hutiat STOFZUIGERS BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 3 MEI 1939 H A" 'A'EEE M'S DAGEEAD 9 SANTPOORT Komt do heer Hccremans op een vrije lijst? BLOEMENDAAL MEVR. ROLAND HOLST. Naar wij vernemen heeft de bekende dich teres mevr Henriette Roland Holst die jaren lang in Bloemendaal heeft gewoond, onze gemeente voor goed verlaten om zich in Bla- ricum te vestigen. Verdediging van zijn beleid in den Raad. Op uitnoodiging van een comité, dat zich niet vereenigen kan met het feit. dat de heer J. Heeremans niet voorkomt op de gros lijst der R.K. Staatspartij, sprak de heer Hee remans gisteren in 't Stationskoffiehuis over „Mijn beleid in den gemeenteraad" De zaal was geheel gevuld. Alvorens den heer Heeremans het woord te geven, hield de heer H. J. Haver een inleiding. Spr. noemde datgene, wat den heer Heere mans was aangedaan, een onrecht. Tijdens de voorbesprekingen was spr. gebleken, dat men den heer Heeremans als gemeenteraadslid niet meer wenschte. Spr. was hiertegen, om dat hij meende, dat de heer Heeremans als raadslid volkomen op zijn plaats is. Hoeveel menschen heeft hij niet geholpen ais hij meende, dat het recht aan hun zijde was. En ook in tal van groote dingen heeft hij voor 't gemeentebelang op den bres gestaan! Allen dames en heeren van het advieh-col- lege werd geheimhouding opgelegd, maar toen het bekend werd, dat de heer Heeremans niet op de lijst voor kwam, werd via een lijst met 100 handteekeningen gevraagd om een ver gadering. Dit werd niet toegestaan. Spr. noemde dit een onrecht. De stemming over het politiek advies heeft uitgewezen, dat velen het .niet met dit ad vies eens waren. Tot nu toe is nog onbekend, of de heer Hee remans op een vrije lijst zal willen voorkomen. Er zullen nog enkele vergaderingen als deze in de gemeente worden gehouden en dan pas zal de heer Heeremans zijn besluit nemen. Hierna gaf de heer P. Rings als zijn mee ning te kennen, dat het ten opzichte van het waarachtig belang van de gemeente Velsen met de samenstelling van de groslijst niet in den haak is geweest De heer Stevens uit IJmuiden-Oost noemde het politiek advies onwettig. Vreemd noemde de heer Stevens ook, dat de heer Rings, die geen candidatuur wenschte, toch op het ad vies voorkwam. De heer Stuvel zeide, dat de vertegenwoor digers van de beide plaatselijke kiesvereeni- gingen op de vergadering van het politiek advies de leden dezer kiesvereenigingen, die in groote meerderheid den heer Heeremans wenschten, hebben verraden. Hierna kreeg de heer Heeremans het woord. Het verheugde spr., dat er toch nog menschen waren, die wisten te waardeeren, wat spr. met zijn bescheiden krachten had gedaan. Komende tot -zijn „beleid", zeide spr., dat hij niet iets tegen wethouder Nijssen heeft, zooals men wel eens beweert. De taak van een gemeenteraadslid was vroe ger mooier dan thans. Als een gemeente raadslid nu nog iets nuttig wil doen, dan moet hij waken voor de belangen van hen, die vaak ten onrechte getroffen worden door diverse maatregelen. Het laat spr. koud, wie er bij hem komt. Voor Katholieken en niet- Katholieken wil hij op de bres staan. Vroeger was spr. voorzitter van een com missie, die de grondpolitiek voor haar reke ning nam. Spr. kwam vaak in aanraking met menschen, die gedupeerd waren door hande lingen van wethouder Dunnebier. De R.K. raadsfractie heeft dat meer dan eens moeten toegeven, maar de zaken bleven als ze waren. Spr. heeft niets tegen de R.K. Staatspartij. Hij verzocht de aanwezigen hiervan goede nota te nemen. Alles, wat de