Mei Bier Simplex Cycloïde rijwiel, 70% mindèr wrijving DE NACHTEGAAL HET 1 MEI-FEEST Overmorgen Weber H.D.-V ertellie i N' h.C.ANDEBSÊN DINSDAG 2 MEI 1939 HA'AEEEM'S DAGBEAD 4 De heer A. de Vries sprak in het Gem. Concertgebouw. Maandagavond organiseerden de H.B.B. en S.D.A.P. een feestelijke bijeenkomst in het Gcm. Concertgebouw te Haarlem. De zaal was geheel gevuld toen de heer S. P. Doek, voorzit ter van de Federatie Haarlem der S.D.A.P. de viering van het 1 Mei feest opende met een inleidend woord. We hebben wel nimmer een 1 Mei-feest ge vierd onder zulke dreigende omstandigheden a'.s dit jaar, aldus spr. Ons 50ste Meifeest is geen feest van inter nationale verbroedering, want alle landen staan tot de tanden toe gewapend tegenover elkaar. Wij in Nederland zijn er dankbaar voor dat we ons 1 Mei-feest hier in vrijheid mogen vieren. Bij de Provinciale verkiezingen is duidelijk gebleken dat ons volk de democratie en de vrij heid hooghoudt. Spr. wees op de regeling, dat dit jaar de op tocht op 29 April gehouden moest worden. Wij zijn, aldus spr., in staat om te demonstreeren zonder andersdenkenden te krenken. Eenmaal zal het zoover moeten komen dat de socialistische arbeidersklasse een deel van het Nederiandsche volk uitmaakt en op den 1 Mei-dag haar idealen kan uitdragen. Spr. prees tenslotte de groote opkomst, in weerwil van het feit dat het programma op het laatste oogenblik geheel veranderd moest worden. ..De Stem des Volks" zong vervolgens eenige liederen, welke met applaus werden beloond. Ben Groene veld droeg voor „De eerste Mei-' van Adema v. Scheltema, „Lof van den moed" een gedeelte van „Heldensagen" van Henriëtte Roland Holst, „Vrede" van Adema v. Schel tema en „Ballade der erfgenamen", door Halbo Kool. Na het optreden van den Sportpond Haar lem, welke op muziek keurig eenige oefenin gen en eenige dansen op gracieuze wijze uit voerde kreeg de heer A. de Vries, voorzitter van de V.A.R.A. het woord. Vrede, welvaart, vrijheid is de zorgvuldig ge kozen leuze, waaronder de arbeidersbeweging dit jaar het 1 Mei-feest viert, aldus spr. Het veilige gevoe: van vrede kennen wij niet meer. onze volks vrij heden worden beknot; in vele gemeenten is immers het Meispel verboden. Welvaart is niet meer ons deel. Onze leuze vormt een logisch geheel want wereldvrede noch volks vrij heden zijn duurzaam zonder welvaart, ook voor de breede massa des volks. Wie den wereldvrede wil handhaven en de volks vrij heden als kostbare goederen wenscht to behouden mag niets nalaten om de wel vaart te herstellen. Men heeft ons meermalen verweten dat wij voor onzen strijd de ellende van het volk van noode hadden. Dit is geheel in tegenstelling met ons streven. Een mate rieel achterlijk volk is immers den voedings bodem voor gevaarlijke theorieën. We leven in een langdurige crisis, die in de eerste plaats lasten op de schouders der ar beiders legt. Er staan te dezen aanzien twee opvattingen tegenover eikaar, die van de re- geerende partijen, welke zeggen dat we uit de crisis kunnen geraken door aanpassing, en anderzijds wij, die de crisis willen verdrijven door groote werken aan te vatten, door een kloek bestuurder te zetten op het schip van staat. Aanpassen beteekent lagere loonen en inkrimping van personeel. Door de genomen maatregelen heeft het economisch leven zich echter niet hersteld. De aanpassing is consequent doorgevoerd, en we kunnen ons nu dus afvragen: heeft ze goede gevolgen gehad? Ons antwoord is: In geen enkel opzicht. Het economisch leven is nog geheel kapot. In productieven zin is geen ver andering gebracht in het werkloozenbeeld. Wij stellen vast dat de aanpassing in Nederland is uitgeioopen op een fiasco. Wij hebben tegen over de aanpassing „Het Plan van den arbeid" gesteld. Het plan