Haarlem's Dagblad Herbewapening Moreele en Geestelijke Htmets verpakte KOFFIE en THEE De deur De Ontvangst. 30 JAAR Een oproep van den Burgemeester van Haarlem Melkgeld. een duimbreed open Maandag a.s. begint 3e Tentoonstelling ,flal doet U iu Uw t/tijett tijd?" F.Dijkstra verlichting Spaarne 65 Heden Heropening KEIP, OPTIEK Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17135 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Grootc Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 29 April 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentie» 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonucmcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Uit de vele perscommentaren die wij in dit nummer vermelden blijkt hoe de wereld de rede van Hitier ontvangen heeft. Er zijn nog andere commentaren ook. Er zijn bijvoorbeeld de krasse uitlatingen van den burgemeester van New-York, La Guardia. Ik geloof dat Europa niet gediend is met zulke taal en dat president Roosevelt de Oude Wereld een dienst zou bewijzen als hij dezen burgemees ter verzocht zich met zijn stad te bemoeien en de buitenlandsche politiek aan Roosevelt zelf en aan Cordell Hull over te laten, wier taak het is die te behandelen. Overigens dient men zich te herinneren dat de Vereenigde Staten, hoewel hun president in zijn Bood schap aan Hitler en Mussolini onderhande lingen heeft voorgesteld, zelf economische maatregelen tegen Duïtschland hebben geno men die zeer ingrijpend zijn. Ik denk aan de 25 pCt. extra invoerrecht op Duitsehe goe deren. Men verkeert in de Vereenigde Staten in een gansch andere positie dan wij Euro peanen. Men loopt daar geen gevaar voor oorlog in eigen land. Dit heeft kennelijk ten gevolge, zoowel in een deel der Amerikaan- sche pers als in de uitlatingen van zulke menschen als La Guardia, dat men veel min der zelfbeheersching en veel minder verant woordelijkheidsbesef toont. Men zou in de Vereenigde Staten een voorbeeld kunnen ne men aan de houding van de pers in een klem land als Nederland. Temeer omdat men zoo vaak toont, van de Duitsehe geestesgesteld heid en van den economischen knel waarin Duitschland zit zoo bedroefd weinig te be grijpen. Ik wil hiermee allerminst zeggen dat alle bladen in Europa de bezinning en het verantwoordelijkheidsbesef toonen waartoe een zoo ernstige toestand als de tegenwoor dige den journalist, naar mijn overtuiging, tneer dan ooit verplicht. In het algemeen toont de Europeesche pers evenwel een zekere waardeering voor den Itoon en de breedvoerige argumentatie van Hitler's rede. President Roosevelt, op wiens Boodschap zij dan toch eigenlijk het ant woord was, zou gezegd hebben dat zij „de deur op een kier open laat" voor den vrede in Europa. Welnu, dat voelt men blijkbaar overal. Er worden wel allerlei wantrouwende beschouwingen aan vastgeknoopt, voorname lijk ten aanzien van Hitler's houding tegen over Polen, en men is wel van meening dat deze veel mildere rede beïnvloed is door de defensie-maatregelen van Engeland, maar goed: het is meegevallen, er blijkt een kans te zijn om den vrede te redden. Laat men zich daarop dan in Gods Naam concentreeren! En pogen op te lossen waar men kan. Waarbij beseft dient te worden, dat de kwestie-Dantzig inderdaad een der wan producten van Versailles is geweest. Hitier heeft het non-agressie-pact met Polen opge zegd en heeft de voorstellen vermeld die hij aan dat land ten aanzien van Dantzig en den corridor heeft gedaan. Polen heeft 'die voor stellen afgewezen ofschoon zij recht-van- vrijhaven en economische waarborgen inhiel den. Blijkbaar is het daarbij in hooge mate beïnvloed door het moment waarop zij ge daan werden. Dat was vlak na de Duitsehe annexatie van Tsjecho-Slowakije. Objectief redeneerend is men nu geneigd dit te vragen: Wat zijn de inzichten van Engeland en Frankrijk ten aanzien van de toekomst