/Ox Juliana-dag ondanks slecht weer met opgewektheid gevierd. MIDZH LOOPER bu BONTENBAL'S Sport-evenementen, kinderspelen en muzikale ommegangen. DINSDAG 2 MEI 1939 BASREEM'S DA'GBEAD Gecostumeerde voetbalwedstrijd. Door de Oranje-Vereeniging Haarlem-Zuid- West was op hetfeestterrein aan de Ohmstraat des middags een gecostumeerde voetbalwedstrijd georganiseerd. Nadat de elftallen voor den foto graaf geposeerd hadden nam de strijd een aan vang. Het was een vreemd gezicht de verschil lende gecostumeerde voetballertjes er waren zelfs een bruid en bruigom achter den bal te zien hollen. De Klu-Klux-Klan, het ballet danseresje, de clown, je ook juffrouw Snap spanden zich tot het uiterste in om hun elftal te doen zegevieren. In de pauze werden ongeveer 200 ballons op gelaten. Terwijl na afloop de bekende gooche laar prof. Bartho Misticus optrad. Verder was er een poppenkastvertooning terwijl er des avonds een film vertooning plaats vond. Het be stuur van deze jeugdige vereeniging kan met genoegen op de viering van dezen feestdag terugzien. In „Oost". In Haarlem-Oost was het 't Jeugdfanfare- corps „Het Oosterkwartier" dat in den middag allereerst een muzikale wandeling maakte. Ook des avonds marcheerde dit jeugdige corps door de verschillende straten van dit stadsdeel. Aan de Zomervaart verzorgde de „Amfilmin" in den avond een openlucht-bioscoopvoorstelling. Eenige moderne kermisvermakelijkheden zorg den er voor, dat ook de bewoners van Oost dezen avond niet thuis behoefden te zitten. De eenigen tijd geleden opgerichte J. V. O., afdeeling te Haarlem, heeft Zondagavond haar gebouwtje geopend in de P. Maritzstraat. Dit ging gepaard met een „bonten avond", door de jeugdige leden van deze afdeeling ver zorgd. Een Russisch koortje gaf eenige aardige liederen ten beste. Hierna werd het woord gevoerd door de afge vaardigden van de N.V. en S.O.V., die de J.V.O. gelukwenschten en daadwerkelijken steun be loofden. Na een geestige radioscène werd een Amerikaansche verkooping gehouden, welke een groot succes is geworden. Hierna werden nog eenige aardige spelen ver toond; met het zingen van het bondslied werd deze avond gesloten Wat kost nu een nieuwe bij WASSENAAR toch weinig. En in iedere kwaliteit is een prachtsorteering. In eiken prijs slaagt U bij JANSWEGI7- KRUISSTR.22 Eeuwfeest Spoorweg Haarlem— Amsterdam. LEESBIBLIOTHEEK JANSWEC 51 heeft U DE MEESTE KANS de door U begeerde boeken te kunnen huren. Holl., Fr., Eng., Duits, Esperanto. Voor VERRE lezers BEZORGDIENST WOENSDAG richting HEEMSTEDE. DONDERDAG richting AERDENHOUT VRIJDAG richting SANTPOORT. Vraagt inlichtingen Telef. 19123. Briefkaart wordt vergoed. (Adv. ingez. Med.) gadegeslagen. Een succesnummer was vooral de strijd der verschillende tandems. Kinderfeesten in West. In Haarlem-West werden des middags in het theater „Zuiderstraat" eenige kinderfilms ver toond voor kinderen van 7 tot 14 jaar. De klei neren van 37 jaar gingen naar school 33 op het Leidsche Plein waar ze een allergenoegelijksien middag doorbrachten. De muziekvereeniging „Utile Dulci" was den geheelen dag in actie om de verschillende kindergroepen op hun marschen te begeleiden. En van de Camera Obscura. De Voorloopige commissie voor de voorbe reiding van de Eeuwfeest-herdenking van den Spoorweg HaarlemAmsterdam en van de Camera Obscura heeft een uitnoodiging ge richt tot de besturen van een aantal vereeni- gingen in Haarlem en onmiddellijke omgeving tot het bijwonen van een bijeenkomst op Donderdag 11 Mei a.s.. te 8.15 uur nam., in de Sociëteit Vereeniging. Zijlweg 1. Op deze bijeenkomst zullen door wethouder W. J. B. van Liemt, voorzitter der Stichting ..Haarlem's Bloei" in een inleiding de plannen voor deEeuwfeestherdenking in September a.s. meer in het bijzonder van die van de Camera Obscura. worden toegelicht, Daarna zal dr. P. H. Schroder een voor dracht houden over de literaire waarde van de Camera Obscura. Tenslotte zal door den heer Herman Moer kerk een eventueel met lichtbeelden te il- lustreeren uiteenzetting worden gegeven van den te organiseeren optocht. Vereenigingen, welke zich hiervoor interes seeren en geen uitnoodiging mochten hebben ontvangen, zullen alsnog gaarne worden uit- genoodigd, indien zij hiervan kennis willen geven aan het secretariaat der Voorloopige Commissie, p.a. Stichting „Haarlems Bloei". Stationsplein 1, Haarlem. