie-achterstand kan zijn. Mede hierdoor komt het Ziekenfonds ge leidelijk op een gezonde basis. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. van Seggelen A. J. van Tongeren, toek. adres: Strick van Lin- sohotenstraat 23; A. J. Kaandorp en K. Vink, toek. adres: Velsen, Ruiterstraat 48; J. van der Linden en M. M. E. van der Meij, toek. adres: Hillegom, Haven 38. Getrouwd: J. A. Visser en A. Schoenmaker; J. C. Beers en M. Steenbakker; H. J. Hessen en E. M. K. Holleman; G. M. Steijn en E. Luntz; J. C. de Reuver en M. Kleijne. Bevallen: E. BertalanChladek, z.; M. EruijnsGiroldi, z.; M. G. Jansonvan Zut- phen, d.; W. M. Mooydien Hollander, d.; P. M. E. van der MaatHittenhausen, d.; U. Ingen HouszHovy, z.; S. J. Steemande Nijs, z.; S. C. MeijesBrands, z. en d.; M. M. DuynAdrichem, z.; C. A. ApeldoornKle verlaan, d.; A. de Witvan Lieshout, z.; E. NoordenneerMetselaar, z.; H. H. Poerstam- per—Houtman; N. M. Velit'huijsBot,terman, z.; J. M. Th. Kooijerv. Zijl, d.; H. W. J. Gem- serHiilen, z. Overleden: R. van Woerkom, 70 j., wed. van C. A. van Ierland, Dr. Schuijtstraat 35; S. C. Brands, 26 j., echtgenoote van H. A. Meijjes, IJmuiden, N. Schulpweg 312; E. S. W. Michel, 72 j., echtgenoote van G. Blom, Romerkerk- weg 111; J. Baltus, overleden te Velsen, 21 j., ongh., Meerstraat 1; B. Bos, 71 j., wedr. van M. Molenaar, Striok van Linschobenstraat 1. Belangrijke uitbreiding van het sanatorium „Heliomare". Aantal patiënten wordt steeds grooter. Naar wij vernemen zal het bekende Sanatorium voor chirurgische tuber culose „Heliomare" te Wijk aan Zee binnenkort een zeer aanzienlijke uit breiding ondergaan. De reden daar van ligt voor de hand. Het aantal pa- tienten, dat in het sanatorium gene zing komt zoeken blijft steeds toe nemen, zelfs zoodanig, dat de men- scen moeten worden afgewezen. Zelfs in de wintermaanden was het maxi mum-aantal van 180 bezette bedden bereikt. Hoewel het groote sanatorium nog niet ten volle acht jaren in bedrijf is, werd de be hoefte aan meer ruimte zoo dringend gevoeld, dat het bestuur tot uitbreiding moest beslui ten. Bij den bouw van „Heliomare" is er na tuurlijk op gerekend, dat dit zonder techni sche bezwaren kan geschieden. Toen het sana torium in 1931 werd geopend kon niemand voorzien, dat reeds na ruim zeven jaren uit breiding al dringend noodzakelijk zou zijn. De inrichting geniet in het geheele land groote vermaardheid, niet in het minst om de mooie resultaten, die Dr. M. H. P. P. van Haeff, de chirurg, directeur van „Heliomare" mocht be reiken. Wat nu de uitbreiding betreft, deze geschiedt aan de beide vleugels. Op de drie verdiepingen worden zalen voor patiënten bijgebouwd. In totaal zal het dan aan 70 patiënten meer plaats kunnen bieden. De maximale bezetting van het sanatorium zal dan 250 patiënten kun nen zijn. Dit heeft tot gevolg, dat ook aan de economische af deeling uitbreiding moest wor den gegeven. Het aantal kamers voor dienst boden moet grooter worden, ook aan den vleu gel, welke dient tot huisvesting van de Zusters moet een stuk worden aangebouwd. In den Zuidelijken vleugel is nog een sous- terrain ontworpen, waarin o.a. een conversa tiezaal is opgenomen. Vervolgens is ruimte ge reserveerd voor bergplaatsen, fietsenstalling, magazijnen enz. De toegangsweg tot den eco- nomischen vleugel valt onder de uitbreiding. Omdat deze weg niet gemist kan worden zal men er eenvoudig overheen bouwen. Tenslotte zal de opneming van een grooter aantal patiënten uitbreiding van het perso neel