Het Amerikaansche filmwezen. Het nieuwe Weenen, ZXTERDX'G 22 APEIE 1939 HA'AREEM'S D AG B E AD 7 f £E zegt dat New-York duur is heeft het mis. Tenminste: gedeeltelijk. Dingen die in Nederland duur zijn, zijn hier heel duur, en dingen die in Nederland goedkoop zijn of middelmatig geprijsd, zijn hier goedkoopier. De dure mode, zoowel voor vrouwen als mannen, is hier heel duur (wat zegt u van een heeren-costuum van 200 dol lar 375?), de middelmatige-goede mode is hier heel goedkoop (wat vindt u van drie paar uitstekende sokken voor 85 cent 1.50?). Het goede cafetaria-eten is hier spot goedkoop, het dure eten is hier schreeuwend duur. En zoo is het met het uitgaan in het algemeen en de bioscoop in het bijzonder ook. U kunt in New-York een goede film zien op de slechtste plaats voor 1 dollar (dat is 1.85) maar u kunt ook een uitstekende film zien met nog een heele revue-op-het-tooneel er bij in een mooi theater voor 40 cent 0.75) op alle plaatsen. Het grootste bioscoop-theater van New-York is Radio-City Music Hall. Een bezienswaardigheid op zich zelf. Een prachtig gebouwde nis-vormige zaal met drie geweldige balcons, die plaats biedt aan pl.m. 7000 men schen en die van 's ochtends half twaalf tot 's nachts half twaalf vrijwel constant vol zit. De aanblik van dit bioscoop-theater alleen is reeds een openbaring". Nooit zag ik tege lijkertijd eenvoudiger, schooner en harmo- scher bouw, en er zijn foyers in van af metingen en een verfijning van inrichting zooals ge het u niet kunt indenken wanneer ge het niet met eigen oogen hebt gezien. In ge het niet met eigen oogen hebt gezien. In dit immense theater, waarin alles op effect (en: op schoon effect) berekend is, bent u voor uw veertig Amerikaansche centen maar eventjes drie uur onderdak. Ge krijgt daar voor een hoofdfilm te zien alsmede eenige documentaires, waarvan de „March of Time" de belangwekkendste is en een show op het tooneel die alle verwachtingen overtreft. On ze grootvaders noemden dat een pantomime, maar zoo fantastisch als deze zijn, zullen zij die wel niet gezien hebben. De prachtigste décors en die mooiste costuums en de fraai ste lichteffecten maken een schouwspel van ongedachte schoonheid, 'kleurenrijkdom en aesthetiek. Fraaie zangstemmen doen zich hooren, begeleid door een orkest van zestig musici, dat als bij tooverslag uit den grond komt opgeaezen, balletten en variété-nummers wisselen elkaar af en het geheel is van een volmaaktheid, die alle vaak-verkondigde en terecht aangehangen tegenzin tegen de com binatie van variété en film doet verstommen. Niets merrschelijks is den mensch vreemd en ik moet erkennen dat ik zoo heb genoten van die twee aparte amusements- en kunst uitingen, dié tooneel en film in wezen zijn, dat ik alleen maar heb zitten genieten. Drie uur lang voor 40 Amerikaansche centen Ik had het zooeven over de „March of Time". Ik vestig er uw aandacht op. Het is ieits heel bijzonders. Iedere „March of Time" behandelt slechts een onderwerp. Geschied kundig, sociaal, wetenschappelijk, actueel, geografisch, toeristisch, letterkundig.... kortom, deze filmsoort bemoeit zich met een onderwerp dat de menschen kan interesseeren. Het bijzondere ervan is, dat het in kort bestek zulk een volledig beeld biedt van het onder werp. Het doet dit of door een verticale of horizontale .doorsnede". Zoo zag ik een „March" over de padvinderij in horizontale doorsnede, d.w.z.: beelden in een verband uit verschillende landen. Zoo zag ik de geschiedenis van Turkije verticaal allerlei historische en aotueele opnemingen van den begintijd van de film af tot het jaar 1939. Zoo samengevoegd dat één, vloeiend ge heel werd verkregen. Filmj oumalistiefe van de beste soort. Twee-dimensionaele socio grafie, even boeiend als leerzaam. Waarbij dan nog als zeer belangrijke neven factor komt: het gesproken