Hoofdstad Mei Bier Oplettendheid Smokkelaars van brugwachter redde velen het leven VALVoliHC Donderdag traden als kommiezen op gaat maatregelen nemen voor luchtbescherming Zandvoort's strand blijft voor publiek toegankelijk. W A N D A G 1 MEI 1939 HAAKLE M'S DAGBLAD 3 Overwegwachter vergat de boomen te sluiten Zondagmorgen is op den spoor wegovergang aan de Weesperzijde bij de Omval te Amsterdam, bijna een hoogst ernstig ongeval gebeurd. De sneltrein uit de richting Utrecht, die om 9.49 uur aan het Centraal Station aankomt, de z.g. Parijsche trein, pas seerde den overweg, terwijl de over wegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig niet voorgekomen. Op het gewone uur, ruim half tien, naderde de sneltrein den drukken overweg. Een paar honderd meter voor de spoca-weg den straat weg kruist ligt naar den kant van Utrecht een spoorbrug over de Keulsche vaart. De spoorbrugwachter, die tevens blokwach- ter is, zag den Parijschen trein, een stoom trein, aankomen. Op hetzelfde oogenblik merkte hij tot zijn groote schrik, dat de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. De man verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest en zette vlug het signaal op onveilig. De trein was dit signaal echter reeds gepasseerd. De spocrbrugwach- ter greep een roode vlag en hiermede zwaaiende rende hij den trein tegemoet. De machinist merkte hem gelukkig tijdig op en remde zoo krachtig mogelijk, terwijl hij tege lijkertijd met de stoomfluit noodsignalen gaf. Het gelukte hem niet den trein nog voor den overweg tot staan te brengen. De loco motief was reeds de helft van den overweg gepasseerd, tot de trein tot stiltsand kwam. Door de noodsignalen gewaarschuwd had het publiek zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Over het algemeen is het vooral op Zon dagmorgen op dit uur buitengewoon druk op dezen weg naar het Gooi, maar door het slechte weer was de uittocht uit de stad van aanmerkelijk geringeren omvang dan ge woonlijk. En dit is dan ook een van de oor zaken, dat alles zonder ongelukken is afge- loopen. Het is reeds herhaaldelijk gebeurd, dat een overwegwachter op dezen verantwoordelijken post verzuimde de bocmen te sluiten. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat het gewone signaal, dat den wachter waar schuwt, dat een trein in aantocht is en de boomen gesloten moet worden, tijdig is ge geven. Bovendien was hier geen sprake van een extra-trein, maar van een sneltrein, die lederen dag op denzelfden tijd passeert. De óverwegwachter beweert, dat hij in de meening verkeerde, dat het signaal niet voor hem bestemd was. VOOR SMERING MET MOTOR OIL neemt iedere vakman-Uw garagehou der-gaarne de verantwoordelijkheid op ziek. (Adv. Ingez. Med.) Centraal Genootschap voor Kinder- herstellinsrs- en Vacaiitiekolonies. Zaterdag is te Hoorn de algemeene vergade ring gehouden van het centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. De voorzitter, dr. Schuckink Kool opende de vergadering met de mededeeling, dat net centraal genootschap thans 466 afdeelingen in den lande heeft. Het afgeloopen jaar is met 306.500 verpleegdagen een goed jaar ge weest, ondanks het feit, dat tal van andere vereenigingen op het gebied van kindevuit- zending, vooral ook van confessioneelen aard, meer propaganda gaan maken. Alleen voor de b-verpleging dient de belangstelling nog grooter te worden. Spr. wees er op, dat de fi nanciën der vereeniging gezond zijn en dat de poging tot hoogere subsidieering door de verschillende provincies hier en daar succes heeft gehad; in Friesland werd de subsidie zelfs vervijfvoudigd. Ook werd de vereeniging weer met eenige legaten bedacht en bij het opmaken van het jaarverslag werd nog weel een legaat van 10.000 ontvangen. Naar aanleiding van het