Haarlem's Dagblad Rusland Wereld tentoonstellingen. Heemsteedsche tram botst tegen autobus. Een stad wordt verkocht 3 dt 't Is Mei. ,De Kleine Brinkman Steenen balconvloer omlaag gestort Doodelijk ongeval bij de Zomervaart Haarlemsche winkeliers Oplichter gaf ongedekte cheques af garantiesysteem Reeks waarborgen weer uitgebreid 56e Jaargang No. 17136 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soeudaplein 37. Postgïrodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 150a4 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 1 Mei 1939 Ahonnrmenten per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonucmenlstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Vereenigde Staten houden nu twee wereldtentoonstellingen tegelijk, een in New- York en een in San Francisco, gelegen dus aan de Oost- en Westkusten van dit ontzaglijk- groote land, vele duizenden kilometers van elkaar verwijderd. De expositie aan de West kust is het eerst geopend. Die te New-York volgde gisteren. Natuurlijk hadden deze plech tigheden een echt-Amerikaansch karakter. Zij waren niet alleen massaal van opzet en. uit bundig in feestbetoon maar werden ook te baat genomen om uiting te geven aan dat idealisme, dat Amerika zoozeer kenmerkt en dat de Oude Wereld zoo vaak verbaast en wel eens een beetje schamper doet lachen. Zoo is het devies van de New-Yorksche tentoonstel ling, die de cultuur- en handelsproducten van zestig naties vereenigt: „Building the World of to-moQTow". Zij streeft er dus naar, mee te bouwen aan de wereld der toekomst en presi dent Roosevelt heeft dit in zijn openings rede sterk op den voorgrond gebracht. „Wij Amerikanen streven een hooger ideaal na, het ideaal van den internationalen goeden wil, het ideaal van den vooruitgang voor de mensch- I heid, het ideaal van groot-er geluk en minder I beproevingen en voor alles het ideaal van den vrede". Dat klinkt in onze ooren als een daverende j phrase en herinnert de Oude Wereld aan zoo vele schoone redevoeringen, in haar eigen om- j geving gehouden en geenszins door daden en j feiten bewaarheid. Zij is dit soort speeches j nogal beu. Zij lacht er misschien even om dat de Amerikanen aan een zoo vaak beproefd middel van internationale toenadering als de wereldtentoonstelling een zoo eerzuchtige leuze als „Building the World of to-morrow" nog durven verbinden. Ja, zij is moe en ontgoo cheld, de Oude Wereld en niet geneigd een diepe overtuiging in zulke leuzen en rede voeringen te zoeken. Toch is die er. Evenals hete echte streven naar hoogere cultuur er in Amerika is, al schijnt het weggemoffeld onder den stroom van recordcijfers die New-York over den Oce aan zendt: duizend paviljoens, 700 hectaren, 25 K.M. nieuw-aangelegde wegen op het ten toonstellingsterrein, tienduizend boomen van alle Amerikaansche soorten, die den bezoeker schaduw tegen de zomerhitte zullen bieden, een half inillioen bezoekers op den eersten dag Ach ja. Daar hebben we het weer. En cul tuur wordt toch niet bepaald door afmetin gen en aantallen. De schilderijenverzameling op de tentoonstelling te New-York telt dui zenden werken uit de geheele wereld, is de grootste en meest-representatieve ooit bijeen gebracht,Hm", zegt de Europeaan. „Dat zal wel. Maar is de keuze volmaakt? Hangen ze goed? Is de belichting overal in orde? Is de nieuwe schilderkunst ook goed vertegen woordigd? Kan men een goed overzicht krij gen in niet te langen tijd en in eenige rust zijn beschouwing houden? Het zou misschien beter zijn als er wat minder stukken waren en als er wat minder spektakel over gemaakt werd". Ja. Zoo spreekt de Europeaan. Maar Europa is niet jong en onbevangen en kinderlijk als Amerika en daarin heeft de Amerikaan een grooten voorsprong. Ook juist in de kinderlijk heid van zijn idealisme, dat de macht dei- overtuiging bij de massa's der bevolking bezit en niet, zooals in Europa, zich in groepen en enkelingen bepaalt. Al maakt het dan ook meer fouten, al is het minder wikkend en wegend dan het Europeesche is, als het zijn idealen poogt te verwezenlijken. Dit groote land, dit machtige Amerika met zijn