noodig maken. Wat de medische staf betreft, deze zal van 3 op 5 assistent-geneesheeren worden gebracht. Dit alles wijst er dus op, dat de toekomstige uitbreiding van „Heliomare" zeer belangrijk zal zijn. DE NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Vele medewerkers gevraagd. De reclasseeringsinstellingen zullen op Za terdag 6 Mei den Nationalen Reclassieerings- dag houden, met de bedoeflirig de geldmidde len dezer vereeniging te versterken. De op- opbrengst van deze collecte komt ten goede aan het Ned. Genootschap tot zekelijfce ver betering der gevangenen, de R.K. Reclas- seeringsvereeniging, het Leger des Heils, de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging en tal rijke kleinere vereenigingen van alle gezind ten. Teneinde de collecte bij alle gezindten aan te bevelen, is een comité van aanbe veling gevormd, waarvan wij de samenstel ling reeds eerder publiceerden. Collectanten en collectrices die zich op 6 Mei a.s. beschikbaar willen stellen, kunnen zich opgeven'bij den secretaris de heer K. Brandenburg. Voor collectanten en collectrices en andere belangstellenden wordt op Dinsdag 2 Mei in „Odeon" een bijeenkomst geTvouiden. Een spreker, zang en muziek zullen het nuttige aan het aangename paren. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN" LANDBOUW. Dinsdagavond vergadert de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in Hotel „Ter Burg". De agenda vermeldt ojn, de behandeling van de agenda der algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij op 10 Mei a.s. te Rotterdam en de benoeming van twee afge- yaardigden naar deze bijeenkomst. De uitvoering van liet rioleerings- plan. Aanbesteding van het vierde bestek. Naar wij vernemen zal binnenkort worden aanbesteed bestek no. 4 van het rioleerings- plan. Hierin zijn opgenomen de rioleering van de Bloksteeg, de Breestraat (tusschen Blok- steeg en Peperstraat), het kruispunt Meeren- steinplein, de Aclrichemstraat, de Peperstraat, een gedeelte van de Kerk- eh de Torenstraat, de Arendsweg, de Narcissenweg, de Galgen- weg en de Groote Houtweg. IJMUIDEN Arbeidsongeval bij Van Leer's Walsbedrijven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de arbeider H. S., werkzaam bij Van Leer's Walsbedrijven te Velsen-N. brandwon den opgeloopen door het weigeren van een automatische hoogspanningsschakelaar. De aard der brandwonden maakte opneming in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk noodzakelijk. De toestand van S. is bevredigend. Meisje kreeg brandwonden. Het 6-jarige dochtertje van den heer P. wo nende in de Enschedéstraat kreeg gisteren een pan met kokend water over haar armpje, waardoor zij ernstige brandwonden aan dit lichaamsdeel bekwam. Zij werd door den heer Bakker van het Roode Kruis verbonden, waar na deze haar naar den huisdokter zond t.er verdere behandeling. BESOMMINGEN. Manden. Trawler: 900 Dirkje R.O. 53 f 3000 Loggers: KW 55 f340; KW 166 f550; KW 101 f601; KW 62 f570; KW 28 f700; KW 138 f900; KW 19 f530; KW 95 f490. IJMUIDEN 22 April 1939. Tarbot 6444 cent per K.G. Tong 11265 cent per K.G. Griet f 20—f 8 per 50 K.G. Kleinschol f 173,80 per 50 K.G. Bot f 7,50—3,60 per 50 K.G. Schar f 7,50—1,45 per 50 K.G. Poontjes f 3,40 per 50 K.G. Wijting 5f 1,40 per 50 K.G. Makreel f 4,90—2,20 per 50 K.G. Versche haring 5,40f 1,30 per 50 K.G. Kabeljauw f35£21 per 125 K.G. Leng f 1 per stuk Koolvisch f 20—f 18 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Flamingo IJM. 24. Vangst: 100 m. schelvisch, 