R.K. fractie doet of gedaan heeft, kan hij niet goedkeuren. Of spr. op een vrije lijst zal willen voor komen, weet hij nog niet. De opkomst van de zijde der kiezers op de nog te beleggen ver gaderingen zal hierin de beslissing brengen. De heer Haver dankte den heer Heeremans voor zijn uiteenzetting, waarna mevr. Van der Bronk een verslag gaf van de vergadering van de advies-commissie. Zij nog vermeld, dat geen der uitgenoodigde instanties o.a. de R.K. raadsfractie en de besturen der Santpoortsche kiesvereenigin gen aanwezig was. CHR. KLEUTERSCHOOL. Dinsdagavond hield de Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van Chr. Kleuterscholen te Santpoort haar jaarlijksche ledenvergadering Na een openingswoord van den heer K. v. d. Berg werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeesterresse goedgekeurd. Uit het jaar verslag van eerstgenoemde bleek, dat de ver eeniging thans 85 leden en 3 begunstigers telt. Bij het punt mededeelingen zeide de voorzit ter o.m., dat het bestuur naar middelen heeft uitgezien en nog zal uitzien om de geldmiddelen te versterken. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre denden, t. w. mevr. de RidderKuypers en de heer Töning herkozen. Tot leden der financieele commissie werden benoemd de heeren H. Harmsen en J. Ouwer- hand. GEMEENTERAAD HAARLEMMERMEER. De groslijst van de Vrijzinnige Partij van de candidaten voor den a.s. gemeenteraad van Haarlemmermeer is als volgt samenge steld: 1. P. C. de Zeeuw, 2. H. v. d. Ban, 3. J. A. Oudheusden; 4. L. v. Reeuwijk. 5. mevr. T. Wij- doogen van Booven, 6. P. v. Tol, 7. H. J. Brands; 8. A. S. Thomson; 9. N. Immink, 10. BEVERWIJK C. D. U. neeml deel aan de verkiezing. Een candidatenlijst samengesteld. In de gisteravond in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat gehouden ledenvergadering van de Chr. Dem. Unie is met algemeene stemmen besloten om met een eigen candidatenlijst aan de gemeen teraadsverkiezing deel te nemen. De candidatenlijst werd als volgt samenge steld: 1. A. Boer. 2. H. Hagen Sr., 3. B. H Smit, 4. E. Wijshahe. 5. J. van Wijk, 6. W. van Dijk. Verder werden uitvoerige besprekingen ge houden over de te voeren propaganda. DE TERAARDEBESTELLING VAN DE BEIDE OUD-WETHOUDERS. De teraardebestelling van de stoffelijke overschotten van wijlen de heeren Th. J. Comelisse en J. F. Braun, oud-raadsleden en oud-wethouders van de gemeente Beverwijk, zal op het R.K. Kerkhof St.-Agatha in de Peperstraat geschieden. Donderdagmorgen vindt de uitvaart plaat van den heer Cornelisse en Vrijdagmorgen van den heer Braun. 45 BEKENDE MERKEN - Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Mea.) HAARLEMMERMEER IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 1050 Utrefhï IJM. 73 f 5100 920 Rotterdam IJM. 112 f 4520 150 Martha IJM. 165f 1290 900 Walrus IJM. 24 f 2780 560 Adelante IJM. 19 f 2400 1000 Norma Maria IJM. 6f 3420 Loggers: KW 144 f 280, KW 41 f 400, KW 108 f 330. Kotter: E 51 f 1050. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Flamingo IJM 25. Vangst: 50 m. schelvisch, 135 m. braadschelvisch, 70 m. wijting, 60 m. koolvisch, 15 m. gul, 5 m. platvisch, 225 m. makreel, totaal 560 m. Delft IJM 17. Vangst: 680 kistjes haring, 500 kistjes makreel, 30 m. varia, 200 st. ijskabel- jauw, 85 st. stijve kabeljauw. Claesje RO 46. Vangst: 250 m. haring, 150 kleine kistjes haring, 90 m. dichte makreel, 20 m. varia, 230 st. 1/1 en 20 st. J/2 kabeljauw. Maria IJM 95. Vangst: 20 kisten platvisch, 25 kisten braadschelvisch, 30 kisten wolf, 10 kisten poon, 