is in alle toonaarden bestre den. Als wij doorvechten voor „Het plan van den arbeid" komt echter de kentering in de rijen van onze tegenstanders vanzelf. Verschillende punten van ons „Plan van den arbeid", die aanvankelijk bestreden wer den, worden thans hetzij toegepast hetzij als juist erkend. Wij zijn met ons „Plan van den arbeid" op den goeden weg. Deskundigen beweren dat er in Nederland duizendmillioen gulden is, waarvoor geen be legging is. Het geld voor het „Plan van den arbeid" is er, de werken, die er in opgenoemd worden, zijn er ook. en ze zijn tevens productief. Nogmaals, wij moeten de welvaart laten terugkeeren. wij moeten de werkloozen tegen normale loonen weer aan het werk zetten. Op dit 1 Mei-feest hebben wij ons goed voor oogen te stellpn dat twee opvattingen in de wereld tegenover elkaar staan: de demo cratie en de dictatuur. In dien strijd hebben wij bewust onze plaats te kiezen. We weten dat wij alleen onder den vrede ge lukkig kunnen zijn Een oorlog kan ons on mogelijk in een betere positie brengen. Spr. wekte tenslotte op om een voorbeeld te zijn voor de geheele wereld. Na de pauze werd door Ben Groeneveld een één acter opgevoerd „Sijmen sonder Soetig- heydt". en trad „De Stem des Volks" voor 't voetlicht. Gedurende het geheele feest verleende het muziekcorps „Excelsior" zijn medewerking. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 3 Mëi 1939 des namiddags om 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds om 8 uur, in de Statenzaal. De agenda luidt als volgt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken, Verzoekschrift van Dr. L. C. Kersbergen orn eervol ontslag ais Geneesheer-Directeur van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 2. Rekening en verantwoording 1938 exploi tatie badhuizen door de afd. Haarlem N.H. Ver. „Het Witte Kruis". 3. Wijziging voorwaarden geldleening afd. Haarlem Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" 4. Verlaging rente en wijziging voorwaarden geldleening Diaconie der Geref. Kerk. 5. Terugneming uit het grondbedrijf van gedeelten grond aan het Frederikspark. 6. Terugneming uit het woningbedrijf van het perceel Haarlemmerliedestraat 31. 7. Terugneming uit het bedrijf van open bare werken van het opslagterrein aan het Leidscheplein. 8. Verkoop grond Dutrystraat (C. R. Vis ser). 9. Aankoop grond: a. Vondelweg. b. Brou wersvaart. 10. Aanleg speelweide Ramplaankwartier. 11. Wijziging verschillende uitbreidingsplan nen. 12. Pachtovereenkomst gemeentelijk con certgebouw.- 13. Raadpleging Ned. Bond van gemeente ambtenaren bij wijziging arbeidsvoorwaar den gemeente-personeel met adres Algemeene Vereeniging van gemeente-ambtenaren. 14. Verlenging dienstverband Directeur van het Frans Halsmuseum. Benoeming Tijd. leeraar Avondschool voor Handelsonderwijs. VEREENIGING VOOR KINDERBEWAAR PLAATSEN EN ONDERWIJS EN KINDERVERZORGING. Aan het verslag over 1938 van bovenge noemde vereeniging is het volgende ontleend. De verzorging der kinderen was weder uit stekend. Het bestuur waardeert de groote hulp der directrice, mej. Maathuis en haar helpsters. De gezondheidstoestand der kin deren was zeer gunstig. Het kindertal steeg in 1938 weer flink, de crèche werd bezocht door 11842 kinderen. Het warme eten werd verstrekt door de St. Vin- centius-Vereeniging. De meisjes, die op de Huishoudschool opge leid worden voor Kinderverzorgster of voor het diploma Tesselschade. werken onder leiding van een leerares eenige keeren per week in de crèche. Eenige meisjes van de Huishoudschool te Amsterdam, die voor K. en O. worden opge leid, waren evenals vorige jaren als volontair eenige maanden practisch werkzaam. Met veel dankbaarheid werd wederom het subsidie der Gemeente Haarlem ontvangen. De directeur van den Gem. Geneesk. Dienst was ook dit jaar weer bereid tot een be paald bedrag voor geneesmiddelen te ver strekken. De toestand van Crèche laat veel te wen- schen over. wat niet te verwonderen valt, als men denkt, dat het 20 jaar geleden als houten noodgebouw gezet werd. Het bestuur hoopt van harte in de toekomst een beter gebouw te krijgen. De exploitatierekening 1938 wijst een na- deelig saldo aan van f 196.63. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN De afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft voor Mei het volgend programma opgemaakt. Donderdag 11 Mei: 2e excursie naar Delft. Dinsdag 23 Mei: Excursie naar Rotterdam. Bezoek aan de Unileverfabrieken. PRAKTIJK-EXAMENS Het 41e Praktijk-Examen in boekhouden, han delscorrespondentie en Stenografie, afgenomen vanwege de Vereeniging „Het Nederiandsche Handels-Instituut" zal gehouden worden op 3, 4 en 5 Juli 1939 in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afge nomen de Leeraars-Examens in Handelscorres pondentie en Stenografie, alsmede de examens Privaat-Docent Boekhouden (Vakleeraar), Fa- brieks-Boekhouden, Hoofdcorrespondent, Reke- ning-Courant-Boekhouden en Voorbereidend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. JUBILEUM J. C. OPHUYSEN Op 4 Mei hoopt de heer J. C. Ophuysen. Dor reboomstraat 12, den dag te herdenken, dat hii 25 jaar geleden in dienst der Centrale Werkplaats te Haarlem trad. (Adv. Ingez. Med.) INSTUIF-AVOND BEWONERS HAARLEM ZUID WEST De „Vereeniging ter behartiging van de be langen der bewoners van Haarlem Zuid West" or ganiseerde den laatsten instuifavond in dit sei zoen; ook deze bijeenkomst mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Eenige gezel schapsspelen werden tusschen de gezellige kaartspelen door beoefend. Het programma dezer vereeniging meldt ook het houden van excursies. De eerste gold een bezoek aan de Brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht. Helaas was de belangstelling niet groot. De deelnemers werden rondgeleid en inge licht door den heer G. Spaan. De deelnemers hebben veel gehoord en gezien, waardoor zij het werk der voortreffelijke Haarlemsche Brand weer hebben leeren begrijpen en waardeeren. De voorzitter bracht den heer Spaan dank. De Nederiandsche Ford Maatschappij heeft zich bereid verklaard, voor de leden dezer ver eeniging de film „Van hoogoven tot acht-cy- linder" te vertoonen. Ook zal een film uit Afrika vertoond worden op Woensdagavond 10 Mei in „Dreefzicht". Op Zondag 14 Mei wordt een excursie ge maakt naar het nationale park „De hooge Ve- luwe". GR. HOUTSTRAAT léé, bij do Houtbrug. ZiekenforxJsleverancier. (Adv ingez. Med.) De volmaakte Misdaad Door J. P. Baljé. OTARIS Philip Bossestein had zijn misdaad met evenveel gewetenloos heid als geraffineerdheid voorbereid. In alle kalmte was hij te werk gegaan, weken- en maandenlang had hij er over zitten peinzen, hoe hij er met de duitjes van de ar- gelooze menschen, die hun spaarpenningen aan hem hadden toevertrouwd, vandoor zou kunnen gaan, zonder gesnapt te worden en hoe hij daarbij ieder risico kon uitschakelen. Ieder détail had hij nauwkeurig gewikt en ge wogen. Hij was er zich volkomen van bewust, dat hij een totaal ander mensch diende te worden en trainde zich daarin al maanden van tevoren in gedachten, Hij wist, dat hij zijn oude gewoonte diende af te leggen, dat hij zijn eigenaardigheden van zich af moest schudden zooals een larf de overbodig ge worden cocon. Ook zijn uiterlijk zou gron dig moeten veranderen en liefst met eenvou dige, onopvallende middelen. Toen hij zoover was dat hij de diefstal tot in de finesses had bekeken en hij alle noodige maatregelen had getroffen, pakte hij op een goeden avond het geld. dat kleine burgers hem in goed vertrouwen ter bewaring