250 m. braadschelviseh, 80 m. gul, 150 m. wij ting, 250 m. koolvisch, 80 m. makreel, totaal 910 m., benevens 50 st. stijve kabeljauw. Adelante IJM. 19. Vangst: 450 m. haring, 5 m. platvisch, 10 m. varia, totaal 465 m., be nevens 100 st. ijskabeljauw en 60 st. stijve kabeljauw. Maria IJM, 95. Vangst: 30 kisten platvisch, 20 k. wijting en schar, 20 k. wolf en poon, 10 k. varia, totaal 80 k., benevens 150 st. ijskabel jauw en 260 st. stijve kabeljauw. Hoop IJM. 46. Vangst: 20 m. tarbot, 50 m. schol en tongschar, 5 m. kl. schol, 60 m. ka beljauw en gul, 15 m. braadschelviseh, 45 m. wolf en poon, 15 m. wijting en schar, totaal 210 m., benevens 400 st. stijve kabeljauw. Gloria IJM. 37. Vangst: 90 m. schelvisch, 170 m. braadschelviseh, 90 m. gul en blanke koolvisch, 140 m. wijting, 155 m. makreel, 35 m. radio, 115 m. koolvisch, 50 m. wolf en poon, 10 m. platvisch, totaal 855 m. benevens 260 st stijve kabeljauw. Christine IJM. 2. Vangst: 70 m. schelvisch, 110 m. braadschelviseh, 50 m. gul, 110 m. wij ting en radio, 220 m. makreel, 180 m. kool visch, 30 m. varia, totaal 770 m. Claesje RO 46. Vangst; 440 m. haring, 10 m. makreel, totaal 450 m., benevens 60 st. stijve kabeljauw. Maria R. Ommering IJM. 7. Vangst: 50 m. schol en tarbot, 50 m. wolf en poon, 40 m. wijting en braadschelviseh, 10 m. makreel, 5 m. schelvisch, totaal 155 m., benevens 250 st. ijskabeljauw en 690 st. stijve kabeljauw. Haarlem IJM. 9 of Erin IJM. 12 met 425 m. haring, 300 kisten haring en 50 st. stijve ka beljauw. SANTPOORT WONINGBOUW AAN DE HARDDRAVERS LAAN. Door den heer J. F. Philips Jr. zal aan de Harddraverslaan een dubbel heerenhuis wor den gebouwd. BENNEBROEK ONTHEFFING WINKELS UITING SWET. Door B. en W. is gedurende den bollentijd ont heffing verleend van de winkelsluitingswet. De bollentijd wordt in dit geval geacht te du ren van heden tot en met 31 Mei a.s. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij de politie: een damesporte- monnaie, een schooltasch (bruin). BURGERLIJKE STAND Overleden: Annigje van de Kerke, oud 71 j. wonende te Amsterdam, verblijfplaats Stichting Vogelenzang. VELSEN Anti-Rev. carulidaten voor den gemeenteraad. In de vergadering van de Centrale van Anti- Rev. Kiesvereenigingen is de volgende lijst van candidate» voor den Gemeenteraad vastge steld: 1. F. P. Vermeulen IJmuiden, 2. H. Hom burg IJmuiden, 3. A. Eikelenboom Santpoort,, 4. F. Tijtsma Velsen-N., 5. K. v. d. Berg Sant poort, 6. H. J. Lips Velsen-N., 7. C. Koster IJmuiden, 8. J. Wielinga Santpoort, 9. E. v. d. Brink IJmuiden O. Burgerlijke Stand. Bevallen. J. G. BresserWagenaar, z„ Meervlietstraat 16 a, Velsen. A. van Leeuwen— Vennik, d., Melklaan 53, Velsen-N. M. C. Bel- froidWinkel, d., Ie Mairestraat 9, IJmuiden. J. RoosVrolijk, z., Bakkerstraat 21, IJmui den. Ch. E. van GinnekenWarmenhoven, z., Heidestraat 43, IJmuiden. A. Jansenv. Nieuw koop, z., Kanaalstraat 58 rd., IJmuiden. H. K. Harlaarv. Zonderen, d., Kanaalstraat 156, IJmuiden. L. I. BruijneBastian, d., Lijster laan 16, IJmuiden. Overleden Hendrik de Bruijn, 13 jaren, zoon van G. de Bruijn, Huygensstraat 80, IJmuiden. Gehuwden 20 April 1939. P. J. Arisz en H. M. van Beek, Duin- en Kruidbergerweg 66, Santpoort. J. Klaver en A. A. Jongejans, Schoonoortstraat 35, Velsen-N G. Hof en P. A. v. Deudekom, Planciusstr. 