Nederlandsch voetbal-elftal i j De Oranjemannen winnen (3-2) WIELRIJDEN. GYMNASTIEK. SCHAKEN VïlJ WANDELSPORT POSTDUIVEN Caldenhove. Door het benutten van de kansen DE WEDSTRIJD. Tegen half drie kwamen de elftallen gezamen lijk op het veld. hartelijk begroet door de dicht- bezette tribunes. De volksliederen weerklonken. De Engelsche scheidsrechter Thompson, die de volgende week de Cupfinal zal leiden, riep de aanvoerders, Stijnen en Anderiesen, tot zich. De Ajacied, die den opgooi won, verkoos met wind mee te speln. De elftallen stelden zich als volgt op: NEDERLAND: Dijkstra, Wildcrs, Caldenhove, Paauwe, Anderiesen, Bonsema, Drager, Van der Veen, Vente, Smit, De Harder. BELGIë: Buyle. Braine. Capelle. Voorhoof, Fiévez, Henry, Stijnen, Van Alphen. Van Calenberg, Paverick, Badjou. De Belgen trappen af; de bal wordt naar den linkervleugel gezonden, waar Buyle den te har den voorzet niet kan bereiken. In de Neder- landsche verdediging wordt een vrije schop ver oorzaakt. die goed genomen wordt, zoodat Dijk stra den bal hoog uit de lucht moet wegvangen. Een nieuwe Belgische aanval volgt, waarbij Caldenhove redding brengt, maar slechts even later moet Dijkstra den bal opnieuw wegwer ken. Er volgt een schot van Voorhoof, dat door onzen doelvcrdediger gegstopt wordt. Dat zijn dus allemaal Belgische aanvallen; eerst na drie minuten komt de Nederlandsche voorhoede in actie. Er wordt evenwel te ver naar voren geplaatst, zoodat de bal over de ach terlijn verdwijnt. Een misverstand tusschen Badjou en een der backs lijkt een kans te scheppen, maar Vente en De Harder, die toestormen, kunnen daarvan geen gebruik maken. Bij een Belgischen aanval veroorzaakt Wilders een corner. Dijkstra grijpt mis: het is Calden hove, die redding moet brengen. Drager. Tot dusverre hebben de Belgen ongetwijfeld beter spel laten zien. Zij zijn wat feller wat vlug- gei- en het samenspel vlot ook beter dan bij de onzen. Niettemin wordt het spel langzamerhand wat verplaatst. Doordat de middenlinie onzer te genstanders onder leiding van Stijnen er voor- loopig beter het oog in heeft, beter plaatst en aangeeft, kan van de Belgische aanvallen meer kracht uitgaan. Na 18 minuten kan onze voorhoede het ein delijk tot een hoekschop brengen. De Harder neemt dien goed; Drager kopt juist onder de lat. Een zeer goede kopbal, doch Badjou staat op de juiste plaats en heeft den bal veilig in zijn handen. Even later krijgt Drager na een snellen aan val een kans: hij schiet te zacht. Aan den an deren kant heeft de verdediging ook heel wat te verzetten: het trio Vo'orhoof-Capelle-Braine dient voortdurend bewaakt te worden en bo vendien dreigt gevaar- van den kant van Fiévez, die door Bonsema niet altijd genoeg bewaakt wordt. België neemt de leiding. Tot dusver heeft de wedstrijd een rustig, zelfs Jet of wat onbelangrijk karakter gehad. Na 34 minuten komt daarin verandering. Op het mid den terrein loopt Braine ruw in op Paauwe, die een stevige tuimeling maakt. De Belg wordt uit gefloten en hij krijgt een waarschuwing van den scheidsrechter. Dit schijnt hem te inspireeren, want na den vrijen schop komt de bal toch in het Nederlandsche doelgebied: Caldenhove mist en van vrij dichtbij schiet Braine in. (01). Nederland maakt geluk. België heeft de leiding, maar zal die geen twee minuten behouden. Bij een geestdriftigen Ne- derlandschen aanval schiet De Harder in; Badjou slaat den bal in het veld terug voor de voeten van Drager, die eerst tegen den doelman aanschiet en bij de tweede maat via het lichaam van