Vriendschap met Turkije n van groot belang voor Engeland. Turkije de rem voor den drang naar het Zuid-Oosten. BURGERLIJKE STAND. MAANDAG MEI 1939 HXAKEEM'S DA'GBE'AD IJMUIDEN R.-K. Tooneelvereeniging K. Z. O. S. „Drie Wijze Gekken" werd verdienstelijk gespeeld. Tot besluit van het speelseizoen voerde bo vengenoemde vereeniging voor een geheel be zette Patronaatszaal, het bekende blijspel op van Austin Strong „Drie wijze gekken". Deze uitvoering is voor Kunst Zij Ons Stre ven een succesavond geworden, die zijn sti mulans vond in verschillende factoren; een gegeven, dat vlot is uitgewerkt en waar de komische noot niet in ontbreekt, een goed- lachsch publiek, dat reeds in de blijspel sfeer gebracht was door het uitstekend inge speelde muziekensemble van Jan Nibbering, dat een niet genoeg te waardeeren medewer ker aan de avonden van K. Z. O. S. is. En ten slotte de tooneelvereeniging zelf, die zich on der de regie van den heer Jan van Baar, op zeer loffelijke wijze kweet van haar taak om dit blijspel over het voetlicht te brengen. Het 1 Mei-feest van S. D. A. P. en moderne vakbeweging. Zaterdag heeft de federatie Velsen der S. D. A. P. en de moderne vakbeweging het 1- Meifeest gevierd. Dit begon 's morgens met een feest voor de kinderen op een terrein achter de Ahornstraat, waar de kinderen bezig wer den gehouden met zang, spel, poppenkast plus de noodige tractaties. 's Middags werd ge sproken door den heer Wim Thomassen en trad als declamatrice op mevrouw Schaar, 's Avonds 7 uur werd in de Kennemerlaan een optocht geformeerd waarna om 8 uur, een openlucht-bijeenkomst op hetzelfde terrein werd gehouden. De bijeenkomst werd geopend door den heer L. van Hameien, die er op wees, dat trots de minder gunstige weersgesteldheid het Meifeest als goed geslaagd kan worden be schouwd. Als spreker trad op den heer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V. f MARKTBERICHT. Tarbot 70—50 ot. per KG. Tong 9062 ct. per KG. Heilbot 82—62 ot. per KG. Griet 2512 per 50 K.G. Groote schol 2619.50 idem. Middel schol ƒ21.5017 idem. Zetsohol 2110.50 idem. Kleinschol 187.50 idem. Schar 82 idem. Tongschar 26.5015 idem. Poontjes 74.70 idem. Groote schelvisch 14.5010 idem. Middel 12.50—9.30 idem. Kleinmiddel 10.50—6.80 idem. Kleine schelvisch 74.50 idem. Groote gul 128 idem. Kleine gul 106.50 idem. Wijting 4.40—2.10 idem. Makreel 113.40 idem. Versche haring 6.303.40 idem. Kabeljauw 52—21 per 125 KG. Vleet 4.25—2 per stuk. Leng 1.300.50 per stuk. Koolvisch 9010 per stuk. DE VISCHOMZET IN APRIL. De omzet in den Rijksvischafslag alhier be droeg in April f 573.748 tegen f 527.309 in April 1938, een vooruitgang dus van ruim f 46000. Over de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de omzet f 2.625.094 tegen f 2.370.796 in hetzelfde tijdvak van 1938; dit jaar dus ruim f 250.000 meer. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 860 Bloemendaal IJM 71 ƒ3750. 700 Bergen IJM 16 ƒ3370.— 700 Limburgia IJM 54f 3720.— 900 En Avant IJM 8 ƒ4130.— 185 Knikker IJM 4 ƒ2980.— 105 Amstelstroom LJM 91'1020.— 140 Reiger LJM 106 ƒ1400.— 160 Emma LJM 177 ƒ1820.— 105 Dolfijn IJM 103 1170.— 695 Alma IJM 44 ƒ3390.— 105 Condor IJM 72 ƒ1220.— 640 Dirkje RO 53 ƒ2260.— Kotters: E 19 110, E 436 220, E 84 500. E 15 560. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Amsterdam IJM 58. Vangst: 210 m. schel visch, 400 m. braadschelvisch, 15 m. radio, 90 m. wijting, 80 m. Kkoolvisch, 50 m. gul, kabel jauw en blanke koolvisch, 15 m. platvlsch, 10 m. varia, 10 m. makreel, totaal 880 m., benevens 100 st. stijve kabeljauw. Haarlem IJM 9. Vangst: 700 kisten haring, 15 manden haring, 110 manden makreel, 10 m. varia, benevens 70 st. stijve kabeljauw. SANTPOORT TOCH EEN CANDIDATUTJR HEEREMANS? Er is te Santpoort een comité gevormd dat beoogt den heer J. Heeremans, die niet op de R.K. candidatenlijst gezet is, toch candidaat te stellen voor de raadsverkiezing. Dinsdag 2 Mei wordt een vergadering daar over gehouden in het Stationskoffiehuïs van den heer Klauwers. Op uitnoodiging van het comité zal de heer Heeremans spreken over: „Mijn beleid in den gemeenteraad". VELSEN Herziening plan van uitbreiding. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vel sen brengt, ter openbare kennis, dat van 1 Mei af gedurende veertien dagen, in een uit voerige kaart uitgewerkt, op de gemeente secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, het plan tot her ziening van het plan van uitbreiding, aan wijzende de bestemming van den daarin be grepen grond in onderdeelen. gemerkt E Santpoort, noordelijk deel, omvattend een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen. sectie O. no. 11. liggende ten oosten van den Hagelingerweg te Sant poort, zooals dat plan is vastgesteld bij Raads besluit van 25 April 1939, no. 11. Concert Mannenkoor „De Eendracht". Voor het mannenkoor ,J>e Eendracht" was het Zaterdagavond een belangrijke avond, want het was zijn eerste eerste optreden onder een nieuwen dirigent na een bewogen seizoen, aan het begin waarvan vele tegen slagen het koor getroffen hadden. Nadat echter de bekende dirigent Stephen Jansen de leiding in handen genomen had, was het leed spoedig geleden en werd er flink aangepakt om den geleden achterstand in te halen. De resultaten konden we in Con cordia beluisteren. Het mandoline-orkest O.KK. onder leiding van den heer G. Blok verleende zijn mede werking, een medewerking die allerwege te recht gewaardeerd kon worden. Daar het repertoire geheel gelijk was aan hetgeen we eenige weken geleden te Beverwijk recenseer den, zullen we slechts vermelden, dat O.K.K. O.K. was. Vlotte tempi en juiste voordracht worden door directeur Blok ter dege verzorgd. De zaal was goed bezet. Onder de aan wezigen waren o.m. de beschermheer van „De Eendracht", de heer J. Smit, de afgevaardig den der zustervereenigingen en van het man nenkoor „De Eendracht" uit de Wormer, die allen getuige konden zijn van het gelukkige optreden van den wedergeborene. W. Plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 1 Mei af gedurende vier weken, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, op de gemeentesecretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, een ontwerp van een plan van uitbreiding, aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in onder deelen, gemerkt AH, Velsen, ten noorden van het Noordzeekanaal, omvattende een gebied, liggende nabij den Nieuwen Schulpweg en de Noorderlaan te Velsen, zulks met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften. Gedurende den bovenbedoelden termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij den Gemeenteraad bezwaren indienen. HEEMSTEDE Veete met een mes beslecht. Heemstedenaar tamelijk ernstig gewond. Tusschen den 33-jarigen J. P. D., wonende Mo- lenwerfslaan 54 en den 35-jaringen W. M. L., wo nende Molenwerfslaan 56 bestaat al eenigen tijd een minder goede verstandhouding. D. was Zaterdagmiddag in zijn schuurtje be zig eenige werkzaamheden te verrichten toen D. op hem toetrad, en hem zonder iets te zeggen, met een scherp mes een diepe wonde toebracht aan den linkerschouder. D. die hevig bloedde, wist nog per rijwiel het politiebureau te bereiken, waar Dr. v. Luin, een voorloopig verband legde, maar het noodig oordeelde hem ter verdere behandeling naar de Mariastichting te..Haarlem over te brengen, /waar Dr. Koot de wond verder verbond. Gelukkig bleek dat geen edele deelen waren geraakt, zoodat de getroffene later per tram naar zijn woning overgebracht kon worden. De dader is door de politie in voorloopige hechtenis genomen, maar werd Zondagmorgen, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. Het mes werd. door de poli tie in beslag genomen. TERAARDEBESTELLING F. H. DE KOCK VAN LEEUWEN. Onder zeer groote belangstelling had Zater dagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van wijlen den heer F. H. de Koek van Leeuwen, in leven directeur en commissaris van ver schillende cultuur maatschappijen, secretaris der Vereeniging voor de theecultuur in Ned.