Hitler's rede. WANDGEDIERTE ZATERDAG 29 APRIL 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 8 In het vervolg van zijn Vrijdag uitgesproken rede zeide Hitier, naar wij reeds in een deel van onze vorige oplaag gemeld hebben, nog het volgende: Tusschen Duitschland en Polen bestond nog één kwestie, die volkomen natuurlijk vroeg of laat geregeld moest worden: Dantzig is een Duitsche stad, die naar Duitschland terug wil. Omgekeerd heeft deze stad in verdragen vastgelegde overeenkomsten met Polen, die haar door de vredesdictators van Versailles waren opgedrongen. Hitier deelde vervolgens mede, dat hij, na dat het Dantziger vraagstuk reeds eenige maanden geleden enkele malen besproken was, aan de Poolsclie regeering het volgende con crete voorstel gedaan had: ten eerste; Dantzig keert als vrije stad bin nen de rijksgrenzen terug. ten tweede: Duitschland krijgt door den corridor een weg en een spoorlijn, waarover het vrij kan beschikken en waar Duitschland dezelfde exterritoriale rechten geniet als Polen in den corridor. Als tegenprestatie is Duitschland bereid: 1. Alle economische rechten van Polen in Dantzig te erkennen. 2. Polen het recht van vrijhaven te ver- Ieenen in een door Polen te bepalen mate als mede volledigen vrijen toegang. 3. Het erkennen en aanvaarden van de vastgestelde grenzen tusschen Polen en Duitschland als definitief. 4. Het sluiten van een non-agressiepact met Polen voor den tijd van vijf en twintig jaar, een verdrag derhalve dat, naar Hitier het uit drukte, „langer duurt dan mijn eigen leven". 5. Polen en Hongarije te doen deelnemen aan de garantie der onafhankelijkheid van Slowakije, d.w.z. afzien van iedere Duitsche overheersching in dit gebied. De Poolsche regeering, aldus Hitier, heeft mijn aanbod van de hand gewezen en zich be reid verklaard om over de vervanging van den volkenbondscommissaris te onderhandelen en faciliteiten te verleenen voor het transito-ver keer door den corridor. Ik heb deze mij onbe grijpelijke houding der Poolsche regeering op recht betreurd. Het ergste is dat thans even als in het geval Tsjecho-Slowakije van een jaar geleden, ook Polen meent, onder den druk eener leugenpropaganda troepen te moeten oproepen, hoewel Duitschland geen enkelen man heeft opgeroepen en er niet aan dacht op de een of andere wijze tegen Polen op te treden. Vervolgens betoogde Hitier dat het door Polen gesloten pact van wederzijdschen bijstand, in strijd is met 't accoord, dat hij destijds met Pil- soedski had gesloten. Ik beschouw derhalve het door mij en maar schalk Pilsoedski destijds gesloten accoord als door Polen eenzijdig geschonden en derhalve als niet meer bestaande. Ik heb dit aan de Poolsche regeering medegedeeld. Ik herhaal echter dat dit geen wijziging beteekent in mijn principieele houding tegenover de aan de orde zijnde vraag stukken. Mocht de Poolsche regeering er prijs op stellen tot een nieuwe verdragsregeling der betrekkingen tot Duitschland te komen, dan zal ik dat slechts toejuichen, op voorwaarde even wel dat een dergelijke regeling op een volkomen duidelijke' en beide partijen gelijkelijk bindende verplichting berust. De verhouding tot de bevriende mogendheden besprekend, bracht Hitier hulde aan generaal Franco, en deelde hij mede, dat wanneer over eenige weken de roemvolle held van het natio nale Spanje zijn plechtigen intocht in Madrid zal houden, de vrijwilligers van het Duitsche legioen daaraan zullen deelnemen. In scherpe bewoordingen brandmerkte Hitier vervolgens de internationale oorlogophitsers der laatste weken. Nogmaals verklaarde Hitier dat de band, welke Duitschland en Italië omsluit, onverbre kelijk is. Vervolgens besprak Hitier het telegram van president Roosevelt. Dit telegram analyseerend zeide Hitier, o.m.: 1. De heer Roosevelt is van meening, dat ook ik mij ervan bewust ben dat in de geheele wereld honderden millioenen menschen in een permanente vrees voor een nieuwen oorlog verkeer en. Welnu, deze vrees voor oorlogen heeft zonder twijfel de menschheid altijd