Badjou scoort. (11). Er heerscht groot enthousiasme in het Sta dion; er komt teven op en om het veld. Bij een volgenden aanval wordt de bal over het Belgische doel geschoten. Dan brengt de snelle DrSger den bal zeer mooi op. maar zijn voorzet wordt door Vente gemist Doordat Smit minder actief dan anders lijkt kan van de Ne derlandsche aanvallen nog niet veel succes ver wacht worden. Eens krijgt Vente een kans: er volgt een hard. gevaarlijk schot dat door Badjou met moeite gehouden wordt. De tweede helft. De tweede helft begint, zooals dat ook vóór de rust het geval was, met een overwicht der Bel gen. Drie opeenvolgende hoekschoppen op het liraine. JVilders. Nederlandsche doel ziJn het resultaat, maar daar blijft het dan ook bij. Ook de eerste Holland- sche aanyal eindigt met een hoekschop. Plotseling een vlugge aanval der onzen; een schot van De Harder volgt, Badjou is gepas seerd, maar Van Alphen, staande op de doellijn, voorkomt een zeker schijnend doelpunt. Nederland krügt een voor sprong:. Een nieuwe Nederlandsche aanval volgt. Een snelle en scherpe throughpass van Smit wordt in eens opgevangen door Vente; de bal suist in het Belgische doel. Na vijf minuten spelens heeft Nederland door een fraai doelpunt de leiding gekregen. (21). Dat is het begin van de meest geestdriftige periode in deze ontmoeting. Snel golft het spel op en neer: elk onderdeel der beide ploegen is in actie. Callenhove moet bij een gevaarlijken aanval reddend optreden en nauwelijks een halve minuut later schiet Capelle juist naast het Nederlandsche doel. Smit neemt meer aan het spel deed en schept voor het Belgische doel gevaarlijke situaties. Hij lost een onverwacht schot, dat Badjou niet kan bereiken, maar Van Calenberg trapt den bal van de doellijn weg. De Belgen laten zich geenszins insluiten. Op hun beurt brengen zij spanning voor het Oranje- doel teweeg. Braine krijgt de eerste kans; hij schiet hoog over. Dan een gevaarlijke kopbal van Capelle; nu kan Dijkstra slechts met de uiterste moeite redden. Aan weerszijden werpt men zich resoluut in den strijd en het spel wordt weer vrij forsch, zonder dat het een onsportief karakter krijgt. Even lijkt het. of onze verdediging wat te ver naar voren gaat, wij zien tenminste een gevaar lijken Belgischen aanval, waarbij de snel ierug- loopende Caldenhove door uittrappen erger moet voorkomen. Over het algemeen stellen de aanvallen der tegenstanders de Nederlandsche verdediging voor moeilijke problemen, en hoewel Anderie sen en Paauwe door hun goede werk veel steun geven, ontstaan er gevaarlijke dreigingen door het zwakke spel van Bonsema. Een van die dreigingen leidt inderdaad tot een Belgisch doelpunt. Een fout van Bonsema brengt de backs in moeilijke positie: er ontstaat een doel worsteling, waarbij Caldenhove ongelukkig is: van zijn knie springt de bal. onhoudbaar voor Dijkstra, in het Nederlandsche doel. (22). Een teleurstelling voor Caldenhove, voor ons elftal en voor den Nederlandschen toeschouwer. Maar na het zure komt het zoete: nog is geen minuut na den gelijkmaker verstreken, of de bal ligt achter Badjou. Vente en De Harder heb ben dit doelpunt tot stand gebracht: De Hage naar zette goed voor en Vente schoot den bal, die nog door Badjou werd aangeraakt, in (32). De Belgen antwoorden met een offensief, dat verre van ongevaarlijk is. Voorhoof krijgt een kans: de bal vliegt naast ons doel. Een nieuwe vergissing van Bonsema leidt tot een doelworsteling, waarbij Dijkstra den bal slechts kan wegslaan. Na eenige gevaarlijke