Haarlem's Dagblad Ons land krijgt de „register-accountant" Heden een onderhoud In de Groote Familie. Gasmaskers Veelsoortigheid. Henderson-von Ribbentrop verwacht Voorstel van Groot-Britannië? Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17131 Uitgave Lonren9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 25 April 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëni-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De' groote familie der Europeesche staten, die onrustigste en meest-ruziemakende groep op Aarde, beleeft weer eens het zeldzame voorrecht van enkele rustige dagen. Wat men ook omtrent de practische waarde van presi dent Roosevelt's brief betoogen moge, dit heeft hij Europa zeer zeker bezorgd. Eenige dagen van rust en bezinning na eenige dagen spektakel. En in die rustige dagen hebben zich zelfs een paar lieve kleine idylles in de Familie afgespeeld. Natuurlijk bij de klein sten, die ook hier de-liefsten zijn. Luxemburg heeft zijn honderdjarige onaf hankelijkheid gevierd, geweldig nationaal en zelfbewust gedaan en zijn martiale leger macht van driehonderd man voor zijn groot hertogin laten defilèeren. Alle vlaggen heb ben gewapperd, het was een heerlijke verjaar dag en de heele Familie heeft er zich een beetje braver bij gevoeld dan zij is. Want zij heeft Luxemburg dan toch maar een eeuw lang laten voortbestaan; het is dan toch niet zoo kwaad in Europa als ze vaak beweren. Haast even trotsch kan de Familie op Liechtenstein zijn. Telt Luxemburg nog even veel inwoners als Den Haag, het vorstendom Liechtenstein brengt het niet verder dan het bevolkingstotaal van Hülegom. En het is maar 160 K.M.2 groot. Bovendien ligt het op een verschrikkelijk-strategisch punt. En toch gaat het nu al sinds den slag bij Sadowa, in 1866, op zijn onafhankelijkheid prat. Al dien tijd had het maar één soldaat, Andreas Kle- ber. Hij droeg een prachtige uniform, met een sabel en een geweer en képi-met-pluim. Bij Sadowa had-i'e zelf meegevochten. Nu is hij gestorven.. 95 jaar oud. De vlaggen hangen halfstok in Vaduz en de vorst, prins Frans Jozef dat klinkt toch nog altijd in Europa, Frans Jozef! is uit het buitenland terug gekeerd om de begrafenis van zijn hoogbe jaarde leger bij te wonen. Ik weet niet of Adolf Hitler ook aan Luxem burg en Liechtenstein gevraagd heeft „of zij zich bedreigd gevoelen". Zij werden wel in het lijstje van 31 staten, voorkomend in presi dent Roosevelt's brief, genoemd. Als Hitier het hun gevraagd heeft zullen zij wel „Neen" geantwoord hebben. Want groothertogin Charlotte heeft haar driehonderd soldaten en Frans Jozef heeft de onafhankelijkheid van zijn land met rustige zekerheid kunnen be waren toen Andreas allang over den militai ren leeftijd was. Tientallen jaren lang zelfs. Dus zonder Andreas zal het ook wel gaan. De Familie toont zich in deze dingen van haar onschuldigste, lieftalligste, vredelievend- ste zijde. Maar voor het overige gapen alom de vuurmonden, liggen de lonten gereed, wa ken de soldaten bij de grenzen. En nu zouden wij allen niets liever beleven dan een beves tiging van de idylles van Luxemburg en Liechtenstein. Die enkele dagen van politieke rust, waarin de diplomaten kennelijk zwaar aan het debatteer en zijn geweest, hebben Europa's doodgewonen burgers en boeren al weer eenige hoop verleend. Zij hebben met genoegen de vele brieven aan Hitier gelezen, waarin allerlei leden der Familie hem op ver schillende gronden verzekerden, zich niet bedreigd te voelen ondanks al die maat regelen ter bescherming van hun grenzen en de rustwekkende suggestie van Hitler's ontbot-brieven op zich laten inwerken. Men moet de