Haarlem's Dagblad Heemets verpakte KOFFIE en THEE Het Verbrande Schip Auto-statistiek. Vrouw door haar broer vermoord? Het Nederlandsche antwoord aan Hitier. Gafencoe's bezoek aan Londen Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17129 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 22 'April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahoniiementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Temidden der politieke spanningen en ge varen van dezen tijd is als een vreemde eend in de bijt de ondergang van het Fransche Oceaanschip Paris gekomen. Een zonderlinge maar ook een romantische gebeurtenis. De oude romantiek van de zee is verzwakt; mo derne techniek heeft bereikt dat althans de groote schepen de zee tot in haar uiterste woede braveeren kunnen. Voor den machtigen Ocean-liner is de ijsberg, die onderzeeër-der- natuur, als grootste gevaar gebleven. Maar gelukkig slechts zelden veroorzaakt die ram pen. Wonderlijker wijze is het vuur de groote schepen gaan bedreigen en heeft, ondanks hun prachtige brandweer-installaties, al vele dier reuzen vernield. Het is nog maar luttele jaren geleden dat een gansche reeks branden in passagiersschepen voorviel. Daar werd toen ook de Nederlandsche P. C. Hooft het slacht offer van. Het was een dier schepen die vol gens zeemans-overtuiging onder een ongeluk kig gesternte verkeeren. Het had al vele narig heden beleefd en na den brand die het groo- tendeels verwoestte werd het wrak nog twee maal door brand geteisterd eer de slooper zijn werk kon voltooien. In dienzelfden tijd ging het groote Fransche passagiersschip Georges Philipar in de Roode Zee in vlammen op. Dat was de eenige ramp van die reeks, die vele slachtoffers vergde. De prachtige Fransche liner Atlantique volgde spoedig en aan een kade in New York werd ook een Engelsch of Duitsch Oceaanschip door het vuur vernield. Het was een vreemde reeks en men trachtte vergeefs er een verklaring voor te vinden. Bij- geloovige zeelui schudden het hoofd. Achter dochtige lieden met een voorliefde voor detec tive-verhalen speurden een internationale samenzwering, zonder erbij te zeggen dat die dan eigenlijk veeleer tegen assuradeurs dan tegen reeders gericht moest zijn, want al die schepen waren zwaar verzekerd. Nuchtere technici ontdekten dat een bepaalde lakverf, veelvuldig toegepast, door haar bijzondere brandbaarheid het gevaar zeer verhoogde. Die zou dan wel de oorzaak zijn. Maar overtuigend klonk het niet en een bewijs werd nooit ge leverd. Nu is de Paris aan de kade te Le Havre in vlammen opgegaan en zelfs tijdens den brand gekapseisd. Het gebeurde onder vreemde om standigheden; een paar dagen tevoren immers was de Compagnie Transatlantique gewaar schuwd dat een aanslag op een harer schepen dreigde. Zij had de bewaking versterkt, maar voornamelijk die van haar Oceaanreus Nor- mandie. Men verwachtte geen wandaden tegen de veel kleinere Champlain en evenmin tegen de Paris, een machtig schip van 34000 ton maar al achttien jaar oud. Toch brak daarin 's nachts de brand uit, in de gesloten bakkerij, en verrichtte snel zijn vernielend werk. In een tijd van spanning en achterdocht moet zulk een gebeurtenis wel bijzondere op winding wekken. De Paris was alweer ouder- wetsch geworden vergeleken bij zulke reuzen als de Queen Maa-y en de Normandie en zij had niet veel dienstjaren meer voor den boeg, maar zij was „een bijzonder geslaagd schip", zoowel in bouw als in inrichting en genoot sinds lang voorkeur bij vele Oceaan reizigers van allerlei nationaliteit. Zoodat het verlies toch wel een slag voor de Compagnie Transatlantique is. Juist omdat het volgt op den ondergang van andere groote Fransche schepen is het ook een nadeel voor het Fran sche passagiersvervoer over den" Oceaan, dat moet concurreeren