Verhooging van het college geld. /350 per jaar? Nieuwe fase in den raadhuis- bouw te Amsterdam. B. en W stellen voor ontwerpen Berghoef-Vegter en Duintjer- Komter verder te laten uitwerken Twee slachtoffers van kolendamp. OVERWEEGT U EEN ZEEREIS?! 1,1 REISBUREAU LINDEMAN" Duur van betaling echter niet meer onbeperkt; termijn van 5 jaar voorgesteld. Ik ontdek Amerika (f link eten Qj'ipdjjJJjySjetlen DINSDAG 2 MEI 1939 H 'A 'A E E E M'S DAGBC 'A D' 3 Opleveringstermijn van een jaar gesteld. In het Amsterdamsche gemeenteblad is een nieuwe voordracht van B. en W. in zake den raadhuisbouw verschenen. Daarin zeggen zij te meenen, zich met de slotsom van de jury inzake de besloten prijsvraag te moeten ver- eenigen, n.l. dat het definitieve schetsontwerp, in den zin van art. a 9 van het prijsvraagreglement door de prijsvraag niet is verkregen, cndanks de groote moeite, die de inzenders zich hebben gegeven aan het voortreffe lijke werk, dat in vele opzichten is tot stand gebracht en dat de thans gevolgde werkwijze, waarmede werd beoogd langs den weg van een open bare en een besloten prijsvraag tot een definitief schetsontwerp te ko men, derhalve volgens de letter van genoemd artikel niet het beoogde resultaat heeft opgeleverd. Op grond daarvan stellen B. en W. den raad derhalve voor zulks vast te stellen en mitsdien deze prijsvraag voor geëindigd te verklaren. Zeer tot hun teleurstelling biedt de uitslag van deze prijsvraag B. en W. dus niet de mogelijkheid den raad zooals zij bij het doen van hun voorstel terzake in 1936 meen den te mogen verwachten een plan voor een nieuw raadhuis voor te leggen. Bleef in zooverre derhalve de uitslag van deze prijs vraag negatief, de besloten prijsvraag heeft niettemin ook positieve resultaten van waar de opgeleverd. Ook de voormalige jury doelt o.i. hierop in haar slotsom, luidende: „Desalniettemin heeft de jury de overtui ging. dat bij de voor de besloten prijsvraag ingezonden ontwerpen, twee plannen aan wezig zijn, welke door hun bijzondere kwa liteiten de verwachting wettigen, dat hier uit, zij het ook na omwerking, het definitieve schetsontwerp voor het raadhuis van Am sterdam kan worden verkregen. Deze plannen ziin de ontwerpen no. 159, motto Meron en no. 201, motto Belfort. Zoo de ontwerpers daar van in de gelegenheid worden gesteld hun ontwerpen te herzien, is, naar de meening der jury de kans groot, dat een project zal wor den verkregen, dat het gewenschte definitieve schetsontwerp zou zijn en dat dan niet in twee, doch in drie étappes zou worden be reikt. Hoewel strikt genomen het uitbrengen van een dergelijk advies niet werd verlangd in het hoofdstuk van het prijsvraagreglement, handelënde over de taak en de bevoegdheid van de jury, heeft daarom de jury toch ge meend uw college dit inzicht niet te mogen onthouden". B. en W. geven den raad in overweging hen te machtigen zich in verbinding te stellen met de combinaties van architecten van deze twee ontwerpen, n.l. de heeren M. Duintjer, A. Komter en J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter ten einde te trachten, van hen ontwerpen voor den bouw van het raadhuis te verkrijgen, waaruit zoo mogelijk ten slotte een keuze voor het definitieve ontwerp kan worden gedaan. Houder dvijf lig jaar Boldoot. De N.V. Eau de Cologne-fabriek J. C. Boldoot herdacht Maandag het 150-jarig bestaan van haar bedrijf. Ter gelegenheid van dit jubileum was het ge- heele personeel, zoowel van het bedrijf hier te lande als van de buitenlandsche filialen Maan dag in het groote kantoorlokaal van het gebou wencomplex aan den Haarlemmerweg te Am sterdam bijeengekomen, welke bijeenkomst ook werd bijgewoond door den Minister van Sociale Zaken, Mr. C. P. M. Romme. De directeur der jubileerende onderneming, de heer J. M. B. van Vlijmen, opende deze samenkomst met een welkomstwoord tot alle aanwezigen. Het oudste lid van het personeel, de heer G. d. Lugt, heeft hierna namens het personeel de directie voor de jubileerende onderneming ge luk gewenscht