mo menten trapt dan een der Belgen uit. Naarmate de tijd verstrijkt, wordt de kans op een Nederlandsche overwinning grooter. Niette min geven de Belgen het niet op: Dijkstra komt opnieuw in de verdrukking, doch hij geeft geen kamp. Onbevreesd werpt hij zich op den bal, voor de voeten der toestormende Belgen. Eens loopt hij te vroeg uit, maar Caldenhove be zweert het gevaar. Nog drie minuten zijn te spelen! Van der Veen kopt in de richting van het Belgische doel. Aan den anderen kant nemen de Belgen nog een hoekschop. Het heeft alles geen resultaat: de wedstrijd, die, wat het laatste kwartier betreft, in een lichten regen gespeeld wordt, eindigt met een 32 overwinning voor het Nederlandsch elftal. IN DE NEDERLANDSCHE KLEEDKAMER. In de Nederlandsche kleedkamer heerschte een opgewekte, prettige stemming. De nederlaag van Antwerpen was gewroken, maar stuk voor stuk hadden de spelers toch wel de idee. dat een gelijk spel beter zou zijn geweest. De ontmoeting mag dan niet „zoo hard" zijn geweest als in Antwerpen, maar bepaald zacht zinnig is het toch ook niet toegegaan; hier en daar moest Glendenning er aan te pas komen. Een paar tanden van Dijkstra hebben een ste- vigen schok gekregen. „Maar dan kunnen ze wel tegen", verzekerde de Zaankanter ons met een opgewekt gezicht. „Het zal wel losloopen, al zat ik er enkele malen leelijk tusschen". Anderiesen verklaarde, waarom hij tegen hot einde zich meer teruggetrokken had. „Het is een snelle wedstrijd geweest; allen hebben hun best gedaan. Hier en daar heb ik mijn spelers wat moeten zeggen, ter kalmeering van de zenuwen". Smit knipoogt maar eens. „Och, het kan niet altijd even goed gaan", beteekent het zoo onge veer. „En we hebben toch gewonnen!" Paauwe is enthousiast over zijn rechterknie, die het zoo goed gedaan heeft. „Van opereeren geen sprake, noor! Dat kan ik u verzekeren!" En Caldenhove wordt er tusschen genomen, als hij om een kammetje vraagt. „Waarvoor hob jii dat nou noodig?" wordt hem van alle kanten tóegeroepen, wijzend op het bijna haarlooze hoofd van den Amsterdammer. De heer Herberts, voorzitter van de Keu-i zecommissie, was van oordeel, dat de Belgen een homogene ploeg bezaten. Veel verschil tus schen beide teams was er niet. In de eerste twin tig minuten na de rust heeft het Nederlandsch elftal uitstekend gespeeld; daarom is de verhou ding 32 niet zoo heelemaal onjuist. ,.De besten waren De Harder, Drager, Anderiesen, Wilders en Paauwe. Vente en Smit speelden wat minder dan wij verwacht hadden. Maar het maken van twee doelpunten stempelt Vente toch weer tot een speler, dien wij niet graag zouden willen missen." Ook de heer De Vries, voorzitter van de technische commissie, noemde het resultaat ver diend. Anderiesen heeft weer een puiken wed strijd gespeeld. Over het geheel genomen was het wat rommelig, waardoor het spel niet tot groote hoogte steeg." Eenzei'de meening was de heer Mundt toe gedaan. Qua team was België misschien wat beter en vooral het koppen onzer tegenstanders was goed. Dit onderdeel van het spel was alleen uitstekend verzorgd bij Paauwe, Anderiesen en Vente. De heer Lotsy noemde het een prettige revanche van Antwerpen. Maar een draw had z.i. beter de verhouding weergegeven. In de laatste twintig minuten was het spel bedenke lijk gezakt. Drager vond hij den besten speler van de Nederlandsche ploeg. „Ik heb genoten van enkele mooie trekjes en fijne technische staaltjes in zijn spel. Wilders wordt beter, maar hij kan nog veel beter. DE SCHEIDSRECHTER AAN HET WOORD. De Engelsche