woord. Pittig, scherp, instructief, uitstekend gezegd en bezield van een onverholen democratische tendenz. Ook wat dit laatste betreft is „March of Time" een zeer opmerkelijk filmverschijnsel: de film in dienst van een bepaalde, actueele idee. Uit de zaal wordt dan ook regelmatig gereageerd met demonstratief, doch nimmer fel applaus. De Nederlandsche journaals zijn uitstekend, maar ik moet zeggen dat „March of Time" voldoet aan de hoogste, tot nu toe bereikbare, eischen van f ilmj oumalistiek, dat is: een nieuw soort film en een nieuwe soort journalistiek. Over tendenz gesproken: ook de speelfilm staat hier veelal in dienst van een idee of ideologie. Zelfs van een politieke idee of anti-Mee. Vooralsnog heb ik alleen democratische en ant-fascistische tendenz- films aangekondigd gezien, die naar ik ver meed hun weg wel niet naar Europa zullen vinden. Ik kan nog niet beoordeelen in hoe verre deze films in hun strekking overeen stemmen met die van de ideeën, die leven in de openbare meening. Zeker, de Vereenigde Staten zijn een democratische republiek en hun volk staat als democratisch te boek. Doch dat er hier tegenovergestelde tendenzen zijn en dat deze niet zwak zijn staat vast. Wie denkt hier niet de tegenstellingen en de pro blemen te vinden die Europa verscheuren, heeft het mis. Zij zijn hier eveneens te vin den en dat in vergroote mate. Er is hier een rassen vraagstuk, waarvan de negers kunnen getuigen, en in de tegenstelling Roosevelt- Anti-New-Deal teekent zich ten deele ook de tegenstellingdemooratisch-anti-demooratisch af. Maar de tendenz-film, die zich met de politiek bemoeit, is vooralsnog sterk in de democratische lijn gericht en dientengevolge in anti-fascistische richting. Zoo wordt hier een tooneelstuk vertoond (I-Iellz a poppin) dat reeds twee jaren achtereen, dag aan dag repertoire houdt, waarin groote stukken film journaal verwerkt zijn. Authentieke opnemin gen van redevoeringen gehouden door Hitier en Mussolini, doch zoo veranderd wat het geluid betreft, dat ge tot uw verbazing Hitler Hebreeuwsch en Mussolini authentiek neger- Amierikaansch hoort spreken! Deze verpoli tiekte film, deze film-vorm in dienst van een maatschappelijke en politieke idee is voor Europeesche oogen en ooren, op deze wijze, iets ongekends. En de indruk die deze vorm- van-fibn op mij maakte was een van de merkwaardigste, die ik tot nu toe heb ge kregen van de Amerikaansche film-wereld, die even interessant is als alle andere werel den, waarin de mensch leeft en in onze da gen: zoo hartstochtelijk leeft. Mr. E. ELI AS. ^bs^F GROENTJES in Haarlem's Dagblad succes hebben is al lang geen vraag meer. Het is een feit, bewezen in een reeks van jaren van steeds stijgende aan tallen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Aanwinsten. Godsdienst: Lange veld: Wegen tot God, grepen uit de godsdienstgeschiedenis voor Jongeren. PauwelsGods openbaring. Ploeg, van der: Schrift en overlevering. Rapporten van de wereldconferentie der kerken voor geloof en kerkorde te Edinburg 318 Augustus 1937. Sociale wetenschappen Cobbenhagen: Grondslagen voor een soci aal-economische reconstructie van Nederland. Bedrijfsorganisatie Polak: Eenige grondslagen voor een sociaal- economische reconstructie van Nederland. Polak: Enige grondslagen voor de financie ring der onderneming; 6e dr. Schalk, van der: De wiskundige-statistische analyse van de arbeidsproductiviteit en haar practissche toepassing op eenige bedrijfstak ken en ondernemingen in Nederland. Scheer en Van Dieren: De eerste electrische tram in Nederland; (de opkomst van Zand- voort als badplaats. Letterkunde: Boek: Die Afrikaanse; uitgeg. deur die Afri kaanse skrywerskring. Ostayen, Van: Diergaarde voor kinderen van nu. Vries, De: Edda. Folklore. Baumann: Antieke wetenschap en folklore. Beeldende kunsten: Bouwblad, Het R.K.; jrg. 89. 