Klopveegzuigers „Koninklijke" NEDERLAND Ik ontdek Amerika ROOSEVELT'S VREDESBOODSCHAP fc ËA&&. a ^V: Alle Bank- en Effectenzaken ZATERDAG 22 APRIL 1939 HAARDE M'S DAGBCAD keert een interim-dividend van 8 procent uit. Ingevolge daartoe uitgeoef'enden aandrang. Over slot-dividend nog niets bekend. Om zooveel mogelijk te voldoen aan den van vele zijden geuiten wensch, de betaling van een eventueel slot- dividend niet langer dan strikt nood zakelijk uit te stellen, heeft het be stuur van de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Neder- landsch-Indië besloten een tweede in terim-dividend van 8 pet. uit te keeren betaalbaar op 25 April a.s. Na het afsluiten der boeken zal worden beslist of nog een slotdividend zal worden gedeclareerd. Naar wij nader vernemen is de „Konink lijke" tot dezen maatregel het uitkeeren van een tweede interim-dividend overge gaan, naar aanleiding van den meermalen uitgeoefenden aandrang om met het uit keeren van een dividend niet langer te wach ten dan strikt noodzakelijk is. Dit is bij een lichaam als de „Koninklijike" echter mede afhankelijk van de resultaten van di verse dochtermaatschappijen. Thans is de situatie echter zoodanig dat het bestuur heeft gemeend in het belang van aandeelhouders deze geste te doen al zijn dan de uiteinde lijke resultaten nog niet volledig bekend. De zekerheid bestaat thans dat veertien procent in totaal kan worden uitgekeerd, doch omtrent een eventueel slot-dividend bestaat op dit moment niet de minste zekerheid. Hieromtrent kan eerst worden beslist als alle resultaten volledig te overzien zijn en de boeken zijn afgesloten. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt het tarief voor ongeadresseerde gedrukte stukken ver laagd en gebracht op de in onderstaande tabel vermelde bedragen: gewicht locaal interlocaal t/m 10 gram 0.25 cent 0.35 cent boven 10 t/m 20 gram 0.3 cent 0.4 cent boven 20 t/m 30 gram 0.35 cent 0.45 cent boven 30 t/m 40 gram 0.4 cent 0.5 cent boven 40 t/m 50 gram 0.5 cent 0.6 cent boven 50 t/m 75 gram 0.75 cent 0.9 cent boven 75 t/m 100 gram 1.00 cent 1.2 cent Voor gedrukte stukken zwaarder dan 100 gram geldt een voor elk geval door den direc teur-generaal der P.T.T. vast te stellen port. Belgische kotters vischten in verboden water. Naar Schevenïngen opgebracht. Twee Belgische visschersschepen zijn Donder dag wegens het visschen binnen de Nederland- sche territoriale wateren opgebracht en in de Scheveningsche haven opgelegd. Zij zullen niet eerder worden vrijgelaten dan nadat een cautie is betaald. Het zijn twee Belgische kotters uit Zeebrugge, de „Elona Constance" Z6 en de „Ons Gedacht" H.12, die de garnalenvisscherij uitoefenen en daarmede Donderdagmiddag bezig waren op de Noordzee ter hoogte van Katwijk, binnen onze territoriale wateren. Keeds Maandag had de Ne- derlandsche Marine de beide schepen binnen onze wateren opgemerkt en den schippers een waarschuwing gegeven, dat zij buiten de terri toriale wateren moesten gaan. Blijkbaar hebben de Belgische visschers deze waarschuwing niet ter harte genomen. Zij hadden Donderdag als vischgebied een strook van de Noordzee gekozen, niet ver van Katwijk gelegen. Daarop is tegen hen door den waterschout van Katwijk opgetreden en zijn de schepen naar Scheveningen overgebracht. Volgens een koninklijk besluit van 1889 moet bij overtreding van het bestaande verbod per schip een cautie ,van f 300 worden betaald en daarenboven nog een bedrag van f 60 per schip voor de eventueele schade, welke de overtreders aan den vischstand hebben toegebracht. Aange zien de eigenaren van de schepen, die tevens deel uitmaken van de bemanning, met elkaar geen bedrag van f 720, ongeveer 11.000 Belgische francs, kunnen opbrengen, hebben zij zich tot de Belgische legatie in Den Haag gewend om steun en advies. Later is nog een Belgisch schip opgebracht. De tijger aan boord van de „Buitenzorg". SABANG, 21 April (Aneta/A.N.P.) Om trent het drama van den tijger aan boord van de „Buitenzorg" valt nog het volgende te melden: te 3.20 zag men het beest langs het dek sluipen. De kapitein werd gewaarschuwd. De tijger liep van het achterschip naar het voorschip, ging de eetzaal binnen en kwam vervolgens wederom op het voorschip, waar zich twee