hadden gegeven, in een eenvoudig handkoffertje en hij verdween in alle stilte. Hij ging met een kleine honderdduizend gulden op den loop. Het had hem heel weinig moeite gekost, valsche papieren ten name vavi Piet Brouwer machtig te worden. Dat hij den naam Piet Brouwer had gekozen, had zijn reden: de ini tialen moesten dezelfde blijven. De bakke baardjes, die hij als notaris Philip Bosse stein vrij lang droeg, had hij eenige centime ters korter gemaakt, en toen hij bovendien ook nog zijn wenkbrauwen gedeeltelijk had weg geschoren, zag zijn gezicht er al heel anders uit. Een jaar tevoren was hij een grooten hoornen bril gaan dragen, omdat hij zoo bij ziend werd. Dat vertelde hij alle klanten, die er naar wilden luisteren. In werkelijkheid waren zijn oogen nog puik en de hoornen bril verdween dan ook spoorloos. Hij beschikte nog over een zeer weelderigen haardos, maar wie Piet Brouwer's bijna gemillimeterd hoofd zag, zou moeite hebben te gelooven, dat deze man als Philip Bossestein zoo'n artistieke wil dernis op zijn hoofd had getorst. Deze klei nigheden hadden hem een volkomen ander uiterlijk gegeven. Piet Brouwer had een jaar geleden een huisje gekocht in de provincie. Dat was on langs leeg gekomen en in het kleine provin cie-plaatsje zou de ex-notaris voortaan gaan wonen. Het was niet ver van zijn oorspron kelijke standplaats, want. zoo redeneerde de ex-notaris, een voortvluchtige misdadiger (Adv. ingez Med.) Tja, dat kon de kamerheer nu wel heel gemakkelijk zeggen. Maar waar was hij te vinden? ls«p alle trappen een paar maal op en neer, keek m zalen en in gangenNiets! Niemand, die hy daarbij ontmoette, had ooit van den nachtegaal gehoordDe kamerheer ging terug naar den keizer en zei, dat niemand van den nachtegaal gehoord had. Of het geen sprookje keizer mede. geweest kon zijn? „Uwe Keizerlijke Majesteit moet niet alles ge looven, wat er in 'de boeken is geschreven. Dat zijn verdichtsels en iets, dat men zwarte kunst noemt", zoo deelde hij den „Maar 't boek, waarin ik het gelezen heb, is mij door den grooten en machtigen keizer van Japan toegestuurd", antwoordde de keizer. „Er kan geen onwaarheid in staan. Ik wil den nachtegaal hooren! Hij moet vanavond hier komen Hij heeft mijn allerhoogste gunst. Komt hij vanavond niet, dar zal het geheele hof op de maag gestompt worden, onmiddeliyi brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv Ingez. Med.) na het avondeten!" .(Wordt vervolgd). zocht men eerder vèr van zijn vaderland dan vlak bij zijn vroegere woonplaats. De kranten stonden vol van zijn verdwij ning. De politie speurde ijverig naar zijn verblijfplaats en enkele van zijn spaardertjes waren plotseling de diepste ellende ten prooi gevallen. Maar dat was iets, waarom hij zich bitter weinig bekommerde. Tenslotte was de wereld voor de siimsten, zoo redeneerde hij, en niet voor de onnoozelen, die zich lieten beetnemen door uiterlijke bonhomie en een schijn van betrouwbaarheid. Hij leefde zich volkomen in zijn nieuwe we reld in. Hij speelde het renteniertje, dat zich bezig hield met zijn tuintje, op z'n tijd een sigaartje rookte en een borreltje dronk en zich interesseerde voor de plaatselijke politiek aan de stamtafel, Zonder al te intiem te worden verwierf hij zich een kring van kennissen, die hem voor een goedig, niet al te snugger mannetje versleten. Piet Brouwer deed ook een klein beetje aan philantropie. Oh, niet al te zeer, want men mocht vooral niet denken, dat hij er vrij goed bijzat. Maar er kon geen collecte in het klei ne plaatsje zijn of er prijkte een bloempje, een blikje of een gekleurd papiertje op de revers van zijn jas. Als notaris Bossestein „deed" hij niet aan die dingen, als Piet Brou wer mocht dus op collecledagen zijn revers nooit „maagdelijk" zijn! Op