De gebroken Bokaal De autoriteiten bij de onthulling te Amsterdam van den gedenksteen ter nagedachtenis aan dr. C. Lely. V.r.n.l.: de heeren mr. dr. A. baron Röell, commissaris der Koningin in Noord Holland; minister mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren; minister-president dr. H. Colijn; de oudste zoon van dr. Lely; burgemeester dr. W. de Vlugt en overste W. A. Boswijk, garnizoenscommandant te Amsterdam Hudson bij zijn vertrek uit Londen naar New York voor de opening van het Engelsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling De tweedaagsche afstandsmarschen te Batavia konden zich ook dezen keer weer in een zeer groote deelname verheugen. Militairen en „civielen" op stap in de felle zon Z. Exc. prof. mr. C. P. M. Romme (x), minister van Sociale Zaken, heeft Donderdag te Hattem het werkkamp „IJsselstein", van de stichting .Neerlands Volkskracht", officieel geopend Een geïmproviseerd koor der Fransche candidaten voor den Prix de Rome voor muziek even voor den aanvang van hun prestaties op Fontainebleau De nieuwe burgemeester van Grijpskerke (Z.), de heer H. U. Bouman, is Donderdag geïnstalleerd. De feestelijke intocht van den nieuwen burgervader en zijn echtgenoote Minister-president dr. H. Colijn onthulde Donderdag den gedenksteen ter nagedachtenis van dr. C. Lely in den gevel van het perceel Leidschegracht 39 te Amsterdam, waar dr. Lely in 1854 geboren werd FEUILLETON Naar het Engelsch van EDNA MURRAY. 15) Het was afgesproken dat Basil en Gregory Venner, die een wandeltocht ondernomen had den, de Paignton's in Leuk zouden ontmoeten, en Owen Mortimer, die een dag of tien bij een vriend van hem, een botanist, gelogeerd had, zou zich ook bij hen voegen. Het weer was gunstig geweest, de tocht werd in ieder opzicht een succes. Het was eind Sep tember toen ze op hun terugreis van Zermatt in Leuk kwamen, hier had Bruce verscheidene bergtochten gemaakt. Hij zou dolgraag de Mat- terhorn opgegaan zijn, maar Doreen wilde er niet van hooren, zij verbood het hem eenvou dig. Ze vond dat Bruce genoeg geklauterd had en het was niet noodïg dat hij zijn leven in de waagschaal ging stellen. Waarom ben je niet tevreden, zei ze op smeekenden toon, met het Mer de Glacé en aardige kleine tochten, zoodat ik met je mee kan gaan? Die klimpartij op de Mauvais Pas was al gevaarlijk genoeg. Ik was zoo duizelig dat ik gevallen zou zijn als je me niet zoo stevig had vastgehouden. Maar toch vond ik het zalig, voeg de ze er peinzend aan toe. Bruce lachte haar natuurlijk uit. Jan en alleman, die Zwitserland bezoeken en in Cha- monix komen, gaan over de Mauvais Pas. Na tuurlijk is het een attractie te meer als je op een jonge dame moet passen, maar toch Wat verlang je dan nog meer? antwoordde Doreen op Bruce's protesten en het eind van hun gesprek was, dat Bruce het zonder de Matter- horn zou moeten stellen. De twee jonge men- schen hadden een heel gelukkigen tijd samen dien zomer. Natuurlijk keek Marian verlangend uit naar het verblijf in Leuk. Ze zou daar Basil ontmoe ten. Basil, dien ze in weken niet gezien had! Ze hadden druk gecorrespondeerd en Basil had haar veel nieuws te vertellen over zijn nieuw schilderij, dat in den Salon geëxposeerd was en verkocht werd voor een bedrag, dat Basil's stoutste verwachtingen verre overtrof. De dag, nadat de Paingtons in Leuk gearri veerd waren, kwamen de twee vrienden in het