I I Ingesteld afzonderlijke werkverruimingsdienst. BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 25 X P R I E 1939 H A" A" R E E M'S D A G B E A D UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE Ook Heemstede lid van Geweste lijken Bond voor Vreemde lingenverkeer Doelmatige propaganda van groot belang, meenen B. en W. Door het bestuur van den Gewestelijken Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kenne- merland is de gemeente uitgenoodigd toe te tre den als lid van dezen Bond. Deze gewestelijke bond, die op 6 Maart jl. te Haarlem werd opgericht, heeft tot doel het ma ken van gemeenschappelijke propaganda voor het aan uiteenloopend natuurschoon zoo rijk ge zegende Zuid-Kennemerland, teneinde het be zoek van Nederlanders uit andere deelen van het land en van buitenlanders naar deze streek te bevorderen. Aangezien een doelmatige propaganda, welke door dezen bond zal worden gevoerd, ook voor deze gemeegnte van groot belang is te achten, is het naar de meening van B. en W. gewenscht aan dezen bond steun te verleenen. Onder mededeeling, dat het limaatschap van dezen bond een bedrag van ongeveer f 60 per jaar vordert, stellen B. en W. den Raad voor als lid toe te treden. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Maandagavond hield de afdeeling Heemstede der Coöperatieve Boerenleenbank onder voor zitterschap van den heer Jos. M. J. Braam haar jaarlijksche algemeene vergadering. De kassier gaf een uitvoerig verslag over den toestand der instelling. Hieruit bleek dat in den loop van 1938 was ingelegd met bijgeschreven rente f 274914,11 en het saldo tegoed der inleggers in de spaar bank op 31 December 1938 f 408,788,10 bedroeg. Aan rente werd uitbetaald of bijgeschreven f 10,631.03. Op 31 December waren 703 boekjes in omloop. Op 1 Januari 1938 stond aan voorschotten uit f 158.981,82, terwijl aan nieuwe voorschot ten werd uitgegeven f 35.427,35 en op voor schotten werd terugbetaald f 13.330,29, terwijl het saldo aan voorschotten op 31 December 1938 bedroeg f 181.078.88. Verleend werden 16 voorschotten, terwijl op het eind van het jaar nog loopende waren 63 voorschotten en hypo theken. In loopende rekening had bij het begm van 1938 de bank tegoed van de leden f 189.379,61 en was aan hen schuldig f 36.203,97, uitgege ven werd aan de leden f 220.009,73 en van hen werd ontvangen f 233.191,95. Op 31 December 1938 waren in loopende rekening de leden schuldig f 179.231.31, de bank was aan hen schuldig f 39.237,89. Bij het begin van het jaar had de bank van de Coöp. Raiffeisenbank te Utrecht te vorde ren f 171.169.32 in loopende rekening en in den loop van het jaar werd aan die bank uitgege ven f 192.489,02. Van de centrale werd ontvan gen f 262.955, 35, terwijl op het eind des jaars het tegoed bij de Centrale bank was f 100.702,99. Op 31 December 1938 bedroeg de inhoud der kas f 12.028,57. Het aantal posten in het dag boek der Boerenleenbank bedroeg 4010, in dat der Spaarbank 2103 (het is in totaal met 1270 posten toegenomen). Medegedeeld werd dat door het bestuur in overleg met den raad van toezicht de debet rente is verlaagd van 4.8% tot 4.5%. Als bestuurslid werd herkozen de heer Jos. M. J. Braam, en als plaatsvervangende be stuursleden werden gekozen de heeren Jac. Peeperkorn en Carl van Empelen, terwijl als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer P. J. v. Empelen. DELEGATIE VAN BEVOEGDHEDEN. Bij Raadsbesluit van 26 Maart 1936 is be paald, dat B. en W. bevoegd zijn tot het ver huren, verpachten of op eenige andere wijze in gebruik geven der gemeente-eigendommen, mits. Ie. die verhuur e.a. geschiedt voor een tijd van ten hoogste 5 jaar en de verschuldigde huursom, onder welke benaming ook, voor