KARELI ROOKT H JD.*'V ertelJIef H.c.andersën DE NACHTEGAAL WOENSDAG 3 MET 1939 H A A "R E E M'S D A G B L' A D Vereenigiiig an Onder officieren „Ons Belang". Feestavond ten bate van de stichting „Het Sanatoriumfonds". Ten bate van de stichting „Het Sanatoriumfonds" van de Vereeniging van onderofficieren „Ons Belang", ai- deeling Haarlem, werd Dinsdagavond in het gebouw van den H. K. B. een feestavond gehouden. Het openingswoord werd uitgesproken dooi den voorzitter der sanatoriumcommissie, den heer J. Blokker, die er zijn voldoening over uit sprak dat men in zoo grooten getale naar deze bijeenkomst was toegekomen. Spreker richtte een hartelijk woord v'an welkom tot de aanwe zigen, in het bijzonder tot de officieren van het korps motordienst en den hoofdpropagandist, den heer O. J. van Rijswijk. De heer Blokker zeide voorts dat men zich misschien zal afvra gen of de gezelligheid en jolijt van een feest avond eigenlijk niet in tegenspraak zijn met het ernstige karakter, dat de stichting draagt. Hier geldt echter wel in zeer sterke mate, dat de middelen geheiligd worden door het doel, dat is het lenigen van den nood der zieke kameraden. Hartelijk dank bracht spreker aan allen, die aan dezen avond hun medewerking hadden willen verleenen. Na deze woorden zongen de aanwezigen staande het eerste couplet van het Wilhelmus. Het feestprogramma, dat onder leiding stond van Jack Funny, nam daarop een aanvang. Het bestond in de eerste plaats uit het optreden van Jack Funny zelf, die weinig moeite had zijn pu bliek in de goede stemming te brengen. Zijn liedjes, grappen en conférence oogstten terecht veel bijval. Zoo was het ook met de nummers, die Dory Schrama ten gehoore bracht. Zij was in haar cabaret- en operetteliedjes uitstekend op dreef en van het pakkende walsliedje werd het refrein uit volle borst door de zaal meegezongen. Ook het dubbel mannenkwartet Aurora" onder leiding van den heer K. Zeilmaker mocht zich in veel succes verheugen. Het kwartet zong „Salve Regina" van P. Kallenbach, „Hymne a la Nuit" van L. de Ritte en tenslotte eenige humo ristische nummers, waarbij het welbekende „O Pepita!" van A. Muller. Een fleurige noot brachten ongetwijfeld „The five while stars" in het programma. Deze vijf leerlingen van de Dansacademie Joh. L. van Duin demonstreerden een aardigen revuedans, die door de meisjes uitstekend was ingestudeerd. In den loop van den avond hield de heer O. J. van Rijswijk een korte propagandarede. Spre ker bracht allereerst een eeresaluut aan den heer Blokker en degenen, die hem terzijde heb ben gestaan bij het organïseeren van dezen avond. Evenals de voorzitter wees ook deze spreker op de tegenstrijdigheid, die bij het hou den van een feestavond voor het Sanatorium fonds tot uiting komt. Maar op deze wijze moet men nu eenmaal mede het gestelde doel, de be strijding van de t. b. c. in het leger nastreven. Spreker zette in treffende bewoordingen uiteen, hoe dringend noodzakelijk een instituut als het Sanatoriumfonds is. Als er ziekte komt in het gezin van den onderofficier komen er dikwijls voor den militair financieele lasten, die zijn draagkracht te boven gaan. Het sanatoriumfonds springt in dat geval te hulp en zorgt voor de noodige verpleging. Zevenentwintig jaar gele den werd het l'onds gesticht door onderofficieren, die inzagen, welk een ontzaglijk leed en onover komelijke moeilijkheden de t. b. c. en andere ernstige ziekten teweeg brachten. Gedurende al die jaren verricht het l'onds nu reeds zijn