10 kisten wijting, 5 kisten varia, totaal 100 kisten, benevens 170 st. ijskabeljauw, 365 st. kabeljauw, 25 st. i/2 stijve kabeljauw en 40 lengen. Hoop IJM 46. Vangst: 35 m. platvisch, 35 m. braadschelvisch, 75 m. kabeljauw en gul, 50 m. wolf en poon, 10 m. wijting, totaal 205 manden, benevens 300 stuks stijve kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Tarbot 68—62 ct. per kg. Tong 8460 ct. per kg. Heilbot 82—64 ct. per kg. Griet f 28—15 per 50 kg. Zetschoi f 7.3012 idem. Kleinschol f 197 idem. Bot f 16—8.50 idem. Schar f 142.10 idem. Tongschar f 25.5018 idem. Poontjes f 7.50—7 idem. Groote schelvisch f 14—12 idem. Middel schelvisch f 12.5010.50 idem. Kleinmiddel schelvisch f 11.508.70 idem. Kleine schelvisch f 94.80 idem. Groote gul f 16—4.50 idem. Kleine gul 188.50 idem. Wijting f 4 502.90 idem. Makreel f 4.803.90 idem. Versche haring f 8.253.25 idem. Kabeljauw f 64—32 per 125 kg. Levende kabeljauw f 4.502.40 per stuk. Leng f 1.800.40 per stuk. Koolvisch f 1.05—0.15 per stuk. Militaire marscli door IJmuiden. De burgers hadden vrij genomen, de school kinderen hadden tot 3 uur vrij gekregen en zoo trok de lange stoet van militairen, man schappen van land- en zeemacht gistermiddag haast overal door een dichte menschenhaag. Het was voor IJmuiden een ongekend schouwspel en daarom was deze groote belang stelling langs den weg alleszins begrijpelijk. De stoet werd geformeerd op den kop van de Visschershaven. Prompt 2 uur gaf de be velvoerende kapitein het commando voor waarts marsch!, de muziekkapel van H.M.'s Heemskerk zette een marsch in en daar ging de stoet. Voorop liepen de matrozen van de hier ge- stationneerde oorlogsbodems. Zij maakten met hun kranige houding een goeden indruk. Maar ook de infanterie marcheerde keurig in de rij en zoodoende was het een pittige stoet die door IJmuiden's straten trok. Overal had de politie er voor gezorgd, dat de stoet geen hindernissen op zijn weg ontmoette. Voor het huis van den burgemeester op de mooiste plaats van de geheele route dus, ston den honderden schoolkinderen in de voorste rijen. Burgemeester en mevrouw Kwint en een aantal officieren, waaronder de positie commandant kapitein-luitenant t.z C. Helling man hadden zich voor den ingang van Huize Stormveld opgesteld. ..Hoofd rechts" comman deerden de sectie-commandanten en in stramme houding marcheerden matrozen en soldaten voorbij. De stoet trok vervolgens door de schilders- buurt om daarna langs een anderen weg naar de plaats van vertrek terug te keeren. Zoo heeft IJmuiden zijn militairen marsch dan toch gekregen. H. Postma; 11. G. Meerburg en 12 J. Rood en- burg. De heer A. S. Thomson zal dus niet meer in den Raad terugkeer en, hetgeen in verband staat met zijn drukke werkzaamheden als stationchef van de vlieghaven Schiphol. Zijn plaats wordt thans ingenomen door den heer J. A. Oudheusden. OVERVEEN De receptie van de jnbileerende Brandweer. Dinsdagmiddag hield de Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer ter gelegenheid van haar derde lustrum een receptie in Restaurant Roozendaal. Voor de bestuurstafel prijkten bloemstuk ken van het Brandweer college Haarlem: de R.K. Middenstandsvereeniging Bloemendaal- Overveen. de Asbestfabriek Amsterdam, de BI. Reddingsbrigade. Spuit 10, Haarlem en van den heer Van Schooten. Aan de bestuurstafel de staf en zelfs de secretaris de heer Eichhorn was present, eigenlijk nog niet genezen van een hem over komen ongeval. Een van de eerste bezoekers was de burge meester Jhr. mr. C. J. A. den Tex, die den