Haarlem's Dagblad HITLER SPRAK HEDEN: Engelsch - Duitsche vlootovereenkomst en Duitsch-Poolsch verdrag opgezegd Indrukken van Hitler's Rede. Zonder consent. Vervanging van dienstplichtigen. Morgen, Zaterdag K E I P, OPTIEK 56e Jaargang No. 17134 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-U itgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Het is de taak des journalisten snel te reageeren en zoo geef ik thans mijn indruk ken reeds van de beteekenis van een rede voering, die in de laatste uren voor het ter perse gaan van dit nummer Is uitgesproken. Met de reserve, dat dit eerste indrukken zijn die zich noodzakelijkerwijs tot hoofdpunten moeten beperken. Uit den toon en de vele uitweidingen van het Duitsche staatshoofd valt geen andere slotsom te trekken dan dat hij allerminst be- geerig is naar een Europeeschen oorlog en wel degelijk onder den indruk is van de maatregelen van defensie die vooral door Engeland genomen zijn. Tegenover Engeland vooral heeft hij zich de grootste moeite gege ven tot verklaring en rechtvaardiging van zijn houding. Natuurlijk kwam daarbij de gebruikelijke scherpe aanval op het dictaat van Versailles aan de orde, waarbij er even wel de nadruk op werd gelegd dat dit niet te wijten was aan de volken maar aan een groepje politici die Hitier als waanzinnigen en onwetende domooren aanduidde. Zij had den kunnen en moeten voorzien dat de toe stand, door hun beleid geschapen, geen toe komstmogelijkheden bood en tot ellende zou leiden. Maar bij het herstel van Duitschland, tot welken arbeid Hitier geroepen was en met welke eenige levenstaak hij zich geluk kig prees, had hij immer grenzen gesteld aan de herziening van het verdrag van Versailles. Dat had hij gedaan uit zijn innigste overtui ging. Als Führer van het Duitsche volk had hij er geen twijfel aan gelaten dat overal, waar de hoogere belangen van de Europee- sche samenleving het vereischen, nationale belangen zoo noodig moeten worden ach tergesteld. Geen twijfel had hij eraan gelaten, dat het hem met deze opvatting heilige ernst is. Het zijn uitlatingen als deze die opvallen, al treft de restrictie „zoo noodig". Positiever werd Hitier toen hij in antwoord op de woor den van president Roosevelt „dat de wereld op weg is naar een catastrophe" verklaarde: „Ik wensch te zeggen, dat ik geen enkelen oorlog heb gevoerd. Ik heb mijn afschuw van den oorlog te kennen gegeven en ik weet niet voor welk doel ik oorlog zou moeten voeren". Volgens hem is de spanning in Europa ver oorzaakt door belanghebbende tegenstanders, door „de kapitalisten" en niet door hem. En nu constateert hij dat een oorlog tegen Duitschland in Engeland als vaststaand wordt aangenomen en betreurt deze ontwik keling diep, daar de eenige eisch, die hij aan Engeland ooit gesteld heeft en zal blijven stellen de teruggave van de koloniën is. Maar hij heeft altijd zeer duidelijk gemaakt dat dit nimmer een reden voor een militair conflict zou zijn. Hij wil niets wat Duitsch land niet eenmaal heeft toebehoord. Op dit punt dient opgemerkt dat hij bij zijn streven tot rechtvaardiging van zijn annexatie van Tsjecho-Slowakije er zich ook op beriep dat dit vroeger tot Duitschland heeft behoord en dat hij ook niet naliet weer eens duizend jaar in de historie terug te gaan. Maar daartegen over staan dan weer zijn verzekeringen aan het adres van Frankrijk, Hongarije, Joego slavië „met wie wij als buren het geluk hebben hartelijke betrekkingen van vriend schap te onderhouden" en zijn uitlatingen ten aanzien van Nederland, België, Zwitser land en Denemarken. Hitier herinnerde eraan dat hij „bindende verklaringen" aan een reeks van staten had gegeven en het verheug de hem dat eenige Europeesche landen daar in aanleiding hadden gevonden om ook hun nerzijds den wil tot onvoorwaardelijke neu traliteit uit te spreken en te verdedigen. Dit gold dan voor Nederland, België, Zwitserland en Denemarken. Maar telkens keerde Hitier tot Engeland terug. Vooral in zijn streven om zijn houding na München en zijn annexatie van Tsjecho- Slowakije te rechtvaardigen. De