waarde van suggestie vooral niet onderschatten en begrijpen hoeveel heilzamer zij is in dezen vorm dan in die andere: die van den man-op-het-aehterbalcon die zegt dat d'r vast oorlog komt. Als reeksen regee ringen berichten dat zij zich onbedreigd voe len, waar blijft dan de man op het achter- baleon met z'n sombere gepraat? Trouwens: wie is die man eigenlijk? Wat weten wij van hem? Hij heeft zeker last van zijn lever. Sir Neville Henderson, de Britsche ambas sadeur, en Monsieur Robert Coulondre, de Fransche ambassadeur, zijn op hun posten te Berlijn teruggekeerd. Dat bemoedigt alle menschen ook. Als die twee diplomaten nu eindelijk „hun rapporten hebben uitgebracht" Henderson heeft er nog een genoegelijk vacantie'tje aan vastgeknoopt en weer aan hun werk zijn gegaan beteekent dat in elk geval, dat er weer onderhandeld wordt. Een gerucht dat in Londen loopt beweert zelfs, dat Hitier vredelievende voorstellen zou hebben gedaan en dat toen Henderson meteen in den trein is gestapt. Zou het waar wezen? Het kan. Wij hopen het allemaal. Ook heeft Cham berlain Winston Churchill niet in zijn kabinet benoemd en wij weten vanouds dat het krijgs- mansbloed het hevigst bruist in de welvoor ziene aderen van Winston, waarin ook het politieke-, het journalisten- en zelfs het schil- dersbloed zich doen gelden. Geen Winston noodig? Men bewondert in Engeland zijn genialiteit maar houdt niet erg van hem. Te stormachtig. Hij heeft gisteren gezegd dat Engeland nabij invoering van den dienstplicht is. Jaja. Maar hij is geen minister. Dat is dus geen officiëele uiting. Dat is, zoogezegd, een hint, of een waarschuwingDat is mis schien ook niet eens noodig, die dienstplicht. Als Hitier wist hoeveel hoopvoller wij alle maal zijn rede tegemoetzien dan wij dat twee weken geleden deden, zou het hem allicht treffen. Hij zou misschien tot Goebbels en Goering zeggen: „Ik wou dat ik ze nou toch allemaal eens een plezier kon doen. Al die millioenenhoeveel zijn het er precies, Josef? Dat te kunnen doen moet toch voor zoo'n machtigen man wel een heele voldoe ning zijn. Chamberlain, die geen dictator maar toch ook een machtig man is, toont dat Wettelijke regeling van het accountantswezen Ingediend is het ontwerp, van wet tot vast stelling van regelen betreffende het accoun tantswezen. Het wetsontwerp omvat in groote trekken de instelling van een open baar accountantsregister, waarin in 't algemeen slechts worden ingeschre ven zij, die voldoen aan bij de wet gestelde eischen van bekwaamheid en betrouwbaarheid voor de uitoefening van het accountantsberoep en zich onderwerpen aan bij de wet gestelde regelen van toezicht en tucht. Zij, die ingeschreven zijn in het accountants register, verkrijgen door de inschrij ving de uitsluitende bevoegdheid tot het voeren van den titel van „register accountant"; de uitoefening van het accountantsberoep en het gebruik van den titel van „accountant" blijven derhalve zonder eenige beperking toe gelaten. Het register wordt gehouden met mede werking van een speciaal met het oog op deze wet nieuw gevormde vereeniging, vair welke de in het register ingeschreven accountants van rechtswege lid worden en welke vereeni ging, nevens de instellingen van hooger on derwijs, die op dat gebied werkzaam zijn, de opleiding en de examens voor het accoun tantsberoep zal verzorgen. Verschillende or ganen, samengesteld uit vertegenwoordigers van de regeering en van genoemde vereeni ging, zijn belast met het beheer van het register, met het beoordeelen van de aan vragen tot inschrijving daarin, met het toe zicht op de gedragingen der ingeschreven accountants, zoomede met het toezicht op