jaarverslag wees de afgevaardigde van Haarlem er op. dat het rivierhuis te Ellecom het grootste deel van het jaar gesloten is geweest, terwijl men het vorig jaar nog plannen had voor den bouw van een nieuw tehuis. De voorzitter antwoordde, dat dit zijn oorzaak vindt in de grootere animo, welke zich de laatste jaren demonstreert voor zeeverpleging. In den raad van toezicht wer den benoemd de heeren T. Boersema te Over- veen en Tj. Greidanus te Amsterdam. Een belangrijk moment voor de vergadering was de huldiging van dr. Schuckink Kool, den voorzitter, in verband met het feit, dat deze een kwarteeuw in het hoofdbestuur zit ting had. De ondervoorzitter, dr. Leijdersdorf, stelde zijn groote verdiensten voor het cen traal genootschap en het bedreigde kind -op treffende wijze in het licht. Als toonbaar be wijs van den grooten dank werd hem. in ver band met zijn a.s. reis naar Indië. een fraaie reiskoffer aangeboden. De aanbieding van dit huldeblijk werd gevolgd door een sympathie ke kinderhulde. De voorzitter bracht hiervoor in enkele hartelijke woorden dank. De aftredende bestuursleden, mevr. J. Spanjaard-Polak te Borne en mr. Th. Lim- perg te Amsterdam werden herkozen, terwijl in de vacature Menno Boissevain werd be noemd de heer R. E. J. Heijer te Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Schietpartij had geen ernstige gevolgen Drie mannen aangehouden Zondagnacht omstreeks twaalf uur heeft zich onder het gehucht Illikhoven (L.) een eigenaardige smokkelscène afgespeeld. Reeds lang bestond het vermoeden bij een groepje smokkelaars, dat een zekere P. A. uit Born inlichtingen gaf aan de kommiezen, waar door verscheidenen hunner geregeld in de val liepen. Toen A. nu Zondagnacht geheel al leen zelf erop was uitgetrokken om een zak smokkelwaar met behulp van een gummizak over de Maas te brengen, werd hij op Nederlandsch gebied dicht bij de rivier aangevallen door drie personen, die als kommies trachtten op te treden. Het waren zekere N. H. en J. H. uit Roosteren en F. R. uit Born, die blijkbaar een wraakneming in den zin hadden. Een der mannen heeft vier schoten op A. geloSt toen deze aan wal stap te, zonder hem evenwel te raken. De aanvallers namen A. daarna den zak met smokkelwaar af, waarna zij hem met een riet sloegen. Intusschen waren de dienst doende kommiezen uit Grevenbicht, die op korten afstand verdekt waren opgesteld, op het lossen der schoten komen toesnellen. Het drietal koos toen het hazenpad, waarschijn lijk met achterlating van de smokkelwaar welke zij vermoedelijk in de Maas lieten ver dwijnen. A. bleef staan en verklaarde de zich als kommiezen voordoende personen te ken nen. Hij kon niet zeggen, wie de schoten ge lost had en ook niet of ze bedoeld waren om hem te treffen of om hem op den loop te doen gaan met het in den steek laten van de ge smokkelde goederen. De kogels waren hem dicht langs het hoofd gevlogen. Zondagochtend vroeg deed A. bij de rijks- DOlitie te Born en bij den rijksveldwachter te Roosteren aangifte van het gebeurde. Met een speurhond van den rijksveldwachter uit Swalmen werd het spoor der mannen nage gaan. Dit leidde naar de woning van J. H Daar werd de koker aangetroffen, waarin het stuk riet paste, waarmede de slagen waren toegebracht en dat op de plek van het inci dent was achtergebleven; J. H. en F. R„ die zich in H.'s woning gekleed te bed begeven hadden, werden gearresteerd. Ook N. H. werd daarna van zijn bed gelicht. Zondag middag zijn zij door den burgemeester van Roosteren aan een nader verhoor onderwor pen en daarna voorloopig te Sittard ingeslo ten. A., aan wiens verklaringen tegenover de po litie de toedracht van het gebeurde ontleend is, is er zonder ernstige gevolgen afgekomen Hij had slechts een lichte verwonding aan een der