geweldige hulpbronnen en zijn jonge energie, heeft zooveel meer vertrouwen in zijn toekomst dan het verscheurde oude Europa bezit. Het is hevig, luidruchtig, vol schrille tegenstellingen in zijn licht en donker maar het leeft met grooter kracht. Het verwerpt scepticisme en schudt nooit mismoedig het hoofd. Het bezit een reusachtig zelfvertrou wen, dat zich niet alleen uit in schoone zin nen van redevoeringen, maar ook innerlijk leeft. Het is heel sterk en gezond. En Europa hoopt eigenlijk voortdurend, dat Amerika het redden zal van zijn ondergangDat kwam pas nog tot uiting bij de opwinding die pre sident Roosevelt's jongste boodschap veroor zaakte. En dat is een veelbeteekenende er kenning als men vraagt welk land het belang rijkste ter wereld is en ook in de toekomst zal zijn. Ik raad u aan de belangwekkende bijdragen van onzen New-Yorkschen correspondent, mr. E. Elias, nauwkeurig te blijven volgen. Zij zul len u Amerika beter doen begrijpen. R. P. Een buspassagier gedood, tien gewonden. Consternatie bij de Houtbrug tegen middernacht. De inwoners van Orangeville in Oranje Vrijstaat hebben zich bereid verklaard hun stad voor 30.000 pond sterling aan de regeering te verkoopen. Aangezien de plaats geheel onder water zal komen te staan tengevolle van het vaaldam-iriga- tie-systeem. Reeds is het water van de Wilgenrivier de stad tot een steenworp afstand genaderd. De bestuurdersruimte van de Heemsteedsche tram, welke Zondagavond bij de Houtbrug tegen een voor Amsterdam bestemde autobus botste, werd geheel ingedeukt. Zondagavond omstreeks kwart over elf is bij de Houtbrug, op de kruising met Raamsingel-Gasthuissingel, een tram met aanhangwagen die in de richting Heemstede reed, tegen een volle, voor Amsterdam bestemde autobus gereden. Een passagier, de 50-jarige heer Toepoel, filmopera teur te Amsterdam, tuimelde uit de bus, werd door de tram meegesleurd en door den baansehuiver opzij ge worpen. Zeer zwaar gewond werd hij per ziekenauto naar het St-Elisa- beth's Gasthuis vervoerd, waar een schedelbasisfractuur geconstateerd werd. In den afgeloo-pen nacht is het slachtoffer aan de bekomen letselen overleden. Een tweede buspassagier viel, nadat de tram voorbij was het duurde eenigen tijd voordat deze tot stil stand kwam op de trambaan en bleef daar roerloos liggen. Hij bleek de heer G. uit Amsterdam te zijn. Per ziekenauto werd dit slachtoffer naar de Mariastichting vervoerd, waar een lichte hoofdverwonding geconsta teerd werd. De toestand van dit slachtoffer is naar omstandigheden thans redelijk wel. Verscheidene andere buspassagiers kregen nog snijwonden door de glasscherven en lie ten zich in het St.-Elizabeths Gasthuis en de Maria-Stichting verbinden. Op het voorbalcon van de tram liep de be stuurder wonden aan hoofd en pols op. In totaal werden 10 personen min of meer ge wond. Aafi het stuur van de bus, welke toebe hoorde aan de N.V. „Vergeet mij niet tours" en van de Haarlemsche standplaats aan den Kruisweg via de Wilhelminastraat, den Raamsingel enz. onderweg was naar Am sterdam, zat de heer d. M. die een oogenblik het stuur van den eigenlijken chauffeur had overgenomen, aangezien deze bezig was met afrekenen. De heer d. M. was zoozeer onder den indruk van het gebeurde dat hij be wusteloos per taxi naar zijn woning alhier vervoerd moest worden. Ook de bestuurder van de tram was over zijn zenuwen. De tram was van voren geheel ingedeukt, alle glas ruiten van de bestuurdersruimte waren ver splinterd. Met een hevigen klap was de tram tegen den linkerkant van de bus gebotst, voorbij het midden bij het achterste wiel. De bus werd met zijn achterkant van de trambaan gewor pen. Op dat moment werd de nooddeur als het ware uit zijn positie geperst en sprong dien tengevolge open en daardoor viel een passagier naar buiten. Deze werd een eindweegs mee gesleurd, maakte eenige buitelingen en werd tenslotte met doodelijke verwondingen van de baan geworpen. De bus werd in de linkerflank deerlijk ge havend; de wand was ingedeukt, de ruiten waren aan gruzelementen. Geen wonder dat een groote consternatie onder de passagiers ontstond. De