De positie Belgische kabinet Julianadag zonder Zon Toch: opgewekte viering HOCKEY SCHAKEN STENO TYPEN TALEN BOEKH. Remboursementen RIJWIELEN MAANDAG 1 MEI 1939 HAARDE M'S DAGBLAD 13 van het nieuwe Financieele problemen als gevolg der politieke onzekerheid Brussel, 29 April (Van onzen correspondent). ELGIë heeft een regeering; d. w. z. nu de Kamer met een meerderheid van 104 tegen 84 stemmen de wet op de speciale volmachten, die aan de regeeringsverklaring gekoppeld is, heeft goedgekeurd en ook de Senaatscommissie zich met 12 tegen 3 stemmen hiervoor heeft uitgesproken, mag men wel aannemen dat het land eindelijk uit de maandenlange crisis bevrijd is. We zullen ons maar niet verdiepen in de zeer theoretische meerderheid van de katholiek-liberale regeering Pierlot. De ver onderstelling van een socialistisch Kamerlid, dat de speciale volmachten voornamelijk be doeld zijn om de heterogene meerderheid sa men te binden, is misschien niet ver van de waarheid. We hebben al een voorsproefje ge had bij de verkiezing van de presidenten voor Kamer en Senaat. De traditie wil dat deze uit. de regeeringspartijen gekozen worden. De li beralen voelden echter niets voor den katho lieken Vlaming Van Cauwelaert en de Katho lieken wilden toen uit weerwraak den libe raal Gillon niet tot Senaatsvoorzitter verkie zen. Indien de heer Pierlot zich een week vroeger voor de Kamer gepresenteerd had ware zijn kabinet waarschijnlijk gesneuveld. Nu heelt hij de gemoederen eenige dagen ge legenheid gegeven wat te kalmeeren en is alles nog ten beste gekeerd. En zoo zit thans de heer van Cauwelaert. ex-burgemeester van Antwerpen, van welks burgemeesterszetel hij eens door Camille Huysmans werd verdreven, op de plaats van dep vroegeren Kamerpresident Huysmans en diens lange, magere gestalte schuifelt nog wat onwennig heen en weer in één der socialisti sche banken, Hij wisselt nu en dan een woord met zijn buurman, den heer Spaak, die met een zekere melancholie naar zijn vroegere ministersplaats aan de overzijde kan staren. Wij hebben den ex-premier tijdens de de batten over de regeeringsverklaring niet ge hoord. Als leider van zijn groep schijnt mr, Spaak na zijn échec vóór het Congres, dat hij niet tot deelneming aan de regeering kon be wegen, voorloopig op non-actief gesteld. Slechts meende hij te moeten protèsteeren toen de huidige woordvoerder der socialisti sche Kamerleden, de Waal Buset, de zelfstan- digheidspolitiek der regeering aanviel en nau were aansluiting bij Frankrijk en Engeland aanbeval. Hierover is men het in de socialis tische partij al evenmin eens als in de an dere partijen, aldus de laconieke opmerking van den ex-premier, toen men in de Kamer een spottende opmerking maakte over de verdeeldheid der Belgische Werklieden Partij. Overigens heeft de socialistische oppositie bij de behandeling van de regeeringsverkla ring (die zijzelve mede opgesteld had) en van de speciale volmachten, een zeer kalme hou ding aangenomen. Dat zij de vérgaande spe ciale volmachten, die de regeering voor het financieel, het economisch herstel, de lands verdediging enz. tot 1 December vraagt, niet goedkeurde, is niet verwonderlijk. Het is niet gebruikelijk dat men een regeering. waarin men zelf geen zitting heeft, volmachten ver leent, maar merkwaardig is het wel dat bij de behandeling van dit ontwerp in de vergade ring van de Senaatscommissie, de vijf aan wezige socialisten zich op één na van stem ming onthielden, terwijl drie andere afwezig waren. Hoopt men toch binnenkort weer door de regeeringsdeur binnen te glippen? Degrelle's