en terecht ven'uld. Sinds het verdrag van Ver sailles zijn tot 1938 alleen reeds veertien oor logen gevoerd waaraan ook staten van het westelijk halfrond deel hadden. Daarbij kwa men nog in hetzelfde tijdperk 26 gewelddadige interventies, en met bloedig geweld toege paste sancties. Duitschland had hieraan nooit deel en was er nooit de .oorzaak van. Het zou in mijn oogen derhalve een dwaling zijn aan te nemen, dat de vrees voor oorlogen juist op dit oogenblik aan werkelijke oorlogen zelf ge weten zou kunnen worden. De oorzaak voor deze vrees ligt uitsluitend in onbeteugelde, leugenachtige en gemeene persophitsing en in het kunstmatig scheppen eener paniek stemming. 2. De heer Roosevelt spreekt in zijn tele gram de meening uit, dat iedere groote oorlog zijn invloed op vele generaties uitoefent. Dit weet niemand beter dan het Duitsche volk, wan* in het vredesverdrag van Versailles werden den Duitschers lasten opgelegd, welke in geen honderd jaar te boven zouden zijn ge komen 3. De heer Roosevelt verklaart dat hij zich reeds bij een vorige gelegenheid tot mij heeft gericht, om de politieke, economische en so ciale vraagstukken op vreedzame wijze op te lossen. Antwoord: ik heb zonder wapengeweld de noodige politieke, economische en sociale vraagstukken geregeld. 4. De heer Roosevelt gelooft dat de strooming van dezen tijd thans weer dreigend wapen geweld met zich mee brengt en dan onvermij delijk een groot deel der wereld gemeen schappelijk zijn verderf tegemoet gaat. Antwoord: Voor zoover Duitschland betreft is mij van een dergelijke bedreiging van an dere volken niets bekend, wel echter lees ik in de democratische couranten eiken dag de leugenberichten over dergelijke bedreigingen. 5. De heer Roosevelt gelooft verder dat in dien een oorlog uitbreekt alle volken hieron der zullen lijden. Antwoord: deze overtuiging heb ik als po liticus 20 jaar lang gehuldigd. 6) De hoer Roosevelt gelooft dat de leiders van groote landen het in hun hand hebben, hun volken van het dreigend ontheil te redden. Antwoord: Wanneer dit zoo is, dan is het een strafbare lichtzinnigheid, om geen erger woord te gebruiken, wanneer de leiders van volken die over zulk een macht beschikken het niet klaar spelen hun tot oorlog ophitsende pers te beteu gelen. Ik acht het dan onbegrijpelijk hoe deze verantwoordelijke leiders de diplomatieke be trekkingen door het terugroepen van gezanten enz. zonder eenigen grond bemoeilijken. 7) De heer Roosevelt verklaart, dat in Europa drie en in Afrika een onafhankelijke natie haar bestaan verloren hebben. Hierop antwoordde Hitier dat deze naties niet thans in Europa haar onafhankelijk bestaan verloren hebben, doch in 1918 toen men ze uit haar gemeenschappen los maakte. Wat Afrika betreft, daar heeft geen natie haar vrijheid verloren doch bijna alle vroegere bewoners van dit continent zijn met bloedig geweld onderworpen aan de souvereini- teit van andere volkeren. 8) Roosevelt spreekt ten slotte van geruchten volgens welke nog meer aanvalsdaden worden overwogen. J An woord: Ik acht iedere door niets gemoti veerde aanduiding van dezen aard, een aanslag op de rust en daarmede op den wereldvrede. Mocht echter Roosevelt hier werkelijk bepaalde gevallen op "het oog hebben, dan zou ik hem wil len verzoeken, de door een aanval bedreigde staten en de in aanmerking komende aanval lers te noemen. 9. De heer Roosevelt verklaart dat ik bij her haling verzekerd zou hebben dat ik en het Duitsche volk den oorlog niet wenschten en dat, als dit zoo is, er ook geen oorlog behoefde te komen. Antwoord: Ik heb geen oorlog gevoerd, ik zou niet weten met welk doel ik „überhaupt" een oorlog zou voeren. Ik zou Roosevelt dank baar zijn wanneer hij mij daarover inlichtin gen wilde verschaffen. 10. Roosevelt is van meening, dat oorlogen slechts gevoerd mogen worden in geval van een ondubbelzinnige zelfverdediging. Antwoord: Ik geloof dat dit de opvatting is van alle verstandige menschen. We zullen hopen, dat althans de Noord-Amerikaansche Unie dit edele beginsel zelf in de toekomst huldigt. 