Slavië nader tot de as. Als distributie noodig is. Prins-regent Paul in Mei naa Rome. Engelsche gezant terug te Berlijn MAANDAG 24 APR IE 1939 HAS RE EM'S D A GEE A D 9 Organisatie wordt na reeds geregeld. Aansluiting bij het anti-kom internpact en uittreding uit den Volkenbond? (Adv. Ingez. Med.) Besprekingen tusschen Ciano en Markowitsj. Markowitsj, de minister van Buitenlandsche Zaken van Joego-Slavië arriveerde Zaterdag, vergezeld van den Italiaanschen gezant te Bel grado en den Joego-Slavischen gezant te Rome te Venetië. Hij werd aan het station verwelkomd door graaf Ciano. In een gondel van de marine begaven beide staatslieden zich daarop naar het hotel, waar des middags de eerste besprekingen gehouden werden. Nadat Ciano en Markowitsj Zondagmorgen een tweede onderhoud van bijna twee uur had den gehad, is een officieel communiqué uitge geven, waarin gezegd wordt, dat gesproken is over verschillende kwesties, die de beide be vriende staten onder de huidige internationale omstandigheden en vooi'al met het oog op de jongste gebeurtenissen in Albanië interesseeren. Hierbij werd eens te meer de bijzondere harte lijkheid bevestigd van de tusschen Italië en Joe- go-Slavië bestaande betrekkingen, die sedert de totstandkoming van het pact van Belgrado, dat den vrede in de Adriatische Zee en de eerbie diging van de wederzijdsche belangen verzekert, op elk gebied en in elk opzicht verstevigd en versterkt is. Overeengekomen werd de vertrouwelijke sa menwerking tusschen de beide staten, evenals tusschen Joego-Slavië en Duitschland, zoowel op politiek als op economisch gebied, te ver diepen, teneinde de handhaving van den vrede te bevorderen en de toestanden en stabiliteit in den Donausector te verbeteren. Wat de betrekkingen met Hongarije betreft, hebben de beide ministers van Buitenlandsche Zaken den toestand bestudeerd, die door de jongste gebeurtenissen ontstaan is en zij hebben met voldoening vastgesteld, dat zij den weg heb ben geëffend voor een vruchtdragende verstand houding tusschen de beide regeeringen te Bel grado en Boedapest, aldus constateert deze offi- cieele mededeeling. Markowitsj is Zondagmiddag naar Belgrado teruggekeerd. Het verloop der besprekingen heeft naar Havas nader meldt, groote voldoe ning gewekt in Italië, waar men van oordeel is, dat Joego-Slavië zich defini tief heeft ingeschakeld in het systeem van de as. De kwestie der toenadering tusschen Belgrado en Boedapest, zoo zegt men, kan als geregeld worden be schouwd. Reeds spreekt men van een a.s. reis van Csaky naar Belgrado, waar een Hongaarsch-Joego-Slavisch niet- aanvalspact zou worden opgesteld, waar van de onderteekening tegen eind Mei zou kunnen geschieden. Hierna zou Joego-Slavië toetreden tot het anti- kominternpact en zijn uittreden uit den den Volkenbond aankondigen. Productenruil tusschen Nederland en Amerika. Voorbereidende besprekingen begonnen. WASHINGTON 22 April. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelde mede, dat voorloopige bespre kingen zijn geopend voor het ruilen van Amerikaansche katoen en tarwe tegen Nederlandsche en Engelsche rubber en tin, ter vorming van oorlogsvoorra- den. Een voorbereidende bespreking vond plaats op het departement, waar bij de officieele Nedei-landsche koloniale deskundige tegenwoordig was. De Amerikaansche gezant te Londen, Ken nedy, heeft instructie gekregen, besprekingen in zake het ruilplan met de Engelsche regee ring te openen. De te verwerven tin en rubber zijn speciaal noodig voor het aanleggen van voorraden voor noodgevallen. Nadrukkelijk