KONINGIN Klopveegzuigers Het sprookje van den regen. Ervaringen van een beginnend kolonist in Zuid-West Afrika. maakte oefeningen aan boorc' de „Tromp" mee van Centrale Verwarming HMet TEL. 15597 ZATERDAG 29 APRIL 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 7 E eerste indruk van dit land, dat door de koloniale eischen van Duitschland weer in het brandpunt der belangstelling staat, is die van een grenzelooze naargeestigheid. Wie in Wal- vischbaai, de kleine havenplaats aan de treu rige kust, een voet aan wal zet. voelt zich een zaam en verlaten in het woeste en onvrucht bare land. Woest en onvruchtbaar, onaantrek kelijk een neerdrukkend tevens. Dit kan tot den nieuweling niet schriller spreken dan door het hartverscheurend gekraak en gegier van de kranen aan de kust waarvan het oliën wegens de felle zandstormen een onbegonnen taak zou zijn en daar de loerende blikken der zwarten, die azen op een fooi voor het dragen van koffers en kisten. En daarom is de eerste stap van degenen die hier voor de eerste maal debarkeeren, een aarzelende beweging, het verlangen om terug te keeren, zich weer aan boord van het veilige schip in veiligheid te brengen, de ooren dicht te stoppen voor het gierend rumoer der kra nen. Er zijn er. die het inderdaad hebben ge daandoch dat waren niet degenen, die een koloniseerende mogendheid groot maken.... Het oponthoud in de havenplaats duurt niet lang. Maar toch moeten de Europeesche zenuwen er een geduldproef doorstaan: de haast van het moderne leven is in dit Afrika een onbekend begrip. Het treintje, dat den nieuweling naar het binnenland voert, rijdt niet op vastgestelde minuten. Het wacht in schikkelijk op den reiziger, die zijn mondvoor raad met fruit wil aanvullen, op den spoor wegbeambte. die zich op het laatste oogenblik nog een dringende boodschap herinnert. De wagons zijn overigens ruim en geriefe lijk. De reizigers zitten op groen-leeren kussens die door een enkele handbeweging in breede bedden kunnen veranderd worden. Het baanvak leidt tot Swakopmund, de oude Duitsche havenstad. Uit den trein blikt men aan de ééne zijde over de Namiib-woestij met spaarzaam begroeide duinen. Op sommige top pen roept een nieuwsgierige springbok als chef-de-réception van het Afrikaansche wild de reiziger een schuchter welkom toe. En hier. in Swakopanund, is het of er voor het eerst een aarzelende gilmlach glijdt over het stugge gelaat van dit mandaatgebied: de Europeanen hebben er ten koste van vele teleurstellingen, doch met de voldoening, die geslaagde inspanning geeft, kleine tuintjes aangelegd. Soms, in den regentijd, draagt de Swakop- rivier geweldige water-massa's naar de zee, doch meestentijds is de bedding droog en het uitzicht dor. Toch ziet men langs de oevers reeds veel kameeldoornboomen. Dan verraadt het hijgend gezwoeg van de locomotief hoe de bodem snel stijgt. Langs Usakos voert de spoorlijn naar het bergland van Zuid-West Afrika. In deze plaats wordt overnacht en als de reiziger hier den volgen den dag uit het venster van zijn primitief hotel naar buiten blikt, ziet hij, nu de onaan trekkelijke titelpagina is omgeslagen, een kleurige bladzijde in het boek zijner indruk ken. Zijn kamer wordt gevuld met een merk waardig violet-rood licht en bruine scha duwen: hij ontwaart het schijnsel van de eerste Afrikaansche zonsopkomst. Het wijde land opent zich naar het Zuiden, waar de Namib zich uitstrekt: in het Noorden ver heffen zich bergformaties en naakte rotsen. In Usakos splitst zich de spoorlijn. De hoofdlijn voert over Karibiib. Okahandja naar het Zuiden van het land, doet de hoofdstad Windhoek aan en bereikt over Mariental. Keetmanshoop en Wannbad het punt, waar zij aansluit cp het spoorwegnet van de Unie van Zuld-Afrika. De andere