J. P. VAN VELSEN Jiostü Simple X rijwielen - veilig rijden - DE NACHTEGAAL BONTEN BAL'S MAKELAARSKANTOOR FIETSLICHT Hc.andersên ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Weber ZATERDAG 29 APRIE 1939 HAAR I] EM'S DAG BE AD' 4 C. TEN BOOM. Aan den tachtigjarige. Eenige dagen geleden schreef Jhr. Dr. J. C. Mollerus in Haarlem's Dagblad een artikel, dat meer speciaal handelde over den heer Ten Boom, die op 18 Mei zijn tachtigsten verjaar dag hoopt te vieren, als de nestor van de Kamer van Koophandel. Wanneer we echter een eenigszins juist beeld willen geven van hetgeen deze waardige oude heer voor onze goede stad Haarlem ge daan heeft en geweest is, dan kunnen we niet volstaan met de vermelding van deze, overi gens zeer belangrijke, functie. In tal van andere organisaties heeft de heer Ten Boom blijk gegeven van zijn onverwoest bare activiteit en zijn onverflauwde belang stelling. Daar is allereerst de Nederlandsche Ver- eeniging van Horlogemakers, de „Union Hor- logère", waarvan hij als vakman van goede reputatie thans 28 jaar voorzitter is en welke vereeniging hij vele malen op de internatio nale vergaderingen in Zwitserland vertegen woordigde; terwijl hij in den kring zijner col lega's niet minder bekendheid heeft verworven door zijn redacteurschap van het vakblad „Christiaan Huygens". Als middenstander was hij vele jaren voor zitter van de Chr. Middenstandsvereeniging en als zoodanig had hij ook zitting in de Haarlemsche Middenstandscentrale. Door de oprichting in 1923 van de Middenstands Cen trale, een hecht blok van den Haarlemschen middenstand, werd een vurige wensch van den heer Ten Boom vervuld. Hij was de eerste voorzitter van deze Middenstands Centrale en vormde jarenlang met de heeren Smit en Van Tetering, het in onze stad zoo bekende drie manschap, dat pal stond voor de belangen van den Middenstand. De Raad van Arbeid telde den heer Ten Boom gedurende vele jaren onder zijn be stuursleden. Als echte Haarlemmer houdt hij van zijn stad; de Vereeniging „Haerlem" heeft dan ook meer dan eens in haar jaarboekje een artikel van hem kunnen plaatsen. In dit alles bewoog de heer Ten Boom zich op maatschappelijk terrein, maar ieder die hem kent, weet, dat hijzelf de eerste z.al zijn om te erkennen, dat dit toch niet het belang rijkste is Het kan aan ook niet anders of zijn belangstelling richt zich ook op de geestelijke dingen, ja in de eerste plaats op deze. Daar is het reclasseeringswerk, de zending en nier te vergeten het Christelijk onderwijs. Van de oprichting in 1919 af, is de heer Ten Boom voorzitter van het Bestuur der Chr. School voor L.O. en UX.O., die in onze stad bekend staat onder den naam „Dreefschool". Dat wil dus zeggen, dat hij oprichter dezer school is geweest in een jaar voorafgaande aan de wet 1920, die gelijkstelling bracht van bijzonder en openbaar onderwijs. Dat was niet meer of minder dan een geloofsdaad; ver schillende mede-oprichters hebben dan ook dikwijls in groote zorg verkeerd, als allerlei moeilijkheden zich voordeden. Maar steeds was het 't optimisme van den voorzitter, dat de bezorgdheid wegredeneerde, en dit optimis me vond zijn grond in het onwankelbaar ge loof dat we (zooals de heer Ten Boom het zoo graag en vaak zegt) „een rijken Vader in den Hemel hebben". En dit geloof is niet be schaamd geworden, want deze school is onder de bekwame leiding van den heer F. van Woerden gegroeid van 38 tot circa 340 leer lingen en heeft een goede reputatie. Krachtig heeft de heer Ten Boom meege werkt om te komen tot oprichting van een Chr. School voor Buitengewoon onderwijs; het is de wensch van zijn hart, dat Haarlem met haar uitstekend verzorgd onderwijs binnen af- zienbaren tijd zulk een school rijk zal zijn. Als voorzitter van het Nederlandsch Comité tot steun van de Witte Kruis Kolonie bij Sala- tiga op Java, steunt hij daadwerkelijk dit be langrijke zendingswerk, terwijl de Prot Chr. Reclasseeringsvereenigine met haar veelszins moeilijken arbeid nog steeds zijn volle belang stelling heeft. By de Nassau Bank N.V. vervult hij als pre sident-commissaris een belangrijke