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. (Adv. Ingez. Med.) Wie is in September het oudste Raadslid? En wie wordt dus nestor? Het is bekend dat de tegenwoordige nestor van den Haarlemschen gemeenteraad, de heer M. de Braai, die van 26 Juni 1900 af, dus byna 39 jaren, deel van de Vroedschap uit maakt waarvan vele jaren als nestor, zich voor een nieuwe verkiezing in Juni a.s. niet beschikbaar heeft gesteld. Op den lsten September van dit jaar wan neer de nieuw te verkiezen gemeenteraad zit ting zal nemen, zal de nestor var. thans dus geen deel van den Raad meer uitmaken. De vraag rijst nu: wie zal in den nieuwen Raad nestor zijn? Er doet zich nl. de eigenaardigheid voor. dat het raadslid met de meeste dienstjaren, de heer Chr. C. Wolff, een intermezzo van een paar maanden heeft, gedurende welke hy geen deel van den raad uitmaakte. De heer Wolff werd op 27 Juni 1911 lid van den raad van het voormalig Schoten. Toen deze gemeente op 1 Mei 1927 bij Haar lem werd ingelijfd, dus opgeheven, verviel daarmede het raadlidmaatschap van den heer Wolff. Bij de toen voor het vergroote Haarlem noodig geworden raadsverkiezing op 11 Juli 1927 werd de heer Wolff tot lid van den Raad van Haarlem verkozen en sedert dien maakt de heer Wolff deel uit van den Raad. Maar zijn ambtsperiode van 27 Juni 1911 tot September 1939 is dus met enkele weken onderbroken. De heer Wolff heeft op de lijst van de R.K. raadscandidaten een stellig ver kiesbare plaats, zoodat als vaststaande mag worden aangenomen dat de heer Wolff in den nieuwen raad zal terugkeeren. Zal hij dan worden aangemerkt als het oud ste raadslid en dus de nieuwe nestor van den Raad zijn? De heeren W J. B. van Liemt en G. Wolzak Hzn., werden op 15 Juni 1915 tot lid van den Haarlemschen raad gekozen en hebben sedert dien onafgebroken zitting in dat College. En ook zij zullen straks vrij ze ker worden herkozen. Wie is dan het oudste raadslid? De Gemeentewet spreekt in art. 84 er van' dat bij ongesteldheid, afwezigheid of onsten- tenis van alle wethouders, het oudste lid in jaren van den raad, dat aanwezig is. als bur gemeester optreedt, tenzij de raad een ander lid met de vervanging belast. Het moet daar om te voren vaststaan, wie het oudste lid in jaren is. Stel het geval, dat de burgemees ter door ziekte verhinderd zou zijn de raads zitting op den eersten Dinsdag van September wanneer dus de nieuwe raad voor het eerst bijeenkomt, te presicleeren. Wethouders zijn er dan nog niet, omdat zij allen zijn afgetre den en gemoedelijk tusschen de collega's raadsleden zitten. De wethouders moeten in die vergadering worden aangewezen. Maar tot zoolang dat niet is geschied zal het oudste lid in jaren van den raad, de vergadering voor zitten en leiden. Zijn eenmaal de wethouders aangewezen, dan is de taak van den nestor als waarne mend burgemeester weer ten einde. En bepaalt de functie van nestor er zich toe, na het uitspreken door den burgemeester van zijn nieuwjaarsrede in de eerste vergadering van een nieuw jaar, den burgemeester dank te zeggen en wederkeerig geluk te wenschen namens den raad. Wie wordt nu nestor in den nieuwen raad? PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 3 MEI 1939. 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 11.20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen. 2.20 Radio P.T.T. Nord of diversen. 2.35 Motala of diversen. 3.20 Keu len. 4.20 Ned. Brussel. 5.05 Radio P.T.T.-Nord. 5.50 Ned. Brussel. 6.05 Frans Brussel. 