heer Meeuwig in een geestig speechje er op wees. dat hij eigenlijk met zijn lustrum te laat kwam. omdat de notulen uitgewezen hebben dat Bloemendaal in 1852 al een brandweer had, al was die dan ook zoo primitief, dat de burgemeester in hoogst eigen persoon naar Haarlem ging om een slang te halen. In den loop van den middag zijn er veel hartelijke woorden gesproken. Van de vele bezoekers vermelden wij de raadsleden C. B. Posthumus Meyjes en L. J. M. Bouvy, de heeren M. P. Prinsen Geerligs en Mr. J. Nieuwenhuys, namens de Buurtvereen. Aerdenhout-Bentveld, den heer de Boers, Dir. Brandweermaterialen Amsterdam, H. Lohman en J. M. Barnhoorn, namens de R.K. Midden standsvereenigingJ. H. Dicks en L. B. Zon, namens de afd. Bloemendaal-Over- veen Ver. Luchtbescherming; C. Verschoor namens het P.E.N., A. Hiemstra, Comm. van Politie; Jac. Koelemey. secr. van Euphonia; H. C. de Wit, commandant en J. Verzijlbergh. wnd. Commandant Brandweer Velsen; P. Jongepier, directeur van de Waterleiding, C. J. v. d. Broek, Commandant van de Brandweer Haarlem; E. de Graaf en B. Kuyl namens de BI. Reddingsbrigade; C. van Maren, na mens de buurtvereeniging Overveen; Dr. C. Spoelder, voorzitter Spuit 10, Haarlem. Verder gaven vele particulieren van hun belangstelling blijk en waren vele schrifte lijke gelukwenschen binnengekomen. DE RAADSVERKIEZINGEN. In ons bericht betreffende de as. raads verkiezing is een vergissing geslopen. De poging tot samenwerking tusschen C.H.U. en de Prot. Chr. groep A. R. is niet uitgegaan van de C.H.U. doch van de Prot. Chr. groep. Nu deze pogingen mislukt zijn zal de heer Groen wel weer als lijstaanvoerder van deze groep uitkomen. Z.V.V. ZANDVOORT. Maandag 8 Mei houdt de Z.V.V Zandvoort een algemeene vergadering in café-restaurant Trianon aan het Stationsplein. VROUWEN VREDESGANG. Woensdag, 17 Mei, zullen ook vele Zand- voortsche vrouwen mede getuigen van haar ernstigen wil naar een rechtvaardigen vrede. Voor opgave tot deelneming en nadere ge gevens kan men zich wenden tot mevr. A. Trompde Jong, pastorie, en mevr. C. J. Deesvan Hemert. Marnixstraat 8. JEUGDGEMEENSCHAPPENBOND. Waarschijnlijk in verband met verschillen de festiviteiten was de laatste bijeenkomst van de Jeugdgemeenschappenbond minder druk bezocht, dan gewoonlijk. Zaterdag a.s. hoopt het bestuur allen, en zeker de jongeren, weer in gebouw Brugstraat aanwezig te zien. HILLECOM CHR. ORANJEVEREENIGING. Dinsdagavond organiseerde de Chr. Oranje- vereeniging in Hotel Flora ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana een feest- en zangavond. De groote zaal was geheel gevuld toen de voorzitter, de heer K. J. van Gemert, zijn welkomstwoord uitsprak. Onder leiding van den bekenden zanger Jan van de Rovaart hebben allen oud-Hol- landsche liederen gezongen. Ter afwisseling bespeelde Wim Valstar zeer verdienstelijk de xylophoon, daarbij uitmun tend bijgestaan door den pianist Marinus Voorberg, die beiden dan ook een daverend applaus in ontvangst te nemen hadden. Ds. Krabbe, die het slotwoord sprak, hoopte dan ook, dat er meer van dergelijke avon den zullen worden georganiseerd. KERKVEILING. Ten overstaan van notaris D. Lodder had Woensdag de jaarlijksche bloembollenveiling plaats ten bate der kerk en armen van de St. Josephparochie. Er was goede kooplust en de opbrengst beliep rond 2700 tegen vorig jaar 1826. BOUWOPDRACHT. Voor rekening van den heer W. Frijlink is het bouwen van twee woonhuizen aan den Loosterweg II opgedragen aan den aannemer A. Graper alhier. SCHAAKKAMPIOENSCHAP. De uitslagen van de tweede ronde der demi finale om het kampioenschap schaken voor de bloembollenstreek waren: le klasse. Groep I: D. Buys—mej. M. Mari nus 1—0; W. de Laat—H. Gogoll 1—0. Groep II: F. C. HaalebosB. Enthoven 10; J. P. KoopP. Schoenmaker 10. 