X WAAR WILT U HEEN? DE NACHTEGAAL AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING ,BEVEROL| REISBUREAU LINDEMAN H.candepsèn MS'AN DAG T MEI 1930 H A SRLE M'S DAGEEAD 4 De 1 Mei-optocht. Eenige demonstratiewagens reden in den stoet mee. Onder een druilerigen motregen zette de 1 Mei-stoet van den H.B.B. en de S.D.A.P. zich Zaterdagavond in beweging. Het was druk op de Friesche Varkenmarkt. De demonstratie die ditmaal dus op 29 April plaats vond had veel belangstelling getrokken ondanks het slechte weer. En het was slecht weer. Koud en guur De vaandels wapperden in den wind en het scheen eer herfst dan voorjaar. Doch zoo ais gezegd: niemand had zich daardoor laten afschrikken. Hier en daar werd de kraag van de jas opgezet en de hoed wat dieper in de oogen getrokken, maar verderen invloed had het weer niet. Reeds om half zes stonden de eerste deelne mers op het verzamel- en beginpunt: de Friesche Varkenmarkt opgesteld en zij ston den niet lang alleen. Van alle kanten kwamen de Mei-gangers opdagen en de formatie van den stoet begon. Onder leiding van den heer S. P. Doek voorzitter der Federatie Haarlem van de S.D A.P. had alles een vlot verloop en de klokslagen van zes uur waren nauwelijks koud toen de vlaggestoet aan de spits van de demonstratie opmarcheerde in de richting Hooimarkt. Daarachter volgde het Mei-Comité, ook wethouder M. A. Reinalda en zijn echt- genoote liepen in deze groep mede en vervol gens kwam de eerste wagen van het Spoor- en Tramwegpersoneel. Deze wagen stelde de oude locomotief de „Arend" voor en had tot opschrift: „1839. Toen lage loonen en lange werktijden". Na het muziekcorps „Excelsior" volgde dan de moderne opvolger van den ouden „Arend", de Diesel, die ditmaal niet door een krachtige motor maar door 1 P.K. werd voortbewogen. Deze wagen had tot opschrift: ..1939. Thans verbeterde positie door actie N V. Spoor- en Tramwegpersoneel". Vervolgens kwamen de fabrieksarbeiders, de stucadoors, de werkloozenorganisatie en het muziekcorps „Kunstna Arbeid" uit IJmuiden- Oost. De wagen van de Federatie van de S.D. A.P. trok zeer de aandacht. Hij was versierd met tulpen en guirlandes terwijl eenige meis jes gekleurde linten vasthielden. „Welvaart" was het motto waaronder deze wagen in den stoet medereed. Na de S.D.A.P., de boeren arbeiders. de slagers, de schilders en het mu ziekcorps van Voorwaarts uit Haarlem, kwam de wagen van de Metaalbewerkers. Een groot rad werd door twee jeugdige arbeiders in de rondte gedraaid met het opschrift: „Metaal bewerkers houdt er de beweging in". De de monstratie werd vervolgd met de metaalbewer kers, de handels- en kantoorbedienden, de on derwijzers. het overheidspersoneel, ambtena ren, het muziekcorps Apollo, typografen, ver zekeringsagenten. kappers, meubelmakers, huispersoneeel, S.D.V.C., Stem des Volks. De wagen der transportarbeiders waarop de groei van de af deeling Haarlem van den Bond van Transportarbeiders was aangegeven, werd ge volgd door een groep transportarbeiders. Het muziekcorps Kunstkring uit Spaarndam speel de er hierna lustig op los. Daarachter schaar den zich weer afgevaardigden van het hotel personeel, de kleermakers, de sigarenmakers, B.T.O., de particuliere chauffeurs. Land- en Tuinbouw. N.L.F.C.B,, V.A.R.A.. Esperanto, In stituut, Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoho lische dranken, Tooneelvereeniging „Vooruit gang", Tooneelvereeniging „Herman Heyer- mans", Mandolineclub „Apollo". Het muziek gezelschap Kunstgenot uit