hotel., Owen Mortimer was er al; hij zou over een dag of vier naar Engeland teruggaan, naar hij zei, voor zakelijke aangelegenheden. De begroeting had plaats in den tuin van het hotel dat schitterend gelegen was op den heu vel en vanwaar men een prachtig uitzicht had op de omgeving. Basil en Gregory waren de Gemmipas doorgetrokken en hadden den heelen afstand'van Thun af geloopen. Basil zag er stra lend uit, maar Gregory betrokken en vermoeid. En hoe was de Gemmi? vroeg Marian, die naast Basil zat. Ze zeggen dat die zoo vreese- lijk steil is, maar het uitzicht, moet schitterend zijn. Steil! lachte Bruce, die niet voor een klein tje vervaard was, je kunt er wel op een ezel oprijden en het pad is behoorlijk breed. Nu, ik ben het niet met je eens, zei Gre gory, die bleek zag van vermoeidheid. Maar ik kan nooit goed van een hoogte naar beneden kijken; ik word gauw duizelig. En aan één kant was het geweldig steil; voor geen geld zou ik naar beneden hebben willen kijken. Dan moet u zich daartegen harden, zei Mortimer. Maak een tocht naar beroemde ladders van Leuk ga een keer of wat op en neer, dan ben je gauw van duizeligheid genezen. Tusschen Leuk en de Albinen zijn er tien. O, Mr. Mortimer, riep Doreen uit. Ik heb ze gezien. Ze lijken me verschrikkelijk toe. U bent toch niet van dien kant gekomen? Natuurlijk, lachte hij. Ik heb gelukkig geen last van duizeligheid. Mijn lieve jonge da me, de kinderen uit het dorp hollen die ladders op en neer alsof het kleine trapjes zijn! Bruce praatte er ook nog al onverschillig over, Hij was ze al opgeklommen denzelfden dag dat ze in Leuk waren aangekomen. Bovendien, ging Mortimer voort terwijl hij Gregory laatdunkend aankeek, zou ik u aanra den in het vervolg een ander costuum aan te trekken; zóó kan men geen bergtochten maken. Mr. Heath is er beter op gekleed met die korte broek en sportkousen en een Tyroler hoed hoort er bij. Het was een gewoonte van Mortimer om der gelijke persoonlijke opmerkingen te maken en niemand nam er ooit aanstoot aan. Maar toch had Basil het gevoel dat Owen Mortimer hem niet uit kon staan, hoewel hij hem ternauwer nood kende. Hij had het in den blik van zijn oogen gezien, vooral als zij in gezelschap van Marian Paignton waren. En toen Basil en Marian dien avond gelegen heid hadden gevonden om in een afgelegen ge deelte van den tuin een wandeling te maken, kon hij niet laten er met Marian over te spre ken. Ik ken dien Mortimer ternauwernood, Ma rian, zei hij; ik heb niets met hem te maken, ken, maar ik ben er van overtuigd dat hij me niet kan uitstaan; toen ik je vroeg om samen een eindje te gaan wandelen had je op zijn ge zicht moeten letten. Hij keek alsof hij me dui zend mijlen vèr wenschte! Zóu je denken, lief ste dat hij verliefd op je is en jaloersch? Weineen, antwoordde Marian verbaasd. Toen zweeg zij even en zij bloosde. Ik heb nog nooit aan de mogelijkheid gedacht, Basil, zei ze nadenkend, het is eenvoudig nooit in mijn hoofd opgekomen! Neenik kan me niet voorstellen dat je gelijk hebt! Ik weet het nog zoo niet, meende Basil maar één ding is in elk geval zeker: hij haat mij. HOOFDSTUK XIV. Onweer in de bergen. Dick Gaisford had geweldig veel zin om de „Tien Ladders" tusschen Leuk en Albinen te be klimmen. Maar de ouderen rieden het hem allen sterk af, verboden het hem eigenlijk. Maar hij protesteerde hevig. Jullie moeten me wel een slappeling vin den, had