wordt verklaard, dat de ruiltransacties zulen vallen buiten de gewone normale handelstransacties en zullen niet in strijd zijn met de Amerikaansche han delspolitiek. Naar verluidt, zullen spoedig der gelijke besprekingen met België geopend wor den. (United Press). NIEUWS IN 'T KORT Dit zijn tenminste vooruitzichten, waarover men in Italiaansche kringen openlijk spreekt. Veel beteekenend is voorts een commentaar in de Popoio dï Roma, welk blad schrijft dat, als Hongarije eenmaal zijn betrekkingen met Joego- Slavië heeft geregeld, het met grooter veilig heid den blik naar Roemenië kan wenden. Voorts verneemt Ilavas, dat Prins regent Paul van Joego-Slavië tegen de tweede helft van Mei een officieel be zoek aan Rome zal brengen. Het programma van dit bezoek, dat beoogt de hechtheid van de banden tusschen Joego-Slavië en Italië te onderstreepen, is vastgesteld in den loop der tusschen Ciano en Markowitsj gevoer de besprekingen. Geen Duitsche vragenlijst aan Joego-Slavië? Joego-Slaven betoogen voor de onschendbaar heid van de grenzen. Het schijnt dat Duitschland tot dusver Joego Slavië nog niet officieel gevraagd heeft, of het zich door Duitschland bedreigd voelt, meldt Havas uit Belgrado. In bevoegde kringen te Bel grado verklaart men tenminste niets van een dergelijken stap te weten. Men voegt hieraan toe, dat de politiek van Joego Slavië sedert ver scheidene jaren en vooral sedert den „Anschluss", gericht is op het onderhouden van goede betrekkingen met Duitschland. Het zou dus een miskenning zijn van al deze politieke pogingen zoo zegt men in deze kringen thans te spreken van een bedreiging van dezen kant, vooral daar de Duitsche bewindslieden herhaaldelijk Joego Slavië formenle verzeke ringen hebben gegeven ten aanzien van de eer biediging van zijn integriteit en onafhanke lijkheid. Havas verneemt uit Belgrado, dat de jaarver gadering van de Joego-Slavische sokols een motie aangenomen heeft, waarin de Sokols verklaren op ieder oogenblik bereid te zijn tot hun laat- sten druppel bloeds „ieder stukje van het Joego Slavische grondgebied en de rechten der Joego Slaven" te zullen verdedigen. Zij doen verder een beroep op alle Joego Slaven „de les te trek ken uit het tragische lot van andere staten en te doen wat in hun macht is om een billijke overeenkomst tusschen Serven en Kr oaten te verwezenlijken." Bovendien hebben "Zaterdagavond tiendui zend jonge Joego Slaven tijdens een massabe- tooging in de universiteit van Belgrado ver klaard aan den kant der democratie te staan. Zij deden een beroep op de regeering om niet een heimelijke adhaesie met den aanvaller te be dekken met den mantel der neutraliteit. De vergadering eischte de verdediging van iederen duimbreed grond van Zuid-Slavisch gebied. De vertegenwoordigde organisaties, die niet allen uit universitaire kringen kwamen, omvatten alle richtingen. Reddingboot aan de Engelsche kust omgeslagen. Van de tien inzittenden vermoedelijk zeven verdronken. De reddingboot van Cullercoats is Zondagmiddag tijdens een krachtigen Noordoostenwind omgeslagen op een een oefentocht toen zij buiten de mon ding van de Tyne op een blinde klip stiet. z z In de reddingboot zaten tien per sonen. Zes hunner kwamen om het leven, de zevende wordt vermist; de drie overigen moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. De opvarenden werden allen in zee geslin gerd. Sommigen slaagden er in zich vast te klemmen aan den rand van de reddingboot. Het ongeluk gebeurde op enkele honderden meters van de kust. De reddingboot werd ten slotte op