1936'38. Santos, Dos: L'art portugais. Schneider: Fra Anggelieo. Fransche Romans: Bernanos: Journal- d'un curé de campagne. DelarueMardrus: La cigale. Idem: Hentensia dégénéré. Jalou: L'amour de Cecile Fougères. Maurois: L'instinct du bonheur. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN VRIJZ. CHRIST. JEUGDGEMEENSCHAP, geb. der Vrijz. Herv„ Vestgstraat 1. Nam. 7.30 uur: Ds. Oldeman, uit Santpoort. K. WOLSTRAAT 4, SOPHIASTRAAT 13, Telef. 13516. (Adv. ingez. Med.) Koningin Emma-school en Beatrix Kleuterschool. Officiëel geopend. Vrijdagavond zijn' de Koningin Emma-school voor Ghrjst. lager onderwijs en de Beatrix Kleuterschool aan het Roerdompplein officieel in tegenwoordigheid van een groot aantal ouders geopend. De plechtigheid werd ook bijgewoond door den heer A. G. Boes, wethouder van On derwijs; den heef EL v. d. Weyer, inspecteur van het L. O.; ir. M, H. Maas, directeur van Open bare Werken en een aantal ingenieurs; verder door den heer J. A. Pijzelman, chef der afdeeling Onderwijs ten Stadhuize; eenige predikanten, raadsleden en schoolhoofden. De bijeenkomst die in de schitterende gym nastiekzaal plaats had, werd op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de voorzitter van het schoolbestuur, Ds. M. G. Blauw, een wel komstrede hield. Hij vestigde de aandacht op de zeldzame gebeurtenis, dat op één avond twee scholen tegelijk geopend worden. Dit achtte hij een novum op het gebied van het onderwijs. Het eigenaardige is, dat de kleuterschool eerst later in gebruik wordt genomen; de Koningin Emma- school daarentegen werd reeds op 23 Maart voor de leerlingèn geopend. Met weemoed herdacht spr. en wijlen Ds. C. J. v. Paassen, de onvergetelijke voorzitter, aan wiens arbeid voor de Chr. scholen hij warme hulde bracht. Alleen de Kleuterschool heeft hij afge bouwd mogen zien. Wat zou hij verblijd zijn ge weest, als hij op dezen avond aanwezig had kun nen zijn. Het verheugde spreker, dat mevrouw v. Paassen er wèl was, wijlen de penningmeester de heer J. G. Hoffmann, die ook zooveel voor de totstandkoming van deze beide scholen heeft ge daan. Het bestuurslid Dr. S. Boomzaaijer was verhinderd, wegens den militairen dienst. Over deze feestvreugde lag dus een waas van weemoed door de afwezigheid van deze drie be stuursleden. Spreker dankte allen, die tot den bouw van deze beide scholen hadden medegewerkt, vooral den heer v. d. Weyer, inspecteur van het L. O., die steeds zijn groote welwillendheid betoond had en die niet moede was om raad te geven. Ds. Blauw dankte ook B. en W., die door den heer Boes vertegenwoordigd waren en die ook zooveel medewerking hebben verleend. Spreker dankte verder de ambtenaren van de afdeelingen Onderwijs, Openbare Werken en Hout en Plant soenen. Hij wenschte den architect, den heer H. W. van Kempen, van harte geluk met het fraaie resultaat van zijn werk, evenals de aannemers, den heer Visser (van de Kleuterschool) en de gebroeders van Oostrom (van de Koningin Em- maschool). Maar boven alles dankte spreker God; alleen met Hem wordt het doel van het leven bereikt. Dit zal dan ook een school wer den, die van het evangelie doordrongen zal zijn. Hij hoopte dat deze beide scholen tot in lengte van jaren voor de kinderen tot een rijken zegen zullen zijn. Hierop volgde de installatie van mej. J. P. Essenius, eht hoofd der Kleuterschool en haar twee helpsters. Ds. Blauw was er van overtuigd, dat het bestuur met deze drie leerkrachten een goede keus had gedaan. Hij feliciteerde hen, dat zij in zulk een mooie school mogen arbeiden en hoopte, dat zij er een goed resultaat van mogen zien en dat God hun wijsheid en tact zal geven. Van de gelegenheid tot het aanbieden van ge- lukwenschen werd het eerst gebruik gemaakt door den heer v. d. W e y e r inspecteur van het L. O. Hij dankte