hij tegen Marian en Amy gemopperd. Wat is daar nou aan? En hoe moet iemand nu ooit leeren bergen beklimmen zooals Bruce, als hij niet met de eenvoudigste kan beginnen. Dick had groote bewondering voor Bruce, die hem wel eens meenam op bergtochten, die vrij wat gevaarlijker waren dan de bestijging van de „Ladders" in Leuk. •Ze waren op den dag, den laatsten voor Owen Mortimer's vertrek, er ook weer samen op uit getrokken. Toen Owen in Hotel Leuk kwam om zijn vrienden goeden dag te zeggen, vond hij alleen Lord Paignton, Marian en Amy, want Doreen had zich laten overhalen om met Bruce en Diclc mee te gaan. Basil en Gregory waren samen uit en Lady Thorndale bracht een bezoek aan de warme baden, die een specialiteit van Leuk waren. Ik heb gisteren een warm bad genomen, zei Lord Paignton lachend terwijl bij zich in de handen wreef. Het was heerlijk. Allemaal vroolijke menschen tot aan hun nek in het wa ter. Ik had er gauw genoeg van, maar sommi gen blijven er uren in en het is zoo amusant om die heele rij hoofden te zien, die boven het bad uitkomen, met kleine tafeltjes voor zich, bela den met lekkers, spelletjes, dranken en alle mo gelijke andere dingen. O, ja, pap, viel Marian hem in de rede, en gooiden ze u niet met water omdat u naar het badhuis ging met uw hoed op? Lord Paignton schaterde het uit. Ja, dat deden ze en ik had er geen idee van waarom ze dat deden tot iemand het mij vertelde. Het zal mij benieuwen hoe het Lady Thorndale bevalt en hoe zij haar tijd doorbrengt. Zij valt vast in slaap en dat hoort heelemaal niet. Lady Thorndale had een slaperige natuur. Als zij een rit door de bergen maakten, sluimerde zij altijd heel rustig; zoo nu en dan deed zij haar oogen open en mompelde: Prachtig, prach tig, als ze dacht dat men van haar ook eens een opmerking verwachtte. Meer dan eens was die dan ook ten eenen male misplaatst. Het was een zwoele middag en er scheen on weer te zullen komen. Marian keek telkens ang stig naar de lucht. Zij maken een langen tocht zei ze, en ze geven niets om het onweer. Maar ik vind het zoo griezelig als het in de ber gen bliksemt daar ben ik zoo bang voor. Ik vind het prachtig, zei Amy met schitte rende oogen. Het is zoo grootsch! Er was een groote verandering in Amy geko men sedert Marian's verloving; meer en meer kreeg zij behoefte aan pleziertjes en pretjes. Zij klaagde nooit meer dat ze vermoeid was; zij danste avond aan avond; zij maakte kennis met jonge meisjes, die er gewoonten op na hielden, waar Marian vaak genoeg haar afkeuring over uitsprak, want Amy speelde in hun gezelschap op de club bridge en bleef soms heele dagen van huis weg en vele avonden Vooral op avonden, dat Basil op Wandsborough House verwacht werd, maar dit merkte Marian niet. Marian waarschuwde haar meer dan eens, doch zonder succes. Laat ik me toch op mijn eigen manier amusee ren! zei ze dan. Als je denkt, dat het prettig voor mij is, om altijd het derde rad aan den wagen te zijn bij jou en Basil of bij Bruce en Doreen, dan vergis je je. Ik merk heel goed dat ik te veel ben en daarom zoek ik mijn eigen af leiding. Zij sprak op een cynischen toon, die in 't ge heel niet bij haar paste en het deed Marian pijn, want zij voelde zich in zekreen zin verantwoorde lijk voor haar jongere zusje. Maar hoe moest ze de kwaal genezen, waarvan zij de oorzaak niet kende' (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13