één huurder niet meer dan f300.per jaar zal bedragen; 2e. bij elke verhuring e.a. wordt bepaald, dat de gemeente ten allen tijde de huur kan opzeggen, met inachtneming van een termijn, welke in geen geval langer dan zes maanden mag zijn; 3e. voor zijn leden eenmaal per jaar een staat van de plaats gehad hebebnde verhurin gen wordt ter inzage neergelegd. Sedert de totstandkoming van dit besluit is de Pachtwet in werking getreden. Deze kent als regel verpachting vóór onbepaalden tijd. Verpachting voor een kortoren tijd dan 5 jaar, als in het raadsbesluit bedoeld, is voor gron den waarop genoemde wet wan toepassing is slechts in bijzondere gévallen mogelijk. Niet onder de Pachtwet valt verpachting van los land van minder dan een vierde hectare oppervlakte, waarvoor de pachtprijs lager is dan f 50.— per jaar. Uit de bestaande redactie van het delegatie besluit vloeit nu voort, dat dit bij sommige verpachtingen niet meer toegepast zou kun nen worden, nietttegenstaande de pachtsom beneden de f300.— blijft. Immers wanneer de pachtsom hooger dan f 50.is, moet de ver pachting voor onbepaalden tijd plaats hebben. B. en W. achten het daarom wel gewenscht dat de redactie vair het delegatiebesluit wordt her zien. RECHT VAN BEROEP EN RECLAME TEGEN ADMINISTRATIEVE HANDELINGEN EN BESLISSINGEN. B. en W. stellen den Raad voor aan hen de bevoegdheid te geven om, indien bij wettelijk voorschrift aan het gemeentebestuur, hetzij een recht van beroep tegen administratieve be slissingen, hetzij een recht, bezwaar in te bren gen tegen handelingen of voornemens der ad ministratie is toegekend, dit recht uit te oefenen. VOORBEREIDING HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. B. en W. stellen voor te bepalen, dat de her ziening van het Uitbreidingsplan voor de terrei nen, begrensd door de Kerklaan, den Heeren- weg, de Van Merlenlaan en de Zandvaart, wordt voorbereid. VASTSTELLING ROOILIJN LANGS ZANDVOORTSCHELAAN. In de raadsvergadering van 2 Maart jl. werd in ontwerp vastgesteld 't besluit tot vaststelling van een bijzondere achtergevelrooilijn voor de noordzijde van de Zandvoortschelaan tusschen de Amaryllislaan en de Laan van Bloemenhove. Aangezien tegen dit ontwerp-besluït, dat van 13 Maart jl. gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage heeft gelegen, geen bezwaren zijn in gediend, stellen B. en W. voor thans tot vast- gtelling over te gaan. GELDLEENING VAN f 20.000. j B. en W. stellen voor ten laste van de ge meente een geldleenïng aan te gaan tot een no minaal bedrag van f 200.000, koers pari, tegen een rente van 3% pet. per jaar, ter financiering •an verschillende uitgaven voor openbare wer ken. RAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Donderdag 27 April 1939 des namiddags om 8 uur. De agenda luidt: 1 Vaststelling van de notulen der vergadering van 30 Maart 1939. 2 Ingekomen stukken en mededeelingen. 3 Aangaan geldleening f 200.000. 4. Voorbereiding herziening Uitbreidingsplan voor de terreinen, begrensd door de Kerklaan, den Heerenweg, de Van Merlenlaan en de Zand vaart. 5 Delegatie van bevoegdheden. 6 Crediet voor aanleg gedeelte stamriool van den Cruquiusweg af tot plaats stichting riool gemaal, benevens voor aanleg toegangsweg daar heen. 7. Vaststelling bijzondere achtergevelrooilijn voor de noordzijde van de Zandvoortschelaan tusschen Amaryllislaan en Laan van Bloemen hove. 8. Toetreding als lid van den gewestelijken Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid- Kennemerland. 