6.20 Ned. Brussel. Pl.m. 6.35 Keulen. 7.35 London Regional. 8.30 Keulen. 9.20 Ned. Brussel. 10.20 Boedapest, 10.35 Keulen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Pa rijs Radio. 8.30 Radio PTT-Nord. 8.50 Diver sen. 9.35 London Regional. 11.10 Droitwich. 12.35 London Regional. 3.20 Droitwich. 7.05 London Regional. 7.35 Droitwich. 8.35 London Regional. 9.20 Droitwich. 11.20 Danmarks Radio. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Wedding of Pacahontas, The Ramblers. 2. Love makes the world go round, Jack Hylton. 3. The red maple leaves. Billy Cotton. 4. I won't tell a soul. Brian Lawrence. 5. It's D'Lovely. Victor Sylvester. 6. While a cigarette was burning, Ambrose. 7. Way back home, Irving Aaronson. 8. Marimba Land. Cubana Marimba Band. 9. Someone stole Gabriel's Horn. Nat Gonella 10. Love me my loved one, Billy Reid en L. P. A. B. 11. Broadway Shuffle. The Ramblers. 12. The chestnuttree. Jack Hylton. 13. Music Maestro please. Billy Cotton. 14. If it rans who cares, Brian Lawrence. 15. The sweetest song in the world, Victor Sylvester. 16. There's a new apple tree, Organ, danceband, me. 17. Old man River, Nat Gonella. 13. My tango dream. Geraldo. 19. Kiss me goodnight, Henry King. DE WERKVERSCHAFFING TE n.ALFWEG. Door de tewerkgestelden aan de provinciale werkverschaffing te Halfweg in den polder ..De Eendracht" is naar den Bestuurders Bond ter plaatse waar de groepen woonachtig zijn Haarlem, Amsterdam en Zaandam een adres gezonden. In dit adres wordt verzocht maatregelen te willen treffen opdat aan ver schillende grieven, welke nader worden aan gegeven een einde wordt gemaakt en ge- wenschte verbeteringen worden aangebracht. Het adres is zoowel door de georganiseerde als door de ongeorganiseerde tewerkgestelden onderteekend. De grieven bevatten hoofdzakelijk de be taling van het werk dat per meters wordt uit gerekend en verder de overige verzorging o.a. dat er geen gelegenheid is om de handen ta reinigen enz. De start van de race op transportfietsen in de Spanjaardslaan. Voorop de bekende wielrenner Jan Tulleken, die den rijders het parcours aangaf. De gecostumeerde voetbalwedstrijd was een succesnummer van de feestelijkheden in Haarlem Zuid-West. Regen hield de feestgangers niet thuis. Wielerwedstrijden aan Delftlaan echter afgelast. ZOO is de viering van Juliana- dag ondanks den regen toch met opgewektheid ingezet, schreven wü in ons nummer van Maan dag. En zooals de morgen was, zoo was ook de middag en de avond. Een door dringende motregen, die nu en dan over ging in een malsch regenbuitje, plensde onophoudelijk op de feestvierders, die zich hierdoor echter niet in het minst hebben laten afschrikken. Integendeel. Overal is deze feestdag ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana met vreugde en blijdschap gevierd en al kon men al eens 'n verzuchting over het slechte weer .slaken, afbreuk aan de feestelijke stemming deed dat alles niets. Den geheelen middag bewogen zich talloozen door de met vlaggen ver sierde straten en vooral de kermis-at- tractics mochten zich in de belangstel ling van het publiek verheugen. het jeugdige publiek zeer in den smaak vielen. Het hoogtepunt van den middag werd echter wel gevormd door het optreden van een tweetal clowns, die zelden een dankbaarder publiek zul len kunnen vinden. Wat is er onbedaarlijk om hun grappen gelachen! Deze feestmiddag, die georganiseerd was door het Centrum-Comité is wel uitermate geslaagd. Te drie uur begon de muziekvereeniging Arti et Religioni aan haar muzikale wandeling door het Centrum der stad. Padvindsters-band trok veel belangstelling. Een half uur later vertrok bij het Pa viljoen op de Dreef de band van de af deeling Haarlem van het Nederland- sche Padvindsters Gilde. Het was de eerste maal, dat deze jeugdige padvind sters met hun eigen band een muzikale rondgang maakten en hun succes was direct groot. De kleurige vaandels en de pittige