IDE BLOEIENDE BETUWE Ik ontdek Amerika NEDERLANDSCHE ANDEL-MAATSCHAPPIJ, LENTE AAN DE GRENS RedtUwslanke lijn met &fjMaJlö££lt{yi slank ZATERDAG 29 APRIE 1939 HAAREEM'S DAGBL'AD 3 EASTER PARADE. De Easter Parade is een heele gebeurtenis voor New-York. De kranten schrijven er vele kolommen over, de persfotografen hebben er een kolfje naar hun hand aan en de menschen kijken er hun oogen naar uit. De menschen kijken hun oogen uit naar de menschen en dat is eigenlijk alles. Maar het is iets heel typisch-New-Yorksch en ge moet het gezien hebben wanneer ge zooveel mogelijk fa cetten van het New-Yorksche leven wilt zien. Het is: de pantoffelparade die op eersten Paaschdag op het laatste gedeelte van Fifth Avenue wordt gehouden. Het laatste gedeelte van Fifth Avenue, dat is de New-Yorksche winkels, de New-Yorksche hoteis, de New-Yorksche reisbureaux, juweliers, modemagazijnen, beauty-culture op hun duurst en hun deftigst. Het laatste gedeelte van Fifth Avenue, dat is de Parijsche Rue de la Paix, Avenue de l'Opéra, Place Vendöme vereenigd over een lengte van een kilometer. Ge ziet er étalages waar de uitstalkunst haar uiterste verfijning, haar meest fantastische speelschheid, haar verbijsterende vindingrijkheid bereikt heeft in drie-dimensionale stillevens, die de oogen verleidelijk streelen. Dit zijn de duur ste winkels van de wereld in de buurt van de duurste hotels van de wereld, waar de duurste menschen van de wereld wonen. Het laatste gedeelte van Fifth Avenue is het stuk waarop Rockefeller Center, een veelvoud van diep-indrulcwekkende allerhoogste hooge- huizen van New-York, iedereen die dit prach tige complex voor het eerst ziet verbijstert. Dit is de rechtlijnige macht van den mensch over steen, ijzer en beton ten top gevoerd. Dit is de beheersching over materie en techniek, tot uiter ste volmaking gekomen. In het midden, tusschen deze machtige blokken van meer dan zestig verdiepingen, ligt in uiterste liefelijkheid een bassin van steen, geurend van hyacinten en nar cissen, teeder-kleurend van tulpen, seringen en crocussen, ruischend van water dat over steenen trappen vloeit en van een fontein die op een bed van varens ritselt. Het laatste gedeelte van Fifth Avenue bezit ook Sint Patricks Cathedral, de grootste katho lieke kerk van New-York, zetel van bisschop Do nahue, hart van het Roomsche leven. Voor de twintigste-eeuw geüsurpeerde gothiek, maar zoo nieuw en zoo onbestorven in de maagdelijke blankheid van haar materiaal, dat het Europee- sche hart afdwaalt naar wat ginds in gothieke heerlijkheid en oudheid naar den hemel steekt: wie de kerken van Straatsburg, Reims, Keulen en Rouaan kent, wie, als ik, aan den voet van den majesteitelijken Sint Jan van 's Hertogen bosch verstoppertje en haasje-over heeft ge speeld, heeft eerbied voor den vromen wil, go thiek te scheppen in de gestroomlijnde periode, doch blijft onontroerd bij het resultaat. En dit laatste gedeelte van Fifth Avenue is tenslotte het tooneel van de Paasch Parade. De Paasch-Parade is de lentelij ke kermis dei- ij delheid. Daar hebben de dames haar mooiste nieuwe hoedjes voor opgezet. En haar mooiste nieuwe kleeren voor aangedaan. En haar hoogste kap persrekening voor betaald. En de dure prieste ressen van lippestift, gelaatsmassage en wenk- brauwplukkerijde anti-pukkeltje-, anti-plooit je- anti-oogwal-brigade heeft er een zoet duitje aan binnengesleept. Ik zou een vrouw moeten zijn om voor vrou wen uiteen te zetten wat ik ter Paasch-Parade op Fifth Avenue heb gezien. Voor een vrouw moet dat een zaligheid en een verrukking zijn. Voor dezen man was het een merkwaardigheid en een bevestiging der overtuiging, dat de New- Yorksche vrouwen zoo mooi zijn als nergens anders. Doch het hoedje, dat voor mijn gezellin een „schat" was, was voor haar gemaal een tamelijk mal ommeletje. De „snoes" geleek een vogelkooi met spinazie. Het „eenige" een omgekeerde laars met spruitjes. Het „kijk daar 's"dat was een zandlooper met een mond-orgel. En het „moet je dat 's zien" een schaakbord met radijs en peterselie. Er was een bont dat je de beren hoorde brom men en voor je geestesoog een bloedbad van vossen, marters en lammeren zag. Mijn metgezellin zei dat het „geweldig" was en dat je zoo iets, zoo'n weelde en zoo'n chique je heele leven overal tevergeefs zou moeten zoeken. En dan zijn er ook Paasch-pa's, die pa's Paasch al evenzeer in zulke ij delheid bepara- deerden. f Prachtvolle mannen met kalfslever-met-een gebakken-uitje-kleurige pantalons en een anjer op de revers van hun onberispelijk jaquette, het geheel bekroond en afgesloten door een keurig hoofd, dragende een hoogen hoed. Schitterende pa's met kameelen jassen en ju- weelen dassen en fluweelen gezichten. Dit was de eerste keer in mijn leven dat ik be greep, waarom een Amsterdamsche straatjongen met viezigheden gooit. Kortom: het was Easter Parade; en kortom: Easter Parade is iets waar je als Nederlandsch staatsburger even vreemd naar staat te kijken. Het vreemdst is dat de New-Yorksche haute vo- lée er even ijverig aan meedoet als de New- Yorksche burger ernaar staat te kijken. De kermis der ijdelheid moge ons, Piergangers en andere pantoffelparadeurs, niet vreemd zijn, hier was zij tot zulk een perfectie, grootheid en kostbaarheid opgevoerd, dat het schouwspel, in dezen tijd vooral, wel verbazing kon baren. De zon scheen op de spitse toppen van de St. Patrick, zij streelde de machtige kubussen van Rockefeller Center, zij speelde over de bloe men en de ritselende fontein en zij vertelde een sprookje van kostbaarheid van mooie vrouwen, van bont en zijde en hooge hoeden zooals ik nog nooit in mijn leven had vernomen. De menschheid is vreemd, lieve Marietje. Mr. E. ELIAS. AGENTSCHAP HAARLEM Gr. HoutstrJGt Marki Tel 13990 (3 lilnen) Wij verstrekken credieten aan handel en industrie N.V. (Adv. Ingez. Med.) Dr. F. E. Posthuma neemt afscheid als directeur van „Centraal Beheer". Raad van toezicht, directie en personeel van de coöperatievereeniging „Centraal Be heer" GA. hebben Vrijdag op zeer hartelijke wijze afscheid genomen van den president directeur van deze organisatie, oud-minister dr. F. E. Posthuma. die deze functie in ver band met het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd heeft neergelegd. Dit afscheid had plaats in een der lokalen van het gebouw aan het Singel te Amster dam, waar het hoofdkantoor van „Centraal Beheer" is gevestigd. NAAR FRANKRIJK MET EEN BEWIJS VAN NEDERLANDERSCHAP. Nederlandsche onderdanen kunnen, naar de A.N.W.B. meldt, in de periode van 7 Mei— 7 Juni a.s. een bezoek aan Frankrijk brengen, zonder in het bezit te zijn van een paspoort. Gedurende dien tijd wordt n.l. de „Foire de Paris" gehouden en op vertoon van de legi- timatiekaart der tentoonstelling, plus een be wijs van Nederlanderschap, mag men de grens van Frankrijk passeeren. Deze legitimatiekaarten zijn te Rotterdam, Lischstraat 44a bij den vertegenwoordiger der „Foire de Paris" verkrijgbaar, tegen betaling van f 0.50. door MELIS STOKE Een wereld in wapens, nog immer gereed in spanning voor oorlogsellende en leed.... En de last der bewapening groeit. We zijn naar de kusten en grenzen gesneld tot weerbaarheid tegen een wereld-geweld ....en de lachende Betuwe bloeit De lachende Betuwe bloeit en belooft weer getrouwe hare jaarlijksche schatting in ooft. Nooit raakt ze van geven vermoeid. Terwijl het geschut op de grens is gericht doen de vruchtboomen stil en gelaten haar plicht. ....de lachende Betuwe bloeit De aether is trillend van angst en gerucht. We turen omhoog in een teer-blauwe lucht waar een lentewind dartelt en stoeit met vlaggen die wapperen op forten van staal En de gulle natuur geeft haar jaarlijksch onthaal .de lachende Betuive bloeit. Hoe is straks de herfst, als de oogst is gerijpt in een wereld waar niemand den naaste begrijpt, in een toekomst die afstoot en boeit? We leven in hoop van den dag in de nacht, en géén onzer weet welke toekomst ons wacht ....dan de Betuwe die al weer bloeit....! Want ze bloeit met de hoop en de kracht der natuur naar dè zekere ivïl van een hooger bestuur, door menschen verdraaid en verknoeid, door hun angst en hun machtsioïl ontwricht en ontzet.. De Betuive leert ons in stilte de wet van het eeuwige leven, uit doodsnood gered dat tegen een lentelucht bloeit! Gooische tram wordt Gooischc bus Auto met zes militairen gekanteld. Vrijdagmiddag is op den weg tusschen Balk brug en