parlementair debuut. El komt nog een andere hulp voor de katholiek-liberale meerderheid opdagen, en wel in de persoon van den heer Degrelle. wiens „maidenspeech" als parlementslid nog al wat hilariteit opwekte. Hij stond daar als een soort rechter tegenover het door hem ver foeide parlement. Wil Degrelle weer goede vrienden worden met zijn katholieke broe ders. Ondanks zijn moreele veroordeeling van het katholieke blok stelde hij hen toch zijn deerlijk geslonken groep ter beschikking, tel kens wanneer hij daardoor kon verhinderen dat de twee-partijenregeering weer tot drie- partijonregeering uitgroeide. Want de socia listen zijn voor den heer Degrelle vijand no. 1. Dezen lieten ditmaal nog eens duidelijk uitkomen dat de vijandschap wederzijds is. Overigens hebben de debatten weinig nieuws opgeleverd. Dat kon ook moeilijk anders na dat men zichzelf en elkaar tijdens de verkie zingen zoo ongeveer binnenste buiten had gekeerd. En de korte regeeringsverklaring leende zich daartoe ook minder. Op dat ge bied we hebben er het laatste jaar drie mogen aanhooren is men hier nu wel wat blasé Het zijn dan ook oude bekende klan ken: onafhankelijkheid van het land door de eendracht aller Belgen, financieel en econo misch herstel, administratieve hervorming, wet op de bedrijfsorganisatie, verplichte werkloosheidsverzekering, enz. Wat de reor ganisatie van het ministerie van onderwijs betreft, waarbij men rekening zal houden met de twee in het land bestaande culturen en de eenheid van het land. geven de katholieke Vlamingen hun mederegeerders maar een zeer voorwaardelijk vertrouwen. Een leege schatkist. fvT EEN. voor het grover geschut zorgde niet 1^1 de heer Pierlot, maar de minister van fi nanciën. De heer Gutt kwam Kamer en Se naat voorrekenen wrat het onderling getwist het land gekost heeft: oa. een goudverlies van 41/o milliard franc sinds 22 Februari j.l. Ik heb u reeds vroeger verteld hoe socialisten eenerziids en katholieken en liberalen ander zijds sinds het vertrek van den heer Van Zee land in het najaar van 1937 'dat ongelukki gerwijze samenviel met de opleving van de crisis) ieder op hun wijze aan de koorden van de beurs trokken. „Bezuinigen" zeiden de conservatieven; „nieuwe belastingen" riepen de socialisten. Met het gevolg dat nu èn be zuinigingen én nieuwe belastingen noodig zijn enmen zijn twisten moet opschorten. Wanneer het waar is dat leege kisten twisten maken, is het toch moeilijk te blijven door- twisten, wanneer die kisten eenmaal leeg zijn. En nu was het de taak van den heer Gutt Ka mer en Senaat aan het verstand te brengen hoe leeg die wel zijn en daarbij te vertellen dat de bitte pil in zijn geheel moet geslikt worden: volmachten zoowel op financieel als economisch gebied. Aanpassing over de ge- heele lijn is noodzakelijk. De export bijv., die van 25,5 tot 21,2 milliard in 1938 is terugge- loopen, zet die dalende tendenz nog voort. De liberalen, die sinds het einde der Fransche volksfrontpolitiek weer met genoegen naar Frankrijk kijken, zijn blij dat België nu ook zijn experiment Daladier-Reynaud onder con servatieve leiding krijgt. Zij vergeten echter dat Frankrijk geen nationaliteitenvraagstuk kent; Juist het gebrek aan politieke stabiliteit maakt het voor den heer Gutt onmogelijk hetzij in het buitenland, hetzij in het binnen land, een leening op langen termijn op te ne men. En al gaat men het verwacht tekort van fr. 650 millioen op de gewone begrooting docr bezuinigingen en nieuwe belastingen dekken (de ironie van de politiek wil dat die nieuwe belastingen gesanctioneerd