cultuur van het Tsjechische volk is volgens hem in een duizendjarige gemeenschap met Duitschland voornamelijk door Duitschen invloed gevormd. Het Tsjechische vraagstuk was overigens de zaak der daarbij betrokken nationaliteiten en niet die van West-Europa. Hij wil geen ras beginselen verloochenen maar verlangt eer biediging eener geschiedkundige noodzake lijkheid en van Duitschland's huidige econo mische dwangpositie. Bovendien waren enor me wapenvoorraden in Tsjecho-Slowakije op gehoopt die van dit land een gevaarlijke haard voor Centraal-Europa maakten. En- zoovoorts. De uitweidingen op dit punt kon den evenwel de herinnering aan de breuk der overeenkomsten van München en het be sef der inlijving van een volk van ander ras niet wegnemen. Hitier zou zeer gaarne met Engeland on derhandelen over het vraagstuk der vloot. Nauwe vriendschap en samenwerking met Engeland heeft hij steeds voorgestaan. Het bestaan van het Britsche wereldrijk acht hij een factor van onschatbare waarde voor het geheele cultureele en economische leven van den mensch. Tegenover de vele hartelijke woorden aan het adres van Engeland, tegenover al dit streven om zijn beleid tegenover het Engelsche volk te verklaren en te verdedigen stond overigens de mededeeling dat hij het vlootverdrag met Engeland van zijn grond- Slag beroofd achtie en het heden zou opzeg- Adolf Hitler. Hitler begon zijn rede aldus: De president der Noord-Amerikaan- sche Unie heeft tot mij een telegram gericht, welks eigenaardige inhoud u bekend is. Aangezien, voordat ik als ontvanger dit stuk in handen kreeg, de overige wereld reeds per radio en in de pers er kennis van genomen had, en wij bovendien uit tallooze commentaren van de democratische wereldorganen de vriendelijke ophel dering verkregen hadden, dat het bij dit telegram gaat om oen zeer han dig, tactisch document, dat bestemd is den „door het volk geregeerde sta ten" de verantwoording voor de oor logszuchtige maatregelen der pluto cratieën in de schoenen te schuiven, heb ik besloten den Duitschen Rijks dag te laten bijeenkomen, teneinde u. als de gekozen vertegenwoordigers van het Duitsche volk dc mogelijkheid te geven, mijn antwoord het aller eerst te vernemen, en dit ofwel te be vestigen ofwel van de hand te wijzen. Bovendien echter achtte ik het doelmatig trouw te blijven aan den door den heer pre sident Roosevelt ingeslagen weg, en mijner- gen. Wat men daarvan denken moet? Mijn indruk is deze: dat aangezien de vloot, nog steeds het Engelsche hoofdwapen, in dat land de grootste belangstelling bij de bevol king geniet en haar machtspositie op de zeeën door de Engelschen als sterkste waarborg van hun wereldmacht gevoeld wordt, Hitier deze factor in het geding brengt bij het geweldige diplomatieke schaakspel, waaraan deze rede geen eind maakt. Dat ware trouwens teveel verwacht. Hitier wil geen Europeeschen oorlog. Hij wil aan allerlei landen allerlei garanties geven. Hij heeft altijd grenzen gesteld aan zijn her ziening van het verdrag van Versailles. Maar hij heeft niet "gezegd dat die bereikt zijn. Polen heeft niet toegestemd in een terugkeer van Dantzig als vrije stad binnen het Duitsche Rijk. Welnu: Hitier heeft het Duitsch-Poolsche verdrag opgezegd. Hij is evenwel voor nieuwe onderhandelingen met Polen te vinden. En hij somde de tegenprestaties op, waartoe Duitsch land zich bereid heeft verklaard als Dantzig als vrije stad binnen het Duitsche Rijksgebied terugkeert en een weg en een spoorlijn door den corridor worden aanvaard. Die tegenpres taties betreffen de erkenning van alle Poolsche economische rechten in Dantzig, het verlee- nen van recht van vrijhaven aan Polen en een non-agressiepact voor den tijd van 25 jaar. „Langer dan mijn leven", zei Hitier. Maar Polen had dit aanbod afgeslagen. Hij noemde dit een onbegrijpelijke houding en verweet Polen het in dienst stellen van troepen of schoon hij geen maatregelen tegen dit land genomen had en „er niet aan dacht". Wat het antwoord aan president Roosevelt betreft verklaarde de Führer van Duitsch land dat hij economische wereld-kwesties