11. De heer Roosevelt meent verder dat hij slechts met de stem der kracht en uit vriend schap voor de menschheid spreekt. Antwoord: Wanneer deze stem uit Amerika te rechter tijd was verheven, dan had ten minste het dictaat van Versailles verhinderd kunnen worden. 12. De heer Roosevelt verklaart, dat alle in ternationale vraagstukken aan de conferentie tafel kunnen worden opgelost. Antwoord: Theoretisch zou men werkelijk moeten gelooven dat dit mogelijk zou kunnen zijn. In dit verband zeide Hitier gaarne te zien, dat aan de conferentietafel het vraag stuk der grondstoffen en der koloniën zijn oplossing zou kunnen vinden. Mijn scepticis me is echter aldus Hitier daarop ge grond, dat Amerika zelf het sterkste zijn twij fel omtrent de doeltreffendheid van confe renties heeft geaccentueerd. De heer Roosevelt constateert dat het geen antwoord op het pleidooi voor vreedzame be sprekingen is, wanneer de eene partij de wa pens niet neerlegt omdat zij niet van tevoren de verzekering kreeg dat de beslissing gunstig voor haar zal uitvallen. Antwoord: De vertegenwoordigers van het Duitsche volk werden bij het ontvangen van het dictaat zelfs niet als de vertegenwoordi gers ontvangen van een natie, die toch in een strijd voor haar vrijheid en onafhankelijkheid ruim vier jaren had stand gehouden tegen over de geheele wereld. Het is mijn onwrik bare wil er voor te zorgen, dat niet slechts thans, doch voor altijd geen Duitscher meer weerloos aan een conferentie deelneemt. 14) De heer Roosevelt gelooft, dat men een conferentiezaal moet betreden als een gerechts zaal. AntwoordDe Duitsche vertegenwoordigers zullen nooit meer aan een conferentie deel nemen, die voor hen een rechtbank is. 15) De heer Roosevelt gelooft dat de wereld vrede sterk zou bevorderd worden wanneer de naties een openlijke verklaring over de politiek der regeeringen zouden afleggen. Antwoord In tallooze openbare redevoerin gen heb ik dit tot dusver altijd gedaan. Ook thans moet ik het echter weer van de hand wij zen een dergelijke verklaring af te leggen voor iemand anders dan voor het volk, voor welles bestaan ik veranwoordelijk ben. 16) De heer Roosevelt gelooft dat ik bereid moest zijn hem, als het hoofd van een zoover van Europa verwijderde natie zulle een verkla ring te doen. Antwoord: De heer Roosevelt zou zich in het omgekeerde geval ongetwijfeld op de Monroe- leer beroepen, en zulk een eisch als een inmen ging in de binnenlandsche aangelegenheden van het Amerikaansche continent afwijzen. Pre cies dezelfde leerstelling houden wij, Duitschers, er voor Europa op na. 17) De heer Roosevelt verklaart dat hij de hem verstrekte mededeelingen over de politieke doelstellingen van Duitschland aan de andere zich bedreigd voelende volken zou mededeelen. Antwoord: Op welke wijze heeft de heer Roosevelt vastgesteld welke naties zich door ons bedreigd gevoelen en welke niet? 18) De heer Roosevelt eischt de verzekering dat de Duitsche troepen het gebied van de vol gende onafhankelijke landen niet zullen over vallen. Hier noemde Hitier de door Roosevelt vermelde landen. In zijn antwoord zeide Hitler dat hij zich de moeite genomen had bij deze staten na te gaan, ten eerste of zij zich bedreigd voelen en ten tweede of de boodschap op hun aanstichten of al thans met hun instemming tot mij ge richt is. Het antwoord was eensdeels ontkennend, anderdeels kortweg afwij zend. De Duitsche regeering, aldus Hitler, is on danks alles bereid aan elk dezer genoemde af zonderlijke staten, desgewenscht indien zij zich tot Duitschland met een desbetreffend voorstel zouden richten om een verzekering in den door Roosevelt gewenschten zin te verkrijgen, deze verzekering op voorwaarde van wederkee- righeid ook te geven. Ook over den duur van deze overeenkomsten is Duitschland gaarne be reid met eiken afzonderlijken staat de ge- wenschte overeenkomsten te sluiten. Ook verklaar ik hier plechtig dat alle verspreide beweringen over een voor genomen Duitschen aanval