heil zaam werk; 1200 mannen, vrouwen en kinderen konden in die periode geholpen, en zeer goed geholpen worden. Met dit werk wordt verder gegaan. Men poogt door het houden van feestavonden ruimere belangstelling voor het nobele doel te wekken en nieuwe donateurs er zijn er nu 6000 te winnen. Spreker deed een dringend beroep op de aan wezigen hun steun aan het fonds te blijven geven en zoo mede te werken aan het goede en verheven doel, dat de stichting beoogt. Het slot van den feestavond werd gevormd door een bal onder leiding van den heer Van Duin en met medewerking van „The Rhythm Maniacs", leider de heer Pim Verdel, welke band ook de entr1 acte muziek verzorgd had. Nog zij vermeld, dat gedurende de pauze een loterij werd gehouden, welke, naar wij ver trouwen, een flinke versterking voor het fonds zal hebben opgeleverd. WIE REKENT koopt zijn kleeding tegen a contant prijzen en toch vanaf ƒ1.per week, bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 c, naast Slager s Verfhandel. TELEFOON 17273 (Adv. lngez. Med.) ALLE-DAG-KEKK Men schrijft ons: Nu reeds zes jaren wordt te dezer stede eiken avond (behalve Zaterdag en Zondag) van 7 tot 7 30 uur in het Koor van de Groote Kerk, mgang Klokhuisplein, een kerkdienst gehouden voor hen. die bij al de onrust in het dagelijksch leven, waar alles schijnt te wankelen, er behoefte aan hebben, om een oogenblik in de stilte van Gods huis te zijn. Voorgangers zijn de predikanten van alle ge zindten te Haarlem en omstreken, zoodat iedere geregelde bezoeker of bezoekster ook minstens éénmaal per maand zijn eigen predikant hoort. De kerkdeuren worden reeds een half uür voor den aanvang van den dienst geopend voor hen die willen genieten van de stille wijding, welke ieder, die op een zomeravond onze Haarlemsche kathedraal binnentreedt, ondergaat. Toegang en zitplaatsen zijn vrij. Ieder is har telijk welkom! FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 2 Mei 1939. f Pieter Jan Stuiver, veehouder, vroeger wonen de te Noordwolde, thans te Zwanenburg, ge meente Haarlemmermeer, Kerkhoflaan 29, Cu rator Mr. A. G. H. H. Roeffen, te Hoofddorp. P. I. M. Thyssen. sigarenwinkelier, wonende te Haarlem. Schagchelstraat 16 r. Curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. Reehter-Commissaris in beide faillissementen Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. Huysen, fotograaf, wo nende te Haarlem, Zijlweg 15, Curator Mr. J. Deenik, te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van Wed. E. Castricum-Veld, wonende te Wijk aan Zee, ge meente Beverwijk, Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN- HAARLEM Statistiek bezoek en uitleening ove April 1939 (1938) I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 1715 personen (v. j. 2124), t.w. 1506 mannen en 209 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 4576 personen (v. j. 5139), t.w. 4242 mannen en 334 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 6291 personen (v.j. 7263) t.w. 5748 mannen en 543 vrouwen. Uitgeleend werden 7471 boeken (v.j. 7978). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 849 personen (v.j. 783), t.w. 699 mannen en 150 vrouwen. Uitgeleend werden 3007 boeken (v.j. 2956). III. Hoofdbibliotheek en Filiaal werden te za- men bezocht door 7140 personen, (v.j. 8046), t.w. 6447 mannen en 693 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 10478 boe ken (v.j. 10934). Hijdeii en Hossen maar! De fiets is toch van den baas! Zoo zijn zeEen voorzich tige fietsjongen is nog niet uitgevonden. Gelukkig wel een onverwoestbaar transport rijwiel. Germaan! Vraagt uitvoerige, geïllustreer de prijscourant bij de Germaan agenten ter plaatse of recht streeks bij de fabriek. Germaan ƒ48 -Olympia ƒ39.50 GERMAAN daax &e& je wat aam! N.V. Rijwielindustrie F &J.v. Werven, Meppe] (Adv. lngez. Med.) OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE WIELERWEDSTRIJDEN Or JüLIANADAG Een der deelnemers aan de populaire wieler wedstrijden voor loop- of besteljongens op trans portfietsen in den Hout, op Julianadag beklaagt er zich in een ons toegezonden stuk over, dat de fietsen niet van te voren gekeurd waren, hoewel dit uitdrukkelijk van te voren beweerd was. Ve len reden op gewone rijwielen mee. Inzender keurt het ook af, dat kampioenleden van de H. S.V. „De Kampioen" meedongen, zoodal slagers, kruideniers enz. geen kans op de prijzen kregen. Tot zoover deze inzender. De commissie voor de wielerwedstrijden deel de ons mede, dat de keuring van de fietsen wel degelijk heeft plaats gehad, want één rijwiel, dat te dunne wielen had, werd afgekeurd. Er zijn ook loopjongens, die in hun werk gewone fiet sen, zonder bagagedrager gebruiken. De voorzitter van het Centrum Comité der Vereeniging „Koninginnedag", Mr. Dr. F. A. Bijvoet, merkte op, dat het eenige criterium voor deelneming gold, dat men loopjongen moest zijn, zonder meer. Het comité kon zich niet inlaten met de vraag, of één der deelnemers in zijn vrijen tijd ook de wielrensport beoefent. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 4 MEI. Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Diversen. 10.30 Parijs Radio. 11.10 Radio PTT Nord. 11.35 Ned. Brussel. 1.20 Keulen. 2.20 Danmarks Radio of Diversen. 3.20 Keulen. 4.20 Ned. Brussel; 5.05 Fr. Brussel. 5.20 London Regional. 6.20 Ned. Brussel. 6.50 Keulen. 7.35 Straatsburg of Di versen. 7.50 Keulen. 9.20 Ned. Brussel. 10.20 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Parijs Ra dio. 8.30 Radio PTT Nord. 9.35 London Regio nal. 11-20 Droitwich. 1.20 London Regional. 2.35 Droitwich. 4.05 London Regional. 4.20 Droitwich. 5.40 Motala of Diversen. 6.00 Droitwich. 7.00 London Regional. 7.20 Droit wich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen, 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Gevarieerd programma. 1. Silvery Arizona Moon, Linn Milford. 2. Petersburger Schlittenfahrt, Paul Mania. 3. Kitten on the keys. I. Morton en D. Kaye. 4. Marietje van Pietje, Bob Scholte. 5. Im Reiche des Indira, Staatsoperaorkest Berlijn. 6. Puerto Nuevo, Canaro's Arg. Orkest. 7. The yodelling monster, Harry Torrani. 8. Liebestraum nach dem Balle, Wiener Bo hème Orkest. 9. Das alte Spinrad, Meistersextet. 10. Ernst en Luim, Pol. Strijkorkest. 11. Southern Moon, Linn Milford. 12. Schön Rosmarin, Howard Jacobs. 13. Milonga, Canaro's Arg. Orkest. 14. Ballgeflüster, Wiener Bohème Orkest. 15. Margaretha, Bob Scholte. 16. Nola, Polly, I. Morton en D. Kaye. 17. Komm' in Traum, Meistersextet. 18. The yodelling Hobo, Harry Torrani. 