27, IJmuiden. J. v. d. Does en A. Wijker, Beverwijk, Korte Boeweg 11 a. C. A. Holleman en F. Stel lingwerf, Ladderbeekstraat 56, Velsen-N. J. Bijlsma en T. Zwart, Brederoodscheweg 36, Santpoort. Waarom opvoering van „Vijftig jaren" verboden werd. Ontoelaatbare woorden over het Hoofd van een met Nederland bevriende mogendheid. Naar 'wij vernemen heeft de heer J. v. d. Veer, lid van den Raad der gemeente Velsen, het vol gende schrijven gericht aan den Burgemeester: „De ondergeteekende J. v. d. Veer lid van den Raad der Gemeente Velsen neemt bij deze be leefd de vrijheid zich tot U Edelachtbare te richten met de hieronder volgende vragen: le. Is het juist dat door U als Burgemeester dezer Gemeente aan den Plaatselijken Raad, gevormd door Federatie Velsen der S. D. A. P. en IJmuider Bestuurdersbond, vergunning is geweigerd voor de opvoering van het Meispel „Vijftig jaar" van Maurits Dekker, waarvan het de bedoeling was dit op te voeren ter gelegen heid van het Meifeest der Moderne Arbeiders beweging te houden op Zaterdag 29 April a.s.? 2e. Indien bovenstaande vraag in bevestigen den zin door U zou moeten worden beantwoord, Wilt U dan mededeelen, wat de overwegingen en motieven zijn geweest welke tot de weige ring der in vraag 1 bedoelde vergunning heb ben geleid. Beleefd verzoekt ondergeteekende Uwe op bovenstaande vragen eventueel te geven ant woorden te mogen vernemen, zoo mogelijk vóór de eerstvolgende zitting van den Raad onzer Gemeente." De Burgemeester heeft hierop als volgt ge antwoord: „Naar aanleiding van een door U tot mij ge richte vraag inzake de opvoering van het too- neelstuk „Vijftig jaren" heb ik de eer U er op te wijzen, dat aangezien artikel 221 der Ge meentewet de politie over schouwburgen e. d. bij uitsluiting van ieder ander aan den Burge meester opdraagt ik ter dezer zake aan den Gemeenteraad geenerlei verantwoording schul dig ben. Dit voorop stellende heb ik de eer U echter voorts te''berichten, dat ik in het onderhavige geval bereid ben om naar aanleiding van Uw vragen een enkele mededeeling te doen. Ad vraag L Nadat ik van het mij door den Plaatselijken Raad v. d. S. D. A. P. toegezonden tooneelstuk „Vijftig jaren" had kennisgenomen, was ik van oordeel, dat dit Meispel tal van ontoelaatbare passages bevatte en de opvoering ten zeerste ongewenscht moest worden geacht. Dat de Cul- tureele Raad van Uw partij gemeend heeft een openluchtspel voor Uw 1 Mei viering te moeten doen samenstellen waarin ik tevergeefs cultu- reele en aesthetische waarden heb gezocht, waarin volkomen ontbreekt de hoffelijkheid en verdraagzaamheid jegens andersdenkenden en waarin niets spreekt van een zoo noodige ver sterking van het saamhoorigheidsgevoel en wil tot opbouw, kan ik inzonderheid in dezen tijd slechts betreuren. De motieven welke geleid hebben tot het ver bod van opvoering van het Meispel liggen ech ter op geheel ander terrein. Mijn verbod is n.l. het gevolg geweest van het feit, dat in bedoeld openluchtspel op ontoelaatbare wijze wordt ge sproken over het Hoofd van een met Nederland bevriende Mogendheid. Ik mag hier nog aan toevoegen dat ik mijn bezwaren nog vóór de weigering ter kennis heb gebracht van de aanvragers met verzoek hetzij het stuk geheel om tëwerken, hetzij ge heel terug te nemen, teneinde hen en mij daar door het hanteeren van het scherpe wapen eener weigering te besparen; toen door de aanvragers hier niet aan werd voldaan is uit den aard der zaak mijn weïgeringsbesluit gevolgd. In het d.d. 14 April j.l. door den Cultureelen Raad uit S. D. A. P. en N. V. V. in de pers ge publiceerde communiqué wordt vermeld, dat na mijn verbod de Minister van Binnenlandsche Zaken zich per circulaire