de kust gedreven. De zware zeeën maakten het reddingswerk echter moeilijk. Vriendschappelijk gebaar van Londen. LONDEN. De Britsehe gezant te Berlijn, Sir Neville Henderson, is Zondag naar de Duitsche hoofdstad teruggekeerd. Henderson's vertrek, dat in alle stilte heeft plaats gehad, is onmis kenbaar 'n gebaar van vriendelijkheid tegenover Duitschland en het oogen blik, waaroip dit gebaar wordt ge maakt, vijf dagen voor de rede van den Führer, is dan ook veel beteeke nend. De veronderstelling dat Henderson's terug keer naar Berlijn een voorspel is voor een „nieuw München" en dat Engeland bezig is, de vroegere politiek in eere te herstellen, wordt in Britsehe officieele kringen met kracht afgewezen evenals de veronderstelling dat dit gebaar een slag voor Roosevelt moet zijn. Hlet onmiddellijke doel is uiteraard eer matigenden invloed uit te oefenen op Hitler's rede van Vrijdag. Blijkbaar is de Britschp regeering van meening dat men Hitier, aldus kenbaar kan maken, dat Engeland niet voor nemens is Duitschland in te sluiten. Zoo verwacht men ook dat de aankondiging van een eventueel verdrag met de Sovjet Unie zal uitblijven tot na de 'rede, daar men den Führer geen aanleiding tot verontwaardiging wil geven. (United Press). Chineezeii heroveren Kaifeng. Felle strijd ten Oosten van Kanton. Het A. N. P. vei-neemt uit Tsjoenking, 23 April: Voor de derde maal in twee weken hebben de Chineezen, volgens een bericht van het Chineesche Tele- graafagentschap uit Loyang, in den ochtend van den 20en dezer een aanval op Kaifeng ondernomen. Hoewel het Ja- pansche garnizoen inmiddels aanzienlijk versterkt was, hebben de Chineezen na gevechten, die verscheidene uren duurden, en in den loop waarvan meer dan 200 Japanners werden gedood, het aan de westelijke poort van Kaifeng gelegen spoorwegstation heroverd. Na dat de Chineezen de in het station aan wezige legervoorraden in brand had den gestoken, trokken zij zich terug. Uit Kweilin meldt het Chineesche Persbureau, dat de laatste drie dagen bij verwoede gevechten om Tsengsjing, 60 K.M. ten oosten van Kanton, meer dan 2000 Japanners gedood zijn. Tseng sjing is volgens dit bericht nog steeds in han den der Chineezen. Uit Tsjangsja wordt gemeld, dat de Chinee zen thans ook aan het driehoekige front in Oost- China het offensief hebben hervat en op het oogenblik in drie richtingen langs den weg Nanking-Hantsjau oprukken, respectievelijk in de richting van Nanking, Woesjing of Hoetsjau en Hangtsjau. Japanners laten versterkingen aanrukken. Uit Loyang wordt nog gemeld, dat de Tsjeng- tai-spoorweg in de provincie Sjansi en de spoor weg Peiping-Hankau in de provincie Hopei op last van de Japansche militaire autoriteiten voor den tijd van drie weken voor passagiers- en vrachtvervoer gesloten zijn, in verband met groote verplaatsingen van troepen uit Noord- China naar Kaifeng en Taijoean. Dit wijst er volgens het Chineesche persbureau op, dat de tegenwoordige sterkte der Japansche troepen niet langer voldoende is om het hoofd tg bieden aan den toestand, die door de jongste successen der Chineezen aan het front is ontstaan. Moorddadig Japanse! bombardement Tsjihkiang in West-Hoenan is, naar een Chi- neesch bericht meldt, op 21 dezer voor de helft verwoest bij een luchtaanval door 18 Japansche vliegtuigen, tengevolge waarvan 400 burgers g dood werden. Groote centralisatie. Bevolking krijgt stamkaarten. In de Memorie van Antwoord op de opmer kingen uit de Tweede Kamer over het ontwerp distributiewet 1939 heeft de regeering uiteen gezet hoe zij zich- een