en daarbij aangeboden het ontwerp van een gebrandschilderd raam, dat een plaats zal krijgen in de trappenhal van het kantoorgebouw aan den Haarlemmerweg. Het ontwerp, van de hand van den glazenier Bogtman te Haarlem, geeft een voorstelling van de gebouwen aan het Singel, waarin het bedrijf zooveel jaren gevestigd is geweest en van het perceel aan den N.Z. Voorburgwal, waarin de stichter in 1789 zijn „apotheek" stichtte. Een aantal leden van het personeel, gekleed in costuums uit den tijd, toen het bedrijf werd gesticht, gaven hierna een aardig overzicht der ontwikkeling van het bedrijf. De Minister van Sociale Zaken, Mr. Romme hierna het woord verkrijgend, zeide het zich een vreugde te achten als „eerste buitenstaander" de directie en daarin allen, die aan de onder neming verbonden zijn te mogen geluk- wenschen. De Regeering heeft er prijs op gesteld aldus Minister Romme hier tegenwoordig te zijn uit overwegingen zoowel van economischen als van socialen aard. Mnister Romme deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, den directeur van „Boldoot", den heer J. M. B. van Vlijmen, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens deelde Minister Romme mede, dat H. M. de Koningin nog verschillende andere onderscheidingen had toegekend. De heer van Vlijmen dankte namens allen, wien een Koninklijke onderscheiding ten deel viel. Vervolgens werd nog bij monde van den heer G. Weustink een geschilderd portret van den heer J. J. Boldoot namens aandeelhouders aan de directie aangeboden. Hiermede eindigde de herdenkingsbijeenkomst en ving de receptie aan, waar de directie van de jubileerende onderneming door zeer vele vrienden en relaties werd geluk gewenscht. B. en W. hebben terzake het advies van den gemeente-advocaat ingewonnen. Wordt hun de voorgestelde machtiging verleend, dan stellen B. en W. zich voor met deze archi tecten tijdens hun arbeid voortdurend con tact te houden, waarbij hun de noodige aan wijzingen betreffende de aan het gebouw te stellen gebruikseischen kunnen worden ge geven, zulks om te bevorderfen, dat de beide ontwerpen, die o.a. ook zullen moeten vol doen aan de bepalingen der bouwverordening in een zoo ver mogelijk stadium worden ge bracht. Aan deze architecten ware voor hun ont werp een tijd van één jaar te geven. Hun zal voor hun arbeid een in overleg met hen vast te stellen honorarium werden toege kend. B. en W. deelen voorts nog mede. dat de leden der voormalige jury zich bereid hebben verklaard, hen bij het met deze architecten te plegen overleg en bij het beoordeelen van de door hen in te zenden ontwerpen bij te staan en hen daarbij van advies te dienen. „Frigo" wordt het grootste koelhuis van Nederland. In de vergadering van commissarissen en aandeelhouders der N.V. Vereenigde Ijsfabrie ken IJmuiden, koelhuis Frigo, te IJmuiden werd besloten de vriesruimte van het koelhuis Frigo zeer belangrijk uit te breiden. Besloten werd tot den bouw van zes boven elkander geleden vriesruimten, ieder met een afmeting van 28 x 24 M. Het nieuwe vrieshuis zal worden voorzien van twee liften en de nieuwste inrichtingen voor de vervaardiging van koude, terwijl gebruik zal worden ge maakt van de laatste toepassingen op het ge bied van ventilatie en vochtigheidsregeling. In afwijking van den tot heden gebruike- lijken koelhuisbouw, zullen bij de nieuwe vrieshuis alle aangevoerde goederen binnens huis worden gelost, zoodat dus bij iedere weer gesteldheid ongehinderd goederen het vries huis kunnen bereiken en verlaten. Door deze uitbreiding wordt het koelhuis Frigo te IJmuiden het grootste koelhuis in Nederland. Zooals bekend is, behoort de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken IJmuiden tot het concern der Unie van Ijsfabrieken (U.V.IJ.). C. B. P. T. T. ging in 2 jaren sterk vooruit. Verschenen is het tweejaarlijksch verslag 1937 1938 over de verrichtingen van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.). Vele acties waaronder er waren, die ge heel of gedeeltelijk met