Het drama van Shangha URODONAL Raadsvergadering Heemstede. Twee ton voor Openbare Werken. V R T T D A G 28 A P R I L' 1939 H A" 'A'BCE M'S D A G B L' A D 5 n interessante Diende film. en Zij, die de hoofdrollen vervullen in „Het drama van Shanghai" Inkyinoff, Christiana Mardayna en (onderaan) Louis Jouvet. G. W. Pabst is er in geslaagd, met „Le Drame de Shanghai" een film te maken die het zonder eenigen twijfel bij het grcote mbliek doen zal. Er worden geen levenspro blemen in behandeld, deze film wijst niet den veg naar een betere maatschappij en heeft iet de pretentie de menschheid op hooger peil e willen brengen, maar de geheimzinnige )ostersche spheer, het beheerschte en steeds noffelijke optreden der Oosterlingen, zelfs als zij den dood tegemoet zien of op het punt staan hun vijanden den dood te doen onder gaan, het werken in alle stilte van geheime organisaties, dit alles laat nooit na, aantrek kingskracht uit te oefenen op de breede massa. Intusschen: ook deze rolprenten hebben haar waarde, mits zij goed gespeeld en ge regisseerd worden. En in dit opzicht laat „Het drama van Shanghai" niets te wenschen. Wij noemden reeds den naam van den man, die deze film „maakte": G. W. Pabst; de eerste rollen zijn toevertrouwd aan Christiane Mar- dayne, Louis Jouvet. Raymond Roulean en Inkyinoff, door wier samenwerking een geheel is verkregen, dat den aanschouwer voortdurend boeit en in spanning houdt. Shanghai wordt door hen. die er gewoond en geleefd hebben een ..gezellige" stad ge noemd, een mondaine. half-Europeesche stad. In .Het Drama van Shanghai" zien wij, dat daar ook de duistere mach ten van het Oosten werken, hoe het gist in den geest van het volk, dat de woorden drinkt van den Chi- neeschen volksleider Tsjeng en hoe deze Tsjeng vijanden heeft, die voor niets terugdeinzen, niet voor misdaad, zelfs niet voor het ontketenen van een oorlog, als het er om gaat, den invloed van den vuri- gen strijder-voor-het-volk te breken. Een zestienjarig meisje verlaat een Fransch pensionnaat en reist naar Shanghai, waar haar moeder woont. Bij aankomst van de boot is haar moeder, die beloofd had, haar te komen afhalen, niet aanwezig. Een Fransch journalist, die in de film de rol van den nobelen, dapperen ridder vervult (het is een Fransche film) ontfermt zich over haar en ontdekt door een gelukkig toeval, wie haar moeder is: een Russische „vedette", die in een mondain cabaret zingt maar tegelijkertijd de slavin is van Ivan, den man, dien zij vrogeer liefhad, maar die nu haar kwelgeest is geworden en haar als instrument gebruikt in een geheime, tegen den volksleider Tsjeng gerichte organisatie. Als de zangeres later ontdekt, dat Ivan ook hun beider kind, het uit Frankrijk teruggekeerde meisje, betrek ken wil in den strijd tegen Tsjeng, schiet zij Rembrandt M IEMAND verdraagt veretopplng dor loge- wanden,- maar traag funotionneeronda nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, Ischias of spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat do werking dor nieren veratoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dlurotlsch middel. Stel uw gezondhold niet In do waagschaal, maar laat Foster'o Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit gevon. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lljke bestnnddoolen en hebban In Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. (Adv. Ingez. Med.) CLUBCOMPETITIE KENNEMER BRIDGE BOND. Door verschillende omstandigheden is de com petitie later beëindigd, dan de voorgaande ja ren. Daarentegen is de spanning ditmaal zeer groot geweest. De eindstand is: Score compet. pnt. Hoofdklasse Beverwijk I Alkmaar I Bloemendaal H B.C. I le klasse: IJmuiden I B.C.H.N. I H.B.C. II 't Bolwerk 2e klasse: Alkmaar II IJmuiden II B.C.H.N. II K.T. klasse: H.B.C. B.C.H.N. B. C. Rosehaeghe „Haarlem Noord" moet een promotiewedstrijd spelen. Het Beverwijker-team krijgt dit jaar den Rott. Loyd wisselbeker. Binnenkort komt het Bondsbcstuur bijeen tot het vaststellen van den wedstrijd Beverwijk I tegen de rest van Kennemerland en de groote jaarlijksche dotdrive. 