eventueel in te voeren stelsel van distributie denkt. De distributieregeling zal in alge- meene trekken voor alle te distribuee- ren artikelen voor huishoudelijk ge bruik gelijk zijn, doch uitex*aard zul len de details voor verschillende arti kelen onderling kunnen verschillen.In 't algemeen wordt uitgegaan van de na volgende richtlijnen: a. indien een tekort aan een bepaald ar tikel dreigt te ontstaan zullen de be schikbare hoeveelheden daarvan zooveel mogelijk gelijk over alle con sumenten worden verdeeld, met in achtneming van bepaalde behoef ten en seizoen-invloeden. b. Daarbij zullen de bestaande organen van handel en verkeer zoo veel mogelijk worden ingeschakeld. De distributieregeling voorziet ter uitvoe ring dezer richtlijnen in de uitgifte aan alle consumenten, tot de burgerbevolking behoo- rende, van een op naam gestelde distributie stamkaart, welke recht geeft op de verkrijging van de distributiebonboekjes waarvan de in houd bestaat uit genummerde bonnen. Op gezette tijden zal dan door de regeering be kend gemaakt worden, dat in bepaald tijdvak bij de winkeliers een zekere hoe veelheid van een aangewezen artikel gekocht zal kunnen worden tegen afgifte van een aante wijzen bon uit het bonboekje. Teix einde te bewerkstelligen, dat de winkeliers tot den ver koop van het betrokken artikel kunnen over gaan, zullen dezen eenigen tijd vóór eerder genoemde tijdstippen in de gelegenheid ge steld worden bestellingen bij den groothan del te doen welke bestellingen door den in iedere gemeente in te stellen distributie- dienst zullen worden afgeteekend en bemerkt tot den normalen omzet, of indien tot rant soeneering moet worden overgegaan tot een bepaald percentage van den normalen omzet van den winkelier, welke omzet door het in stellen van een enquête bij alle winkeliers zal komen vast te staan. Ter vooi'koming van verkoop aau het publiek zonder 't inne men van een bon, worden volgende bestellin gen slechts toegestaan op basis van de dooi den winkelier in te leveren consumentenbon nen uit een vorig distributietijdvak. De distributiedienst heeft tot taak de 'uit reiking der distributie-stamkaarten en bon boekjes aan de consumenten, het instellen van een enquete bij alle winkeliex-s naar den om zet (en voorraad) van de te distribueex*en ar tikelen, de afteekening der bestellingen, welke de winkeliers bij den groothandel zuilen kun nen plaatsen. Hij heeft als regel geen be moeienis met den opslag, het vervoer en de daadwerkelijke uitgifte van het artikel zelf. Tevens zal worden zox-ggedragen, dat alle formulieren, boekjes en kaarten, noodig voor de uitvoering van de ontworpen regeling, dooi den minister van economische zaken aan de distributiediensten der gemeenten worden verstx-ekt, terwijl tenslotte een samenstel van maatregelen ontwox-pen is ter verzekering van het noodige contact tusschen de verschillende distributiediensten en het bij het departe ment van economische zaken bestaande centrale distributiekantoor dat tot taak heeft de gemeentelijke diensten te voorzien van de noodige gegevens ter uitvoering der distri butieregeling. Centraal geregeld. Zooals uit het vorenstaande blijkt, is de regeling der distributie, in tegen stelling met den opzet van 1916, voor het geheele land centraal gedacht. Hoezeer ook thans de gemeenten een uiterst belangrijke schakel in de ge dachte organisatie vormen, zoo is de hun toegedachte taak in hoofdzaak van administratieven aard. In de uitzonderlijke omstandigheden, waar in de wet zal worden toegepast, is snelheid van handelen conditio