scheidsrechter Thompson was van oordeel, dat een gelijk spel beter de krachtsverhouding zou hebben weergegeven. Toen wij hem vroegen of hij geaarzeld had bij het tweede doelpunt van Nederland (de Belgen protesteerden wegens buitenspel) verklaarde de scheidsrechter, dat er geen enkele onregel matigheid had plaats gevonden, zoodat hij het doelpunt natuurlijk toekende. Het was hem opgevallen, dat aan beide zijden in zeer snel tempo werd gespeeld; dat zal Za terdag a.s. bij de Cupfinal óók het geval zijn. Een oordeel over spelers wilde hij liever niet geven, maar Vente was hem in de tweede helft opgevallen door snelheid en intelligentie, met inzicht in het spel en een goeden kijk op den bal. BIJ DE BELGEN. De voorzitter-van de Belgische Keuzecommis sie, generaal D e 1 a f a 11 e. was van meening, dat de Belgen meer spel hebben laten zien. meet techniek en balcontröle. Het spel der Neder landers leek op kick and rush, maar het was productiever en geestdriftiger. Een gelijk spel zou de verhouding goed hebben weergegeven. De Belgische oud-internationaal Hecto Goetinck meende eveneens, dat de techniek der Belgen beter was geweest, maar de Roode Duivels hadden naar zijn oordeel te. veel getreu zeld en daardoor goede kansen voorbij laten gaan. De Nederlanders waren sneller en geest driftiger. Stijnen, de Belgische aanvoerder, zei: „wij hadden een gelijk spel verdiend". Technisch waren de ploegen evenwaardig, aldus Stijnen, de balcontröle was niet gemakkelijk, door het grillige draaien van den wind. Er is minder „hard" gespeeld dan in Antwerpen; het was een sportieve wedstrijd. Vente en Smit zijn altijd gevaarlijk en ook Dijkstra, Anderiesen en De Harder "hebben goed gespeeld. Over ziin eigen elftal was Stijnen tevreden. Het Nederlandsche spel noemde hij doelmatiger, productiever, door dat het in „verticale" richting naar het doel van den tegenstander streeft, terwijl de Belgen „in de breedte" spelen. JEUGDWEDSTRIJD NEDERL AND-BELGIË. Onze landgenooteri winnen met 8—1. Op het AFC-terrein te Amsterdam had Zon dagmorgen een wedstrijd plaats tusschen de jeugdploegen van Nederland en België, welke ontmoeting eindigde met een 81 overwinning voor onze landgenooten. Over het algemeen was het een matige ver tooning; slechts sporadisch werd er goed voetbal te zien gegeven. De sterke wind deed natuur lijk veel afbreuk aan het spel, doch de meeste spelers begingen de fout, den bal door de lucht te trappen in plaats van langs den grond. Opvallend was het zwakke spel der Belgische achterhoede. Vooral doelman Teugels heeft slecht gespeeld; enkele doelpunten had hij be slist moeten voorkomen. De Nederlandsche voor hoede was veel productiever dan die van België, aan welke zijde men soms de gemakkelijkste kansen miste. Ongetwijfeld is de overwinning terecht geko men bij de ploeg, die beter voetbal speelde. Vooral het team-verband van het Nederlandsch Jeugdelftal was goed, althans heel wat beter dan bfj de Belgen, waar het geheel een rommeligen indruk maakte. De beste spelers in het Nederlandsch Jeugdelf tal waren Timmermans (EDO), De Boer (KFC) en Colthof (HW), Bij de Belgen viel de rechts buiten Geuns op door zijn technisch goed spel en zijn snelle rennen. Vóór de rust scoorden in deze volgorde: Tim mermans. de Jong. Colthof en Timmermans. Na de rust scoorde Piet de boer, die midvoor was gaan spelen, drie doelpunten achter elkaar, waarna Colthoff den stand od 80 bracht. Eerst toen slaagde de Belgische linksbuiten Mermans er in, de eer te redden. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging hield voor haar leden een pelotontrainingsrit. Er werden vijf pe lotons samengesteld. Het A. B. en C peloton reden 60 K.M. handi cap. A en B Junioren 25 K.M. handicap. Allereerst starte het C-peloton met de volgen de renners H. v. Dijk, B. Kleinhout, K. Jansen. B. Boersma, K. Verbeek, Baak. 3 min. later het B-peloton met de renners C. de Gier. J Banken, J. Walgien. H. v. Es, B. Tennis. Weer 3 min. la ter het A-peloton met de renners J. Smit. B. Matzen. L. Schelfout, R. Taverne, J. Jas. De uitslag werd 1. A-peloton, 2. C-peloton. 3. B-peloton. Junioren 25 K.M. B-peloton van meet met renners. M. Taverne B. v. Hoorn, H. Jas en v. d. Wagen, 2 min. later liet A-peloton met de renners C. Boersma, Tho- len en Boudewijn. Winnaar werd het A-pelo ton. 2de het B. Petloton. Hedenavond vergadering. De Jonge Kampioen. Zondag hield De Jonge Kampioen haar vier den rit van haar voorjaarscompetitie. Uitslag A en B-klasse. 1. J. Roorda tijd 1 uur 8 min. 11 sec.; 2. A. de Vries; 3. G. Peters: 4. T. v. d. Halst; 5. H. Veur- man; 6. C. de Jong. Uitslag C-klasse: 1. J- Keizers tijd 1 uur 12 min. 57 sec.; 2. F. H Heiden; 3. K Neeff; 4. H. Tichelaar. Uitslag Junioren klasse: 1. C. Radsma tijd 51 min. 3 sec. 2. A. Keijzer; 3. H. Droog: 4. Keizerwaard. Hedenavond vergadering in het clubgebouw Flora aan het Pretoriaplein. 1I L W. H. VERKES. DE UITVOERING VAN „TURNLUST". De uitvoering die „Turnlust" onder leiding van den heer W. H. Verlees, Zaterdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal gaf, onderscheid de zioh in een enkel, uiterst voornaam, opzicht van alle demonstraties, welke door turnvereeni- gingen in Kennemerland ooit werden gegeven. Het persoonlijk werk nl. J overtrof al het voorgaande fjg uit deze streek en dit is geen gering compliment, want het betreft dames en - heeren tegelijk. Maar niet gelijkelijk: immers de hee- X, ren spanden hier zeker de kroon. Wat de turnsters en turners van den eersten graad persoonlijk op het gebied van vrije oefenin gen, toestelturnen en sprin gen lieten zien, was dan ook van hoog gehalte. Turnlust, dat reeds in het bezit was van een goede kern, zag zijn gelederen danig versterkt met enkele nieuwe leden van elders en van deze blonk vooral uit P. van Duijn, de kampioen van den K.T.K. en trainer van het kring-oefenkorps. Maar het bleef niet bij dezen enkeling: de ver eeniging heeft nu volledige eerste graad dames- en heerengelederen, die persoonlijk tot buiten gewone oefeningen in staat waren, waarvan en kele zelfs op nationaal peil stonden. De massale nummers bereikten deze hoogte over het algemeen niet, en zeker niet, wanneer daarbij moderne vormen voor de vrouw en het meisje in het geding kwamen. Dit geldt minder den fraai belichten dans van de dames, waarin juist de eenvoudige groepeeringen en oefenvor men het meeste troffen, dan wel de beide num mers vrije oefeningen voor meisjes, en ook (voor zoover de nieuwe vormen betreft) de Bonds- serie voor dames en meisjes, welke serie overi gens een prachtig effect maakte. Ook het klas sikaal brug-nummer van de meisjes gaf veel voldoening. Terloops zij aangemerkt, dat geen enkele ver eeniging uit den Kennemer Turnkring (alle uit voeringen in dien kring zijn nu gehouden) de Bonds-serie gaf volgens de bedoeling, nl. door meisjes, jongens, dames en heeren tegelijk. Het resultaat van een zoodanige opvoering zouden velen gaarne getoetst hebben met het oog op de a.s. Bondsfeesten te Arnhem. Dat ook in de lagere gelederen een flink turn. peil werd