760—706 10 761—694 6 737—776 4 703—793 2 852—531 12 852—680 8 651—785 4 630—785 0 397—325 6 360—484 4 349—407 2 308—203 8 297—260 2 187—329 2 naar de hoofdklasse; hem neer. Zij begrijpt, dat deze daad het einde van haar leven beteekent en zij valt dan ook, juist als Tsjens ster gaat rijzen, in een grooten optocht onder de handen van een sluipmoordenaar, een trawant van Tsjengs grootsten vijand. Maar in het vol gende beeld zien wij haar dochter en den Franschen journalist, vrij, op de boot die hen naar New. York zal voeren. Uit dit beknopte overzicht blijkt wel, dat „Het drama van Shanghai" gelegenheid te over biedt voor het enscèneeren van span nende tafereelen, voor het „werken met de massa" en het weergeven van de Oostersche spheer, waarin de artisten in samenwerking met den regisseur uitmuntend zijn geslaagd. Heden gaat „Het drama van Shanghai" voor het eerst in het Rembrandt Theater en ook zal men er nog een kort Profilti-filmpje „Nederland paraat" kunnen zien, waarin men kan kennismaken met de maatregelen die de Nederlandsche regeering neemt ter beveili ging van onze grenzen. stelt U in staat thuis de kuur te doen, waarvan U zich wegens de kosten hebt moeten onthouden. Het zuivert Uw or ganisme van het urinezuur, dat zoo vaak de oorzaak van Uw rheumafiek is. (Adv. Ingez. Med.) De verjaardag van Prinses Juliana Viering door de Chr. Oranjevereeniging „Prins Willem I". De Chr. Oranjevereen. „Prins Willem I" heeft het volgend programma opgemaakt voor de viering van den verjaardag van Prinses Ju liana: Zaterdag 29 April, 2 uur, Kinderfeest in de groote zaal van het Concertgebouw, met wel willende medewerking van de Oranje-Garde en de Chr. Gymnastiekvereen. „Kracht en Vriendschap", directeur de heer D. C. van Alewijk. Aan het feest gaat een optocht van de kinderen vooraf, die om 1.30 uur van de automarkt aan het Kennemerplein vertrekt. Er is een afwisselend programma opgemaakt; een der nummers is een wedstrijd, waarvoor potlood en papier moet worden medegenomen. Ook zal dr. Harrenstein het woord voeren. Woensdag 3 Mei, 8 uur: groote feestavond, eveneens in de groote zaal van het Concert gebouw. Deze avond zal worden geopend door den 2en voorzitter, dr. J. J. Wallien. De Chr. Timlerclub zal het Historisch Schouw spel „Pro Rege" opvoeren. De heer Piet Hal- sema zal het orgel bespelen. EXAMENS. Machinisten. Geslaagd voor diploma B de heer P. J. C. Snoeck te Haarlem. BRIDGECLUB „HAARLEM NOORD". Ruim zeven maanden hebben twaalf teams van „Haarlem-Noord" elkander in een vol ledige competitie bekampt voor het kam pioenschap van Kennemerland. Woensdag is de laatste ronde gespeeld; de einduitslag is: KB.MJC. 2.39 scoregem. 20 competitiepnt (Kampioen K.B.V.). G.S.E.K. 1.56 scoregem 17 competitiepnt. 2e prijs. W.H.P.D. 1.07 score gem. 15.5 competitiepnt. 3e prijs M M.D.A. 1.17 scoregem. 12.5 competitiepnt. 4e prijs. S.WB.B. 1.19 scoregem. 11 competitiepnt.: H.T.T.B. 1.16 scoregem. 11 competitiepnt.: H.M.R.P. 1.09 scoregem. 9 competitiepnt.: T.HB.V. 0.8 scoregem. 9 competitiepnt.: G.H.D.B. 0.89 scoregem.. 9 competitiepnt M.M.G.B. 0.71 soregem.. 6 competitiepnt..: V.V.EB. 0.59 scoregem. 