de uitvoering van datgene, wat verder krachtens de wet aan de nieuwe vereeniging is toever trouwd. Een zoo rechtstreeksche en innige samen werking tusschen overheid en particulier ini tiatief als in het voorgestelde ontwerp be lichaamd, is in dezen vorm voor ons land fei telijk iets nieuws. In tusschen bezit die vorm zooveel aantrekkelijkheid, dat er alle aanlei ding- bestaat, de totstandkoming eener regeling naar grondslag daarvan te bevorderen. Daar mede zal, naar het den minister wil voor komen, aan het moeilijke vraagstuk van een regeling betreffende het accountantswezen hier te lande een oplossing zijn gegeven, welke ten volle bevrediging kan schenken. Het accountantsregister wordt gehouden met medewerking van het „Nederlandsch Instituut van Registeraccountants'' te Amsterdam, opge richt door de voorzitters van het „Ned. Insti tuut van Accountants" te Utrecht en de „Ver eeniging van Academisch gevormde Accoun tants" te Utrecht. Het accountantsregister zal kosteloos ten kan tore van het Instituut ter inzage liggen. Hij die ten onrechte den titel van „register accountant" zal voeren, kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 100.—. Zij, die in het Accountantsregister zijn inge schreven, zijn van rechtswege lid van het Instituut. In het Accountantsregister worden uitsluitend ingeschreven zij, die a. het accountantsexamen hebben afgelegd aan een rijksuniversiteit, aan een gemeentelijke universiteit, of aan een krachtens de H.O.-Wet aangewezen bijzondere universiteit of bijzondere economische hoogeschool; b. het accountantsexamen van het Instituut met goed gevolg hebben afgelegd en het diploma verkregen. Het wetsontwerp bevat een uitvoerige rege ling van het toezicht en de tucht. Er komen een Raad van Beheer van vijf le- Samenwerking tusschen overheid en particulier initiatief den, Raden van Toezicht in een door de Kroon te bepalen aantal, een Raad van Beroep, een Bureau der Examens (benoemd door den Raad van Beheer), een Curatorium van zeven leden. Aan den Raad van Beheer, het Curatorium en het Bureau der Examens zijn de opleiding en de examenregeling toevertrouwd. In het accountantsregister worden zij reeds ingeschreven, die op een binnen vier maanden, nadat de wet in werking zal zijn getreden, ge dane aanvrage door een commissie van toe lating ter inschrijving zijn aangewezen. Deze commissie wijst hen aan, die hetzij op het tijdstip hunner aanvrage een accountantsdiploma hebben verkregen dan wel een ander bewijs van aflegging van een accoun tantsexamen, dat voldoende bekwaamheid en vakkennis waarborgt; hetzij op het tijdstip van inwerkingtreding der wet veertig jaar zijn en tien jaar het accoun tantsberoep hebben uitgeoefend op een wijze, die voldoende bekwaamheid en vakkennis waar borgt. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. Prins Bernhard komt in Haarlem. De jaarlijksche vergadering van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen zal dit jaar op 20 Mei te Haarlem plaats hebben. Deze vergadering zal ook door Z.K.H. Prins Bern hard, den protector der maatschappij, worden bijgewoond. Ir. W. G. van Heukelom zal een voordracht houden over het onderwerp: „Het herstellings werk aan de Martinikerk te Groningen". Ciano naar Madrid. ROME, 24 April (Havas)Graaf Ciano zou tegen 15 Mei een bezoek aan Madrid brengen. Fransche gezant te Berlijn terug op zijn post. voor Spoorwegpersoneel UTRECHT, 25 April. Naar wij verne men zal de directie der Nederlandsche Spoorwegen gasmaskers verstrekken aan enkele categorieën van personeel, die daarvoor in aanmerking komen. Het overige personeel en de leden van het inwonend gezin zullen in de