schouders. Belangrijke voordracht van B. W. verschenen Bedrag van f 570-000 aangevraagd B. en W. van -Amsterdam hebben bij den ge meenteraad een voordracht ingediend, waarin zij opmerken dat het bij wijze van voorzorg wenschelijk is, maatregelen te nemen, opdat in geval van nood onmiddellijk kan worden over gegaan tot het inrichten van openbare schuil- gelegenheden, bestemd voor de personen, die zich tijdens een luchtaanval op straat bevin den. Een vanwege den luchtbeschermings dienst ingesteld onderzoek zoo mer ken B. en W. in de toelichting op heeft uitgewezen, dat in bestaande ge bouwen 93 kelders aanwezig zijn, welke binnen enkele dagen ingericht kunnen worden tot gas vrije schuilkelders, plaats biedende voor rond 9200 perso nen. Een tweede voorziening zou kunnen bestaan in het aanbrengen van 280 over de geheele stad verspreide bovengrond- sche schuilplaatsen, plaats biedende voor ongeveer 42.000 personen. Elk dezer schuilplaatsen biedt ruimte voor 150 personen en bestaat uit een gang, boven breed 1 M., beneden 2 M., de gang wordt gevormd door 2 scherfweren, bestaande uit houten schotten, waartegen een zanddekkïng van een halve meter dikte op de smalste plaats. De hoogte der schot ten is 1.90 M., de afdekking bestaat uit hout met zand. Gerekend wordt, dat deze 280 schuilplaat sen binnen twee weken gereed kunnen zijn. In tegenstelling tot de in de eerste plaats ge noemde schuilkelders, zijn de hier bedoelde schuilplaatsen niet gasdicht. Zij bieden hoofd zakelijk bescherming tegen brand- en scherf- bommen, Kosten totaal ruim f 570.000. De kosten voor het gereed maken der 93 be staande, voor het genoemde doel geschikt be vonden, kelders worden geraamd op f 93.000, die voor het gereed maken der bovengrondsche schuilgelegenheden op f 435.000, voorts zal een bedrag van f 15.000 noodig zijn voor het treffen van voorbereidende en voor administratieve werkzaamheden. Voor de bedoelde voorzieningen is derhalve noodig een bedrag van f 543.000, waarvan f 120.000 (nl. f 105.000 voor aankoop van hout, benevens f 15.000 voor voorbereidende admi nistratieve werkzaamheden), aanstonds zal moe ten worden uitgegeven. Het restant, groot f 423.000, zal eerst worden gebruikt, indien de toestand zich zoodanig ont wikkelt, dat tot uitvoering van de gemaakte plan nen dient te worden overgegaan. ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz. 1^ nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen (Adv. Ingez. Med.) Amerikaan wenschte een privé- trein En kreeg er ook een. ..Time is money" (tijd is geld) zei de Ame rikaan, die op een der laatste dagen van de vorige week in Leeuwarden op het station stond en drie kwartier moest wachten, voor er een trein naar Den Haag vertrok. „Business is business" (zaken zijn zaken) antwoordden de Nederlandsche Spoorwegen en op verlangen van den Amerikaan, een van die legendarisch rijke bewoners van de Nieuwe Wereld, stond binnen enkele minuten een speciale Diesel voor hem klaar. De Amerikaan wilde per se per Dieseltrein rei zen en de spoorwegen, die tegenwoordig weten wat „service" is, kwamen onmiddellijk aan het verlangen van den vreemdeling tegemoet en even later snelde een korte Dieseltrein van Leeuwarden naar Den Haag. een privé- trein voor een Amerikaan. („Het Volk"). Voorts wordt voor den aankoop van materia len, ontsmettingsmiddelen en instrumenten ten behoeve van den luchtbeschermingsveterinairen dienst een bedrag van f 2000 vereischt, terwijl voor de aanschaffing van chloorkalk een bedrag van f 375 noodig is. Het ligt in het voornemen van B. en W., er bij de regeering op aan te dringen, de voor de hier- voren uiteengezette voorzieningen gemaakte kosten te restitueeren. Tenslotte is het uit een oogpunt van algemee ne beveiliging noodig. een wijziging in de con