jtaaisU BtdcUtest BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 2 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBEAD 9 Anti-Poolsche incidenten in Dantzig. Vroegere oppositieleiders naar concentratie kamp? De eerste Mei is te Dantzig met groote plech tigheid gevierd. De politie en de nationaal-socia- listische formaties defileerden des morgens voor de leiders. Daarbij waren Forster noch Greiser aanwezig, daar beiden op uitnoodiging van Hitler te Berlijn vertoeven. In den afgeloopen nacht hebben zich ver scheidene incidenten voorgedaan. Onbekenden hebben de ruiten van de Poolsche kerk met steenen vernield en de deuren van het Poolsche postkantoor en verschillende Poolsche winkels met teer besmeurd. De politie deed geen moeite om deze voor vallen te voorkomen. Volgens een gerucht zouden verscheidene tientallen leden der vroegere oppositiepartijen in een concentratiekamp in Oost-Pruisen opgeslo ten zijn. (Havas). 1 Mei-viering in Duitschland. Redevoeringen van Hitier en Goering. Tijdens de betooging in de Lustgarten te Berlijn ter gelegenheid van het 1-Mei-feest heeft Hitier. zooals gebruikelijk, ook dit jaar een redevoering gehouden. Sprekende over het economische vraagstuk zeide de Führer dat een volk slechts dat kan verteren, wat het verdient. Dit is geen geld vraagstuk. doch een productie-vraagstuk. Hoeveel geld wordt verdiend, doet niet ter zake. Doorslag gevend is hoeveel goederen wor den gefabriceerd. Derhalve is het noodzakelijk dat de productie wordt opgevoerd, de gepro duceerde goederen mogen niet opgestapeld worden doch zij roepen om den verbruiker. Alle thans in Duitschland gefabriceerde goederen komen het geheele volk ten goede en hiermede is het vraagstuk opgelost, terwijl anderen nog aan het begin staan. Van groot belang is ook de levensruimte van een volk, waarbij dan nog komen de vlijt, de energie en de kunde, waarmede een volk uit zijn levens ruimte haalt, wat er uit te halen valt. Het Duitsche volk met zijn 150 menschen op een vierkanten kilometer en deels armen bodem, kan zich niet de luxe veroorloven zijn kracht te versplinteren, doch een gemeenschap van bet volk is noodzakelijk. De Führer zeide verder meer te vertrou wen op de Duitsche vestingen aan de west grens dan op verklaringen van den Volken bond. Met vertrouwen ziet hij in de toekomst. De nationaal-socialistische beweging zorgt ervoor, dat het volk juist wordt opgevoed, dat Duitschland dapper verdedigd wordt, hiervoor zorgt het Duitsche leger en de volksgemeen schap is de garantie, dat Duitschland niet inwendig ineen zal storten. De rede van Hitier werd telkens door toe juichingen onderbroken. Na het uitspreken van zijn rede. keerde de Führer, luide toege juicht, naar de Wilhelmsplatz terug. Denzelfden dag is ook door Goering in den Lüstgarten het woord gevoerd. Goering zeide o.a.: Duitschland bedreigt niemand, zooals Hitier ook verklaard heeft, maar het ligt ook niet meer in maehtelooze zwakheid terneer. Met het Duitschland van thans kan men niet spelen zooals vroeger.Men tracht thans, aldus Goering, door een politiek van omsingeling, de zwakken in ons volk zwakker te maken, maar dreigementen en in timidatie hebben nog slechts één weerklank gevonden: de weerklank van de kracht. Nooit in de toekomst zal Duitschland zwak zijn. Geen macht ter wereld zal het Duitsche rijk vernietigen, want het is gebouwd op de eeuwige eenheid van zijn volk. Nog steeds aanslagen in Palestina. JERUZALEM, 