lijn is de langste „smalspoorweg" der wereld. Het brengt de menschen en goederen naar het Noordelijk gedeelte, langs Omaruru. Kalkfeld, Otjiwa- rongo naar Öta en Tsumeb. En des avonds, als de maan als een open schaal aan den nachtelijken hemel hangt en vreemde sterren schitteren in een wijde, wijde klaarte, betreedt de nieuweling zijn domein in het vreemde land. de -geheimzinnige wereld van de zwarte sfinx Afrika. Het is geen rijk land. het voormalige Duitsche Zuid-West Afrika. De rijkdom ligt slechts voor een deel in de diamantvelden der Namib-woestijn. Men wint er voorts koper goud en tin. Maar de voornaamste bron van inkomsten vormen veeteelt en de teelt van karakals, de zilvervossen der Afrikaansche steppen en woestijnen. De veeteelt is een be drijf. dat hier geheel andere aspecten geeft, omdat de weidevlakten voor het vee in dit regenarme land zoo ontzaglijk grootere af metingen hebben dan die in het groene, vruchtbare vaderland. Acht maanden lang schijnt er de zon aan een wolkenloceen hemel. Acht maanden lang dwaalt het oog over het gele gras. de roode duinen, de schamele bosschages. Begin Sep tember breekt de warrnteperiode aan. Hoewel de droogte dan haar hoogteount bereikt be ginnen heesters en boomen te bloeien, is het land vervuld van zwaren honinggeur. het oog verrast door de verzadigde kleuren van bloem en blad. De thermometer stijgt tot 45 graden Celsius in de schaduw Maar eindelijk in November, verzamelen zich aan den horizon de eerste zwarte regen wolken. Land en mensch en dier zien er reikhalzend naar uit. Er hangt een dreigende stilte. Land en leven bukken zich reeds voor het ontwakend geweld. Dan zeilen de wolken snel door het luchtruim, zij vermengen zich. voegen zich samen. Wanneer de zon door het zenith is. ontwikkelen zich dikke sluiers van damp. Een bliksemstraal flitst, onmiddel lijk achterhaald door een tweede. Donderslag volgt op Donderdag. Na deze felle ontlading der geweldige elementen, schuift het regen gordijn naderbij en ontplooit het zich. De bruisende regen stort zich uit over de aarde Het cog stuit op een grijzen wand van klate rende regenstralen. Het geruisch van het water is zoo sterk, dat het het geweld van den donder overstemt. Eén regenbui van eenige uren brengt vaak een neerslag van 60 tot 75 millimeter, dat is in die korte spanne tijds ongeveer één tiende van den neerslag in Nederland.... Maar als de bui voorbij is getrokken is het land herboren Men hoort het land verruimd ademhalen. De dieren springen overmoedi° rond in hun klets-natte hu'd de lucht is glas helder dp kleuren juichen het land zuig+ hoorbaar het vocht op. Spoedig bruist en dondert het in de verte. De rivier verzamelt het water, doch kan dien gigantischen toevloed niet verwerken. Het geelbruine water snelt, springt, klatert, raast, kolkt omlaag en voert alles mee, wat het op zijn weg ontmoet. Het doode land is als een sprookje veran derd. Groote rose en witte lelies ontluiken op het toover-tapijt van het malsch-groene gras. de tot dusverre zwijgzame vogels ont dekken het wonder van hun zangkunst. Langs de oevers en stuwdammen verschij nen de verre gasten van de vogelwereld, het waterwild van het oerwoud. Zelfs de Euro peesche ooievaar stapt er met groteske be wegingen van zijn roode pooten doorf het natte gras, begroet door zijn zwarte Afri kaansche zuster, de maraboe, de ibis. En de kleinere burgers van de Afrikaansche vogel wereld hebben hun bruidsgewaad aangetrok ken. De gele wevervogels bouwen hun kunstig nest boven de plassen, die zich in het land hebben gevoi-md. En als de echtelijke woning aan een der vrouwtjes niet voldoende com fort biedt, rukt zij het verwoed uit elkaar en het geheele gezelschap dat in de takken van de kameeldoornboomen nestelt, betoont