Haarlem verzorgde de muziek voor den staart van den stoet. De wagen van de bakkers, "die het toepasselijke motto had: „Uit het duister naar het licht" was de laatste wagen die in de demonstratie meereed. Na de bakkers en de Jeugdraad kwam de Ned. Arbeiders Sport Bond. Deze af gevaardigden waren in sportieve blauwe cos- tuunxs gekleed en droegen een doek mee met het opschrift; Wij vragen meer aandacht voor lichamelijke opvoeding. Een even fleurige groep van de A.J.C. besloot dezen 1 Mei optocht. De stoet trok door de Amsterdamsche- en de Slachthuisbuurt en werd te ongeveer 8 uur op het terrein aan de Paviljoenslaan ontbonden. Wij zijn BEZOEKT DE GROOTE 1939 FORD V-l MERCURY-8 LINCOLN ZEPHYR V-12 VAN 10 TOT EN MET 13 MEI IN Het Concertgebouw, Lange Begijnestr., Haarlem GEOPEND VAN 10-22 UUR TOEGANG VRIJ N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein 11-13-15 (Adv. Ingez. Med.) PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.-PR1JZEN (Adv. Ingez. Med.) Olie is voor ons geen bij product. Wij kunnen ons daardoor uitsluitend bepalen tot de beste bronnen voor motorolie. OUE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 2 MEI 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. H Hilversum H. Prcgr. III: Keulen 8—, Radio P.T.T. Nord 9.20. Parijs Radio 10.20, Ned. Brussel 11.35, Keulen 1.20, Danmarks Radio of Diversen 2.20 Keulen 3.20 Ned. Brussel 4.20. Radio P.T.T. Nord of Diiversen pl.m. 5.05. London Regional 520, Keulen pl.m. 6.50, Fransch Brussel 7.20, Ned. Brussel 8.20, Keulen pljm. 10.05. Pogr. IV: Ned. Brussel 8.Parijs Radio 8.20, Radio P.T.T. Nord 8.30, Diversen 9.05, London Regional 9.35, Drcdtwich 11.20, Lon don Regional 1.20 Droitwich pl.m. 3.20, Pauze 5.45 Fransch Brussel 5.50, Droitwich 6.20, London Regional 6.50, Droitwich 7.20. Keulen 8.50, Droitwich 9.35, Danmarks Radio 14.20. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonpl^enconcert. Lichte klassieke muziek. 1. Tambourin chinois, Edith Lorand. 2. Rondo van Mozart, Tossy Spiwakowsky. 3. Der Schwan, George Boulanger. 4. Moment musical, Wilhelm Kempff. 5. Serenade van Moscowsky, Dajos Bela. 6. Sylvia Ballet, Albert Sandler. 7. Sonate nr. 42 in A Major Y. en H. Menuhin. 8. Largo van Handel. Vasa Prihoda. 9. Praludium en Allegro van Kreisler Edith Lorand. 10. Avé Maria van Schubert, Tossy Spiwakowsky. 11. Menuet van Paderewsky, Dajos Bela. 12. Toerador et Andalouse, Albert Sandler. 13. Elegie van Massenet, George Boulanger 14. Liebestraum, Edward Isaacs. 15. Cavatina van Raff, Paul Godwin. S.00—12.00 Diversen. Feestmiddag Clir. Oranje-Ver. „Prins Willem I". De Chr. Oranje Vereeniging „Prins Willem I" hield Zaterdagmiddag in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw een kinder-feest- middag ter gelegenheid van den dertigsten verjaardag van H.K.H, Prinses Juliana. Aan dezen feestmiddag werd o.a. meege werkt door de Oranje-Garde, die eenige de monstraties gaf, en de Chr. Gymnastiekver- eeniging „Kracht en Vriendschap" directeur de heer D. C. van Alewijk, waarvan de meis jes-leden eenige mooie dansnummers uitvoer den. In optocht waren de kinderen naar het Concertgebouw gekomen. Zij hadden zich op het Kennemerpiein opgesteld, waarvandaan de stoet om half twee vertrok. Om twee uur begon het feest in de zaal. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. H. Zeldenrijk, opende den middag op de ge bruikelijk wijze, waarna hij de vele kinderen met een korte toespraak welkom heette en hen opwekte ervoor te zorgen, dat den vol genden keer nóg meer kinderen het feest van „Prins Willem I"kunnen bijwonen. Hierna werd door meisjes van „Kracht en Vriendschap" een boerendans uitgevoerd in aardige kleurige costuums. Hierna volgde een grappige pantomime: >rDe slaapstoel","die ettelijke lachsalvo's aan het jeugdig publiek ontlokte. Dr. W. G. Harrenstein hield een korte feestrede die door de kinderen met veel be langstelling werd gevolgd. Dr. Harrenstein be sloot met een driewerf hoera op Prinses Ju liana. Na het optreden van de Oranjegarde en een tweede dansnummer van „Kracht en Vriendschap" volgde een wedstrijd, waarbij de kinderen hun kennis van de vaderlandsche geschiedenis konden demonstreeren. Verder volgde nog een uitvoering van rhythmische gymnastiek door „Kracht en Vriendschap", samenzang en wederoptreden van de Oranjegarde. Op de gebruikelijke wijze werd daarop de avond gesloten Het Frans Halsmuseum. Verlenging van het dienstverband van den heer G. D. Gratama. Thans is het (reeds door ons aangekondigde) voorstel van B. en W. verschenen om den heer G. D. Gratama tot 1 Jan. 1941 in functie te laten blijven als directeur van het Frans Halsmuseum. Aangezien de heer Gratama naar de overtui ging van B. en W. zoowel naar geest als naar lichaam nog volkomen in staat is zijn functie tot tevredenheid te blijven vervullen en zijn bekendheid met de Nederlandsche kunstwereld en zijn relaties met het buitenland voor het Museum van groote beteekenis zijn, zooals onlangs nog gebleken is uit het groote succes, dat de Frans Halstentoonstelling heeft gehad, hebben B. en W. de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum verzocht haar mee ning te doen kennen omtrent hun voornemen den Raad voor te stellen het dienstverband van den heer Gratama voorloopig tot 1 Januari 1941 te verlengen. Het advies dier Commissie geeft B. en W. aanleiding den Raad in overweging te geven, het dienstverband van den heer Gratama te verlengen tot 1 Januari 1941. Dr. Jan Kalf commandeur. Dr. Jan Kalf, de scheidende directeur van het rijksbureau voor monumentenzorg, is Za terdag in Pulchri Studio te 's-Gravenhage ge huldigd. Hem werd zijn door Toon Kelder ge schilderd portret aangeboden. Prof. Slatema ker deelde mede, dat de Koningin dr. Kalf met het Commandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau had begiftigd. Namens den Bond van Nederlandsche Ar chitecten en het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk te Haarlem werden geschenken aange boden. Een speelweide hij het Tuindorp Kosten op f 3400.geraamd. Ingevolge het bij raadsbesluit van 9 September 1936 vastgesteld plan van uitbreiding voor de gronden gelegen ten oosten van de Elswouts- laan, ten zuiden van den Korten Zijlweg en de Brouwersvaart en ten westen van de ooste lijke begrenzing van den noord-zuid verkeers weg (Bloys van Treslonglaan) is het terrein aan de Croesenstraat, bij de Beatrixschool (hulpschool) bestemd voor speelterrein. Nu de bebouwing van het z.g. Tuindorp zich steeds meer uitbreidt, wordt de behoefte aan een der gelijk terrein aldaar thans sterker gevoeld. Het komt B. en W. daarom gewenscht voor, dit terrein tot openbare speelweide te doen in richten. Het ligt in de bedoeling het terrein te egaliseeren en te bezoden en het voorts van boombeplanting, banken en een houten zand bak te voorzien. De kosten zijn geraamd op f 3.400. B. en W. stellen den raad voor, dit bedrag ter beschikking te stellen. BEBOUWING VAN DE BROUWERSVAART. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur heeft bij de gemeente een verzoek in gediend om een vergunning voor den bouw van een conciërgewoning aan de Brouwersvaart. Deze woning moet worden gebouwd in de voor deze vaart vastgestelde rooilijn. De Schoon heidscommissie maakt er bezvaar tegen, dat alleen de woning in de rooilijn wordt gebouwd en dat de afscheiding van den naast de wo ning vrijblijvenden grond zou blijven staan. Zij heeft er op aangedrongen, dat ook deze bestaande afscheiding zou worden afgebroken en zou worden vervangen door een nieuwen in de rooilijn te bouwen, muur. Het bestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft zich bereid verklaard aan den wensch van de Schoon heidscommissie te voldoen, mits de gemeente den vrijkomenden grond koopt. Hiertegen be staan bij ons geen bezwaren. De koopsom vastgesteld op f 192 voor 24 M2. Naar het Noorden, Oosten, Zuiden, Westen? Overleg even met het bekende Haarlem - Barteljorisstraat 3 - Telefoon 12678/9 i Adv ingez. Med.} „Er moet in het besch een hoogst merkwaardige vogel zijn, die nachtegaal heet!" zei de keizer. „Men zegt dat die het allerbeste is in mijn geheele rijk. Waarom heeft niemand daar iets van tegen mjj gezegd?" „Ik heb zijn naam nog nooit hooren noemen", zei de Kamerheer. „Hij is stellig niet aan 't hof gepresenteerd." „Ik beveel, dat hij vanavond hier komt en voor mij zingt", zei de keizer. „De geheele wereld weet, dat ik hem bezit en ik weet er niets van!" nimmer iets over hem gehoord", antwoordde de Kamerheer, „maar ik zal hem gaan zoeken en ik zal hem vinden XWordt vervolgd). Ned. Bond tot liet redden van Drenkelingen. De propagandist van bovengenoemden Bond, de heer A. J. Meijerink, maakte dezer dagen wederom een tocht door ons land, om het Bonds- doel, bestrijding van den verdrinkingsdood in ons waterrijke land, weer verder uit te dragen. Hij sprak voor de leden der brigade te Gronin gen, verder te Zuidhorn op verzoek van Zuid- horn's Belang, voor leden der zvvemclub te Oos terhout, voor de brigade te Almelo, voor de zweniclub te Grijpskerk. in Vreeswijk (waar op 18 Maart jl. twee echtparen in een auto verdron ken) en in Den Helder. Het resultaat was dat in Zuidhorn, Oosterhout, Grijpskerk, Vreeswijk en Den Helder brigades werden opgericht die zich bij den Bond zullen aansluiten. Op 3 Mei volgt een voordracht in het gemeentehuis te Baam- brugge en 5 Mei te Ouderkerk a. d. Amstel. District Noord-Holland. De brigades uit het district Noord-Holland van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelin gen vergaderden in Hotel Royal" te Haarlem. Aanwezig waren afgevaardigden uit: Amster dam, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede, Wijk aan Zee en Zaandam. De voorstellen, ingediend door de verschillen de districten, werden nauwkeurig besproken. Algemeen was men van oordeel, voorstellen van districten, die van 25 tot zelfs 66 procent van de Bondsinkomsten voor zich opeischten, niet te steunen. De Bondskas, die geen Staatssubsi die geniet en maar heel weinig door particulieren wordt gesteund, is noodlijdend. Noord-Holland zal voor zijn huishouding tevreden zijn met een klein percentage van de Bondscontributie. Een der brigades schonk weer f 10 voor de kas. De agenda voor de jaavlijksche algemeene vergadering, op 21 Mei te Apeldoorn te houden, werd besproken; er werden gedelegeerden be noemd. De heer Wapstra zal het district verte genwoordigen. CONGRES BOND VAN AMBTENAREN BIJ 's RIJKS BELASTINGEN. De Bond van ambtenaren bij 's rijks belas tingen in