1 Een oude poging tot brandstichting in de Croote kerk. GARACIE RABO KAMERPLANTENNEST Haarlemsche Rechtbank behandelde IJmuidensche strafzaken. VRIJDAG 28 APRIL 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Een herinnering aan 1839 In Allan, de geschiedenis van Haarlem, lezen wij het volgende over een (gelukkig mislukte poging tot brandstichting van de Groote Kerk te Haarlem in 1839: „Op Maandag den lOden Juni 1839, des mor gens omstreeks elf ure. werd door den metse laarsknecht Pieter van Oostendorp, die op gemeld tijdstip boven in de kerk werkzaam was, op den steenen gang, welke langs en op den binnenkant van den westelijken gevel loopt, een zoogenaamde loodgietersslof gevon den, d.i. een ijzeren bakje, bij loodgieters in gebruik om soldeerbouten naar boven te hij- schen en te verplaatsen, doch dat aldaar niet behoorde te staan, en welks aanwezen op die plaats dan ook een zonderlingen indruk op Van Oostendorp maakte. Hij riep daarom zijn makker A. Stoel, die beneden in de kerk werkzaam was, bij zich en deelde dezen de zaak mede. Stoel, even vreemd opziende als Van Oostendorp, kon evenmin als deze de aanwezigheid der slof op deze plaats verkla ren en, onwillekeurig rondziende, bespeurde hij in de nabijheid van de plaats, waar de slof stond, in het houten gewelf der kerk, bo ven het orgel, een luikje, dat gedeeltelijk open was. Door deze opening zag hij, dat op een der balken, die tusschen het houten gewelf der kerk en de bovenkast of zolder van het orgel liggen, en welke dienen om het op het orgel geplaatste wapenbord met den kerkmuur te verbinden, een naar het hem voorkwam uit gedoofde of wel tot asch verteerde vuurkool lag, alsmede dat op genoemde zolderkast van het orgel turfasch verspreid lag. Bij nader onderzoek werd bevonden, dat gemelde kool op den balk tot asch was verteerd en dat zich onder deze asch eene ingebrande plek bevond, ongeveer ter grootte van een kwartgulden; terwijl ook op de orgelkast eenige brandplek- ken werden bespeurd. Hoogst opmerkelijk is het, dat de vuurkool die waarschijnlijk door het luikje naar beneden is geworpen gevallen is op den hier bedoelden balk en, zoq niet geheel dan toch grootendeels daarop is blijven liggen, te meer, omdat het bovenvlak van dien balk nog geen decimeter breed is en bovendien een vrij schuin bovenvlak heeft. Aan de omstandigheid, dat die balk van eikenhout en geverfd is. wordt het toege schreven, dat hij slechts weinig is ingebrand. Ware de brandende kool geheel of ten deele op de zolderkast van het orgel (die van een lichtere en meer ontbrandbare houtsoort is vervaardigd) gevallen, dan zou daardoor waarschijnlijk een brand zijn ontstaan, die de schroomelijkste gevolgen konde gehad hebben. Deskundigen beweren althans, dat brand in dit gedeelte der kerk, bij de bestaan de inrichting cn gesteldheid van het gebouw zeer bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk, te blus- schen zou zijn, alsmede dat het orgel, ook indien het al niet door het vuur leed, onher stelbaar zou lijden van het bluschwater. Al lerwaarschijnlijkst is het, dat de vuurkool, met het boosaardig opzet om brand te stich ten boven het orgel is neergeworpen door een der arbeiders, die als vast werkman aan de kerk was verbonden. Bedoelde werkman, als loodgieter in dienst bij den heer C. Keun, en sedert veertig jaren aan de kerk werk zaam, was in den namiddag van den 6den Juni, terwijl hij aan de Nieuwe Kerk werkte, door zijn patroon betrapt op diefstal, waar van hij reeds vroeger ook verdacht was ge worden. Om die reden uit den dienst van den heer Keun ontslagen, is hij des avonds niet thuis gekomen en vermist gebleven tot