zijn solidariteit met de bedrogene in dit huwe lijksschandaal door een melodieus lawaai. Prachtige vinken zwermen vrijpostig tus- schen de duiven, de rood-gesnavelde peper vreters snateren hun levenslust uit. In de boschjes klinkt het schuchter gefluis ter der kinderkamergeheimen van het Afn kaansche wild. De kalfjes van de groote Koedoe-antilopen trekken met stijve pootjes en onhandige bokkesprongetjes door het groene veld. Moeder luipaard hurkt in haar hol in de kalkbergen en loert met groene, glinsterende oogen naar de spelende jongen. Zoo ademt in de regenperiode het land diep, zoo leeft het wild dubbel intensief, zoo ontdekt de boer in Zuid-West-Afrika het v/are karakter van dit wonderlijke tropenge- bied. Totdat in Mei de koude-periode aanbreekt Zonder eenigen neerslag en terwijl de zon aan den hemel blijft stralen, daalt de tempe ratuur. En vaak moet zelfs overdag in het hart van Afrika de kachel de kilte verdrijven Dan giert de wind en klepperen de dakbedek kingen van gegolfd plaatijzer. Dan voeren de landwinden golven van rood stof aan, die in een dikke laag neerdaalt en tot de meest verborgen schuilhoeken doordringt. Zuid-West Afrika is ongeveer l'/2 maal zoo groot als Duitschland. Toch wonen er in dit uitgebreide gebied slechts ongeveer 35.000 blanken. Maar de boeren onder hen houden van het land -met alle vezels van hun hart. Want op deze voorpost der cultuur is alles gewrocht door den arbeid hunner handen. In letter lijken zin. Want ondanks de hitte is het kli maat, dank zij de geringe vochtigheidsgraad van de lucht, wel zco te verdragen, dat de boer zelf zijn handen kan uitsteken, zelf kan meehelpen het land te beweTken. de op- bengst in zijn schuren op te tassen. Een be zit, waarvoor in lange, droge, heete maanden wordt gezwoegd en gestreden. Een bezit, dat later, vooral in figuurlijken zin, tot een rijk dom groeit. Door de oogst, die na het sprookje van den regen uit den grond welt in uitbun dige overdaad. HANS STRÖH. Er is thans, zooals wij reeds mededeelden in ons vorig nummer nog veel te genieten van de kleurenpracht der bloembollen. Door de koude der laatste dagen is de bloei wat tegen gehouden, zoodat hier en daar nog narcissen en hyacinten te bewonderen zijn, terwijl nu pas de tulpen in volle schoonheid prijken. Natuurlijk vindt men de mooiste en vooral de meeste velden onder Bennebroek, Hillegom, Lisse en Sassenheim, maar ook in de onmiddel lijke nabijheid van Haarlem is nog veel te ge nieten. Hierboven geven wij een kijkje op een tulpenveld (op den voorgrond nog wat narcis sen en bloeiende vruchtboomené aan het Mar- celisvaartpad nabij de Houtvaart. Om daar te komen moet men den Vlaamsehen weg afwan delen om vervolgens langs de Ramplaan op het Marcelispad te komen. Terug kan men langs de Houtvaart gaan. Succesvolle aanval van onderzeeër Marine-vaartuig op Nieuwen Waterweg luide toegejuicht (Van onzen specialen verslaggever.) In verband met de vlootrevue, welke heden te Rotterdam plaats heeft, hebben een 4-tal oor logsschepen van de Nederlandsche Marine de flottieljeleider „Tromp", de lichte kruiser „Su matra" en de torpedobooten Z 6 en Z 8 giste ren een oefentocht gemaakt van IJmuiden naar Rotterdam, welke door H.M. de Koningin, aan boord van den „Tromp" tot Hoek van Holland werd bijgewoond. Dank zij de welwillend ver leende toestemming van den Chef van den Ma rinestaf, hebben, aan boord van den kruiser „Su matra", enkele tientallen persvertegenwoordigers en fotografen de gelegenheid kunnen benutten, deze oefentocht tot Rotterdam toe bij te wonen. Omstreeks negen uur in den morgen scheepte H.M. de Koningin zich aan boord van de „Tromp" in. De „pers", die om half acht van den Touristensteiger te IJmuiden per sleepboot af gehaald en naar