zekeren dag vervoegde zich een dame van de plaatselijke aristocratie te zijnen huize met een lijst. Zij werd door Piet Brouwer met hoffelijkheid ontvangen en aangehoord. Er moest e in het eenige plantsoen van het stadje hoognoodig een rustbank voor ouden van da gen komen, die den naam zou dragen van den zeer beminden onlangs overleden burge meester van het plaatsje. Zij twijfelde er niet aan of meneer Brouwer zou tegenover dit doel dqt door inschrijving van de gegoede burgers bereikt beoogde te worden, sympathiek staan en meneer Brouwer zou zeker wel van die sympathie blijk willen geven door een be dragje te storten. Piet Brouwer keek de lijst eens in, zag dat de hoogste inschrijver voor vijfentwintig gul den geteekend had, dat er voorts vele inschrij vingen waren van vijf en tien gulden en hij besloot voor een bedrag van vijftien gulden in te teekenen. Tenslotte was het plaatsje te klein, dan dat er heel veel van die banken geplaatst zouden kunnen worden, overwoog hij en deze uitingen van liefdadigheid en naas tenliefde zouden wel tot enkele sporadische gevallen beperkt blijven. Met een resoluut gebaar zette hij vastbeslo ten zijn naam met kordate cijfers vulde l.ij f 15 in Verrast en verrukt blikte zijn bezoek ster naar het cijfer 15. De ex-notaris merkte, dat zijn bijdrage klaarblijkelijk erg meeviel en had er achteraf spijt van, dat hij toch maar niet voor een tientje had ingeteekend. Onder vele dankbetuigingen verdween de aristocrati sche dame en Piet Brouwer voelde zich een waar menschenvriend. Tenslotte moesten die oude menschjes toch een behoorlijke plaats hebben om uit te rusten in het parkje, als ze op een zonnigen dag van de buitenlucht wil den genieten Een dag later stonden er twee recher cheurs van de Anisterdamsche recherche voor zijn deur en werd Piet Brouwer gearresteerd. Hij maakte een hevig misbaar, zei, dat hier een schandelijk misverstand in het spel moest zijn, dat hij notaris Bossenbein, of hoe de man mocht heeten, heelemaal niet kende, er zelfs nooit van gehoord had, maar de recher cheurs grinnikten alleen even hatelijk, en zei den, dat hij er het beste aan deed rustig mee te gaan. Die papieren op naam van Piet Brou wer zouden heusch grondig onderzocht wor den, maar veel hoop konden ze hem niet ge ven, want de bewijzen, dat hij notaris Bosse stein was, waren veel te overtuigend. In Am sterdam zouden ze hem wel verdere gegevens verstrekken. Ex-notaris Bossestein pijnigde zich de her sens, welke fout hij dan toch wel gemaakt kon hebben. Maar er wilde hem niets te binnen schieten. De zaak was, zoo meende hij, toch al lang in de doofpot, de kranten hadden al weer heel wat andere stof, over de „Verduistering van een ton door gewetenloos notaris" werd al maanden niet meer geschreven. Het was hem een volkomen raadsel. Op het politiebureau te Amsterdam werd hij heel spoedig bij den commissaris toegela ten. Met een vloed van woorden wilde hij protesteeren tegen zijn gevangenneming, maar met een handbeweging coupeerde de commissie dezen woordenstroom. „U kunt er zich niet uitredden, meneer Bos sestein", zei hij koel. „U hebt immers zélf toe geven dat u Philip Bossestein is". Verbaasd keek de ex-notaris den gezagsdra ger aan. „Zelf toegegeven?" vroeg hij verbluft. „Hoe komt u erbij Ik ben Piet Brouwer en ik heb papieren Op nieuw maakte de commissaris een korte handbeweging. „Pardon", zei hij, „wilt u deze lijst even in zien?" Hij schoof zijn gevangene een lijst toe. Het was een inteekenlijst voor de nieuwe bank in het plantsoen. Met starre oogen keek de ex- notaris naar een van de laatste namen op de lijst. „Philip Bossesteinf 15.stond er. Zonder een woord te spreken plofte de ex- notaris op een stoel neer. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6