sine qua non. Beslis singen moeten alsdan woi'den genomen, maatregelen getroffen zonder dat veelal ge legenheid voor nxstig, collegiaal ovex-leg be staat. Is het dan wonder dat, aldus de memo rie, het wetsontwerp te dezen den burgemees ter tot uitvoering ï-oept, den gezagsdrager, ook door de gemeentewet in buitengewone omstandigheden met groote bevoegdheden bekleed? Bovendien verlieze men niet uit het oog, dat goede handhaving van de krachtens de wet te stellen regelen zonder het politie apparaat der gemeenten moeilijk denkbaar is. Het vereenigen in één hand van de func ties van het orgaan, hoofd der gemeentepoli tie en van dat, belast met de uitvoering van het onderhavige wetsontwex-p, biedt ongetwij feld voordeelen. Zelfs is de regeering tot de conclusie geko men dat bet noodzakelijk is nog een stap ver der te gaan dan aanvankelijk in het voorne men lag en bij de omwerking van de artike len 1016 van het wetsontwerp de lijn van het ooi-spronkelijk ontwdbp consequent door te trekken. Daax-door wordt op elk gebied van de gemeentelijke medewerking snelheid van handeling en eenheid van beslissing ge- waax-borgd. In een nota van wijziging heeft de regee- ring een aantal wijzigingen in haar ontwerp aangebracht. Aan een bezwaar dat bij verscheidene leden tegen de ontworpen regeling bleek te bestaan de mogelijkheid, dat distributiekringen wor den ingesteld, welke twee of meer gemeenten omvatten en aan welker hoofd de burge meester van een der gemeenten zou staan wordt thans ook tegemoet gekomen. De door de betrokken burgemeesters te treffen gemeenschappelijke regeling zal de inrichting van den distributiedienst in den kring moe ten regelen. Daarbij bestaat o.a. de mogelijk heid een commissie met regelende bevoegd heid in het leven te roepen. Overigens blijft het ook mogelijk één der burgemeesters als hoofd van den dienst aan te wijzen. Met voldoening heeft de regeering verno men, dat het voornemen, de bestaande orga nisaties van den handel bij de uitvoering der distributieregelingen, zooveel mogelijk intact 'aten, algemeen instemming had gevon den. .«mt verscheidene leden is de regeering van ooi-deel, dat op grond van het wetsontwex-p ook een distributieregeling dient te worden getroffen van tal van goederen, welke noch voor huishoudelijk gebruik bestemd zijn noch als grondstoffen of als halffabrikaten zijn te beschouwen. Daarom acht de regee ring een wijziging van het wetsontwerp nood zakelijk. Bij nota van wijziging zijn dus ook eenige systematische wijzigingen in het ont werp aangebracht, waardoor aan de regeering voldoende bevoegdheden zullen toekomen, om ten aanzien van alle daarvoor in aanmerking komende goederen een distributieregeling vast te stellen. Daarnaast woidt ook de orga nisatie van de distributiediensten toepasselijk voor andere goederen, dan die bestemd zijn voor huishoudelijk gebruik. De bevoegdheid, van een ieder die distri butiegoederen voorhanden heeft, gegevens te vorderen, onverschillig of die goederen al dan niet voor huishoudelijk gebruik bestemd zijn, acht de regeex-ing onmisbaar. De nota van wijzigingen opent daartoe de mogelijkheid. Voorts zegt de regeering in de memorie van antwoord de opvatting, dat de kosten aan de uitvoering van deze wet verbonden, integraal ten laste van het rijk behooren te worden gebracht, in haar algemeenheid niet te onderschrijven. Tenslotte doet de regeering, ten einde de organisatie der distributiere geling vóór de inwerkingtreding zoo goed mogelijk voor te bereiden, het vooi'stel de artikelen nopens de orga nisatie der distributiediensten in de kringen den dag na afkondiging der wet in werking te doen treden. Deze artikelen treden dus blijvend in wer king. Zoolang geen buitengewone om standigheden aanwezig zijn, acht de regeering geen aanleiding aanwezig de andere artikelen in werking te doen treden. PROGRAMMA DINSDAG 25 APRIL. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.) 10.— Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.— Berichten. 12.15 KRO-Melo- disten en solist. (1.-1,20 Gramofoonplaten). 2.Vi'ouwenuur. 3,Modecursus. 4.KRO- Kamerorkest. 4.45 Gramofoonplaten. 5KRO- orkest 5.45—6.05 Felicitatie-bezoek. 6.10 Gra mofoonplaten. ë.35 Berichten, sportpraatje, 7.— Berichten, 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap". 7.45 Gramofoonplaten. 8.— Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 Stede lijk orkest van Maastricht en soliste. 9.Uit het Vaticaan: Eiar-orkest. koor van de Sixtijnsc'he kapel en solisten (opn.) 10.30 Be richten A.N.P. 10.40 Bela Kiss en zijn Hon- gaarsch orkest en solist. 11.0512.00 Gramo foonplaten. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-uitzending. 6.307.00 R.V.U. 8._ Orgelspel. 8.15 Berichten, gramofoon muziek. 10.Morgenwijding, 10.15 Gramo foonplaten. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.Causerie ,De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 AVRO-Amusementsorkest. 12.15 Berich ten. 12.17 Gramofoonplaten. 1.Het Omroep orkest. (1.452.00 Gramofoonplaten). 2.45 Knipcursus 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoor zang. 5.— Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroep orkest- 6.28 Berichten. 6.30 Een schoolmester vertelt over school, gezin en maatschappij. 7.Voor de kinderen, 7.05 Viool en piano. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten ANP, radio journaal. mededeelingen. 8.20 Gramofoonpla ten. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.— Radiotooneel. 10.20 Vocaal concert. 10.50 Gramofoonplaten. 11.Berichten A.N.P. dansmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Avro-Dance Band. DROITWICH 1500 M. 10.20 Het Elsie Owen Pianokwartet- 11.20 Gramofoonplaten. 12.05 BBC-Northern-orkest 12.50 Gramofoonplaten. 1.05 Marine Stafinu- ziek. 1.50 Bas-bariton en viool. 2.20 Sectie van het BBC-Northern Ireland orkest en solist. 2.50 Orgelspel. 3.20 Gramofoonplaten. 3.35 Karakter-imitaties. 3.50 Radiotooneel. 4.20 Mantovani's Tipica-orkest. 4.50 Gramo foonplaten. 5.20 Berichten. 5.45 Nat- Gonella's Georgians. 6.Radiotooneel. 6.20 Het BBC- Harmonie-orkest. 6.50 Dialoog: „Unemploy ment measures in the U.S.A." 7.20 Radio-film 8.20 Berichten 8.45 Causerie „The Budget". 9.Versterkt, BBC-orkest. 9.45 Het „New Georagian"-Tx-io. 10.20 Grosvenor House dans- orkest. 10.50 Gramofoonplaten. 11.1011.20 Berichten. R \DIO PARTS 1648 M. 8.00. 9.00. 2.25 en 10.20 Gramofoonplaten. 11.35 Zang. 12.25 De Stafmuziek van de Garde Ré- publicaine. 1.35 Zang. 2.05 en 2.35 Gramofoon platen. 3 20 Tenor en piano. 4.25 Het Ellis— orkest- 5,35 Viool en piano. 6.20 Het Bailly- orkest. 7.50 Kamermuziek. 8.5010.50 Radio tooneel. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonplaten. 7.50 Omroepschraan- melensemble en solisten. 9.209.50 Volks liederen en volksdansen (opn,) 11.20 Het Rhelnische Lanedsorkest en solist. 1.302.20 Populair concert. 3.205.10 Het Omroeporkest 6.20 Gramofoonplaten. 7.50 Herman Hage- riedt's dansorkest en solisten. 11.202,20 Het Omroep-amusementsorkest en het Omroep- kleinorkest. BRUSSEL 322 M. 11.20. 12.30—1.20, 4.20, 5.50 en 6.20 Gra mofoonplaten. 