1 Mei (Havas). De Britsche regeering heeft een witboek gericht tot de re geering Van Palestina, dat vermoedelijk mor gen gepubliceerd zal worden. De kalmte is intusschen nog niet weerge keerd. Gisteren werden vier aanslagen ge pleegd, waarvan twee met doodelijken afloop. Te Tiberias werd een Joodsche vrouw gedood en te Haifa een Arabier. Hier werd tevens een Arabier gewond, terwijl te Jeruzalem een aan slag werd gepleegd op een bloedverwant van den Arabierenleider Nasjasjibi. De aanvaller werd door soldaten gewond. FRO-DUITSCIÏE EN ANTI-DUITSCHE BETOOGINGEN IN SLOWAKIJE. BRATISLAWA, 1 Mei (Havas). Bij de demonstraties te Bratislawa hebben de Duit- schers verschillende malen geroepen: „Wij willen Anschluss". Zij verspreidden pamflet ten met de woorden: „Pressburg wil An schluss". Daarentegen eischten de Slowaken op ener gieke wijze den terugkeer van Sidor aan het bewind. Ook te Presov hielden de Slowaken dergelijke betoogingen, die een anti-Duitsch karakter droegen. MOHAMMEDAANSCHE PAMFLETTEN TEGEN MUSSOLINI. JERUZALEM, 1 Mei (Havas-A.N.P.) In geheel Palestina zijn pamfletten verspreid, waarin wordt verklaard, dat „de Mohamme- daansche godsdienst op andere verdedigers rekent dan op die uit de totalitaire landen" en wordt gevraagd, dat Mussolini afziet van den titel van beschermer van den Islam. „GESTOLEN" ITALIANEN. ROME. 1 Mei (Stefani/A.N.P.) De „Tevere" berekent, dat door dienstplicht voor vreem delingen in Frankrijk in geval van oorlog on geveer 400.000 man in Frankrijk kunnen wor den opgeroepen, waarvan bijna 120.000 Ita lianen. Het blad protesteert tegen dezen „diefstal" van Italianen. Zwitsersche handel met Nederland gestegen. BERN. 2 Mei. Gedurende het eerste kwar taal van dit jaar is de buitenlandsche handel van Zwitserland in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar met 21 9 millioen francs toegenomen. Opvallend is, dat meer dan de helft, n.l. 12 millioen francs, van deze toe neming op rekening komt van den handel tusschen Zwitserland en Nederland, Polen wil zijn rechten in Dantzig handhaven, NEW YORK, 2 Mei (Reuter) Graaf Jerzy Potocki. de Poolsche am bassadeur in de Vereenigde Staten heeft in een van te voren gereed ge maakte verklaring voor een interview gezegd, dat Polen zijn economische rechten in Dantzig zal handhaven. De ambassadeur voegde hieraan toe, dat minister Beek Vrijdag as. in het parlement de tegeneischen .van Polen uiteenzetten zal, waardoor de rech ten van Polen in Dantzig verzekerd zullen worden. Graaf Potocki zeide voorts: Polen is geen Tsjecho-Slowakijeiedere actie van Duitschland tegen Dantzig zal worden be schouwd als een casus belli". Ten aanzien van het verzoek van Hitier een weg door den corridor te mogen aanleggen, zeide Potocki: „De eenige verklaring voor dit verlangen van Duitschland is de wensch Polen aan de zee af te sluiten en zijn econo mische en vermoedelijk ook politieke onaf hankelijkheid te verminderen". Tenslotte zeide graaf Potocki. dat Polen wel bereid is overf Dantzig te onderhandelen, doch nooit zal wijken voor geweld Terroristen doen een aanval op Nazareth. HAIFA, 2 Mei (Reuter) In den afgeloopen nacht heeft een gewapende bende een aanval gedaan op Nazareth. Een aantal Arabieren werd gedood of gewond en twee gebouwen wer den in brand gestoken. De materieele schade is aanzienlijk. Telefoonlijnen werden door gesneden. In het gevecht schijnen ook de aanvallers verliezen te hebben geleden. Volmacht