succes bekroond wer den worden in dit verslag gememoreerd. Het ledental is sterk gestegen: 1 Januari 1937 telde deze organisatie 6900. thans 7825 leden. De stand van de financien geeft reden tot voldoening; de bondsreserve bedraagt thans 94.700. De C.B.P.T.T. houdt van 22 t m 24 Mei a.s. zijn congres in het Grand Hotel te Scheve- ningen. Arbeidscontractanten in 's Rijks dienst. De Centrale van Rijkspersoneel heeft de aandacht van den voorzitter van den minis terraad gevraagd voor de positie van het per soneel op arbeidscontract met een diensttijd van minder dan twaalf maanden. Bij oproe ping in werkelijken (militairen) dienst staan deze personen, in tegenstelling met arbeids contractanten met een langeren burgerlijken diensttijd, plotseling zonder verdiensten. Gevraagd is in die gevallen een schadeloos stelling te willen toekennen naar rato van 1/6 van het genoten loon over het, onmiddellijk vóór de oproeping in militairen dienst ge legen tijdvak, dat men in burgerlijken rijks dienst op arbeidscontract heeft doorgebracht en voorts om een wijziging van de voor con tract-personeel geldende rechtspositie-rege ling bij het georganiseerd overleg te willen indienen. Aan boord van een schip. Aan boord van de vrachtboot „Hunze 3'' uit Groningen, liggende in de Wijnhaven te Rotterdam, heeft zich in den afgeloo- pen nacht een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, waarvan twee Groningers het slachtoffer zijn ge worden. In de kajuit van de boot sliepen twee personen, n.l. de stuurman P. H. Genega, en de matroos M. Timmer, beiden uit Groningen. Toen het overige personeel van de „Hunze 3" zich vanmorgen om zes uur aan boord begaf, misten zij den stuur man en den matroos. Bij onderzoek bleek, dat beiden in de kajuit ten ge volge van kolendampvergiftiging gestikt waren. De Rotterdamshe politie heeft de lijken in beslag genomen. Dan naar het bekende Iindfmam Haarlem - Barteljorissfraat 3 - Telefoon 12678/9 WIJ ZIJN U GAARNE VAN DIENST II I (Adv. ingez. Med.) inkomsten zouden voor schat kist hetzelfde blijven. Weer nauwer contact tusschen hoogleeraren en studenten mogelijk. DE minister van Onderwijs heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waarin zij voorstelt een andere regeling voor de betaling van collegegeld. De minister wil naar het oude systeem, van een bepaald aantal jaren betalen, terug- keeren. Hij wil nu echter den termijn gesteld zien op vijf jaren en de jaar- lijksche betaling op f 350. Aan de Memorie van toelichting wordt o.m. ontleend: De wet van 7 Augustus 1933 maakte een eind aan de regeling, dat men vrijgesteld was van de betaling van collegegeld, nadat dit viermaal gestort was, zoodat sedert het in werking treden van deze wet de verplichting tot het betalen van collegegeld doorloopt, tot dat men het examen met civiel effect met goed gevolg heeft afgelegd. De nieuwe regeling is evenwel gebleken tot niet geringe bedenkingen aanleiding te ge ven. Wel is waar, is de opbrengst van de col legegelden niet onbelangrijk gestegen en dit niettegenstaande vele studenten, ten einde aan de financieele moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, zich voor een zoo gering mogelijk aantal malen laten inschrijven, maar hier staat tegenover, dat het streven om in zoo kort mogelijken tijd af te studeeren en zich hierbij voor een zoo gering mogelijk aantal jaren te laten inschrijven, het contact tusschen de studenten en hoogleeraren, dat hier en daar toch reeds te wenschen overliet, op bedenkelijke wijze heeft verminderd. De minister van Onderwijs is te rade ge gaan, hoe bij behoud van het financieele voordeel, aan de geopperde bezwaren tegemoet kan worden gekomen. Hij ziet den weg hier toe, dat teruggekeerd wordt tot het oude systeem, waarbij men na een aantal malen collegegeld te hebben betaald van verdere be taling was vrijgesteld. De studenten weten dan bij den aanvang van de studie welk maxi mumbedrag aan collegegelden zij zullen moe ten betalen en de ouders, die voor de studie kosten