bereikt, bewees o.a. het toestelnum mer voor dames en heéren van den tweeden en derden graad. Ook de veteranen werkten met succes aan dat nummer mee. t Vele nummers hadden zonder bezwaar bekort of zelfs gehalveerd kunnen worden; de duur van de uitvoering zou dan tevens binnen de perken gebleven zijn. Roemer's Band verzorgde een uitstekende muzikale begeleiding en daaraan is dan ook een groot gedeelte van hel succes van deze uitvoe ring te danken. Maar ook dit valt per slot van rekening terug op den leider van de in menig opzicht bijzondere Turnlust-demonstraties, den heer Verkes. wiens uitstekend werk gewaar deerd werd met een geschenk. Mevr. Verkes en mevr. Van Wijk ontvingen bloemen. Wethouder Van der Wall, zelf oud-turner, woonde ook deze gymnastiek-uitvoerïng bij. Jaarvergadering Bato. Bato hield haar 43ste jaarvergadering in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. De voorzitter, de heer J. H. O. van der Wall. heette in het bijzonder welkom den heer H G. A. Jansen, eere-voorzitter der vereeniging en de heeren Martin en Ruypers, leden van verdienste. Hij sprak er zijn voldoening over uit. dat uit het jaarverslag kon blijken dat de vereeniging een belangrijke ledenwinst had behaald in het afgeloopen jaar. hoewel het aantal steunende leden Iets was terug ge- loopen. Het aantal werkende leden bedroeg bij het sluiten van het vereenigingsjaar 212: na dien datum, 4 Maart, waren nog weer nieuwe leden toegetreden. Spreker hoopte, dat allen hun best zouden doen om in het komende jaar het ledental op te voeren tot 300. Het verslag werd onder dankzegging goed gekeurd. Ook het financieel verslag, hetwelk een batig saldo liet zien, werd goedgekeurd, even als de begrooting voor het 44ste vereenigings jaar. Het bestuur bleef in het afgeloopen jaar ongewijzigd; het bestaat uit J. H. O. v. d. Wall vorzitter, mej. T. J. Rohdens. secretaresse, mej. A. Cornelisse penningmeesteresse, A. M. Prent Sr., comm. van materiaal; H. E. Deen. commissaris en de dames M. J. SmalSwart. Th. ForbgensSmal, C. J. H. de Liefde allen commissaressen, benevens als toegevoegd be stuurslid en propagandist A. J. Fortgens. De voorzitter gaf vervolgens een opsom ming van de gebeurtenissen, waaraan de ver eeniging zal deelnemen, o.a. de Olympische Dag. Bondsfeesten te Arnhem, Lighal-uitvoe- ring, Jubileumfeesten van O.S.S. te Zand- voort en de Sportweek te Haarlem. Vervolgens dankte de voorzitter den direc teur, den heer C. Th. Smal, voor de goede leiding en sprak den wensch uit, dat hij dit nog jaren zou kunnen doen. De heer Smal dankte het bestuur en de leden voor de prettige medewerking. De eere-voorzitter sprak een woord van hul tot het bestuur en leiding en wees er op, dat de vereeniging nu 't in het afgeloopen jaar niet onder bestuurswisselingen te leiden had gehad, goed was vooruitgegaan, juichte hij van harte toe: hij hoopte tenslotte, dat de vereeniging op den ingeslagen weg zou voort gaan. De voorzitter dankte de aaanwezigen voor hun belangstelling en de sprekers voor hun waardeerende woorden. UITVOERING VAN I.EONIDAS. Zondagavond gaf de R.K. dames- en meisjes- gymnastiekvereeniging Leonidas ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan een uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal onder leiding van den heer Th. Vreeswijk. Daar uiteraard door de Leonidas-leden niet aan de toestellen werd geturnd, had de vereeni ging zich verzekerd van de medewerking van heeren- en jongensleden van Christofoor, zoodat aan de noodige afwisseling kon worden