tot alle burgemeesters heeft gewend met een aanwijzing, de opvoering niet te doen plaats vinden. Ik geef U gaarne de verzekering, dat na ken nisname van dit bericht in Uw bladen, ik met zeer bijzondere en verhoogde belangstelling tegemoetzle, de stappen, die blijkens Uw partij orgaan d.d. 1 April j.l. terzake van de weigering van het Meispel, tegen mij bij bovengenoemden Minister zullen worden ondernomen. Ad Vraag n. Deze vraag behoeft na antwoordt ad vraag I geen verdere beantwoording." Een kleurig en geurig gemeente wapen. Officieel begint de lente op 21 Maart, maar aan onzen kouden zeekant weten we al te goed., dat op dien datum de natuur nog in alles het stempel draagt van den wintertijd. Koud is de wind, kaal is het geboomte; alleen een en kele sering, die volop heeft kunnen genieten van de zon laat op 21 Maart met wat teere groene bladknoppen zien, dat het nieuwe leven bezig is, zich te ontwikkelen. Maar nu de lente een maand oud is, is ook de lentetijd gekomen. De teere bladknopjes van den sering zijn fi*issche jonge blaadjes gewor den en ook het andere hout vertoont de sporen van den tooverstaf van moeder natuur. Daar bij den ingang aan den kant van de Hervormde pastorie praalt een perk met hya cinten in vollen bloei. Het kleurt en geurt er als in het hartje van bollenland Blauwe hyacinten en witte hyacinten vullen het perk. Maar ze zijn niet willekeurig door elkaar geplant. Kijkt u maar eens. De blauwe hyacinten vormen het lazuur van ons ge meentewapen, de witte teekenen het agnus Dei, dat zoo parmantig het bekende vaantje omhoog houdt. Om een en ander wat beter uit te laten komen loopt het perk naar den achterkant een weinig op. En zoo heeft onze gemeentelijke plantsoe nendienst een kleurig en geurig eigendoms merk op het park gedrukt. Een aardig idee, waarvan slechts valt te betreuren, dat het stempel van zeer tijdelijken aard is. Maar er is een troost: na de hyacinten bloeien weer andere bloemen, ook blauwe en witte. En zoo zullen we hopen, dat wanneer over eenige dagen de kleuren verflauwen, andere bloemen de hyacinten zullen vervangen, opdat ook ver der in het jaargetij den bezoeker met bloe men verteld zal worden, dat Velserbeek van de gemeente is, d.w.z. van u en van mij. Het park is mooi genoeg om er mee te geuren. HILLEGOM BEZOEK VAN BELGISCHE SCHOLIEREN. Dinsdag 25 April brengen 250 Belgische scho lieren het traditioneel geworden jaarlijksch be zoek aan Hillegom. Zij worden ondergebracht bij de firma's A. C. van der Schoot, F. Rijnveld en Zoon en Gebrs. Van Zanten, waar zij de be drijven zullen bezichtigen. Hotel Sistermans zorgt voor de lunch. De trein arriveert te half een. De Harmonie „Crescendo" zal de scholieren afhalen. Het vertrek is bepaald op 14.55. TOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Nu de zomer weer in bet land komt, is het comité voor den jaarlijkschen tocht voor Ouden van Dagen ook in actie gekomen. De bezielende leiding berust natuurlijk weer bij den heer P. D. van Mourik, die na zijn ernstige ziekte geluk kig weer herstellende is, al is hij nog zwak. In de vergadering van het comité is tot mede-lid gekozen de heer G. J. W. Mathot, terwijl aan den Burgemeester het eere-lidmaatschap is aan geboden. De tocht zal begin Juni plaats vinden en waar dit voor den tienden keer plaats vindt zijn er grootsche plannen in voorbereiding. De jongedames, die voor de benoodigde finan ciën moeten zorgen, zullen aanstaande week hun rondgang door de gemeente