of ingrijpen op of in Amerikaansche gebieden grof bedrog of onwaarheid zijn. 19) De heer Roosevelt verklaart, dat hij zich de bespreking over de meest doeltreffende en snelle wijze om de volleen te bevrijden van den drukkenden last der bewapening, als den be langrijksten factor voorstelt. In zijn antwoord zeide Hitier, dat alle pogin gen om in onderhandelingen van vele jaren aan de conferentietafel ook te komen, tot de ont wapening der andere volken, mislukt zijn. Niettemin, aldus de Führer, wil ik geen hin derpaal voor de bespreking van ontwapenings kwesties waaraan u, president Roosevelt, zelf wilt deelnemen. Alleen verzoek ik u, u voor- loopig niet tot mij en Duitschland maar tot de anderen te richten. 20) De heer Roosevelt verzekert tenslotte dat hij bereid is practisch aan de ontsluiting van internationale handelswegen deel te nemen. Antwoord: Doelend op den boycot van Duit sche goederen, zeide Hitier: Ik geloof, president Roosevelt, dat het een groote verdienste zou zijn wanneer gij begon met in de Amerikaansche Unie een einde te maken aan deze belemme ringen van een werkelijk vrij economisch ver keer. President Wilson heeft eens zijn woord verpand dat de Duitsche koloniale eischen pre cies als alle andere, aan een rechtvaardig onderzoek zullen worden onderworpen. Het zou edel zijn, als president Franklin Roosevelt het woord van president Wilson zou inlossen. 21) Tenslotte verklaart president Roosevelt, aldus Hitier, dat de hoofden van alle groote re geeringen voor het lot der menschheid verant woordelijk zijn en dat ik ook daarvoor verant woordelijkheid draag. Hitler merkte op dat hij om aan de bedrei gingen door de rest der wereld te ontkomen, het Duitsche volk niet slechts politiek vereenigd, doch ook militair uitgerust had. Hij had een einde gemaakt aan het verdrag van Versailles zonder zijn volk of een ander het leed van een oorlog te bezorgen. Voor de geschiedenis kan ik er aanspraak op maken, tot die menschen gere kend te worden, die het hoogste gepresteerd hebben, dat redelijkerwijze van een enkeling kan worden verlangd. Mijn wereld is die waarin de voorzienigheid mij geplaatst heeft en waar voor ik derhalve verplicht ben te arbeiden. Zij is helaas wat de ruimte betreft, veel meer be grensd. Zij omvat slechts mijn volk. Alleen ge loof ik hiermede het beste te dienen, datgene wat ons allen na aan het hart ligt: de rechtvaardig heid, welvaart, de vooruitgang en de vrede van de geheele menschelijke samenleving. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) DE BLOEMBOLLEN. Zoiidag zal er veel te zien zijn. Men meldt ons uit Hillegoim: Hoewel de pracht der hyacintenlbloeimen en narcissen allengs begint te verdwijnen, moet men nu niet denken dat er Zondag a.s. niets meer te bewonderen is. Het tegendeel is waar. Overal zijn de enkele en dubbele vroege tulpen in bloei gekomen terwijl de Triumph- en Hendeltulpen haar kleuren be ginnen te vertoonen. En deze kleuren zijn veel sprekender en contrasteerender dan die der hyacinten, zoodat de effecten ook feller zijn. Men zal zich dus over een tocht door de bol lenstreek op Zondag a.s. niet beklagen. VIJF EN TWINTIG-JARIG JUBILEUM. Maandag 1 Mei hoopt de heer J. W. Wil- lemsen, directeur der N.V. Groeneveld, Van der Poll Co's Electrotechnische Fabriek, te Amsterdam, wonende te Haarlem, den dag to herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij deze Venonotschap. BELASTINGKANTOOR MAANDAG GEOPEND. Ter verbetering van een ons gezonden be richt deelt de inspectie van de directe belas tingen ons nader mede. dat ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana op 1 Mei a.s. de loketten van het Kantoor van genoemden Ontvanger op dien dag op de gewone uren voor betaling van directe belastingen zullen geopend zijn. Mei-demonstratie van den H. B. B. en S. D. A.P. De demonstratie welke elk jaar door de moderne arbeidersbeweging op den len Mei wordt georganiseerd, zal dit paar in bijna alle plaatsen en ook in Haarlem op 29 April plaats vinden. Deze optocht