Chineesche stokers bevonden, die van wacht af kwamen en even een luchtje schepten voor zij naar hun verblijf gingen. De tijger viel beide Chineezen aan en doodde ze door doorbijten van de keel. Een der slacht offers werd nog gedeeltelijk opgevreten. Dit alles werd eerst bij het aanbreken van den dag ontdekt. Men heeft toen nog getracht van de brug af met eleotrische lampen het beest op het voorschip te houden, teneinde de rest van het schip te kunnen afsluiten. De tweede stuui-man begaf zich via de machine kamer naar het achterschip, om een gedeelte van de bemanning te waarschuwen. Hij vond echter de deuren gesloten en had nog juist den tijd om, op een sein van de brug, dat de tijger weer naar het achterschip kwam, de vlucht te nemen boven op een sloep. Inmiddels waren revolverschoten gelost, doch deze hadden hun doel gemist. De kapitein besloot toen naar Lhoseumawe terug te stoomen, om daar de hulp van een jager in te roepen. Zooals reeds werd gemeld, was de tijger niet te vinden toen soldaten en eenige jagers het schip doorzochten. Vermoedelijk is de tijger in de buurt van land over boord gesprongen. Het stoffelijk overschot der Chi neezen is te Lhoseumawe begraven. Vermoedelijk is de tijger uit het hok ge kropen, door een plank naar zich toe te trek ken en zich daarna door de nauwe opening te wringen. De uitvaart van mevr. Mann- Bouwmeester. Op Westervcld. Kort voor een uur rijdt de stoet het kerkhof Westerveld op. Voor den onder het jonge groen verscholen ingang en langs de laan naar het crematorium staan reeds lang van tevoren hon derden belangstellenden en wanneer de lijkbaar, voorafgegaan door twee met bloemen beladen auto's, voor den ingang zijn, wordt de overleden kunstenares een eerbiedigen groet gebracht. De natuur heeft haar voorjaarskleed aangetrokken, de jonge bladeren ontluiken aan de boomen, vogels kwinkeleeren en er staan in het stralen de licht van de zon vele bloemen. Kort voor een uur werden de belangstellen den ook in de hooge, ruime en van wit marmer opgetrokken aula binnengelaten. Er heerschte een eerbiedige stilte en er werd slechts fluiste rend gesproken. Door de lage ramen straalde het heldere zonlicht naar binnen en het bescheen de fleurige bloemen, die naar binnen werden ge dragen en die rond de plaats, waar straks de kist zou komen te staan, werden geschaard. Groote kransen naast eenvoudige kleine bou- quetjes, prachtige voorname bloemen naast een voudige seringen of kleine tuiltjes lathyrus. Het duurde bijna drie kwartier voordat de kist met het stoffelijk overschot naar binnen werd ge dragen. De trein met familie en genoodigden uit Amsterdam, was te laat. Doch toen deze aan de halte Driehuis-Westerveld was aangekomen, naderde het oogenblik, waarop de lijkbaar, met daarachter nog een stroom belangstellenden, de aula binnengedragen werd. De lijkbaar was gedekt met een helder wit kleed en op dat kleed lag een kussen met de twee ordeteekenen. Daarnaast een orchidee, meer niet. Langzaam en plechtig klom de lange stoet den weg op naar het op een duin gelegen cre matorium, waarna men de aula binnenging. De organist, George Robert, improviseerde op het orgel. Plechtig klonk de muziek in de stamp volle aula. Toen allen gezeten waren, nam Theo Frenkel het woord. „Een van Neerlands' grootste dochters, zoo zeide hij, is heengegaan". „Ik dank u allen voor uw belangstelling". Meer sprekers waren er niet, dat had mevrouw Mann niet gewild. Terwijl de heer Robert op het orgel „jonge liefde" speelde, een compositie van mevrouw Mann's tweeden echtgenoot, daalde de kist. Daarmede was de plechtigheid afgeloopen en toen de genoodigden het crematorium verlieten, speelde het orgel een volkslied „Van een Mul- derinneke", eveneens een compositie van Gott fried Mann. Keuze uit 10 verschillende merken. De Stofzuiger Centrale H A G E M A N GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 (Adv. ingez. Med.) BETREKT DE WACHT Ze zijn maar stil en stoer hun gang gegaan, en hebben in een week het werk gedaan dat lang voor andere plicht en zorg verzuimd was. En géén die niet berid, en goed geluimd was, en niet gehoorzaam in 't gelid ging staan. Er was geen juichen en geen trommen slaan. Ze hebben doodgewoon hun plicht gedaan. Ze houden niet van