muziek trok alom de aandacht en het was een alleraardigst gezicht deze vlotte meisjes in. hun kleurige uniformen voorbij te zien marcheeren. Zij maakten een wandeling door het centrum der stad en de leider kan zeer zeker tevreden zijn over dit eerste op treden van zijn jeugdige muzik&nten. Het was een zeer geslaagde marsch. In Haarlem-Noord (Rijnstraat) hield de Oranje-vereeniging „Prinses Beatrix" 's avonds een wedstrijd in het ringsteken. De verschillende feestelijkheden, die door de ijverige comités van de Vereeniging Koningin nedag waren samengesteld slaagden over het algemeen uitstekend. En een woord van lof komt zeker de vele muziekvereenigingen toe, die on vermoeid van den vroegen morgen tot den laten avond muzikale ommegangen maakten en con certen gaven en er niet weinig toe bijdroegen dat de ware feeststemming hoogtij vierde. De wielerwedstrijden aan de Spanjaardslaan trokken vele belangstellenden. De wedstrijden aan de Delftlaan moesten we gens het slechte weer worden afgelast. De geslaagde kindervoorstellingen in Haar lem-West en de aardige gecostumeerde voetbal wedstrijd in Haarlem-Zuid-West deden ook in dit stadsdeel de feestvreugde hoog oplaaien. Des avonds was er in Haarlem-Noord door de afdee ling Oud-Schoten een ringstekerij georganiseerd aan de Rijnstraat. Ook daar liet de stemming niets te wenschen over. Tot laat in den avond was het in de stad nog zeer druk en uiteraard concentreerde de belang stelling zich toen bij de geslaagde concerten op de Groote Markt, die door verschillende muziek corpsen werden gegeven. Verder mochten de vermakelijkheden op de Nassaulaan, de Ged. Oude Gracht, het Wilsons- plein, de Ged. Raamgracht, het Pretoriaplein. de Zaanenlaan en de Zomerkade zich vooral des avonds in een druk bezoek verheugen. Zoo is deze Juliana-dag over de geheele linie even geslaagd als altijd en voor hen, die deze feestelijkheden jaar in jaar uit organiseeren, moet dit wel een groote voldoening zijn. In het Centrum. Achthonderd schoolkinderen marcheerden des middags met vlaggen en oranje strikjes van de Stads Doelen naar het gebouw St. Bavo waar een alleraardigst programma werd opgevoerd, dat de jeugdige bezoekers van 24 en van 46, er waren 2 voorstellingen, alleraangenaamst heeft, bezig gehouden. De bioscoop-exploitatie Hollandia vertoonde eenige leuke films, die bij De besteljongens waren niet bang. De wielerwedstrijden in Haarlem-Noord wer den afgelast, doch de besteljongens, die zich aan de Spanjaardslaan in Den Hout zouden meten waren niet bang voor een beetje regen! Zij trap ten er lustig op los, en één voor één werden de rondjes door het overigens trieste bosch afge werkt. De paden waren glibberig en het is aan de manoeuvreerkunde der fietsers te danken dat er slechts een ongeluk gebeurde, dat nog betrek kelijk goed afliep, doch waar toch een dokter aan te pas moest komen. Vooral de slagersjon gens met hun aanvankelijk witte pakjes zagen er aan het slot van het parcours soms ontoon baar uit, want de modderspatten kenden geen medelijden. Doch alle „ontberingen" werden be loond, want ook slagersjongens bevonden zich onder de prijswinnaars. De belangstelling van het publiek mocht, het weer in aanmerking genomen, lang niet slecht heeten. Langs het parcours door het bosch stond weliswaar geen sterveling, doch daar was het ook naargeestig, maar bij de start en aan de finish was genoeg belangstelling. Zoo nu en dan mochten de fietsers, die den regen en de mod der trotseerden, zelfs het genoegen smaken aan moedigingen te ontvangen. En dat verdienden ze dubbel en dwars! Na afloop vond de prijsuitreiking in „De Dreef" plaats. De prijswinnaars waren. 