structie van het lichtnet aan te brengen en wel zoodanig, dat de verlichtng indien noodig binnen enkele minuten kan worden gedoofd en daarna wederom in werking gesteld. Tot op he den zou zulks niet dan na ten minste een tiental uren kunnen geschieden. Het zal daarom noo dig zijn, de openbare verlichting der gemeente van een centrale doovings- en ontstekïngsinstal- latie te voorzien, waarvan de kosten op f 25.000 worden geraamd. Deze uitgave behoort tot die, welke, op grond van de luchtbeschermingswet, van het rijk kunnen worden teruggevorderd. In totaal wordt derhalve een bedrag van f 570.375 gevraagd, waarvan f 147.375 direct uit te geven en f 423.000 eventueel te zijner tijd. De Doopsgezinde Scholen. Stichting van een 8ste klasse. De commissie voor de scholen der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem vraagt aan den Raad van Haarlem medewerking voor het inrichten van een 8ste klasse, waarvan de leerlingen afkomstig zullen zijn van beide Doopsgezinde scholen. Een distributie-raad te Haarlem? Instelling aan den Raad gevraagd. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Modernen Middenstandsbond vraagt aan den raad van Haarlem over te gaan tot stichting van een Plaatselijken Economischen Raad, althans van een Distributie-raad. Het Gemeentelijk Concertgebouw. Verlenging van de pacht. De heer Ph. A. Deinum heeft gevraagd de pacht van het Gem. Concertgebouw te verlen gen met 6 jaar. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten te verlengen tot 31 Augustus 1942, omdat op ditzelfde tijdstip de pacht van den Stads schouwburg afloopt. B. en W. willen de pachtsom handhaven op f 18.000 DE DOUCHEBADHUIZEN. De rekeningen van de 5 douchebadhuizen van Het Witte Kruis over 1938 sluiten met te korten van f 840. f 237. f 885. f 2330 en f 3176. De gemeente moet dus f 5138 betalen om deze tekorten te dekken. Geen verbod van militaire autoriteiten. In verband met geruchten als zou het strand te Zandvoort op gezag van mili taire autoriteiten niet mogen worden betreden, verzoekt de V. V. V. „Zand voort" ons te willen melden, dat dit gerucht uit de lucht is gegrepen. Het strand is voor het publiek toegankelijk als steeds. Hr. Ms. kruiser „Sumatra" vuurt een salvo at tijdens den Zaterdag te Rotterdam gehouden vlootdag FIRMA TONNEMA Cie. SNEEK (Adv ingez Med.) Haarlemsclie uitbreidingsplannen. B. en W. weerspreken bezwaren van grondeigenaars. Omdat bij Koninklijk besluit van 11 Januari 1939 een besluit van den Haarlemschen raad vernietigd werd, waarbij eenige gedeelten van vroeger vastgestelde uitbreidingsplannen werden ingetrokken, stellen B. en W. thans aan den raad voor wijzigingen in de bedoelde uitbreidings plannen aan te brengen. Hierdoor wordt aan de bezwaren van de Kroon tegemoet gekomen. Verschillende belanghebbende grondeige naars hebben bezwaar tegen deze wijziging van de uitbreidingsplannen bij het gemeentebestuur ingediend. In hoofdzaak zijn dit dezelfde be zwaren als index-tijd al naar voren gebracht zijn bij de behandeling van dit raadsbesluit voor Gedeputeerde Staten en voor den Raad van State. B. en W. geven in de toelichting van hun voorstel een breedvoerige weerlegging van de bezwaren. De heeren H. Smolenaars en G. Bal die gronden in Haarlem Noord hebben, komen er tegen op, dat die terreinen nu niet meer als bouwterrein zijn aangewezen, waardoor de gron den die eerst een waarde van f 2 a f 3 hadden nu gedaald zijn tot f 0,50 per M2. Als het vroe gere uitbreidingsplan gehandhaafd zou zijn geworden zouden onmiddellijk 200 arbeiders woningen met een huur beneden f 6 gebouwd kunnen worden. B. en W. merken op, dat wijziging van het uitbreidingsplan noodzakelijk was om poliep achtige stadsuitbreiding te voorkomen. De gronden zijn door de eigenaars in 1933 gekocht voor 