2 competitiepnt A.S.K.B. 0.61 scoregem., 2 competitiepnt Ook de parencompetitie voor het clubkam pioenschap van .Haarlem Noord" nadert het einde, deze moest beslist werden in 20 zit tingen Howell". Deze massakamp 48 deel nemers is a.s. Vrijdag ten einde. De rang lijst ziet er op dit moment als volgt uit en hierin zal wel geen verandering komen. Hoofdklasse: Heeren BoddemanKlaseboer 39.8. Heeren Tabbers—Toeset 38.9. Heer en mevr. Wiecmlnk 38.6. Heeren BrouwerBeiier 38.1. Heeren ScheelingsZijlstra 28.—. Heeren F. Gaus— Smit 37.1. Heeren PiggeDreckmeier 37.— Heeren Dekkerv. d. Bogaard 36.9. Heeren GroenebergH. v. 't Hoff 35.3 Heeren v. d BergHeijmel 36.9. le klasse: Heeren AppelboomDijkman 39.2. Heeren Martin—Kuil 38.—. Heeren Keurvan Es 37.8 Heeren Meijerv. Haren 37.8. Heeren Van TongerenJ. v. 't Hoff 36.2. Mevr. Mulder- heer Meijboom 35.6. Heeren Steenlcist— Veenings 36. Heeren BrasserS. Gaus 34.? Heer en mevr. Verhoef 34. Heeren Robb"- Portigies 33. Heeren Scliilpv d. Wijden 32 Heeren SchreuderKamer 31.7. Heer en mevr. Einmahl 31.5 Mevr. Braveheer v. Alphen 30.—. Brandende keel door overtollig maagzuur. Hoe een vrouw baat vond bij nieuw middel. Het relaas van deze vrouw over wat zij door maakte zou erg zijn, als het niet zoo'n goed einde had. Dit sehijft zij: „Ik leed jarenlang aan maagzuur. Eiken nacht lag ik wakker, terwijl het zuur brandde in maag en keel. Ik probeerde maagpoeders en andere middelen, maar niets verlichtte het branden. Toen ik echter eens Rennie Pastilles probeerde, kreeg ik spoedig verlichting van de pijn. Kort daar op at ik allerlei dingen, die mij vroeger het zuur bezorgden speciaal fruit. Nu kan ik alle fruit eten waar ik trek in heb. En wat een genot naar bed te kunnen gaan zonder angst voor komende pijnen". Mevr. A. S. Rennie Pastilles hielpen deze vrouw het overtollige maagzuur te overwinnen omdat zij zuur-neutraliseerende gas absorbeerende en de spijsverterings-bevorderende bestand- deelen bevatten. Rennies zijn aangenaam smakende pastilles, die in den mond oplossen. Zij hebben een directe uitwerking, omdat zij de maag in geconcentreerden vorm berei ken, niet verzwakt door bijvoeging van water. Vraag Uw apotheker of drogist naar Rennie Pastilles proefpakje f 0.40, groot pak f 1,25. (Adv. Ingez. Med.) Wreszynski tot het maximum veroordeeld Vier jaar gevangenisstraf opgelegd De Amsterdamsche Rechtbank heeft Donderdag onder groote belang stelling uitspraak gedaan in de straf zaak tegen den bekenden internatio nalen financier en oplichter, Wres zynski, en hem veroordeeld wegens oplichting en verduistering tot een maximumstraf, nl. vier jaar met aftrek van twee maanden voorar rest. De officier van Justitie had vier jaar ge vangenisstraf geëischt. In zijn requisitoir had hij uitvoerig de handelingen van verdachte geschilderd, en ook diens aandeel besproken in de benadeeling van de Amsterdamsche Bank voor vele millioenen, een benadeeling, die verdachte samen met den Engelschman Norris zou hebben gepleegd, doch die hem niet ten laste was gelegd. Hij heeft veertien dagen geleden terecht gestaan voor twee misdrijven. Ten eerste zou hij een Oostenrijksch meisje, dat reeds geruimen tijd in Nederland vertoeft, vierdui zend gulden hebben afhandig gemaakt, waarvoor hij zou zorgen, dat de familie van het meisje, die nog te Weenen vertoeft, visa zou krijgen voor het emigreeren naar Ame rika. Deze oplichting achtte de rechtbank be wezen. Het tweede geval betrof de benadeeling van een Nederlandschen koopman uit Goes, die door Wreszynski als zijn particulier-secre taris was aangesteld en die hem f 6000 had gegeven, omdat Wreszynski hem had voorge spiegeld dat hij groote zaken in Scandinavië kon doen, daarmede 150 procent winst zou worden behaald. In beide gevallen kwam van visa of zaken niets terecht en de Goezenaar als het Weensche meisje waren hun geld kwijt. Voor de Amsterdamsche Bank zou hij ge blokkeerde credieten in landen met beperkt betalingsverkeer, zooals Duitschland, Oosten rijk, en Italië innen. Hij had met Norris de vorderingen gekocht van de Amsterdam sche Bank en zou 85 procent van de waarde storten. Dit is echter nooit gebeurd. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat gebaseerd was op de getuigenverklaringen en taan de tegenstrijdige verklaringen van ver dachte zelf, dat een zware straf diende te worden opgelegd, te meer daar deze man een zwaar beproefde Weensche familie van haar laatste penningen had beroofd. Dé rechtbank bracht bij het opleggen van den maximum straf twee maanden in mindering, omdat de instructie indertijd tegen Wreszynski is ver lengd om nog een onderzoek in te stellen naar zijn rol, die hij gespeeld heeft tegenover de Amsterdamsche Bank-zaak. Deze is hem echter niet ten laste gelegd, zoodat de recht bank aanleiding vond om twee maanden in mindering te brengen. Wreszynski hoorde het vonnis rustig aan. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten in het filiaal. In het Filiaal „Huis ter Zaanen", van de Stadsbibliotheek en leerzaal zijn de volgende aanwinsten ter beschikking gekomen: Wijsbegeerte, Zede- en Zielkunde. Bierens de Haan: Het rijk van den geest. Mennicke: Moderne psychologie. Schreiner: Wij getrouwde mannen. Tuinieren. Bal: Vaste planten. Herwig: Voorjaarsbloemen. Letterkunde. Kalff: Inleid, tot de studie der literatuur geschiedenis. Verwey: Dichters verdediging. Walgrave: Gedichtengroei; studiën op Ge- ze 11e. Nederlandsche romans. Iependaal, Van: Adam in ongenade. Schendel, Van: De wereld een dansfeest. Walch: Bar-Abbas. Duitsche Romans. FinkHast du mich verlaufen? Meyer-FÖrster: Karl Heinrich. Schnitzler: Fraulein Elsé. SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdïenst te 1 uur. Avonddienst te 8.13 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur Middagdienst te 7.15 uur. Avonddienst bij het invallen van Nacht. Talmoed Torah: Sababth te 12 uur. Werkdagen- tusschen den Middag- en den Avonddienst. De Middag- en Avonddienst op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. draagt hij natuurlijk zijn dokters-jas. Maar straks op patiënten- bezoek is hij de man van standing, niet het minst door zijn vlot- gedragen, elegant WAARB0RG-C0STUUM Waarborg-kleeding is aparte kleeding AHéén (Adv. Ingez. Med.) Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Heemstede. Nadat de notulen goedgekeurd waren werden de ingekomen stukken voor ken- meente een geldleening aan te gaan tot een no minaal bedrag van f 200.000, koers pari, tegen een rente van 3J4 pet. per jaar, ter financiering van verschillende uitgaven voor openbare wer ken. Zonder hoofdelijke stemming werd dit aan genomen. Bij Raadsbesluit van 26 Maart 1936 werd be paald, dat B. en W. bevoegd zijn tot het ver huren, verpachten of op eenige andere wijze in gebruik geven der gemeente-eigendommen op bepaalde condities. Sedert de totstandkoming van dit besluit is de Pachtwet in werking getreden. Deze kent als regel verpachting voor onbepaalden tijd. Verpachting voor een korteren tijd dan 5 jaar, als in het raadsbesluit bedoeld, is voor gronden waarop genoemde wet van toepassing is slechts in bijzondere gevallen mogelijk. Niet onder de Pachtwet valt verpachting van los land van minder dan een vierde hectare oppervlakte, waarvoor de pachtprijs lager is dan f 50.per jaar. Uit de bestaande redactie van het delegatie besluit vloeit nu voort, dat dit bij sommige ver pachtingen niet meer toegepast zou kunnen worden, niettegenstaande de pachtsom beneden de f 300.blijft. Immers wanneer de pachtsom hooger dan f 50.is, moet de verpachting voor onbepaalden tijd plaats hebben. B. en W. acht ten het daarom wel gewenscht dat de redactie van het delegatiebesluit wordt herzien. De vergadering ging hiermede accoord. Voltooiing van stamriool. B. en W. deelden den Raad mede, dat nog moet worden overgegaan tot den aanleg van het gedeelte van het stamriool van den Cruquius- weg tot aan de plaats waar een rioolgemaal dient te worden gesticht. Bovendien moet een toegangsweg van den Cruquiusweg naar die plaats worden aangelegd. De kosten van deze werken worden geraamd op f 32.500. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Van U n e n (lib.) vroeg of het riool gemaal er inderdaad zal komen. Wethouder Dr. Droog beaamde dit. In de raadsvergadering van 2 Maart jl. werd in ontwerp vastgesteld 't besluit tot vaststelling van een bijzondere achtergevelrooilijn voor de noordzijde van de Zandvoortschelaan tusschen de Amaryllislaan en de Laan van Bloemenhove. Aangezien tegen dit ontwerp-besluit, dat van 13 Maart jl. gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage heeft gelegen, geen bezwaren zijn in gediend, stelden B. en W. voor tot vaststelling over te gaan, waartoe door den Raad werd be sloten. Door het bestuur van den Gewestelijken Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kènne- merland werd de gemeente uitgenoodigd toe te treden als lid van dezen Bond. Onder mededeeling, dat het lidmaatschap van dezen bond een bedrag van ongeveer f 60 per jaar vordert, stelden B. en W. den Raad voor als lid toe te treden. De Raad hechtte hieraan haar goedkeuring. De voorzitter deelde mede dat t.a.v. de vernieuwingen aan de gasfabriek ten bedrage van f 170.000 de financieele commissie haar rap port nog niet heeft kunnen indienen. Dit punt werd van de agenda afgevoerd, onder mededee ling dat deze kwestie binnen 8 a 10 dagen waar schijnlijk in een tusschentijdsche - vergadering aan de orde zal komen. De rondvraag. Bij de rondvraag zeide de heer Disselkoen (s.-d.) teleurgesteld te zijn over het feit dat de kwestie van den arbeiderswoningbouw, die nu reeds anderhalf jaar hangende is, nog niet aan de orde is gekomen. Hij zou zelf binnenkort een voorstel indienen opdat zekerheid verkregen zou worden dat de kwestie aan de orde komt. Wethouder Dr. Droog deelde mede, dat de behandeling der kwestie nog moet wachten op de beslissing van eenige instanties, welke binnen een maand verwacht worden. De voorzitter achtte het mogelijk dat de kwestie nog in de aangekondigde tusschentijd sche vergadering aan de orde zal kunnen ko men, doch wethouder Dr. Droog kon hierover geen zekerheid verschaffen. De heer v. d. Erf (r.-lc.) drong er op aan enkele doorgangen te maken op het verbeterde deel van den Leidschevaartweg. De voorzitter achtte dit uit verkeersoog- punt niet gewenscht. De heer De T e 11 o (s.-d.) vroeg de mede werking van B. en W. om een eind te maken aan den toestand dat op de Zandvoortschelaan een busdienst zich niet houdt aan de halte plaatsen en tusschentijds passagiers opneemt. Hierna ging de Raad over tot besloten zitting. NIEUWS IN 'T KORT In de omgeving van Delft en Pijnacker is de gevreesde ziekte, de varkenspest, gecon stateerd. In de gemeente Pijnacker zijn zeventig varkens door deze uiterst besmettelijke ziekte aangetast. Ter voorkoming van verdere uit breiding der varkenspest zijn deze dieren af gemaakt. Donderdagmorgen geraakte een onge veer 20-jarige wielrijder op den hoek van den Postjesweg en den Baarsjesweg te Amsterdam zijn stuur kwijt doordat hij met een knie tegen een pak rollen behangselpapier, welke hij aan het stuur had hangen, stootte. Tengevolge hiervan reed hij tegen een vrachtauto op. De man werd ernstig gewond. IS EEN V0NK3E NOG ZOO KLEIN N T BOSCH KAN 'TZEER G

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10