ge legenheid worden gesteld gasmaskers tegen den kostenden prijs te verkrijgen. tenminste wel. Weet u het nog: na Mün- chen? Wij hebben allemaal weer hoop op de Fa milie. Moge zij ons niet teleurstellen. R. P. DAT VALT OP BEHANG van BAKKER. Rustig, modern en gezellig. Tochen dat is het mooie zijn onze prijzen lager dan bij ieder ander. H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstraat 155, TELEFOON 11657. Vertrouwde, vakkundige behangers gevraagd. Wij verkoopen R. D. behang. (Adv. Ingez. Med.) Ook Von Dirksen naar Londen terug. Robert Coulondre. Naar Havas uit Parijs meldt zal de Fransche ambassadeur te Berlijn, Ro bert Coulondre, hedenavond naar zijn post terugkeeren. Reuter verneemt, dat ook Von Dirk sen, de Duitsche ambassadeur in Enge land, binnenkort zijn werkzaamheden zal hervatten en weer naar Londen zal terugkeeren. Het woord is aan Horafius: Al gaat het nu ook slecht, daarom hoeft dat in de toe komst nog niet zoo te zijn. (Volgens een beschouwing die ik las, bestaan er meer dan 10.000 soorten van madeliefjes) Haat u ooit zoo'n verscheidenheid verwacht? Daar sta ik toch wel even van te kijken, 't Verblijdt me, dat 'k op 't punt van het geslacht, Dier bloempjes zoo mijn kennis kan verrijken. Tienduizend soorten is geen kleinigheid, Er valt toch wat te doen voor biologen. Ik denk zoo, voor je z' alle onderscheidt, Behoef je een paar deksels goede oogen. En elke leek, dien men het vragen zou, Dat durf ik u wel geven op een briefje, Zegt onverschillig, wat mij aangaat, nou Een madeliefje is een madeliefje Een bloemetje, dat ik waardeeren kan, Zoowel in massa tusschen 't gras ontloken, Als individueel in 't knoopsgat van Mijn nieuwe lichte voorjaarspak gestoken. En of het dan als specimen van 't soort, Naar blijkt bij hooggeleerd determineeren, Tot deze of gene variatie hoort. Wil ik. als niet ter zake, wel negeeren. Met allen eerbied voor de wetenschap. Zou 'k dit principe alomvattend wenschen, Er zijn ter wereld, en ik neem het krap, Ook zeker wel tienduizend soorten menschen. Want waar men hem dan ook op aarde vindt, Of hij van gene soort is of van deze. Welk rasverschil hem ook aan groepen bindt, Een mensch dat is een mensch, zoo moet het wezen. P. GASUS. Britsche gezant zal het Engelsche standpunt preciseeren. Het gebouw, waarin de grootste telescoop van de wereld aangebracht zal worden, is thans voltooid. Het bevindt zich op den berg Palomar in Zuid-Californië. LONDEN, 25 April (Reuter). Men verwacht, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, vandaag een bezoek zal brengen aan den Duitschen minister van buitenlandsche za ken Von Ribbentrop. De diplomatieke correspondent van Reuter voegt hieraan toe, dat de ambas sadeur van de gelegenheid gebruik zal maken om den nadruk te leggen op zekere punten van de Britsche politiek, hierbij inbegrepen het vaste besluit, dat weerstand zal worden geboden aan iederen nieuwen aanval. Ook zal de ambassadeur waarschijnlijk duidelijk malcen, dat in geen omstandigheden een omsingeling van Duitschland is bedoeld. De Britsche politiek is een politiek van vrede, doch de gevaren, welke na de jongste gebeurtenissen zijn gerezen moe ten ten einde komen. De Engelsche bladen berichten bijna eenstem mig dat Henderson opdracht heeft ontvangen om nog voor de rede van Hitler in Berlijn „belangrijke voorstellen" te doen. De Britsche gezant zou moeite doen Hitier persoonlijk te spreken teneinde hem mede te deelen, dat de Engelsche regeering geheel en al met de bood schap van Roosevelt instemt. Ten tweede zou hij verklaren dat „het ver werpen van het internationale vredesplan van 25 jaar" tot gevolg zou hebben