Italië opgelucht Engelsche dienstplichtwet ingediend. Voor Noord-Ierland van toepassing in oorlogstijd. Regeling van het Palestijnsche vraagstuk zicht? in na de rede van Hitier Volk leefde zelden onder grooter spanning DINSDAG 2 MEI 1939 HA ARE EM'S DAGBEAD 9 De Engelsche minister-president Neville Chamberlain heeft gisteren bij het Lagerhuis het ontwerp op de militaire oefening ingediend. Minister Hore Be- lisha diende vervolgens het wetsontwerp op de reserve- en hulpstrijdkrachten in. Het wetsontwerp inzake de militaire opleiding bepaalt dat iedere Britsche onderdaan tusschen 20 en 21 jaar een militaire opleiding zal moeten volgen, tenzij hij lichamelijk ongeschikt zal zijn of gewetensbezwaren heeft, welke zijn erkend. De inschrijving geschiedt vanwege het mini sterie vanarbeid. Na de inschrijving zan de me dische keuring geschieden. Tien dagen voor zijn inlijving in militairen dienst zal de oproeping geschieden. De opleiding duurt zes maanden, waarna in deeling volgt bij een der hulpdiensten of de aan vullende reserves, zulks voor een periode van drie-en-een half jaar. Werkgevers moeten deze mannen na hun mi litairen diensttijd van zes maanden weer in dienst nemen, op voorwaarden, die niet onguns tiger mogen zijn dan zij waren bij de inlijving. Er is een bepaling, waarbij, indien de persoon lijke omstandigheden zulks noodig maken, de oproeping zal worden vervroegd of uitgesteld. Waarschijnlijk zulllen zoowel de marine als de luchtstrijdkrachten een zeker percentage der dienstplichtigen toegewezen krijgen. Zij zullen hun opleiding van zes maanden krijgen bij een der hulpstrijdkrachten, die tot deze wapens behooren. Aan de marine worden volmachten gegeven een speciale reserve in te stellen, waarbij de daarvoor uit te kiezen mannen zullen worden ingedeeld. Het wetsontwerp voorziet in de moge lijkheid, dat de koning bij „order in council" bepaalt dat de wet ook van toe passing zal zijn op Noord-Ierland, met mogelijke wijzigingen, doch het is niet waarschijnlijk, dat een dergelijk besluit zal worden uitgevaardigd, tenzij zich bijzondere omstandigheden zullen voor- doen ,of dat er oorlog is. Burgers van Ierland, die gewoonlijk in Groot Brittannië verblijf houden, vallen onder de be palingen van deze wet op dezelfde wijze als de burgers van eenig ander dominion, tenzij zij behooren tot militaire strijdkrachten, die onder eenig deel der dominions resorteeren. Men gelooft, dat het in het geheel ongeveer 200.000 man betreft. Het is waarschijnlijk, dat zij in vier ploegen zullen worden opgeroepen. Het wetsontwerp op de reserve en de hulpstrijdkrachten. De tekst van het wetsontwerp op de reserve en de hulpstrijdkrachten brengt wijziging in de tegenwoordige procedure, volgens welke wan neer reserves worden opgeroepen een procla matie door den koning moet worden uitgevaar digd, aanplakbiljetten moeten worden aangebracht en individueele waarschuwingen gegeven moeten worden, wanneer er groote nood bestaat of dreigend nationaal gevaar. De nieuwe procedure volgens het wetsontwerp zal de regeering in staat stellen met meer spoed op te treden. Het wetsontwerp bepaalt, dat de koning door koninklijk besluit de admiraliteit, 't departement van oorlog en het ministerie van luchtvaart kan machtigen alle of sommige leden der reserves en der hulpstrijdkrachten op te roepen, wanneer de overtuiging bestaat, dat hun diensten noodig zijn. Men verwacht dat, wanneer het wetsontwerp zal zijn aangenomen, een dusdanig koninklijk Engelsclie regeering herhaalt haar verzekeringen aan Polen. Commentaar van de B. B. C. inzake Frankrijk's houding gedementeerd. LONDEN 1 Mei. De Britsche regee ring heeft heden bij drie verschillende gelegenheden Hitier gewaarschuwd niet met geweld te trachten Dantzig naar het Duitsche rijk terug te brengen of maatregelen te nemen in zake den Poolschen Corridor, aldus United Press De Britsche woordvoerder heeft n.l. heden in een verklaring aan de pers opnieuw verzekerd, dat ..indien Polen zich verzet, Groot-Britannië