9 Vernieuwingen aan de Gasfabriek. AANLEG GEDEELTE STAMRIOOL EN MAKEN VAN EEN TOEGANGSWEG NAAR EEN TE STICHTEN RIOOLGEMAAL. B. en W. deelen den Raad mede, dat nog moet worden overgegaan tot den aanleg van het ge deelte van het stamriool van den Cruquiusweg tot aan de plaats waar een rioolgemaal dient te worden gesticht. Bovendien moet een toegangsweg van den Cru quiusweg naar die plaats worden aangelegd. De kosten van deze werken worden geraamd op f 32.500 waarin is begrepen een bedrag van f 10.000 aan arbeidsloon. Wanneer een en ander wordt uitgevoerd door tewerkstelling, zooveel mogelijk gedurende vier achtereenvolgende we ken, van daarvoor in aanmerking komende werkloozen, zal een bedrag van f 3.600 méér noodig zijn, welk bedrag ten laste van den post „Werkverschaffing" dient te worden gebracht. Het totaalbedrag aan arbeidsloon zal dan onge veer f 13.600 bedragen. ZANDVOORT DRIEKRINGENWEDSTRIJD. Zaterdag 6 Mei heeft in het Groot-Badhuis de Driekringenwedstrijd plaats in verband met het 35-jarig bestaan van de gymnastiekvereen. O. S. S. Na afloop van den wedstrijd heeft een gemeenschappelijk souper plaats. ZWEMWEDSTRIJDEN. De onderlinge wedstrijden in de clubkam pioenschappen van de Zwemclub Zandvoort, zijn vastgesteld op Donderdag 11 Mei in Stoop's Bad. HET NED. ROODE KRUIS. Vrijdag 23 April organiseert de afd. Zand voort van het Ned. Roode Kruis een propa- ganda-avond in Bodega Mustert aan den Strandweg. Niet alleen in den oorlog, ook in vredestijd doet het Roode Kruis onnoemelijk veel nuttig werk. We denken slechts aan epidemieën, hongersnood, overstroomingen en andere na tuurrampen. Ieder die iets meer wil hooren van het mooie menschlievende werk van het Roode Kruis is Vrijdagavond hartelijk welkom. FEESTAVOND REISBUREAU „DU MEE". Op Woensdag 3 Mei organiseert de firma Du Mee weder een feestavond, thans in Groot- Badhuis, voor al degenen die in het afgeloo- pen seizoen met de firma op reis zijn geweest. De tooneelvereeniging Jacob van Lennep ver leent haar medewerking door de opvoering van een aardig tooneelstuk. De avond wordt besloten met een bal. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. De Z.H.V. houdt op Donderdag 27 April een algemeene vergadering in Bodega Mustert tot slot, van het winterseizoen. Verschillende mededeelingen inzake de Rij tijden-wet zullen worden gedaan. Verder is er een bestuursvoorstel betreffende deelneming aan het garantiefonds in verband met het congres van de Hotel-, Restaurant-, Koffiehuishouders en Slijters. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 14 tot en met 20 April 1939. Ondertrouwd: J. M. Vosse en M. M. E. Castien van Kinsbergenstraat 9, L. Paap en T. v. d. Meulen, Potgieterstraat 44. Gehuwd: H. Paap en G. E. A. Akkers, Paral lelweg 43. E. Loos en E. Slagtveld, Parallel weg 19. N. ten Broeke en N. Koning, Kost- verlorenstraat 56. Overleden: P. L. de Vries, oud 75 jaren. HILLECOM KAMPIOENWEDSTRIJD SCHAKEN BOLLENSTREEK 1939. Uitslagen van de eerste ronde der demi-finale le klasse: Groep 1: W. de Laatmej. M. Marinus afgebr. H. GogollD. Buys 01 Groep 2: J. P. KoopB. Enthoven 01 P. SchoenmakerF. C. Haalebos 01 2e klasse: Groep 1: S. LieverseH. H. Hulsman afgebr. H. van DiemenJ. Eisenga 10 Groep 2: II. van WamelG. Dekker 10 C. W. v. d. PloegL. C. M. Koeken 10 AFSCHEID Ds. W. HENDRIKSEN. Zondagavond hield Ds. W. Hendriksen. die met 1 Mei a.s. zijn eervol emeritaat heeft ver kregen, in de Chr. Geref. Kerk zijn afscheids- predikatie. Ds. Hendriksen hield zijn predikatie naar aanleiding van 2 Thim. 2 19. waarbij hij een beschouwing hield over geloofsleven, geloofs- rust, geloofswetenschap en geloofsroeping Tenslotte wei-den hartelijke woorden van af scheid gesproken tot de catechisanten, de jongelings- en meisjesvereenigingen, kerke- raad. koster, organist en den consulent, waar bij dank werd gebracht voor de allerwege on dervonden medewerking. Namens de classis Haarlem, kerkeraad