voor den Poolschen minister-president. WARSCHAU, 2 Mei (Havas). Vanochtend heeft de ministerraad een wetsontwerp aan genomen, waarbij de president van de repu bliek wordt gemachtigd decreten uit te vaar digen op het gebied van landsverdediging, financiën en economie, tot de gewone zitting van het parlement wederom bijeen komt. De kolendampvergiftiging op de „Hunze 3". ROTTERDAM, 2 Mei. Over de kolendamp vergiftiging aan boord van de „Hunze 3" men zie pag. 3 kan nog worden gemeld, dat de beide slachtoffers zich gisteravond omstreeks tien uur naar kooi hebben moeten begeven. In het vooronder niet de kajuit, zooals gemeld waar het drama plaats greep, brandt dag en nacht een kookkachel. Bij het zich te ruste be geven moeten de beide mannen dep toegang tot het vooronder en de patrijspoort geheel hebben dicht gemaakt. Het gevolg was, dat de gassen van de kachel in het vertrekje bleven hangen, en de' mannen bedwelmden en vergiftigden. Toen kapitein E. Smit zijn mannen vanmorgen wilde wekken, was het onheil reeds geschied. De politie en de geneeskundige dienst werden aanstonds gewaarschuwd, doch men slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. De heide lijken werden naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. De slachtoffers zijn, naar wij nader verne men, de 48-jarige stuurman F. Heininga, vader van drie kinderen en de 28-jarige matroos M. Timmer, vader van twee kinderen. BENOEMINGEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. LEIDEN, 2 Mei. De Universiteitsraad van het Leidsche Universiteitsfonds heeft na verkregen koninklijke machtiging benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de economische geschiedenis aan de Leidsche Universiteit: prof. dr. Z. W. Sneller te Rotterdam. Tot curators van dezen stoel zijn -benoemd dr. M. van Blankenstein te Wassenaar mr. K. P. van der Mandele en mr. R. Mees beiden te Rotterdam. Engelsclien in liet buitenland moeten zicli aanmelden voor dienstplicht. LONDEN, 2 Mei (Reuter). Overeenkomstig het ontwerp van wet inzake den militairen dienstplicht moeten ook Britsche onderdanen van 20 en 21 jaar, die in het buitenland wonen zich bij het naastbij gelegen consulaat, legatie of ambassade doen inschrijven in het register voor militairen dienst. Dit beteekent niet. dat zij onder de wapenen moeten komen voor op leiding, doch indien zij het nalaten kunnen zij bij terugkeer in Groot Brittannie be schouwd worden als in gebreke te zijn ge bleven. Behalve de „Daily Herald" keurt de pers over het algemeen het ontwerp van wet inzake den militairen dienstplicht goed. De „News Chronicle" zegt, dat de regeering de gevaarlijkste klippen heeft weten te omzei len. Het blad is vooral tevreden over de clau sule over het terugnemen in hun betrekking van de soldaten met groot verlof. De „Daily Telegraph" is van meening, dat vooral de beperkingen in de militaire opleiding kritiek zullen uitlokken, terwijl de „Daily Mail" het ontwerp huldigt om de democrati sche opvatting, welke het opstellen heeft ge leid. Het blad merkt verder op dat de kosten voor den militairen dienstplicht hoog zijn. Be halve een kapitaal van 30 millioen pond ster ling, dat ineens moet wórden uitgegeven, ko men nog bijkomende kosten, welke in 1941 tot 25 millioen zullen stijgen Het land zal evenwel niet klagen, aangezien het de noodzakelijk heid inziet. Pri Rernhard naar het buitenland. 