DKW AGENDA Ochtenclbeurs Amsterdam DINSDAG 2 MEI 1939 HSSSEE M'S DA'GBEAD' 2 Bazar Luthersche Wijkverpleging. (Dlaconessenarbeid) Ten bate van de Luthersche Wijkverpleging (Diaconessenarbeid te Haarlem wordt heden avond in de muziekzaal van Café-Restau rant Brïnkmann aan de Groote Markt een bazar geopend, die tot Donderdagavond laat za! duren. Daarom heeft de bazarcommissie aan de aankleeding veel zorg besteed; er is vooral voor een gezellige sfeer gezorgd. Dit was mogelijk door een groot gedeelte van de zaal af te zonderen voor een theetent met aardige zitjes bij plantengroepeeringen. Er is een groote hoeveelheid cake en thee beschik baar gesteld, zoodat het aan gezelligheid niet zal ontbreken. Gebr. Prent van de Ged. Oude Gracht zorgt belangeloos gedurende den bazax voor vroolijke muzietk. Aan den wand zijn eenige tentjes opge bouwd, op de wijze waarmee men twee jaar geleden bij den bazar in Hotel „Lipn d'Or'' zooveel succes heeft gehad. Zij zijn namelijk met wit laken overtrokken en met bloemen en klimop versierd; vooral met de verlichting zullen die kraampjes een aardig onderdeel van den bazar worden. In het midden van de zaal staat een lange tafel met levensmiddelen, die voor het goede doel geschonken zijn. Verder zijn er de gebruikelijke stands met kunst- en handwerken, met bloemen, eau de cologne, zeep, enz. Kortom, op dezen bazar kan men alles vinden wat verwacht kan wor den. Toch is er ook iets nieuws, namelijk bij de attracties. Op het podium zal de N.Z.H.T.M. haar bekenden dienst AmsterdamHaarlem Zandvoor: in beeld brengen. Er zal een wagen rijden, die twintig maal aan een halte zal stoppen. Telkens kunnen twintig personen hun geluk beproeven, want als de tram bij zekere haltes stopt, kan men een aardigen prijs winnen. De tramdirectie heeft o.a. een paar dagkaarten en rondreisbiljetten als prijzen beschikbaar gesteld. Hiervoor zal dus wel veel animo bestaan. Verder zal er een wandelende grabbelton rondgaan, een crino line-dame en tenslotte zijn er een vischbak en een touw-trektent. Er kan dus wel van een attractievollen ba zar gesproken worden. Hedenavond acht uur zal ds. G. J. Duijven- dak den bazar met een toespraak openen. Mej. Lietje van Vliet uit Aerdenhout zal eenige liederen zingen, waarbij zij door mej. Ligthart op de piano begeleid wordt. Verder zorgen de heeren Jan Weener en Wybe Glastra voor piano- en vioolmuziek. NUTS-SFAARBAXK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over April 1939—1938. Aantal behandelde posten 17813 v.j. 17668 Aantal Inlagen 10628 v.j. 11214 Aantal Terugbetalingen 7185 v.j. 6454 Ingelegd f 412.407.16 v.j. f 562.759.14 Terugbetaald f 688.236.25 v.j. f 63'5.087.03 Minder ingelegd. f 275.829.09 v.j. f 72.327.89 Aantal nieuwe boekjes228 v.j. 267 Aantal afbetaalde boekjes 225 v.j. 199 Spaarbusjes op 30 April '39 in omloop: 3913. Geledigd In April 1939: 348 busjes met totaal inhoud van f 5044.56. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 April 1939: 675. Nationale Rrrla^seeriiigsdag op 6 Mei. Propaganda-feestavond op 5 Mei. Het Uitvoerend Comité „Haarlem" van den Nat. Reclasseeringsdag schrijft ons: Teneinde de belangrijke sociale taak, welke de Reclasseeringsvereenigingen in het maat schappelijk leven op zich hebben genomen, juister bekend te maken, heeft het Uitvoe rend Comité „Haarlem" van den Nat. Reclas seeringsdag aan den vooravond van de Col lecte op 6 Mei a.s. een propaganda-feestavond georganiseerd. Spreker is prof. dr. A. M. A. A. Steger, met als onderwerp „Doel en strekking van de Reclasseering", voorts wordt vertoond de mooie film „Het leven van Louis Pasteur", op geluisterd door koor en orkestje der Ned. Ver. van Huisvrouwen. Deze avond te houden in het Concertgebouw L. Begijnestraat op Vrijdagavond 5 Mei a.s.. is uitsluitend toegankelijk op vertoon van uit- noodiging, aan te vragen aan het secretariaat Hoofmanstraat 66, Haarlem. Deze avond is geheel vrij van collecte of andere financieele verplichting. Meldt u als collectant! PASTOORSBENOEMING. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd, als opvolger van pastoor H. P. A. van Dijk, tot pastoor der po'^hie van de H. H. Elisabeth en Barbara in Paul Krugerstraat. pastoor A. W. F. Luhn. te Bodegraven. DINSDAG 2 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.159.15 u. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Bazar Luthersche Wijkverpleging, 7.30 uur. Kleverlaan 167: Algemeene vergadering „Ver- eeniging voor de Kunst". 7.30 uur. Hotel ,.De Leeuwerik": Trekking loterij „Haar lem's Bloei", 8 uur. Frans Hals Theater: „Champagne", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Honoloeloe" en „De barones en de butler", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Drama in Sjanghai". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „De Kribbebijter", geprolon geerd. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 3 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N.V. Het Ne- derlandsch Tooneel met „Onze Stad", 8.15 uur. Nutsgebouw, Lange Veerstraat: Buitengewone ledenvergadering „Het Witte Kruis", 8 uur. Statenzaal. Prinsenhof: vergadering van den gemeenteraad, 2 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avond- Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur HET GAAT E. D. D. GOED. Ledental blijft toenemen. Prof. ir. Schermerhorn over: Zwakke plekken in de democratie. De Ned Ver. voor Eenheid door Democratie, heeft te Utrecht haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van prof. ir. W. Schermer horn. In de plaats van den secretaris ds. A. v. d. Heide, die zich niet herkiesbaar stelde, is ge kozen mr. L. H. Donker, te Rotterdam, terwijl de vier volgens rooster aftredende lecjen van het hoofdbestuur, die herkiesbaar waren, t.w. de heeren prof. dr. A. H. Blaauw, II. M. van Gel der, dr. S. S. Smeding en M. G. Weisz, allen herkozen werden. In den loop der vergadering heeft de voor zitter, prof. ir. W. Schermerhorn, in warme be woordingen den scheidenden secertaris bedankt voor de vele moeite, welke hij zich voor de be weging had gegeven. Ds. A. van der Heide heeft in een korte toe spraak voor de hem gebrachte hulde dank ge bracht, tevens het woord tot de vergadering richtende met de vermanende opwekking, zich toch vooral niet door een zeker defaitisme te laten bevangen. Volgens de jaarverslagen van secretaris en penningmeester is de toestand der beweging zeer bevredigend. Uit de jaarverslagen bleek o.m. dat tusschen 1 Januari van dit jaar en 20 April jl. E.D.D. een netto-aanwas van ruim 1770 leden had kunnen boeken, terwijl reeds te voren de lichte teruggang in het ledental, welke zich ge durende de zomermaanden van 1938 had gema nifesteerd, tot staan was gekomen en zich zelfs weer in een stijgende beweging had omgezet. Den penningmeester werd décharge verleend. Geruimen tijd is gewijd aan de herziening van de statuten en het huishoudelijk reglement. Prof. ir. Schermerhorn heeft een rede gehou den, waarin hij betoogde, dat de N.S.B. naar zijn meening, zoo er geen geweld van buiten aan te pas -komt, volkomen heeft afgedaan. Met den concreten verschijningsvorm, die N.S.B. heet, moeten wij ons dan ook maar niet te veel meer bezig houden, meende prof. Scher merhorn. Wij hebben een algemeene en geeste lijke fundeering in zake de vragen van demo cratie en fascisme aan te kweeken en tot was dom te brengen, gebaseerd op beginselen. Spr. waarschuwde er tegen, in den uitslag der recente stemming tevens een maatstaf te zien voor de