en gemeente sprak Ds. Ponstein van Lisse dank woorden vol waardeering voor den verrichten herderlijken arbeid en wenschte den scheiden den predikant met zijn echtgenoote Gods bes- ten zegen toe op zijn verderen levensweg, j Namens het 'gemeente-bestuur sprak wet- I houder Vermeer dankwoorden voor den door de 1 overheid ondervonden geestelijken, zedelijken Ien practischen steun, waarna de gemeente haar leeraar staande toezong Ps. 121 4 De Heer zal U steeds gadeslaan. In de consistorie was vervolgens nog gelegenheid tot een per soonlijk afscheid. Ds. Hendriksen gaat zich metterwoon te Zeist vestigen. HAARLEMMERMEER Auto-botsing op den Rijksweg. Op den Rijksweg heeft zich nabij het via duct te Abbenes een auto-ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen uit Den Haag werden gewond. Op den snelweg reden een drietal personen auto's achter elkaar. De derde auto wilde de andere auto's passeeren op hetzelfde moment, dat ook de tweede auto naar links uitweek. Dit had tot gevolg dat de derde auto op de tweede inreed, waarop een hevige botsing ont stond. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De inzittenden werden gewond aan armen en beenen, terwijl zij ook snijwonden in het ge laat opliepen. Met een passeerende auto wer den de gewonden, na ter plaatse te zijn ver bonden, naar hun woning te Den Haag ver voerd. GROOTE GEZINNEN. Gisteravond werd in hotel „De Landbouw" een bijeenkomst gehouden uitgaande van den R.K. Bond van Groote Gezinnen. Uitvoerig werd het doel van dezen Bond uiteengezet. Bij alle crisis- en steunmaatrege len wordt te weinig gelet op de groote gezin nen. De Bond komt hiervoor op en zal trach ten den nood te lenigen. Besloten werd ook in Haarlemmermeer een afdeeling op te richten, waartoe een bestuur werd samengesteld. MOTORRIJDER BREEKT BEEN. De motorrijder de heer K., wonende te Bur gerveen in de gemeente Haarlemmermeer reed in de richting Nieuwe Wetering en zou uitwij ken voor een passeerende auto. Deze laatste week echter niet voldoende uit, waardoor de auto tegen den motor opreed met het gevolg, dat motor en berijder tegen den weg werden ge worpen. Bij het geneeskundig onderzoek bleek, dat K. een beenbreuk had opgeloopen. Hij werd naar het Leidsche ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Van 14—20 April 1939. Geboren: Johan Nicolaas, z. van J. N. van Hanja en J. A. Beumer. Antonie Johan, z. van J. N. van Hanja en J. A. Beumer. tweeling. Jacob, z. van T. M. de Fouw en H. L. Janse. Pieter, z. van P. Smits en T. Kloosterman. Neeltje Adriana, d. van C. M. Smits en E. J. Overbeek. Sophia Maria, d. van G. Dege- naars en C. Guldemeester. Catharina Hu berts, d. van N. F. L. Bouwmeester en M. Sprok- kelenburg. Cornelia, d. van K. Visser en J. M. Groenewoud. Jannetje, d. v. A. Plooij en W. van Wilgenburgh. Adriaantje, d. van H. F. van der Meer en J. P. van Emden. Gerardus Johannes Franciscus, z. van J. J. C. van Rijn en H. M. Elschot. Nicolaas Johannes, z. van J. H. van Berkel en A. M. van Bodegraven. Karl Frans, z. van D. F. Rietveld en G. A. Spies. Tjeerd Theodorous, z. van C. Kars en P. Pie- tersma. Anna Johanna Catharina, d. van Th. Ruijgrok en A. P. P. Meegdes. Ondertrouwd: Adriaan Cornelis van Nieuwen- huijzen, 27 j. en Antje Gijzenberg 25 j. Ernes- tus Johannes Granneman, 27 j. en Maria Johan na van Woerkom, 20 j. Willem Betjes, 28 j. en Wilhelmina Zaal, 23 j. Adrianus Henricus Rotteveel, 24 j.-en Maria Johanna Munsterman 22 j. Willem Jan Offerman, 24 j. en Geertje Johanna Koster, 20 j. Simon Gerrit van der Meijden, 31 j. en Joanna Willempje Eickhoff, 25 j. Jacob Kort. 31 j. en Arelia de Koning, 26 j. Petrus van Poecke, 24 j. en Maria Ame lia Francïsca Everaardt, 25 j. Johannes Ja cobus Hermanus Turien, 24 j. en Cornelia Pe- tronella Koenen. 