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. - Men meldt ons van officleele zijde, dat Prins Bernhard heden voor korten tijd voor particuliere aangelegenheden naar het buitenland is vertrokken, Na eenige dagen in Noord-Ttalie te hebben doorgebracht, reist Z. K H naar Reckenwalde voor een kort be zoek aan zijn moeder H.D.H. Prinses Armgard. Een Esperanto-Jubilcum. Men schrijft ons: Op 29 Mei a.s. zal de Haarlemsche Esperantis ten Vereeniging „Komprenado faras Pacon" haar 30-jarig bestaan herdenken. Het was in het najaar van 1908, dat in een vergadering van het N. O. G. de heer J. H. W. Habermehl een voordracht hield over Esperanto. Hij wist zijn gehoor zoo te boeien, dat een aantal leden zich voor een cursus aanmeldden. Zoo groot was het enthousiasme, dat reeds in het voorjaar 1909 overgegaan kon worden lot de oprichting van ..Komprenado'faras Pacon". De heer J. W. Sevenhuysen, hoofd van de Leerschool, stond bekend als een ijverig propa gandist van verschillende humanitaire stroo mingen. Geen wonder, dat hij zich ook met hart en ziel ging wijden aan de studie en verbreiding van Esperanto. Op zijn voorstel kreeg de ver eeniging haar kernachtigen naam „Komprenado faras Pacon", (Begrijpen maakt vrede). Deze waarheid, in rustiger tijden reeds geuit, is thans van groote actualiteit en in onze dagen meer dan ooit een woord waarnaar geluisterd dient te worden. Heel veel is het Esperanto- leven in Haarelm verschuldigd aan den eersten voorzitter, Sevenhuysen. Veel jongeren hadden aan hem een voortreffelijk voorbeeld van wils kracht en optimisme. Want een groot optimist was hij! De oudere leden van onze vereeniging weten dat en n u, zooveel jaren na zijn verschei den, voelen zij nog zijn invloed. Bescheiden en bovenal een groot menschenvriend, toonde hij zich de ware Esperantist naar het voorbeeld van Dr. Zamenhof. Zijn heengaan was dan ook een groot verlies voor de Haarlemsche Esperan tisten. Hij had de vereeniging in de eerste moei lijke jaren geleid en gebracht tot een kern van met overgave werkende leden. Als bijzonderheid mag niet onvermeld blijven, dat mej. I. M. H. Boon, die mede tot de oprich ting van de vereeniging heeft medegewerkt, thans nog lid is. Zij heeft steeds veel belangstel ling getoond voor het wel en wee van „K. f. P." en menige bijdrage geleverd ter opluistering van de clubavonden. Na het overlijden van den heer Sevenhuysen kwam de heer A. Rutgers. Met krachtige hand hanteerde hij den voorzittershamer. Helaas kon hij niet lang aan het bewind blijven. Zijn leef tijd maakte het noodzakelijk, na eenige jaren reeds zijn taak neer te leggen. Het was hem echter een vreugd nog te mogen beleven, dat de vereeniging in nieuwe, hoopgevende banen werd geleid. Hij werd in 1929 opgevolgd door den thans nog fungeerenden voorzitter, die aanvankelijk voor een moeilijke taak gesteld werd, omdat het vin den van goede medewerkers wel eens te wen- schen liet. Gaandeweg slaagde hij er in, weer een voltallig bestuur samen te stellen. Toen kon met kracht begonnen worden, de vereeniging te verbeteren en te verstevigen. Hiermede zijn we gekomen aan den toestand, zooals die thans is. Langzamerhand kwam de vereeniging weer in een zoodanigen staat, dat haar gezondheid geen reden meer gaf tot be zorgdheid. Uit de bescheiden dub (zooals de vereeniging vroeger feitelijk genoemd werd) is een werk- vereeniging ontstaan, die dank zij een eminente propagar.da-commissie, vooral de laatste jaren van zich deed spreken. Wij mochten het genoe