van hun kinderen een verzekering zul len sluiten, kunnen dit op vaste basis doen. De minister geeft daarom in over weging de regeling van de college gelden in dien zin te wijzigen, dat men vrijgesteld wordt van verdere betaling van collegegeld, nadat vijf maal collegegeld is betaald. Verhoo ging van het collegegeld van f 300 op f 350 is dan evenwel noodzakelijk. Volgens berekeningen van het cen traal bureau voor de statistiek zal de opbrengst van de collegegelden hier door niet minder zijn dan bij de huidige regeling. In het wetsontwerp wordt tevens voorge steld den minister de bevoegdheid te verlee- nen in bijzondere gevallen toe te staan, dat het collegegeld in twee termijnen wordt be taald. De indiening van het wetsontwerp biedt ge legenheid nog een aanvulling in de wet aan te brengen, welke ten nauwste met de regeling van de collegegelden samenhangt. Tot voor kort genoten de studenten, die een aanstel ling als assistent hadden, vrijstelling van de betaling van collegegeld, omdat zij be schouwd werden te behooren tot de „beamb ten". Sedert evenwel ook de assistenten op arbeidsovereenkomst worden aangesteld en deze niet vallen onder het begrip „beambten", omdat het rijksambtenarenreglement op hen niet van toepassing is, moeten deze telken jare krachtens de beide aangehaalde wetsartikelen afzonderlijk aangewezen worden om bevoegd te zijn kosteloos de colleges te volgen. Het komt den minister eenvoudiger voor om door aanvulling van de artikelen met het woord „assistenten" den bestaanden toestand wettelijk vast te leggen. DEMOCRATISCH, OF NIET? Wanneer je van-huis-uit een goed Hage naar bent, die nimmer hoest zonder de hand voor den mond te houden, die steeds uitmunt in goede hoffelijkheid en die zich onder alle schrikkelijke en plezante omstandigheden, die tezamen een menschenleven vormen, het Nieuwe Leerboek der Goede Manieren en de voortreffelijke aanwijzingen van moeder en kinderjuffrouw voor oogen houdt, die waar ter wereld hij zich ook bevinden mag, belang blijft stellen in de familie-advertenties voor zoover deze zich bezighouden met die namen, die zich bewegen tusschen de Almanach de Gotha en de lijst van rekeninghouders bij den Post-Cheque en girodienst: wanneer je van-huis-uit zulk een goed Hagenaar bent dat je, aan den Scheveningschen boulevard gezeten om aan de lieve lente het onlieve Europa te vergeten, tenminste zestien maal per uur je hoed moet lichten voor auto- en noto-riteitendat je eerst in de krant zoekt naar wie allemaal opgemerkt worden bij een bruiloft van het meisje Dinges met den heer mr. dr. van Zussenzoo, op het diner gehouden ter eere van den rechter in het Permanente Hof prof. dr. Guillielmo di Fruijllo (Santé Domingo), bij de teraardebestelling van burg graaf de Rogallistein de Biber Zowalla. oud- iid van de ballotagecommissie der Oude of Artistieke Sociëteit en oud-Hetman van den Nederlandschen Padvindersbond; ik herhaal: wanneer je een goed Hagenaar bent dan biedt New-York je nog wel eens eenige moeilijkhe den. Om maar direct te zeggen waar het op staat: ik ontmoette hier een mede-ex-Ha genaar. die mij, na een twintigjarig verblijf in de Vereenigde Staten als zijn eenige en uitsluitende bezwaar tegen dit land kenbaar maakte dat je „waar je ook bent, en waar je ook zit nooit het verschil kunt zien tusschen een heer en een man". Ik wist niet of ik dit moest opvatten als een compliment voor de New-Yorksche heeren of voor de New-Yorksche mannen: maar in ieder geval bedoelde deze fijnzinnige oud mede-stadgenoot dat ge u kunt verbeelden dat ge een sigaret zit te rooken met Cornelis Vanderbilt terwijl je later bemerkt dat het de heer Bill Williams, drug-store-eigenaar is en dat ge in de vaste overtuiging bent aan de lunch te zitten met een heer die hier al van ouder op ouder belastingplichtig is. terwijl later tot uw afgrijzen blijkt dat deze man dertig jaar geleden van Bulgarije naar Man hattan is gevaren met tien dollar zakgeld en dat hij thans de grootste fabrikant van rol letjes-pepermunt