2e klasse. Groep I: J. EisengaH. H. Huls man 10: S. LieverseH. van Diemen 10. Groep 2: L. C. M. KoekenH. van Wamel 01; G. DekkerC. W. v. d. Ploeg afgebr. ZANDVOORT Al zijn de tijden donker, onze propagandisten zullen niet bij de pakken neerzitten. Zij zullen de wereld toonen, dat alle idialisme nog niet dood is dat 't goede zal zegevieren over 't kwaad, hoe groot dit momenteel ook moge wezen. Er zal een geestelijke revolutie komen, die ieder ge- •eld zal breken. Wanneer wij daaraan mogen medewerken, wanneer wij een bijdrage mogen leveren tot wederopbouw van het goede, dan zullen wij ons gelukkig prijzen. „Komprenado faras Pacon" (Begrijpen maakt vrede) is en blijft ons devies. Daaraan zullen wij onze krachten blijven geven, zoolang wij daartoe in staat zijn En het leger zal steeds grooter worden, steeds sterker, steeds onweerstaanbaarder! Ook niet-Espcrantisten zullen welkom zijn op dezen avond. Bij de samenstelling van het programma is hiermede rekening gehouden. HEEMSTEDE DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE SPEELTUIN OPENT WEER DE HEKKEN. In den loop van den winter is het bestuur van den Eersten Heemsteedschen Speeltuin bijzonder in actie geweest, om meer speelwerk- tuigen te krijgen,. Zoo zijn er o.m. bijgekomen een draai en zweefmolen en een zweefbaan. Zaterdagmiddag twee uur zal de officieele overdracht aan het bestuur plaats hebben door den voorzitter van het comité, dat het vorige najaar was opgericht om tot bovenge noemd doel te komen. Tevens zal een bazar geopend worden in het gebouw van den speel tuin. Deze bazar, die zal duren tot 13 Mei, be halve Zondag en Woensdag, is geopend van 25.30 en van 710 uur n.m. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Een Esperanto-Jubileum. Men schrijft ons: Op 29 Mei a.s. zal de Haarlemsche Esperantis ten Vereeniging „Komprenado faras Pacon" haar 30-jarig bestaan herdenken. Het was in het najaar van 1908, dat in een vergadering van het N. O. G. de heer J. H. W. Habermehl een voordracht hield over Esperanto. Hij wist zijn gehoor zoo te boeien, dat een aantal leden zich voor een cursus aanmeldden. Zoo groot was het enthousiasme, dat reeds in het voorjaar 1909 overgegaan kon worden tot de oprichting van „Komprenado faras Pacon". De heer J. W. Sevenhuysen, hoofd van de Leerschool, stond bekend als een ijverig propa gandist van verschillende humanitaire stroo mingen. Geen wonder, dat hij zich ook met hart en ziel ging wijden aan de studie en verbreiding van Esperanto. Op zijn voorstel kreeg de ver eeniging haar kernachtigen naam „Komprenado faras Pacon", (Begrijpen maakt vrede). Deze waarheid, in rustiger tijden reeds geuit, is thans van groote actualiteit en in onze dagen meer dan ooit een woord waarnaar geluisterd dient te worden. Heel veel is het Esperanto- leven in Haarelm verschuldigd aan den eersten voorzitter, Sevenhuysen. Veel jongeren hadden aan hem een voortreffelijk voorbeeld van wils kracht en optimisme. Want een groot optimist was hij! De oudere leden van onze vereeniging weten dat en n u, zooveel jaren na zijn verschei den, voelen zij nog zijn invloed. Bescheiden en bovenal een groot menschenvriend, toonde hij zich de ware Esperantist naar het voorbeeld van Dr. Zamenhof. Zijn heengaan was dan ook een groot verlies voor de Haarlemsche