Nederland heeft Vrijdag en Zater dag in hotel Krasnapolsky te Amsterdam zijn congres gehouden. In zijn openingswoord wees de bondsvoor zitter, de heer Wiegersma, op de zeer bijzon dere tijdsomstandigheden, waaronder ditmaal het congres wordt gehouden. Spreker zeide, dat de bonden dienen te toonen dat zij oog hebben voor de omstandigheden, die nu een maal remmend werken op den zoo gaarne ge- zienen vooruitgang op velerlei gebied. De belastingambtenaren beseffen, wellicht meer en beter dan vele andere landgenooten, de groote moeilijkheden waarvoor onze re geering zich ziet geplaatst, en willen deze niet over het hoofd zien. Toch keurde spr. het af, dat de jongste sa lariskorting, opgelegd in 1936 ter gedeeltelijke dekking van het toenmalige begrootingste- kort, niet ongedaan is gemaakt, toen de de valuatie tot aanzienlijke prijsverhooging bleek te leiden. De jaarverslagen en het door bestuur en redactie gevoerde beleid werden na langdu rige besprekingen goedgekeurd. Er werden eenige conclusies vastgesteld, die het hoofdbestuur tot leiddraad zullen strek ken bij de in de naaste toekomst te voeren actie. Aan het slot van den eersten dag vereenig- den de leden zich aan een gemeenschappelij- ken maaltijd, waarna in een zeer druk be zochte avondbijeenkomst het 15-jarig be staan van den bond werd herdacht. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkenge-plaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Lentetijd Leger des Heils. Hij is gekomen, hij is gekomen, De wonderschoone Lentetijd, Ontwaakt, ontwaakt nu uit uw droomen, Laat 't zonnelicht naar binnen stroomen. Dien gouden gloed, zoo lang verbeid. Hij is gekomen, hij is gekomen, d'Alom bekende schoonmaaktijd, Ontwaakt, ontwaakt, vroeg uit de veeren, En nu het huis met beez'men keeren, O, schoonmaaktijd, zoolang verbeid. Geachte Spaamestad-bewoners, O, luistert toch naar onze bee, Bij 't nazien van uw koffers, kasten, De kleeren, die u niet meer pasten, Geeft die maar aan het Leger mee. En let nu even op het nummer der telefoon, belt nu ras 1 2 4 3 5 Nu is er een tekort aan kleeren, die rappe handen naaien, keeren. Nu komt het juist zoo goed van pas. Ach, bergt nu niet weer weg die jassen, dat oud costuum, dat ondergoed, Denkt aan het groote aantal mannen, Waar 't Leger zich voor in moet spannen, Te kleeden hen van hoofd tot voet. De Toevlucht herbergt zooveel menschen, Die zijn ontwricht door 's levens strijd. Ach, helpt toch mee hun nood te laven, Door uwe sympathie en gaven, Een woord van dank zij u gewijd. Hij is gekomen, hij is gekomen, De wonderschoone Lentetijd. Brengt licht, brengt vreugd in donk're dagen, Waar velen worst'len, moedloos klagen, Brengt troost en licht, zoolang verbeid. B. VeenstraFlipse. Aan ouders en vrienden van kleuters Daar het Kleuteronderwijs meer en meer in het centrum van de belangstelling komt te staan, verzoeken wij uw aandacht voor de Radio-Uitzending van de A.V.R.O. op Donder dag 4 Mei, 's middags van 2 uur tot 2.30 uur. Mejuffrouw J. E. Schaap. Gemeentelijk In- spectrice bij het Kleuter Onderwijs te Rot terdam, spreekt over: Vrouwen en Kleuters. Leeft gij mede met het lief en leed van uw kinderen? Wilt gij medewerken, opdat zij een onbe zorgde, blijmoedige jeugd hebben? Waardeert gij de goede kleuterschool om het kinderge luk, dat zij uw kleuters verschaft? Luistert dan naar bovengenoemde Radio rede. Bond van onderwijzeressen bij het het O.V.O. afd. Haarlem en. Gmstr,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6