21 j. Cornelis Jan Witziers, 27 j. en Frederika Wilhelmina Groenveld, 24 j. Getrouwd: Petrus Boeting, 54 j. en Neeltje de Hertog, 50 j. Johannes Cornelis Bus, 42 j. en Maria Gerarda Adriana Mesman, 38 j. Pie ter Johannes Kroon, 27 j. en Jannetje van Tol, 24 j. Bastiaan Trouw, 31 j. en Jenneke van der Linden, 30 j. Douwe Oppewal, 24 j. en Teuntje van den Berg, 22 j. Overleden: Pietertje Rus, 79 j. echtg. van W. Groen. Cornelia Geertruida Schouw, 67 j. echtg. van F. C. Bergisch. Anna Maria Burk- hardt, 32 j. echtg. van H. de Looze. HALFWEG VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het bestuur van de Oranje Vereeniging „Door Eendracht Sterk" heeft besloten op 21 Juni voor Ouden van Dagen van alle gezindten een auto-tocht te houden. Voor dit doel zal.e venals verleden jaar, een beroep gedaan worden op de burgerij van Halfweg en Zwanenburg om met geldelijke bijdragen of giften in natura te steunen. UITVOERING „S.S.S." UITGESTELD. De gymnastiekvereniging „Sport Staalt Spie ren" deelt ons mede, dat de jaarlijksche uitvoe ring, die oorspronkelijk op 21 April gehouden zou worden, uitgesteld is tot Vrijdag 12 Mei. SANTPOORT een „aristocratischer tintje" aan kunnen zitten. In I misten wij bovendien het voldoende „uit de hoogte" spreken tot mevrouw Kruisman. Twee van wie ook voor een groot deel het elslagen van het blijspel afhing, waren de vrienden Boy van Heeroma (de heer Van Dee len) en Frits van Arkel (de heer De Vries). Eerstgenoemde speelde zijn rol met veel bra- vour, was echter in zijn uitspraak door zijn enthousiasme wel eens onduidelijk. Voor de rol van „Jacob" was de heer A. H. de Vries geknipt. Was hij reeds in I het juiste tegenbeeld van zijn vriend, als de dienende Jacob was hij onverbeterlijk. Vol lof zijn we ook over het spel van mevr. Tabernal als Amalia, de pleegdochter van freule van Risswick, die door tante zoo kort gehouden wordt. In I deed zij zeer goed baar ingetogen, zedig spel laten volgen door de uitgelatenheid van een jeugdig meisje en omgekeerd. En ook haar „bekentenis" tegenover Frits werd zeer natuurlijk gespeeld, uitgezonderd een oogenblik van haperen. Mevr. Kruisman vonden we als Jans, de dienstbode, nog wèl zoo goed als in de rol van mevrouw Roest van Gelder, in welke rol we haar spel wat voornamer hadden gewenscht. Dolly van Dommelen vond in Dolly Breman een rol, welke haar tenslotte na een minder sterk begin goed bleek te liggen. Vooral in III voldeed ons haar spel heel goed. Voor mej. van Straaten leverde de rol van Maud van Waasdijk al heel weinig moeilijk heden op .evenmin als die van mr. Roest van Gelder voor den heer Voogt en die van Huug voor den heer Dortmundt. De heer Huybens was een kranig type van een Overijselschen of Achterhoekschen tuin man, terwijl mej. Ruysenaar het dienstboden- rolletje, dat wat meer eischte dan gewoonlijk het' geval is, goed vertolkte. FANFARECORPS „WILHELMINA". Naar aanleiding van ons bericht over de benoeming van den heer Meijns uit „Wormer- veer" tot directeur van het Fanfarecorps „Wil helmina" verzoekt het bestuur van dit corps ons mede te deelen, dat de benoeming van den heer Meijns, voorloopig althans, slechts een tijdelijk karakter draagt. Dc heer Meijns heeft zich tot Pinkster aan „Wilhelmina" verbonden, waarna de moge lijkheid bestaat, dat de tijdelijke aanstelling in een vaste overgaat. RECLASSEERING. Ten einde den Nationalen Reclasseeringsdag alhier voor te bereiden, heeft zich het volgende comité van uitvoering gevormd: mevr. De Bruin, mevr. Parson, mej. v. d. Schaaf en de heeren Van Wezel en Aschhoff. In het comité van aanbeveling hebben zit ting genomen ds. R. H. Oldeman, ds. Harre- steyn, pastoor