7.20 Revue-programma. 9.30 10.20 Gramofoonplaten. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonplaten 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.501.20 Gramofoonplaten. 4.20 Ge wijde muziek (gr.pl.) 5.35 Gramofoonplaten. 6.35 Literalr-muzikaal programma. 7,20 Radio orkest en soliste. 8.35 Radio-orkest. 9.3010.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHL4NDSENDER 1571 M. 7.50 Het Omroeporkest en soliste (8.30—8.40 Declamatie'. 9.20 Berichten. 9.50 Het Parijsch Blaaskwintet (opn.) 10.05 Berichten. 10.20— 11.30 Het Hamburger Omroepkamerorkest en solisten (opn.) Het Fransche katholieke orgaan „La Croix'' is in Duitschland op last van Himmler, in overeenstemming met den minister voor pro paganda, verboden, zulks op grond van de verordening op de bescherming van volk en staat. Tot vertegenwoordiger van den koning van Italië in Albanië is Jacomoni, tot nu toe •Italiaansch gezant te Tirana, benoemd. Hij krijgt den titel luitenant-generaal. De Albaneesche ministerraad heeft Mus solini benoemd tot eereburger van alle steden in Albanië, en graaf Ciano tot eereburger van de stad Tirana. Aan boord van het stoomschip „Firenze" zijn verscheidene honderden Italiaansche strijders uit Sevilla in hun vaderland terug gekeerd. Het Condorlegioen, waarin Duitsche vrij willigers in Spanje zijn opgenomen, zal defi nitief in den loop van Mei uit Spanje vex-trek- ken, waarschijnlijk in de tweede helft van de maand. Een honderdtal gevangenen, dat opge sloten was in Spaansche gevangenissen tij dens de oorlogsoperaties, o.a. Zweden en De nen, is op last van Franco in vrijheid ge steld. Zij zijn aan de Fransche grens te Hen- daye aangekomen en terstond op transport naar hun vaderland gesteld. Het Britsehe slagschip Ramillies, drie torpedojagers en een onderzeeboot zijn Za terdag van Malta in Gibraltar aangekomen. Op 20 April j.l. is hierover gemeld, dat het hier een normale verplaatsing betreft, waar toe reeds eenigen tijd geleden besloten was. De „Normandie" heeft Zaterdagmiddag het droogdok te Le Havre verlaten ondanks de moeilijkheden, welke de aanwezigheid van het wrak van de „Paris" voor het dok ver oorzaakte. ECONOMISCHE MAATREGELEN IN AMERIKA BIJ EVENTUEEL EUROPEESCH CONFLICT Deskundigen van het Amerikaansche minis- tei-ie van financiën hebben Roosevelt een rap port voorgelegd over eventueel te nemen maat regelen ingeval van een oorlog in Eui-opa. Hierbij worden twee gevallen onderscheiden: 1. De oorlog breekt plotseling uit. In dit ge val zou de regeering der Vereenigde Staten de beurzen voor korteren of langeren tijd sluiten, opdat de markt zich kan herstellen. 2. De toestand verergert langzaam. De regee ring zou dan maatregelen nemen, geinspireerd door den slagzin „Business as usual". Het drie zijdig monetair accooi-d zou blijven bestaan, zoo lang de goudverschepingen tusschen Parijs, Lon den en Washington zouden voortduren. Voorts heeft de regeering het oog op de over dracht van Staatsfondsen der regeeringen te Londen en Parijs aan de Vereenigde Staten door middel van in gemeenschappelijk overleg opge stelde aceooi-den. Na den brand op de „Paris". Hulpbrandwacht in hechtenis. Daar de hulpbrandwacht der Compagnie Générale Transatlantique, César Franck. erkend heeft niet, zooals hem was opgedragen tusschen acht uur en half elf des avonds den tijd. waarin het alarm werd gegeven ronden te hebben geloopen. is hij in hech tenis genomen. Hij wordt er van beschuldigd dat doco.' zijn nalatigheid de brand kon uit breken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7