tege moet gekomen. Schijnbaar liet leider Vreeswijk zich niet gel den, maar dit was ook niet noodig, want de oefeningen waren goed ingestudeerd en alles liep dan ook glad van stapel. Trouwens, de oefeningen getuigden doorgaans van uitersten eenvoud, wat 't voordeel had, dat telkens de afdeelingen in haar geheel aan bod konden komen. Zoowel zonder als met handgereedschap lever de Leonidas een flink getal nummers. Boven dien zongen en speelden de kleuters alleraar digst. Het gymnastische kleuternummer zagen we in opzet dezen winter nu voor de vierde maal hetzelfde, wat bewijst, dat men zich wat kleuterturnen betreft te veel in één richting oriënteert. Ook Christofoor kwam met eenvoudige stof en vooral het brug- en rekturnen bewees, dat er turners met aanleg in deze afdeeling schuilen Mej. T. Klaver, voorzitster van Leonidas. richtte zich in verband met het jubileum in hartelijke bewoordingen tot den heer Vreeswijk en zijn echtgenoote. Verschillende stoffelijke blijken van dank en waardeering vielen beiden ten deel. CLUBKAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Evenals verleden jaar wordt ook ditmaal een wedstrijd gespeeld om het clubkampioenschap van Haarlem. Er nemen zes vereenigingen aan deel en wel de Haarlemsche Schaakclub, Het Oosten, De Rochade, het Haarlemsch Schaak gezelschap, Bioemendaal en Weenink. Iedere vereeniging neemt deel met 30 leden. Eerst wordt een afvalronde gespeeld; de drie overblij vende clubs spelen een halve competitie. Het programma voor de afvalronde is: Maan dag 24 April H. S. C.Het Oosten, Dinsdag 25 April H. S. C.Weenink, Woensdag 26 April BioemendaalDe Rochade. De halve, competitie zal, indien mogelijk, in Mei worden gespeeld. Competitie K. N. S. B. geëindigd. Zondag is te Amsterdam de laatste wesdtrijd voor de competitie tusschen het V.A.S. en D. D. gespeeld, waarvan de uitslag echter geen in vloed meer had op den eindstand. Het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenoot schap heeft dit jaar het kampioenschap behaald. De eindstand luidt: gesp.gew.gel. verl. pnt. voor-tegen 5 3 1 1 7 27 —23 5 2 2 1 6 26 —24 5 2 2 1 6 25 —24 {plus 1 afgebr. partij) 5 2 1 2 5 26!-—23',4 5 1 3 1 5 24,'4—25 5 0 1 4 1 20 —19 (plus 1 afgebr. partij) V.A.S. N.R.S.V. Bussum A.S.C. D.D. Utrecht H. S. G.-KRALINGEN. In de eerste klasse van den Kon. Ned. Schaak bond heeft Zaterdagavond in het clublokaal van het Haarlemsch Schaakgezelschap een compe titiewedstrijd plaats gehad tegen Kralingen. Kra lingen is in deze afdeeling de sterkste club en het is daarom niet te verwonderen, dat ook de Haarlemmers niet tegen dit team opgewassen bleken. Door een 64 overwinning heeft Kra lingen het kampioenschap in deze afdeeling on geslagen veroverd. KrooneFontein. De Siciliaansche opening gaf zwart eenigen druk op wit's damevleugel. De moeilijkheden waren voor wit echter niet groot en remise gaf de verhouding goed weer. Ten KateDavidson. Zwart weert na de Caro Kann opening positioneel voordeel te ver krijgen. Wit krijgt geen tegenspel, daar de eigen stukken hem in den weg staan. Tegen een krachtigen aanval van zwart is wit niet opge- wassenen en al spoedig geeft wit de partij op. BollebakkerSchenk. Tegen Wit'? i4 opening verdedigt zwart zich dame-Indisc! krijgt goed spel, doch ruilt in tijdnood ve af. Hoewel wit een pion achter geraakt is, stelling solide genoeg om remise te forcee. BlokSondorp. Zwart weet goed ui opening te komen, doch verliest in het mida-..i- spel de kwaliteit. Wit weet na afruil hierdoor eee gewonnen eindspel