8.0012.00 Diversen. Ministeriëele Perikelen d o o r F. VAN AMSTEL. EN 31en Januari stopte, 's avonds vijf uur, een auto voor het stationnetje van Strips. Terwijl de chauffeur het por tier van de Renault opende wisselden de twee heeren daarbinnen eenige afscheidsbe- leefdheden: „Allervriendelijkst van u, mij even weg te brengen, Burgemeester! Nogmaals be dankt en wel thuis!" „Maar Excellentie", weerstreefde de ander, „laat ik u toch even tot den trein brengen. Hij zal er dadelijk zijn „Dank u, dank u werkelijk! Dérangeer u niet. Verplicht voor de moeite!. De minister stapte uit en duwde de zware deur, die toegang tot de vestibule verleende, open. Een oogenblik keek hij rond in de spaar zaam verlichte ruimte. Een burgerjuffrouw drentelde heen en weer. Onder het bord „Naar de treinen" zat een controleur in zijn vogelkooi tje een krantje te lezen. Met vluggen tred liep de minister op den doorgang toe en tastte met een gewoontegebaar naar zijn portefeuille, waarin zijn spoorweg abonnement moest zitten. Hier kreeg hij een kleine schok, aangezien zijn hand in een leegen binnenzak terecht kwam. Het volgend oogenblik herinnerde hij zich, dat zijn portefeuille nog in het costuum moest zitten, dat hij des morgens had gedragen. Dit maakte hem wat korzelig, doch daar hij begreep, dat zelfs een hooge ambtsdrager een geldig reisbil jet dient te kunnen vertoonen, stapte hij op het loketje toe. Achter het loketje zat mejuffrouw Mientje van Essen. Behóórde ze te zitten, doch ze stond nu volle twee meter van haar stoel in aandach tige beschouwing gebogen over een modetijd schrift, waarin al het aantrekkelijke van ski- costuums naar den eisch werd gedemonstreerd. Ze onderhield zich met de dochter van den sta tionschef, die Mientje zoo pas haar tweede kopje thee had gebracht, over het voordeel van een bontpet boven een kaboutermutsje. De minister trappelde eerst een paar keer met den linkervoet, toen met den rechter en klopte vervolgens bescheiden tegen het ruitje. Mientje sloeg een pagina om. De minister haalde een potloodje voor den dag en tikte nadrukkelijk drie maal op het glas. „Die handschoenen met dat Zweedsche bor duurwerkbegon Mientje, maar nu ram melde de man aan het loket zóó hevig aan het deurtje, dat de sponning kraakte en aldus terug geroepen tot haar plicht nam de jonge dame op haar stoel plaats en opende het raampje. „En u?" „Juffrouw", zei de minister waardig, „het spijt me, dat uw ijver om het reizend publiek te ge rieven inderdaad véél te wenschen overlaat!' „Dank u voor de rest", zei Mientje. „Waar moet u heen?" De minister werd sarcastisch. „Integendeel, ik dank u voor de correcte wijze waarop u toont, een aanmerking op prijs te stellen Toen bezigde Mientje een woord, dat te ken nen gaf, dat zij den man tegenover haar een zéér benard uiterste toewenschte wat ze na tuurlijk niet zoo meende en de minister zweeg diep verontwaardigd. Copyright P I B. Box 6 Copenhagen „Tsjing-pé", aei de kamerheer en opnieuw liep hjj alle trappen op mee, want men wilde niet graag op de maag gestompt worden, en af en door aUe gangen en zalen. Eki 't geheele hof liep met hem Sr iedereen vroeg naar den nachtegaal, die in ée geteooic wereld bekend was, behalve dan aan het hof. Eindelijk, juist toen zij het zoeken wilden opgeven, zei een klein Ja, die kan prachtig zingen. lederen avond mag ik namelijk aan meisje in de keuken: „De nachtegaal? Ja, die ken ik heel goed. mrpn moeder, die arm en ziek is, het eten, d«t overgebleven is, brengen. Zij woont aan het strand......... Als ik dan uit het huis wegga en even in het boach uitrust, hoor ik den nachtegaal zingen. De tr-anen springen dan in m'n oogen, nóó mooi klinkt het. 