beginnen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot P. W. v. d. Reep Jr. slaagde voor het examen vakbekwaamheid slagerij als bedoeld in de Vestigingswet. DE WERKLOOSHEID. Nog steeds wil het met de afneming der werk loosheid niet goed gaan, het aantal daalde deze week van 449 tot 446, waaronder 323 bloemist arbeiders, maar verleden jaar was het totaal veel minder, namelijk 402. (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) Een meevaller van een ton. Eenige maanden geleden werd de Haarlem sche begrooting voer 1939 door den Raad vast gesteld. Het was, otm die begrooting sluitend te maken, noodig zeer belangrijke extra bijdra gen van het Rijks Werkloosheids Susdidie- fonds aan te vragen. In den Raad werd er toen de aandacht op gevestigd, dat die extra- bijdragen in den loop der jaren zoo gestegen zijn, dat de grens der noodlijdendheid voo- de gemeente dicht genaderd werd. Van andere zijde werd er daarentegen op gewezen, dat er omstandigheden zijn die de verwachting wettigen, dat Haarlem ook in de toekomst beneden die grens zal blijven. Wij vernemen thans, dat de inkomsten over 1939 niet tegenvallen. De opbrengst der be lastingen zal, naar het zich laat aanzien meer zijn dan geraamd was, terwijl ook de ontvangsten van de bedrijven meer zijn dan begroot werd. Bovendien is er voor dit jaar een meevaller van niet minder dan f 100.000. Door het ver anderen van de twee maandelijke inning van gelden voor electriciteit, gas en water, wordt over dit jaar één maand extra ontvangen wat een hoogere ontvangst beteekent van f 100.000. De Haarlemsche Gasfabriek. In het eind van 1938 heeft de Haarlemsche gemeenteraad, op voorstel van B. en W. be sloten de waarborgsommen voor gebruikers van gas en electriciteit (een rijksdaalder voor elk) af te schaffen. Dit werd gedaan omdat van de veronderstelling werd uitgegaan dat de verplichting om die waarborgsommen te storten voor vele menschen, die indertijd de gemeentebedrijven ontrouw geworden waren om zich met petroleum te behelpen, een be letsel was om zich weer te laten aansluiten Die verwachting blijkt volkomen gegrond te zijn geweest. Sinds 1 Januari van dit jaar zijn door de gas en electriciteitsbedrijven niet minder dan 900 indertijd verloren klanten terug gewonnen. Die hernieuwde aansluitin gen zijn in het algemeen voor het gasbedrijf want dat heeft de meeste klanten verloren. Door die 900 nieuwe aansluitingen stijgt, ook al zijn het natuurlijk meest kleine ver bruikers, de omzet van het gasbedrijf. Het was dus voor de gemeente een voordeelig zaakje. Teraardebestelling van den heer N. Hazevoet. Op de Noorder Begraafplaats is heden om 12 uur ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer N. Hazevoet, in leven bureaulist, eerst aan den Jansschouwburg en later aan den Stadsschouwburg op het Wilsonsplien. Onder hen, die den overledene de laatste eer hebben bewezen behoorden o.a. de heeren Ph. Deinum, directeur van den Stadsschouwburg, J. D. Rut gers van den Loeff, ond. directeur van de" Stadsbibliotheek, Herman Smit, oud-directeur van den Jansschouwburg, F. Primo, tooneelcri- ticus van de Stads Editie O. H. C., J. B. Schuil, tooneelcriticus van Haarlem's Dagblad, Van den Waals, tooneelmeester en velen van het perso neel van den Stadsschouwburg. In den stoet kwam mede de heer Carel van Hees, oud-directeur van den Stadsschouwburg, burg. In de aula is het woord gevoerd door den heer Van Hees als oud-directeur en vriend van den heer Hazevoet. De heer Van Hees sprak allereerst een woord