den volgenden avond, toen men, ook in de Groote Kerk naar hem zoekende, zijn lijk aldaar hangende vond in het bovenste gedeelte van het gebouw, bij den zoogenaamden brand gang, die zich aan de oostzijde der kerk langs het bovenste gedeelte van het dak uitstrekt: de ongelukkige, die den ouderdom van 81 ja ren had bereikt, had zich daar opgehangen. En hiermede zijn we aan het einde van onze beschrijving der Haarlemsche St. Bavo- kerk gekomen. Heeft de geschiedenis van dat hoogst belangrijk monument van oud-Hol- landsch bouwkunst voor allen die belang stel len in de eer onzes Vaderlands eenige waar de: het was de zucht onzen nationalen roem te helpen ophouden, 'die ons den moed gaf deze vrucht eener veeljarige en ernstige stu die eene waardige plaats te doen innemen in de geschiedenis van Hollands aloude Sparen- veste! Gedistingeerd) zoo'n gladdering van n Fortgens 1» 4 Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv. ingez. Med.) GROENTEMARKT TE HAARLEM OP 26 APRIL 1939. Andijvie f 0.70—1.15 per kist. Spinazie f 0.150.34 per kist. Sla f 0.30—1.40 per kist. Postelein f 0.50—0.90 per kist. Raapstelen f 0.300.65 per kist. Knakpeen f 2.60 per kist. Winterwortelen f 1.40—1.80 per kist. Uien f 1.00—0.80 per kist. Bloemkool f 0.18—0.27 per stuk. Roode kool f 0.15—0.18 per stuk. Gele kool f 0.09—0.12 per stuk. Komkommers f 0.060.08 per stuk. Radijs f 0.011 !i0.03 per bos. Wortelen f 0.180.20 per bos. Rabarber f 0.05—0.08 per bos. Witlof f 0.12—0.22 per K.G. Prei f 0.15—0.18 per K.G. Raap f 1.40 per zak. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 29 April 1939. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III Keulen 8.00; Radio PTT Nord 9.20; Ned. Brussel 11.20; Keuion 1.20: London Reg. 2.50; Keulen 3.20: Ned. Brussel 5.20; Keulen 6.50: Ned. Brussel 7.20 Keulen 10.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00 Parijs Radio 8.20; Radio PTT Nord 8.30; Diversen 8.50; London Regional 9.35: Droitwich 10.50: London Regional 1.20: Droitwich 1.50; Keulen 7.20: Droitwich 7.35; Londen Regional 8.45: Droitwich 9.00; Parijs Radio 11.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. „Dc dierenwereld in hel mcnschelijk geloof'. Lezing Notaris G. D. Boerlage. Notaris G. D. Boerlage heeft Donderdag avond in het Nutsgebouw, Lange Veerstraat, een lezing gehouden over: „De dierenwereld in het menschel ijk geloof". Spr. ging hierbij uit van de volgende stel lingen: le De mensch is van nature een vruchten eter, dus geen omnivoor (alles-eter) of zelfs maar herbivoor (planten-eter). 2e, De mensch kan ook gezond leven zonder het gebruik van vleesch. 3e. De bewering dat sommige menschen voor hun gezondheid vleesch moeten eten is niet te aanvaarden. 4e. Vivisectie is voor een groot deel over bodig. Men zegt dikwijls: het slachten is niet zoo erg als wel wordt beweerd. Het lijden der die ren in de abattoirs is zeer gering. Doch spr. bestreed deze meening. In Amsterdam bijv. wordt slechts 50% van het slachtvee met een schietmasker gedood. En zelfs met een schiet- masker is het lijden der dieren nog groot. Bo vendien is de geheele behandeling van het vee zeer slecht. Het is volgens spr. niet waar dat de dieren hun lijden niet beseffen. Dikwijls leest men in de kranten hoe dieren op weg naar het abattoir ontvluchten en zich zoo goed moge lijk verdedigen. Hiermee verlaat men den weg van het recht jegens de dierenwereld. En zoo voortgaande komt men tot dingen die met geen mogelijk heid in overeenstemming zijn te brengen met het Christelijk geloof. De gevolgen van deze aantasting van de heiligheid der Schepping blijft niet zonder gevolgen. Vele ziekten tengevolge van