met schepen van vele an dere landen. De minister voor de „marine marchande" de koopvaardij Chappedelaine is zelf meteen naar Le Havre gereisd en een streng onderzoek is ingesteld. Het begon in groote opwinding; de na twee dagen ingetreden stilte schijnt aan te duiden, dat men voor- loopig geen spoor van de daders heeft kun nen ontdekken. Toch moeten er ditmaal da ders geweest zijn. Hoe is anders die waar schuwing omtrent een komenden aanslag te verklaren? Ook waren er kunstschatten aan boord, bestemd voor de wereldtentoonstelling te New-York, die gelukkig gered zijn. Men denkt onwillekeurig aan den gek Matuschka, den Oostenrijker die treinen liet ontsporen. Zou een dergelijk individu groote schepen belagen?" Op het oogenblik ziet het er naar uit of ook de oorzaak van dezen grooten scheeps brand weer een raadsel zal blijven. R. P. Noodlandingen van Duitsche vliegtuigen. Een Duitsch vliegtuig heeft Vrijdagmiddag in den Ruiggezaii-tespolder te Zoutkamp een noodlanding gemaakt, omdat de piloot den koers was kwijtgeraakt. Bij de noodlanding kwam de machine met den kop in een sloot terecht. Het toestel werd zoo zwaar beschadigd, dat het moet worden gedemonteerd, doch het is door den burge meester en de politieautoriteiten van Zout kamp voorloopig in beslag genomen. Er waren drie inzittenden. Voorts heeft een Duitsch vliegtuig Vrijdag middag tusschen Beuningen en Neerbosch wegens benzinegebrek een noodlanding ge maakt. Het toestel sloeg daarbij over den kop en de eenige inzittende liep daarbij eenige ontvellingen op. Een onderzoek naar deze aangelegenheid is gaande. In Januari de le bewoner, in April de 25e met 7 tot 9 ruime kamers, kelder, keuken, in het ZUIDERHOUTPARK bij Haarlemmer Zwijgerlaan. centrale verwarming (ook in garage), vaste bad, geyser, bidet, parketvloeren, open schouw, bouwde koelkast en brandkluis. Binnen schild INLICHTINGEN, HUURPRIJZEN, PROSPECT ZWAGER BORST HAARLEM bewoner. Nu in Juli de 51e bewoner. HEERENHUIZEN badkamer, 2 toiletten, zolder en garage. OP GOEDE STAND Hout en Spaarne, a. d. tramhalte Willem de COMFORTABEL AFGEWERKT wastafels met w. en k. water, ingebouwd eiken beitimmëringen, glas in lood, inge- er- en behangwerk in overleg met huurder. US BOUW „ZUIDERHOUTPARK" FIRMA TELEFOON 19303. (Adv. ingez. Mea.) (Volgens een statistiek waren per 1 Januari op de geheele wereld bijna 43 mïllioen autos in gebruik). Drieënveertig millioen autos Draaien op ons tranendal, Drieënveertig millioen autos, Dat is geen gering getal. Wat een olie en benzine, Wat een stuurlui aan den wal, Wat een macht van de machine, Wat een bron van ongeval. Drieënveertig millioen autos, Naar de statistiek vermeldt, Drieënveertig millioen autos, Zeer zorgvuldig uitgeteld; Wat een koor van klaxonklanken, Wat een tempo, steeds versneld, Wat een grootsch volume stanken, Wat een som belastinggeld. Drieënveertig millioen autos Snorren in het snelverkeer, Drieënveertig millioen autos, Als een machtig rollend heir; Wat een onrust langs de wegen, Wat een dreun in d' atmosfeer, Wat een technisch grootsche zege, En het wordt nog wel veel meer. KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER (Adv. Ingez. Med.j Gafencoe over fle taak der kleine staten. „Nieuwe Europeesche taal" dient voltooid te worden. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken, Gafencoe, heeft gisteravond een redacteur van het Belgische telegraaf- agentsohap ontvangen, tegenover wien hij o.m. het volgende verklaarde: Wij wenschen economische betrekkingen tot ontwikkeling te brengen met alle landen waarmede wij door aanvullende belangen verbonden zijn. „Ik herinner mij, dat H.M. Koning Leopold altijd met zijn hoog gezag de gedachte heeft verdedigd, dat alleen een goed bestuurde en goed opgestelde overeenkomst tusschen de huishoudingen der verschillende landen de veiligheid en het vertrouwen weer in het leven zou kunnen roepen, welke wij thans zoo zeer noodig hebben. Het is mogelijk, dat in een nabije toekomst de middelgroote en kleine staten van Europa een belangrijke rol te spelen krijgen voor de handhaving van den vrede. Zij zullen in deze gekwelde tijden, nu men zoo vaak en ten onrechte spreekt over agresieve en oorlogszuchtige omsingeling, welke niemand wenscht noch nastreeft, de eenige thans denkbare omsingeling kunnen organiseeren en ten uitvoer leggen, de vreedzame omsingeling der vijandige stroomingen, die in Europa op el kander botsen. Op deze Staten kan de taak komen te rusten om die Europeesche taal gereed te maken, waarover eertijds gesproken is en die men tot dusverre nog niet heeft kunnen voltooien. Een dergelijke taal zal op dit oogenblik, daar ben ik zeker van, slechte uitdrukking kunnen geven aan de eensgezinde afkeer der naties van den oorlog". Op vragen naar zijn indrukken tijdens zijn reis in Duitechland, antwoordde Gafenoe: „Ik geloof, dat de besprekingen, die ik ge voerd heb, bijgedragen hebben tot de ophel dering van de betrekkingen tusschen Duitech land en Roemenië. Het verheugt mij, dat mijn reis mij binnenkort, naar Londen en Parijs en Rome zal leiden, waar ik bezoeken zal brengen aan de eminente staatslieden, die de leiding bij de politiek dier landen, die steeds met Roemenië bevriend zijn geweest". Het onderhoud Tiso Gafencoe. Bij zijn terugkeer uit Berlijn heeft Tiso gewezen op het belang van de besprekingen, die hij in Berlijn gevoerd heeft met Gafencoe en „waarvan het resultaat binnenkort aan den dag zal treden". Voorts deelde hij mede, dat Goering een ultnoodiging om zich zoo spoedig mogelijk naar Slowakije te begeven, aanvaard heeft. Afschuwelijk drama in Oadelieden- gesticht te Uithuizen. Vrijdag kwam de 45-jarige J. Wage naar te Uithuizen (Gron.) bij de buren vertellen, dat zijn zuster, de 63-jarige ongehuwde Cornelske Wagenaar, die in het Gereformeerde Oudeliedenhuis te Uithuizen woont, met verbrijzelden schedel in de gang van haar woning lag. Men vond inderdaad mej. Wagenaar dood op den grond liggen. Haar sche del was, zooals bij nader onderzoek bleek, met een bijl ingeslagen. Men vond aanleiding om Wagenaar, die zeer ongunstig bekend staat, te arresteeren. De man is gehuwd en vader van zeven kinderen. Hij leeft gescheiden van zijn vrouw en leidt een zwerversleven. Eenigen tijd geleden gaf hij zich uit voor inspecteur der werkverschaffing, waarvoor hij zich een dezer dagen voor de rechtbank te Groningen moest verantwoorden. W. is, als verdacht van den moord, ter beschikking van de justitie te Groningen gesteld. Aanvankelijk heeft men in de meening ver keerd, dat hier sprake was van zelfmoord, doch bij nader onderzoek kwam vast te staan, dat dit niet het geval was. Voorts is gebleken, dat de vrouw in het water moet hebben gelegen, omdat haar kleeren ge heel nat waren. De verdachte blijft hardnekkig ontkennen. Nieuwe straatnamen. Stephenson en Marconi geëerd. B. en W. van Haarlem (overwegende, dat aan de straat langs het spoorwegterrein tus schen de Maxwellstraat en de Pijlslaan, als mede aan de straat ten Noorden van de Edisonstraat tusschen eerstbedoelde straat en de Leidschevaart een naam behoort te wor den gegeven) hebben, omdat eerstbedoelde straat langs de spoorbaan is gelegen, aan deze straat den naam te geven van Stephenson- straat, naar G. Stephenson (17811848), uit vinder o.a. van de stoomlocomotief, en aan de straat ten Noorden van de Edisonstraat den naam van Marconi, naar G. Marconi (1874 1937), uitvinder o.a. van de draadlooze tele grafie. Noodlottige vergissing. Zieken verkeerde injectie toegediend. HELSINGFORS. 