Esperan tisten. Hij had de vereeniging in de eerste moei lijke jaren geleid en gebracht tot een kern van met overgave werkende leden. Als bijzonderheid mag niet onvermeld blijven, dat mej. I. M. H. Boon, die mede tot de oprich ting van de vereeniging heeft medegewerkt, thans nog lid is. Zij heeft steeds veel belangstel ling getoond voor het wel en wee van „K. f. P." en menige bijdrage geleverd ter opluistering van de clubavonden. Na het overlijden van den heer Sevenhuysen kwam de heer A. Rutgers. Met krachtige hand hanteerde hij den voorzittershamer. Helaas kon hij niet lang aan het bewind blijven. Zijn leef tijd maakte het noodzakelijk, na eenige jaren reeds zijn taak neer te leggen. Het was hem echter een vreugd nog te mogen beleven, dat de vereeniging in nieuwe, hoopgevende banen werd geleid. Hij werd in 1929 opgevolgd door den thans nog fungeerenden voorzitter, die aanvankelijk voor een moeilijke taak gesteld werd, omdat het vin den van goede medewerkers wel eens te wen- schen liet. Gaandeweg slaagde hij er in, weel een voltallig bestuur samen te stellen. Toen kon met kracht begonnen worden, de vereeniging te verbeteren en te verstevigen. Hiermede zijn we gekomen aan den toestand, zooals die thans is. Langzamerhand kwam de vereeniging weer in een zoodanigen staat, dat haar gezondheid geen reden meer gaf tot be zorgdheid. Uit de bescheiden club (zooals de vereeniging vroeger feitelijk genoemd werd) is een werk- vereeniging ontstaan, die dank zij een eminente propaganda-commissie, vooral de laatste jaren van zich deed spreken. Wij mochten het genoe gen smaken, vele buitenlandsche esperantisten in ons midden te zien. Uit Frankrijk, Zwitser land, Tsjecho-Slowakije, Estland, Amerika, Japan, Duitschland, Oostenrijk, Denemarken en Hongarije kwamen de sprekers ons vertellen van hun land en de Esperantobeweging aldaar. Langzaam, maar zeker, wordt het aantal be oefenaren en vrienden van Esperanto grooter Telkens weer kunnen wij constateeren, dat de sympathie voor ons werken groeiende is. De tijden, waarin men ons bespotte of met een medelijdend schouderophalen voorbijging, zijn niet meer. In alle kringen krijgen wij gehoor Ook de autoriteiten toonen een toenemende be langstelling; het is hiermede thans zoo gesteld, dat alleen nog maar een monetaire kwestie de invoering van Esperanto op de scholen tegen houdt. Zoo zullen wfj dan ons zesde lustrum vieren onder voor onze vereeniging gunstige omstan digheden. Wij hebben sinds eenigen tijd behalve onze werk-groep (onze propaganda-commissie) een zangclubje: „La Najtingalo" en een tooneel- gezelschap: „La Verdaj Aktoroj", die vol vuur zich geprepareerd hebben voor de feestelijke ierdenking van het 30-jarig bestaan en 'n revue m elkaar gezet hebben, die zal klinken ais een I klok Raadsverkiezing te Haarlem. Candidaatstelling C. D. U. Thans heeft ook de candidaatstelling voor de Gemeenteraadsverkiezingen 1939 door de Chr. Dem. Unie Afd. Haarlem plaats gehad. Deze is als volgt: 1. G. Sch^afsma (aftre dend); 2. Chr. A. Alders; 3. D. Breeuwer; 4. E. Overbeek: 5. mevr. J. H. FabelRee; 6. H. W. van der Giessen; 7. A. Vries; 8. mej. N. Kater; 9. Nic. Dixon en 10. Joh. de Wijs. VACATURE VAN DS. BLAUW. Naar wij vernemen zal Ds. M. G. Blauw, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente in Haarlem-Noord, die kort geleden zijn 40-jarige ambtsvervulling mocht herdenken en wien met ingang van 1 Juli as. emiritaat werd verleend, tot dezen datum de belangen van zijn wijk zelf blijven behartigen. Daarna wordt de wijk