het vleesch- gebruik breiden zich voortdurend uit. Spr. wees in dit verband vooral op de kanker. Het staat wetenschappelijk vast dat verschillende dieren in den doodstrijd in hun lichaam ver giften afscheiden, die zeer schadelijk zijn voor de gezondheid van den mensch. Hij die vleesch eet is verantwoordelijk voor de daad die de slager volbrengt. Spr. stelde nu de vraag: zoudt u deze daad kunnen ver richten of zelfs maar aanzien? Spr. vervolgde met een aantal citaten van verscheidene geleerden, denkers en dichters. Verder gaande wees spr. op het groote ver band tusschen den vredesstrijd en het vege tarisme. De vivisectie kan volgens spr. geen enkel bli,jvend succes boeken. Honderden proeven worden telkens weer op nieuw gedaan en zijn daarom geheel overbodig. l/aat £uxe 1/etUm* zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM TEL 17266 Verzekerde Wagens Noteer even: TEL. 19123 het gemakkelijke Nr. van BONTEN B A L'S LEESBIBLIOTHEEK en BOEK- HANDEL - JANSWEG 51 (Adv. Ingez. Med.) En vele onderzoekingen worden gedaan die geen enkel practisch nut hebben. Tenslotte behandelde spr. nog het dooden van dieren voor vermaak, waarbij hij o.a. sprak over de Spaansche stierengevechten en de Engelsche herten- en vossenjachten. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. C. ten Booin. Wordt gehuldigd op zijn 80sten verjaardag. Er heeft zich een comité gevormd om den heer C. ten Boom den verdienstelijken Haarlemmer, die op 18 Mei zijn 80sten verjaardag zal vieren, te huldigen voor het vele dat hij in het belang van onze stad en van de vele instellingen en vereenigingen waaraan hij zijn krachten gegeven heeft, gedaan heeft. Adt Ingez iviea. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten op het Prinsenhof. Godsdienst. Bleeker: De internationale boodschap van godsdienst en kerk aan de wereld van deze tijd. Eenheid, De, en gescheidenheid der kerk; het oecumenische vraagstuk toegelicht door drs. Van de Pol, prof. dr. Cramer e.a. Maes: Stichting en inrichting van de Ka tholieke kerk. Rapport van de eerste oecumenische theo logenconferentie gehouden op Woudschoten van 2527 September 1934 Exacte Wetenschappen. Houte de Lange, Ten en Mulder: Draaibare sterrenkaart voor Nederland. Versluys: Vlakke driehoeksmeting; 18 dr. Whitehead: Science and the modern world. Landbouw. Bezemer: Land-, tuin- en boschbouwkundig woordenboek. Geschiedenis. Bouwverordening der gemeente Haarlem. Gids van Haarlem. Lawrence: Seven pillars of wisdom. Nederl. en i. h. Nederl. Vert. Romans. Eekhout: Klein tussohenspel. Epen, Van: De schaduw van het geluk. Gunnarsson: Advent. Houwink: Marceline. Piasecki: Waar het vrije leven lokt. Scharten-Antink: De groote Zorzi Engelsche Romans. Mason: The summons. Strong: The brothers. Strong: The garden Alg. Holl. Crediet- en Depositokank. Het jaar 1938. Aan het verslag over het boekjaar 1938 van de N.V. Algemeene Hollandsche Crediet- en De- positobank te Haarlem ontleenen wij: Gedurende het geheele jaar was er meer vraag naar bouwcrediet dan in het vorig jaar, met het gevolg dat de overvloed van kasmiddelen waar mede de N.V. in 1937 nog al eens hadden te kampen in het afgeloopen jaar niet drukte. Hoewel daardoor een gunstige invloed op de intrestrekening werd verkregen, kwam dit niet zoozeer tot uitdrukking aangezien dit voordeel althans voor een gedeelte werd terugge bracht door de lagere rente, waartegen de nieuwe leeningen en credieten werden aangegaan. Mede als gevolg hiervan werden in het afgeloopen jaar maatregelen beraamd om te komen tot conversie en aflossing van de nog uitstaande 5 pet. pand brieven, hetgeen zich in 1939 naar verwacht wordt, geheel