gen smaken, vele buitenlandsche esperantisten in ons midden te zien. Uit Frankrijk, Zwitser land, Tsjecho-Slowakije, Estland, Amerika, Japan, Duitschland, Oostenrijk, Denemarken en Hongarije kwamen de sprekers ons vertellen van hun land en de Esperantobeweging aldaar. Langzaam, maar zeker, wordt het aantal be oefenaren en vrienden van Esperanto grooter. Telkens weer kunnen wij constateeren, dat de sympathie voor ons werken groeiende is. De tijden, waarin men ons bespotte of met een medelijdend schouderophalen voorbijging, zijn niet meer. In alle kringen krijgen wij gehoor. Ook de autoriteiten toonen een toenemende be langstelling; het is hiermede thans zoo gesteld, dat alleen nog maar een monetaire kwestie de invoering van Esperanto op de scholen tegen houdt. Zoo zullen wij dan ons zesde lustrum vieren onder voor onze vereeniging gunstige omstan digheden. Wij hebben sinds eenigen tijd behalve onze werk-groep (onze propaganda-commissie) een zangclubje: „La Najtingalo" en een tooneel- gezelschap: „La Verdaj Aktoroj", die vol vuur zich geprepareerd hebben voor de feestelijke herdenking van het 30-jarig bestaan en 'n revue in elkaar gezet hebben, die .zal klinken als een klok. Al zijn de tijden donker, onze propagandisten zullen niet bij de pakken neerzitten. Zij zullen de wereld toonen, dat alle idialisme nog niet dood is dat 't goede zal zegevieren over 't kwaad, hoe groot dit momenteel ook moge wezen. Er zal een geestelijke revolutie komen, die ieder ge weld zal breken. Wanneer wij daaraan mogen medewerken, wanneer wij een bijdrage mogen leveren tot wederopbouw van het goede, dan zullen wij ons gelukkig prijzen. „Komprenado faras Pacon" (Begrijpen maakt vrede) is en blijft ons devies. Daaraan zullen wij onze krachten blijven geven, zoolang wij daartoe in staat zijn. En het leger zal steeds grooter worden, steeds sterker, steeds onweerslaa nbaarder Ook niet-Esperantisten zullen welkom zijn op dezen avond. Bij de samenstelling van het programma is hiermede rekening gehouden. Raadsverkiezing te Haarlem. Candidaatstelling C. D. U. Thans heeft ook de candidaatstelling voor de Gemeenteraadsverkiezingen 1939 door de Chr. Dem. Unie Afd. Haarlem plaats gehad. Deze is als volgt: 1. G. Schaafsma (aftre dend); 2. Chr. A. Alders; 3. D. Breeuwer; 4. E. Overbeek; 5. mevr. J. H. FabelRee; 6. H. W van der Giessen; 7. A. Vries: 8. mej. N. Kater: 9. Nic. Dixon en 10. Joh. de Wijs. BALDADIGHEID. Gistermorgen kwam men in het Noorder Sportpark bij de aldaar gebouwde Pergola tot de ontdekking, dat van het sterk gecon strueerde met gemetselde pilaren in verbin ding staand houtwerk een gedeelte was af gerukt en m het plansoen geworpen. Vermoed wordt, dat hier sprake is van baldadigheid van de jeugd. VACATURE VAN DS. BLAUW. Naar wij vernemen zal Ds. M. G. Blauw, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente in Haarlem-Noord, die kort geleden zijn 40-jarige ambtsvervulling mocht herdenken en wien met ingang van 1 Juli as. emiritaat werd verleend, tot dezen datum de belangen van zijn wijk zelf blijven behartigen. Daarna wordt de wijk overgenomen door ds. M. v. d Voet. die voorloopig tijderrs het beroepings- werk als dominéé van geheel Schoten zal fun- geeren en eerst na de intrede van den nieuwei predikant de wijkpredikant wordt van he Zuidelijk deel der gemeente. BLOEMENDAAL DIEFSTALLEN IN DIENSTBETREKKING Door de recherche van Bloemendaal is aan gehouden de 21-jarige kruideniersbediende