den buitengaats wachtenden kruiser toegebracht was, wachtte daar den gang van zaken af. Jammer genoeg kon de comman dant, kapitein ter zee C. H. Brouwer, geen toe stemming geven, de begroeting van de „Tromp" door de „burgers" aan dek mede te laten maken Van 9 uur af moest de „pers" zich ophouden in de gezellinge loungs-room der officieren, aan gezien de „Tromp", bij zijn nadering, model ge salueerd moest worden, d.w.z. met 35 saluutscho ten. gelost van het saluutdek af en een driemaal herhaald „Hoe-Zee" van de stram op het dek in de houding staande officieren, onderofficie ren. adelborsten en leden der bemanning. Het is een heel gedrang voor de patrijspoorten aan bakboordzijde van den kruiser, als het eer ste saluutschot van de „Sumatra" de nadering van den flottieljeleider aankondigt. Scherp snijdt de spitse boeg door het rustige waterop pervlak, op de brug is H.M. de Koningin nauw zichtbaar. Slechts enkele minuten duurt de ont moeting van flottieljeleider, die den Koninklij ken Standaard in top heeft en kruiser. Dan ver wijdert de „Tromp" zich reeds om, om na luttele oogenblikken, dwars voor IJmuiden, een rook gordijn te ontwikkelen, dat duidelijk doet zien, welk een schitterende dekking de dikke rook wolken. die langen tijd laag op het water blij ven hangen, vormen. Daarna spoedt de „Tromp" zich naar voren, neemt zijn plaats in aan 't hoofd van de kleine vloot, die naar Rotterdam moet. „Wij" mogen het dek van de „Sumatra" weer vrij betreden, zij het dan, dat enkele officieren van de „Sumatra" ons als gids begeleiden. Het is uitzonderlijk goed weer voor een zee tocht; de zee is volkomen in rust, het zonnetje schijnt, de wind zet vrij hard door. Snel, steeds sneller glijdt de Nederlandsche kust langs ons. De „Tromp" zet er een goed vaartje in en de „Su matra" volgt trouw in het kielzog. Veertien mijl per uur, d.w.z. varend mef de twee kruisvaart turbines. dan 18 mijl a 20 mijl per uur. hetgeen inschakeling van de twee zijturbines van 27.000 P.K. elk en van de middenturbines van 25.000 P.K. mèt zich brengt. De torpedobooten varen „full speed" achter ons. Dikke, zwarte rookwolken ontsnappen uit de pijpen van de Z 6 en Z 8, die ondanks hun ouderdom toch nog blijk geven een zeer behoor lijke snelheid te ontwikkelen. Tot Scheveningen in zicht komt varen de 4 grijs geschilderde oor logsschepen in eikaars kielzog. Daar mindert de snelheid van „Tromp" en „Sumatra", terwijl die van de torpedobooten dezelfde blijft, zoodat zij vrij snel op ons inloopen. De reden" Er is weldra een aanval van een tweetal onderzeebooten te verwachten, zoodat de flottieljeleider en de krui ser zich in de flanken willen dekken. De Z 6 en Z 8 varen daarom een zigzagkoers, waarbij zij met dieptebommen strooien, teneinde een na dering van de onderzeebooten zooveel mogelijk te verhinderen. Hoe men de nadering daarvan signaleert? 't Eenvoudigste, tenminste overdag geschiedt dit met vliegmachines, omdat daaruit zelfs een ondergedoken onderzeeër te zien is. Vandaar dat bij Scheveningen drie watervlieg tuigen een eererondje boven de „Tromp" en „Sumatra" maken. De waarnemers van deze toestellen zullen de twee onderzeebooten moe ten signaleeren en dit dan onmiddellijk doorge ven aan de schepen. Nauwelijks zijn de 3 vlieg tuigen uit elkaar gezwermd om de Noordzee ai' ,e speuren, of tusschen de „Sumatra" en de Z 6 duikt de O II. één der onderzeebooten, die den schijnaanval zal doen, al op. De nadering der O II is niet door de vliegtuigen aangegeven kunnen worden, zoodat het wachten op de O 10 is. Gelukkig blijft deze wat langer uit, zoodat de schijnaanval toch kan doorgaan. In de „Su- Prof. Grondijs over het Chineesch- Japansche conflict. Voordracht voor dc Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen". Voor