zal voltrekken. Om een hypothecaire vordering geheel veilig te stellen werd in 1938 een blok goed verhuurde onder- en bovenwoningen ingekocht dat na een paar maanden wel zonder winst, doch ook zon der verlies weer werd verkocht. Ofschoon de exploitatie dier onroerende goederen gunstig was, achtten directie en commissarissen het meer in overeenstemming met het doel der Bank tot verkoop over te gaan. Verder hadden nog twee executies plaats, die, zooals verwacht werd, een verlies opleverden,, doch waarmede in het vorige jaar met het be palen der afschrijvingsreserve reeds rekening was gehouden. Het winstcijfer f 15621,88 is f 1410,97 hooger dan het vorig jaar en liet een dividenduitkee- ring van 4 pet. toe. Aan hypothecaire leeningen stond 1 Januari 1938 uit f305812,50. Gesloten werden in 1938 twee leeningen ten bedrage van f 62000, terwijl werd afgelost en afgeschreven f 69515, zoodat er ultimo December 1938 (verdeeld over 139 leeningen) uitstond f 298297,50. Op 1 Januari 1938 was er op de vier loopende bouwcredieten uitgekeerd f 140000. Op deze en op de 12 in 1938 ..afgesloten nieuwe credieten werd uitbetaald f 492855. Door aflossing werd terug ontvangen f 472475. Derhalve was er op de 7 loopende credieten op ultimo December 1938 uitbetaald een totaal bedrag van f 160380. Aan leeningen tegen Onderpand stond op 31 Dec. 1938 uit f 10.835. Het uitstaand bedrag aan depositiegelden be liep op 1 Januari 1938 f 94970,40. In den loop van 1938 werd gestort f 255922,42. Aan niet op genomen rente werd bijgeschreven f2345,17, terwijl terugbetaald werd f 246026,18, zoodat het saldo per 31 December 1938 was f 107211,81. door dz afgepaste. hoeomLkeJjdL gw® loaj (tabmui!) Jgjf (Adv ingez Med.) CumkM1? Onmiddoll'l" kom, veel Anutol Supp<»«°''° 1.60. hinderlijk» PU»"' 1 (Adv. Ingez. Med.) Op 31 Mei 1938 stond aan pandbrieven uit f 217.700. De reserve bedroeg f 53.859. De vergadering van aandeelhouders keurde de jaarverslagen goed en bepaalde het dividend op 4 pet. Mr. Slingenberg werd als commissaris her kozen. Voor den heer H. N. Verdel, die wegens ge zondheidsredenen ontslag uit de directie had genomen, besloot de Algemeene Vergadering geen nieuwe functionaris is diens plaats aan te stellen, doch de directie alleen op te dragen aan den tegenwoordigen directeur, den heer S. de Jong. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2 d. Wilt ons van tijd tot tijd gedenken, En zoo mogelijk iets schenken De groote waarde van het leven Ligt niet in 't hebben, maar in 't geven! Telefoon 122255. Post-Giro 212793. Copyright P. B. Boi 6 Cop«nhog*« Urt sèie <m«a «mi de lewMwn ar mecacfcen aaar de stad van den keuaar, welke zg, evenals het patoto en den turn, to hooge mate bewonderden. Wanneer xq echter den nachtegaal boorden, dan zeiden ze: „Dat ie teefc 't mooiste van aHes!" 1b ah de reizigers thuis kwa men, vertelden zij van den nachtegaal en de geleerden schreven boeken over de stad, het paleis en den tuin, daarbij steeds van don nachtegaal melding makend. De nachtegaal had ieders bewondering. Zij die gediohten konden maken, bezongen den vogel uit het bosch bij de diepe en blauwe zee. (Wordt vervolgd). Au t obus chauffeur staat terecht wegens passeeren in de mist. Strenge straffen geëischt tegen visch- en rijwieldieven. De Haarlemsche Rechtbank heeft zich Don derdag bijna uitsluitend bezig gehouden met de berechting van eenige IJmuidensche straf zaken. Het betroffen meestal diefstallen van geringeren aard doch er stond ook een auto- bus-chauffeur uit Amsterdam terecht, die op 14 Januari op den betonweg Amsterdam TJmuiden met zijn bus in botsing was geko men met een vischauto. De