Goossens, mevr. Fokker, mej. Enschedé en dr. G. Krans. Tooneelvereeniging „Jan van Dommelen". Opvoering van „En Jacob diende". Ondanks het feit, dat het gegeven van het blijspel „En Jacob diendedat de tooneel vereeniging „Jan van Dommelen" in „De Wey- man" voor het voetlicht bracht, niet bepaald nieuw genoemd kan worden 't ging ook hier weer. zooals o.a. in „Adel in livrei", dat nog be trekkelijk kort geleden door de reünisten van de H. A. S. uit Haarlem eveneens in „De Wey- man" werd opgevoerd, om iemand uit „betere kringen", die „het kleed der dienstbaarheid" aantrok en daardoor in allerlei moeilijkheden kwam heeft onze plaatselijke tooneelvereeni ging een stampvolle zaal en een buiten gewoon prettigen avond bezorgd, zooals wij meenden te mogen concludeeren uit het applaus dat na elk bedrijf klonk en uit de toejuichingen, welke na afloop den leider Jan van Dommelen ten deel vielen. Men had bij „Jan van Dommelen" al het mo gelijke gedaan om bij zijn laatste optreden in dit seizoen goed voor den dag te komen- De rollen zaten er over het geheel goed in en de tooneelaankleeding viel in alle opzichten te prijzen. In het eerste bedrijf speelde freule Van Riss wick (mevr. Voogt) een voorname rol. Het stijf- deftige beeldde zij goed uit en ook haar rustig spreken paste bij de freule, al had er mogelijk ontwikkeling der vakbeweging, en die eisch in bedoeld reglement, bij zijn vaststelling in de raadsvergadering van 14 Maart 1934, werd op genomen, achtten B. en W. destijds geen termen aanwezig om het verzoek van den Nederland- schen Bond in te willigen. In dien geest hebben B. en W. d.d. 12 Juli 1937 ook bericht gezonden aan den voorzitter van Gedeputeerde Staten van deze provincie, van wien B. en W. om bericht en raad ontvingen een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin genoemde Bond de bemiddeling van dien bewindsman inriep om tot het beoogde doel te geraken. Bij brief van 18 October 1938 deelde genoemde Minister aan B. en W. echter mede, dat aan het beginsel,' ten grondslag gelegd aan de regeling van het georganiseerd overleg, opgenomen in het Ambtenarenreglement 1934, nimmer mag worden opgeofferd een naar des Ministers mee ning „nog veel belangrijker principe, nl. dit, dat „de overlegsinstantie in staat dient te zijn, om ,op zoo bevredigend mogelijke wijze te werken „en derhalve zooveel mogelijk representatief te zijn". Dit standpunt is voor den Minister aan leiding geweest B. en W. te verzoeken opnieuw te overwegen of er aanleiding bestaat artikel 174 van het Ambtenarenreglement 1934 zoodanig te wijzigen, dat toelating van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren geen bezwaar ontmoet. Gevolg gevende aan dit verzoek, kwam het college van B. en W. tot de overtuiging, dat zij den Raad thans de gewenschte wijziging niet in overweging moeten geven, doch dat voorloo pig een oplossing is te verkrijgen door aan den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtena ren in het vervolg toe te zenden de voorstellen betreffende vaststelling en/of wijziging der al gemeene arbeids- en dïenstvoorwaarden voor mbtenaren op jaarloon, teneinde dien Bond in de gelegenheid te stellen van zijn meening ten aanzien van die voorstellen te doen blijken. B. en W. hebben een en ander aan den Mi nister medegedeeld, die, blijkens brief van 23 November 1938. hoewel betreurende, dat B. en W. geen aanleiding konden vinden wijziging van artikel 174 voor te stellen, nochtans de voorge stelde oplossing althans voorloopig be schouwt als een poging tot bevredigende func- tionneering van het gemeentelijk overlegsinsti- tuut. Eén der leden van het College van B. en W. acht het niet juist, dat een groote landelijke ver