1' 1,15, terwijl de waarde thans op f 1,25 is te stellen. Het blijft nog toekomstig bouwterrein. „Van schade lijden kan dan ook geen sprake zijn, en zeker niet van het lijden van ernstige schade". Bouw van 200 woningen met een huurwaarde beneden f 6 is op dat punt niet gewenscht, om dat aan dergelijke woningen geen behoefte is. Haarlem moet thans huizen hebben met een huur van ten hoogste f 4 per week, overeen komstig de draagkracht van een groot deel der arbeiders. Particuliere bouwers kunnen daar aan eenmaal niet voldoen. De grondeigenaars Jhr. Quarles van Ufford c.s. hebben terreinen ten zuiden van den verkeers weg Amsterdamsche VaartBuitenrustbrug. Adressanten meenen dat de waarde door de nu voorgestelde wijziging van het uitbreidingsplan daalt van f2 a 1 2.50 tot f0,50 per M2., terwijl de eigenaars straatbelasting moesten betalen naar de waarde van f 2,50. B. en W. ontkennen dit laatste, er is straat belasting betaald naar een waarde van f 0.40 Ook deze grond blijft toekomstig bouwterrein, waarvan de waarde op f 1,10 is te stellen. De heeren Hoogeveen c.s. hebben er ook be zwaar tegen gemaakt, dat zij schade" zullen lij den, ook al zal de gemeente een deel der gron den aankoopen voor sportterrein. B. en W. ant woorden dat het sportterrein noodig is ook voor buiten dit uitbreidingsplan liggende woon wijken. B. en W. zijn voornemens met de eigenaars der gronden die de gemeente wil heb ben voor park- en sportdoeleinden nabij den Schalkwijkerweg te onderhandelen over aankoop en als dat niet gaat den raad voor te stellen stappen te doen om tot onteigening van de be- noodigde gronden te komen. Dc Regenten van het Hofje van Nicolaes van Beresteyn hebben bezwaar gemaakt tegen de bestemming van hun gronden voor watersport doeleinden. Zij meenen dat daardoor een ren dabele exploitatie uitgesloten is. Gevraagd wordt den grond weer zooals eerst te bestem men voor industrieele doeleinden. B. en W. hebben daartegen bezwaar. B. en W. denken niet dat de uitbreiding der industrie aan het Oosten van het Spaarne zoover zal gaan, dat die de terreinen van adressante zal naderen. Indien de eigenaars deze gronden niet willen exploiteeren voor watersportdoeleinden ligt het op den weg der gemeente zoo zeggen B. en W. om de gronden daarvoor te koopen. Het is de bedoeling den grond te bestemmen voor bootenhuizen en répara tie werfjes. In al deze overwegingen stellen B. en W. voor de bezwaren van alle adressanten ongegrond te verklaren. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VER. Ochtendwandeling. Onder leiding van den heer G. L. van Eynd- hoven werd Zondagmorgen een aardige wande ling gemaakt dorc- het mooie terrein van het Vo- gelenzangsche bosch. Het Primula-weitje was prachtig, maar ook op verschillende andere plek jes lichtte het zachte geel van de stengellooze sleutelbloem (Primula acaulis), tusschen het paars van viooltjes. Speenkruide bloeide, honds draf, kruipend zenegroen. doovenetel, koekoeks bloem, pinksterbloem, klimopeereprijs, kleine veldkers. Op het grasveld bij het huis waren mooie exemplaren van knikkende vogelmelk. De vogelkers bloeide, de kardinaalsmuts stond vol bloemknopjes. En dan de schoonheid van het ionge blad der boomen: beuken, de zilverwitte Populus alba, de mooie roseroode bladknoppen van eschdoom, de dofzwarte van de esch. Grutto's, wulp, scholeksters, kieviten, werden gezien, tureluur, de koekoek, de nachtegaal, de groote lijster en het geroffel van een specht ge hoord. Rutjesbovist. een oranje slijmzwammetje en eenige morieljes vormden den oogst aan pad destoelen, terwijl de heer van Eyndhoven de aandacht vestigde op de roest op speenkruid, mijt op vogelkers en op de sporenrijpe zwarte vlekziekte op eschdoorn.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5