van Dantzig? Achten zij het juist, gewenscht, ja mogelijk dien toestand op den duur te bestendigen? Zijn zij bereid een Euro- peeschen oorlog te riskeeren om te voorko men dat Dantzig weer een vrije stad in het Duitsehe rijksverband zou worden? Ik geloof er niets van. Het zou dan ook onzinnig zijn. Ik geloof dat het alleszins mogelijk is deze zaak tot oplossing te brengen en dat dit ook gebeuren zal, maar dat Dantzig een pion vormt in het groote spel van loven en bieden of in het schaakspel, als u wilt dat met inzet van enorme bewapeningen gevoerd wordt. Hitier heeft uitgeroepen dat hij geen oorlog wenscht te voeren. Men kan dat wantrouwen, men kan alles wantrouwen. Hij heeft de door president Roosevelt voorgestelde economische- en ontwapenings-besprekingen sceptisch be jegend maar niet vierkant afgewezen. Men kan ook dat wantrouwen. Maar men weet heel goed dat het Duitsehe volk evenzeer hoopt dat de oorlog vermeden zal worden als alle andere volken, dat het dit van zijn Führer verwacht en dat deze met die totale afwezigheid van oorlogs-geestdrift rekening heeft te houden. De geest van dezen tijd is anders, ten aanzien van den oorlog dien men verfoeit als nimmer tevoren, dan die van vroeger tijden. Anders. Nieuw. Dat vereischt ook een nieuw diplomatiek beleid. Chamber lain is de man die telkens weer bewezen heeft dat te begrijpen, ook na de Duitsehe invasie in Tsjecho-Slowakije. Hij heeft vooral ten aanzien van Italië telkens weer nieuwe be reidheid getoond. Het is te verwachten dat hij ook tegenover Duitschland bereidheid zal toonen nu uit Hitler's rede gebleken is dat deze de kracht der tegenpartij beseft en den oorlog vermijden wil. Wij zitten als kleine natie, evenals een aan tal andere kleine naties, temidden van een conflict tusschen grootmachten. Wij hebben onze strikte neutraliteit verklaard. Laat ons bovendien in koelen bloede, blijven beseffen dat al onze uitingen het streven naar oplos singen moeten helpen bevorderen en dat die ten allen tijde mogelijk blijven zoolang er geen oorlog is uitgebarsten. Hitler's rede heeft dat opnieuw bewezen. R. P. Het nieuwste portret van onze Prinses Juliana, die Zondag haar 30sten verjaardag viert. (Foto F. Ziegler.) BEZOEKT DEN BAZAR der Luthersche Wijkverpleging, Diaconessenarbeid, ten bate van Ziekenverzorging en Wijkwerk, in de MUZIEKZAAL van RESTAURANT BRINKMANN, Groote Markt, op DINSDAG 2 MEI, 's avonds van 7.30—11 uur, WOENSDAG 3 MEI en DONDERDAG 4 MEI van 2.30—5 uur en 's avonds van 7.30—11 uur. ZANGSPEL. VERLOTING. ATTRACTIES. (Adv. Ingez. Med:) De oproep van H.M. de Koningin tot moreele en geestelijke herbewapening heeft een diepen indruk achtergelaten bij ons Nederlandsche volk en met bewogen gemoed heeft menigeen zich af gevraagd wat hij zou kunnen doen om getuige nis af te leggen dat hij zich zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid bewust is en bereid deze te aanvaarden. In vele deelen van ons land zijn bijeenkom sten gehouden, commissies opgericht, stichtingen in het leven geroepen die, hoewel elk het Ko ninklijk Woord tot leiddraad nemende, nochtans op uiteenloopende wijze daaraan vorm trachten te geven. Zoo ik mij tot op heden weerhouden heb ge voeld in dezen voor Haarlem een initiatief te ne men, dan beteekent dit geenszins dat ik niet in mijn diepste wezen de noodzakelijkheid van geestelijke vernieuwing zou beseffen. Veeleer weerhield een zekere schroom mij om, waar het hier vóór alles geestelijke waarden betrof, als wereldlijke overheid leiding te willen geven. Het is in dit besef dat ik mij gewend heb tot de geestelijke voorgangers van elke godsdiensti ge gezindheid met het verzoèk om allen op één en denzelfden Zondag, te weten 7 Mei a.s. (het Nederl. Israëlïetïsche Kêrkgenootschap in de laatste daaraan voorafgaande godsdienstoefe ning) in hunne prediking deze gedachte te wil len vertolken. Maar de