Ds. Blauw voor zijn vriende lijke woorden en drukte er zijn leedwezen over uit, dat Ds. Van Paassen niet aanwezig kon zijn, want van' hem ging het eerst het plan tot den bouw van deze seleen uit, ook met wijlen den heer Hoffmann heeft spreker veel overleg ge pleegd, waarbij hij, gelegenheid heeft gehad, hem te leeren hoogachten. Hij feliciteerde Ds. Blauw met het tot stand komen van deze school en hoopte dat hij er veel voldoening van mag hebben. Ook wenschte de heer v. d. Weyer, de ouders geluk met deze speel- en leergelegenheid; hij hoopte dat ze die zouden weten te waardee- ren en dat de woorden van Ds. Blauw in ver vulling mogen gaan. De heer A. G. B o s dankte eveneens voor de vriendelijke woorden, tot gemeentebestuur en ambtenaren gericht. Met deze twee scholen is de gemeente Haarlem mooie onderwijsinrichtin gen rijker geworden. Het gemeentebestuur ver heugt zich hierover; het heeft van harte meege werkt, want toen het bleek, dat in de plannen voor deze school geen gymnastieklokaal was op genomen, heeft het gemeentebestuur er zelf voor gezorgd, dat dit lokaal er kwam. Het aantal in woners van Haarlem is den laatsten tijd in stormloop toegenomen; gelukkig heeft het aantal onderwijsinrichtingen er gelijken tred mee ge houden. Er zal zorg worden besteed aan het vor men van geest en ziel der kinderen, maar de ouders kunnen zelf de onderwijsinrichting daar voor kiezen. Spreker vindt het prettig, dat de gebouwen tot stand zijn gekomen, zooals ze ge vraagd zijn. Deze scholen zien er zooveel vrien delijker uit, dan de oude; de slechte financieele toestand der gemeente is hiervoor gelukkig geen beletsel geweest. De heer Boes hoopte, dat deze twee scholen een zegen voor de kinderen en hun ouders zullen zijn en dat het personeel er met opgewektheid in mag arbeiden. Gelukwenschen werden verder aangeboden door de heeren E. de Groot, hoofd van de Willem de Zwijgerschool; W. C. Bakker, voorzitter der Vereeniging voor Christ. Ulo-onderwijs; A. van Vrijdagavond werden de Koningin Emmaschool en de Beatrix Kleuterschool aan het Roerdompplein in Haarlem-Noord officieel geopend. De heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het L. O., spreekt zijn gelukwensch uit. Geheel rechts Ds. M. G. Blauw. Haarlem, die een tropisch aquarium namens de ouders aanbood; mej. Schuit, hoofd van een kleuterschool te Bloemendaal, mede namens de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van on derwijzeressen aan Chr. Kleuterscholen. Mej. J. P. Essenius, hoofd der Kleutei-school. en de heer P. A. Belger, hoofd der Koningin Emmaschool, voegden hun gelukwenschen bij de vele anderen. Zij beloofden alles te zullen doen om het in hen gestelde vertrouwen niet te be schamen. Ook zij feliciteerden het schoolbestuur met deze nieuwe gebouwen en hoopten dat ze een sieraad onder de Haarlemsche onderwijs inrichtingen zouden worden. De heer Belger bracht vooral hulde aan wijlen Koningin Emma, die zooveel voor het Oranjehuis en voor het land heeft gedaan. De architect, de heer Van Kempen, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, door hem opdracht te geven de plannen voor de gebouwen te maken. Het verheugde hem, dat het bestuur over hem en over de aannemers zoo tevreden was. Mej. Jongsma, de echtgenoote van den con cierge, bood voor de Kleuterschool een foto van Prinses Beatrix en een bouwdoos aan. Ds. Blauw bracht aan alle sprekers een woord van dank. De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang van een dameskoor; een feestzang van de leer lingen der Koningin Emmaschool, onder leiding van den heer P. A. Belger, het hoofd der school, en pianospel van twee dames. Na de pauze werd de film „De scholen met den Bijbel in Haarlem" vertoond. JAARVERSLAG 1938 DER SPAARNE- STICHTING. Het bestuur der Spaarne-Stichting (de afd. Haarlem van de Centrale