worden door de felste tegenstanders ervan in 1938: de con servatieve katholieke ministers Sap en d'As- premont-Lynden) men heeft ter financiering van de buitengewone begrooting (o.a. voor de luchtverdediging) tot het einde van het jaar nog 2V2 milliard franc noodig. Dat wordt zelfs 3 1/4 milliard wanneer Nederland de leening op korten termijn, die in Juni vervalt, niet wil verlengen. Wel heeft minister Gutt reeds verteld dat de Belgische Staat een te groot deel van het nationale inkomen verteert en dat daarin verandering moet komen, maar hij voegde er voorzichtigheidshalve aan toe dat dat „een taak voor morgen" is. Sinds de socialisten uit de regeering zijn, houden de Christen-demo craten angstvallig de wacht bij de sociale wetgeving. Voorloopig gaat de heer Gutt, die devaluatie muntvervalsching noemt, waarvan hij met wil hoor en, zijn toevlucht 'nemen tot uitgifte van schatkistbons, die de Banken bij de Nationale Bank zullen kunnen discontee- ren. Deze krijgt daarvoor extra bevoegdhe den. Weliswaar heeft de Nationale Bank een gouddekking van 79 pCt., maar een ideaal financieringsmiddel kan men het niet noe men. Nood breekt echter wet! Met deze feiten voor oogen durfde het par lement echter den heer Pierlot met zijn verre van ideale combinatie niet naar huis sturen. Om het vertrouwen in binnen- en buitenland te herstellen, moet men zich noodgedwongen aan deze tot December a.s. beperkte dictatuur onderwerpen! Feestavond R. K. Lyceum. Alshetdoekopengaat... De Schoolvereeniging van het R. K. Lyceum gaf Zaterdagavond haar jaarlijkschen feestavond in den Stadsschouwburg en dus heerschte er weer in het gebouw op het Wilsonsplein een vroolijke, gezellige stemming, zooals wij dat op die jeugdavonden gewend zijn. Het tooneelstuk, dat men voor deze opvoe ring gekozen had, heet „Als het doek opengaat", volgens het programma „een vroolijk griezel- spel in 4 bedrijven". Nu, zoo heel erg gegriezeld is er Zaterdag niet, maar gelachen is er wel, vooral na de pauze, toen er wat meer vaart in het stuk en de voorstelling kwam, een bewijs, dat het vroolijke wel tot zijn recht is gekomen. De schrijver van dit stuk B. van den Broek lijkt mij een amateur in zijn vak en inspecteur Vlijmscherp zou dan ook al heel wei- ning moeite hebben gehad evenmin als het publiek om het spook te ontmaskeren. Tot aller vreugde manifesteerde het spook zich drie maal op dezen avond en hij zag er griezelig ge noeg uit. De ontmaskering van Dikson en het spook door den pseudo detective, die inspecteur van Scotland Yard bleek te zijn, was de clou van de voorstelling. Dit gedeelte werd ook aar dig gespeeld, vooral door Bob Lorant en zijn helper Tom Blockland Piet Franse en Ben Goossens die trouwens heel den avond het beste en meest geanimeerde spel hadden laten zien. Er was een groot verschil, zoowel in het stuk en de opvoering tusschen de bedrijven vóór en na de pauze. In de eerste twee bedrijven scheen er maar geen schot in het stuk te willen komen, wat voor een groot deel ook aan de spelers, die het spel wel heel erg traineerden, moet worden geweten. Maar na de pauze was het, of er op eens een andere geest in deze jongelui was ge varen. Toen ging het alles veel vlotter en door dat er in deze laatste twee bedrijven ook meer handeling zat voldeed dit deel veel beter. De zaal had er blijkbaar plezier in en moedigde de de tectives met haar gelach flink aan. Zoo hebben de jeugdige spelers tenslotte dus wel plezier van dit vroolijke griezelstuk gehad Na Bob Larant en zijn vriend, die het grootste succes van den avond hadden, noemen we den aardig, sober gespeelden butler van Joop Bo- narius en Boy, het mannetje van alles van Eddy Huffer. Ook Harry Hamm speelde Oessia Bor- ming niet onverdienstelijk, al hield hij dan ook door zijn langzaam „Oostersch" spreken, het tempo wat te veel tegen- De jongelui van het R.