hoeveelheid critiek op het geldende ré gime in ons land. De concrete regeeringsmaat- egelen in zake werkloosheid, handel, landbouw en industrie buiten beschouwing latende, wilde spr. het oog vestigen op den principieelen re- geeringsvorm. Er is geen sprake van, meende spreker, dat de stemming van 19 April een juist beeld geeft van den hervormingsdrang. zooals die in het Nederlandsche volk leeft. Dat is een tekort aan ware democratie, want als het goed is, zal in de regeering de scheppende kracht, die in het volk leeft, tot uitdrukking worden gebracht en mag deze nooit door het mechanisme van de regeeringstechniek gedood worden. En tot op zekere hoogte is dit laatste naar spr.'s oordeel inderdaad het geval. Spreker wees op het ver schijnsel der menschelijke traagheid; indien deze traagheidswerkingen zich in de volksvertegen woordiging doen gelden, ontstaat die typische toestand, waarin de drang tot hervorming uit het volk niet langer spreekt door zijn vertegen woordigende instanties. Naar spr. gelooft, schuilt hier een der zwakke plekken van onze „gemechaniseerde democratie". Een tweede element van beschouwing is, dat de probleemstelling van onze dagen niet meer klopt met die van de politieke groepsindeeling. Dit moge de oudere generatie ontkennen, voor spr. zijn de vele groepen van politiek malcon tente jongeren daar, om zijn stelling te bewijzen. Hoe het niet moet. Ten derde is er de constructie van de volks vertegenwoordiging zelve, de evenredige ver tegenwoordiging en alles wat daarmede samen hangt. Aan den eenen kant moet de vertegen woordiger uitdrukking geven aan hetgeen er leeft in de door hem gerepresenteerde groep, anderzijds moet hij onafhankelijkheid van het kiezerscorps bezitten. Spr. wilde dit conflict ver duidelijken aan een voorbeeld, dat aantoont, hoe het niet moet zijn. Bij zijn bezoek aan Australië met een der hoogste regeeringsamb- tenaren sprekende over den stand der kartee ring en over het uitvoeren van een zeker pro gramma, verontschuldigde deze man zich over het vrij matige succes met de woorden: „Er zijn geen kiezers te winnen met het ontwerpen van kaarten". En hij voegde daarbij, dat een regee ring natuurlijk liever haar geld besteedde om ,aan den weg te timmeren", dan voor werk, waar niemand oog voor heeft, ook al is het voor den internen dienst nog zoo nuttig. De meenïng, dat zulke erkenningen van te korten een beweging als de N.S.B. zouden ver sterken, gaat thans niet meer op. De generatie tusschen de 25 en 35 jaar gelooft daar niet meer in en vergooit zich daar niet meer aan. Doch er zijn andere, minder gedefinieerde uitingen van ontevredenheid en critiek en men mag deze niet veronachtzamen. Komende tot de vraag, wat nu de plaats van E.D.D. is in deze verhoudingen, zette spr. de noodzakelijkheid uiteen, om te komen tot de versterking van de democratische gezindheid in alle lagen van de bevolking en bij iedere poli tieke en godsdienstige levensopvatting. Spr. ontwikkelde de overtuiging, dat er een andere moreele binding gevonden kan worden, en wees er op, dat zich tusschen de scheidingen van beginselen en levensgrondslagen, welke zich in de groepen van ons volle doen gelden, en de practische uitwerkingen van arbeid en politiek, een andere geestelijke laag bevindt, die van de gezindheid. Het is de taak van „Eenheid Door Democratie", om in steeds sterker mate het besef veld te doen winnen, dat de moeilijk heden van onzen tijd slechts kunnen worden overwonnen, indien wij allen ons vereenigen in éénzelfde bereidvaardige gezindheid tot geza menlijke arbeid. De rede van den voorzitter oogstte bij de ergadering levendigen bijval. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Meest matige Noord oostelijke tot Noordelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden COMM. PARTIJ NEDERLAND. De candidatenlïjst der afd. Haarlem van de Comm. Partij Nederland luidt als volgt: 1 L. Peper, 2 D. Noor de wier, 3 L. van der Zee. 4 L. Mutsaers, 5 H. Teeuwen, 6 F. Janse— van Egten, 7 A. J. van Oosten, 8 M. P. A. Ho venier—van Eenennaam, 9 G. Janse, 10 W. Zonneveld. Trekking loterij „Haarlem's Bloei". Een week uitgesteld. Tengevolge van het abnormaal slechte weer der laatste dagen heeft de Loterij-commissie der Stichting ..Haarlem's Bloei" het wensche- lijk geoordeeld, de trekking der 'oterij een week uit te stellen. Deze zal thans definitief plaats hebben op Dinsdag 9 Mei a.s., te 8 uur in Hotel De Leeuwerik. 49 F. 47 F. 48 F. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan is sterk in beteekenis afgenomen Het strekt zich nog uit van Groenland tot bij de Azoren. De Oceaandepressies blijven op groo ten afstand in het Westen. In Centraal- Europa blijft de luchtdruk onregelmatig ver deeld. De depressies in het Middellandsche zeegebied en boven de Alpen namen iets in diepte toe en beheerschen het weer op het vasteland, op de Noordzee en in Engeland. Een ondiepe depressie ligt over het Noorden van Scandinavië en is door een secundair maximum in het Oostelijke Oostzeegebied gescheiden van het continentale gebied van hoogen luchtdruk. Het gebied van groote warmte in Polen en Hongarije wijk terug. Het weer is overal be trokken en somber en plaatselijk vielen groote hoeveelheden regen. De scherpe windtegen- stellingen op korten afstand over ons land en Noord-Duitschland zijn in den nacht ver dwenen. De winden zijn op het vasteland matig tot zwak, en op de Noordzee en in Engeland krachtig tot matig. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 Diefstal van 25.— opgehelderd. In ons nummer van gisteren plaatsten wij een verzoek van den Commissaris van Politie te Haarlem aan de winkeliers of zij bij ont vangst van een bepaald bankbiljet van f 25. zich aan het politiebureau te Haarlem wilden melden. Verdacht van diefstal van deze 25 gulden was een 32-jarige juffrouw aangehouden, die aanvankelijk ontkende. Thans heeft zij echter bekend het bankbiljet ten nadeele van haar patroon, ze was als hulp in de huishouding werkzaam, te hebben ontvreemd Ze had het biljet in een oude schoen in een kast van haar woning verstopt. Heden zal zij voor den Offi cier van Justitie worden geleid. VOORKEURS TE AMSTERDAM. De handel op de Amsterdamsche wisselmarkt was hedenmorgen van-kalmen aard. De omzetten waren klein. Voor speculatieve transacties is weinig ruimte en de al'faire bepaalt zich tot de gebruikelijke en noi-male zaken. De buitenlandsche deviezen waren heden goed prijshoudend,'maar toch niét. veel veranderd. Zooals gewoonlijk gaven de Amerikaansche dol lars en de Engeische ponden den toon aan. Dol lars bewogen zich tusschen 1.87 5/8 cn 1.87 3/4, Britsche ponden tusschen 8 78 11/16 cn 8.79. De noteering voor Fransche francs was 4.97 1/4 a 4.97'/$. waarbij het disagio voor termijnfrancs iets was ingekrompen en niet meer dan 1/4 cents voor 1 maand en'l 3/4 cents voor 3 maan den bedroeg. Belga's waren 31.91 a 31.95, bjj een disagio voor termijn-belga's van resp. 27 cents en 65 cents voor 1 maand en voor 3 maanden. Zwitsersche francs waren 42.12 a 42.16, Duit- sche marken 75.30 a 75.40. De Scandinavische deviezen waren vrijwel onveranderd. Op de niet-officieele vroegbeurs was in den effectenhandel weinig te doen. De Amerikaan sche shares waren prijshoudend, zonder ver schillen van beteekenis. De toonaangevende lo cale aandeelen vertoonden een kleine neiging tot verbetering. TENTOONSTELLING WERK VAN ELLEN RUSSE. Een belangwekkende collectie. Op 3 Mei a.s. wordt in de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier een tentoonstel ling gehouden van werk van Ellen Russe, be staande uit bijdragen en manuscripten met foto materiaal. Er zullen o.a. te zien zijn: bijdragen in „De Tijd", waarvan wij noemen „Herinneringen aan mevr. Toorop" (met portret): een artikel in „De Vrouw en Haar Huis" over Jo Vincent; een ar tikel in De Maasbode: In Memoriam prof. R. N. Roland Holst (met foto); het manuscript van „De Heirbaan": voordracht van „Maria Bood schap'' door H. Claudel, met fragnjenten in eigen vertaling (dit onderwerp werd door Ellen Russe het veelvuldigst gegeven); Fransche ver taling van het tooneelspel „De goede reis of de doode te paard" van Henri Ghéon, opgevoerd door het Schouwtooneel; Santa Caterina Film, scenario van Giovanni Papini, verzameling drukproeven, niet in den handel en niet uitge geven; artikel in „De Residentiebode": „Op be zoek bij den Wildeman" (G. Papini); foto van D. Giuliotti, Ellen Russe en Giovanni Papini, in Papini's werkkamer te Florence; radiolezing 'er Marie Bashkirlseff (met beeld). Voorts de boeken van Ellen Russe, vertalin gen en eenige artikelen over haar. EEN LENTEFEEST. Zaterdag 6 Mei, 's middags 3 uur zal bij gun stig weer een Lentefeest plaats hebben op de buitenplaats De Rijp, Bloemendaalsche Straat weg. 500 a 600 kinderen van de Vrijzinnige Zon dagsscholen in Haarlem en omgeving zullen hieraan deelnemen: Lentefeeën, kabouters, bo terbloempjes, viooltjes ja zelfs eén regenboog zullen tezamen hun lenteliederen zingen, afge wisseld door een dansje. Ds. J. Yntema. doops gezind predikant alhier zal 't spel inleiden. Ouders en belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Mocht het weer ongunstig zijn, dan wordt het feest een week uitgesteld. INGEBRUIKNEMING VAN DE IMMANUELKERK. De aan de van Egmondstraat nabij den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord gebouwde Ned. Hervormde Immanuelkerk, zal naar we vernemen, plechtig in gebruik worden geno men in de week die aan Pinksteren vooraf gaat (voorloopig bepaald op Donderdag 25 Mei a.s.). De eerste dienst in deze kerk zal worden j gehouden op Zondag 28 Mei (le Pinksterdaz' i en geleid door ds M. G. Blauw De 1 Mei-viering in de hoofdstad. Meirede van Ir. J. W. Albarda. Ter gelegenheid van den 1 Meidag had de faderatie Amsterdam der S.D.A.P. Maandag middag een bijeenkomst belegd op het IJs- clubterrein, waar ondanks het zeer ongun stige weer circa 5.000 personen bijeen waren Om den deelnemers niet te lang aan de stortbuien bloot te stellen, verviel een deel van het programma en zong slechts het koor ..De stem des volks" eenige liederen, nadat de bijeenkomst door den federatievoorzitter, den heer Ed. Polak geopend was. Het woord was toen aan den voorzitter der Tweede Kamerfractie van de S.D.A.P.. ir. J. W. Albarda, die dezen Meidag een dag van herinnering en van vooruitzien noemde. In het bijzonder was het een dag van herinne ring, omdat vijftig jaar geleden, in 1889, voor het eerst werd besloten tot het houden van den arbeidsfeestdag op 1 Mei. Spreker haalde herinneringen op van de eerste viering hier te lande in 1890, toen in Friesland 12.000 man nen en vrouwen bijeenkwamen. Hoeveel is sedert dien niet veranderd in de positie van de arbeidersklasse van Nederland. Helaas bevinden wij ons aan het einde van deze vijftig-jarige periode, opnieuw in een tijd, waarin verschrikkelijke gevaren al het veroverde bedreigen. Spr. betoogde verder dat in de eerste plaats ernaar gestreefd moet woiden een oorlog te voorkomen. Met recht ndemee men de groe peering der demoratische volken het vredes- blok. omdat de democratie niemand bedreigt. In het internationaal bestel hebben ook kleine volkeren hun taak. Het kleine Nederland heeft zelfs een belangrijke taak en neemt een