wordt heden avond te half zes aan de Friesche Varkens- markt opgesteld en zal te zes uur precies van dat punt vertrekken en veder de volgende route nemen: Hooimarkt, Koudehorn, Cathar ij nebrug, Papentorenvest, Oostvest, Amsterdamsche Poort, Amsterdamstraat, 2de Zuid Polder straat. Da Costastraat, Tollenstraat, Teding van Berkhoutsfcraat. Dr. Schaapmanstraat. Potgieterstraat. Adr. Loosjesstraat, Jacob Geèlstraat, Nijlstraat, Merovingenstraat. Noormannenstraat. Karolingenstraat, Paus Leostraat. HofmeijerstraatGraafschapstraat. Zuider Buiten Spaarne, Buitenrustbrug. Cas- teleijnstraat. Bakkerstraat, Tulpenstraat. Van Marumstraat, Kamperstraat, Bakkerstraat. Voorhelmstraat, Twijnderslaan, Kleine Hout weg. Paviljoenslaan alwaar de stoet ontbon den zal worden. In dezen stoet wordt dit keer een aantal wagens medegevoerd van de Neder!Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, de federatie Haarlem der S.D.A.P., Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond. Centrale Bond van Transport arbeiders, Alg. Nederl. Bakkersgezellenbond. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING AFDEELING HAARLEM. Met een zeer mooien avond heeft de af- deeling Haarlem gisteren haar lezingseizoen afgesloten door de vertooning van de film „Gletscherwater" opgenomen en toegelicht door den heer D. van Sijn. Voor dezen avond bestond groote belangstelling. De film volgt de rivier de Rhone van haar oorsprong als zij als een bruisende bergbeek onder de geweldige gletschermassa's uit schuift. We zien hoe, door het samen vloeien met wilde zij stroompjes zij tot een machtigen romantischen stroom wordt, die in het meer van Genève even tot rust komt. Dit vischrijke meer is het jachtgebied van de zwartbruine wouw, een echter vischvanger. Bij Genève perst de Rhone zich weer in z'n stroomdal en vervolgt als snel stroomende rivier haar loop tot zij in het diepblauw van de Middellandsche zee zich verliest. De troostelooze zoutvlakte van de Delta lokte niet tot kampeeren. zoodat de tent werd opgeslagen in het Rhöne waterbosch, waar dwergooruiltjes fluiten, honderden nachtega len zingen, doch waar ook de boschratten de tent met hun bezoek kwamen vereeren. In het uitgestrekte steppegebied werd ge zocht naar de nesten van grielen. Daar vindt men kudden schapen uit duizenden dieren be staande, maar daar leven ook de halfzwarte stieren, die het den onderzoekers soms zeer lastig maakten en het filmen beletten. De ondiepe zoutmeren (etangs) zijn het gebied van de Flamingo's en in de ontoegan kelijke moerassen broeden de steltkluuten. Opnemingen van de zigeunerfeesten in het visschersplaatsje Santes Maries, welke met stierengevechten in de arena geëindigd wor den, vormden het slot van deze zeer mooie film over de Rhóne. ORANJEVEREENIGING PRINS BERNHARD. Door de Oranjevereenlging Prins Bernhard van de Ver. Koninginnedag (Haarlem-West) is het volgende programma opgesteld voor de viering van den verjaardag van Prinses Ju liana op 1 Mei: Des morgens 7 uur reveille door de Leid- sche buurt. Om 9 uur opening kermisvermakelijkheden op het Leidscheplein. Om 9.40 uur bezoek aan de jeugd-bioscoop in de Zuiderstraat, voor kinderen van 3—7 jaar. Aantreden op het Ruiterplein en ver zamelen op het Brouwersplein. Om 3 uur des namiddags bezoeken de kin deren van 7 tot 14 jaar de jeugd-bioscoop. Afmarsch voor de kinderen van het Ruiter plein en aansluiten op het Brouwersplein. Om 3.10 uur verzamelen zich de kinderen van 3 tot 7 jaar in de school Leidscheplein, waar zij aangenaam zullen worden bezigge houden door een goochelaar en de vertooning van de poppenkast. Onder de voorstelling zal een tractatie worden aangeboden. HET TOONEEL Hef 20-Jarig bestaan van Haarlem's Tooneel. „De jubileerende vereeniging viert haar lQ-ja- rig feest onder de gelukkigste omstandigheden. Gezond, krachtig, financieel sterk is de club in dezen moeilijken tijd verzekerd niet alleen van haar bestaan, maar kan het bestuur ook vol vertrouwen het derde lustrum tege moet gaan".zoo schreef ik 10 