-K. Lyceum zijn wel eens gelukkiger geweest in de keuze van hun stuk. maar zij hadden ook Zaterdag niet te kla gen over hun succes. Het publiek, dat der schouwburg geheel vulde, heeft zich best g\ amuseerd met dit vroolijke griezelspel en zco werd dus het doel van den avond volkomen be- reikt. En dat is tenslotte hoofdzaak. J. B. SCHUIL, Veel vlaggen en oranje wimpels Een loodgrijs wolkendek overkoepelt de stad. Eentonig druipt de regen op de glimmende straten en daken. Het is triest weer op dezen Julianadag. De naamdag van onze Prinses wordt ditmaal zonder zon gevierd. Natte vlaggen en wimpels hangen van de huizen. Er is veel gevlagd. En bijna overa) ziet men den Oranje-wimpel bij het rood, wit en blauw van onze driekleur. Op straat dragen velen oranje speldjes. Er mag dan geen oranje-zon zijn, het is toch een Oranje-feestdag. En de feest vreugde is er niet minder om. Dat begon al vroeg met de verschillende muzikale reveilles. De muziekvereenigingen „Arti et Religioni", „Spaarnebazuin" en de „Haarlemsche Post- fanfare" in het centrum nogmaals „Arti et Religioni" en de band der Nederlandsche Pad vinders Vereeniging in het Oosten; de R.-K. Harmonie „St. Caecilia" en weer de „Spaarne- bazuin" in het Noorden en „Utile Dulci" in het Westen der stad, maakten muzikale omme gangen. Op de Groote Markt klinkt den ge- heelen dag muziek door gramofoon-verster- kers. Zoo was er den geheelen morgen volop vroolijke muziek. In het Rembrandt, het Frans Hals Theater en in het theater „Zuiderstraat" waren voor de kinderen filmvoorstellingen ge organiseerd. In het Rembrandt Theater ke ken 750 kinderen in gespannen aandacht naai de Shirley Temple-film „Het arme, rijke meisje." Ze waren begeleid door de band der Ned. Padvinders Vereeniging en door „Arti et Religioni" naar het Theater gekomen. Natuur lijk ontbraken de traditioneele versnaperingen niet. In het Frans Hals Theater was het eveneens een drukte van belang. E3nige zeer aardige korte filmpjes hadden veel succes. En na de limonade, de koek en de chocoladereepen kwam de bekende buikspreker Max Santiel met zijn pop Mickey Mouse. Dat sloeg in. Vooral het Mickey Mouse-lied werd dapper meegezongen. De heer Santiel heeft er slag van met kinderen om te gaan en ze prettig bezig te houden. Ook in het theater Zuiderstraat werden voor de kinderen van 3 tot 7 jaar eenige kluchten en teekenfilms vertoond. Begeleid door Utile Dulci waren de kinderen naar dit Theater ge bracht. De besturen der afdeelingen Haarlem- Oost, Noord en West kunnen met genoegen op dezen geslaagden morgen terugzien. Door de afdeeling Oud-Schoten waren kin derfeesten georganiseerd aan de Rijnstraat. De Harmonie St. Caecilia maakte door dit stadsdeel een muzikale ommegang. Te half twee marcheerden achthonderd kin deren met vlaggen en oranje rosetten, be geleid door twee muziekcorpsen naar gebouw St. Bavo, waar een specialiteitenvoorstelling was georgan'iseérd door het Centrum Comité. Op de Nassaulaan, de Ged. Oude Gracht, Wilsonsplein, Ged. Raamgracht, Pretoriaplein, Zaanenlaan en Zomerkade zijn den geheelen dag verschillende vermakelijkheden en ver- verschingskramen opengesteld. Chr.-Hist. Jongeren-Organisatie. Twee belangrijke gasten te Rome. Gafencoe en generaal Von Branchitsch. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken Gafencoe. is Zondag te Rome aan gekomen. Hu' werd verwelkomd door Ciano, de ambassadeurs van Polen, Duitschland en Turkije, de gezanten van Joego-Slavië, Grie kenland. Roemenië en door vertegenwoordi gers van den Heiligen Stoel. Het programma omvat besprokingen met Ciano en een ontvangst door Mussolini welke nog heden zal plaats vinden. Met evenvee! belangstelling als Gafencoe's bezoek slaat men in politieke kringen de be- sürekingen met den chef van de Duitsche Weermacht. Von Brauchitsch. ^ade. Zondag morgen zijn de Italiaansch-Duitsche militaire problemen door Mussolini en von Brauchitsch in een onderhoud dat een uur duurde, met veel aandacht bestudeerd. In Duitsch-Italiaan- sche politieke kringen vernam United Press dat Von Brauchitsch een zeer gunstigen in druk heeft gekregen van de hooge mate van gereedheid van de Italiaansche strijdkrach ten. Hedenochtend 7 uur is generaal Von Brauchitsch tezamen met den onder staatssecretaris van oorlog van Italië, generaal Pariani, per vliegtuig naar Tripolis vertrokken. Een tweede Duitsche autoriteit, di)e een reis naar Italië ondernomen heeft in de Duitsche minister van Arbeid, Seldte. Mussolini heeft hem Zondag in tegenwoor digheid van den Italiaanschen minister van arbeid ontvangen. Noi vijf Duitsche predikanten in concentratiekamp. Onder hen bevindt zich ds. Niemöller. BERLIJN 30 April. Op het oogenblik zijn nog vijf predikanten der Belijdende kerk onder wie ds. Niemöller in een concentratie kamp geïnterneerd. Twee predikanten zitten gevangen. 103 mogen hun ambt niet uit oefenen. terwijl 95 uit hun parochie zijn ver wijderd Duitsche vloot naar Italiaansche havens? De heer Ouwehand over problemen bij de werkloosheidsbestrijding. Vrijdagavond hield de C.-H. Jongeren Organisatie te Haariem een vergadering. De heer J. Ouwehand. wethouder van Bloemen- daal, leidde op boeiende en heldere wijze het onderwerp: .Problemen bij de werkloosheids bestrijding" bij een talrijk gehoor, leden en belangstellenden, in. Spr. begon met een critiek op de S.D.A.P.: „Zij hebben hun menschen den laatsten steun het geloof, ontnomen, zonder daarvoor iets in de plaats te geven. Toch is het de taak tegenover de jongeren dit oude getuigenis aan 't woord te laten!" Vervolgens besprak spr. de oplossing die de N S.B. aan het vraagstuk van de werkloosheid zeide te geven en be wonderde niet de lichtvaardige behandeling daarvan door dc N.S B „Zij maken zich schul dig aan dezelfde frases als de socialisten, willen de koopkracht verhoogen, maar zeggen niet hoe! Met hun kleinzielige critiek zijn zij geen ridderlijke bestrijders van het beleid- Colijn". Uitvoerig en fel bestreed de heer Ouwehand het Plan van den Arbeid. Door maatregelen op aansporing van de S.D.A.P genomen, is reeds nu het distributie-apparaat zoo duur geworden, dat bijv. een liter melk. waar de boer 6 cent voor krijgt, 13 en 14 cent moet kosten! Dat is nog maar een voor proefje. Er wordt nu wel voedsel vernietigd en spr. betreurt dat. maar de vakorganisaties hebben hun menschen zoo slecht opgevoed dat ze niet eens gebakken visch e.d. komen afhalen! Het Plan verzet zich tegen specu latie in grond en huizen; dat zijn juist de menschen. die dadelijk en onvoorwaardelijk de zaak Miranda-Gulden goedkeurden! Het Plan wil 40-urige werkweek: in Frankrijk heeft Blum daarmee Italië en Duitschland in de kaart gespeeld! Het Plan wil een parle ment met gezag; laten we daaraan de houding van de socialisten in België tijdens de jong ste kabinetscrisis eens toetsen! Ook houdt het Plan geen rekenins met Rusland