dit even eens zal doen." Het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft voorts verklaard, dat het niets uit staande heeft met een commentaar uit Parijs, dat de B.B.C. Zondagavond heeft verspreid, vol gens hetwelk Frankrijk niet bereid zou zijn voor Dantzig te vechten. Naar verluidt, heeft de Poolsche ambassadeur hiervan mededeeling ge daan aan zijn regeering te Warschau. Tenslotte wordt officieel bevestigd, dat de Britsche ambassadeur te Warschau Zaterdag j.l., tijdens een bespreking van Hitler's rede met kolonel Beek, er den nadruk op gelegd heeft, dat Groot-Britannië bereid is Polen met alle kracht te steunen, indien Polen weerstand zou bieden aan een bedreiging van zijn onafhan kelijkheid. Wat de uitzending van de B.B.C. betreft, waar van hierboven sprake is, meldt United Press, dat Percy Philip Zondagavond in een radio uitzending uit Parijs heeft verklaard, dat hij geen officieele geheimen vertelde en den tegen standers niets mededeelde, wat zij niet wisten met te zeggen dat de Franschen niet bereid zullen zijn te vechten in het geval Dantzig op nieuw een Duitsche stad zou worden. Philip zeide voorts, dat de gecompliceerde toestand in de Vrije Stad reeds langer had geduurd, dan wie ook in Frankrijk verwacht had en besloot met te zeggen dat de meeste Franschen van meening zijn, dat de kwestie Dantzig reeds lang geleden had moeten worden geregeld. Naar uit betrouwbare bron verluidt, heeft een onderzoek aangetoond, dat kort voor de radio uitzending uit Parijs, Philip de gast is geweest van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, bij wien hij de thee gebruikte. Deze omstandigheid heeft er toe geleid, dat men aan de opmerkingen van Percy Philip groot belang heeft gehecht. Aal gevolg hiervan heeft de Britsche regeering, zooals reeds gemeld, met nadruk verklaard, dat zij de meening van Philip niet deelt, welk thans door de uitzending van de B.B.C. door millioenen luisteraars is gehoord. Naar verluidt heeft het departement van Bui tenlandsche Zaken de B.B.C. een reprimande toegediend en zou verklaard zijn dat, wanneer iets dergelijks nog eens gebeurde, een sterke controle zou worden ingesteld. <United Press). besluit zal worden gepubliceerd, dat drie jaar van kracht zal blijven en den drie defensie departementen de genoemde machtiging zal ver- leenen. De wet zal drie jaar van kracht blijven. Zij kan daarna voor telkens een jaar verlengd worden, of voor het verstrijken der drie jaren vervallen. Op de vraag of de regeering thans een ver plicht nationaal dienstregister wil instellen, heeft Chamberlain gisteren het Lagerhuis ont kennend geantwoord, waaraan hij toevoegde: „ik ben van meening, dat de redenen, die aan gevoerd zijn tegen een dergelijk register, en die volledig uiteengezet zijn door Anderson op 6 December j.l., niets van haar kracht hebben ver loren". De houding van Ierland. De Hooge Commissaris van Ierland te Londen, Dulanty, is gisteravond naar Dublin vertrokken. Hij weigerde iets te zeggen over het gerucht, dat hij met de regeering van Eire zou gaan confe- reeren over de invoering van den dienstplicht in Engeland. Havas meldt voorts, dat kardinaal McRory en de Roomsch Katholieke bisschoppen in Ierland een manifest publiceeren waarin zij prostestee- ren tegen den dienstplicht. Zij verklaren in hun manifest, dat het opleg gen van dienstplicht aan de Ieren van Ulster de Iersche bisschoppen verontwaardigt en hun tot tegenstand brengt, daar het een beleediging zou zijn voor het nationaal gevoel wanneer een aan slag wordt gepleegd op hun nationale rechten. Twee Turksclie vliegtuigen neergestort. Toestellen keerden terug van de feestelijkheden in Iran. TEHERAN,, 1 Mei. Twee van de zeven Turksche vliegtuigen, die naar Teheran geweest waren om deel te nemen aan de feestelijkheden bij het vorstelijk huwelijk, zijn brandende neergestort bij hun terugkeer naar Turkije. Van elk dezer beide vliegtuigen kwam een inzittende om het leven. Vier inzittenden bleven on- Vier der overige toestellen, die