belangrijke plaats in. Wanneer een oorlog onvermijdelijk zou zijn, zou het offer dat wij moeten brengen, vreeselijk zijn. maar ons of fer zou kunnen bijdragen tot de overwinning op de barbarij en de dictatuur. Men mag daarom zeker niet het oog sluiten voor de gevaren, die de democra tie van binnen uit bedreigen. Dit geldt zoowel de groepeeringen, die zich tegen de democra tie verklaren, als de werkloosheid, die het volk rijp voor extremistische stroomingen dreigt te maken. Ten slotte noemde spr. het in dezen tijd meer dan ooit noodzakelijk trouw te blijven aan de oude idealen van het socialisme. Dp Miranda en Gulden niet in den Amsterdamschen Raad tern*»? Naar het R.K. Dagblad „De Tijd" verneemt, is het zeer onwaarschijnlijk, dat de heer S. R. de Miranda (s.d.t zich nog voor een candida- tuur bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam beschikbaar zal stellen. De wethouder, die door de beschuldigingen, tegen hem uitgebracht en het daaraan ver bonden onderzoek inzake den handel in erf pacht, sterk is aangegrepen, is thans met ziekteverlof en zal op medisch advies in het Sanatorium Lag Soeren bij Dieren worden op genomen. i De portefeuille van Publieke Werken wordt thans waargenomen door wethouder Baas. De heed Gulden, die de vierde plaats op de voorloopige candidatenlijst der S.D.A.P. voor de Amsterdamsche gemeenteraadsverkiezingen innam, heeft zich volgens „Het Volk" niet voor een nieuwe candidatuur beschikbaar gesteld. Ter verklaring van zijn beleid heeft hij een brief aan het Federatie-bestuur gericht, waarin hij o.m. schrijft: Wat de laatste maanden is gebeurd, heeft mij (echter) dermate aangegrepen ook door de zeer ernstige schade, die ik in mijn zaak moet lijden, dat het mij onmogelijk is, mij voor een nieuwe vierjarige periode te bin den. Daar intusschen de verhooren door de Commissie van Onderzoek voor wat mij be- trfet zijn geëindigd, voel ik vrijheid, u kennis ts geven van mijn voornemen, om in den nieuwen raad geen zitting te nemen, waarom ik het verzoek tot u richt, mij alsnog van de in te dienen candidatenlijst af te voeren". Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 289 V2—VA. H.V.A. 404. Amst. Rubber 1812. AKU 33—4. Beth. Steel 40V2—7/8. U. S. Steel 34—7/16. Republic Steel 11 7 1613/16. Anaconda 1815/16. Shell 8 13/16. Tidewater Ass. Oil. 8 7/8. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.uur. Londen 8.78 5'8. Berlijn 75.35. Parijs 4.9714. Brussel 31.93. Zwitserland 42.13'/ï New-York 1,87 5/8. 12.uur. Londen 8,78 13/16. Berlijn 75.35. Parijs 4.97 3/8. Brussel 31.93. Zwitserland 42,14. Kopenhagen 39.15. Stockholm 45.20. Oslo 44.10. New-York 1,87 11/16. Italië Vrije lire 9.90. Reislire 9.00. Bankpapier 6.20. openen U den weg naar het bezit dank zij ons afbetalingssysteem t. 245.- f. 260.- Standaard-Model Luxe-Model imp HART NIBBR1G EN GREEVE NV Parkstraat 91a Tel 116078 'Den Haag, OVFRAI. AGENTEN v A j-' - Officiëel agentF. P. VAN RUMPT, Spaamwouderstraat 103, Haarlem. (Adv. lngez. Med.) geen windje bewogen, troosteloos neer. Van feestvreugde op straat was niet veel te merken, alleen op het feestterrein aan de Heerenstraat was 's middags en ook des avonds nog een vrij talrijk publiek. TENTEN OP HET STRAND. Vele strandpachters maken zich reeds on gerust, dat zoolang de militaire kustbewaking aanwezig is, geen tenten op het strand ge plaatst mogen worden. Uit goede bron vernemen wij evenwel, dat hieromtrent nog geen beslissing genomen is en hoogstwaarschijnlijk ook niet genomen zal worden. Men zal het gewone seizoenbedrijf wel op de gewone wijze door laten gaan, al is het mogelijk, dat men enkele voorwaarden stelt betreffende de snelle afbraak der ten ten in tijd van nood. Wel ligt het voor de hand dat het plaatsen van