eeniging van ambtenaren niet tot het Georgani seerd Overleg wordt toegelaten, alleen omdat zij niet voldoet aan den eisch, aangesloten te zijn bij een Centrale. Een ander lid van het college wil een art. 174 van het Ambtenarenreglement wel handhaven, maar een uitzondering maken voor den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. OVERVEEN PAARD OP HOL GESLAGEN. Maandagmiddag kwart over twaalf stond een met een paard bespannen wagen van de Sierkan op den Lonbar Petrilaan te Overveen. Het paard schrok en sloeg op hol. Op de Julianalaan kwam het paard in botsing met een bus van de N. Z. H. Mij. Het beest werd door omstanders in be dwang gehouden en gegrepen. Het had schaaf wonden aan zijft pooten. Ook de bus was be schadigd. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) 's-GRAVENHAGE. 24 April De regeerlngs- persdienst meldt: In de memorie van toelich ting tot het onlangs ingediende wetsontwerp tot verhooging van het werkfondscrediet met 30 millioen gulden, is medegedeeld, dat een gewijzigde organisatie van de werkverrui mingsaangelegenheden in het leven zou wor den geroepen. Het ligt in de bedoeling, voor de taak, die tot nog toe door het werkfonds en de departementale werkverschaffingsaf- deeling is verricht, een meer zelfstandig be drijf in het leven te roepen onder de verant woordelijkheid van den minister van sociale zaken. Dit lichaam zal de verschillende on derdeden in onderling verband regelen, ter wijl de leiding zich uitsluitend zal bezighou den met dezen tak van overheidszorg, welke uit de werkloosheidssfeer zooveel mogelijk wordt losgemaakt. Daar echter voor het op richten van* zulk een bedrijf een wettelijke voorziening wordt vereischt en het gewichtige belang der werkloosheidsbestrijding, door middel van de uitvoering van werken, het overgaan tot het centraüseeren der desbe treffende bemoeiingen onder een uitsluitend daarmee belaste leiding raadzaam maakt, wordt, in afwachting van de totstandbrenging der bedoelde wettelijke regeling, deze taak in middels toevertrouwd aan een dienst voor de werkverruiming door het bevorderen van werken. Het koninklijk besluit, waarop deze dienst rust, is thans tot stand gekomen. De instelling van dezen dienst met de daar aan toegekende taak heeft tengevolge, dat de afdeeling werkverschaffing en steunverle ning ten departemente, zooals zij thans be staat, zal worden opgeheven en het in die af deeling gelegen organisatorisch verband van de werkverschaffing met de steunverlecning wordt losgemaakt. Tevens vervalt hiermede uiteraard, de functie van het hoofd dezer af deeling, den directeur-generaal van de werk verschaffing en steunverleening. Voorts wordt door deze reorganisatie de directeur-generaal van den arbeid, die tot nog toe tevens was be last met de leiding van het werkfonds, onthe ven van den tijdroovenden arbeid dezer leiding en aan zijn eigenlijke functie wederom geheel teruggegeven. Het Georganiseerd Overleg te Haarlem. Dc Ncderlandsche Bond van Gemeente-amb tenaren stelt reeds geruimen tijd pogingen in het werk om te worden toegelaten tot de Commissie van overleg voor ambtenaarszaken. Genoemde Bond is niet aangesloten bij een Centrale voor overheidspersoneel en voldoet derhalve niet aan alle bij artikel 174 van het Ambtenarenregle ment 1934 gestelde eischen. Het Hoofdbestuur van dien Bond riep bij brief van 3 Juni 1935 de medewerking van B. en W. in, om tot zoodanige wijziging van genoemd artikel te geraken, dat deelneming aan het georganiseerd overleg niet langer onmogelijk zou zijn. Aangezien echter bij de voorbereiding van het ontwerp-Ambtenaren- reglement de organisatiën sterk hadden aange drongen op het stellen van den eisch tot aan sluiting bij een Centrale