niet zoozeer een zaak voor theoretische be sprekingen achtte als wel een van verwijde ring der beperkingen in verschillende landen. Zou Roosevelt daarmee niet in de V.S. willen beginnen? Een afwijzing van onderhandelingen is dit evenwel niet. Ook hier overweegt de indruk: ik wil mijn stellingen handhaven, ik wijk niet maar ik daag geenszins uit. De indruk blijft, dat Hitier een grooten oorlog vermijden wil. Ten aanzien van ontwapening meent hij, dat Roosevelt geen beroep op hem en op Duitsch land maar liever op anderen moet doen, van wege de ervaringen die hem sceptisch gestemd hebben. Ook hier dus geen positieve afwijzing. Algemeene indruk van deze rede, waarop ik morgen hoop terug te komen: zij zal niet na laten een verlichting en ontspanning te bren gen. Het schaakspel is nog niet uitgespeeld. Maar er zijn zaken te doen die tot een gun stige ontwikkeling kunnen leiden. R. P. De Duitsche Rijkskanselier lieeft heden in den Rijksdag geantwoord op het bekende telegram van president Roosevelt. De voornaamste punten zijner rede zijn: 1. Hitier zal de Britsche regeering meldendat aan het Engelsch-Duitsch vlootverdrag den grondslag is ont nomen 2. Polen heeft Hitler's voorstel, om Dantzig als vrije stad binnen de grenzen van het Duitsche Rijk te doen terug- keeren, verworpen 3Hitier heeft het Duitsch-Poolsche verdrag opgezegd 4,. Als Engeland met Duitschland over het vraagstuk der vloot wil onderhandelen, zal niemand gelukkiger dan Hitier zijn, in het vooruitzicht in staat te zijn een eerlijke en duidelijke overeen komst tot stand te brengen. 5. Ten aanzien van de koloniën zeide Hitier, steeds een nauwe vriendschap en samenwerking met Engeland te hebben aangehangen. zijds, en met onze middelen de overige wereld, in kennis te stellen van mijn antwoord. Ik wil deze gelegenheidechter ook gebruiken om uitdrukking te geven aan de gevoelens welke mij in verband met de geweldige historische gebeurtenissen in de maand Maart van dit jaar vervullen Vervolgens gaf Hitier uiting aan zijn ge voelens van dankbaarheid jegens de Voorzie nigheid, dat hij als eens onbekend soldaat uit den wereldoorlog tot Führer van zijn geliefd volk was opgeklommen. Zonder bloedvergie ten had hij het volk uit zijn diepste ellende weten te verlossen en weer op te heffen. De Voorzienigheid, aldus Hitier, heeft mij toege laten de eenige taak van mijn leven te ver vullen: mijn Duitsche volk uit zijn nederlaag te verheffen en te verlossen uit de boeien van het meest schandelijke dictaat van alle tijden In het huidige Groot-Duitsche rijk bevindt zich geen gebied, dat niet sedert de oudste tijden tot dit rijk behoord heeft. Hitier greep vervolgens in zijn betoog terug tot het einde van den wereldoorlog en wees erop, dat de toen ontstane hoop op een duur- zamen vrede, „een vrede van verstand en ge rechtigheid", in de sindsdien verloopen 21 ja ren niet verwezenlijkt kon worden. Bij het vredesverdrag van Versailles kwam voor het eerst het nadeel tot uiting, dat mannen die niet in den oorlog gestreden hadden de po litiek bepaalden. Bijna 115 millioen menschen werden niet door de zegevierende soldaten maar door waanzinnige politici in hun recht van zelfbeschikking overweldigd. De gevolgen waren verschrikkelijk. In levensruimten, waarin bijna 140 men schen per vierkante kilometer hun bestaan moeten vinden, vernielde een troep onweten de domooren een orde, welke zich in bijna tweeduizend jaren van historische ontwikke ling gevormd had. En toen deze nieuwe we reldorde in haar gevolgen later een cata strophe bleek te zijn. waren de democratische vredesdictators van Amerikaansche en Euro peesche afkomst zoo laf, dat niemand de verantwoording voor het gebeurde op zich durfde nemen. Ons vólk stortte in den don kersten tijd van zijn nationale ongeluk. Hitler's politieke plannen. Wat ik thans duidelijk wil uiteenzetten, is in de eerste plaats het doel van mijn politie ke plannen naar buiten en hun verwezenlij king. Nooit heb ik er twijfel over laten be staan, dat het in Europa op zichzelf nauwe lijks mogelijk is ooit een voor alle partijen