1. C. de Best, 2. J. Bos. 3. S. Bos, 4. J. Valkman, 5. B. Boersma, 6. H. Kuiper en 7. J. Spijker. Het eerste viertal ontving fraaie bekers met inscriptie, de daarop volgenden kregen een krans en zilveren takken. Er waren ook nog vele troostprijzen, en in de zaal van Dreefzicht heerschte dan ook een opgewekte stemming. De voorzitter van het Centrumcomité Ver. Ko ninginnedag Mr. Dr. F. A. Bijvoet dankte met eenige woorden de H. S. V. „De Kampioen", welke de wedstrijden technisch had georgani seerd. voor de medewerking, en verder de Haar- lemsche politie en de Gemeentelijke instanties. Daarna reikte hij de prijzen uit en had voor el- ken prijswinnaar een apart toepasselijk woord, dat steeds in goede aarde viel. De prijsuitrei king werd besloten met het gezamenlijk zingen van het „Wilhelmus". Om vier uur weerklonken de eerste tonen van „Wien Neerlandsch Bloed" van de muziektent op de Groote Markt. Het was de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging. die onder leiding van den heer B. D. Peters haar middagconcert inzette. Des avonds concerteerde in de muziek tent de Haarlemsche Postfanfare o.l.v. den heer Ph. Vlessing en de Harmonie Crescendo o.l.v. den heer H. W. Hofmeester. Beide concerten trokken veel belangstelling ..De Spaamebazuin" en de „Harmonie Crescendo" maakte bovendien nog muzikale wandelingen, zoodat het Centrum waarlijk niet van muziek verstoken is geweest. Haarlem-Noord en Oud-Schoten. Des avonds maakte St. Caecilia, directeur de heer S. A. Noom, een muzikale wandeling en werd aan de Zaanenlaan een concert gegeven, dat veel belangstelling trok. De Julianaboom aan het Kennemerplein was van 812 uur feestelijk verlicht. In het gymnastieklokaal aan de Eemstraat had de afdeeling Oud-Schoten des middags een film- vertooning georganiseerd. Als hoofdnummer werd vertoond: Het Jochie. Het jeugdige publiek amuseerde zich kostelijk. Ook de ringrijderij op fietsen en tandems .in de Rijnstraat werd door vele belangstellenden (Adv. Ingez. Med.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 24 April wordt met ingang van 29 Juli: a. Bij het Koninklijk Nederlandsch-Indisch leger benoemd tot luitenant-generaal bij het wa pen der infanterie generaal-majoor bij dat wa pen T. Bakker. b. Luitenant-generaal T. Bakker voornoemd op zijn verzoek eervol eii met behoud van recht op pensioen uit den militairen dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem aan den lande bewezen. Neerslag in April ver boven normaal. Naar het Kon. Ned. Met. List. in de Bilt meedeelt was gemiddeld over de vijf hoofd stations in April de ochtend-temperatuur een graad boven normaal, in de drie decaden respectievelijk 1 en 3 graden boven en 1 graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 12den en den 28sten respectievelijk 7 graden boven en iVz graad beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maximumtem peratuur en het gemiddelde dagelijksche mi- numum waren lJ/2 graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te de Bilt slechts een, tegen vier normaal. De neerslag was in het Noordoosten van het land ongeveer honderd procent boven normaal, in het Noord westen en Zuiden 10 tot 25 procent en overi gens 25 tot 60 procent boven normaal. Te de Bilt werden 167 uren zonneschijn waargenomen, tegen 152 uren normaal. EEN ONFORTUINLIJKE VISSCHER. Een lezer schrijft ons: De band van de afd. Haarlem van het Neder- landsche Padvindstersgilde maakte 's middags een marsch door de stad. Een stadgenoot had het plan opgevat, ter gelegenheid van den verjaardag van de Prinses zijn vrouw te trakteer en op paling. De boot werd gecharterd, de peuren werden in gereedheid gebracht en het operatieterrein werd gekozen op de Marcelisvaart bij de Hout- vaart. Te ongeveer 10 uur 's avonds had de paling zich aangemeld. Onze visscher aan het trek ken. Doch de lijn brak af, de boot kapsijsde en daar lag de visscher midden in de Marcelis- vaart. Op zijn hulpgeroep kwamen twee al daar wonende dames aangesneld, die het ge noegen smaakten, den drenkeling uit den modder te trekken. Ik wensch dan ook genoemde dames hulde te brengen voor haar kordaat optreden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11