voor overheïdsperso- neeL zulks op erond van de voortschrijdende Hot drama te Uithuizen. Verdachte in vrijheid gesteld. UITHUIZEN, 24 April. Het onderzoek naar het drama, dat zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Gereformeerde Oudeliedenhuis te Uithuize heeft afgespeeld heeft de zaak een onverwachte wending ge geven. Het onderzoek der justitie heeft uitgewezen dat het niet vasttsaat, dat het slachtoffer door moord om het leven is gekomen. Zooals men weet, werd de 63-jarige mej. Wagenaar met verbrijzelden schedel in den gang van haar woning gevonden. De broer van het slachtoffer werd ver dacht van dezen mord, gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Groningen ge steld. De man zal vandaag in vrijheid worden ge steld. JAN GROOTVELD OVERLEDEN. HAARLEM Maandag. Op 73-jarigen leeftijd is hedenmorgen te Am sterdam overleden de vroegere tooneelspeler en operettezanger Jan Grootveld. VOORJAARSWANDELING DOOR DE DUINEN Voor deze excursie bestond, ondanks het in den vroegen morgen minder mooie weer, groote belangstelling en zoo trok een kleine 50 leden van de Natuurhistorische Vereeni ging met den voorzitter, den heer G. A. van Schaik, het terrein in om wat te botaniseeren. Vele oude bekenden in de plantenwereld wer den weer aangetroffen: kandelaartje, kleine veldkers, voorjaarsvroegeling (waarbij de voorzitter een en ander vertelde over het soort-begrip in de botanie), hondsdraf, ruig en driekleurig viooltje, heggerank. Gezocht en gevonden werden exemplaren van het Ju dasoor, die meestal op oude vlierstruiken voorkomt. Bovendien nog een paar aardster ren, de gekraagde en de viltige en morielje. De balsempopulieren stonden volop in blad en geurden heerlijk. De abeelen 'Populus ca- nescens) deden, met hun grijsvlltige takken en blaadjes, aan bloeiende vruchtboomen denken. En zoo was er nog zooveel moois te zien: de wilgen met hun katjes, en vooral ook de mooie kruipwilgen, de Meidoorns die al vol knop zijn. de sierlijke bloeiwijze van de plul- mesch (Fraxinus Ornus), de kurkiep, en de kardinaalsmuts ook al vol in blad. Van de vogels hoorden we fitls en wulp. DE HEER II. A. ROBBc-GROSKAMP OVERLEDEN In den ouderdom van 65 jaar is in het Dïaco- nessenhuis waar hij ter verpleging was opge nomen. overleden de heer H. A. Robbé-Gros- kamp. directeur van de Producten en Grondstof fen Handel Mij. te Amsterdam. De heer Robbé-Groskamp was een bekende en geziene figuur in de zakenwereld, die te Aerden- hout woonde. De overledene heeft veel gereisd en heeft o.a. den geheelen Boerenoorlog in Zuid- Afrika meegevochten. HAARLEM. 24 April. Ondertrouwd 22 April: H. E. J. Botje en C. M. Zoetmulder; L. Boon en C. W. Wijdom; 24 April: H. J. A. Leeflang en W. E. Franken. Getrouwd 22 April: J. J. van Lint en M. S. ter Pelle; 24 April: F. T. A. Crul en P. J. A. Vogelzang. Bevallen 20 April: G. B. Wiekampvan den Bosch, d.; 21 April: A. W. Neddermeijer—Wijs beek, d.; J. A, Paulen—de Graaf f. z.; 22 April: N. Muys—van Muijden, d.; M. H. Meeuwissen— Montanus, d.; S. de Braber—Setzger, d.; C. A. Castien—Vinken, z.; M. van Braam—Slinger, d.; 23 April: W. M. CÏarenbeekvan Klave ren, z.; V. Koper—Schipper, z.; A. J. Bom— Mooijekind, d.; M. Blokker—de Bleijzer, z.; 24 April: M. C. van der Heide—de Lange, d.; Overleden 20 April: L„ 2 m. d. v. T. Claij, Hazepatorslaan; 21 April; C. A. Stoute—Bel, 75 j„ Oranjestraat; 22 April: C. Steenstra. 78 j.. Teylerstraat; A. Bakker, 64 j„ Twijnders- laan; M. P Jore—van der Linden, 76 j., Rave- lingsteeg23 April: H. A. Robbé Groskamp, 55 j„ Hazepatorslaan; A. H. H. Wille—Manché, 85 j„ Schermerstraat; 24 April: L. E. de Baat Doelman. 70 1.. Coornhertstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13