22 April (Havas) In het ziekenhuis te Vipuri heeft men bij vergissing negentien zieken injecties gegeven met subli maat in plaats van Novocaine. Tot nu toe zijn zes personen overleden. Nederland voelt zich niet bedreigd, maar moet ingeval van een Europeeschen oorlog paraat zijn 's-GRAVENHAGE, 22 April. Naar wij vernemen, zijn, evenals aan ver schillende andere regeeringen, ook aan de Nederlandsche regeering van de zijde der Duitsche regeering enkele vragen voorgelegd in verband met de bekende boodschap van president Roosevelt, welke hierop neerkomen: le. Of de regeering de boodschap had uitgelokt; 2e. Of zij er van te voren kennis van droeg en 3e. Of zij zich bedreigd gevoelt. In afwijking van hetgeen door enkele buitenlandsche persagent schappen omtrent de beantwoording door de Nederlandsche regeering is ge meld, kunnen wij mededeelen dat de drie vragen door onze regeering ont kennend zijn beantwoord, de derde vraag onder bijvoeging dat Nederland ingeval van een Europeeschen oorlog op iedere mogelijkheid voorbereid moet zijn. Een beschouwing van de „Times" De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Gafencoe. LONDEN, 22 April (Reuter) onder het opschrift „diplomatiek in actie" schrijft de „Times" in een hoofdartikel, dat het bezoek van Gafencoe aan Londen in nauw verband staat met het bezoek van de 'commissie Leith Ross aan Boekarest. De vraagstukken van Zuid-Oost-Europa kunnen niet afzonderlijk worden opgelost. Wanneer de politieke onaf hankelijkheid. van de landen in dit gebier ondermijnd wordt, dan zouden zij spoedig ge dwongen worden een monopolistische controle van een buitenlandsche mogendheid over hun economisch leven te aanvaarden, terwijl zij niet kunnen verwachten lang hun politieke onafhankelijkheid te bewaren, wanneer zij door de omstandigheden gedwongen hun eco nomische toekomst bonden aan een enkele buitenlandsche macht. Heit blad schrijft verder over de besprekin gen met de Sovjet Unie en Turkije. Deze maken goede vooruitgang. Er ligt niets doctri nairs in de besprekingen over een anti-gres- sie front, de besprekingen beantwoorden slechte aan de noodzakelijkheid, welke niet te Londen en Parijs, doch te Berlijn en Rome is geschapen. Wanneer het kan, moet een oorlog onmogelijk gemaakt worden. Tenslotte bespreekt de „Times" nogmaals de boodschap van Roosevelt. Hierbij is geen poging gedaan een methode op te dringen, doch wanneer zij, die steeds weer klagen over hun nooden, deze toenadering van de hand wijzen, wat kunnen zij don bieden? Tot nu toe heeft men geen andere aanduidingen dan de bedreiging met geweld hun wenschen door te drijven. Op deze wijze.kan niets gewonnen worden, want ieder gebruik van geweld zal met geweld worden gekeerd en de regeerin gen, die het geweld ontketenden, zouden het slachtoffer zijn. Ten aanzien van de rede van Mussolini schrijft de „Times", dat het ten uitvoerbren- gen van de reeds besloten overeenkomsten het beste toewijs van goeden wil zou zijn. Nog meer personeel noodig voor het Engelsche leger. Ministerraad zal het vraagstuk in de eerstvolgende bijeenkomst behandelen. LONDEN, 22 April (Havas). De „Daily Telegraph and Morning Post" bericht, dat het vraagstuk van de vergrooting van het perso neel van het leger thans zoo dringend is ge worden dat de minister-president besloten heeft in de eerstvolgende vergadering van den ministerraad deze vraag te behandelen. In militaire kringen is men van meening dat- het invoeren van een dienstplicht voor jonge lieden van 18 tot 20 jaar mogelijk zou maken een opleiding van een jeugdig leger van 500.000 man krachtig ter hand te nemen. Bij het Colosseum te Rome werden dezer dagen groote luchtbeschermingsoefeningen gehouden. Het woord is aan Laurillard: Liefde zonder tucht is te week. Tucht zonder liefde is te hard. Chineesch offensief dood- geloopen? Volgens Chineesche