tenten in de on middellijke nabijheid van de zoogenaamde mi trailleurnesten niet zal worden toegestaan. HAARLEMMERMEER MEIFEEST. Door het ongunstige weer was de feest- vergadering in De Landbouw te Hoofddorp van het Mei-comité niet bijzonder druk be zocht. Als spreker trad op de heer M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem, die een propaganda- rede hield. Het vroolijke gedeelte van den avond werd verzorgd door het bekende Amsterdam sche Revue-gezelschap „De Roode Wiel rijders". Woensdag 3 Mei wordt voor de kinderen het Meifeest georganiseerd te New Vennep. Na een rondgang door het dorp worden zij in de zaal van de Groot aangenaam bezig ge houden. 's Avonds komen de ouderen bijeen, waar het gezelschap Marie Hamel optreedt. De burgemeester van aandam mr. J. In 1 Veld, zal als spreker optreden. LUCHTBESCHERMING HOOFDDORP. Voor de hulpdiensten van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst is nog groote behoefte aan vrijwilligers, voornamelijk voor den geneeskundigen dienst, brandweer, hulp politie en opruimingsdienst. Voor den geneeskundigen dienst worden vooral vrouwen en meisjes gevraagd,die zich aan het gemeentehuis kunnen opgeven bij den heer Rijsdijk. ZANDVOOR I JUBILEUM. 1 Mei was mej. Jannetje Paap 12'/2 jaar in dienst van de Stoomwasscherij „Hollandia" te Zandvoort. Deze dag is niet ongemerkt voorbij gegaan. Des morgens werd de jubi- laresse met een' auto van huis gehaald en door de directie en personeel feestelijk ont vangen. Het Bondsdiploma werd haar met eenige toepasselijke woorden uitgereikt. Verder ontving zij cadeaux van directie en personeel. DE VERJAARDAG VAN DE PRINSES Hoewel bepaald was de de viering van den verjaardag op Maandag zou plaats hebben, wapperden Zondag reeds overal de vlaggen. Maandag konden we nauwelijks spreken van wapperende vlaggen. In den druilerigen regen, die zonder ophouden den geheelen dag voortduurde hingen de vlaggen' bijna door BLOEMENDAAL 1 MEI-FEEST S. D. A. P. De gezamenlijke arbeidersorganisaties van Bloemendaal en Santpoort vierden Maandag avond hun 1 Meifeest in het Jeugdhuis. Mevr. Polak opende de bijeenkomst met een woord van welkom en deelde mede, dat het pro gramma op korten termijn veranderd moest worden, omdat de burgemeester van Bloemen daal geen toestemming had verleend tot opvoe ring van het meispel van mevr. KaasAlbarda. In deze weigering zag spr. een beknotting van de vrijheid, en zij spoorde alle mannen en vrouwen aan, alle krachten in te spannen, ten einde de met moeite verkregen vrijheden te be houden. De bijeenkomst werd nu geopend met het zingen van de Internationale. Medewerking werd verleend door de zang- vereeniging .Morgenrood", welke vóór en na de pauze eenige liederen ten gehoore bracht Mej. Bep van Harrewijn declameerde en oogstte veel succes. Uit haar omvangrijk repertoire noemen wij de mooie verzen van Adema van Scheltema en het knap voorgedragen gedeelte uit een der werken van mevr. H. Roland Holst. De dansen van de A. J. C. afd. Haarlem, wer den correct uitgevoerd. Aardig was de openings- dans met den Meiboom. De Mei-rede werd uitgesproken door mevr. Meia KaasAlbarda, die een vergelijking maakte tusschen het lot van den arbeider bij de eerste viering in 1889 en nu en die liet uitkomen hoe eischen, die eerst droombeelden leken, op den duur toch werkelijkheid werden. Zoo lijken ook de moderne ieuzen, welvaart, vrede, vrijheid droombeelden, maar ook zij zul len verwezenlykt worden. Maar om dit te bereiken is moed noodig en kracht en een afweer van die leuzen, welke wegbereiders zijn voor een vreemde overheer- sching. Gedurende den middag was in hetzelfde ge bouw een Mei-feest voor de kinderen georgani seerd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2