van troost tot mevrouw Hazevoet en herinnerde aan de kinderen, die allen in Indië waren en hun vader zeker in groote liefde zullen herdenken. Daarna herdacht hij den heer Hazevoet als mensch en als bureaulist. De heer Van Hees had tijdens de 8 jaar, die hij directeur was gewgest, den heer Hazevoet leeren kennen als een braaf mensch en steeds bewondering gehad voor de wijze, waarop deze conscientieuse man altijd zijn werk had verricht. Op zich zelf is het al een wonder, dat iemand tot zijn 77ste jaar zoo'n werkkring vervult, maar nog grooter was spx-e- ker's eerbied voor de wijze, waarop de heer Hazevoet dit had gedaan. Een bureaulist kan een directeur raad geven, omdat hij het publiek kent en de heer Hazevoet heeft dan ook her haaldelijk zijn zoo zeer gewaardeerde adviezen gegeven. Nooit in al die 27 jaren heeft hij één dag verzuimd. Zelfs als hij zich ziek voelde, was hij op zijn post en eiken dag tegen 10 uur was hij present om, zooals hij het noemde „Zijn reis te aanvaarden". Nu had hij de groote, onbekende reis aan vaard. Wij wenschen hem zoo eindigde de heer Van Hees zijn rede, Hazevoet de rust en den vrede, die hij verdiend heeft. Aan het graf dankte een familielid namens de weduwe alle aanwezigen voor hun belang- telling. Onder de vele bloemen was ook een krans van de directie van den Stadsschouwburg. Lindbergh pleit voor versterking der Amerikaansche luchtmacht. WASHINGTON, 21 April (Havas) Na een lange conferentie met president Roosevelt is kolonel Lindbergh gehoord door de techni sche luchtvaartcommissie. waarin deskun digen van militaire en burgerluchtvaart, le ger en vloot zitting hebben. Een communiqué werd niet uitgegeven, doch men veronderstelt dat Lindbergh heeft aangedrongen op tech nische verbetering van de luchtvaart in de Vereenigde Staten. Hij zoxi er op aangedron gen hebben de wetenschappelijke onderzoe kingen op luchtvaartgebied krachtiger ter hand te nemen, aangezien het in geval van nood gemakkelijk is het vervaardigen van vliegtuigen te versnellen, doch het zou dan te laat zijn ook te pogen de bestaande typen te verbeteren. Lindbergh zal een bezoek brengen aan het centrum voor wetenschappelijk onderzoek op luchtvaartgebied. Lanleyfield, het. centrum voor de proefvluchten met legervliegtuigen Wright Field en aan de fabriek voor marine- vliegtuigen te Philadelphia. Na het onderhoud van Lindbergh met Roo sevelt heeft de democratische senator Green lid der senaatscomissie voor buitenlandsche zaken verklaard dat wanneer een algemeen conflict in Europa losbarstte „De Vereenigde Staten daar niet buiten zouden kunnen bllj- SPORTWEEK MET UITGEBREID PROGRAMMA. Veldloop door den Hout en zwem wedstrijd in het Spaarne. In de oude raadszaal van het Stadhuis heeft het Uitvoerend Comité tot het organiseeren van een Sportweek te Haarlem vergaderd met de afgevaardigden der sportorganisaties, on der leiding van dr. C. Spoelder. De vergadering verklaarde zich accoord met de data die voorloopig werden vastgesteld, n.l. van 6—12 Juli. Uitvoerig werd het con cept-programma voor de Sportweek besproken, waarbij verschillende wenschen der organisa ties in discussie kwamen. In groote lijnen kon men zich vereenigen met het voorloopig programma, dat ter kennis van de Sport bonden en vereenigingen was gebracht en waarbij een aantal hoogtepunten in het bij zonder de aandacht hadden. Zoo belooft het watersportfeest ditmaal belangrijk te worden en voor het publiek aantrekkelijker door het deelnemen van de roeiers van de