rede van Hare Majesteit wijst ons te vens op onmiskenbare wijze op onze sociale ver antwoordelijkheid en spoort ons aan. de hand aan den ploeg te slaan ook op dit gebied. Het bijwonen van verschillende besprekingen en het peilen van de opvattingen in verschillende kringen in onzé Haarlemsche burgerij heeft mij gesterkt in mijn reeds aanvankelijke overtuiging dat er niet zoozeer behoefte bestaat aan het op richten van nieuwe vereenigingen of comités maar aan krachtiger steun voor de overtalrijke organisaties die Haarlem op dit gebied telt. Wie daaromtrent nadere voorlichting mocht wen- schen wijs ik op den ,.Gids ten behoeve van het maatschappelijk werk te Haarlem'' uitgegeven door den Armenraad, welk boekje in de open bare leeszalen alhier ter lezing liet- Een ieder die zich bewust mocht worden, tot op heden te kort te zijn geschoten in de daad werkelijke toepassing van het „draagt elkanders lasten", wek ik daarom met aandrang op tot een spontane daad van steun op dit gebied; naast de rechtstreeksche uitwerking, welke uw hulp zal hebben, beteekent zij ook zulk een bemoediging om te volharden voor hen die het pioniers- en het leiderswerk, dikwijls onder veel tegenwer king en teleurstelling, verrichten. Moge het werk uwer handen gezegend wor den. De Burgemeester van Haarlem, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK. KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER llllllllllllilllllllllllllllllillllillllllllllllllllfllllllllllllllllillllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllfl (Adv. Inoez Med,) (In Italië is S00 mïllioen lire klein geld geslagen uit een nieuw ma teriaal „Akmonital" geheeten, dat uit melk gemaakt iccfdt). Ik wil wat over koetjes praten, Maar kalfjes niet in dit geval, Behalve dan in deze mate. Dat ook een kalf eens koe zijn zal. Ik vind het meer dan onrechtvaardig, Als u mij op den man af vraagt. Dat zij niet het brevet, haal- waardig, Van: koningin der dieren draagt. Is zij voor ons niet onontbeerlijk? De hoogste hulde komt haar toe, Wat zouden u en ik, zeg eerlijk. Moeten beginnen zonder koe. Geen dier weet ons zooveel te geven. Als die heldin van wei en sloot. Nadat zij melk geeft bij haar leven, Geeft zij nog veel meer na haar dood. Uit melk werd al heel veel getrokken, Maar nu heeft men in dezen tijd, Wat nieuws weer in de melk te brokken. Die ons de koe zoo naarstig slijt. In de verbijsterende dagen Die ons geslacht beleeft 'en hoe) Wordt letterlijke munt geslagen. Uit het product van onze koe. Nu dient toch ieder op te vallen. Die door dit nieuwtje wordt verrast, Dat op het koebeest, meer dan allen. Het predikaat „uitmuntend" past. P. GASUS. Het oordeel van Roosevelt na de Rijksdagrede van Hitier HYDEPARK (New-York), 29 April (Reuter). De „New-York Daily News" bericht van niet-officieele zijde te hebben vernomen, dat president Roosevelt van oordeel is, dat de rede van Hitier de deur een duimbreed heeft laten open staan, wat betreft den vrede in Europa. De president heeft geweigerd met de pers de rede te bespreken. In gewoonlijk goed ingelichte kringen ver luidt, volgens Reuter, dat president Roosevelt op de reden van Hitier zal antwoorden in een „Praatje bij het haardvuur" dat door middel van de radio bekend zal worden gemaakt. Een van de invloedrijke steunpilaren van de regeering in het Congres heeft verklaard, dat aangezien het antwoord van Hitier op de boodschap van Roosevelt voor Rijksdag en radio werd uitgesproken, de president vermoe delijk op gelijke wijze zal antwoorden. Senator Pittmann heeft ten aanzien van de rede van Hitier gezegd, dat deze geen wijziging brengt in de wereld-toestanden, waardoor het Congres zou worden genoopt af te wijken van de procedure tot het opstellen van een nieuwe neutraliteits-wetgeving. NEW-YORK, 29 April (Havas). Tijdens een bijeenkomst in de City Hall ter eere van de delegatie van het