klaarblij kelijk in een zwaren storm geraakten, land den veilig te Bianbekir, Tabriz en Ardabil. Alle zeven toestellen waren Zaterdag uit Teheran vertrokken. Een keerde denzelfden middag teru|g en meldde dat er een zware storm stond bij Tabriz. (Reuter). De Engelsche onderhandelingen met Rusland. Chamberlain bevestigt dat voorstellen ontvangen zijn. In antwoord op een desbetreffende tot hem gerichte vraag heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard dat de besprekingen met Rusland voortgaan. Halifax heeft Maisky Zaterdag gesproken, onmiddellijk na diens terugkeer uit Moskou. „Terwijl ik volledig de wenschelijkheid toe geef van het afleggen van een verklaring zoo spoedig dit slechts mogelijk is" aldus ver volgde de premier betreur ik het, dat ik voor het oogeniblik niet meer kan zeg gen". Op de vraag van Attlee, of eenigerlei be paald voorstel van Rusland is ontvangen antwoordde Chamberlain, dat voorstellen ontvangen zijn en dat de beraadslagingen nog worden voortgezet. Chamberlain gaf de verzekering dat de onderhandelingen met allen mogelijken spoed worden vortgezet. De vraag of de premier, teneinde aan het beginsel vast te houden van samenwerking tusschen de Balkanlanden tot het bieden van weerstand tegen agressie, wil overwegen welke stappen genomen kunnen worden om bij stand te geven bij de regeling van openstaan de kwestfes tusschen Roemenië. Bulgarije en Griekenland,, zocals de. kwesties van de Do- broedsja. antwoordde Chamberlain: ..De Britsche regeering hecht het groot ste belang aan het beginsel van de eenheid op den Balkan en is van oordeel, dat de ge noemde kwasties in de eerste plaats geregeld moeten worden door onderhandelingen tus schen de betrokken landen". Koning Zogoe naar Istanboel. Uit Ankara: Van officieuse zijde meent men te weten, dat koning Zogoe heden met zijn ge volg incognito in Istanboel zal aankomen en zich daar zal vestigen. Poolsclie arbeiders demonstreer den voor de onafhankelijkheid. Loon aan defensiefonds afgestaan. De viering van den eersten Mei is te War schau kalm verloopen, meldt Havas. Na des morgens stilgelegen te hebben, begonnen de transportdiensten in het begin van den middag weer te werken. De industrieën, die voor de de fensie werken, hebben het werk niet gestaakt en in vele gevallen stortten de arbeiders van deze fabrieken, evenals een groot aantal taxi chauffeurs, hun dagloon in het fonds voor de landsverdediging. Aangezien betoogingen ver boden waren, hielden de socialistische partij en verschillende groepeeringen van socialisten en Joden hun vergaderingen in schouwburgen en bioscoopzalen en in hun clublokalen. In deze vergaderingen werd één enkele resolutie aan genomen, waarin den wil van alle Poolsche arbeiders tot uitdrukking wordt gebracht om ac tief deel te nemen aan de verdediging van de vrijheid en onafhankelijkheid van Polen volgens de traditie van de socialistische partij. Uit voorzorg tegen anti-Duitsche betoogingen was de bewaking, die seder de redevoering van" Hitler in de omgeving van de Duitsche ambas sade te Warschau geplaatst was, versterkt. Reis van Von Braucliitsch naar Libië vertraagd. Vliegtuig van den Duitschen generaal tot tusschenlanding genoopt. ROME, 2 Mei. Het vliegtuig, waarmede de Duitsche opperbevelhebber, generaal Von Brauchitsch. naar Libië vloog, heeft tenge volge van de slechte weersomstandigheden een tusschenlanding moeten maken te Cata nia op Sicilië. Von Brauchitsch verliet, verge zeld van zijn vrouw, de Italiaansche generaal Pariani en een gezelschap Italiaansche offi cieren om zeven uur Maandagmorgen Rome met bestemming Tripoli, waar de Duitsche ge neraal gedurende zes dagen de gast van Balbo zal zijn. Hij zal de militaire bezetting en de paraatheid van de Italiaansche kolonie in specteer en. Een hevige zandstorm woedt langs de ge- heele kust van Libië. Men gelooft dat de storm, die de afmetingen van een cycloon aanneemt, zijn oorpsrong heeft in de Algerijnse he woes tijn. Sterke Zuid-Oostenwind woedt over Tri poli en naaste omgeving. Alle luchtverbindin- gen zijn stil gelegd. Men neemt aan dat Balbo het bericht van dezen zandstorm draadloos naar de Italiaansche vliegvelden heeft over gebracht, zoodat Von Brauchitsch tijdig te Catania opgehouden kon worden (United Press). Functie van stadhouder in Oostenrijk opgeheven. Seys Inquart wordt rijksminister. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De functie van rijksstadhouder in Oostenrijk is opge heven. Seyss Inquart is tot rijksminister be noemd, voorloopig zonder speciale taak. Gouwleider Konrad Henlein ise benoemd tot rijksstadhouder in den rijksgouw van het Sudetenland. Arabische voorstellen een „nieuwe uitgave der Britsche plannen. Naar volgens Reuter te Kaïro verluidt heeft het Britsche kabinet Maandag de volgende nauwkeurige voorstellen bestudeerd, die opge steld zijn in de slotconferentie der Palestijn sche Arabieren en vertegenwoordigers der Ara bische staten, bij wie zich voor de eerste maal de Indische Mohammedanen hadden gevoegd. 1. Wanneer de vrede hersteld is moet een nationale regeering over Palestina gevormd worden met Pale stijnsche ministers, bijgestaan door Britsche adviseurs/ De hooge posten moeten zoo mogelijk bezet worden door bevoegde Palestijnen. 2. De Joodsche immigratie cnoet beperkt worden tot nog 75.000 met in begrip van de recente illegale immi granten, over een periode van vijf jaar. Tenslotte zal de Joodsche bevol king niet meer dan een derde deel der bevolking mogen bedragen. 3. Verkoop van land aan Joden moet onderworpen worden aan voor waarden, die goedgekeurd zijn door de nationale regeering en den Hoogen Commissaris. 4. Een nationale vergadering, welke de geheele bevolking zal vertegen woordigen, moet bijeengeroepen wor den na drie jaren. Deze vergadering moet den toestand bestudeeren en een grondwet ontwerpen. Reuter verneemt dat bovenstaande voorstel len eenige bevestiging vinden in welingelichte kringen te Londen, waar men gelooft dat, wanneer de voorstellen aanvaard worden, de vertegenwoordigers der Arabische staten den Palestijnschen Arabischen leiders zullen voor stellen de terreurscampagne terstond te sta ken en het Britsche plan te aanvaarden. Wan neer deze koers gevolgd wordt, gelooft men, dat de Arabieren terstond zouden vragen toe stemming te krijgen om een aandeel te nemen in het bestuur over Palestina en verantwoor delijke regeeringsfuncties toegewezen te krijgen. Er verluidt dat de nieuwe voorstellen uit Kaïro Maandagmorgen door het Britsche ka binet zijn overwogen, doch dat het niet waar schijnlijk is dat een beslissing van het kabinet bekend zal worden gemaakt voor de publi catie van het witboek met de regeeringsvoor- stellen voor een regeling van het Palestijnsche probleem. Accoord op handen? Havas verneemt nader uit Londen, dat wel ingelichte kringen, na de kabinetszitting van Maandagmorgen, de onderhandelingen in Kaïro tusschen de Palestijnsche gedelegeer den en de Egyptische regeering, die officieus uit naam der Britsche regeering optreedt, met vertrouwen tegemoet zien. Men meent te we- tn dat het kabinet het er over eens zou zijn geweest het noodzakelijk te achten dat men in de huidige inernationale omstandigheden tot een regeling komt van het probleem, ten einde den toestand in het Oosten van de Middellandsche Zee te stabiliseeren. Lil het rapport, dat Macdonald, de minister van Koloniën aan zijn mede ministers heeft uitgebracht na zijn recente besprekingen met den Egypti- schcn ambassadeur, zou hij er op ge wezen hebben, dat de Palestijnsche voorstellen practisch een nieuwe uit gave vormen der Britsche plannen, die aan de Palestijnsche conferentie werden voorgelegd en dat onder die omstandigheden een accoord op deze basis zonder moeite tot stand zou kun nen worden gebracht. Het is wel waarschijnlijk dat Engeland er op zal aandringen, dat Joden zullen worden opgenomen in het nieuwe Palestijnsche be stuur en dat maatregelen genomen worden tot aanmoediging van Joodsch-Arabische samen werking. Ook zouden