roei- en zeilvereeniging ,,'t Spaarne", die te zamen met kano- en andere watersportvereenigingen 'n attractief program ma zullen samenstellen, waarin eenige wed strijden verwerkt worden. Ook een lange af stand-zwemwedstrijd, zoo mogelijk een esta fette, staat op het programma en wanneer het acht wordt, zal ook dit evenement een aan trekkelijkheid vormen voor het publiek. Hetzelfde kan gezegd worden van den veldloop dwars door den Hout, dien men van plan is te organiseeren, en van het wieier- criterium, dat in onze stad zeer populair ge worden is. Ook belangrijke krachtsportwed strijden zijn in voorbereiding; ook de beoefe naars van andere takken van sport hebben een ruime plaats op het programma gekregen. Wij noemen in dit verband de turndemonstra- ties opu de openbare plein, die het vorig1 jaar zulk een groot succes hadden. Aan den sluitingsavond, vermoedelijk weer op het terrein van „Haarlem", wordt groote zorg besteed, zoodat dit sportfestijn wederom den climax zal voormen van de talrijke evene menten, die de sportliefhebbers in die week te zien zullen krijgen. Het plan bestaat, de Sportweek te openen met een grooten sportop tocht door de stad, waaraan alle sportorganisaties zullen mede werken. Zoo spoedig mogelijk worden sub-commissies gevormd, die de technische werkzaamheden voor hun rekening zullen nemen. Ongetwij feld staat den Haarlemmers weer een week van sportief genoegen en de stad zelf een week van leven en vertier te wachten. T eraardebestelling Bram van Geyn. Hedenmiddag twaalf uur heeft onder zeer groote belangstelling van vrienden de ter aardebestelling plaats gehad van Bram van Geyn, die Maandag op zoo noodlottige wijze het leven heeft verloren. Toen de begrafenisstoet de hockeyvelden van B.M.H.C., (waar de clubvlag half stok woei) passeerde, voegden zich daar vele vrien den bij den stoet, die langzaam naar de Al gemeene Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal trok. Talloos waren ook de bloefstukken, welke er getuigenis van afleg den, dat Van Geyn vele vrienden achterliet. De aula was nauwelijks groot genoeg om de velen, die hem de laatste eer wenschten te be wijzen te bevatten. Als eerste spreker trad een oud-mede-stu dent van de sociëteit Brederode naar voren, die de hartelijke vriendschap tusschen hem en Van Geyn herdacht. Vervolgens sprak de voorzitter van B.M.H.C., de heer J. G. H. van de Stadt, die de sportiviteit van den over ledene schetste. Nadat een dameskoortje eenige plechtige liederen had gezongen, werd de tocht naar de groeve aanvaard. Hier sprak Ds. Knipscheer woorden van troost en las eenige Bijbel teksten, waarna hij eindigde met het bidden van het „Onze Vader". Familie en naaste kennissen strooiden ver volgens bloemen op de kist. Een der familie-leden dankte voor de groote belangstelling. Van de gelegenheid tot condoleeren werd in de aula een zeer druk gebruik gemaakt. De uitvaart van Bram van Geyn is een aangrij pende plechtigheid geworden, die onder de aanwezigen een diepen indruk maakte. HAARLEM, 21 April. Getrouwd 21 April: J. Oostinga en S. E. Stijns. Bevallen 19 April: A. E. M. van der Pol- Straatsburg, d.; J. J. van Doorn—Schouten, d.; T. Waage—van Nimwegen, z.; H. M. Da- men—van Zeist, z.; 20 April: W. Slingerland— Hogervorst. d.; J. M. Tromp—Boots, z.: 21 April: C. M. van Defyzen— Wagemaker. z. M. S. Roosvan Hilst, d. Overleden 20 April: A. J. Grootes, 50 Oranjestraat; 21 April: S. Feddex, 83 U Spaaxnelaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 19