Vereeniging tot be hartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielsziekten) bestaat uit: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter, R. A. Mees, secretaris, mr.. P. E. Barbas, penning meester, mej. L. L. M. Bierens de Haan, L. Broekhuizen, Imevr. I. Droog—Deökers, E. P. Schuyt, W. B. Smit. Het bestuurslid, mr. A. R. Andringa vertrok in het verslagjaar naar Rotterdam. Het wekelijksch spreekuur bleef bepaald op Donderdagmiddag 5 uur in het Gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem. Ingeschreven werden 47 nieuwe gevallen n.l. 21 mannen en 26 vrouwen, waarvan respectie velijk 20 mannen en 20 vrouwen in gezins verband leefden. De Tehuizen, waar de patiënten onderge bracht worden, die bij familie niet kunnen zijn, waren geregeld voldoende bezet. Hand werk werd aan diegenen verstrekt, die niet in dienstbetrekking waren of bezigheid vonden in de huishouding van het Tehuis. Het financieel overzicht van den penning meester sluit met een nadeelig saldo van 74.80. Weder een daling van de contributies en een aanmerkelijke stijging der ondersteunin gen. De Stichting roept de hulp harer trouwe contribuanten in, om haar meerdere inkomsten te bezorgen. Met te groote snelheid gereden. Vrijdagavond omstreeks zes uur raakte op den rijksweg HengeloBorne nabij de elec trische centrale te Hengelo de ongeveer twin tigjarige motorrijder Eshuis uit Vriezenveen, die op weg naar huis was en met groote snel heid reed, in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijt, waardoor hij tegen een van den anderen kant komende vrachtauto van de firma Nijhuis uit Hengelo botste. De jonge man was vrijwel op slag dood. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ OPGERICHT IN 1863 DOOR HET N. O. G. Aan het jaarverslag over 1938 van deze maatschappij ontleenen wij de volgende cij fers. De vooruitgang bedroeg 2.687.208 zoodat het verzekerd bedrag steeg tot 65.296.233. De bedrijfsuitkomsten waren zoodanig, dat er na versterking der extra-reserves een winst overbleef van 188.441.31, waardoor het winst- saldo over de eerste 3 jaren der vijfjarige winstperiode 728.302.18y2 bedraagt. De pre mie-reserve steeg tot 22.011.181. Voorts heeft de Maatschappij als reserve: le. het Waarborgfonds A 984.123.91; 2e. het Waarborgfonds B 522.210.86; 3e. een reserve voor geldbelegging 735.324.82V2. Deze gezamenlijke reserves bedragen 10.1 pOt. van de wiskundige. Bovendien staan de effecten 196.370.99 beneden de beurswaarde op de balans. De positie der Maatschappij is dus zeer sterk Op weg naar de Spaanschtf wateren voor het houden der aangekondigde manoeuvres passeerden de Duitsche vloot- eenheden Donderdag de Straat van Dover. Een der oorlogsbodems, g<_»xi«n uR een vliegtuig een provinciestad. (Van een bijzonderen correspondent.) IN het geheele Duitsche rijk en dus ook in Weenen kon men reeds sedert dagen zien, dat de vijftigste verjaardag van Adolf Hitler in aantocht was. In de sigaren- kiosken die hier nog steeds bestaan als een overblijfsel van het tabaksmonopolie van den vroegeren Oostenrijkschen staat en ook al van het groote Oostenrijk—Hongaarsche rijk en in de papierwinkels kon men bordpapieren schijven koopen, waarop in het het midden tegen een zilveren achtergrond het getal 50 te zien was. Daarmede kon men gevels van huizen en étalages van winkels versieren. Men zag weer opvallend veel por tretten van den Führer en tal ran briefkaarten en foto's, waarop hij in gesprek met kleine kinderen is afgebeeld. Ook werd er druk ge vlagd, maar dat is niet zoo veel bijzonders, want men is in den laatsten tijd aan het vele uitsteken en weer inhalen van de roode hakenkruis vanen al gewend geraakt. Het eens zoo levendige en vlotte en ook wer kelijk gedistingeerde Weenen is sedert den „Anschluss" in de maand Maart van het vorig jaar steeds meer op