de Engelschen zeker er op aandringen het beperkingsgetal voor de immigranten van 75.j)00 weer op 100.000 te brengen, zooals zij reeds hadden voorgesteld. De houding der Mohammedanen na de annexatie van Albanië ROME, 28 April 1939 (Van een bijzonderen medewerker). EEN zucht van verademing ging heden door het Italiaansche volk, want on danks allen heroieken geest, dien de burgers van dit land tegelijk met hun zwarte hemden plegen aan te trekken, kon men toch in deze laatste weken en dagen meer dan anders constateeren, hoe diep de wensch naar vrede nog steeds in alle kringen der bevolking leeft. Waar men ook als buitenlandsch journalist met de menschen in eenigszins nauwere aanra king kwam, onverschillig of zij arbeiders, intel- lectueelen of middenstanders waren steeds weer trof de bange vraag: hoe zal de rede van den Führer uitvallen en zullen wij nu heusch oorlog krijgen? Nu men het weet is het gevoel van op luchting onmiskenbaar. Bijna alle bladen geven den volledigen tekst, die overigens ook door de Italiaansche radio herhaalde malen in extenso werd uitgezonden. Men ziet zelfs heel eenvou dige lieden hun krant spellen en over de be- teekenis van den „discorso del Führer" druk discuteeren. Men is geneigd te gelooven, dat de ondragelijk geworden spanning nu zal vermin deren en hoopt gaarne op een spoedigen terug keer der mannen, wier mobilisatie thans nog het Italiaansche bedrijfsleven min of meer ont wricht. Sedert de dagen van den Abessijnschen veld tocht en de ongelukkie sancties zijn de Italianen wel eenigszins aan dreigende spanningen rond om hun land gewend geraakt, maar dezen keer zijn zij zich toch terdege het précaire van de situatie bewust geworden. Daarvoor zorgde wel de pers, die in tegenstelling met vroeger ge volgde methoden haar publiek de soms wel bit tere critiek van het buitenland op Italië niet onthoudt. Nu was en is er onder deze critiek nogal veel, dat apert onjuist is en menschen deed glimlachen of hen met ergernis vervulde Berichten over een dagenlang bloedvergieten tijdens de bezetting van Albanië, over herhaal de pogingen tot aanslagen op den Duce, over anti-Duitsche relletjes in groote steden waren beslist onjuist, zoodat de daarop gebaseerde commentaren van sommige buitenlandsche bla den, die door de Italiaansche pers werden weer gegeven, met ontstemming ter kennis werden genomen. Ook de meldingen over de beweerde veront waardiging der Mohammedaansche volken over het Italiaansche optreden tegen Albanië erger den de Italianen gruwelijk, omdat het sedert de plechtige overhandiging van het heilige zwaard van den Islam aan den Duce juist een van de lievelings denkbeelden van de Italiaansche be volking is geworden, zich door de sympathie der Mohammedanen in de Arabische landen een voordeel te scheppen, dat op het geschikte oogen- blik als een veilige troef tegen Engeland kon worden uitgespeeld. Het lijkt inderdaad onwaar schijnlijk, dat de Mohammedaansche volken, die sinds lang zoo uiterst gevoelige wrijvingspunten met Engeland en Frankrijk hebben als Palestina en Syrië, waarbij de hoop van velen hunner op den moreelen en zelfs materieelen steun van Mussolini is gevestigd niet ten onrechte ove rigens, zooals ons uit contact met hier te lande vertoevende Arabieren bleek nu eensklaps al hun grieven zouden vergeten en met hun vroegere tegenstanders samengaan terwille van een betrekkelijk klein gebied, dat ver verwij derd ligt van de eigenlijke Mohammedaansche wereld, en al lang geen onverdeeld Muzelman- sche bevolking heeft, terwijl het zich blijkbaar zonder moeite bij den nieuwen stand van za ken neer legt. Aan de betoogingen en vertoogen van de Moslem in Fransch Tunis behoeft men niet meer waarde toe te kennen dan aan de tegenoverge stelde betoogingen in Italiaansch Libië. Ten overvloede heeft het kerkelijke hoofd van de Albaneesche Mohammedanen inmiddels officieel zijn instemming met de Italiaansche bezetting en de erkentelijkheid en trouw van de Islam ie- tische bevolking jegens Italië