- Indië Nadat ds. C. M. Briët ten huize van den overledene den lijkdienst had gehouden, arri veerde de stoet te half één op de begraaf plaats. Hier had zich een groote schare van vrienden en kennissen vereenigd om den overledene de laatste eer te bewijzen. Onder hen merkten wij o.m. op de volledige Kerkeraad en het Callege van Notabbelen der Ned. Herv. Kerk van Heemstede, die als slippendragers fungeerden, benevens de kerk voogden der Ned. Hervormde Kerk. Verder waren o.m. aanwezig jhr. Te ding van Berk hout Jr., dr. C. J. Paassèn uit Haarlem, ds. H. E. Beker en ir. T. Graaf van Randwijk na mens het Diakonessenhuis en vele zusters, br. W. F. de Vries, besturende broeder van Meer en Bosch, prof. dr. F. W. Korff te Leiden, oud-predikant van Heemstede, dr. B. C. H. Ledeboer, geneesheer-directeur der stichtingen Meer en Bosch en Bethesda-Sarepta, ds. J. C. van Dijk, Ned. Herv. Predikant te Bloemen daal, de heer H. W. Duijvendak, secretaris van de Vereeniging ter bestrijding van lijders aan vallende ziekten, ds. C. H. M. Brandt, Evangelisch Luthersch predikant te Haarlem, mr. G. L. Mens Fiers Smeding, oud-vice-presi- dent van het Hooggerechtshof van Nederl.- Indië. Baron Van Hemert. oud-zeeofficier der Indische Vloot, den heer W. Dijckmeester, consul-generaal van Zweden, den heer Laman Trip, kolonel der Cavallerie, den heer N. Rost van Tonningen, kapitein ter zee, mevr. Teding van Berkhout, lid van het bestuur van het Diaconessenhuis, mr. J. N. J. Heerkens Thijssen, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, mr. A. Honig, lid van Gedeputeerde Staten, mr. J. A. de la Hayze, notaris te Heem stede, den heer E. H. Krelage. oud-voorzitter der vereeniging voor bloembollencultuur en vele vrienden zoowel uit het zaken- als uit het kerkelijke leven. Terwijl het orgel het „Wilt heden nu treden" speelde, werd het stoffelijk overschot in de aula opgebaard onder een schat van bloe men, waarna uitgevoerd werd het slotkoor uit de Matheus Passion. Onder 't spelen van „Adagio Cantabilé" van Beethoven werd de kist naar de groeve gedragen. Ds. Briët sprak een gebed waarna een zoon van den overledene voor de belangstelling bedankte. NED. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING Men schrijft ons: De afdeeling Heemstede van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescherming ziet haar ledental gestadig groeien. Op de eerste groote propaganda-bijeenkomst, welke den 27en Januari jl. werd gehoudene traden ruim 100 personen tot de afdeeling toe. Op 23 Februari jl. had de constitueerendc vergadering plaats, waar het huishoudelijk reglement werd vastge steld en het bestuur definitief werd gekozen. In de enkele maanden van het bestaan van de af deeling heeft het getal harer leden de 200 reeds overschreden. Toch is dit ledental bij lange na nog niet voldoende om de afdeeling in staat te stellen haar taak met vrucht te vervullen. Deze taak is tweeledig nl. lo. den ingezetenen 't besef bij te brengen, dat luchtbescherming voor het grootste deel is zelfbescherming. 