jaar geleden in ons blad ter gelegenheid van de viering van het tweede lustrum van Haarlem's Tooneel. Helaas is het niet mogelijk in denzelfden hooggestemden toon te schrijven nu deze be kende dilettanten-tooneelvereeniging haar 20- jarig bestaan viert. Alles heeft in de laatste twee jaar tegengewerkt. Er was de langdurige crisis, die ook hier haar invloed deed gelden, er was het verlies van enkele uitstekende krachten door vertrek naar elders, ziekte of bedanken en men moet het bestuur bewonde ren, dat het ondanks de vele tegenslagen den moed niet heeft verloren en Haarlem's Too neel in stand heeft weten te houden. Het is waar, dat men in de laatste twee jaar be halve Donderdag geen opvoeringen meer met eigen krachten heeft kunnen geven en het voorloopig over een anderen boeg heeft moeten gooien om leden en donateurs te be houden o.a. door het geven van voorstel lingen door beroepsgezelschappen en het or- ganiseeren van gezellige feestavonden maar tot ontbinding der vereeniging heeft men gelukkig nog niet behoeven te besluiten. En dat is te prijzen, want.het zou wel zeer te betreuren zijn, wanneer een dilettanten- vereeniging met een zoo mooi verleden zou worden ontbonden. Daarvoor heeft Haarlem's Tooneel in de jaren van zijn bestaan te veel gepresteerd. Het is immers nog niet lang ge leden, dat Haarlem's Tooneel tot de beste dilettanten-clubs van onze stad mocht worden gerekend. Haarlem's Tooneel heeft reeds vroeger moei lijke tijden gekend. Na een periode van bloei na de eerste drie jaar kwam er onder den druk der slechte economische toestanden in 1923 na de jaren der hoogconjunctuur een tijd van inzinking en daalde het aantal leden van 232 tot 45 en men vreesde toen, dat de vereeni ging ter ziele zou gaan. Toch is men blijven doorwerken en al spoedig kwam er een omme keer. Men wist de vereeniging nieuw leven in te blazen, bij de werkende leden kwam een andere, een frisschere geest, de opvoeringen gingen weer in stijgende lijn en eenige jaren later reeds beleefde Haarlem's Tooneel een tijdperk van grooten bloei. Wanneer het tegenwoordig bestuur dit tot voorbeeld neemt, zal het misschien gelukken Haarlem's Tooneel weer tot een bloeiende, ac tieve tooneelvereeniging te maken. Want ten slotte is het doel van een dilettanten tooneel- club om zelf weer opvoeringen te geven. Haar lem's Tooneel heeft met de voorstelling van Donderdag reeds bewezen, dat de club deze richting weer uit wil. Zij wacht nu op nieuwe werkende leden met talent en wie weet, hoe spoedig die zich zullen aanmelden. Er is een goede clubgeest in Haarlem's Tooneel en het zou mij daarom niet verwonderen, als deze vereeniging, eerder dan men nu nog vermoedt, tot vernieuwden bloei zal komen. Wanneer men den moed maar niet verilest en dus door zet. Ik heb als criticus zoo ongeveer alle voor stellingen, van de eerste „De Jonggezellen- Bond" van Ludwig Fulda af, bijgewoond en heb mij dus een oordeel kunnen vormen van de artistieke prestaties in deze 20 jaren als misschien geen ander De eerste periode, die bijna tot het tweede lustrum duurde, zouden wij de periode van Theo Bouwmeester kunnen noemen. In die jaren had Theo Bouwmeester de leiding en uit dien tijd herinner ik mij als de beste voorstellingen die van Een Boete met mevrouw Stolk in de hoofdrol Als de kersen bloeien met een uit stekenden tuinman van den heer Stolk Len tewolken, De Andere en vooral van Pomarius, in welk blijspel de heer Bouwmeester de titelrol op zeer levendige, fascineerende wijze speelde. Daarna volgde de periode van Job Kaart, die wij wel den bloeitijd van Haarlem's Tooneel mogen noemen. Job Kaart gaf zich geheel aan de vereeniging en hij toonde zich een voortref felijk regisseur voor dilettanten. Niet alleen, dat de voorstellingen onder zijn leiding hij regis seerde meer dan 25 stukken bij H. T. artistiek op hoog peil stonden, hij wist uit zijn amateurs ook alles te halen wat er in zat, en hen tot top prestaties te voeren. Hoeveel uitstekende krach ten had Haarlem's Tooneel in zijn