en Japan als konkurrenzfahige landen. Tenslotte komt het Plan ook nog op voor de middenstanders „Als de vos de passie preekt.. Uitvoering van het Plan in werkverschaffing wordt af gewezen. het moet tegen normaal uurloon. Zoo neemt men eiken nrikkel weg om de pro ductie op te voeren! Hier ligt een voornaam verschilpunt met het Plan-Westhoffo daar wordt loon naar prestatie geeeven en is uur loon uitzondering. De werkverschaffing Is primair, steun secundair. Leiding en organi satie der werkkampen komen in deskundige hanedn! Een welvarende booerentsand is een levensbelang voor ons land en proletarisatie van het platteland is nog funester dan die van de steden! Spreker verwierp de gedachte, dat de cirsis permanent zou moeten zijn en bepleitte een arbeidsdienst voor de jongerer in S3 menwerking met defensie: dit verhoog) aanzienlijk de discipline van ons volk! „Gii jongeren, bouwt de nieuwe maatschappij door u wordt de aoekomst geregeld en ge red Met. warm applaus betuigden de aanwe zigen herhaaldelijk hun instemming met het betoog van den spreker. Bcljjir—Duitschland (0—2) Onder slechte weersomstandigheden is Zater- middag :e Brussel de hockeylandenwcdstryd BelgieDuitschland gespeeld, die docr de Duitschers met 20 werd gewonnen. De rust was met een 1—0 voorsprong voor hen gekomen. Hoewel de Belgen vele kansen kregen, wisten zij daarvan geen gebruik te maken, Vooral in het laatste kwartier waren zij sterk in de meer derheid. maar tot een volkomen verdiend te- enpunt kwam het niet. Jhr. L. J Quarles van Ufford, de secretaris an de Kon. Ned. Hockeybond. woonde den wedstrijd bij. BELCIË-NEDERLAIND. Nederland wint niet 13V26/2» Zaterdag is te Brussel de schaakwedstrijd tusschen België en Nederland begonnen. Na den eersten dag leidde Nedreland met 6'/i2>2; een partij werd afgebroken. De uitslagen luiden: België: Nederland: O' KellyDr. Euwe 0—1 DunkelblumLandau 1 22 Soultanbeiel'fDavidson 1 t Devos—Mr. Spanjaard V*T^- Van SetersVlagsma. Afgebroken in betere stelling voor onzen landgenoot. SapiraKoomen 0—-1 Van SevenandtKramer 2V2 Van HoordeDr. Selman TackelsVan de Tol 0—1 DefosseSterk 01 Aan de oneven borden speelde Nederland met wit. De tweede dag. Zondag is de schaakwedstrijd BelgiëNeder land geëindigd. Ook op den tweeden dag waren onze landgenooten sterker; zij wonnen met 64, zoodat dc einduitslag 13' 6Vé werd ten gunste van Nederland, omdat de party tusschen Van Seters en Vlagsma, die Zaterdag in een betere stelling voor laatstgenoemde was afge broken door Vlagsma werd gewonnen. Koomen behaalde van alle deelnemers het beste resultaat. nl„ 2 uit 2. De uitslagen van Zondag luiden: België: Nederland: O' KellyDr. Euwe DunkelblumLandau Soullanbeieff—Davidson DevosMr. Spanjaard V Van SetersVlagsma SapiraKoomen Van SevenandtKramer Van HoordeDr. Selman TackelsVan de Tol V DefosseSterk V Nederland speelde aan de even borden wit. a 0—1 0—1 0—1 1Y} .2 met Het Witte Paard. De laatste uitslagen waren: Eerste klasse: B. SpoorM. Vermeer A. HablousJ. Reeuwyk Th. de LoozeM. Vermeer J. v. d. KampB. Spoor Tweede klasse: H. Nuyens Th. Grootjen 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 y2—Vt 1—0 Lagere lesgeldën, Betere resultaten. Meer geslaagden voor met GRATIS BOEKEN bij MOORE's SCHOOL FR. HALSSTRAAT 1. Tel. 14624 Net meisje gevr. Binnenweg 124. Heemst. Direct gevraagd NETTE WINKELJUFFROUW Brood-, koek- en banketbakke rij J. TANIS, Bloemend .weg 14. Bloemendaal Gevraagd te Aerdenhout voor direct of later een flink Keuken-Werkmeisje 2de meisje aanw. bur. van dit blad Br. no. 1447 Direct gevraagd: JUFFROUW