2o. den gemeentelijken luchtbeschermings dienst terzijde te staan. Een krachtige opwekking aan de Heemsteed- sche ingezetenen, die zich tot nu toe afzijdig hielden, om zich zoo spoedig mogelijk bij de af deeling aan te sluiten, is dan ook stellig op haar plaats. Laat ieder zijn groote verantwoordelijkheid jegens zijn gezin en jegens de gemeenschap be seffen en zich aansluiten bij degenen, wier stre ven er op gericht is te zorgen, dat, wanneer ons land onverhoopt in een oorlog mocht worden be trokken, de bevolking van Heemstede, wat de luchtbescherming betreft, volkomen paraat is. Men geven zich derhalve als lid der afdeeling op aan het secretariaat Raadhuisstraat 27, Heem stede. BLOEMENDAAL FEESTAVOND „PIETER IIASSELAER GROEP". HILLECOM 1-MEI-VIERING. Zaterdagavond werd in Hotel Sistermans door den Hillegomschen Bestuurdersbond de traditio- neele 1-Mei-viering georganiseerd, welke vrij druk bezocht was. De voorzitter, de heer P. H. Fijma. memoreer de in zijn openingswoord het feit. dat dit jaar de 50ste herdenking van den eersten Mei was. Als spreker trad op de heer Berens. hoofd bestuurder van den Alg. Ned. Tabaksbewerkers- bond te Amsterdam. In zijn rede wees hij op de groote verandering die de arbeiders hebben on dergaan en hoe het socialisme de arbeiders tot een zelfbewust proletariaat heeft gevormd. Ongetwijfeld zal de S.D.A.P. nog zware offers moeten brengen, zelfs verloochening van de leu ze ..Nooit meer Oorlog", voor het behoud dei- vrijheid en voor Nederland. Laat de leuze vrij heid, wèlvaart en verdraagzaamheid steeds in onze harten blijven leven, als tegenwicht tegen haat, verdrukking en daardoor ondergang der beschaving. Het feestelijke gedeelte van den avond werd gevuld door het gezelschap „Oké" uit Leiden, een gezelschap dilettanten dat op zeer beschaaf de wijze een gevarieerd cabaret-programma uit voerde. HAARLEMMERMEER PRO REGE. Ter viering van den verjaardag van Prinses Juliana, zal hedenavond in de Geref. kerk te Vijfhuizen een door het bestuur van Pro Rege georganiseerde herdenkingssamenkomst worden gehouden, waarin de voorzitter, de heer A, C. Brörèns," een inleidend woord zal spreken over ..Pro Rege en juist nu" en verder Ds. H. O. Mo lenaar van Halfweg een rede zal houden. Van- BLOEMENDAAL'S TOOXEEL. Zaterdagavond sloot de Vereeniging Bloemen- daal's Tooneel het seizoen met een „Elk wat wils"-avond in Vreeburg. In zijn openingswoord huldigde de voorzitter, de heer Hessels, den heer Grootegoed met zijn 12l/ï jarig jubileum als leider van zijn band „The Jolly Jokers", waarvan hij 5 jaar met Bloemendaal's Tooneel heeft medegewerkt. De nu gereorganiseerde band zette den avond in met zeer goede muziek. „Elk wat wils" bood in de eerste plaats voor drachten van den heer Van der Schaaf, die zeer goed voldeden. Ook die van den heer V. Dam en Hardebelt en mej. Cornet liepen vlot. We noemen „Men- schen in 't plantsoen" en „De eerste auto". „Rika gaat weg", van leden van B. T. viel zeer in den smaak en verwierf een hartelijk applaus. Voor het kienen en de loterij waren 2 tafels vol mooie prijzen, meest geschenken, waarvoor de voorzitter hartelijk dank zegde. We behoeven nauwelijks te zeggen dat èn voor het kienen èn voor de loterij groote belangstelling bestond. Hierop volgde een gezellig bal onder leiding van den heer Van der Schaaf. Het bezoek was bevredigend, de stemming uitstekend, zoodat de avond in zijn geheel als een succesvolle sluiting van het seizoen be schouwd kan worden. Eén opmerking moeten we maken: voor de vele danslustigen was het een teleurstelling, dat het bal pas om 1 uur begon. Dit is ook wel wat laat! HET JUBILEUM VAN DEN HEER M. H. KRIMP. In het opschrift van het bericht in ons num mer van Zaterdag jl. over het jubileum van den heer M. H. Krimp, stond vermeld dat de heer Krimp „Directeur van Publieke Werken te Bloe mendaal" is. Dit had moeten zijn waarnemend directeur. HET JUBILé VAN DEN HEER H. M. KRIMP. In ons vorig nummer werd door een onjuist opschrift de indruk gewekt, dat de heer H. M. Krimp, die 15 Mei zijn 25-jarig ju'bilé zal vieren, directeur is van Publieke Werken te Bloemendaal. Dit is onjuist, jde heer J. de Jong Czn., is directeur, de heer Krimp is technisch hoofd ambtenaar, waarnemend directeur. De Padvinders van de Pieter Hasselaer- groep, verkenners en welpen, hadden Zater dag een feestavond in het Jeugdhuis te Bloe mendaal. Over belangstelling viel niet te