overgenomen door ds. M. v. d. Voet. die voorloopig tijdens het ber/>epings- werk als dominéé van geheel Schoten zal fun- geeren en eerst na de intrede van den nieuwen predikant de wijkpredikant wordt van het Zuidelijk deel der gemeente. Terroristen doen een aanval op Nazareth. HAIFA, 2 Mei (Reuter) In den afgeloopen nacht heeft een gewapende bende een aanval gedaan op Nazareth. Een aantal Arabieren werd gedood of gewond en twee gebouwen wer den in brand gestokën. De materieele schade is aanzienlijk. Telefoonlijnen werden door gesneden. In het gevecht schijnen ook de aanvallers verliezen te hebben geleden. BENOEMINGEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. LEIDEN, 2 Mei. De Universiteitsraad van het Leidsche Universiteitsfonds heeft na verkregen koninklijke machtiging benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de economische geschiedenis aan de Leidsche Universiteit: prof. dr. Z. W. Sneller te Rotterdam. Tot curators van dezen stoel zijn benoemd dr. M. van Blankenstein te Wassenaar mr. K. P. van der Mandele en mr. R. Mees beiden te Rotterdam. Engelsclien in het buitenland moeten zich aanmelden voor dienstplicht. LONDEN, 2 Mei (Reuter). Overeenkomstig het ontwerp van wet inzake den militairen dienstplicht moeten ook Britsche onderdanen van 20 en 21 jaar, die in het buitenland wonen zich bij het naastbij gelegen consulaat, legatie of ambassade doen inschrijven in het register voor militairen dienst. Dit beteekent niet. dat zij onder de wapenen moeten komen voor op leiding, doch indien zij het nalaten kunnen zij bij terugkeer in Groot Brittannië be schouwd worden als in gebreke te zijn ge bleven. Behalve de „Daily Herald" keurt de pers over het algemeen het ontwerp van wet inzake den militairen dienstplicht goed. De „News Chronicle" zegt, dat de regeering de gevaarlijkste klippen heeft weten te omzei len. Het blad is vooral tevreden over de clau sule over het terugnemen in hun betrekking van de soldaten met groot verlof. De „Daily Telegraph" is van meening, dat vooral de beperkingen in de militaire ppleiding kritiek zullen uitlokken, terwijl de Daily Mail" het ontwerp huldigt om de democrati sche opvatting, welke het opstellen heeft ge leid. Het blad merkt verder op dat de kosten voor den militairen dienstplicht hoog zijn. Be halve een kapitaal van 30 miliioen pond ster ling. dat ineens moet worden uitgegeven, ko men nog bijkomende kosten, welke in 1941 tot 25 miliioen zullen stijgen. Het land zal evenwel niet klagen, aangezien het de noodzakelijk heid inziet. Prins Bernhard naar het buitenland. 's-GRAVENHAGE. 2 Mei. Men meldt ons van officieele zijde. dat. Prins Bernhard heden voor korten tijd voor particuliere aangelegenheden naar het buitenland is vertrokken. Na eenige dagen in Noord-Italië te hebben doorgebracht reist Z. K H. naar Reckenwalde voor een kort be zoek aan zijn moeder H.D.H. Prinses Armgard. E E R T HOOOEVEEN Alléén Mr CORNEIJSSTRAAT 54 - TELEF. 16270. (Adv ingez. Meaj HAARLEM 2 Mei. Ondertrouwd: 2 Mei: R. Gispen en A. J. J. van der Weg. Bevallen: 29 April: M. de GraafLinnekamp, z. 30 April: W. van Egmond—Plug, d„ M. A. van Norden—Breed, z., C. H. Huis in 't Veld Oliedam, d. A. C. M. van der Pol—Ducrot, z., 1 Mei: E. J. van Aertvan Kampen, z„ M. L. J. de Jager—Debouck. d„ H. H. Geertsvan Zut- phen. d. Overleden: 30 April: C. KoblensPrins, 77 i„ Drossest-raat. L. BiezeveldHoltz, 46 j., Hazepaterslaan; J. F. Lamp. 67 j„ Kamper- t laan; H. Spruit, 67 J., Gasthuisvest

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7