roepen en lawaaien, of, als 't niet noodig is, met vlaggen zwaaien. Ze traden stil en vastbesloten aan. Ze kennen geen begeerte en geen haat. Er wordt gedaan, en er wordt niet gepraat. De oproep kwam. Er was geen andere keuze. Want, zonder brallend uitgedragen leuzen, weet ieder voor zichzelf waarom het gaat. Ze houden niet van uiterlijk vertoon, en dragen 't krijgstuig stil en doodgewoon, als gisteren nog de werkkiel en de spade. Ze houden wacht, getrouw en vast beraden, en eischen géén tromf of eer als loon. Nu staan ze met het wapen bij den voet. Voor korten tijd?.. Voor langen tijd?.. Voor goed? Ze weten 't niet. Men heeft ze opgesteld. Ze zijn vereend in d' afkeer van 't geweld, en weten slechts als wachtwoord, dat het moet! Op Luchtwacht, April 1939. MELIS STOKE. Uitgaan Een Hollandsche juffrouw-van-mijn-kennis heeft mij gezegd: „New-York is de heerlijkste stad, de gezelligste, prettigste, vroolijkste stad van de wereld." Een Hollander die al jaren in New-York woont heeft mij gezegd: „New-York is de ongezelligste stad die ik ken." Ik zeg: „het ligt er maar heelemaal aan wat ge wilt, wat ge verwacht en hoe ge gewend zijt te leven." Een geboren en getogen New-Yorker heeft mij verklaard: „Wij New-Yorkers komen nooit op Times Square, wij gaan nooit naar de Cotton Club, naar Casa Manana en naar de Glass Hat, wij zitten thuis bij de radio en wij gaan ééns in de week naar de movies." Ik zeg: „Wanneer u van uitgaan houdt dan ligt het in de eerste plaats aan' den inwendigen toestand van uw vestzakje, uw beurs en uw portefeuille. Wanneer die toestand uitzonderlijk- welvarend is, dan kunt u hier uitzonderlijk veel geld uitgeven. Wanneer die toestand niet uit zonderlijk-welvarend is, waag u dan maar liever niet op het pad der oirbare lichtzinnigheid. Want wanneer u een musical comedy wilt gaan zien en daarna nog wat wilt gaan eten met een re- vue'tje of een cabaret-voorstelling als dessert en wanneer uw vriendelijke en lieftallige gade u naar ik veronderstellen mag daarbij ver gezelt, dan bent u al heel gauw een goede vijf tig Hollandsche guldens kwijt. En wanneer u dan, thuis gekomen, de balans opmaakt: links de uitgaven en rechts het genotene, dan krijgt u toch wel dat katterige gevoel van in den nek te zijn gezien." Ook zeg ik: „Wanneer ik in een illusoire stad woonde, die tusschen Parijs en New-York lag, van alle twee deze steden honderd kilometer verwijderd, en ik wilde eens een avond gezellig uitgaan, dan zou ik steeds de richting-Parijs kie zen en nooit de richting New-York. Want om uit te gaan, zelfs ongeacht den stand der u ter be schikking-staande middelen, is New-York als ik het zoo maar eens duidelijk en op z'n goed-Hol- landsch zeggen mag: niet veel bijzonders." Ik heb het al wel eens meer gezegd: New-York heeft geen café's, New York heeft geen gezellige, warme, romantische pleisterplaatsen langs den arbeidzamen weg des levens. New-York heeft geen laaggezolderde, schemerachtige, knusse ca barets, zooals ge die in Parijs vindt. Het heeft geen genoegelijke gastronomische hoogtij-tem peltjes, waar ge te gast kunt gaan aan lucullische uitzonderlijkheden. Het heeft geen verzamel plaatsen voor de bohème, waar ge in Parijs n' s, ïJM'/ a f h 'L ri De schim van W i I s o n „Good luck Laat mijn ervaring je niet afschrikken.' NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, n.v. AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr. Mark» Tel. 13990 (3 lijnen) (Adv. ingez. Med.) van den vroegen avond tot het ochtendkrieken u amuseeren kunt met het aanschouwen van uw ietwat eigenaardigen medemensch. Wel heeft New-York een hoogstaand muzikaal leven. Concert en opera staan hier op uitzonder lijk peil. Wel heeft New-York een prachtige tooneel-cultuur, waaraan geen stad ter wereld Parijs inbegrepen tippen kan. En biosco pen zooals hier, zoo weelderig, zoo groot en met zulke uitgebreide programma's van film en caba ret en variété en ballet, heb ik nergens ter we reld gezien. Maar om 's avonds eens een keer wat wij in Holland noemen, „gezellig" uit te gaan, daar voor behoeft u den Atlantischen Oceaan niet te bevaren. Ik heb er met mijn kapper over gesproken. Mijn kapper wijdt mij in in de geheimen van New-York. Ik heb hem gevraagd: „Now listen, Bill.... waar