uitgedrukt. Hij heeft deze verklaring zelfs nog eens op zoo mo gelijk noch plechtiger wijze herhaald, blijkbaar omdat de Italiaansche regeering er groote waad de aan hechtte. De Italiaansche regeering doet overigens alles, om de sympathie der Mohammedanen te be houden. In Albanië evenals in de Afrikaansche deelen van het Imperium geniet de Islam meer voorrechten dan bijv. het Protestantisme in het Moederland. In Libië werden onlangs aan de Mohammedaansche inboorlingen zekere burger rechten en daardoor een bepaalde gelijkstelling met de blanken verleend. Zoo juist werden in Oostelijk Libië weer vier Mohammedaansche modeldorpen gesticht Twee hiervan Chadra bij Gerdes Gerrari in de provincie Derna, alsmede Nahiba in de provincie Bengasi zijn als herders dorpen aangelegd; de twee andere, Mansoera in de nabijheid van Apollonia alsmede Gedieda bij Boe Traba in de nabijheid van Ptolemaide lig gen in de vruchtbare kuststreek en hebben een landbouw-karakter. Evenals in de vroegere stichtingen van el Atroem en van el Glaa werd ook in elk van deze nieuwe model-dorpen door de Italiaansche regeering een keurige moskee gebouwd, een tegemoetkoming waar men in het Vaticaan uiteraard minder goed over te spre ken is. ■irNTUSSCHEN blijkt de verbinding tusschen -Ï-Albanië en Italië toch nog heel wat hechter te worden dan men bij een loutere personeele unie zou verwachten. De eigen diplomatieke ver tegenwoordiging van Albanië in het buitenland is wel gehandhaafd, maar het leger is geredu ceerd tot een decoratief lichaam, terwijl de mi litaire macht uitsluitend in handen van het Ita liaansche leger ligt. Inmiddels is bepaald, dat de Italiaansche staatsburgers in Albanië en we- derkeerig de Albaneezen in Italië dezelfde bur gerrechten genieten als de eigen burgers en thans is zelfs een Albaneesche afdeeling van de P.N.F., de Italiaansche Fascistische Partij, op gericht en door den secretaris-generaal minister Starace in Tirana ingewijd. Als men bedenkt, dat de Fascistische partij, Mussolini's levens- werk, waarmede en waardoor hij Italië heeft veroverd en groot heeft gemaakt, in de twintig jaren van haar bestaan slechts één keer een niet-Italiaan onder haar leden heeft opgeno men en wel Adolf Hitler, omdat in haar het eigen Italiaansche wezen op bijna jaloersche wijze werd bewaard, dan begrijpt men hoezeer de Albaneesche natie op den duur in den Ita- liaanschen staat zal opgaan. Italië en Albanië zullen één worden, waar door het Italiaansche grondgebied niet slechts een domineerende strategische positie heeft ge wonnen, maar ineens ook de onbelemmerde be schikking heeft gekregen over de zoo vurig be geerde en in een oorlog zoo onmisbare petro leum, waarvoor de volgens de meest moderne vindingen ingerichte raffinaderijen al sedert maanden in Bari en in Livorno gereed stonden. Speciaal Amerikaanscli departe ment voor het Panamakanaal. Het departement Porto-Rico. In opdracht van Roosevelt heeft het Amerikaanse he departement van oorlog een belangrijken maatregel ge nomen, die ten doel heeft de verdedi ging van het Panamakanaal te ver sterken door de instelling van een nieuw militair departement „het departement Porto Rico". Dit departement zal belast zijn met dê leiding van het geheele defensiesysteem in de zóne der Antillen. Het nieuwe organisme zal zijn zetel hebben in San Juan en op 1 Juli gaan functionneeren. Het zal belast zijn met de taak buitenlandsche, vijandelijke mogendehden te beletten bases te vestigen in de nabijheid van het Amerikaansche vaste land. RACK PROGRAMMA WOENSDAG 3 MEI 1939. HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Be richten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11,15 Pianovoordracht cn gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, 12,15 Cel lovoordracht en gramofoonmuziek. 1.00 Gra mofoonmuziek. 1.45 Damesorkest Van Eden en gramofoonmuziek. 2.30 Voor postzegel ver zamelaars. 3.00 Vervolg Concert en gramo foonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Zang, piano en gramofoonmuziek.. 