functie. Als goed vaderlander was hij mede-oprich ter van het Centrum-comité der Vereeniging „Koninginnedag". De heer Ten Boom zal op zijn a.s. verjaardag mogen terugzien op een lange reeks van jaren, waarin hij zich, op zoo verschillend terrein, aan de publieke zaak mocht wijden. Wij twijfe len dan ook niet of velen onzer stadgenooten zullen deze gelegenheid gaarne aangrijpen om deze gewaardeerde persoonlijkheid op dien dag te huldigen Noteer even: TEL. 19123 het gemakkelijke Nr. van LEESBIBLIOTHEEK en BOEK- HANDEL JANSWEG SI (Adv. Ingez. Med.) Noordwijk bloemenbadplaats. Het jaarlijks terugkeerende bloemenfeest te Noordwijk is Donderdag begonnen met de officieele opening door den burgemeester van Noordwijk, den heer J. B. V. M. van de Mor tel. Het bloemencomité in deze badplaats spant zich telkenjare in om Noordwijk den eerenaam van „bloemenbadplaats" te geven. Hiervoor is het noodig, dat niet alleen het comité het feest zorgvuldig organiseert, maar ook, dat de inwoners van Noordwijk aan Zee en Noordwijk Binnen naar vermogen mede werken om de badplaats een bloemrijk aan schijn te geven. Dit jaar is men daarin wel bijzonder ge slaagd. Om Noordwijk binnen te komen moet men reeds door een tuin van bloemen gaan, uitgespreid in de bloembollenvelden, welke zich hier tot aan de Noordzee-kust uitstrek ken. En in het dorp zelf heeft men kosten noch moeiten gespaard om ieder plekje, daar voor geschikt, om te tooveren tot een bed van bloemen. Bij de officieele opening. Donderdagmiddag in Huis ter Duin, wees de voorzitter van het comité, de heer van Wely, erop hoe belangrijk het voor Noordwijk is, dat men in Nederland deze bloemendagen leert kennen. Hij hoopte, dat dit feest ten volle mocht slagen. De bur gemeester van Noordwijk opende met een korte rede het feest Hierin memoreerde hij hoezeer het comité zich inspant om inderdaad iets moois op touw te zetten. Hoewel tevreden met de medewerking van de inwoners, zou de bur gemeester toch gaarne zien, dat het deelne mersaantal in den loop der jaren nog zou stijgen. De aanwezige genoodigden maakten daarna onder deskundige leiding een rondgang door Noordwijk aan Zee en Noordwijk binnen, waar bij men de schilderingen van bloemen op den grond en de versieringen der huizen kon be wonderen. KLEVERLAAN 174 - HAARLEM - TEL. 12840 (Adv. ingez. MedJ SLAOLIE. Verplichte vermelding van den inhoud op flesschen. Eenigen tijd geleden is door de Spijsolie- overeenkomst aan al de bij haar aangesloten fabrikanten en handelaren het voorschrift gegeven, dat op flesschen slaolie duidelijk leesbaar de inhoud in centiliters en het ge wicht ln grammen moet zijn vermeld. Het was dringend noodig geworden dit voorschrift uit te vaardigen. Tot voor enkele jaren was het vanzelfsprekend dat een sla olie-flesch een werkelijken inhoud had van 78 cL.. gelijkstaande met ca. 0,71 kg. Onlangs gaf een handelaar aan een glas fabrikant opdracht een flesch te maken, die precies denzelfden vorm had als de oorspron kelijke slaolie-flesch, maar met een iets klei neren inhoud. Hij kon nu een „flesch" slaolie voor iets minder verkoopen dan zijn concur renten. Maar zijn concurrenten bleken nog listiger. Dus ontstond weer een iets kleinere flesch, natuurlijk nog steeds van den vorm van de oude slaolieflesch. Enz. Het eind van het lied is geweest, dat er op het oogenblik „flesschen" slaolie zijn, natuurlijk van den ouden vorm, doch met een inhoud van 540 gram. Vergeleken met de oorspronkelijke flesch maakt dit een verschil van 170 gram, oftewel van ca. 25 pCt. Thans heeft het bestuur van de Spijsolie overeenkomst bovenstaande verplichting in gevoerd voor de bij haar aangesloten fabri kanten. Het spreekt intusschen vanzelf, dat het publiek met den genomen maatregel alleen dan gebaat is. wanneer het bij aankoop var. slaolie in flesschen - ook let op den in houd Alleen wanneer men bij de beoordee- ding van den prijs den inhoud in aanmerking neemt, kan men vergelijken. En men weigere flesschen waarop de in houd niet vermeld is. OPDRACHT. Het bouwen van een carrosseriefabriek is onderhands opgedragen aan de firma