berichten zouden de aanvallen nabij Kanton echter voortduren. Volgens het Japansche persbureau Domei is het Chineesche offensief, dat 10 April aan alle fronten is begonnen, overal doodgeloopen tegen de Japansche stellingen. De Chineezen leden zware verliezen Het aantal gesneuvel den wordt op 10.000 geraanfld. In tegenstelling met dit bericht verneemt United Press uit Hongkong dat het Chineesche offensief tegen Kanton blijkens berichten uit Chineesche bron, met kracht wordt voort gezet, ondanks het feit, dat de Japanners zich met groote hardnekkigheid verdedigen. Bij Tsoengfa en Tsengtsjin is bloedig ge vochten en beide steden zouden in Chinee sche handen zijn, in het Noorden van Tseng tsjin zou gisteren een groote veldslag plaats hebben gehad. Het Japansche oorlogscommu niqué zegt daarover alleen, dat bij de gevech ten om Tsengtsjin de geiheele Chineesche legermacht van 12.000 man volkomen vernie tigd is. Japansche aanval op Swatau verwacht. Chineesche kringen zijn van meening dat Japan spoedig een aanval zal doen op Swatau. De burgerbevolking heeft opdracht eek re gen voor Zaterdagavond de stad te ontruimen. Evenals reeds bij Hankau het geval was en bij Kanton is geschied, zullen de Chineezen de stad niet prijs geven, voor zij haar volkomen vernietigd hebben. Alle voorraden en fatorieks- inrichtingen worden naar het westen des lands vervoerd. Reeds kan men aan de monding van de Han-rivier sterke Japansche vlootconcentra- ties waarnemen. AL CAPONE NIET IN VRIJHEID. LOS ANGELES. Al Capone's verzoek om in vrijheid stelletn wegens goed gedrag is af gewezen. Hij wordt pas op 20 November vrij gelaten en thans op transport gesteld naar Alcatraz. EXECUTIE IN BARCELONA. BARCELONA, 21 April (Havas—A.N.P.) Jose Aranguren Roldan, vroeger generaal der Guardia Civil, die ter dood veroordeeld was. is terechtgesteld. Jubilé Ds. A. M. Boeijen^a. Een gedachtenisrede. Zooaüs wij reeds mededeelden viert Ds. A. M. Boeijenga, predikant der Gereformeer de kerk te Haarlem zij zilveren amtotsjubilé. Zondagmorgen 23 April om 10 uur houdt Ds. Boeijinga een gedachtenisrede in de Wilhel- minakerk, Gedempte Oude Gracht. Maandagavond wordt een bijeenkomst in de Kloppersingelkerk gehouden, waar de ju bilaris door zijn gemeente gehuldigd zal worden. HEDEN: 20 PAGINA'S BINNENLAND. pag- Het Nederlandsche antwoord aan Hitler 1 De Koninklijke keert een interim-dividend uit 3 Een ruim 60-jarige vrouw is waarschijnlijk door haar broer vermoord. De vierde radiorede van minister Steenberghe 12 Bioscopen BUITENLAND. De nieuwe Fransche decreten zijn door den ministerraad goedgekeurd. 5 Reynaud heeft de 45 urige werkweek in Frankrijk aangekondigd. 5 Er zal een bewapeningsbelasting in Frankrijk worden geheven. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Het verbrande scliip. Van onzen Londcnschen correspondent: De Kunst en de internationale toestand. P. v. d. Hem: Roosevelt's Vredesboodschap. Melis Stoke: Nederland betrekt de wacht Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. Berlijnsche correspondentie: Hoe Duitsch- land fulmineert tegen Roosevelt's bood schap. Mr. E. Elias: Het Amcrikaanselie filmwezen Van onzen Wecnschen correspondent: Het nieuwe Wccnen, een provinciestad. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het economisch insti tuut voor den middenstand. K. de Jong: Haarlem's Muziekinstituut J. H. de Bois: Tentoonstelling Jan Visser in het Frans Halsmuseum. J. G.: Sport in Indië. Dr. P. H. Schroder: De Kroning van Willem III tot koning van Engeland. J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. A. J. D.: Kogelblocm of Globebloem. Schuil over „Villa de Vreugd". Financieel Economisch weekoverzicht: Aan deelenrendement zal waarschijnlijk dalen De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1