is die de wereld überhaupt ooit gekend heeft. Het spreekt vanzelf dat gij zulke diep- schokkende, om als goed-Hagenaar maar niet te zeggen zeer-stuitende ervaringen opge daan hebbende, geneigd zijt te zeggen dat Amerika een reuze-democratisch land is. Jawelmaar wanneer ge dan de lange lijst der hooge salarissen nakijkt, die ieder jaar als discreet hapje op uw burgermans tafel wordt gelegd en ge ervaart dan, een beetje duizelig van het astronomische, dat één meneer in 1938 een salaris heeft ont vangen van 1.250.000 dollar plus centen, dat er een stuk of wat zijn die Vrijdags met een ontvangst van 15.000 dollar bij moeder-de- vrouw komen en verder nog een heeleboel tusschen de zevenhonderd- en de honderd duizend dollar salaris per jaar, en ge over weegt dan daarbij dat twaalf millioen bur gers van de Vereenigde Staten geen penny salaris ontvangen omdat zij werkloos zijn en dat er heel wat meer inwoners van dit reusachtige land zijn die minder dan 2000 dollar per jaar verdienen dan die meer sala ris hebben, dan vraagt gij u toch ook wel weer even af of democratisch en democratisch niet twee zijn. Wanneer gij dan een eindje gaat wandelen en al peinzende over heeren en mannen, over een millioen en heelemaal-niks, over demo cratie of geen democratie, terecht komt in de New-Yorksche achterbuurten die net zoo verschrikkelijk arm zijn als de Londensche en de Parijsche achterbuurten en gij gaat daarna langs de hotels loopen in de buurt van het Central Park en langs de anpart- ment-buildings van Park-Avenue en River side Drive, dan ziet gij zulke verschillen-in- menschenlevens dat er een huivering langs uw rug loopt. Wanneer u dan vervolgens weet dat hier inderdaad voor iedereen, die respectabelen arbeid op goede wijze weet te verrichten, een mooie plaats onder de zon gereserveerd is en dat. wanneer ge uw menschenplicht op voor treffelijke wijze vervuld hebt. niemand u vragen zal wat uw vader en wie uw moeder was en of hun naam al wel voorkwam op het lijstje van bevoorrechte lieden met wie u wel zou hebben kunnen omgaan, dan zegt u: „Ja. het is hier toch wel democratisch, want ik herinner mij nog heel goed dat er eens een meneer, die ook heelemaal een meneer was. voor de Grijsgroene of Letterkundige Socië teit is gedeballoteerd omdat zijn papa-zaliger nog een pet op had en omdat hij thuis in zijn hemdsmouwen placht te zitten". Maar als u dan weer de society-pagina's van uw dagblad leest en ieder dagblad heeft iederen dag tenminste twee volle pagi na's aan de beslist-betere kringen gewijd - en ge ziet wat daar al niet wordt meegedeeld van verlovingen, bruiloften, lunches en diners, buitenverblijven en jachten, reizen-om-de-we- reld en feestjes in Bermuda. Nassau. Florida, allemaal feestelijkheden van allemaal beken de menschen die zich geen zier aantrekken van de zeer manifeste onsterfelijkheid dezer wereld in deze menschheid, dan denkt ir is dat allemaal niet zoo egoïstisch, zoo on- menschlievend, zoo verre van alle maatschap pelijkheid, dat een land waar zulke menschen belangrijke rollen spelen in geen geva' democratisch genoemd mag worden? Maar Amerika is een land van uitersten Een machtig en machtig interessant land waar het heerlijk is te zijn voor ieder die open oogen en ooren heeft, voor ieder, die het groot- sche. in welken vorm en in welke mate ook. weet te waardeeren en het zijn ook juist die tegenstellingen die het zoo buitengewoon moeilijk maken om de vraag te beantwoorden of Amerika nu wel of niet democratisch is. Het is heel wel mogelijk dat meneer Morgan in Wallstreet en meneer Dupont van de ge weren en de kanonnen en meneer Vanderbilt van de vele millioenen dollars en meneer Ford die op zulk een hoog inkomen wordt ge taxeerd. dat hij wanneer hij een paar ton per dag aan gezellige dingen spendeert, toch nog altijd aan het eind van het jaar meer coupons te knippen heeft dan per 1 Januari, met hun procuratiehouders, klerken en schoonmaak sters omgaan op zoo vriendschapoelijke wijze als een adjunct-commies