't Is net, of m'n moeder mij dan kust!" (Wordt vervolgd). (Adv. lngez. Med.) „Nu, waarheen is de reis?" informeerde Mien tje. „Enkele eerste, Den Haag', zei de minister, en mag ik u dan maar meteen mijn kaartje Hij tastte voor den tweeden keer mis in zijn binnenzak en verbeterde: en u zult er verder wel van hooren!" Toen nam Mientje het kaartje, kreeg een boo ze ingeving, stempelde den datum en de minis ter zag niets van de vreugde, die in haar oogen twinkelde, toen ze het biljet overreikte. Het kwam hem voor, dat er aan het station Strips bedenkelijke toestanden heerschten en hij be sloot, de paar minuten, die hem restten, aan een vluchtige inspectie te besteden. Hij liet derhalve de controle links liggen, nam zijn weg door de bagageloods, deed hier en daar een deur open en dicht, keek den chef, die plotseling tegenover hem stond, aan als een schout-bij-nacht het een plichtvergeten zwabbertje zou doen en begaf zich naar den trein, die thans binnenkwam. De chef, onzeker van zijn zaak, ging hem voor opende een leege coupé eerste klasse, de mi nister stapte in en de trein vertrok. A-'EN gemelijk gestemd mensch is dikwijls ge neigd, zijn wereldsche zorgen tijdelijk te verge ten in een kort slaapje. De minister temperde dus het licht, liet het hoofd op de borst zakken, telde tot honderd en zou na vijf minuten juist indommelen, toen de conducteur de deur open schoof. „Plaatsbewijs asjeblieft, meneer". Het kaartje werd overgereikt. De man in de kussens soesde behaaglijk door. Maar de con ducteur draaide het licht op, bekeek het biljet en tikte den minister op den arm. „Wel?" vroeg deze kortaf. „Hoe komt u aan dit kaartje?'' „Hoe zoo?" ,,'t Deugt niet!" De minister was plots geheel wakker. „Heeft u het vandaag gekocht?" „Natuurlijk". ,,'t Is maar", zei de conducteur, de schouders ophalend, dat het gedateerd is op 39 November 1999 en daar zijn we nog niet aan toe'. „Ik wensch van je grappen verschoond te blij ven, vriend", zei de minister bits. „Geefhier dat kaartje!" „Kijkt u dan zelf!" zei de man met de knoo- pen. Maar hij hield het kartonnetje vast. De minister keek. De conducteur had gelijk. Het kaartje was afgestempeld op een datum, die kant noch wal raakte. „Hoe zit dat nu?" vroeg de conducteur. De minister haalde de schouders op en werd een tikje gemoedelijker. „Dat is toch te gek. Weet je niet, wie ik ben?'' „Nee, meneer". Ik ben de minister van de spoorwegen". De conducteur salueerde. „Hm, ja, dat verandert. Maar reist u dan op een kaartje?" „Toevallig wel. Re had mijn abonnement ver geten". „O, juistmaareh „Wel?" „U moet me niet kwalijk nemen, meneer, maar ik ken u nietKunt u zich misschien..." „Natuurlijk zei de minister en greep voor de derde maal vergeefs naar zijn portefeuille. De conducteur verstrakte. „U zult in Gohuizen met me mee moeten naar den chef. meneer!" Tn de sterk dramatische scène, die op deze sommatie volgde, hield de conducteur onbetwist baar de leiding en met eenigen zachten drang kwam, tien minuten later, de minister in het kantoortje van den chef van Gohuizen terecht. En nog tien mintuen later waren er vele uiteen zettingen gegeven en excuses gemaakt en zette de minister de reis voort. Twee uur nadien ontving de chef van Strips een telegram van het Departement: Schors vrou welijke employé, die hedenavond plaatskaarten- loket bediende. En plichtsgetrouw seinde de chef terug: Be doelde employé heeft hedenavond wegens hu welijk met eervol ontslag den dienst verlaten. ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk besluit van 20 April 1939 is benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau de heer J. M. B. van Vlijmen, wonende te Overveen. directeur der N.V. Eau de Co- 'ognefabriek J. C. Boldoot te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6