E. J. Lubbers, architect, is de heer Bern. Ooms. GEERT HOOGEVEEN Alléén Mr. CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 16270. (Adv. Ingez. Med.) De BOSCH fietslamp - 'n juweel tje van hedendaagsche techniek- voldoet aan de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- stralend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen i 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- magneetsfaal F. 7.50. Let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 :TELEFOON 31308 |4 LIJNEN); (Adv. ingez. Med.) CONCOURS CHR. FANFARE CORPS „ARTI ET RELIGIONI". Reeds werden door ons eenige mededee- lingen gedaan betreffende het a.s. concours voor Harm, en Fanfarecorpsen op 18 en 29 Mei a.s. In aansluiting hierop kunnen we thans nog het volgende mededeelen: Toestemming is verkregen tot het houden van den marschwedstrijd op den Klopper singel. Door eenige vereenigingen werden concer ten aangeboden, zoodat dit programma er als volgt uit zal zien. Openingsconcert op Woensdag 17 Mei door de uitschrijvende vereeniging „Arti et Reli- gioni" met Schoten's Chr. Gem. Koor, Dir. Jac. Zwaan. Concert op Vrijdag 19 Mei aangeboden door het Jeugdcorps Oosterkwartier Haarlem. Concert op Dinsdag 23 Mei aangeboden door Harmonie „Crescendo" te Haarlem. Concert op Woensdag 24 Mei aangeboden door „Albert Hein's Harmonie", Zaandam. Deze concerten vangen aan te 20 uur op het concoursterrein in het Prinsen Bolwerk. De feestgids is reeds ter perse. N. S. B. neemt deel aan de raadsverkiezingen. Het Ale, Hdbld. verneemt, dat de N.S.B. thans heeft besloten, aan de a.s. Raadsver kiezingen te Amsterdam deel te nemen. OUDERAVOND U.L.O.-SCHOOL B. Op Woensdag 26 April is een goedbezochte Ouderavond gehouden in de UX.O.-school B. aan het Junoplantsoen alhier. Wegens ziekte van het Hoofd den heer van der Haar, trad de heer Santjer, waarnemend Hoofd der School, als voorzitter op. De voorzitter heette de nieuw gekozen leden der oudercommissie welkom. Vervolgens hield de heer de Kat, teekenonderwijzer der school, een zeer interessante lezing over „De moge lijkheid om leerlingen van een UX.-School wat nader te brengen tot de Kunstgeschiede nis". Met groote aandacht werd de mooie lezing die met lantaarnplaatjes werd toegelicht, aangehoord. Luid applaus beloonde den spreker. Nadat een der aanwezigen de hoop had uitgesproken dat het hoofd der school spoe dig geheel hersteld zal zijn, sloot de voor zitter om ruim 9 uur de vergadering, waarop de ouders in de gelegenheid werden gesteld, met de betrokken onderwijzers over de vorde ringen van hun kinderen te spreken, waar van een druk gebruik werd gemaakt. ZOMERPOSTZEGELS. Ook dit jaar zullen er weer van 1 Mei tot 1 Juli zomerpostzegels met toeslag verkrijgbaar zijn in de waarden van 1 3. 4, 5, en 12Vs cent, die met toeslag kosten 3, 5, 6, 8, en 16 cent. Zij zullen de beeltenissen dragen van Nicolaas Beets, Matthys Maris, Anton Mauve, Pieter Stuyvesant en Gerard van Swieten. De netto-opbrengst komt voor de helft ten goede aan cultureele, voor de helft aan sociale belangen, n.l. opdrachten op cultureel gebied ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cul tureele werkers, tuberculosebestrijding, arbeid voor onvolwaardigen en kankerbestrijding. Te dezer stede heeft zich een comité gevormd om den verkoop dezer zomerzegels te stimulee- ren. In verschillende postkantoren zullen de bekende standjes worden geplaatst. Moge een ieder aan dit schoone doel medewerken door het aankoopen van postzegels en prentbrief kaarten. Het uitvoerend comité is als volgt samenge steld: Baronesse De Vos van Steenwijk Van Royen, eere-voorzitster. G. D. Gratama, voorzitter. Mevr. R. J. PfaffRendier, secr.esse Mej. L. Heerkens Thijssen. Mevr. Jhr. MollerusBlanke. Mevr. F. Ozingavan Dusseldorp. Mevr. C. WicherlinkSchimmel. E. van der Wall. Verder is een Comité van Aanbeveling be noemd. (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. I. B. Bok 6 Copenhagen Ds boeken waarin de faam van den nachtegaal wijd en zijd verbreid werd, werden over de geheele wereld gelezen, kwamen ook in het paleis van den keizer. De