tijd. Ik noem hier slechts de dames Tijsseling die wel ver boven aan stond Siebold, Zimmerman, Chris- toffel en Van Dongen uitstekend bijvoorbeeld was deze laatste als de Vlaamsche logé in Phyl lis en de heeren H. van der Horst, Jan van Eden, Houtman, Eggink, Siebold en Wim Paauw. En welke voortreffelijke voorstellingen zijn er onder Kaart's leiding niet gegeven! Hier volgen enkele titels van stukken, die in deze periode werden gespeeld: Phyllis, Dat wat je niet hebt. Als ik wilde. Blauwbaard's Achtste vrouw, Pene lope, Trio, Femina, Hottentot, De wrekende God met welk stuk H.T. den zilveren beker won in den door De Tooneelspiegel uitgeschreven tooneelwedstrijd Wat doet mijn vrouw tus schen 2 en 5, Hij, Zij en de Pekingees en bovenal De Jantjes, welk stuk men speelde ter gelegen heid van het derde lustrum en dat een zeer groot succes werd, dank zij Kaart's regie en het spel van de dames Siebold, Busquet, Stolk, Eki Bou wer, Tijsseling en Christoffel en de heeren Stolk, de Grauw, Houtman, Siebold en Van der Horst. De opvoering van De Jantjes is het hoogtepunt geworden in het bestaan van Haarlem's Tooneel. Een regisseur als Job Kaart heeft Haarlem's Tooneel na dien tijd niet meer gehad. Nico de Jong, die o.a. De Weg naar het Geluk en De Man van Virginie regisseerde, wist niet zoo het contact met de werkende leden te krijgen als Kaart en de voorstellingen onder zijn regie misten dan ook de vaart en de dynamiek van zijn voorganger. Nog een enkele maal heeft Kaart later de regie gevoerd o.a. bij Nadya, in welk stuk mevrouw Tysseling haar 25ste rol speelde en daarom gehuldigd werd en De Weg naar 't Geluk, het jubileum-stuk van Kaart, die daarmee de 25 behaalde. Ik zou aan de geschiedenis van Haarlem's Tooneel te kort doen wanneer ik ook niet de groote bal-masqués in herinnering bracht, die jaren lang de clou van het carnaval in Haarlem waren. Wij schreven reeds, dat Haarlem's Tooneel thans een moeilijken tijd doormaakt. De club heeft de viering van haar vierde lustrum inge zet met den eenacter-avond in De Leeuwerik op Donderdag 27 April en zet 't feest dezen avond voort met een groot diner en een bal in Lido te Amsterdam. Wij wenschen Haarlem's Tooneel geluk met dit 20-jarig bestaan en hopen van harte, dat deze vereeniging onder de leiding van haar enthousiasten voorzitter, den heer Tjebbo Franken, weer spoedig een tijd van bloei moge ingaan. J. B. SCHUIL WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv. Ingez. Med.) Eerste R.-K. Zwemfeest in Haarlem R.-K. zwemvereeniging V. O. Z. Morgen zal het eerste R.K. Zwemfeest in Haarlem, georganiseerd door de R.K. Zwemver eeniging V. O. Z. een feit worden. Op dien Zon dag worden er in het Sportfondsenbad aan het Frederikspark groote nationale zwemwedstrijden gehouden waaraan door alle R.K. Zwemver- eenigingen in het Bisdom Haarlem zal deelge nomen worden, o.a. „Swift" uit den Haag; „Amstel" uit Amsterdam; L. A. C. uit Rotter dam enz. De wedstrijden beginnen te 2 uur. Er staan op het programma zoowel estafette als individueele nummers waaraan door dames en heeren zal deelgenomen worden. Verder worden er belangrijke waterpolowedstrijden ge speeld waaraan deelgenomen wordt door de zwemvereenigingen „Haarlem" uit Haarlem; „Amstel" uit Amsterdam; „Swift" uit den Haag en „V. O. Z." uit Haarlem. Ook staat er een demonstratie schoonspringen op het programma uit te voeren door de heeren, N. v. d. Voort, kampioen van Haarlem en 3e in de kampioen schappen van Nederland; K. ten Have, 2e in de kampioenschappen van Haarlem en P. Don ders, 3e in de kampioenschappen van Haarlem. Dit zwemfeest wordt besloten met een feest avond in de kroonzalen van het restaurant Brinkmann op de Gr. Markt. Het bekende duo Meijer en van Meurs verleent voor dezen ver rassingsvollen avond zijn medewerking. Wit zegt reeds genoeg. HET ORANJEBAL GAAT NIET DOOR. Het Oraijebal dat Zondagavond en -nacht in het Concertgebouw zou gehouden worden, gaat niet door, daar de burgemeester gewei gerd heeft, de gevraagde nachtpermissie