het departement Haarlem van dc Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft prof. dr. L. A. Grondijs Vrijdagavond een voordracht gehouden over het Chineesch- Japanschc conflict. Spreker zeide, dat men. wanneer men dit conflict in oogenschouw neemt, achter de fi guur van Tsjang Kai Sjek onmiddellijk Sovjet Rusland ziet oprijzen. Zoover gaat de Russische invloed in China, dat niet alleen de wapens van die zijde geleverd worden, maar dat de Sovjets zelfs tot in den genera'.en staf van den maarschalk doorgedrongen zijn. Om dit verschijnsel te verblaren ging spre ker terug tot 1922, in welk jaar Tsjang Kai Sjek de functie vervulde van secretaris van den grondlegger van de Chineesche republiek, dr. Soen Yat Sen. Deze laatste had zich ten doe: gesteld China tot een modem rijk te reorganiseeren. Dat kon echter niet zonder hulp van buiten en daarom richtte Soen zich allereerst tot Amerika. De V.S. voelden echter weinig voor inmenging in de Chineesche aan gelegenheden, daar zij juist een onaangename ervaring in Siberië hadden opgedaan. Soen zocht daarop contact met de Sovjet Unie en vond daar de gewen^hte belangstelling. Het gevolg was dat Tsjang Kai Sjek naar Moskou reisde om de nieuwe plannen op te stellen. Met behulp van volkscommissaris Borodin en maarschalk Blücher slaagde Tsjang er in het Chineesche Roode Leger te organiseeeren. Mede door den financieelen steun en de wapenleveranties van Rusland ge lukte het Tsjang Kai Sjek al zijn Chineesche concurrenten, de hoofden van de tallooze on afhankelijke rijkjes, waarin China verdeeld was. te verslaan. Het was de bedoeling der Sovjets om van het Chineesche leger een sectie van het groote Roode Leger te maken en daarom zagen zij met leede oogen. dat de macht van Tsjang Kai Sjek voortdurend toenam en dat hij een steeds onafhankelijker politiek ging voeren. Borodin deed in 1927 een poging zich van den maarschalk te ontdoen en zelf de leiding in handen te nemen, doch deze opzet mislukte en hij moest hals over kop de vlucht nemen. Het Chineesche Roode Leger bleef echter aan de Sovjet-idealen trouw en zoo ontstonden er in het Rijk twee legermachten: de regeerings- troepen van Tsjang Kai Sjek en het Roode Leger. De communistische troepen leverden een groot gevaar voor de positie van Tsjang Kai Sjek op en gedurende acht jaar vormden zij een volledige omsingeling van Tsjang's residentie Hankau. Hierin kwam verandering toen het Chineesche Roode Leger op bevel van de Komintern in 1935 zich naar het noorden verplaatste, waar het zou moeten fungeeren als de rechtervleugel van het Sovjet Leger bij een eventueelen aanval op Japan. Tsjang Kai Siek kreeg daardoor vrijer spel in Centraal China. De invloed der Sovjet Unie zou zich echter opnieuw uitbreiden en het conflict met Japan verhaasten. Toen de maarschalk eenige jaren geleden te Sianfoe in Noord-China door het Roode Leger ontvoerd werd heeft hij toezeg gingen gedaan, die hem weer sterker aan Moskou bonden. Voor de Chineesche centrale regeering, de Kwo-Min-Tang, heeft hij dit verantwoord door aan te voeren, dat dit het eenige middel was oni het communistische leger opnieuw onder zijn controle te krijgen. Het nauwere contact met Rusland had een scherpe Chineesche boycot van de Japansche waren tot gevolg, ook de wapenincidenten bleven niet uit en in 1936 stond China voor den Japanschen inval. Tijdens den Chineesch-Japanschen oorlog is de invloed van Moskou in China zich blij ven uitbreiden. Prof. Grondijs was echter van meening dat China met dezen steun niet ge red kan worden. Hoewel Japan voor groote moeilijkheden staat en zal blijven staan, heeft het bij zijn „expeditie" belangrijke voordeelen weten te boeken. Het heeft in het veroverde gebied ertsen ontdekt en is