tramreizigers waren uiteraard ook onder den indruk van het ongeval. Zie kenauto's kwamen spoedig aangereden, en de politie was snel ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Vele nieuwsgierigen verzamelden zich bij de Houtbrug, omstreeks middernacht was het er zwart van de menschen. Deze drukte ontstond mede doordat de laatste voorstel lingen der bioscopen juist ten einde waren; de politie had de handen vol met de regeling van het verkeer. De bestuurder de heer d. M. was hedenmor gen nog niet zoodanig hersteld dat hij aan een verhoor onderworpen kon worden. De trambestuurder heeft verklaard dat hij de bus te laat heeft opgemerkt om nog in tijds te kunnen remmen. De algemeene opinie is dat beide bestuur ders niet of te laat elkaar hebben gezien. De getuigenverklaringen over de snelheden loopen uiteen. De aanhangwagen van de tram is van een verouderd type dat niet geremd kan worden. Het tramverkeer ondervond ongeveer drie kwartier stagnatie. De deerlijk gehavende wand van de „Vergeet mij niet tours"-autobus, welke Zondagavond bij de Houtbrug door een Heemsteedsche tram werd gegrepen. Rechts ziet men de openge sprongen nooddeur, waardoor een passagier naar buiten tuimelde en zich doodelijk ver wondde. Een overzichtfoto van dc 3de tentoonstelling ..Wat doet U in Uw vrijen tijd?" welke hedenmorgen in de Tijding/aal van Haarlem's Dagblad werd geopend. Deze expositie is tot en met Zaterdag a.s. den geheelen dag gratis te bezichtigen. 't Is Mei en heel een reeks van jaren, Heb 'k bij den aanvang telkens weer Daarop gewezen, dezen keer Weet 'k met (en op) mijn woord niet meer, Wat nieuws er nog van te verklaren. 't Is Mei ik moet het toch vermelden, Al weet u 't zelf ook net zoo goed, Want Mei brengt altijd nieuwen moed, Een soort van tinteling in 't bloed, Een hang naar bosch en strand en velden. 't Is Mei wij kunnen weer gaan droomen, Van dagen vol van licht en kleur. Vol warmte en vol bloemengeur, Maar er zal. hoe ik het betreur, Ook nog wel storm en regen komen. 't Is Mei die brengt het klokverzetje, Bij d' aanvang van den zomertyd, Dat is geen wereldschokkend feit, Gelukkig maar, want het bereidt Ons daardoor juist weer eens een pretje. 't Is Mei die bloeimaand wordt geheeten. Maand van volmaking van het groen, Nu komen weer hun intocht doen Meikever, -regen, -kers en -zoen. Met andren die ik ben vergeten. 't Is Mei de maand van eitjes leggen Voor vogeltjes, zoo vogelvrij. En mijn verjaardag is nabij. De maand van Mei is maand van mij. Wanneer precies zal ik niet zeggen. 't Is Mei hoe zal de maand verloopen? Wordt het krakeel nu eens gesust, Schenkt men ons eindelijk eens rust. Brengt ons de maand meer last of lust? Wij kunnen slechts het beste hopen. P. GASUS. HEDENAVOND MUZIEK CAFE-RESTAURANT (Adv. mqez Med.) Omheining in de Groote Houtstraat viel om Hedenmorgen omstreeks kwart over 8 wilden eenige werklieden, die op de eerste verdieping van het perceel nummer 171 in de Groote Hout straat bezig waren met slooperswerkzaamhe- den, de steenen vloer van een balcon naar be neden laten zakken. Blijkbaar is de vracht gaan glijden, want het steenen stuk raakte los en stortte omlaag, wel iswaar binnen de voor de veiligheid opgestelde omheining, doch weze werd door de schok aan het wankelen gebracht en viel om. Een voetganger, die juist passeerde, kon door een werkman, die op den beganen grond een wakend oog hield, nog juist onder de omval lende schutting weggetrokken worden, zoodat hij met den schrik vrij kwam. De omheining kwam ook op de trambaan te- reecht, zoodat het tramverkeer vertraging onder vond. Jongetje onder vrachtauto geraakt Zaterdagmiddag om kwart voor drie is bij de Zomervaart op het kermisterrein het 9-jarig jongetje J. W. H. onder een vrachtauto, welke uit de richting Vijfhuizen kwam, geraakt en zoo danig gewond dat hij Zondagmiddag overleed. Het jongetje was met eenige vriendjes aan het spelen en is waarschijnlijk zonder op het ver keer te letten heen en terug den weg overgesto ken. De chauffeur van den vrachtauto remde krachtig doch kon niet voorkomen dat de jon gen door het linkervoorwiel werd gegrepen. Sloep der Zweedsche marine gekanteld. Tien matrozen verdronken. STOCKHOLM. 