A. de S. wonende te Haarlem. Hij wordt verdacht van diefstal van een niet onbelangrijk bedrag aan geld ten nadeele van zijn patroon. Hij is ter beschikking van de Justitie te Haar lem gesteld. Door de recherche van Bloemendaal is met medewerking dor Haarlemsche politie aangehou den mej. J. M. B. wonende te Haarlem. Zij wordt verdacht van diefstal in dienstbetrekking bij een familie in Bloemendaal. Aangezien zij reeds voorwaardelijk was veroordeeld is zij op last van de Justitie naar een observatiehuis overgebracht. DIEFSTAL VAN STAMROZEN Door een bewoner van den Rijperweg werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een zestal stamrozen welke uit den tuin werden ont vreemd. De politie stelt hiernaar een onder zoek in. BLOEMENDAALSCHE BRIDGE CLUB. Zaterdagavond hield bovengenoemde vereeni ging in haar clublokaal in de Sociëteit „Ver eeniging" aan den Zijlweg haar laatste Howell- drive in dit seizoen. Onder leiding van den voor zitter, den heer Germeraad had ook deze drive weder een zeer prettig en sportief verloop. Er werd gespeeld in twee groepen. De prijzen wer den gewonnen in de: le groep: le prijs heer en mevr. Meiners met 61 m.p.; 2e prijs heer en mevr. Cats met 57.5 m.p.; 3e prijs mevr. Wafelaar en mevr. Uni met 56 m.p. 2e groep: le prijs mevr. Germeraad en de heer De Waard met 66 m.p.: 2e prijs de heer en mevr. Patist met 61V* m.p 3e prijs de heer en mevr. Rikkers met 61 m.p. OVERVEEN LUCHTBESCHERMING. Op 12 Mei wordt in de groote zaal van Domi een propaganda-avond voor de Lucht bescherming gehouden. Spreker is de heer A. van Batenburg, Com missaris van Politie en hoofd van de Lucht bescherming te Renkum met het onderwerp: Grondslagen der Luchtbescherming. HEEMSTEDE Arbeiders-W oningbouw. Soc.-dem. aandrang tot onverwijlde behandeling. Het raadslid de heer H. Disselkoen (S.D.A.P.) heeft het volgende schrijven tot den gemeente raad gericht: „Naar aanleiding van een, tot onzen Raad ge richt adres van de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" en van de daaruit voortvloeiende discussies, werd in de raadsvergadering van 25 Januari 1938 besloten, dat het vraagstuk van den arbeiderswoningbouw in onze gemeente door de Commissie voor Openbare Werken zou worden bestudeerd. „Pas elf maanden later, n.l. op 4 Januari 1939, hebben B. en W. den Raad per nota in kennis kunnen stellen met het resultaat van die bestu deering. Sedertdien zijn opnieuw vier maanden ver streken, maar bedoelde nota is nog steeds geen punt van beraadslaging in de raadsvergadering geweest, niettegenstaande wij na de ontvangst ervan reeds vijfmaal in openbare zitting bijeen kwamen. Het komt mij voor, dat de ernst van dit vraag stuk, waarbij de materieele zoowel als de mo- reele belangen van zeer talrijke gezinnen ten nauwste betrokken zijn, een nóg langer uitstel in geenen deele gedoogt. Mitsdien heb ik de eer U voor te stellen, de bedoelde nota inzake den arbeiderswoningbouw thans onverwijld der halve in onze eerste openbare zitting na heden (29 April) in behandeling te nemen. VOOR DE HULPBEHOEVENDE BLINDEN. De collecte de vorige week gehouden ten bate van de werkverschaffing aan hulpbehoe vende blinden gevestigd aan de Plantage Mid denlaan te Amsterdam, heeft ruim f 172 opge bracht. IJMUIDEN MARKTBERICHT IJMUIDEN. Tarbot 6452 ct. per kg. Tong 50—59 ct. per kg. Heilbot 88—62 ct. per kg. Griet f 2613 per 50 kg. Groote schol f 19 idem. Middel schol f 22 idem. Zetschol f 2111 idem. Kleinschol f 205.30 idem. Bot f 124.60 idem. Schar f 6 501.60 idem. Tongschar f 2218 idem. Poontjes f 85 idem. Groote schelvisch f 12—11.50 idem. Middel schelvisch f 16.50—6 idem. Kleinmiddel schelvisch f 10f 6.90 idem. Kleine schelvisch f 6.404 idem. Groote gul f 11.5011 idem. Kleine gul f 11.50—7.10 idem. Wijting f 4.50—2.10 idem. Makreel f 5.503.60 idem. Versche haring f 8.505.50 idem Kabeljauw f 56—22 p. 125 kg. Vleet f 1.88 per stuk Leng f 1 400.80 per stuk. Koolvisch f 0.80—0.12 per stuk. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Trawlers: Viking Bank, IJM 183, 910 manden 4450.— Kotter: E 84 moet zijn f 560 Loggers: De Vrouwe Maria, UM 201 f650. Verwachting, IJM 204 f 250. RO 1 f810. SCH 134 f670. SCH 66 f810, KW 175 f170. KW 75 f330, KW 89 f 290. KW 56 f330. KW 101 f340, KW 102 f230. KW 43 f290. KW 60 f260, KW 3 f430, KW 4 f590, KW 55 f 350. KW 27 f 300. KW 177 f 750, KW 91 f 270, KW 125 f270, KW 154 f250, KW 14 f 270, KW 138 f 460. KW 52 f 250. KW 45 f 280, KW 45 f 250. KW 110 f350. KW 95 f300, KW 22 f 290. KW 153 f 230. KW 36 f600, KW 130 f760, KW 158 f320. KW 163 f 260. KW 105 f 280, KW 44 f 340. KW 173 f 300. KW 127 f310, KW 19 f330, KW 70 f 360, KW 134 f250. KW 59 f 400. KW 24 f 820. KW 64 f 320, KW 62 f 240, KW 29 f 330. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 895 Amsterdam IJM. 58f 4070 845 Haarlem IJM. 9 f 4270 350 Libra IJM. 98 f 3850 110 Bruinvisch IJM. 97 f 1140 110 Raaf IJM. 432 f 1090 140 Zeehond IJM. 70 f 1030 Loggers: KW 86 f 860, KW 38 f 680, KW 74 f 860, KW 166 f 330. Von Dirkscn einde dezer week naar Londen. BERLIJN. 2 Mei (Reuter). Men verwacht dat de Duitsche ambassadeur te London, Von Dirksen, einde dezer week naar Londen zal terugkeeren, na een afwezigheid van zes weken. Drie dooden bij instorting. PADANG, 2 Mei (Aneta /A.N.P.) Tengevolge van zware regens is een heuvel ingestort, waar op zich een huls bevond. Van de vijf bewoners zijn er drie overleden. HAARLEM 2 Mei. Ondertrouwd: 2 Mei: R. Gispen en A. J. J. van der Weg. Bevallen: 29 April: M. de Graaf—Linnekamp, z. 30 April: W. van EgmondPlug. d.. M. A. van NordenBreed, z., C. H. Huis in 't Veld Oliedam, d. A. C. M. van der Pol—Ducrot. z., 1 Mei: E. J. van Aertvan Kampen, z„ M. L. J. de JagerDebrouck, d„ H. H. Geertsvan Zut- phen, d. Overleden: 30 April: C. Koblens—Prins, 77 j„ Drossestraat; L. BiezeveldHoltz, 46 j., Hazepaterslaan; J. F. Lamp, 67 j.. Kamper laan: H. Spruit, 67 j„ Gasthuisvest. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk 30 v. Vancouver te Rotterdam. Beemsterdijk 30 v. N.-Orleans te Rott. Binnendijk 29 v. N.-Orleans n. Rotterdam. Drechtdijk Rott. n. Vancouver 30 te Londen. Leerdam N.-Orleans n Rott. 29 te Tampico. Volendam 29 v. N.-York naar Bermuda. Noordam 29 v. New-York naar Rotterdam. Blommersdijk 29 v Philadelphia n Rott. Zaandam Rott. n. N.-York 30 v. Plymouth. Burgersdijk. New Orleans n. Rottm. via Lon den 29, 430 mijl W.Z.W. van Land's End Bilderdijk 27 van Baltimore n. Rotterdam. Spaarndam 29 van Galveston n. N.-Orleans. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitreis) 1 v. Singapore, Zuiderkerk (uitreis) p. 29 Beachy Head. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (thuisreis) pass. 1 Ouessant. Jagersfontein 1 van Rotterdam te Beira. Nijkerk (uitreis) 1 te Mombassa. Meliskerk 30 van Beira te Rotterdam. Bloemfontein 1 van Antwerpen te .Hamburg. Springfontein 1 van Amsterdam n. Hambg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 30 van Hamburg te Amsterdam. Jaarstroom (thuisreis) 1 te Havre. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekcrk (uitreis) p. 30 Gibraltar. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Theseus 1 van Kopenhagen naar Stettin. Iris Bordeaux naar Amsterdam p. 1 (12 midd.) Lydd. Crijnssen 30 van Curasao te Paramaribo. Deucalion Piraeus naar Amsterdam 1 van Oran. Stella Rotterdam naar Tanger 29. 45 mijl O. van Niton. Ajax 1 van Stettin te Amsterdam. Achilles 30 van Malta te Piraeus. Alkmaar 29 van Callao te Valparaiso. Atlas 26 van Curasao n. Aurora 29 van Genua naar Palermo. Berenice 1 van Castellon te Valencia. Bodegraven 29 van Amsterdam naar Chili. Breda 30 van Chili te Rotterdam. Colombia 30 van Amsterdam naar Hamburg. Costa Rica 30 van Cristobal naar Cartagena. Euterpe Danzig naar Amsterdam p. 1 Brunsb. Ganymedes 29 van Rotterdam te Curacao Hebe Lissabon n. Amst. p. 30 (10 n.m Lydd. Hercules 1 van Piraeus te Thessaloniki. Irene Setubal n. Genua p 29 Gibraltar. Juno 1 van Kiuluk naar Izmir. El Libertador 28 van Curasao n. Maracaibo. Midas 29 van Curasao naar Venezuela. Nereus 29 van Bilbao naar Musel. Oberon Lissabon naar Tunis p. 29 Gibraltar. Odysseus Amsterd. n. Gdynia p. 1 Holtenau. Orpheus Aarhuus n. Amsterd. p. 30 Brunsb. Pluto 30 van Kopenhagen te Amsterdam. Socrates Amst. n. W. Indië 29 van Dover. Titus 1 van Hamburg te Amsterdam Venus 29 van Napels naar St. Raphael. Vulcanus 1 van Jaffa te Beyrouth. Douro 29 van Puerto Barrios te Cristobal. Calypso 27 van Curasao n. Maracaibo. Vesta, Palermo n. Amsterdam p. 30 Gibraltar. Ulvsses, Rotterdam n. Algiers p. 29 Gibraltar. Alkmaar 28 van Callao te Valparaiso. Baam 29 van Corral naar Lebu. Cottica 26 van Curacao n. Port au Prince. Simon Bolivar 27 v. Barbados n. Port Limon. Ariadne. Rotterdam n. Oran p. 30 Dungeness Bodegraven, Amst. n. Chili p. 30 Dungeness. Titus 1 van Hamburg te Amsterdam. Orpheus 1 van Gothenburg te Amsterdam. Hebe 1 van Lissabon te Amsterdam. KONINKLIJKE SHELL, Chama 29 van Las Palmas naar Barbados. Agnita. Schiedam n Key West 29, 40 mijl O. van Niton. KON. HOLL. LLOYD. Westland 1 van Hamburg te Amsterdam. Amstelland (thuisr.) 29 van Montevideo. Ceres (thuisr.) 30 van Las Palmas. Waterland (uitreis) 28 van Santos. MEIJER COS SCHEEPVAART MIJ. Bengloe Hongkong n. Rott. 26 v. Pt Said. Maron 30 van Batavia te Liverpool. Perseus Japan n. Rott. 30 te Duinkèrken. Eurymedon 30 van Liverpool naar Java. Glenogle Dairen n. Rott 30 v. Port Said. Myrmidon Batavia n Amsterdam p 1 Lizard. Hector Japan n. Rotterdam 30 v. Shanghai. Glenapp 30 van Dairen naar Rotterdam. Glenbeg, Dairen naar Rott. 28 v. Penang. Glenaffaric. Japan n. Rottm 29 te Singap. Bellerophon, Rottm n. Japan 29 te Shanghai. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat fthuisr.) p 21 Dungeness. 1 (10 n.) verwacht. Alwaki 'uitreis) 30 40 mijl O van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bantam (uitreis) p. Finisterre. Brastagi (thuisreis) 30 v. Sabang. Garoet (uitreis) p. 29 Kaap Bon. Kota Baroe (thuisreis) 29 v. Genua. Kota Pinang (uitreis) p 30 Ouessant. Kota Radja (thuisreis) p 1 Ouessant Tosari (uitreis) p. 30 Kaan Bon. Veltevreden (uitreis) p. 30 Galle. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Poelau Tello (uitrcisi 1 te Londen. Moena (uitreis) p. 30 Beachy Head. Tabian (thuisreis) 29 van Singapore.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7