4.45 Ge- lukwenschen. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gra mofoonmuziek. berichten. 6.25—6.55 Taalles en causerie over het Binnen aanvaringsregle ment. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de wereld-zendingsconferentie te Tambaram (Madras). 7,40 Gramofoonmuziek. 7.45 Op wekking tot steun aan den Nationalen Reclas- seeringsdag. 8.00 Berichten A.N.P., herhaling SOS-berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Zie Droitwich. 9.15 NCRV-gemengd koor en declamatie. 10.15 Berichten ANP, actueel half uur. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoon muziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM H. 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO, en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Esmeralda, (ca. 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keu ken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de Continubedrijven. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Be richten. 12.17 VARA-orkest. 1.00 Gramofoon muziek. 1.151.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor dekinderen. 5.30 Orgel spel. 6.00 De Ramblers (ca. 6.28 Berichten). 6.406.55 Causerie „Uitstapje naar den zelf kant". 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 „Van streven en strijden", interview. 7.30 Bijbel vertellingen. 8.00 Herhaling SOS-be richten. 8.03 Berichten .ANP. VARA-Varia. 8.20 Sylvia-Amusementsorkest en solist. 8.45 Radiotooneel. 9.30 Marimba, xylofoon en or gel. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.10 VARA-orkest en soliste. 11.00 12.00 Dansmuziek (gr. pl.) DROITWICH, 1500 M. 10.2510.50 Pianovoordracht. 11.10 Bobby Howell's orkest. 12.05 Gramofoonmxiziek. 12.20 Populair solistenconcert. 12.35 Declamatie. 12.551.20 Het Philip Whiteway-ensemble. 2,10 Dansmuziek. 2.25 Sportreportage, 2.45 Radiotooneel. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.40 George ScottWood's accordeon-ensemble. 5.20 Be richten. 5.40 Wetenschappelijk overzicht. 6.00 Pianovoordracht. 6.20 De Band Waggoners en solisten. 7.05 Actueele causerieën. 7.35 BBC Symphonie-orkest. o.l.v. Arturo Toscanini. (Om 8.15 Berichten). 9.20 Causerie „Inland cruising". 9.35 BBC-Harmonie-orkest. 10.20 Joe Lass en zijn Band. 10.50 Gramofoonmu ziek. 11.1011.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1618 M. 8.00 en 9.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Ellis- orkest. 11.30 Zang. 12.25 Franqois Gras' orkest 1.35 Pianovoordracht. 1.50 en 2.50 Zang. 3.05 Gramofoonmuziek. 4.05 Vioolvoordracht 4.25 Bailly-orkest. 5.35 Pianovoordracht. 5.50 Zang 6.20 Zang met toelichting. 6.50 en 7.50 Gra mofoonmuziek. 8 20 Actueele uitzending. 8.50 Orgelconcert. 9.2011.20 Symphonieconcert m.m.v. solisten en het Noyon-koor. KEULEN. 456 M. 5.50 Rheinische Landesorkest. 7.50 De ..Drei Musikanten". 11.20 Phi'.harmonisch orkest van Wuppertal. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.30 Populair concert. 2.40 Leo Eysoldt met zijn orkest (opn.). 3.20 Omroepkleinorkest. 6.10 Zang. 6.35 Leo Eysoldt met zijn orkest, solis ten en vroolijk instrumentaal kwintet.8.30 Om loeporkest cn solist. 9.55 Solistenconcert. 10.4011.20 Omroep-Amusementsorkest en soliste. BRUSSEL 322 IVL 11.20 en 12.301.20 Gramofoonmxiziek. 4.20 Belgisch Pianokwartet. 4.55, 5.50 en 6.20 Gra mofoonmuziek. 7.20 Zang en piano. 3.20 Om roeporkest. 9.30—10.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Omroepdansorkest. 12.501.20 Gra mofoonmuziek. 4.20 Wigy-Trio en solisten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.05 Piano voordracht, 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Radiotooneel. 9.30—10.20 Omroepdansorkest en soliste. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Mozart-koor van dc H.J. en Muziek leiderskoor. 8.20 Populair solistenconcert. 9.20 Berichten. 9.40—10.00 Politiek overzicht. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Gramofoonmu ziek.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9