klagen, want toen de hopman, de heer Y. G. Allan den avond opende was de zaal tot de laatste plaats bezet. Het programma begon met samenzang van de groep en werd hiermede ook besloten, met het Wilhelmus als laatste lied. De verschillende tooneelstukjes vielen bui ten gewoon in den smaak. De welpen deden zeer hun best en voelden zich gewichtig bij hun nummers: Hoe Jan bij de welpen kwam. Boksersdans, Dirkje Goochem. Rimboedans en de verkenners lieten zich van den besten kant zien hij hun Indianenstuk; De eene goede daad is de an dere waard en Het elfje komt. Veel spanning was er bij no. 10 van het pro gramma, aangeduid met vele vraagteeekens, waarbij een helderziende een opgeschreven woord in een dichte enveloppe gesloten, moest raden. Het was een mooie avond. Men deelde ons mede dat de Haseslaer- groep nog leden van allerlei soort kan ge bruiken. Aanmelding aan het Hoofdkwartier Kamperlaan, Spaarne. „Let op de Dardanellen". Onze Londensche correspondent schrijft: ENGELAND heeft garanties gegeven voor de onafhankelijkheid en onschendbaar heid van Griekenland en Roemenië in overeenstemming met de oude leus „Let op de Dardanellen". De Duitsche inpalming van Tsjecho-Slowakije en de Italiaansche verovering van Albanië wekten niet alleen verontwaardi ging hier omdat het zulke onrechtmatige daden waren. Ze wekten ook schrik en ontsteltenis om dat het zoo duidelijk was, dat de spil Berlijn Rome aanstalten ging maken over den Balkan te gaan rollen. Turkije is nog in Europa, maar slechts met een klein stukje, dat heel gemakkelijk onder den voet geloopen zou kunnen worden indien de macht van BerlijnRome Griekenland zou heb ben overweldigd. Het stukje Europeesch Tur kije is van groot gewicht. Want het flankeert de noordelijke kust van de Dardanellen wier Azia tische kust al vanzelf Turksch is. De Dardanel len gaan dus door Turksch gebied. Gesteld dat de spil-landen dezen 350 K.M. langen waterweg tusschen de Middellandsche Zee en de Zwarte Zee gingen beheerschen. Hij zou een étappe plaats worden voor de Duitsche indringing in Klein Azië, in Palestina, in Irak, in Egypte. Van de Dardanellen naar het Suez-Kanaal is maar één stap voor een voortvarende en sterke mo gendheid, die alles wat ze achter zich heeft gelaten in haar drang naar het Oosten aan zich onderworpen heeft. Er zou niets overblijven van de Britsche invloedssfeer en van de Britsche belangen in de Levant en zuidelijker langs de Roode Zee. Daarom zegt men hier altijd „Let op de Dar danellen". Daarom haastte Chamberlain zich Griekenland en Roemenië te beloven hun met al zijn machtsmiddelen te hulp te komen zoo de as over hun gebied zou willen gaan rollen. Als Griekenland de sta-in-den-weg wordt op den weg der expansie naar Bagdad en in den weg kan blijven staan met de Britsch-Fransche hulp dan kan Turkije in Europa blijven, d.w.z. het kan zijn souvereiniteit blijven uitoefenen over de Dardanellen en de kusten of oevers er van. Engeland moest wel wat voorbarig zijn met die garanties. Het moest ze geven zonder alle mid delen, die het zou kunnen bezitten, beschikbaar te hebben. Het heeft ook nu nog geen voldoen de legermacht om de gegarandeerde landen met indrukwekkende landstrijdkrachten te hulp te komen. Maar ze zijn op komst. Ze moesten er komen. In een toekomstigen oorlog kan Engeland de vriendschap en de medewerking van Turkije nauwelijks missen. Er zijn in den loop van de laatste honderd jaar heel wat Dardanellen-con- venties gesloten. Die waterweg is altijd van de hoogste strategische beteekenis geweest. En de economische beteekenis er van voor de landen met kusten aan de Zwarte Zee is weinig minder hoog. Van 1923 tot 1936 was de Hellespont ge demilitariseerd; Oorlogsschepen van de landen ten westen er van mochten er doorheen varen, vooropgesteld dat er nooit zooveel zeestrijd krachten van dien kant in de Zwarte Zee zou den zijn