be vredigende overeenstemming van de staats- en volksgrenzen te vinden In het dictaat van Versailles werd noch kening gehouden met het zelfbeschikkings recht der volken, noch met de staatkundige of zelfs economische behoeften. Niettemin heb ik nooit twijfel er over laten bestaan dat, zooals reeds gezegd, ook een herziening van het verdrag van Versailles ergens haar grens zou vinden. Ik heb dit op vrij moedige wijze ook altijd openlijk ge zegd, en wel niet om tactische rede nen, doch uit mijn innigste overtui ging. Als nationale Führer van het Duitsche volk heb ik er geen twijfel over gelaten, dat overal daar. waar de hoogere belangen van de Euro peesche samenleving het vereischen, nationale belangen, zoo noodig, moe ten worden achtergesteld. Geen twij fel heb ik erover gelaten, dat het mij met deze opvatting heilige ernst is. (Vervolg op pag. 2.) Vrijdag 28 April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. low nummer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonneraentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» de rubriek. H. M. dc Koningin hcefl zich vanmorgen in dc N'oordersluis te IJmuiden ingescheept op den flottieljeleidcr ..Tromp". H. M. begeeft zich aan boord. Achter haar kapitein ter zee L. A C. M. Doorman, de commandant van de „Tromp" en Z. K. H. Prins Bernhard. Het woord is aan Terentius: Hoe vaak gebeurt niet bij toeval icat wij zelfs niet durfden hopen! (Een koopman staat terecht omdat hij kousen zou hébben ingevoerd zonder consent). Het handeldrijven met consent. Heeft al benauwde oogenblikken. Wanneer je echter zonder bent, Dan dreig je, aan de lamp te likken. Dan komt er licht een ambtenaar, Die 't naadje van de kous wil weten En je geraakt al in gevaar. Wanneer één draadje is vergeten. De kous is zonder dat niet af. In stede van een kous te maken. Loop je het risico van straf, Zelfs, erdoor in 't gevang te raken. Wanneer je er geen been in zag. Dan zal de booze kans je dreigen. Dat j' op een goeden (kwaden» dag. De kous zelf op den kop zult krijgen. HITLER SPRAK 2«/i UUR. De rede, die Rijkskanselier Hitier heden in den Rijksdag als antwoord op de boodschap van president Roosevelt heeft uitgesproken, duurde 2' uur. De zitting van den Rijksdag werd gesloten door veldmaarschalk Goering, waarna het „Deutschland über alles" werd ge zongen. Het departement van Defensie wordt overstroomd met aanvragen om zaken verlof, vrijstelling van dienst en met aanbiedingen om in dienst te mogen treden. Het departement van defensie heeft een „ruil-systeem" in elkaar ge zet, dat reeds in werking is getreden. Uitvoerige gegevens hieromtrent vindt men op pag. Binnenland. heropenen wij onze geheel ge moderniseerde zaak. Wij zullen Uw bezoek zeer op prijs stellen. Groote Houtstraat 137, naast Luxor (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Een mislukte poging tot brandstichting in de Groote Kerk in 1839. Dc raadsvergadering van Heemstede heeft het voorstel een leening van f 200.000 aan te gaan ten behoeve van Openbare Wer ken aanvaard. 6 BINNENLAND. Dc vervanging van de dienstplichtigen Is thans geregeld. 3 De Tweede Kamer heeft de wet autovcrvocr- personen aangenomen. 3 De financier en oplichter Wreszynski is tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. 6 BUITENLAND. De motie, waarbij de dienstplicht in Enge land wordt goedgekeurd is door het Hoo- gerhuis en het Lagerhuis aangenomen. 3 Dc Valera heeft zijn reis naar Amerika uit gesteld. 5 In Engeland zullen 204.000 jongelieden voor den „werkclijkcn dienst" worden opge roepen. 5 SPORT. Het sportgesprek van de week over het honkbalseizoen. 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: Indrukken van Hitler's rede. 1 K. de Jong over den Johezavond 5 Het drama van Sjanghai; een interessante en boeiende film. 6 Speciale correspondentie: Staatslieden kijken U aan. g K.: Opvoering van „De pastoor van Neu- villettc" door Alberdingk Thijm. J. B. Schuil over Haarlem's Toonecl. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op ]1

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1