begonnen deze te ontginnen. De boycotactie in China tegen de Japanners neemt geleidelijk af. Volgens prof. Grondijs is een ontknooping van het Chi- neesch-Japansche conflict thans _.niet vor meer af. vooral omdat Engeland zijn invloed in het rijk inperkt en Tsjang Kai Sjek weinig meer te verwachten heeft van den steun van het Russische Leger, waarvan de offensieve kracht danig geslonken is. Prof. Grondijs, die zelf China bereisd heeft en er o.a. het echtpaar Tsjang Kai Sjek heeft ontmoet, vertelde nog eenige bijzonderheden over de wijze, waarop de Japanners in Mand- sjoekwo en in het door hen bezette dee! van China de macht uitoefenen. Indachtig aan de groote waarde, die de Chineezen hechten aan eigen gezag al is dit slechts maar uiterlijk worden alle posten in ministeries en andere belangrijke lichamen door Chineezen bekleed Als dit niet geschiedde zou de samenwerking met de Chineezen een haast onmogelijke taak zijn. Thans blijven de Japanners achter de schermen, van waaruit zij natuurlijk aan de politieke touwtjes blijven trekken. De Chi nees schikt zich in zijn nieuwe positie, omdat hij er naar zijn meening in geslaagd is „zijn gezicht te redden", zooals de Engelschen dat uitdrukken. matra" gaat een seinvlag ten top: de vliegtuig- waarnemers hebben gewaarschuwd en het schip geeft het alarm „Onderzeeboot nadert" verder door. Inmiddels staan de matrozen en de andere le den der bemanning op hun post. Elk van de 10 kanons (in maritieme kringen is het meervoud van kanon niet kanonnen) heeft z'n volledige bezetting, evenals de 6 mitrailleurs, die vijande lijke vliegtuigen onschadelijk moeten maken. De kanonloopen draaien dreigend in verschillende richtingen. Komt de onderzeeboot boven, dan kan zij op een „warm" onthaal rekenen. Even later duikt de O 10 op: de schijnaanval is voorbij De koers wordt recht op Hoek van Holland ge legd. Hier verlaat H.M. de Koningin de „Tromp" echter niet, alvorens de „Sumatra" gedemon streerd heeft, ook een rookgordijn te kunnen leggen. Daarmede is de oefening voorbij: de reis naar Rotterdam kan een aanvang nemen. De loodsen komen aan boord, en in een kalm tempo wordt het laatste gedeelte van de reis afgelegd. In Schiedam en trouwens langs den geheelen Wa terweg staan honderden kijkers langs de oevers. Zij zwaaien enthousiast als het convooi, dat bij Scheveningen met een torpedoboot is uitgebreid, voorbijvaart. Vermoedelijk denkt men, dat H.M. de Koningin nog aan boord van den flottieljelei der is, ofschoon deze den Koninklijken Standaard niet meer voert. In Rotterdam meren de oorlogsbodems aan de boeien, die gereed liggen. De oefentocht is voor bij. Morgen komt er weer een dag, zal deel ge nomen worden aan de vlootrevue, waarvoor met name de „Sumatra" thans reeds in gereedheid gebracht wordt. Hoe? Door het aanbrengen van een illuminatie, guirlandes van electrische gloei lampjes, die duizenden Rotterdammers heden stellig tot bewonderende verbazing zullen brengen. (Nadruk verboden.) DP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN (Adv. ingez. Med.) Nationale Reclasseeringsdag. ZooaLs wij reeds eerder mededeelden heb ben de Rcclasseeringsinstcllingen het voor nemen een Nationalen Reciasseerlngsdag te houden, teneinde de geldmiddelen van de Vereenigingcn te versterken die in verband met de tijdsomstandigheden het toch al moei lijk hadden en bovendien door subsidiever mindering voortdurend worden bedreigd. Alle instellingen doen aan deze actie mede. Ook in onze gemeente is een Comité gevormd, dat speciaal beiast is met de uitvoering van de collecte. Door dit Comité is tevens een Propaganda- feestavond georganiseerd op Vrijdag 5 Mei in het Concertgebouw L. Begijnestraat, waar een inleidend woord gesproken zal worden door Prof. Dr. A. M. A. A. Steger: voorts wordt de buitengewoon mooie film „Het leven van Louis Pasteur" vertoond. Verder wordt de bijeenkomst opgeluisterd met enkele zang nummers door koor en strijkje der Ned. Ver. van Huisvrouwen. Het comité hoopt dat deze actie velen zal aansporen zich als collectant op te geven aan onderstaande adressen: Mevr. H C. SinneckerKraanstuijver. Hoofmanstraat 66: Kapt. J. Jager, gebouw Leger der HeLls. Soendastraat 42 Adj. H. Harinck, gebouw Leger des Heils. Schagchel- straat 26; de heer G J. Bouwens, Parklaan 82; de heer A. Leinse (96 uur) Leidscheplein 44; Gebouw Het Blauwe Kruis. Oude Groen markt. Alle collectanten ontvangen een uitnoodi- ging voor dezen feestavond en mogen een introducée boven de 18 jaar medenemen, be langstellenden kunnen een uitnoodiging aan vragen. PROT. CHR. MEISJESWERK. In een feestelijk met bloemen versierde zaal werd in het Jeugdhuis te Bloemendaal de Lentesamenkomst van den Ring Kenne- merland van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Melsjesvereenigingen ge houden Ruin-. 226 meisjes waren samenge komen uit de afdeelingen Aerdenhout. Bever wijk. Bloemendaal. Haarlem. Haarlem-N. Halfweg. Heemskerk, Heemstede. Overveen, Spaarndam, Velsen, Wijk aan Duin, Sant poort, IJmuiden-Oost en IJmuiden. Bü ontstentenis van de presidente, mevrouw M. WaardenburgLindeyer, werd de bijeen komst geleid door mevrouw B. J. Visser— Teeuwen, die na een welkomstwoord opende met de Verbóndsliturgie. Daarna sprak Mej. Mr. A. L. Fransz. secr.esse van de Indische Chr Jonge Vrouwen Federatie, momenteel met verlof in Holland, over haar reis door Indië, die zij 2 jaar geleden maakte. Het uitgangspunt was Batavia. Mej. Fransz ver telde van de groote afstanden, van de primi tieve manier van reizen van de verschillende typen van vereenigingen, die zij leerde ken- nen.Zii werd getroffen door een ideaal Chris telijke gemeente in de Minahassa en door het bloeiende vereenigingsleven van een Vrouwen groep op de Sanse-eilandon ontstaan uit twee wekelijksche bidstonden. Na de pauze vertelde Mel J Sieneman van de Huishoudkampen. uitgaande van het Ver bond in samenwerking met de Centrale voor Werkloozenzorg. Veel indruk maakte de opvoering van „Zon en Zegen", door „Tot arbeid geroepen" te Halfweg en men genoot volop van „Het ge schenk" van „Elswout" te Overveen Tusschen de stukjes in werden mededeelln- gen gedaan over den komenden Prov. Ver bondsdag en Prov. Jeugddag en uit „Blijde Stemmen" gezongen Mevr. A. van EldenRuys sloot deze zeer geslaagde samenkomst met woorden van dank. oliestookinr: OLIESTOOKINRICHTING - NATUURLIJK van ADR. STOOPLAAN 35 De firma die in Frans Hals Theater de lucht- ververschingsinstallatie heeft aangebracht. (Adv. ingez Mea./ Keuze uit 10 verschillende merken. De Stofzuiger Centrale H A G E M A N GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) De kunstschilder Jan Visser. Doeken aangekocht voor musea. Door net uitvoerend comité van de ten toonstelling der werken van Jan Visser in het Frans Hals Museum is. tot plaatsing in ge noemd Museum, aangekocht No. 23 ..Mijn tuintje in den winter"; tot plaatsing in het Teylers Museum is aangekocht No. 56 „Fuchsia's", terwijl door het Ned Kunstver bond. afd. Haarlem is aangekocht No. 16 .Drie witte begonia's". De tentoonstelling sluit a.s. Zondag om 5 uur. EUROPA 19 VERBODEN. De Haarlemsche Leekespelers deelen ons mede: Het anti-oorlogsstuk Europa 19..? van Leo Stein is door don burgemeester voor open bare opvoering verboden. Het zal nu op 9 Mei a.s. door de Haarlemsche Leekespelers onder leiding van Joh. Frevel in den Stadsschouw burg worden opgevoerd voor donateurs en leden van de bij den Vrodesraad aangesloten vredesvereenigingen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9