dat de interna tionale spanning sterk zou toenemen. Ten derde zou Henderson de verklaring af leggen dat de spanning in Europa zou vermin deren indien Duitschland zijn troepen uit Spanje zou terugtrekken en de mobilistatiemaat- regelen in Duitschland zou intrekken. Bevestiging van deze in de pers gepubliceerde beweringen kon echter niet worden verkregen. LONDEN, 25 April. (Havasb Ten aanzien van het terugkeeren van den Britschen am bassadeur naar Bcrijn schrijft de Times", dat de regeering in deze kritieke dagen een vertegenwoordiger te Berlijn wil hebben, die in contact kan treden met de Duitsche leiders zooals alleen een ambassadeur dit kan. Volgens de „Daily Mail" moet Sir Neville Henderson te Berlijn zeggen, dat de Britsche regeering den militairen dienstplicht (waar toe gisteren in principe besloten is men zie pag. 3) zal invoeren. Dit zal bij Hitier veel gewieht in de schaal leggen, omdat het be wijst, dat de Britsche garanties geen holle woorden zijn. De diplomatieke redacteur van het blad voegt hieraan toe, dat Henderson bovendien moet verzekeren, dat Engeland be- réid blijft Duitschland de voorziening van grondstoffen te vergemakkelijken. Ten aanzien van het invoeren van den militairen dienstplicht schrijft de „Times" dat men niet vergeet, dat de regeering in dertijd beloofd heeft geen dienstplicht in in te zullen voeren, doch toen kon men de huidige spanning niet voorzien. Het blad voegt hieraan toe, dat de leiders van de Labour weinig voelen voor dienstplicht, doch het is niet zeker, dat hun aanhangers hierin zullen volgen. Onder Invloed van de gebeurtenissen kan de meening dikwijls snel omslaan. Het Labourblad „Daily Herald" meldt, dat het kabinet gisteravond reeds tot het invoe ren van den aigemeenen dientsplicht gesloten heeft en dat om te beginnen de jonge man nen van 18 tot 20 jaar daardoor getroffen zullen worden. Volgens de „News Chronicle" zouden eerst de jonge mannen van 19 jaar opgeroepen worden waardoor het territoriale leger met 300.000 man versterkt zou worden. Wat betreft de diplomatieke onderhande lingen tusschen Londen en de verschillende hoofdsteden van Oost-Europa toont de Brit sche pers zich optimistisch, evenals over het bezoek van den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, Gafencoe, aan Lon den. De „Times" schrijft, dat hoewel Roemenië bereid is met al zijn buren betrekkingen aan te knoopen tot het verzekeren van den vrede, het toch niet gaarne toestemming zal ver- leenen aan Sovjet-Russische troepen over zijn gebied te trekken. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. In een week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 219. BINNENLAND. De regeering wil regelen stellen betreffende het accountantswezen. 1 Een deel van het spoorwegpersoneel krijgt gasmaskers. 1 BUITENLAND. Het Engelsche kabinet heeft zich in principe voor aigemeenen dienstplicht uitgesproken. 5 De Chineezen hebben in Noord-Kiangsi vijf steden bezet. 5 In Bolivia is een dictatoriaal bewind ingesteld. 5 ARTIKELEN, enz. It. P.: In de groote Familie. 1 Van onzen specialen verslaggever: Nederland is paraat aan zijn grenzen. 3 Vr. S.: In Engeland. 3 Van onzen correspondent te Boedapest: Ko ningin Geraldine's vlucht. 5 Gabriel Smit: Boeken uit het Buitenland. 6 1. B. Schuil over: Op den vooravond Van Carel van Hees' jubileum; de Familie-Dic tator en Kunstmatinée voor Huisvrou wen. 6 en 9 G. J. Kalt: Leeraren-uitvoering Toonkunst. 6 K. de Jong: Kunstkring Heemstede. 9 J H. de Bois: Tentoonstelling De Onafhan- keljjken. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen O" n

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1