keizer zat in zijn gouden stoel en las. Ieder oogenblik knikte hij met z'n hoofd, want hij vond het prettig al die prachtige be schrijvingen van zijn stad. paleis en tuin te lezen. „Maar de nachtegaal is toch het aller, allermooiste!" las de keizer opeens. „Wat is dat?" vroeg hij zich verbaasd af. „Ik ken den nachtegaal heelemaal niet. Is die vogel in m ij n keizerrijk, ja zelfs in m ij n tuin? Daar heb ik nog nooit iets van gehoord. En dat moet ik nu in een boek lezen Hij ontDood zon Kamerheer. Die was allerverscnrikkehjksi voor naam, zóó voornaam, dat wanneer een mindere het waagde tegen hem te spreken of hem iets te o, hij alleen maar „P!" zeide En dat beduidde niets. (Wordt vervolgd). IhóO h. "ï0 Eenvoudige japon. Deze eenvoudige japon kan men vervaardi gen van 4.50 meter linnen van 100 c.M. breedte. Het blousje sluit van voren met drie knoopen. De eenige garneering bestaat uit 2 zakjes op het blousje. Het patroon is te verkrijgen in maat 50 bovenwijdte 120 cm. taillew. 100 cm. heup wijdte 138 cm. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad: Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. DE IMMANUELKERK IN HAARLEM-NOORD. De afwerking van het interieur van de aan de Van Egmondstraat nabij den Rijksstraat weg in Haarlem-Noord gebouwde Ned. Her vormde Imananuelkerk heeft nagenoeg haar beslag gekregen, zoodat er alle kans op is dat de ingebruikneming van dit nieuwe kerkge bouw in de tweede helft van Mei, in de week vóór Pinkster zal kunnen palats hebben, Aan de werkzaamheden verbonden aan de plaatsing van het meubilair en van het ook reeds gearriveerde orgel wordt thans de laat ste hand gelegd. DE KWESTIE-DE RAAD. BATAVIA, 28 April Aneta-A.N.P.) Naar Aneta verneemt heeft de heer G. de Raad Donderdag voor het hoofdbestuur van de Christelijke Staatspartij een exposé gegeven van hetgeen hem in Nederland is over komen. waarbij echter geen nieuwe gezichts punten naar voren zijn gekomen. Inmiddels is besloten deze kwestie in een bijeenkomst te Bangdoeng te bespreken, waarna de beslissing omtrent deze kwestie openbaar zal worden GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houibrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) LUCHTBESCHERFMING ORGANISATIE VAN HAARLEM-WEST. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming zal thans aanvangen met de organisatie van Haarlem- West, ingedeeld als Vak IV, onderverdeeld in de wijken 9, 10, 11 en 12. Wijk 9 is begrensd door Raaksbrug, Kinder huissingel, spoorbaan Haarlem-Overveen, Brou wersvaart en Brouwerskade. Wijk 10 is begrensd door spoorbaan Haarlem- Aerdenhout, Houtmankade, Houtmanpad, grens Haarlem-Bloemendaal, Aerdenhout en Heem stede. Wijk 11 is begrensd door Leidschevaart, Brou wersvaart, Westerstraat en Westergracht Noordzijde. Wijk 12 is begrensd door Leidschevaart, Wes tergracht Zuidzijde, spoorbaan Haarlem-Aer- denhout en grens Haarlem-Heemstede., Uitsluitend voor de bewoners van dit stads deel zal de afdeeling Haarlem van genoemde vereeniging een vergadering beleggen op Woens dag 3 Mei a.s., des avonds te 8.15 uur, in de Restauratiezaal van het Krelagehuis, Leidsche vaart 8. De heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, zal op deze vergadering spreken over de noodzakelijkheid en nuttigheid van de gezinsbescherming bij de luchtbescherming en over de organisatie van Haarlem-West, Vak IV. Vervolgens ligt in het voornemen over te gaan tot samenstelling van een Comité uit de bewoners van de Wijken 9, 10, 11 en 12. Dit Comité zal de afdeeling Haarlem van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming bij de organisatie van deze wijken behulpzaam moeten zijn. Deze organisatie betreft eenerzijds de opleiding van de bewoners in gezinsbescher ming en anderzijds de vorming van hulpgroepen, welke in tijden van nood de verschillende Over heidsdiensten in de betreffende wijken moeten aanvullen. Alle bewoners van Haarlem-West worden dringend verzocht deze vergadering te bezoeken om een doeltreffende organisatie in welbegre pen eigenbelang tot stand te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6