tot 4 uur toe te staan, omdat feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Julinana op Zondag niet worden gehouden. WERKLOOZEN DIE DIENSTPLICHTIGEN VERVANGEN. Men is op de afdeeling Militaire Zaken ten Stadhuize reeds druk bezig, te bepalen welke werkloozen in aanmerking komen hier ter stede om dienstplichtigen aan wie verlof wordt toegestaan, te vervangen. Deze opgave wordt binnen enkele dagen naar het Departe ment in Den Haag toegezonden. /CUEEP/ T'JEMEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaarndam, New-Orleans n. Rott. 26 van Cor pus Christi. Volendam, 27 van Bermuda te New-York. Bilderdijk, 27 van Rotterdam te Baltimore. Noordam, 27 van Philadelphia n. New-York. Dinteldijk, Vancr. n. Rott. 27 te Portland (O.), Damsterdijk, Vancr. n. Rott. 28 te Londen. Breedijk, 28 van Antwerpen te Rotterdam. Lochavon, Rott. n. Vancr. 24 v. Los Angeles. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk, (thuisreis) 28 te Antwerpen. Jagersfontein, (uitreis) 28 te Lor. Marques. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Abbekerk, (uitreis) 28 te Yokohama. Zuiderkerk, (uitreis) 28 v. Rotterdam. HALCYON LIJN Stad Dordrecht, 27 v. Vlaard. n. Oxelosund. Stad Zwolle, Vlaardingen n. Salta Caballo passeerde 27 Ouessant. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk, (uitr.) 28 van Colombo. Gaasterkerk, (thuisr.) 27 van Kaapstad. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland, (uitreis) 28 te Santos. Eemland, (uitreis) 26, 90 mijl O. v. Land's End. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Costa Rica, 25 v. Kingston (Ja.) n. Pt. Limon. Agamemnon, 27 van Aruba te Paramaribo. Barneveld, 28 van Hamburg te Amsterdam. Berenice, 27 van Malaga naar Castellon. Cottica, 26 van Curacao n. Port au Prince. Helder, 26 van Pacasmayo naar Balboa. Hermes, 27 van Mersin te Morphoubaai. Juno 27 van Stamboul te Yerakini. Nereus, 27 van Rotterdam te Pasajes. O'oeron, 27 van Mudania naar Piraeus. Orpheus, 28 van Gothenburg te Aarhuus. Trajanus, Amst. n. Alexandrië p. 27 Gibraltar. Theseus, Amst. n. Kopenhagen p. 28 Holtenau. Irene, 28 van Lissabon te Setubal. Socrates, 28 v. Amsterdam n. W. Indië. Ariadne, 28 van Amsterdam te Rotterdam. Perseus, 28 van Amsterdam te Rotterdam. Pygmalion, 28 van Bremen te Amsterdam. Rhea, 27 van Triest naar Fiume. Saturnus, 28 van Hamburg te Amsterdam Stella, 28 van Amsterdam te Rotterdam. Titus, 27 van Amsterdam te Hamburg. Van Rensselaer, Barbados n. Amsterdam 28 (n.m.) van Havre, 29 (4 n.m.) verwacht. Venus, 27 van Livorno naar Napels. Vulcanus, 27 van Jaffa te Tel Aviv. KONINKLIJKE/SHELL. Agatha, 24 van Pladjoe naar Balik Papan. Agnita, vertrekt 28 v. Rott. n. Key West v.o, Chama, 23 te Las Palmas, naar Barbados v.o. Mirza, 3 Mei van Genua te Curacao verwacht. MEYER CO.'S SCHEEPV MIJ. Glenroy, m., Japan n. Amst. p. 27 Gibraltar. Polydorus, Amst. n. Batavia p. 27 Gibraltar. Myrmidon, Batavia n. Amst. p. 27 Gibraltar. Bellerophon, Rott. n. Japan 26 v. Hongkong. Ajax, Japan n. Rott. 28 te Penang. Hector, Japan n. Rott. 28 te Shanghai. Benmohr, Hongkong n. Rott. 27 v. Kohsichang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, (uitreis) 28 v. Marseille. Sitoebondo, (thuisreis), 27 te Belawan. Kota Radja, (thuisr.) p. 28 Gibraltar. Tapanoeli, (uitreis) 28 van Suez. Brastagi, (thuisr.) 27 van Singapore. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alcyone, 26 van Rotterdam te B.-Ayres. Alkaid, (thuisr.) 27 te Santos. Algorab. (thuisr.) p. 27 Fern. Noronha. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN Salabangka, 27 v. N.-Orleans n. Z.-Afrfea STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Saleier, 28 van Amsterdam te Batavia. Tjikandi, 28 van Batavia naar Amsterdam Poelau Roebiah, 28 v. Batavia te Amsterdam. Soemba, 28 van Hamburg te Amsterdam. Chr. Huygens, (thuisreis) 28 v. Port Said, Tabian,.27 van Batavia naar Amsterdam. Kota Baroe. (thuisr.) 28 te Genua. WIJK LIJN. Katwijk, 28 van Gent te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8