30 April. In de haven van Oskarshamn is een sloep van een depot vaartuig der Zweedsche marine omgeslagen. Tien matrozen kwamen om het leven i D.N.B. voor f 1200.- benadeeld De recherche heeft een 34-jarigen man aan gehouden. die In Haarlem verschillende win keliers heeft opgelicht ten bedrage van totaal 1200.—. door het afgeven van chèques. waar voor geen dekking was. Onder allerlei titels o.m. Doctor in de letteren, trachtte de man zich crediet te verschaffen. Het woord is aan Petit-Senn: Zelfkennis verwerven is zich voorzien van toegevend heid jegens anderen. in het tt van Engeland en Frankrijk LONDEN. 1 Mei (Reuter). De Brit- sche pers wijdt algemeen de aandacht aan het feit. dat de Sovjet Unie voor stellen heeft gedaan aan Engeland. Men is van oordeel, dat deze voor stellen een uitwisseling van garanties insluiten tusschen de Sovjet Unie. Engeland en Frankrijk, vereeniging va# de Sovjet Unie met de garanties van Engeland en Frankrijk aan Polen en Roemenië, uitbreiding van de ga ranties van Engeland en Frankrijk tot Litauen, Letland en Estland en het deelnemen van de Sovjet-Unie aan de garanties aan Nederland, Bel gië en Zwitserland. De „Daily Telegraph" hoopt, dat dit plan binnenkort'verwezenlijkt zal worden. De voor naamste zwakheid van het plan acht het blad de beperking tot bepaalde landen en het vraagt wat bijvoorbeeld Polen moet doen, wanneer Engeland en Frankrijk hun garan tieplicht ten aanzien van Griekenland moe ten vervullen en wat de verschillende par tijen zullen doen, wanneer bijvoorbeeld Dene marken, dat in geen enkele garantie is ver vat, zou worden aangevallen. Het blad dringt er op aan, dat in deze vraagstukken een be slissing wordt genomen, anders zullen de deelnemers aan het garantie-verdrag ernstig gevaar loopen. dat een wig gedreven zal wor den in het systeem. De „News Chronicle" Is van meening, dat de voorstellen van de Sovjet Unie op gezon den grondslag berusten. Het blad geeft toe, dat practische moeilijkheden bestaan voor de uitvoering, een van deze moeilijkheden is net terugschrikken van de mogendheden in Oost- Europa de Sovlet-Russische troepen op ge bied toe te laten en een andere moeilijkheid is de vrees van de Oostzeestaten een garantie te aanvaarden, welke Hitler niet welgevallig zou kunnen zijn. De „News Chronicle" voegt hieraan toe, dat het opzeggen van het Poolsch-Duitsche verdrag door Hitier de Polen meer geneigd heeft gemaakt de hulp van de Sovjet-Unie te aanvaarden en het is mogelijk, dat de moeilijkheden spoedig uit den weg geruimd zullen worden. Tenslotte spoort het blad aan spoedig besprekingen te houden, zoowel door politici als door de generale staven, tenein de het Sovjet-Russische plan ten uitvoer te brengen. Dames en Heeren met smaak, rekenen het koopen van BATA-SCHOENEN tot hun taak. De schoen met prima pasvorm. Zie onze annonce van Donderdag a.s. GROOTE HOÜTSTR. 34 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) HEDEN14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. P Bij ecu botsing tusschen een tram en een „wilde bus" is een persnon gedood. In de Gr. Houtstraat is hedenmorgen een steenen balconvloer omlaag gestort. Dc quacstic der Haarlemsche uitbreidings plannen komt nog eens in den Raad. Verlenging van de pacht van het Gem. Con certgebouw. Een speelweide nabü het Tuindorp. BINNENLAND. B. en W. van Amsterdam willen uitgebreide maatregelen nemen tegen luchtgevaar. 3 BUITENLAND. antwoorden. 9 De Poolschc Pers neemt krachtig stelling tegen de Duitschc eischen. 9 Dc wereldtentoonstelling te New York is Zondag door president Roosevelt geopend. 9 De Ilongaarsche ministers Teleki en Csaki voeren besprekingen te Berlijn. 9 De positie van het nieuwe Belgische kabinet. 13 Polen zal deze week op Hitler's Rijksdagrede SPORT. Criticus over het Vierbondentournooi. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Wereldtentoonstellingen. 1 J. B. Schuil over: 't Is Mei. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op xi

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1