Fransche parlement, welke onder leiding van Edouard Jonas een bezoek brengt aan de Vereenigde Staten, heeft burgemeester Laguardia gezegd „Ik geloof niet, dat Hitier iemand om den tuin heeft geleid, zelfs zijn eigen volk niet". In een gesprek met Jonas zeide Laguardia: „Toen ik in mijn jeugd in Arizona leefde, leg den sommigen tijdens het kaartspelen hun revolver op tafel. Dat waren valschspelers en geen heeren". POSTBESTELLING OP 1 MEI. In verband met de viering op 1 Mei van den verjaardag van H.KF. Prinses Juliana zal de postbestelling op dien dag beperkt worden. Dit brengt o.a. mede. dat de postabonnés van ons blad hun exemplaar van het nummer van Maandag niet meer op denzelfden dag, zoo als gebruikelijk, zullen kunnen ontvangen. DEZE VERTELT U IETS OVER HAARLEM Van a.s. Maandag af t m Zaterdag wordt in de Tijdingzaal van Haarlem's Dag- Had de 3de tentoonstelling Wat doet U in uw vrijen tijd?" gehouden. Deze expositie vertelt U in het bijzonder iets over Haarlem: De geschiedenis van de Haarlemsche brandweer, weergegeven in een serie door een brandwacht in vrije uren vervaardigde wagens enz., teeke- ningen en schilderijen van Haarlemsche stadsgezichtenzeilschepen en een mo- orbootde Haarlemsche watersportbe- nefening illustreer end. Maar er is nog veel meer dat beioijst hoe menschen hun vrijen tijd nuttig en zinvol besteden. Het woord is aan.... Mme. Swetchine: Wat is noodig om toegevend te zijn? Veel gezond verstand en een beetje medelijden in het hart. (Adv. Ingez. Med.) 7 MEI Zwitserland—Nederland. Met CENTRALE RADIO ONTVANGST is het alsof U te Bern in het Stadion zit. Een der groote voordeelen van onze lijnverbinding. Centrale radio is beter, goedkooper. actueeL HAARLEM TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) A.s. Maandag VOOR.JAARSPRIJZEN ANTHRACIET EN BRECHCOKES bij FRANS PERQUIN Telefoon 10212. Doe thans reeds Uw wintervoorraad op. De noteeringen zijn het laagst. (Adv. Ingez. Med.) Grootste toonzaal en sorteering te Haarlem U slaagt in elke prijsklasse Levering via uw installateur Toonzalen aan fabriek geopend van 8-17.30 i Adv ingez Med.) van onze geheel gemoderni seerde zaak. Wij zullen Uw bezoek zeer op prijs stellen. Croote Houtstraat 137, naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) HEDLN 20 PAGINA'S BINNENLAND. pag. De Amsterdamsche specialisten krijgen van de ziekenfondsen een hooger honorarium. De Amsterdamsche politie heeft op verschil lende plaatsen een inval gedaan in ver band met een belecdigende plaat. BUITENLAND. Te Londen is men niet verbaasd over de op zegging van het vlootverdrag door Duitschland. 5 Ook te Warschau verwachtte men de opzeg ging van het Poolsoh-Duitsche niet aanvals verdrag. 5 In een Duitsch memorandum tot Polen komt de bereidheid tot het treffen van een nieuwe regeling tot uiting. De Russische non-stopvlueht MoskouNew- York is mislukt. 5 He Belgische Senaat heeft de speciale vol machten van het kabinet goedgekeurd. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 8 Het Sportgesprek van de week. 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: De ontvangst. 1 P. v. d. Hem: Lente aan de grens. 3 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 Melis Stokc: De bloeiende Betuwe 3 Hans Stroh: Het sprookje van den regen 7 Van onzen speeialen verslaggever: Koningin maakte oefeningen aan boord van de „Tromp" mee. 7 J. II. de Bois: Litteraire kanttcekeningen. 11 Kees van Hoek: Dr. Loyds tachtig jaar. 11 Mecningen van medici over den oorlog 11 v. H.: Een atlas groeit 13 Staatslieden kijken U aan. 13 Vr. S.: In Engeland 14 K. de Jong: „Die Spaerne-Sanghers". 14 J. B. Schuil: Het 20-jarig bestaan van Haar lem's Tooneel. Financieel Economisch Weekoverzicht: De beurs vertoonde aarzeling in afwachting van Hitler's antwoord aan Roosevelt. 15 Voor de Jeugd De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1