Dedemsvaart een militaire auto, welke een snelheid had van 70 K.M., en waarin vijf onder-officieren en een dienstplichtig soldaat, die de auto bestuurde, waren gezeten, in een bocht van den weg komen te kantelen. De auto schoof vervolgens door, waardoor het voertuig in het langs den weg loopende water, de Lange Wijk, terechtkwam. Nog voordat de wagen het water bereikt had, wisten alle inzit tenden, behalve de chauffeur, de auto te ver laten. Twee van hen, de sergeant Kousbroek en de adjudant-onderofficier David liepen hierbij verwondingen op. Kousbroek was er het ernstigt aan toe. Hij kreeg inwendige kneuzin gen, terwijl zijn kameraad door glasscherven was gewond. Een der niet geblesseerde onder officieren begaf zich onmiddellijk te water om den bestuurder uit de cabine te bevrijden, waarin hij ook mocht slagen. De chauffeur, de dienstplichtige Bachers, had slechts enkele snij- wonden opgeloopen en werd met de beide an dere gewonden naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Alle militairen waren afkomstig van het garnizoen te Zwolle. Verlaging van de crisisheffing op suiker gevraagd. Het verbond van Nederlandsche werkgevers heeft zich tot den minister van Economische zaken gewend in verband met de stijging van den suikerprijs. De prijs van witte kristal suiker loco Rotterdam/Amsterdam was per 100 kg. gemiddeld in 1938 f 5.20 en thans f 7.87V£. De prijzen voor levering op latere termijnen zijn weliswaar lager, maar bewegen zich toch nog steeds op een hooger niveau dan de no teering in 1938. In verband hiermede wijst het verband op den zeer hoogen accijns, welke nog steeds op het suikerverbruik drukt. Immers, voor fiscale doeleinden wordt de suiker belast met een bedrag van f 24,75 per 1000 kg., maar bovendien moet- in verband met den steun aan de suikerbietenverbouwers nog een crisishef fing worden betaald van f 6,75 per 100 kg. Het verbond meent, dat er, gezien het prijs verloop van de suiker, alle aanleiding bestaat deze zeer hooge lasten thans aanzienlijk te verlagen en wel ten minste zoodanig, dat de Nederlandsche verbruiker daardoor compen satie verkrijgt voor de prijsstijging op de we reldmarkt. Geruchten over opperbevelhebber- schap van het leper onjuist. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn berichten, volgens welke de chef van den generalen staf. luitenant-generaal Reynders binnenkort zal worden benoemd tot opperbevel hebber onjuist, alleen reeds op grond van het feit, dat een opperbevelhebber eerst zal wor den benoemd, wanneer het leger op voet van oorlog is gebracht. In verband daarmede zijn uiteraard ook de andere in de berichten ge noemde mutaties zonder grond. ARBEIDSWET CONTRA BILJARTWONDER. Tegen de eigenaresse van hotel „De Ver gulde Wagen" te Alphen a. d. Rijn heeft een ambtenaar van de Arbeidsinspectie proces verbaal opgemaakt, wegens het laten optre den na des avonds acht uur van het Bra- bantsche biljartwonder, Keesje de Ruyter. Hoewel Keesje dezer dagen 14 jaar is ge worden, kon de jeugdige queue-virtuoos toch nog niet, zooals werd verwacht, ongestoord zijn talent op het groene laken demonstreeren daar het verrichten van arbeid door personen beneden achttien jaar in koffiiehuizen na acht uur des des avonds verboden is. Naar wij vernemen werd bij Ko ninklijk Besluit van 18 April aan de Gooische Tramweg-Maatschappij de definitieve vergunning verleend voor de exploitatie van een busdienst langs haar trambaan HilversumHuizen Amsterdam. De omzetting van het rail- bedrijf in busbedrijf kan dus thans worden voorbereid. In verband hiermede werden de chassis voor twintig autobussen besteld en wel zes bij Kromhout en 14 bij Mercedes-Benz. De verdeeling der op dracht geschiedde na overleg en in over eenstemming met de Nederlandsche industrie. De carrosserieën zullen alle in Neder land worden vervaardigd. (Adv. Ingez. Med.) blijft men indien men m spijzen en dranken Cr/stallosetten gebruikt, het absoluut onschadelijke ver- vangmiddel voor suiker, vrij van koolhydraten. De origineete Crystallosetten zijn in handige ver gulde doosjes a 500 stuks bij alle apothekers en drogisten verkrijg baar, tegen den prijs van f. 0.43.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5