dat ze de Russische vloot daar zouden overtreffen. Toen Italië Abessynië ging veroveren vond (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Turkije het tijd dat de bestaande conventie werd herzien. Vertegenwoordigers van de Lausanne-mogendheden kwamen in Montreux bijeen en na veel moeilijkheden en wrijving kreeg Turkije het recht de Dardanellen wee in staat van verdediging te brengen en ze op te eischen, als zijn bezit dat het met de wapenen kon verdedigen tegen allen, die er naar het oordeel van Angora gebruik van maakten op een wijze, die het belang van Turkije schaadde. De doorgang tusschen de Midellandsche Zee en de Zwarte Zee bleef open voor de normale koopvaardijvaart van alle landen. De staten langs de Zwarte Zee kregen bijna onbeperkt verlof er met hun oorlogsschepen door te varen naar de Middellandsche Zee. Maar de beweging van oorlogsschepen van andere staten werd sterk beperkt, zoowel voor vredes- als voor oorlogs tijd. By de bestaande Conventie mogen oorlog voerenden alleen van de Dardanellen gebruik maken voor de bewegingen van hun oorlogssche pen indien zij oorlogvoeren voor den Volken bond of in samenwerking met Turkije. Als Engeland oorlog moet gaan voeren, moet het altijd Turkije op zijn hand hebben, naar duidelijk is uit hetgeen hierboven is gezegd. Men kan zich bij de huidige machtsverhoudingen en bedreigingen trouwens geen andere mogelijk heid voorstellen. In Ankara beseft men zeker even goed als elders dat het voor Turkije een levensbelang is een verderen drang naar het Oosten, waaronder men vooral moet verstaan een drang naar het Zuid-Oosten, te helpen tegenhouden. A. K. VAN R. wege de Burger-afd. ProRege te Nieuwvennep zal op Woensdag 3 Mei in de Geref. Kerk aldaar een bijeenkomst worden gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. Is. Voorsteegh van Den Haag, met het onderwerp: „Het drievoudig snoer". ZANDVOORT DE FEESTELIJKHEDEN. Zaterdagmiddag kwamen de kinderen van alle Zandvoortsche scholen op het Trampleïn bijeen waar zij door Burgemeester Van Alphen werden toegesproken. Hij wees de kinderen op de groote beteekenis die de verjaardag van Prinses Juliana voor ons allen heeft en hij sprak tenslotte den wensch uit, dat de kinderen en ook de ouderen dezen verjaardag met opgewektheid en waar digheid zouden vieren. Na het zingen van het Wilhelmus, waarbij de kinderen werden begeleid door de muziekkapel Zandvoort, werd op voorstel van Wethouder Siegers nog een driewerf hoera uit duizend kin dermonden ingesteld. Dit was tevens het sein tot vertrek naar het feesterrein, waar de draaimolen en andere ver makelijkheden wachten. Den geheelen middag en ook 's avonds werd hiervan een druk gebruik gemaakt TOONEELVEREENIGING PHOENIX. De tooneelvereeniging Phoenix gaf Zater dagavond in Groot-Badhuis haar laatste uit voering van dit seizoen. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Dhooge, trad de commandant van de militaire bezettting van Zandvoort, le luite nant Gompelman, naar voren om het bestuur van Phoenix te danken voor de uitnoodiging van de geheele bezetting. Na een driewerf hoera op Prinses Juliana werd door de militairen een driewerf hoera uitgebracht op de Phoenix en de geheele Zandvoortsche bevolking, waarna alle aanwe zigen nog een driewerf hoera uitbrachten op de kranige bezetting. Opgevoerd werd „De Ridder van den Kouse band" van Henk Bakker, dat vlot, luchtig en geestig werd gespeeld. Mevrouw Bleesing maakte van de vinnige schoonmama een prachtig type. Kostelijk was ook 't spel van den schoonpapa. De heer Hen driks typeerde op schitterende wijze de rol van pantoffelheld. De rol van den schoonzoon werd op uitste kende wijze vertolkt door den heer J. Weber, die zich zeer vlot door alle moeilijke situaties heen sloeg. Mevr. RinkelSpijer liet ons een aardig, pittig Duitsch dienstmeisje zien. De heer P Herfst, die als gast