ga jij nou heen, wanneer je 's avonds met je girl-friend uitgaat?" Bill heeft, al zeepende, gezegd: „To the Arca dia-Room and to the Roseland-Dancingdat zijn prachtige dansgelegenheden voor ons soort menschen; dat is niet voor de vreemdelingen en niet voor de dagjes-menschen; en niet voor de kapitalisten met honderd dollar op zak voor een avond uitgaan, maar dat is voor de gewone New-Yorkers. You have to go there, mister Hol landu zult daar veel plezier hebben.... Fine music and a lot of fun. Ik heb Bill z'n scheercentje-met-fooi gegeven: vijf en dertig Amerikaansche centen, dat is ze ventig goed-Nederlandsche centen voor een scheerderij!.en ik-heb tegen mijn vrouw gezegd, dat Bill gezegd heeft dat Arcadia en Roseland even heerlijk zijn als hun naam en wij zijn er heengegaan en ik moet eerlijk be kennen dat mijn vertrouwen in Bill epnigszins gehavend is. Erg Arcadisch en buitengewoon rooskleurig was het er niet. Een groote zaal. Twee goede orkesten. Een dansvloer. Een couloir waar ge tusschen uw rumba en uw fox-trot een beetje kunt heen en weer loo- pen, of kunt staan, of op een fluweelen bank leunt gaan zitten. Er zijn geen tafels en stoelen en er is geen buffet. Dezelfde miezerige jeugd, opgedoft en opge poetst en slecht-gemanierd, die ge in al derge lijke dansgelegenheden in alle steden der we reld ziét. En als eenig typisch-New-Yorksch en voor ons onbekend verschijnsel: meisjes in overdre ven avondtoilet, die ge ten dans kunt geleiden a raison van tien cent per dans. Wij hebben het rozige Arcadische tafereel een uurtje aangekeken en zijn toen ondergrondsche- spoorslags weer huistoe gegaan. Maar tegen Bill heb ik gezegd dat het: „mar vellous" en „very, very fine" was en zijn gelaat glom van genoegen, zooals zijn kuif van de bril lantine. Neen, voor „uitgaan", voor gezellig een avond je verpoozing behoeft u niet naar New-York te komen. Gaat u dan maar liever naar een eerlijk, rond borstig en genoegelijk Hollandsch koffiehuis. Maar een stad mag met dezen maatstaf niet gemeten worden. Zij vraagt om beoordeeling en waardeering naar de maatstaven van haar cul tuur, van haar kunstuitingen, en vooral naar de idealen en den arbeid, naar het huiselijke leven en naar levensbeschouwing en houding-jegens- den-medemensch harer burgers. En naar dien maatstaf gemeten is New-York een heerlijke stad. „The finest city in the world" zegt Bill. „Okay, Bill!" Mr. E. ELIAS. Sperwer rleed een luchtaanval op een apenkolonie. Donderdagmiddag, omstreeks koffietijd, werd het lawaai op den apenberg in den Haagschen Dierentuin, waar het nooit erg rustig is, nog he viger dan anders, aldus meldt de Tel. De heele apenfamilie was in rep en roer, de dieren kro pen als bezeten van angst tegen den berg op en in de verschillende gaten in deze namaakrots. Oppassers kwamen toeloopen, maar vonden tot hun verwondering aanvankelijk niets, wat deze paniekstemming zou kunnen hebben veroorzaakt. Na eenigen tijd echter bleek, dat een geduchte sperwer duikvluchten uitvoerde en telkens mid den tusschen de apen trachtte te belanden om er zijn slag te slaan. De roofvogel had het spe ciaal gemunt op een paar kleine aapjes, maar kreeg geen kans. Een oppasser ging zijn buks halen om den aanvaller te verdrijven, maar voor het zoover was, dat hij een schot kon lossen was de gevleugelde roover verdwenen. „De Zwarte Hand". Jongens geïnspireerd door detectieveverhalen. Men schrijft ons uit Hillegom: Waarschijnlijk geïnspireerd door het lezen van detective-verhalen heeft een tiental jon gens een vereeniging opgericht met den schrikaanjagenden naam van D(oor) V(rien- den) O(pgericht) „De Zwarte Hand". Het be staan van deze geheimzinnige vereeniging hebben verschillende huiseigenaren tot hun onaangename verrassing bemerkt, doordat in de ruiten van hun woningen de letters D.Z.H. waren gekrast. Na lang speuren en zoeken is de politie erin geslaagd het stelletje te ach terhalen en paal en perk aan deze vernieling te stellen. De jongens, allen van 12- tot 13- jarigen leeftijd, hadden hun vereeniging keu rig netjes voor elkander: er was een bestuur, een reglement enz. Ongetwijfeld zal dit spel letje geen al te pleizierigen afloop voor hen hebben,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5