te verkrijgen en zwart geefl terecht op. Leibbrandtv. d. Gevel. Reeds op den ne genden zet van deze Siciliaansche partij krijgt zwart gelegenheid tot f5. In het verdere verloop van deze partij weet zwart zich een sterke vrij pion in 't centrum te verkrijgen en op den 35en zet moet wit de vlag strijken. MulderMarwltz. In een Aljechin-verdedi- ging krijgt zwart vrij behoorlijk spel. Hij ro- cheert lang, wat een hevigen strijd tengevolge heeft. Als de moeilijkheden overwonnen zijn, biedt wit remise aan. Met het oog op den stand mag zwart dit niet accepteeren met het gevolg dat wit gewonnen komt te staan. In zijn over moed zet wit echter te haastig en verliest door enkele krachtige zetten van zwart. N. N.Goris. Hier zien wij de Cambridge Springs variant met Db3, waarop zwart c5 speelt. Goed spel var. /.wart bezorgt hem de beste kansen, maar wit geeft de kwaliteit voor een vrijpion, in de hoop. dat zwart verkeerd zal af wikkelen. Dit geschiedt inderdaad en wit ver krijgt twee officieren voor een toren en heeft bovendien een goede stelling. De winstkansen ziet hij echter niet en hij neemt met remise ge noegen. DupuisLichtenveldt. Na een Oost-Indi sche opening volgt al spoedig dameruil. Er ont staat een eindspel, waarin wit den goeden loo- per en zwart den slechten looper heeft, welk kleine verschil echter voor wit voldoende is om te winnen. LukaartVan Yperen. Deze partij gaf de Nimzo Indische verdediging te zien. Hoewel wit aanvankelijk beter komt te staan, weet zwart bij afruilen een pion voor te komen. In een toren eindspel krijgt wit deze pion weer terug en re mise is het resultaat. De Kwant-Stol. In deze Siciliaansche partij verzuimt zwart om tijdig Pf5 te spelen, zoodat wit gelegenheid krijgt tot c4. Zwart krijgt nu een gedrukte stelling. Wit slaagt er tenslotte in na afruil met een gedekte vrijpion over te blijven, hetgeen hem de winst bezorgt. De uitslag luidt dus: H. S. G.: Kralingen: G. KrooneJ. H. C. Fontein V»V£ R. A. G. DavidsonDrs. T. ten Kate 10 G. BollebakkerJ. Schenk VsVa J. SondorpH. G. Blok 01 J. G. LeibbrandtJ. v. d. Gevel 01 J. H. MarwitzE. Mulder 1—0 N. N.—W. Ch. Goris Va—Va J. H. LichtenveldtW. J. F. Dupuis 01 C. A. LukaartR. v. Yperen VaVa Ph. Th. Stol—F. de Kwant 0—1 Het Witte Paard. De laatste uitslagen waren: Eerste klasse: J. v. d. KampC. v. Soest B. WalkerTh. de Looze J. de LangeA. Hablous B. SpoorTh. de Looze Tweede klasse: R. HartochG. Bakker P. v. DeyzenJ. Lippus J. WijfjesG. v. d. Stoop Th. GrootjenA. Stokman N. HooglandP. Stam H. NourisG. Nijssen 4—6 Va-V, 0—1 1—0 0—1 1—0 1—0 0—1 H. S. V. „Vooruit". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedstrijd over 3 K.M. De uitslag was: 1. P. Me- demblik tijd 20 min. 20 sec.: 2. J. Medemblik tijdw 20 min. 40 sec.; 3. L. Boogaard tijd 21 min. 20 sec.: 4. B. Visser tijd 21 min. 40 sec.: 5. Th. Smit tijd 21 min. 40 sec.; 6. H. Hartgers tijd 22 min. 10 sec.; 7. K. Keursen tijd 22 min. 30 sec. Haarlemsche Concours-Commissie Liefdadigheidsvluclit. Op de laatst gehouden algemeene ledenverga dering is besloten tot het weder houden van een wedvlucht met jonge duiven van St. KI. Wave op 23 Juli a.s. Tevens zal hieraan weder ver bonden worden een verloting en liefdadigheids avond. Alles zal ten goede komen aan Brede* rodeduin De commissie is samengesteld uit de heeren H. B. v. Gelderen, voorzitter. G. H. Stou ten, secretaris-penningmeester, J. H. Smit, L. J. Kramer en G. v. d. Winden commissarissen. G. de .Waard Alg. adviseur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10