ter departemente van Onderwijskunsten niet in zijn hoofd zou halen te doen met een schrijver-op-jaarloon Maar anderzijds kijkt meneer Dupont wel in de Gotha wanneer ziin dochter hem voorstelt aan prins Matchiabeill de Saint Exupery, de welke heur hart stormenderhand heeft" ver overd en anderzijds is mevrouw Vanderbilt wel heel erg voorzichtig, wie ze op de thee met een koekje en een sandwich na zal vragen. en toch slank blijven, indien U in plaats van suiker in spijzen en dranken Crystallosetten gebruikt. Crystalloseften veroorzaken geen vetvorming, doch houden het lichaamsgewicht laag. De origi- neele Crystallosetten zijn in handige vergulde doosjes a 500 stuks bij alle apothekers en drogisten ver krijgbaar tegen den prijs van f 0,43. Redt Uw slanke lijn met (Adv. Ingez. Med.) Nog erger dan wij ln Den Haag. Maar aan den anderen kant wordt hier ont zaggelijk veel voor den benarden medemensch gedaan. Aan den anderen kant zijt ge hier ge heel belastingvrij wanneer ge geen 2400 dollar per jaar verdient. Is alle onderwijs, met inbegrip van alle schoolboeken, hier gratis. En heb ik geen Amerikaan ontmoet van mijn schoenpoetser af tot den president van mijn bank toe, die het niet heerlijk vindt Ame rikaan te zijn en die niet iedere gelegenheid te baat neemt om te zeggen dat hij Amerika het heerlijkste land van de wereld vindt. Aan den anderen kant ook wordt er nergens in de heele wereld zoo gezorgd voor de men schen, zijn de techniek en het comfort zoo volmaakt, is de vrijheid van het geschreven woord en van de uitgesproken gedachte zoo groot, gaan in het dagelijksche leven groote Pieten en kleine mannetjes zoo amicaal en plezierig met elkaar om. Zoodat ik maar zeggen wil dat de vraag ..democratisch of niet?" wat de Vereenigde Staten betreft thuis behoort in de rubriek van de vragen waarop geen absoluut en afdoend antwoord is te geven. Eén van de vele vragen waarvoor de belangstellende bezoeker van dit cngeloofelijk-belangwekkende land zich ge steld ziet. Vragen van een jong. een intens-levend, een koortsachtig werkend land. Een grootsch en indrukwekkend land. Waar de meneeren en de mannén, de Van- derbilts en de Williamsen. de president en de schoenpoetser een plichtsgetrouw, arbeidzaam en consciëntieus leven leiden, afgewisseld met een soort kinderlijke vreugde die ge in Europa niet kent. Wanneer gij van-huis-uit een goed Hage naar zijt denkt ge. loopend in zoo'n straat met aan weerszijden naar den hemel strevende huizenblikken. vanzelf wel eens met verlangen aan de Pier en- de Boschjes en een kopje kof fie op den boulevard. Maar in deze geweldige stad New-York zijn ook veel dingen waar ge thuis geen begrip van had en die het hart sneller doen kloppen en het bloed doen tin telen. Mr. E. ELIAS Oud-burgemeester van Ooltgens- plaat staat terecht. 's-GRAVENHAGE. 1 Mei. Het Haagsche gerechtshof behandelde heden in hooger be roep de strafza&k tegen den 57-jarigen W J. D., oud-burgemeester van Den Bommel en Ooltgensplaat. die wegens het uitlokken van en medeplichtigheid aan valschheid in ge schrifte door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld is tot gevangenisstraf van twee maanden. De procureur-generaal, mr. J. U. Polman vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak 15 Mei. ANTWOORD DER RFGEERING INZAKE NEDERLANDSCH—DUITSCH VERDRAG. 's GRAVENHAGE 1 Mei. Op de vragen van den heer Van Vessem betreffende de uitsluitend in de Duitsche taal gestelde verklaring, af te geven ingevolge het Nederlandsch—Duitsche verdrag nopens de regeling van het goederen verkeer van 25 Maart 1939. hebben de mi nisters Colijn, Patijn en Steenberghe geant woord dat. waar deze verklaring in het wezen van de zaak gelijk gesteld moet worden met een van een Duitsche autoriteit, het voor de hand ligt. dat deze verklaring in de Duitsche taal werd gesteld. Bij soortgelijke regelingen met andere landen worden dergelijke verklaringen in de Fransche en Engelsche taal afgegeven.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5