OF MEISJE voor leiding en huishoudelijk werk, intern of extern. Kenne- merweg 8, Bloemendaal Gevraagd een Nette Loopjongen leeftijd 16 jaar. J. STAMMES. KI. Houtstraat 35 VER. VOOR DE KUNST (KUNST AAN HET VOLK) Algem. Vergadering op Dinsdag 2 Mei '39 Klever laan 167, te 7.30 uur. Gevraagd te Aerdenhout Echtpaar man als tuinman, vrouw als keukenmeisje, voor direct of later. Br. no. 1448 bur. v.d. blad Verloren een gouden dames-polshorloge met gouden schakelband (aan denken». Tegen hooge belooning terug te bezorgen bij familie Eilers. Hospeslaan 39. Haarl. W Deze worden aan al onze kantoren met 3 dagen uitbetaald tusschen 9 en 12 uur (Kan ook per giro) Het adres voor billijk snel- vervoer: A'dam, Haarlem, Zandvoort, Rotterdam, den Haag en het geheele Gooi Telef. 11700 12100 12400 In zekere kringen te Rome doet "het ge acht de ronde." dat de Duitsche "vloot, die on het oogenblik ih de Spaansche wafcreh oefe- ningen houdt, een bezoek aan Italiaansche havens zou brengen, voor zij naar de bases J Arfvorioort van de Noordzee terugkeert. Het gerucht is v"' 1 overigens niet officieel bevestigd. Van vrouwenpijn en depressie lot... volkomen lichamelijk fit rijn, is één stap. Die stap Is een Witte Kruis poeder, tablet of cachet. I P te O. schreef ons„Witte Kruis is het eenige middel dat mij van periodieke pijn afhelpt". Prijs per poeder 5 ci Per doos van 12 poeders, tabletten of cachets 45 ct., per koker van 24 tabletten 80 cl Verkrijgbaar bij Apothekers •n Drogisten. HET WITTE KRUIS 1N DIT BLAD DUTIM OEGSTGEEST Boekhouding en Belastingzaken in orde voor winkel en klein bedrijf a 3 p. m. Br. no. 1329 bur. van dit blad Officieele (crisis) bekendmaking. DENATURATIEREGELING CONSUMPTIE- EN POOT- AARDAPPELEN. Aan belanghebbenden wordt het volgende medegedeeld: In antwoord op de vele vra gen, welke bij de instanties, be iast met de uitvoering van de denaturatieregeling voor con sumptie- en goedgekeurde poot- aardappelen, binnenkomen, volgt hierbij een korte uiteen zetting van de regeling zooals die thans geldt, a. consumptieaardappelen. Niet gedenatureerd worden de consumptie-aardappelen van den kleigrond van de z.g. rubriek A. waartoe o.m. de rassen Eigenheimer, Zeeuw- sche Bonte en Blauwe, Beve lander en Roode Star behoo- ren. b goedgekeurde pootaardappe- len. De denaturatie van goedge keurde pootaardappelen van den kleigrond van de rubriek I (de consumptierassen) is beëindigd. Dit geldt niet voor de goedgekeurde poot- aardappelen van de rassen Eigenheimer, Bevelander en Roode Star, voorzoover die niet voldoen aan de eischen, gesteld aan de onder a ge noemde rubriek A en niet voor de goedgekeurde poot- aardappelen van de sortee ring 28/35 mm of tusschen- maten ongeacht het ras. 's-Gravenhage, 29 April 1939. OPGAVE VAN EIGENHEIMERS GETEELD OP TUINBOUW TEELTVERGUNNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat die telers, die op hun tuin bouwteeltvergunning vervroeg de Eigenheimers telen, vóór 11 Juni 1939 aan hun veiling op gave moeten doen van de op pervlakte, die zij met deze Eigenheimers betelen, onder vertoon van hun vergunning. Deze opgave is vereischt om de ze Eigenheimers in aanmerking te doen komen voor de mini mum- en vergoedingsprijzen, voor vroege aardappelen te stel len. Telers, die in het bezit zijn van een tuinbouwteeltvergun ning met opdruk „pootaardap- pelbedrijf". komen voor deze re geling niet in aanmerking. 's-Gravenhage, 29 April 1939. Vesting, simplex rywielen 1.- per week, per maand 4.—. KRAMER Bakfinessergracht 57

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3