een provinciestad gaan lijken. Men komt haast geen elegante heeren en dames meer tegen, die toch vroeger altijd een bepaald cachet aan de Oosterijksche hoofdstad gaven en het type van de aardig gekleede kleine jonge Wlenerin is geheel ver dwenen. De meisjes dragen thans vlechten hebben gebloemde of gestreepte of effen „Dirndl-japonnetjes" van goedkoope stoffen aan, of wel zij zijn in soort van uniform- pakjes gestoken. Doorgaans dragen zij schoe nen met platte hakken en men kan aan haar loopen zien dat zij veel aan marschoefe- ningen doen. In de uitstalkasten der winkels mist men thans de smaakvolle waren en pro ducten, die van buitenlandsche herkomst zijn. Met de nieuwe levenswijze en levensomstan digheden is men over het algemeen weinig in genomen. m geheel Weenen kan men nergens een sinaasappel of een gewonen appel krijgen. De spijskaarten in de restaurants zijn onge veer driemaal zoo klein als vroeger. Het vleesch, dat men bij de slagers koopt, is van veel mindere kwaliteit dan vroeger. Nu eens kan men geen koffie en dan weer geen melk, nu eens geen boter en dan weer geen spece rijen krijgen. Van tal van levensmiddelen kan men per persoon maar een kleine hoeveelheid ontvangen. Eenigen tijd geleden, toen het nog kouder was, kon men een poos lang wel kolen, maar geen hout koopen om het vuur mee aan te maken. De Weeners verliezen lang zamerhand hun gevoel voor humor, dat zij vroeger ook in de allerslechtste tijden van na den oorlog nog immer bezeten hebben. Wel hoort men af en toe nog wel eens kwinkslag. Zoo heeft men bijvoorbeeld het verhaal van het groote nieuwe monument, dat binnenkort de Weensche straten zal sie ren. „Heb je al gehoord van dat groote nieuwe monument, dat we hier krijgen?" vraagt de een. „Neen", luidt het antwoord, „wat is dat voor een monument?" „Het monument voor den Onbekenden Tevredene!" Er is thans een strooming gaande om de menschen minder bier te laten drinken. „Weet je al waarom er eigenlijk minder bier gedronken wordt?" „Neen, waarom dan?" „Nou, vroeger dronken een heeleboel men schen toch eigenlijk alleen maar bier, omdat men zoo gezellig met de glazen kon klinken en elkaar wat goeds kon toewenschen. Tegen woordig draagt men pakken, die van een soort glasstof gemaakt zijn. Dan hoeft men alleen maar met de ellebogen tegen aan te stooten!" A.V.R.O.'s positie in 1938 weer verbeterd. Verschenen is het jaarverslag 1938 van de A. V. R. O., welke omroep zich blijkens dit ver slag mag verheugen in een gezonde en sterke positie. Niettegenstaande verschillende oorzaken de uitgaven belangrijk deden stijgen, werd een bedrijfswinst gemaakt van f 375.000, waardoor het saldo middelen ondanks op drastische wijze verrichte afschrijvingen, klom van ruim f 2.833.000 op 1 Januari 1938 tot ruim f 3.082.000 op 1 Januari 1939. Deze sterke kapitaalspositie geeft echter nog geen volledig beeld van de welvaart van dezen omroep, zooals deze blijkt uit de balans. Hier op zijn b.v. de studio's in Hilversum, het kantoor gebouw in Amsterdam en tal van andere waar devolle eigendommen voor een boekwaarde van f 1.vermeld. Het ledental bereikte in 1938 de record-hoogte van 202.910. De gemiddelde bijdrage per hoofd der leden liep in 1938 met 9 cent terug. „Wij hebben" schrijft de heer Vogt in zijn in leiding „de oorzaken daarvan in vroeger ver schenen jaarverslagen te vaak ontleed om er nu weer over te beginnen. Als men in dezen terug gang naar een lichtpunt wil zoeken is het al leen dit: het tempo waarin de daling zich vol trekt, vertraagt". Het verslag, dat in den vorm van een fraai geillustreerd boekwerkje van 50 pagina's ver scheen bevat geestig gevonden grafieken, waar door men in één oogopslag een beeld van den toestand krijgt en van de ontwikkeling daarvan uit die van vorige jaren.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9