drie inzittenden van dezen laatsten wagen waren allen vrij ernstig gewond en moesten met hersenschud dingen in het St. Anthonius Ziekenhuis te IJmuiden worden opgenomen. De aanrijding vond plaats doordat de buschauffeur trachtte een voor hem rijdende autobus te passeeren. Nu was de vraag maar: had hij dit, gelet op den dikken mist, die er toen heerschte, mogen doen of had hij achter de andere bus moeten blijven rijden? Uit het verhoor van inzittenden van de bus, die door verdachte werd bestuurd kwam vast te staan, dat hij signalen had gegeven. De chauffeur van de voor hem rijdende autobus kon zich echter niet herinneren, dat hij sig nalen had gehoord. In tegenstelling met de vorige getuigen meende hij ook positief te weten, dat hij niet langzamer was gaan rijden zoodat de verdachte niet den indruk had kun nen krijgen, dat hij wilde stoppen. De chauf feur van de vischauto verklaarde dat de auto bus zoo plotseling uit den mist op was komen duiken, dat hij geen tijd had gehad nog iets te doen. Hij had wel getracht nog te remmen. De Officier meende, dat het onder de ge geven omstandigheden niet geoorloofd was geweest te passeeren. Men moet dan gerui- men tijd den linkerkant van den weg houden en daardoor werd bij dien mist, het risico te groot: Daar de verdachte geen „wegmisdadi- ger" is; hij had bij het passeeren alle moge lijke voorzorgen genomen, eischte de Officier een boete van f 25. De verdediger mr. Heeg meende, dat de bus chauffeur in geen enkel opzicht „hoogst roe keloos en onvoorzichtig" had gereden. In tegendeel. De bestuurder van de vischauto had nog tijd genoeg gehad om te remmen. Spreker vroeg daarom vrijspraak. En geheel andere kwestie stond vervolgens op de rol. Twee broers, beiden vischknechts, hadden zich schuldig gemaakt aan het stelen van visch. Ze waren in betrekking bij een Spakenburgschen vischhandelaar en een van hen had uit diens pakhuis een wolf niet die van Roodkapip maar 'n soort visch gepakt en verkocht. Zijn broer had zich „verdienste- 'ijk" gemaakt door een halve kist wijting ge kocht voor de Rijkszeevischdistributie. buit te maken. Deze diefstallen waren hun ten laste gelegd. Ze hadden er echter een gewoonte van gemaakt visch te stelen en dreven een han deltje in gestolen visch. Ze hebben schandelijk misbruik gemaakt van het in hen gestelde vertrouwen, zei de Officier, die tegen ieder van hen drie maan den eischte. Mr. J. van der Hoeven drong op clementie aan. Uitspraak van deze zaken 4 Mei. In de middagzitting stonden nog twee IJmui densche visch lossers terecht, die drie kisten met haring hadden gestolen. Met het oog op de gun stige reclasseeringsrapporten vroeg de Officier voor beiden zes maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Vervolgens verschenen twee broers in het ver dachtenbankje. die de drie kisten voor f 9 van de vorige verdachten hadden gekocht. Zij wer den beschuldigd van heling. Het bleek, dat de jongste broer aan een der vischlossers had ge vraagd of deze geen haring voor hem had. Hij had volgens zijn verklaring bedoeld of de vischlosser geen z.g.n. „pakkersharing" had ont vangen. In ieder geval was de koop tot stand ge komen. De oudste broer had de haring met zijn rachtauto vervoerd. Tegen hem eischte de Of- fivier 4 maanden gevangenisstraf en tegen den jongsten broer 8 maanden. Deze laatste was al eenige malen wegens diefstal veroordeeld. Mr. Pot vroeg vrijspraak voor den eersten ver dachte daar deze feitelijk met de heele zaak niets te maken heeft: mr. ten Bokkel drong voor den tweeden verdachte op clementie aan. Uitspraak in al deze zaken 5 Mei.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6