meespeelde, vervulde op kostelijke wijze de rol van loodgieter-detective D. Petrovitch gaf een goeden neger-bokser te zien en ook de andere kleinere rollen, ge speeld door mej. A Bleesing en de heeren D de Zwarte. W. Geesink en O. Smaalders. wer den zeer goed vertolkt. Een gezellig bal volgde Geheime kenteekenen op Duitsch bankpapier. Handel te Parijs staat stil. De handel in Duitsch bankpapier staat op het oogenblik in de Fransche hoofdstad geheel stil. De oorzaak daar van moet gelegen zijn in een brief, dien het ministerie van financiën dezer dagen aan den voorzitter van het banksyndi- caat te Parijs gezonden heeft, met het verzoek, den inhoud daarvan aan alle bankinstellingen mede te deelen. In dezen brief werd n.l. gewaarschuwd tegen transacties in nieuwe Duitsche bankbil jetten, die op verscheiden markten en in het bijzonder te Londen in omloop ge bracht zouden worden. De brief voegde hieraan toe, dat, volgens ver kregen inlichtingen, deze biljetten aan de voor- en achterzijde drie onuitwischbare merkteeke- nen zouden dragen, die alleen aan Duitsche ban ken bekend zouden zijn. De Duitsche banken zouden dan weigeren deze biljetten in betaling aan te nemen, met het motief, dat zij fraudu leus uit het buitenland ingevoerd zijn. In de Fransche hoofdstad is over deze aan gelegenheid gesproken als over een gemakke lijke methode om aan buitenlandsche deviezen te komen. Hieromtrent heeft de Tel., waaraan wij dit be richt ontleenen, in Amsterdamsche bankkringen inlichtingen gewonnen. Het bleek, dat men over deze aangelegenheid geen informaties had ont vangen: wel staat men daar reeds sinds eenigen tijd argwanend tegenover het Duitsche bank papier. Verder vestigde men er van andere zijde de aandacht op, dat omtrent manipulaties met Duitsch bankpapier de meest fantastische geruch ten de ronde doen. Indien de nieuwe bankbiljetten werkelijk ge merkt zijn, wordt het bedrijf van smokkelaars, die Duitsch bankpapier clandestien over de grens trachten te brengen, er nog gevaarlijker om, daar de fraude door de Duitsche autoriteiten dan al zeer gemakkelijk vastgesteld kan worden. Bouw van nieuwe schepen. Naar wij vernemen heeft de Dok maatschappij te Amsterdam van Van Nievelt Goudriaan Co's Stoomvaart Maatschappij te Rotterdam opdracht gekregen tot het bouwen van twee nieuwe vracht- en passagiersschepen, beiden 9000 ton groot. Amsterdainsche politie deed vele invallen. Om drukker en vervaardiger van beleedigend plaatwerk op te sporen. De Justitie te Amsterdam heeft Vrijdag middag huiszoekingen op groote schaal ver richt. Op niet minder dan tien plaatsen in de oude zoowel als in de nieuwe stad zijn invallen gedaan om een uitgebreid en nauwkeurig on derzoek in te stellen naar den vervaardiger en drukker van een plaat, die beleedigend is voor het hoofd van den bevrienden staat, Duitschland. Bij egn inval in het kantoor van de R.S.A.P, aan de Jacob van Lennepkade zijn eenige clichés in beslag genomen. Men zoekt echter nog naar drukker, verspreider en teekenaar van de plaat. De plaat werd eenige dagen geleden verspreid in een formaat van een kwart van de afmeting van een dagblad. Volgens het A.N.P. zouden ook huiszoekingen zijn gedaan te Haarlem, Den Haag en Rotterdam. Noch bij de politie, noch bij de recherche te Haarlem is echter iets van huiszoekingen in onze stad bekend. De plaat in kwestie is korten tijd geleden verspreid. HAARLEM, 29 April. Bevallen 26 April: E. van der Graaf—IJs- brandij, d.; 27 April: P. van Egmond—Wie- lart, z.; T. M. Otte—Bols, d.; M. A. Swinkels— de Wit, d.; 28 April: R. can Straaten—Hoog- lugt, z.; 29 April: A. Claij—Körber, z.; G. W. Wigman—Marchand, z.; Overleden 27 April: J. H Keizer. 82 j„ Wes- terhoutpark; 28 April: E. W. H. de Bloeme, 56 j„ Gasthuisvest; M. J. Verbruggen—Pieters, 60 j., Tweede Zuidpolderstraat.,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13